Haarlems Dagblad Koninklijk Bezoek Amerikaanse troepen hebben Mandsjoerijse grens bereikt ge Jaargang No. 19711 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, T-elef. 15295. Dinsdag 21 November 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per. kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteurs Robert Peereboom en tjaartemecöc <£outattt (2hmo 1656) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom T7ANMIDDAG zijn de Koningin en Prins ygèrnhard in Engeland aangekomen voor iun vierdaags officieel bezoek, dat zich „in :.jte" voltrekken zal en dus met grote •raai en ceremonie zijn omgeven. Het Keierlandse smaldeel de kleine kruiser Heemskerk, geëscorteerd door :see torpedojagers heeft een ruwe over- •ocht gehad in zware storm. De Koningin op haat' bijzondere wens, een bezoek 'jrengen aan Westminster Abbey om daar ■ai krans te leggen op het graf van de Koning-Stadhouder Willem III. Deze over tocht zal een herinnering aan zijn historie Rebben versterkt: in een leven vol moei lijkheden en tegenslagen, die soms onover komelijk schenen, zijn ook stormen op de jioordzee hem niet bespaard. De eerste 333] toen hij met zijn vloot uitvoer, daar toe door het Engelse verzet tegen Koning James II aangespoord, om deze, zijn jchoonvader, te onttronen, sloeg zware jtorm de schepen uiteen en de vloot moest is onze havens terugkeren om opnieuw rërzanield en hersteld tc worden. De twee- ia poging werd met welslagen bekroond. Ook later, toen de Koning-Stadhouder nog oeérmalen de Noordzee overstak, op zijn reizen naar zijn geliefde Republiek, deed rij hem haar ruwe kracht ervaren. Koningin en Prins brengen een vriend- ichaps-'oezoek aan het Engelse Konings par, dat hen ertoe zal nopen in vier dagen jijds een overladen officieel programma lit te voeren. Verleden jaar ontving Lon- &n een dergelijk bezoek van de President jy Franse Republiek en Mme. Vincent Auriol. Hetzelfde ceremonieel geldt dit maal, maar de Engelse dagbladen hebben 1! geconstateerd dat het programma sa nog uitvoeriger is. Voor vanmiddag stond daar al veel op 11a de aankomst isn de extra-trein uit Dover aan Victoria Station te Londen, waar Koningin en Prins catvangen zullen worden door de Koning ■c Koningin van Engeland en de prinses sen Elizabeth en Margaret Rose. Men zal ;o grootse stoel, met „sovereign's escort" ;oa!s dat in Engeland heet. naar Bucking ham Palace rijden. Er zal vandaag reeds een „state-banquet" in het paleis zijn. Maar tevoren zullen de Koningin en de Prins een krans gelegd hebben op het graf van de Onbekende Soldaat (the Unknown War rior), de Koningin-Moeder Mary in Marl borough House hebben bezocht en daarna gerecipieerd in St. James' Palace en in ie Nederlandse ambassade. Morgenochtend zullen zij het Corps Diplomatique ontvan gen in Buckingham Palace. daarna naar de Guildhall (in de City) rijden (weer in state) om aan een officiële lunch aan te zitten en een bezoek brengen aan de plaats waar de oude Nederlands Pier vormde Kerk in de City stond en waar de nieuwe ver- zal. Enkele maanden geleden heeft prinses Irene voor de nieuwe kerk de eerste steen gelegd. Morgenavond zal de tweede gala-maaltijd, ditmaal door de bezoekers aan het Engelse Koningspaar aangeboden, in Claridge's Hotel plaatshebben en daar volgt dan nog' een avondreceptie op, die de Engelse regering zal houden in de Middle ïemple Hall. Dit is maar een deel van het program ma, Erg nuchtere lieden zullen zeggen: waartoe dit alles. Het antwoord is- eenvou dig, dat menselijke ervaring bewezen heeft dat zulke ontmoetingen van staatshoofden ook op hun omgeving, op de volken en hun regeringen heilzame invloed doen gelden, en de vriendschappelijke verstandhouding bevorderen. Soms geven zij, als de tijds omstandigheden zich daarvoor eigenen, ge legenheid tot het afleggen van verklarin gen, die in het kader van zulk een bezoek bijzondere indruk maken. De aandacht van beide erbij betrokken volken is op elkaar gevestigd en de redevoeringen worden dus nauwkeurig gelezen en geven aanleiding lot veel commentaar. Dit bleek ook toen Koningin en Prins hun recente bezoek aan de President der Franse Republiek brach ten; met des te meer belangstelling zien wij de redevoeringen tegemoet, die door onze Koningin en door de Koning van Engeland te Londen zullen worden uitge sproken. Het Engelse beleid ten aanzien van ver eniging van West-Europa is tot dusver af wijzend en zeer teleurstellend gebleken. Op deze plaats is meermalen gezegd dat juist bet bijzondere karakter van de Engelse politiek ons moet doen begrijpen, dat dit volstrekt geen blijvend standpunt be hoeft te zijn. Als de feiten daartoe aan leiding geven kan het altijd verkeren, zelfs plotseling verkeren. De goede betrekkin gen tussen de volken zijn er niet door ver stoord. Die goede betrekkingen zijn van werkelijker betekenis dan in officiële be woordingen wordt geuit en men kan daar bij niet zeggen dat de vriendschap van één bant komt. Nederlanders die Engeland bezoeken plegen daar te ervaren, dat zij met bijzondere vriendelijkheid en hulp vaardigheid bejegend worden. Vooral sinds ae oorlog is dat zo. Ons land en ons volk schijnen er een speciale waardering te genieten en in gesprekken, die de inter nationale verhoudingen betreffen tonen wk Engelsen in officiële functies vaak een vertrouwelijkheid, die bij hen tegenover 'oujtenlanders niet gebruikelijk is. Het is duidelijk dat in deze staat.van taken een sfeer is ontstaan, die bij uitstek bevorderlijk is voor een bezoek zoals nu coor Koningin en Prins wordt gébracht en waarbij nog wel andere gedachtenwisseling ban die der openbare, officiële redevoerin gen zal plaatshebben. Laten wij er het beste van hopen. Al wat gedaan kan worden tot versterking van het onderling begrip is" in ó«e tijden van het grootste belang. R. P. Fraude op Schiphol Het commando van het district Amster dam der Rijkspolitie deelt mede: „Door de recherche van de Rijkspolitie de luchthaven Schiphol zijn aangehou den een hoofduitvoerder benevens een directeur van twee aannemersmaatschap- Pijen, zulks in verband met een gepleegde fraude bij het aanleggen van start- en rol- banen op die luchthaven. De verdachten voor de Officier van Justitie te Haar lem geleid. De omvang van de fraude is log niet vastgesteld. Het onderzoek wordt voortgezet." Naar verluidt zou het hier de arrestatie betreffen van een omployé van een Heem- steedse aannemingsmaatschappij en van de directeur van een Zwolse onderneming. De malversaties die erin zouden bestaan dat itveel steenslag voor de fundering van de Aanbanen in rekening zou zijn gebracht, »uden in de duizenden lopen. Britse regering neemt initiatief tot diplomatiek overleg (Reuter). Volgens een bericht van het radiostation van de New York Times hebben Amerikaanse troepen van de ze vende divisie de Mandsjoerijse grens be reikt aan bel Noord-Oostelijk front. Vol gens berichten van het tiende legercorps trokken de troepen de plaats Hjesandjin binnen, ruim 30 km. ten Noorden van Kapsan. Hjesandjin wordt door de Jaloe in tweeën verdeeld. Toen men het Zuidelijke deel binnen trok, was er in het geheel geen communistische tegenstand meer. Volgens geruchten, die te Taipeh (For mosa) de ronde doen, zou een nationalis tisch leger in de nacht van Zaterdag scheep gegaan zijn naar Korea. Dit leger, dal vol gens raming 35.000 manschappen sterk zou zijn, zou onder bevel staan van luitenant- generaal Tang Sjotsjih. Een woordvoerder van het nationalisti sche leger heeft bevestigd, dat eenheden Zaterdag de marineluchtbasis van Kaoh Sioeng hebben verlaten, maar hij gaf geen enkele aanwijzing over de bestemming van deze strijdkrachten. Anderen menen dat deze troepen naar het eiland Quemoy worden vervoerd. Een woordvoerder van het UNO-hoofd- kwartier heeft verklaard, dat het 38ste Chinese communistische leger als zodanig op 20 October Korea is binnengerukt en dat geen enkele soldaat van de drie divi sies, waaruit dit leger bestaat, een vrij willige is. Haar di'ie infanteriedivisies en haar speciale eenheden ontvingen in Moekden winterkleding. Daar werd medegedeeld, dat het leger naar Korea gezonden zou worden „om de Koreanen te helpen bij het verjagen van de Amerikaanse overweldi gers". Diplomatiek overleg Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat cle Britse regering thans de Verenigde Staten, Frankrijk en het Gemenebest raadpleegt nopens de mo gelijkheid een oplossing te vinden voor het Koreaanse probleem. In Londense diplomatieke kringen is men algemeen van oordeel, dat het ge- Minister-president Natsir: Regering zal Ambon haar ware bedoelingen doen blijken DJAKARTA, (Aneta). Na zijn terug keer uit de Zuid-Mol ukken verklaarde de Indonesische minister-president Natsir in een exclusief onderhoud aan Aneta, dat 17.000 bewoners thans dakloos, zijn en dat leger en bestuur intensief werken om" de noocl aldaar te lenigen. De „Waingapu" van de K.P.M. arriveerde een dag na de minis ters in de haven van Ambon met kleding en levensmiddelen. „Een urgente taak van de regering is cle bevolking van Ambon te doen beseffen, dat de Zuid-Molukken een deel van Indonesië vormen en dat de bevolkingsgroep van Ambon deel uitmaakt 'van het Indonesische volk, dat met een goed resultaat zijn vrij heid bevocht. Bij de omschakeling van cle gedachtenwereld van cle gemiddelde Am bonees zal de regering aan de bevolking van Anibon door daden doen blijken van haar ware bedoelingen, teneinde hierdoor de valse propaganda, waarmee de bevol king van Ambon jarenlang vergiftigd is, te neutraliseren", aldus Natsir. Hij noemde de toestand op Ambon nog niet normaal. „De bevolking was door de komst van onze troepen opgelucht, daar de wéinige maanden van R.M.S.-bewind voor de be volking gewoonweg een nachtmerrie wa ren", aldus beweerde Natsir. Met cle ministers reisden ambtenaren mee, die in verschillende plaatsen aan het werk togen. Op Ambon is een militair be stuur, dat geleidelijk in een burgerlijk be stuur zal worden omgezet. Er is een burgemeester aangesteld voor Ambon, waar honderden woningen ver nield zijn. Natsir deelde mede dat „behalve enige ministers het grootste deel van het ambtenarencorps onder bedreiging werd gedwongen lot samenwerking met de re- bellenregering. Soumokil is nog in de bos sen op Ceram". De rode en groene baret ten zullen naar Natsirs mening doorvech ten, doch dit zijn er slechts enkele honder den. De ministers spraken met Amerika nen, Australiërs en Nederlanders, die het bewind van de regering der republiek Zuid- Molukken meemaakten. dachtenwisselingen betreft over de moge lijkheid in Korea een gedemilitariseerde zóne te scheppen. Toespelingen in communistische kringen te New York geven te verstaan, dat de Chinese communistische regering niet in zal gaan op voorstellen voor een gedemi litariseerde zóne tenzij deze onder Noord- Koreaans beheer zou worden geplaatst en een en ander gepaard zou gaan met et eindigen der neutvaliseringspolitiek van Formosa. Huiszoeking in Djakarta Nederlandse regering onaangenaam getroffen De heer Roem eveneens 's-GRAVENHAGE. 20 November. Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat cle Nederlandse regering onaangenaam was ;etroffen door het bericht, dat ten huize van de heer Speekenbrink, financieel eco- misch adviseur van de Nederlandse Hoge Commissaris te Djakarta met de rang van gezant, huiszoeking zou zijn gehouden. De minister van Buitenlandse Zaken heeft zich terzake gewend tot zijn Indonesische collega, die als voorzitter van de Indone sische delegatie der tweede conferentie van ministers hier ter stede verblijft. De heer Roem heeft toegezegd terzake inlichtingen te zullen inwinnen. Naar van de zijde der Indonesische dele gatie vernomen wordt heeft de Indone sische minister van Buitenlandse Zaken, mr. Mohammed Roem, die voor cle tweede conferentie van ministers in Den Haag kennis genomen van het bericht, dat ten huize van cle heer Speekenbrink door militaire- of politie-instanties huiszoeking zou zijn gedaan. Hij was door dit bericht onaangenaam getroffen, omdat, indien het bericht waar zou zijn, deze daad een in breuk zou zijn op de internationale diplo matieke gebruiken. Voorts wordt verno men dat de heer Roem, die voorzitter is an de Indonesische delegatie, zich tele grafisch lot zijn regering heeft gewend om nadere inlichtingen en cle regering ver zocht heeft de nodige stappen te doen, indien hei bericht bevestigd zou worden. Een woordvoerder van het militaire commando te Djakarta heeft medegedeeld, dat de namen van de Zondag gearresteer den nog niet kunnen worden bekend ge maakt. Volgens niet-bevestigde berichten zouden ongeveer 170 personen in hechtenis zijn genomen. De Javase bank was heden weer geopend. Dinsdagmorgen heeft de Nederlandse Hoge Commissaris, cle heer Lamping, in verband met de huiszoeking bij drs. Speekenbrink, een démarche gedaan bij het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken. Van de zijde van het Hoge Commissariaat vernam Aneta voorts, dat Maandag ten huize van de heer Speeken brink een inspecteur van politie voor het gebeurde verontschuldigingen heeft aan geboden. Denen in Warschau Zondag werd in Amsterdam de finale gehouden van de wedstrijden om het landelijk kampioenschap grimeren. De jury riep tenslotte de heer H. J. W. Scliif- feleers uit Sittard als winnaar uit. Op de foto ziet men een van de deelnemende toneelkappers bezig aan het verplichte - model Frans I, koning van-Frankrijk. „Onze vredesbeweging is niet de enige in de wereld" Charles Howard, een neger-afgevaardig de van de Amerikaanse progressieve partij naar het vredescongres te Warschau, heeft op het congres verklaard, dat men de toe spraak van John Rogge, zijn partijleider, diende te zien in het ware licht. Rogge was namelijk als jurist de advocaat van de Joegoslavische ambassade te Washington. Rogge had niet het standpunt van de Ame rikaanse delegatie vertolkt, doch hij was een „betaalde employé van de regering van Tito." Prof. Bernal, een Britse geleerde, ver klaarde, dat de beweging der vredesparti- sanen haar campagne moet uitbreiden ten einde alle vredelievenden, „hoe conserva tief hun standpunt ook is" te omvatten. Met luide toejuichingen werden de woor den van de Noord-Koreaanse afgevaardig den ontvangen, die verklaarden, dat de Koreanen hun land tot de laatste druppel bloed zouden verdedigen. Twee Deense gedelegeerden deden een beroep op het congres om de invloed van de vredesbeweging uit te breiden tot bui ten het enge kader van de Sovjet-Russische buitenlandse politiek, waarbinnen zij thans werkt. Mevrouw Appel en prof. Mogens Fog, dt voorzitter van liet onder communistische leiding slaande Deense vredescomité, ver klaarden, dat „onze vredesbeweging niet de enige in de wereld" is. Zij betoogden, dat vrede verzoening is en dat men het feit moest aanvaarden, dat geen politiek sy steem en geen menselijk wezen zonder fouten is. Prof. Fog stelde de vorming voor van een internationale commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van verschillende meningen, die een nieuw congres „op de breedst mogelijke basis" zou moeten voor bereiden. Joegoslavische stem: Kloof Joegoslavië-Rusland niet te overbruggen Milovan Djilas, hoofd van dc Joegoslav sche propagandadienst en Lid van het politieke bureau van de communistische partij, heeft Maandag in een artikel „Borba", het orgaan van de communisti sche partij, verklaard, dat de ideologische kloof tussen Joegoslavië en de Sovjet- Unie zo breed is geworden, dat zij niet meer te overbruggen is. Dit is de eerste maal, dat een Joegosla- visch leider zich zo nadrukkelijk heeft uitgelaten over de tegenstelling tussen beide landen. Djilas zei. dat de Sovjet-Unie „niet meer socialistisch is. maar in de hoogste mate de verwerkelijking van het sfaats- kapitahsme is". Aan boord van de Jacob van Heemskerck stelde de commandant van dit schip, kapuein-ter-zee C. J. W. van Waningzija officieren aan Koningin Juliana voor. Kort daarop vertrok de oorlogsbodem met het Koninklijk paar aan boord naar Engeland. die het schip de haven van Dover zal bin nenloodsen. Hij is Maandagmiddag be noemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. De versierselen werden hem overhandigd door de vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, chef van het Mili taire Huis van de Koningin. Om half tien lichtte de „Jacob van Heemskerck" de ankers. Langzaam voer het schip in de richting van de Nieuwe Waterweg. De torpedojagers „Marnix" en „Tjerk Hiddes" escorteerden de „Jacob van Heemskerck". De aankomst Het Koninklijk Paar in Dover aangekomen Met de kruiser „Jacob van Heemskerck" zijn Koningin Juliana en Prins Bernhard Maandagavond uit Rotterdam naar Dover vertrokken. Om tien minuten voor negen arriveerde het Koninklijk Paar aan de Parkhaven. Bij het aan boord gaan werden geen bijzondere eerbewijzen gebracht. De commandant van de oorlogsbodem, kapitein ter zee C. J. W. i van Wa ning, ontving de Koningin en de Prins. Vervolgens begaven de Koningin en de Prins zich naar de voor hen in gereedheid ;ebrachle hutten. Behalve door de leden van het gevolg wordt het Koninklijk Paar begeleid door mej. M. Teilegen, directeur van het kabinet der Koningin en door mr. D. U. Stikker, minister van Buitenlandse Zaken. Aan boord van de „Jacob van Heems kerck" bevindt zich de „Cinque Ports Se nior Pilot" D. Manguv, de Engelse loods, Raad van Europa Voorstel mej. Klompé afge wezen in algemene commissie De algemene commissie van de Assem blee van de Raad van Europa heeft Maan dag met de nodige twee-derde meerderheid besloten de Assemblee Woensdag een motie voor to leggen, waarin de vorming van „ge specialiseerde gezagsorganen", zoals het plan-Schuman, wordt bepleit. Een voorstel dat door mej. Klompé, de rapportrice van de commissie, was inge diend en waarin op de federatief-gezinde landen een beroep wordt gedaan om on middellijk te beginnen met het samenbun delen van de defensie in een Europees leger en de buitenlandse zaken onder een hoge commissie voor buitenlandse betrekkingen, kwam er minder goed af. De commissie weigerde het voorstel be treffende de hoge commissie te aanvaarden en besloot de kwestie van de defensie tot Dinsdag uit te stellen, wanneer Duncan Sandys rapport zal uitbrengen over het werk van de subcommissie voor defensie- kwesties. Terwijl de algemene commissie in het „Gebouw van Europa" vergaderde, begon aan de overzijde van de straat in de voor malige keizerlijke tuinen „l'Orangerie" de vergadering van „de Europese raad van waakzaamheid". Deze „vigilanten" wier demonstralie be doeld is om de officiële afgevaardigden naar de Raad van Europa tot spoed te manen, willen een onmiddellijke federatie van de daartoe bereid zijnde Europese mo gendheden onder een boven-nationaal ge zagsorgaan. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, zal later deze week voor de Assemblée van de Raad van Europa een uiteenzetting geven van het Franse plan voor een Europees leger, indien de minis ters van Buitenlandse Zaken van de andere landen hierin toestemmen, zo heeft een woordvoerder van het Franse departement van Buitenlandse Zaken Maandag meege deeld. Dit is de gebruikelijke procedure, zo zei de woordvoerder, als een minister van Bui tenlandse Zaken wordt uitgenodigd om de Assemblée toe te spreken. Egyptische eisen voorlopig door Bevin afgewimpeld Ernes' Bevin. de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Maandag in ant woord op de Egyptische eis, dat Egypte door de Britse troepen zal worden ont ruimd, in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland niet voornemens is het Midden- Oosten onverdedigd te laten. Bevin gaf te kennen, dat het Britse be leid ten opzichte van Egypte geen verande ring zou ondergaan als gevolg van Koning Faroek's troonrede, waarin het vertrek der Britse troepen en vereniging van de Soe dan met Egypte onder Egyptische kroon werd geëist. Bevin zeide. dat de Soedan over zijn eigen toekomst moet beslissen. Hij ver klaarde niet te wanhopen aan de mogelijk heid, dat de kwestie op vriendschappelijke wijze wordt opgelost als de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken volgende week naar Londen komt De Britse minister wees erop, dat het Brits-Egyptische verdrag van 1936, dat Egypte wil opzeggen, niet voorziet in unila terale herziening. Nepalese regeringstroepen in Birganj en bij Raxaul Nepalese regeringstroepen hebben, twee uur na de herovering van Birganj, de voor malige zetel van de „tegen-regering", een verbinding met de Indische grensplaats Raxaul tot stand gebracht. In de straten van Birganj patrouilleren ieden van de Nepalese regeringsstrijd krachten. Koningin Juliana en Êrins Bernhard zijn heden tegen een uur met de kruiser ..Ja cob van Heemskerck" te Dover aangeko men. Terwijl de „Jacob van Heemskerck" de Engelse kust naderde, werden op het per ron van het marine-emplacement te Dover de laatste voorbereidingen getroffen voor de ontvangst van het Nederlandse Ko ninklijke Paar. Daar het staatsbezoek vol gens het Britse protocol pas begint bij de aankomst op het Victoria station 0111 drie uur Engelse tijd, was de ontvangst in Dover slechts zeer sober gehouden. Maar ondanks de eenvoud der aangebrachte ver sieringen, ondanks de betrekkelijk weinige schepen die zijn gepavoiseerd, was de aan komst in Engeland een waardige inleiding tot de statierit, die onmiddellijk 11a aan- Het woord is aan. I Phoebe Wordell: Vele huwelijken zijn als twee linker handschoenen, goed ge maakt en goed passend, van goed materiaal, maar ongelukkigerwijs geen paar. Lie's vredesplan aangenomen in de UNO-vergadering De Algemene Vergadering der UNO heeft het 20-jarenplan van Trygve Lie voor het verkrijgen van vrede via de UNO aan vaard, nadat de secretaris-generaal de van Russische zijde geuite beschuldiging, dat het was ingegeven door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, had tegengesproken Het plan van Lie wil speciale bijeen komsten van de Veiligheidsraad, die door de ministers van Buitenlandse Zaken dei- grote mogendheden worden bijgewoond, nieuwe pogingen om een internationale politiemacht op te richten en de impasse der UNO ten aanzien van de controle op de atoomenergie te beëindigen en meer steun voor het hulpprogram voor in tech nisch opzicht onvoldoende ontwikkelde gebieden. De Assemblée keurde de door negen lan den voorgestelde resolutie, volgens welke de tien punten van Lie worden verwezen naar verscheidene organen van de UNO, goed met 55 tegen vijf stemmen bij een onthouding. De vergadering ging daarop uiteen. Havenstakingen in Australië De havens van Sydney en Melbourne liggen tengevolge van een staking van 12.000 bootwerkers volledig stil. 130 sche pen wachten op hun beurt om gelost of geladen te worden. Te Sydney wordt gestaakt om een kwes tie van overuren. Te Melbourne zijn de bootwerkers in staking gegaan uit protest tegen de schorsing van 17 havenarbeiders, die van oordeel zijn dat ae veiligheids voorschriften niet werden nageleefd. Russisch protest Rusland heeft een nota aan de Verenigde Staten gezonden over de voorgenomen vrij lating van de Japanse oud-minister van Buitenlandse Zaken Mamoroe Sjigemitsoe, zo meldt Tass. Sjigemitsoe, een vroegere ambassadeur te Londen, is twee jaar geleden door het in ternationale militaire tribunaal tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens oorlogsmisdaden. MacArthurs hoofdkwar tier heeft meegedeeld, dat hij Dinsdag zou worden vrijgelaten. Tass zegt: „Het is bekend, dat Sjigemitsoe een der voornaamste oorlogsmisdadigers is, die actief heeft meegewerkt aan de ont- komst in Londen wordt gemaakt naar iceteriing van de aggressie-oorlog door de Buckingham Palace langs enkele van L011- Japanse militaristen". dens imponerendste straten en gebouwen. De nota nocml hel besluit lot invl.i]heids. Kustbatteruen vuurden saluutsehoten at steUtog onwettig en eenzijdig. Toestemming toen het Koninklijke vaartuig de haven va."a.IIe d!e m„het "Wmnrt. binnenvoer. Blitse torpedobootjagers en W3S gevechtsvliegtuigen vergezelden de „Jacob volgens de nota vereist, van Heemkerck" tol; het schip meerde. Een van de bekendste historische bouwwerken van Londen is de uit de elfde eeuw daterende Westminster Abbey, waar bijna alle koningen van Engeland gekroond zijn en waar tal van vorstenonder wie de Koning-Stadhouder Willem III, wiens 300ste geboortedag dezer dagen werd herdacht, ook hun laatste rustplaats vonden. In het voorste deel van het schip der kerk. dichtbij de Westelijke ingang bevindt zich het Graf van de Onbekende Soldaat. Op dit Graf zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard tijdens hun bezoek aan Londen een krans leggen. HET WEER AFGEBEELD Een diepe depressie lag vanmorgen boven het Nauw van Calais. Zij deed de lucht druk sterk dalen en dc wind tot storm kracht toenemen. De depressie zal xuaar- schljnlijk vlak langs onze kust trekken en daarbij buien veroorzaken. 'In het oude front boven Duitsland en Italië ontwikkelde zich een golfvormige storing, die in Oostenrijk en Duitsland enige regen bracht. Boven Groexiland is de luchtdruk nog steeds hoog, terwijl ook boven Scandi navië de luchtdruk steeg In het binnen land van Zweden kwamen daarbij al temperaturen van meer dan 25 graden j onder nul voor. Weerbericht NU EN* DAN BUIEN Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig va a Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met vooral in de Westelijke helft van het land nu en dan buien en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag In het Noorden van het land aan vankelijk nog harde overi- krachtige tc' - - Zuid en We= Zon op 8 11 'uut ndi Maan op 15 2i: uur «ndt Hoog en laag watci te IJ Dinsdag 21 November Hoog water: 1.37 en 13.57 uur. Laag water: 9.33 en 21.43 uur Woensdag 82 November Koog water: 2-17 en 14.31 uur. Laag water: 10.16 en 22.25 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1