Haarlems Dagblad Koningin en Prins In Londen ra €>}jccrhtr Igaariraisrtje «Courant (3rato i6$6) Koninklijk woord Een grauwe stad in herfstschemer bereidde hun een hartelijk welkom „Ik begroet Engeland als lid der Europese gemeenschap" Politieke commissie is het eens over vorming van Europees xeger 65e Jaargang No. 19712 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem, lelefoon Directie, Hoofdredactie, Eedactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendapleïn 37, Telefoon 12230. Prukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peerebcom Woensdag 22 November 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie DirectieP. W. Peereboom en Robert Peereboom Ijl HAAR REDE aan het staatsbanket in Buckingham Palace, in antwoord op de icde van Koning George VI, heeft onze Koningin gedachten geuit die zeer duidelijk ter Britse overweging bestemd zijn. Even als verleden jaar, bij het koninklijk bezoek aan het Franse staatshoofd, heeft zij het grote Europese vraagstuk aangeroerd. Te Parijs leeft het besef van de noodzaak van vernieuwing veel sterker dan te Londen; alsnog belangrijker kan men dus deze laat ste verklaring beschouwen. Behalve de oubliciteit, die zij in de gehele Britse pers en radio reeds ervaren heeft, zal zij onge twijfeld perscommentaren uitlokken en in ;êei algemeen tot overdenking aanleiding geven. De Koningin heeft gezegd: ..Wanneer ik Groot-Brittannië begroet als de Moeder van vele naties, die ver over de wereld delen verspreid liggen, dan begroet ik het evenzeer als een wezenlijk lid van de Euro pese gemeenschap". Zij heeft even later betoogd dat wij, hoewel trouw aan onze velschillende internationale verbintenissen, toch kunnen bereiken dat wij de ene ver plichting aan de andere schakelen, één keten van zulke verplichtingen smeden en daardoor de internationale samenwerking q groter verband bevorderen. Dit is een duidelijk antwoord op de zovele uitingen van Britse zijde, waarin de verbintenissen in het Britse Gemenebest werden voorge steld als een beletsel om nauwe betrekkin gen in Europa te vormen. Op het vasteland heeft men daar nooit een beletsel in kun nen zien. De andere landen van het Ge menebest hebben dat evenmin begrepen, :oals indertijd bij de Ccmmonwealth-con- ierentie te Colombo is gebleken en later door uitlatingen van verscheidene minis ters der Commonwealth-naties bevestigd. Veeleer ziet men dezerzijds van de Noord zee in de Britse onwil ten aanzien van West-Europa ,,de sfeer van het eiland" hetgeen de Brit zelf „insularity" noemt de afkeer om een traditioneel beleid ten aanzien van het Europese vasteland op te geven en de neiging zichzelf te blijven zien als een soort afzonderlijk werelddeeltje, liggend in de zeeën tussen Amerika en Europa in. Kenmerkend is ten deze altijd de Britse gewoonte geweest om blijlobaar zonder daar een speciale bedoeling mee te hebben te schrijven en te spreken over het vasteland als over „Europa", alsof men daar zelf niet bij hoorde. Dit is steeds de Britse toon geweest. Onze Koningin heefc haar nu beantwoord door Groot-Brittannië te begroeten als wezenlijk (essential) lid van de Europese gemeenschap. Hoe meer bezinning op dit punt in Britse kring ont lat hoe meer men zal vorderen in de ede richting. Rest de Britse gewoonte i vooral buitenlandse politiek te voeren als een reeks gelegenheids-besluiten, het e na het andere door wisselingen ir de loop der gebeurtenissen beïnvloed. Men wil zich in Westminster niet gaarne binden 1 een toekomstige ontwikkeling in de grote lijn. Maar de tijden kunnen komen waarin dat dwingende noodzaak wordt. De Koningin heeft niet nagelaten de waarde der Britse traditie te erkennen. Zij heeft eruit afgeleid dat een volk een ver rassende draagkracht kan opbrengen als het (zoals' het' Britse) blijk heeft gegeven zolang te kqnnen varen op het kompas der traditie. En op die draagkracht heeft de Koningin een beroep gedaan. Het klinkt als een noblesse oblige adel legt verplichtin gen op en het noemt tevens die ver plichtingen. liet zegt daarbij dat het in liét belang van ieder volk is, de belangen der andere ter harte te nemen. Wij zijn be trokken bij elkanders lot. De oude Christe lijke gedachtk, dat iedere enkeling een taak heeft ten opzichte van zijn medemensen, zou uitgebreid moeten worden tot de naties. Zich er van bewust zijnde, dat de wereld gemeenschap nog zeer ver van deze ziens wijze verwijderd is, heeft de Koningin ge- jd: Laat ons haar in gedachten houden, want alleen dit kan de wereld redden. Zo heeft dit Koninklijk woord de grote ge dachten van het Christendom tot redding der mensheid vooropgesteld. Zo herinnert het aan die brief van de apostel Paulus aan de Corinthiërs: „En al ware liet dat ik de e der profetie had, en wist alle de ver borgenheden en al de wetenschap, en al ware het dat ik al het geloof had, zodat ik bergen verzette, en de liefde niet had, zo ware ik niets." Ook aan de slotwoorden van dat Bijbel-hoofdstuk: „En nu blijft geloof, hoop en liefde, deze drie: doch de meeste van deze is de liefde." Menigeen zal. na de rede van de Koningin, pas ten volle begrijpen welke de hoge waarde van zulk Koninklijk bezoek kan zijn. R. P- Prof. dr. G. van der Leeuw ten grave gedragen Hedenmiddag is op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's Gravenhage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van prof. dr. G. van der Leeuw, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Gro ningen. Tevoren is in de Kloosterkerk te Js-Gra- venhage een door ds. J. A. Kwint geleide rouwdienst gehouden. In deze kerk heeft prof. Van der Leeuw vroeger zelf gepre dikt. De kist met het stoffelijk overschot was aan de voet van de kansel opgesteld. Ds. Kwint had als tekst van zijn prediking gekozen de Openbaring van Johannes 21 Vers 4 b: „De eerste dingen zijn voorbij gegaan." „In heel de wereld worden de vruchten van zijn werkgeplukt, want,' aldus ds. Kwint, „hij was een van ons. Voor hem zijn nu de eerste dingen voorbij gegaan. Hij is opgegaan naar de Eeuwige Stad". Zeer velen woonden de rouwdienst bij. Daarbij waren de minister-president, dr. W.Drees. de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Hutten" en de secretaris-generaal van dat departement, mr. H. J. Reinink, de staats secretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, Tweede Kamerleden, de al gemeen gedelegeei'de van de Generale Sy node der Ned. Hervormde Kerk, dr. K. H. E. Gravemeyer, voorts zeer vele predikan ten, professoren en vertegenwoordigers van kunstenaarsverenigingen. - De „Kapper van Een" is in Middelburg bekeurd toen hij daar „spreekuur" hield in een café. Hij zal waarschijnlijk vervolgd borden wegens het onbevoegd uitoefenen der ■geneeskunst. LONDEN. 22 November (Van onze verslaggevers) Na een stormachtige reis up een holle zee arriveerden gisteren Koningin Juliana en Prins Bernhard met hun gevolg in Dover, waarna zij doorreisden naar Londen. Iets voor een uur zetten zij voet aan wal, terwijl een vlagerige regen over de havenplaats werd geblazen door de sterke wind. Doch toen het Koninklijk Paar in Londen aankwam was het droog. Daar begon de praal, die dit bezoek omgeeft, zich geheel te ontplooien. In druilerig herfstweer heeft Londen ons Koninklijk Paar een overeenkomstig de Engelse volksaard ingetogen, doch daarom niet minder gemeend welkom bereid. Het was guur en somber toen het uur van aan komst naderde, maar het bleef droog. Een fijne nevel hing over de stad en gaf haar juist die unieke sfeer, die altijd zo bijzon der treft. Klokslag drie uur stoomde de Konink lijke trein, waarvan de locomotief getooid was met de Engelse en Nederlandse kleu- i-en, langzaam Victoriastation binnen. De wagon, waarin zich ons Vorstelijk Paar be vond, hield stil tussen de twee hagen van vele personen, in het midden waarvan zich de Engelse Koninklijke familie bevond. Toen stapten de Koningin en Prins Bern hard op het perron, waarna de wederzijdse begroeting volgde tussen de beide Ko ninginnen, die elkaar kusten, en van de Koning en Prins Bernhard, die elkaar har telijk de hand schudden. Ook de begroeting van Koningin Juliana met de beide Prinsessen was bijzonder har telijk. Vervolgens stelde de Koning de offi ciële autoriteiten aan onze Vorstin voor. De kapel van de Coldstream Guards, wegens het koude weer in hun lange grijze overjassen, speelde het Wilhelmus. Vervol gens inspecteerde Koningin Juliana, bege leid door de Koning, buiten het station de dubbele rij van de erewachten, terwijl het „Wien Neêrlands Bloed" klonk. De Koningin besteeg daarna de door zes appelschimmels getrokken open landauer en de Koning nam aan haar linkerzijde plaats. In het volgende rijtuig, waarvoor vier bruine paarden gespannen waren, namen Prins Bernhard, Koningin Elizabeth en daartegenover de Hertog van Gloucester plaats. Het eerste gedeelte van de rit ging door een naargeestig, schaars bevlagde, straal met winkels en- sombere kantoren. Maar daarna doemde in het halfdonker hot klas sieke décor van Londen op: Westminster A.bbye en de parlementsgebouwen. Daar had zich, evenals bij het station, een grote menigte verzameld, die een gejuich aaniiief zodra de stoet in zicht kwam. Duizenden soldaten stonden langs de wegen opgesteld, alsmede een aantal militaire kapellen, die steeds weer, wanneer de stoet passeerde, het Wilhelmus ten gehore brachten. Nauwelijks waren de Koningin en Prins Bernhard op het Buckingham Palace aan gekomen, of hun eerste plicht riep hen reeds. Met gesloten auto's begaven onze Vorstin en haar gevolg zich om halfvijf naar Westminster Abbey om een krans te leggen op het graf van de Onbekende Sol daat. Onderscheidingen Koning George de Zesde van Enge- j land heeft Koningin Juliana de „Royal Victoria Chain" en Prins Bernhard het Knight Grand Cross of the Victorian j Order" verleend, zo wordt meegedeeld in een hofcirculaire van Buckingham j Palace. j Koningin Juliana heeft Koningin Eli zabeth en Prinses Elizabeth, Hertogin van Edinburgh, het Grootkruis in de J Orde van de Nederlandse Leeuw ver- leend en de Hertog van Gloucester, de j broeder des Konings, het Grootkruis in de Orde van het Huis van Oranje. i Het was al donker geworden, maar het licht in de auto brandde, zodat de juichen de menigte de Vorstelijke bezoekers kon zien. Na het bezoek aan de abdij gingen de Koningin en de Prins naar St. James Pa lace, waar zij officieel werden ontvangen door de Londense graafschapsraad en de autoriteiten van Westminster. De aankomst van het Koninklijk panr in Victoria Station. Van links naar rechts Koningin Elizabeth, de Prins der Nederlanden, Koning George VI en Koningin Juliana. Rede van Koningin Juliana: ,,Het belang van allen is ons eigen belang' Hoogtepunt van de eerste dag van het Koninklijk bezoek vormde het schitterend staatsbanket, waaraan 176 gasten aanzaten, onder wie leden der regering, cle leider van de oppositie Winston Churchill, diplomaten, leden van de hoge adel en geestelijkheid. Het werd gehouden in de beroemde State Ballroom, die met spiegels en gobelins was opgesmukt. Mén was gezeten aan hoef- vormig geplaatste tafels, die feestelijk ver sierd waren met een schat van chrysanten, rozen en orchideeën. Koningin Juliana zat aan de rechterzijde van Koning George, aan zijn linker zijde zaten Koningin Elisa beth en Prins Bernhard. Verder zaten aan de hoofdtafel de Gravin van Alhlone, Attlee. de Hertog van Gloucester, de Lord Kanselier, Prinses Margaret, de Her tog van Gloucester, minister Stikker en de aartsbisschop van York. Een klein strijk orkest van de Welsh Guards speelde tijdens het diner een potpourri van Nederlandse muziek. Koning George sprak tijdens het banket een rede uit, waarin de vorst herinnerde aan de in de oorlog gesmede samenwerking tussen beide landen. Koningin Juliana antwoordde Koning" George met een rede, waarin de Koningin wees op de oude vriendschap die het Ne derlandse en het Engelse vorstenhuis ver bindt. De Koningin herinnerde aan de Engelse gastvrijheid tijdens de oorlog en zeïde vervolgens: „Wanneer ik Groot-Brittannië begroet als moeder van vele naties, die ver over de werelddelen verspreid liggen, dan begroet ik het even zeer als een essentieel lid van de Europese gemeenschap. Ik noemde in 't kort wat het al voor Nederland betekend heeft tijdens de oorlog. Ik kan geen over tuigender bewijs bedenken dat het tot deze gemeenschap behoort. Wij kunnen Europa niet toestaan een af zonderlijke, autarkische eenheid te worden. Het moet open staan voor de andere naties en groeperingen van naties der wereld, zo als een onderdeel van een levend orga nisme betaamt. Maar in de dringende noodzaak van tegenwoordig kunnen wij in Europa, in een zeer reële en levende verwantschap, samen werken cn onze gemeenschappelijke pro blemen oplossen. Hoe groot die zijn, is betrekkelijk, zoals alles. Hoewel trouw aan onze verschillende in ternationale verbintenissen, kunnen wij toch bereiken, dat wij de éne verplichting aan de andere schakelen, en er één keten van smeden, en daardoor bevorderen de internationale samenwerking in groter verband. Een volk kan een verrassende draag kracht opbrengen, wanneer het, zoals bij voorbeeld het Brilse, blijk heeft gegeven zolang te hebben kunnen varen op traditie. Als naties van de wereld, is het in het belang van elk van ons, ter harte le nemen het belang van ons allen; als men deze ge- dachtengang uitwerkt, bereikt men de vol komenheid, -wanneer men eveneens kan constateren, dat wij allen betrokken zijn bij het lot van elk van ons. De oude christelijke gedachte, dat iedere enkeling een dienende taak heeft ten op zichte van zijn medemensen, en zo ieder ten opzichte van ieder, teneinde de maat schappij zó te maken, dat men liet kan uithouden, er in te leven deze gedachte zou logisch moeten worden uitgebreid tot de naties. Ik ben er mij van bewust, dat de wereld gemeenschap nog zeer ver van deze ziens wijze verwijderd is. Maar toch, laat ons Frans-Brits voorstel tot gedemilitariseerde zone Opmars der UNO-troepen ir. Korea duurt voort (Reuter) Frans en Britse vertegen woordigers te Lake Success dringen er bij dc Y.S. krachtig op aan een gedemililairi- seerde zóne aan de grens van Korea en Mandsjoerije te aanvaarden, opdat er een einde komt aan hel Koreaanse conflict. Het voorstel, aldus wordt in Franse diploma tieke kringen vernomen- wordt door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken „met sympathie" bestudeerd, maar is nog niet aanvaard. De Zuid-Koreaanse Kapitool-divisie is thans tot minder dan 24 km van de be langrijke haven aan de Noord-Oostkust van Korea, Tsjongdjin, gevorderd. Zij ondervond slechts geringe tegenstand van terugtrekkende communistische troepen. Het onmiddellijke doel van de opmars is de Het woord is aan. Anonymus: Glimlach: heb het niet le druk om beleefd te zijn. Leer uw tong en uw humeur te beheersen; durf origineel te zijn; smoor niet uw geweten; kijk voor- en niet ach teruit; dan is de uitslag niet twijfelachtig. plaats Nanam, 13 km ten Zuid-Westen van Tsjongdjin. Ongeveer 80 km landinwaarts naar het Westen heeft de Amerikaanse zevende divisie de omtrek van de stad Hjesandjin, die zij Dinsdag binnentrok, bezet. Hjesan djin ligt aan de Jaloe, de Amerikanen zijn echter niet van de stad uit langs de Jaloe verder opgerukt. Links van de zevende divisie probeert het 5e regiment mariniers aansluiting te ma ken met de zevende divisie, er zijn patrouil les uitgezonden over een afstand van 11 km langs het reservoir van Tsjosin tot Singhoeng. Straatsburg Resolutie beveelt het deelnemen van de Duitsers aan Na korte tijd in Buckingham Palace te Londen vertoefd te hebben begaven Koningin Juliana en Prins Bernhard zich naar Westminster Abbeywaar zij een krans legden op het graf van de Onbekende Soldaat. liaar in gedachte houden, want alleen dit kan de wereld redden". Tot heel laat in de regenachtige avond stonden enige honderdên mensen voor de poorten van het in een oranje gloecl gezette paleis, doch de Koninklijke gasten bleven binnenshuis. Naar Guildhall, De tweede dag van het bezoek van Ko ningin Juliana en Prins Bernhard aan Lon den begon met twee receptiés, legen elf uur, op Buckingham Palace, namelijk van de hoge-commissarissen van het Brilse Ge menebest en de leden van het corps diplo matique. Het weer te Londen was ook hedenmor gen somber maar droog. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben hedenmiddag om twaa,l£ uur een bezoek gebracht aan de Londense Guild hall. Onder enorme belangstelling reed het Koninklijk Paar in een open landauer, ge ëscorteerd door de Household Cavalry, van Buckingham Palace naar dit Middeleeuwse gebouw, waar een groot aantal Engelse en Nederlandse genodigden aanwezig was. In tegenwoordigheid van talrijke hoge burgerlijke, geestelijke en militaire autori teiten had een buitengewone zitting van de gemeenteraad van de City van Londen plaats. Dr. Tsiang vraagt onderzoek in China De Chinese nationalistische gedelegeerde in de politieke commissie van de UNO, dr. Tsiang, heeft Dinsdag voorgesteld, dat een commissie van onderzoek van de UNO inlichtingen zal inwinnen over „de Sovjet- Russische aggressie in China". Tsiang verklaarde verder, dat de rege ring van Peking bezig is uiteen te vallen, en dat onder het régime van Mao Tse- Toeng millioeuen mensen van honger om komen. Volgens Tsiang zijn er thans 1.667.000 verzetsstrijders in het commu nistische China. De Amerikaanse afgevaardigde, Foster Dulles, verklaarde het in beginsel ermee eens te zijn, dat men een onderzoek instelt naar wat er sedert 1945 tussen de Sovjet- Unie en de Chinese republiek is voorge vallen. Taxi-chauffeur en passagier verdronken Auto reed bij geopende brug het water in In de afgelopen nacht omstreeks twee uur is te Rotterdam een taxi in de Spoor- weghaven gereden. De twee inzittenden, de 54-jarige chauffeur N. Schoenmaker en de 46-jarige koopman A. M. Ooyens, kwamen hierbij om het leven. De auto is door dc afsluitbomen van de Spoorweghavenbrug, die voor het scheep vaartverkeer geopend was, gereden. De wagen verdween in het water, dat ter plaatse zes a zeven meter diep is. Pas drie uren later kon men de taxi boven water krijgen. Achttien doden bij treinramp in Brits Columbia Dinsdag zijn nabij de Canoe-rivier in Brits Columbia ongeveer 480 km ten Westen van Edmonton, een militaire trein en een personentrein met elkaar in botsing gekomen. Naar tot dusver bekend is, zijn lo personen om het leven gekomen en 44 personen gewond. De militairen waren op weg naar Fort Lewis (Washington) om te worden opgeleid voor eventuele uitzending naai- Korea. STRAATSBURG (Reuter). De poli tieke commissie van de Raad van Europa heeft met 18 stemmen tegen één, bij twee onthoudingen, besloten een Europees leger, met deelneming van dc Duitsers, in het Atlantisch verdedigingsstelsel aan te be velen. Aan de stemming was een langdurig debat voorafgegaan met verschillende stemmingen in besloten zitting over voor stellen van Duncan Sandys. De clausule over Duitsland werd herzien cn luidt thans als volgt: „De vergadering is van oordeel, dat öe verdediging van ecu gebied, waartoe West-Duitsland behoort, natuurlijkerwijze het deelnemen van Duitsland vereist." In de aangenomen motie wordt ook het vi'oc- gere voorstel voor een Europees ministerie van defensie herhaald. De Duitse socialist Karl Mommel- had een vergeefse strijd gevoerd tegen het invoegen van Duitslands militaire bijdrage in de resolutie. Duitsland kon volgens hem geen bijdrage geven zolang de geallïeei-dcn niet een effectieve macht in Duitsland hadden opgesteld, die zou kunnen voorkomen dat Duits gebied „verschroeide aarde" zou worden. Christelijke en liberale Duitse af gevaardigden bevestigden Duitslands be reidheid tot deelnemen, doch noemden dit een groot offer voor Duitsland e» in het bijzonder voor cle jeugd. Duitslands bijdrage is volgens de tekst der ï'esolulie slechts aannemelijk voor de publieke opinie, indien het geschiedt in het permanente Europese verdedigingsorgaan. Plet besluit, vraagt de regeringen ten spoe digste militaire en politieke meningsver schillen te overwinnen, zodat zonder ver- h-aging het Europese leger zijn bijdrage aan de atlantische strijdmacht kan geven. De Assemblee De Assemblee heeft Dinsdag opnieuw haar gedachten over het plan-Scliuman laten gaan en besloten de resultaten over te leggexx aan de betrokken regeringen. Op voorstel van de Nederlander Van de Kieft Vliegtuig met 24 personen in Amerika verongelukt In cle bergen in liet Westen van Wyoming (V.S.) is een Douglas met 24 personen aan boord verongelukt. Het vliegtuig behoorde toe aan de New Tribe Mission, een religieuze organisatie. Het vliegtuig is op het 3600 meter hoge Mox-an gebei'gte in Wyoming neei-gestort en in brand gevlogen. Er zouden 4 vrou- wen en 10 kinderen onder de inzittenden zijn. Een functionaris van het genootschap, de „New Tx*ibe Mission", verklaarde, dat de leider Paul Fleming vermoedelijk ook aan boord van het vliegtuig was. Twee vrouwen in hel vliegtuig waren de weduwen van zendelingen, die met 13 andex-e om het leven zijn gekomen toen een vliegtuig van de missie in Juni in Venezuela verongelukte. Een van haar had vijf kinderen en cle andere een kind bij zich. zal ook de Britse regering deze omvangen. De argumenten v/ax-en in hoofdzaak dezelf de als reeds in Augustus wax-en geuit. Prof. Noelting (West-Duitsland) uitte zeer sterke bezwaren van de Duiise socialisten en zei- de, dat een „kartelnevel" over de bespre kingen hangt. Noelting stelde als voor waarde voor Duitse deelneming niet alleen het opheffen van de productiebeperkingen, doch evenzeer het herstel van öe door ont manteling verloren productiecapaciteit. Het hoofdpunt van het debat was de kwestie van Engelands deelneming. Rey- naud (Frankrijk) hoopte dat het eerste werk van het Schuman-oi-gaan zou zijn onderhandelingen met de Britse regering te openen, doch de redevoex-ingen van Dal ton en andere Labour-afgevaardigden openden geen uitzicht op .enig resultaat van zulke besprekingen. De Europese Volkenraad De „Europese Volkenx-aad" (nieuwe naam voor de Raad voor Waakzaamheid) heeft in Parijs een afvaardiging ontvangen van leden van de Europese Assemblée, ge leid door Paul Reynaud. Reynaud richtte zich tot de afgevaardig den clie, zo zei hij, „de kling van het zwaard cier openbare opinie zijn" en deed een oproep tot de leden van de Europese Volkenraad, dat zij de afgevaardigden van de Europese adviserende vergadering in hun pogingen ter verwezenlijking van een Verenigd Europa zouc'lexx bijstaan. De Europese Volkenraad begon daarna met de bespreking over de oproep die hij zal richten lot de Europese adviserende vergadering met het verzoek de landen, die thans instemmen met een zelfs gedeelte lijke prijsgeving van hun souvereiniteit, uit te ngdigen gezamenlijk een federaal pact op te stellen. Dit pact zou dan voor gelegd worden aan de nationale parlemen ten, waarvan deze vertegenwoordigers deel uitmaken. De Europese Volkenraad bestaat uit per sonen uit verschillende Eux-opese landen, die in hel openbaar wensen te kennen te geven, dat zij het instellen van boven nationale Europese gezagsorganen zo dringend achten, dat daarmede niet langer kan worden gewacht. Het organisatie-comité van de Europese Volkenraad, dat te Parijs zetelt, heeft aan de nationale raden der Europese beweging verzocht aan dit plan mede te werken door het zenden van een representatieve dele gatie. Het uitvoerend comité van de Nedei-- landse i-aad heeft besloten geen delegatie te zenden, aangezien in zijn kring bezwaren bestonden tegen plaats en methode van de voorgestelde actie. Het hoofdbestuur van de beweging van Eux-opese federalisten (een der samenstel lende delen van de Europese beweging in Nederland) heeft gemeend eveneens geen delegatie te moeten zenden- Wel echter staat het hoofdbestuur der B.E.F. volledig achter het streven van de raad en men be sloot daarom een schrijven te richten tot de voorzitter van de raad. waarin het standpunt der B.E.F. wordt uiteengezet. HET WEER AFGEBEELD Hedenmorgen lag ten Noord-Westen van Den Helder een depressie, die gisteren ook m onze omgeving stormachtige winden heeft veroorzaakt. Deze vult zich nu geleidelijk op. Om deze storing stroomt langs de Zuidflank lucht met een on stabiele verticale opbouw naar ons land. De depressie-activiteit op de Oceaan is momenteel gering. Er vormen zich en kele hoge drukge'oieden, waarvan die in ie buurt van Groenland het krachtigst is. Bij de Oeral bevindt zich eveiieens sen machtig hoge drukgebied. In het Centrum komen barometerstanden van ongeveer 1055 millibaar voor. Weerbericht MINDER WIND Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met enige regen. Matige tot zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. 23 November Zon op 8.13 uur onder 16.40 uur Maan op 15.36 uur, onder 7 13 uur Hoog en laag water te IJmuide» Woensdag 22 November Hoog water: 2.17 en 14.31 uur. Laag water: 10.16 en 22.25 uur. Donderdag 23 November Hoog water: 2.52 en 15-04 uur. Laag water: 10.52 en 23.03 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1