'AMsloOP Petikan Exotische bloemen in Nepal en India Radio geeft Donderdag IVO^OL-tandpasta: het neusje van de zaim PANDA EN DE MEESTER-BEDIENDE Wereldnieuws) Nieuwe Uitga vera Woensdag 22 November 1950 2 IN DE WERELDPOLITIEK Een oase van onbewogen politieke rust in Azië, een heilig land, is thans ook aan getast door de bacil die de traditionele machten in zovele andere Aziatische lan den heeft omvergeworpen: Nepal heeft zijn revolutie beleefd. Tussen India, Sikkim en Tibet, aan de Zuidelijke hellingen van het Hymalaya- gebergte, ligt dit onafhankelijke koninkrijk al sinds eeuwen in bijna volkomen isolatie temidden van de beroeringen, die in het voormalige Brits-Indië, in China en in an dere nabuurlanden bij een strijd om de po litieke stabiliteit te beheersen, zulke ener verende gebeurtenissen uitlokten. Wanneer men leest over Nepal, is het alsof men kennis neemt van een fictief rijk, een Utopia, dat in de wereld van vandaag niet meer bestaanbaar is. Reeds in het jaar 230 na Christus wordt in Indische geschrif ten gewag gemaakt van Nepal, dat eigen lijk Nijampal heet, wat heilig land be tekent. Ruim.zes millioen mensen wonen daar thans in de schaduw van 's werelds hoogste gebergte in de vruchtbare dalen van rivieren, die reeds in de oudste ge schriften worden vermeld, zoals de Gandak en de Kauriala. Het zijn eerbiedwaardige stromen, want zij voeren hun water naai de Ganges, de rivier der rivieren van Indië. De structuur van Nepals maatschappij is van oudsher corporatief: Men kent er nog de indeling van de bewoners naar hun am bacht: De krijgsmansstand, de stand der geleerden, de stand der geestelijkheid, de stand der handelaars en de stand der re geerders. De stand der regeerders ^heeft thans blijkbaar de ontstemming van een deel dei- bevolking opgewekt. De macht berustte sedert 1867 permanent bij de rana of eerste minister, die voor zijn familie de despoti sche regeringsvorm verankerde in een merkwaardig statuut, dat de macht van de vorst tot symboliek terugbracht. Deze rana is afkomstig uit de Ghurka-stam, de om hun vechtlust en krijgsmannelijke vaardig heid door Engeland in Indië verkozen sol daten. India betaalt aan Nepal nog steeds jaarlijks een behoorlijk bedrag voor deze huurlingen, die eertijds de kern van het koloniale leger in Brits-Indië vormden. Deze Ghurkas zijn nog steeds de basis van de militaire macht in Nepal, die hecht in handen van de rana is en, blijkens de voor lopige afloop van de recente revolte, trouw zijn aan zijn bewind. De koning van Nepal, die de niet zeer al gemene naam van Mahax-adjahiraja Tribhu- vana Bir Birkam draagt, heeft het oor ge leend aan een progressieve groep van zijn onderdanen. Deze groep had de Chinese revolutie en de regiemswisseling in Tibet aanschouwd en achtte de tijd gekomen om ook in Nepal eens een frisse wind te laten waaien. Deze „congrespartij" achtte het tijd geworden dat het Napalese volle wat meer in de melk te brokken kreeg en stelde de koning voor een eind te maken aan het be wind van de rana, om daarna een consti tutionele monarchie te stichten. Dit was voor de koning een aantrekkelijk voorstel, aangezien zijn macht zich onder de ï-ana bepaalde tot het wandelen in staatsiekledij onder een enorme parapluie, om zich door het volk te laten vereren. De vorst, die zich tussen deze wandelingen in onledig hield met het kweken van exotische bloemen in de tuinen van zijn enorm wit paleis, droeg als eerste tot de revolutie bij door naar de Indiase ambassade in zijn hoofdstad Kath- mandoe te vluchten en zich onder de be scherming van de Indiase regering te stel len. Hij verwachtte later dan weer zijn in trede in de hoofdstad te kunnen doen als constitutioneel monarch zonder er de rana te ontmoeten. De rana moest van deze plannen bitter weinig hebben en verklaarde de koning vlak na zijn vlucht als afgezet. Hij liet een driejarige kleinzoon van 'de koning uit het paleis ontvoeren om zo een telg van de vorstelijke familie achter de hand te heb- ADVERTENTIE Qij snakt Uw luchtwegen zijn door slijm verstopt. Los gevaarlijke slijm op met de krach tig werkende HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed, 7.30 Slui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Concert. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gemengd koor. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12,00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Weerbe richt. 12.35 Lunchconcert. 12.30 Weerbericht. 12.35 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 NieuWs. 13.20 Platen. 13.55 Zang en piano. 14.00 Promenade-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Vocaal ensemble. 15.45 Bijbellezing. 16.30 Sluiting. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Cau serie. 18.45 Muziek van het Leger des Heils. 19.00 Nieuws. 19.15 Levensvragen van aller lei aard. 19.30 In dienst van het vaderland. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma. 22.00 Platen. 22.15 Bui tenlands overzicht. 22.35 Psalmen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Com mentaar wereldschaaktournooi. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM H, 298 RL 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Slui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 9.30 Populair concert. 10,30 De ant woordman. 10.45 Platen. 10.50 Voor de kinde ren. 11.00 Platen. 11.45 Causerie. 12.00 Mu- sette-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje 12.38 Platen. 12.50 Reportage. 13.00 Nieuws. 13.20 Theater-orkest. 13.50 kunt het geloven of niet. 13.35 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Piano. 15.00 Causerie. 15.10 Voor zieken. 16.00 Dansorkest. 16.30 Sluiting. 13.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Concert. 19.00 Voor militair en burger. 19.10 Dameskoor. 19.45 Causerie* 20.00 Nieuws. 20.05 Reportage. 20.20 Kamerorkest. 21.25 Hoorspel. 22.00 Volksliederen. 22.20 Let op de bel. 23.00 Nieuws. 23-15 Sport. 23.3024.00 Platen. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Platen. 12.15 Lichte muziek. 12.30 Weerberichten. 12.33 Voor landbouwers. 12,40 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 .Platen. 13.30 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Engelse les. 15.15 Platen. 15.40 Franse les. 16.00 Platen, 16.30 Causerie. 16.45 Ballet. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Syndicale kroniek, 18.25 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Verzoekpro gramma. 21.00 Gevarieerd programma. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 - Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. ben ter fundering van zijn op de formali teit van een monarchie gebaseerde macht en commandeerde vervolgens zijn Ghurkas in him veldtocht tegen het leger der op standelingen, dat enkele plaatsen aan de Indische grens had bezet en al een tegen regering had ingesteld. Deze strijd is thans geëindigd in een ne derlaag voor de rebellen. De koning zal voorlopig in India moeten verblijven en op de troon van Nepal prijkt een jongeling van drie jaren, die voor zijn taak als vorst niet meer ervaring en verstand zal nodig hebben dan hij uit hoofde van zijn levens jaren bezit. Voor India is deze zaak een netelige aan gelegenheid geworden. De Indiase regering zit verlegen om een bufferstaat tussen haar grenzen en die van het communistische Azië, dat thans tot Tibet is uitgebreid. Het bewind van de rana in Nepal is allesbehalve links, doch overigens in het geheel niet in overeenstemming met de opvattingen' die in India gehuldigd worden. De rebellen waren evenmin communisten, en India had misschien wel gaarne een gemakkelijke omwenteling in democratische richting ge zien. doch nu de rebellie zo snel is neerge slagen en de macht van de despotische rana nog steviger is geworden, heeft India wei nig keus. Er worden thans druk handen ge schud aan de Indiase-Nepalese grens tussen de regeringstroepen van de rana en de ver tegenwoordigers van India in de grensstad Raxaul. De rana is niet rancuneus en zal waar schijnlijk weinig voordeel zien in een vete met India vanwege die koning, die thans behalve zijn macht ook nog zijn troon kwijt is. Men zou moeten zeggen dat deze koning er van alle partijen het slechtst is afgeko men. Of het best? De regering van India zal hem een residentie moeten geven die overeenkomt met zijn waardigheid als vor stelijk banneling. En zonder de vrees voor het alziend oog van de rana zal hij daar de dag opnieuw kunnen doorbrengen met wandelen.en exotische bloemen kweken. Het dient nergens toe te peinzen over bet droevige lot van de driejarige stumper die thans zijn plaats op de troon van Nepal heeft ingenomen. Want in de wereldpolitiek zijn de mensen helaas nog steeds onbelang rijke factoren. J. L. Toch weer moeilijkheden over het plan-Schuman Belgen en Italianen houden voet bij stuk PARIJS, (AFP) Uit inlichtingen, die werden verkregen van de Belgische en Ita liaanse delegaties blijkt, dat de bespre kingen van de zes deelnemende landen over liet plan-Schuman op .liet laatste ogenblik toch nog o"p moeilijkheden stuiten. Van Bel gische zijde wenst men nieuwe waarborgen in het statuut van het hoge internationale gezagsorgaan en vergoedingen voor de offers, die van de Belgische industrie wor den gevraagd. Omtrent het Italiaanse standpunt wordt te Straatsburg vernomen dat graaf Sforza aldaar, voor zijn vertrek naar Rome, tegen over Italiaanse journalisten heeft ver klaard, dat Italië genoodzaakt zal zijn de overeenkomst betreffende de steenkolen- en staal-,,pool" niet te ondertekenen, wan neer de kwestie van de Algerijnse mijnen niet geregeld is. In goed ingelichte kringen wijst men er op, dat de verklaring van Sforza het reeds vaak door de Italiaanse delegatie te Parijs toegelichte standpunt weer actueel maakt. Volgens dit stand punt moet Algerije, en zo mogelijk geheel Noord-Afrika. deel uitmaken van de „pool". De Italiaanse metaalindustrie ligt dicht bij de zee en de Italiaanse industrie wil haar grondstoffen, vooral ijzererts, per schip ontvangen. Dit vraagstuk bestond reeds bij het begin van de besprekingen en werd nooit tot oplossing gebracht. Het komt ook niet voor in het ontwerp voor het verdrag, dat door de Franse delegatie is opgesteld. De mening bestaat, dat er een compromis tot stand zal komen, waarbij Italië de verzekering zal krijgen, dat het al het Europese ijzererts, waaraan het be hoefte heeft, tegen voordelige voorwaarden zal krijgen. Chinese delegatie heeft vertraging De 'Chinese communistische delegatie naar de UNO zal niet voor Donderdag uit Praag vertrekken, zo wordt te Praag ver nomen. Het ziet er naar uit, dat reismoei- lijkheden de oorzaak zijn. Een woordvoer der van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat aan de delegatie „alle mogelijke hulp" verleend zal worden, als zij zich op doortocht te Londen bevindt. ADVERTENTIE 'N SCHRALE HUID? GEBRUIK DAN SCHEERCRÊME MET LANOLINE Nieuwe Luxe Scheercrême beschermt Uw gelaat Williams Luxury Shaving Cream is thans ook In Nederland verkrijgbaar. Dat betekent beter, pretliger scheren speciaal voor mannen met een schrale of gevoelige huid. Het rijke door dringende Williams schuim maakt elk baardhaartje willoos en bedekt tegelijk Uw gelaat met een beschermend laagje crème, dat schrapen van Uw mesje uit sluit. Met Williams scheert U zich fijner dan ooit - omdat Williams het dubbel actieve Lanoline bevat, dat schraalheid geneest én voorkomt. HET GEHEIMi LANOLINE De Lanoline In Williams overlrell elk ander Ingredient voor hel verzachten van een geïrriteerde huid Zl) houdt de huid lacht en soepel en geelt daardoor de hele dag een aangenaam gevoel. Koop nog heden deze kostelijke, nieuwe scheercrême. Probeer ze mor gen. U zuil nooit meer een ander merk kiezen. LUXURY SHAVING CREAM West-Duitse mobiele politie krijgt vroegere „Wehrmacht"-wapens De gewezen generaal van de Duitse in fanterie, Anton Grasser, die kortgeleden is benoemd tot inspecteur-generaal van de West-Duitse politie, heeft Dinsdag op een persconferentie te Bonn verklaarde dat zijn werk zich „uitsluitend op politieel terrein beweegt", namelijk de organisatie van de mobiele politie, welke door de Westelijke geallieerden is goedgekeurd. „Ik heb mijn post niét verkregen omdat ik generaal ben geweest, doch wel omdat ik een voormalig politie-officier ben. Ik heb, onder de repu bliek van Weimar, twee maal zo lang bij de politie gediend, als later bij het Duitse leger", verklaarde hij. De mobiele West-Duitse politiemacht zal worden uitgerust met revolvers, geweren en lichte machinegeweren; zij zal haar wapens waarschijnlijk ontvangen uit door de Wes telijke geallieerde buitgemaakte voorraden van de voormalige „Wehrmacht". Haar sterkte mag maximaal 30.000 man bedragen. In de eerste instantie zullen tien duizend er van worden ingelijfd. De kosten ADVERTENTIE ADVERTENTIE Steun voor ex-kapitein Westerling Er is een comité opgericht ter beharti ging vaq de belangen van Westerling. De oprichting van het comité is geschied na ruggespraak met Westerling, Het zal con tact houden met zijn rechtskundig adviseur jhr. mr. C. H. Beelaerts van Blokland. Het doel van het, comité is de mogelijk heid te scheppen, .dat provincie-gewijze en daarna plaatsgewijze comités worden sa mengesteld, die alle het doel nastreven Westerling moreel en eventueel financieel te steunen, totdat hij vrij in Nederland met zijn gezin terug kan komen. Binnengekomen gelden zullen worden afgedragen aan het comité prof. mr. P. S. Gerbrandy, dat voor de juiste besteding zal zorgdragen. Het comité bestaat uit: mevrouw M. H. Gravin van Limburg StirumHoeufft van Velsen te Scheveningen. voorzitster, de heer W. F. C. Weber, secretaris, Daendelsstraat ld, 's-Gravenhage en de heer P. C. D. van den Bergh, penningmeester te 's-Graven- hage. Algemeen leider voor België is de heer G. W. de Bruyn te Brussel. Geldlening van vier millioen dollar De minister van Financiën heeft de voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat op grond der Leningwet 1946 in het kader van de E.C.A.-hulp met de Export- Import Bank te Washington op 6 October een overeenkomst is gesloten tot het aan gaan van een geldlening, groot vier milli oen dollar ten laste van het Koninkrijk der Nederlanden. De lening draagt een rente van 2% pet. per jaar over het opgenomen gedeelte, in gaande 30 Juni 1952. De aflossingen zullen halfjaarlijks ge schieden. De lening zal kunnen worden gebruikt voor de verwerving van goederen en dien sten, voorzover deze verwerving door de E.C.A. wordt goedgekeurd. Van de machtiging, verleend bij de Leningwet 1946 is tot 6 October 1950 ge bruik gemaakt voor een bedrag van f791.619,057,66. Weekstaat Nederlandse Bank Tegenwaarderekening met 71 millioen gedaald De opmerkelijkste verandering op de ver korte balans van de Nederlandse Bank van deze week is de daling van 71 millioen, die de bijzondere rekening van de schatkist te zien geeft Deze tegenwaarderekening is van 1388 op 1317 millioen gekomen. Deze vermindering is de resultante van een stij ging ad 179 millioen en een daling van 250 millioen. Het bedrag van 250 millioen is overgeschreven van de tegenwaardereke ning naar de gewone rekening van de schat kist. die is toegenomen van 216 lot 375 millioen. De andere vrije saldo's, die soms als tussenrekening gebruikt worden, zijn dien tengevolge van 432 tot 267 millioen ge daald. De biljettencirculatie staat nu op 2761 millioen. Kerstpakketten voor de Evertsen Er bestaat in beperkte mate gelegenheid Kerstpakketten tegen speciaal tarief per luchtpost naar opvarenden van Hr. Ms. Evertsen te zenden. Het maximum gewicht is gesteld op 500 gram. De pakjes moeten uiterlijk 4 December verzonden worden. Het adres moet vermelden: Rang of kwa liteit, naam en stamboeknummer, a/b. Hr. Ms. Evei'tsen, Amsterdam-Schiphol- Marine. Op deze briefpakjes zijn de voor het internationaal verkeer geldende bepalin gen van toepassing. Besprekingen over het Japanse vredesverdrag John Foster Dulles, de Amerikaanse ge delegeerde naar de UNO, die belast is met de besprekingen over een Japans vredes verdrag, heeft opnieuw een onderhoud ge had met de Sovjet-Russische gedelegeerde naar de Veiligheidsraad. Jacob Malik, over het Japanse vredesverdrag. Bij een der gelijke bespreking, enkele weken geleden, zegde Malik toe, de door Dulles gedane voorstellen naar Moskou te zullen zenden. Maandag overhandigde Malik Dulles een memorandum waarin opheldering over énige punten dér Amerikaanse voorstellen wordt verzocht. Te Londen wordt vernomen, dat de voor stellen van het Britse Gemenebest voor een vredesverdrag met Japan naar Washington zijn gezonden. Zij waren op gesteld door een werkcommissie van ex perts, die alle landen van het Gemenebest vertegen woord i gden Men meent te weten, dat in het Russisch memorandum opheldering wordt gevraagd over deelneming van de andere leden van de commissie voor het Verre Oosten aan de onderhandelingen over het verdrag, de oorlogsschadevergoeding van Japan en de toekomst van bepaalde Japanse eilanden. ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Petrus van der Aart, verzekeringsagent, wonende te Haarlem, Tinxorstraat 8. Rechter commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. J. G. Bettink. advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van Jan de Vries, tabakshandelaar, wonende te Haarlem, Zijlweg 81. Bij beschikking der rechtbank is in het faillissement van J. van Leeuwen, mach. looninpakker, wonende te Westzaam, Park straat 13 (uitgesproken 31 October 1950), tot mede-curator benoemd mr. J. W. Rutgers, advocaat en procureur te Haarlem. Het gerechtshof te Amsterdam heeft afge wezen het verzet van P. Jacobs, koopman, Wilhelminapark 73, Haarlem, die de vorige week door de rechtbank te Haarlem failliet was verklaard. Rechter-commissaris is mr. C. E. Muller en curator mr. B. J. de Boer. Italiaans wetsontwerp tegen fascisme ROME, 21 November (F.outer). De Italiaanse regering heeft Dinsdag besloten bij het parlement voor spoedbehandeling een wetsontwerp in te dienen, dat beoogt een bepaling van de grondwet die herle ving van het fascisme verbiedt effectief te maken. Onlangs zijn'er enige bomontploffingen ën heftige demonstraties geweest. De neo- fascistische partij groeit in Italië met de dag. Rechters zullen volgens het wetsont werp, dat van een meerderheid in. .het parlement verzekerd is, de bevoegdheid hebben de ontbinding van elke partij, die de doelstelingen van Mussolini's fascisme tracht -te bevorderen, te gelasten en indi- viduële personen te veroordelen tot ge- vangenisstraffen van twee tot tien jaar, tot veiiies van de kiesrechten en tot ontzet ting uit een openbaar ambt. Het ontwerp is speciaal gericht tegen de Italiaanse „sociale beweging", welke beweert 500.000 leden te tellen. De communisten en de linkse socialisten zullen zich, ondanks hun bittere vijand schap tegenover de neo-fascisten, tegen het wetsontwerp verzetten, aldus woord voerders van deze partijen. Zij zeggen, dat de regering eerst de ogen heeft gesloten voor de groei van de Italiaanse sociale beweging en deze thans alleen tracht tegen te gaan, omdat hierdoor een bedreiging is ontstaan Voor de christen-democraten bij de plaatselijke verkiezingen, die in het begin van het volgende jaar zullen worden gehouden. Zij voegen er aan toe, dat het ontwerp tevens beoogt de weg te openen voor optreden van de regering tegen de communistische partij. Veiligheidsactie in Semarang DJAKARTA, 21 November (Aneta) Ook te Semarang is Zondag een veiligheids actie gehouden. Er werden 30 arrestaties verricht, grote hoeveelheden wapens in clandestien bezit werden in beslag geno men, alsmede enkele telefoontoestellen, een ultra kortegolf ontvangtoestel en een per sonenauto, welke eveneens clandestien in het bezit dei-houders waren. Vietminh-troepen vlak bij Saigon Strijdkrachten van de opstandige Viet- minh-beweging in Indochina hebben Maan dag een aanval ondernomen op 25 km van Saigon, de hoofdstad van Vietnam, zo heeft een Frans militaire woordvoerder Dinsdag verklaard. De aanval werd afgeslagen. voor salarissen, uniformen, onderkomens en algemeen onderhoud zullen door de elf West-Duitse staten gezamenlijk worden ge dragen. Voetbal Biesbrouck en Schijvenaar in Voorlopig Nederlands elftal Het voorlopig Nederlands voetbalelftal, dat Woensdag 29 November in het stadion Feijenoord tegen het team van Helsingborg speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: De Jong (ADO) en Schijvenaar (EDO). Midden: Van Schijn,del (SVV), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH). Voor: De Graaf (Limburgia), Van der Tuyn (HDVS), Van Melis (Eindhoven), Lenstra (Heeren'veen) en Clavan (ADO). Reserves: Saris (BW), Stoffelen (Ajax), Möhring (Enschede). Snoek (Eindhoven) en Boonkamp (Blauw Wit). Waterpolo Waterpolowedstrijden Voor de centrale wintercompetitie Ko ninklijke Nederlandse Zwembond is in Utrecht gespeeld de wedstrijd Zwemlust Haarlem: de Haarlemmers wonnen met 90. HPC ging voor de bekercompetitie heren, met enige invallers naar Amsterdam om te spelen tegen AZ '70 en moest het onderspit delven met 52. Voor de derde klasse heren werd gister avond in het Sportfondsenbad gespeeld de wedstrijd WatervriendenHZV; de Hille- gommers boekten een overwinning van 37. In de wedstrijd HPC 3HVGB 5 werden de punten gedeeld (22). Schaken Tournooi te Amsterdam In de achtste ronde van het schaaktournooi te Amsterdam zijn gespeeld: EuweGligoric 1414 na 43 zetten; O'Kelly Donner 10 na 42 zetten; Van der Berg Najdorf afgebroken na 42 zétten; Rossolimo Gudmundsson afgebroken na 41 zetten; FoltysSzabados Vina 21 zetten; Kott- nauerGolombek Vi na 25 zetten; Kramer Reshevsky afgebroken na 40 zetten; Tarta- kowerVan Scheltinga afgebroken na 44 zetten; PilnikTrifunovic afgebroken na 41 zetten: PircStahlberg afgebroken na 40 zetten. De afgebroken partij uit de zevende ronde tussen Szabados en Euwe, die Maandag avond was afgebroken en die gistermiddag na 64 zetten wederom werd afgebroken, is desavonds zonder verder te spelen "Moor Szabados opgegeven. De stand luidt thans: 1, 2. en 3. Stahlberg, Reshevsky en Najdorf 5>A punt en 1 afgebr. partij; 4. Gligoric 5Vs pnt.; 5. Euwe 5 pnt.; 6. Rossolimo 414 pnt. en 1 afgebroken partij: 7. en 8. Tartakower en Pirc 4 pnt. en 1 afgebroken partij; 9. O'Kelly 4 pnt.; 10. Trifunovic 314 pnt. en 1 afgebroken partij; 11. Kottnauer 3Ü pnt.; 12. en 13. Pilnik en Gudmundsson 3 pnt. en 1 afgebroken partij; 14. en 15 Szabados en Donner 3 pnt.; 16. en 17. Van Scheltinga en Van der Berg 214 pnt. en 1 afgebroken partij; 18. en 19. Golombek en Foltys 214 pnt.; 20. Kramer 114 pnt. en 1 afgebroken partij. In de partij RossolimoGudmundsson kwam de Fransman in tijdnood en werd in een valletje gelokt. Rossolimo liep er in. Het kostte hem een kasteel en bij de hervatting zal hij de partij waarschijnlijk verliezen. Rossolimo was verstoord over een opmerking van de IJslander, die gezegd had „U staat niet goed meester". Het is niet geoorloofd de aandacht van de tegenstander af te leiden, maar Gudmundsson zal het niet kwaad be doeld hebben. ADVERTENTIE M. STRIJLAND SCHOTERWEG 5-7 3. Panda was zielsgelukkig met zijn wa gentje, en toen al zijn rijkdommen er in zaten, wandelde hij er vergenoegd mee verder. Nu zijn we natuurlijk benieuwd naar ivat hij gaat doen, maar volledigheids halve zullen we nog even vermelden hoe het de grijsaard verging, die zijn wagen voor twee goudstukken aan Panda had verkocht. Die zat nu zonder wagen! Maar gelukkig kwam er een klein jongetje voor bij, en dat jongetje had óók een wagen die uit een zeepkist was gemaakt. „Hee, joh," zei de voddenbaas, „geef mij die kar!" „Wat krijg ik er voor?" vroeg de jongen. En de voddenbaas zei: „Een peuk!" Nu, dat vond het jongetje goed; die huppelde vergenoegd heen met de sigarettenpeuk, en de oxtde baas had weer een karretje (en dan natuurlijk nog dat goud). Over hem hoeven we dus geen zorgen meer te hebben. Maar Panda vjas intussen met, zijn voertuig aangekomen bij een groot bankgebouwHij' had wel eens gehoord, dat rijke personen hun geld in een bankgebouw bewaren, en dat leek hem dus ook Verstandig, „Dag meneer," zei hij tegen de portier van de bank. Maar nu moet je weten, dat deze portier zó def tig was, dat hij alleen maar naar de lucht kon kijken. „Neen, ventje loop maar door!" sprak de portier, zonder af te wach ten wat Panda zou zeggen; „wij hebben hier niets op te ruimen!' want hij dacht natuurlijk, dat Panda met zijn karretje een voddennian was. Tehuis. Canada heeft 123 Baltische vluch telingen, die in Augustus in de Zweedse treiler „Goran" uit Zweden kwamen toestemming gegeven zich in Canada te vestigen. Botsing. Tengevolge van een botsing tus sen een trein met militairen en een trein van de Canadese spoorwegen op 139 kilometer afstand van Jasper zijn zes militairen om het leven gekomen, Het personeel van beide treinen wordt ver mist. Ras. De raad van gouverneurs van het Amerikaanse Rode Kruis heeft beslo ten, dat in de verslagen over bloed transfusie het ras van de donors niet meer zal worden vermeld. Kloof. De missie van Europese bankiers die op initiatief van de Marshall-admh nistratie een bezoek van drie weken aan de V.S. brengt, zal na haar terug, keer in Europa i-apport uitbrengen over haar bevindingen en voorstellen doen die, naar zij gelooft, zullen bijdragen tot het dichten van de dollarkloof. De mis- sie, die uit 29 bankiers uit 14 Marshall- landen bestaat, zou heden weer naar Europa vertrekken. Record. Een Viking-raket van de. Ameri kaanse vloot heeft boven Nieuw-Mexieo een hoogte bereikt van 171 kilometer hetgeen een record is voor een in Ame rika vervaardigd enkelvoudig projectiel, De raket bereikte een snelheid van meer dan 5760 kilometer per uur. Een Duitse V-2 heeft eens boven Nieuw- Mexico de hoogte bereikt van 182 kilo meter. Een Amerikaanse „Wac Corpo- ral"-raket, die zijn vlucht voortzet van een V-2 af, heeft een hoogte bereikt van meer dan 400 kilometer. Inbraak. Inbrekers hebben hun slag gesla gen in het paleis van de sultan van Deli te Medan en sieraden ten bedrage van 5.000 gulden ontvreemd. Zij drongen door tot de slaapkamer van de Sultan. De ontwakende Sultane riep „dieven", waarop de Sultan wakkei' werd. Een inbreker richtte het licht van een lantaarn op de Sultan en dreigde te zullen schieten, indien hij 'zich niet stil zou houden. Hij verdween echter toen de Sultane om hulp bleef roepen. Tribunaal. Een Sovjet-Russisch militair tribunaal heeft onlangs vijf „spion nen voor Amerika" ter dood veroor deeld, een tot 25 jaar gevangenisstraf en twee anderen tot ieder 15 jaar, zo meldt het Oost-Duitse persbureau D.P.A, Alle acht veroordeelden zijn Duitsers, die in Oost-Duitsland woonden. A.D.N. meldt niet, wanneer het proces is ge weest. ADVERTENTIE Het nieuwe boek voor de jeugd,, samen gesteld door P. .W. Assmann, D. L. Daalder, Theo J. Thijssen en Annie Winkler—Vpnk, ingeleid door D. L. Daalder, geïll. door Ned, tekenaars: N.V. Amsterdamsche Boek- on Courantmij, Amsterdam, 1950. Loes op eigen benen, door Amy Gros kamp—ten Have; A. W. Bruna Zoon, Utrecht. Jos vaart een nieuwe koers, door Margo van Gelre; BoomRuygrok, Haarlem. Een Kermismeisje vindt haar weg, door Hanny Hoogland; BoomRuygrok, Haarlem, Kabouterland, door Riek Goudappel—Bos, geïll. door Nans van Leeuwen; Boom—Ruyg rok, Haarlem. Mistletoe, roman voor oudere meisjes, door Cok Grashoff, BoomRuygrok, Haarlem. 'n Olijke Gast, door Mimi van den Heuvel, Uitg. De Sleutel, Haarlem. In de serie De Grote Schilders 0. r. v. Eric Newton: Gustave Courbet. door Marcel Zahar, vertaald door Ph. Ch. Schut; v/h. Van Ditmar N.V., Amsterdam, 1950. In de serie Meesterwerken der Schilder kunst: Van Gogh, door Dr. J. B. de la Faille; v/h. Van Ditmar N.V., Amsterdam. In de serie Meesterwerken der Schilder kunst: „De Vlaamse Schilders, door Dr.. John B. Knipping O. F. M.; v/h. Van Ditmar N.V., Amsterdam. Bijbelse Geschiedenis, door prof. dr. Jos. Keulers; 5e druk; afl. 20; J. J. Roinen k Zonen, Roermond. Napoleon, Spiegel van de Antichrist, door Teixeira de Pascoaes; uit het Portugees door A. V. Thelen en Gerard Diels; J. M. Meulen- hoff, Amsterdam, 1950. Uren met Huizinga, door dr. W. C. Schal- lenbergVan Huffel; Hollandia, Baarn. Uren met Sjestow, door prof: dr. R. F. Beerling; Hollandia, Baarn. Geestelijke Rijpheid, door H. A. Over- street; oorspr, titel: The Mature Mind; Van Loghum Slatérus, Arnhem, 1950. De ontwikkeling van het denken, Een in leiding, in de problemen der kennisleer, door prof. dr. J. Clay; Uitg. Mij. W. de Haan N.V„ Utrecht, 1950. Landen der Toekomst, Een brede wereld analyse van nog niet ontsloten ruimten en mogelijkheden, door Anton Zischka; vert. door J. J. P. Creyghton; Nederland's Boek huis, Tilburg. Rode Taifoen, China's wereldschokkende revolutie, door Jack Belden; oorspr. titel: China shakes the world, Ned. bewerking van Joh. W. Schotman; Uitg. Born N.V., Assen, Naar de voorhof van Tibet, door Nicol Smith; oorspr. titel: Golden doorway to Tibet, vert, door M. H. Székely—Lulofs; N.V. Intern. Uitg. Mij Het Wereldvenster, Am sterdam, 1950. Sterrengids 1951. uitgegeven in opdracht van de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde en samengesteld door Dr. J. J. Raimond Jr., bij J. B. WoTters Uitg. My- N.V., Groningen. Het biljartspel, door J. Dommering en P. de Goede; Van Loghum Slaterus, Arnhem, 2de herziene druk, 1950. Vlieg er eens uit! door Willem van Iepen- daal, Uitg. Nieuwe Wieken N.V., Amsterdam. Betoverde Bossen, Leven en legenden der Skolt-Lappen, door Robert Crottet; oorspr. titel: Forêts de la Lune, vert. door Emy SandbergFrankamp; Van Loghum Slaterus, Arnhem, 1950. De Oude Sprookjes. Sprookjes van Moe der de Gans. Grim, Andersen, uit het Noor den, van Elbe tot Schelde, De vliegende Hollander en andere sagen, verzameld en vertaald naar de oorspronkelijke teksten door J. RiemensReurslag; geïll. door Toby Vos, Judith Kruys, Jos Ruling, Henk Kabos, Jan de Gruyter en Rie Kooyman; Hollandia, Baarn; 2de vermeerderde druk. Vaders Vertellingen, door Yge Foppema, met tekeningen van Fiep Westendorp, H, P- Leopolds Uitg. Mij, Den Haag, 2de druk, 1950. Een zindelijke wereld, door Arthur van Schendel; J. M. Meulenhoff, Amsterdam. Sprongen in de branding van Bel Campo; N.V. Uitg. Mij Kosmos, Amsterdam, 1950. Hoogverraad, door Theun de Vries; Van Loghum Slaterus, Arnhem, 1950. Stella, door Jan de Hartog; Elsevier, Am sterdam; 2de druk, 1950.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2