Choc, letters vanaf 4Gc DEBOEIPERS Amsterdamse Beurs QKort en Bondig De Zevenster Vt oeiisdag 22 November 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Doopsgezind Zangkoor onder Piet van Egmond De benoeming van Piet van Egmond tot dirigent van Doopsgezind Zangkoor werd het begin van een nieuwe periode in het bestaan van dit gemengd vocaal ensemble. In hoeverre de nieuwe leiding een veran dering van de hoedanigheid van het koor tot stand kon brengen, werd duidelijk aan getoond door het concert van gisteravond in de Doopsgezinde kerk ten bate van net Steunfonds voor ouden van dagen der gemeente. Met de keuze van het programma stelde Piet van Egmond het koor nog niet voor extra moeilijke problemen. Dat was ver standig overwogen, want nu kon de diri gent zich in vrijheid richten op de culti vering van de koorklank, weliswaar ge deeltelijk ten behoeve van een persoonlijke visie op de intensiteit van uitdrukking in de zang, maar toch ook om te voldoen aan zuiver muzikale eisen. Piet van Egmond heeft elk forceren van de koorklank zorg vuldig vermeden. De doeltreffende nuan ceringen bewerkten een opvallende wel luidendheid. En in de dirigent herkende men de organist, die ook op dit „stemmen- orgel" de juiste registers vond om door- zichtigheid van klank te verkrijgen. In de interpretatie van de koorwerken constateerden wij vaak een te veel toe geven aan het sentiment, waarmede de tekst van het couplet-lied „De hemelen roemen des Eeuwigen ere-' van Beethoven wel eens in conflict kwam. Minder gold dit bezwaar voor öe Hymne van F. Mendels- sohn-Barthoidy. Toegeven aan het senti ment was ook de keuze van dat klanken - zoetstofproduct „Hark, hark, my soul" van H. Rowe Shelley, een conglomeraat van weeë effecten. Jammer, dat dit de andere werken van muzikale distinctie, als het Laudate Dominum van Mozart en het „Halleluja" van Handel moest onderbre ken. Een speciaal compliment ondertussen voor de fraaie uitvoering van dit „Halle luja"! Solistische medewerking verleenden de sopraan Inge Roos en de alt Beo van Leu ven. De eerste bezit een welluidende, maar kleine stem. Haar zingen droeg echter te veel het karakter van een vocalise en miste doorvoelde expressiviteit. Bep van Leuven kon met haar goede altstem in dit opzicht meer voldoening geven. Een uitstekende indruk gaf de violiste Dieuwke Joustra met de Ciaconno van G. B, Vitali en het Prae- ludium uit opus 103 a van Max Reger, jeugdig en onbevangen van allure, zonder de diepte nog van .een gerijpt kunstenares, maar toch met een intuïtieve uitdrukking, die een grote belofte inhield. Een hoogte punt van haar optreden werd de uitvoering van Baal Schem van E. Bloch. Als solist verraste Piet van Egmond de vele toehoorders met een strak gehouden, uitmuntend geregistreerde vertolking van Bach's Tweede Orgelconcert en een eigen Improvisatie, gevormd door een voortref felijk geslaagde Fuga en een Pastorale, die na een goede opzet in de deining van het rhythme verliep tot een niet zo interessante barcarolle. Ds. J. M. Leendertz nam afscheid van het koor als ere-voorzitter. Met enkele goed gekozen woorden vertolkte de heer C. Overbeek de gevoelens van dankbaarheid van het koor. Op zijn verzoek zong het koor de scheidende predikant Beethovens hymne „De Hemelen roemen" toe P. ZWAANSWIJK. ADVERTENTIE Ook met LETTERS is voordeliger! Het publiek gaf vorig jaar f 97 millioen uit voor vermaak Uit een publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat in 1949 per inwoner ƒ9.32 (ƒ11.55 in 1948) aan toegangsbewijzen voor vermaak werd uitgegeven. In totaal besteedde het publiek in 1949 hieraan 97 millioen 15 millioen minder dan in 1948), waarvan 53 mil lioen 63 millioen) aan bioscoopbezoek en 12 millioen 12 millioen) aan sport wedstrijden. De gemiddelde prijs per toegangsbewijs was 0,88 0,90)het gemiddelde aantal toegansbewijzen per inwoner 11,1 (12,8). Onder de 1015 Nederlandse gemeenten zijn er 134 (het gezamenlijk slechts 2,4 procent van de totale bevolking van ons land) waar geen vermakelijkheidsbelasting wordt geheven. De opbrengst der vermakelijk heidsbelasting in 1949 bedroeg 24 mil lioen tegen 26 millioen in 1948. ADVERTENTIE VULPENHOUDERS BALPENNEN Grote keuze in elke prijsklasse Grote Houtstraat 5557, Haarlem - Tel. 19397 Zes maanden geëist tegen C.P.N.-Kamerlid Maastrichtse rechtbank behandelde desertie-zaak Voor de rechtbank te Maastricht hebben gisteren vier leden der C.P.N., onder wie het Tweede Kamerlid J. H. Hermans, te rechtgestaan. Hun was ten laste gelegd bevordering van en medewerking aan desertie van de dienstplichtige soldaat A. R. R., die als getuige werd gehoord, ver klaarde op 28 Augustus bij de verdachte B. te zijn gekomen, wie hij gezegd had, dat hij deserteur was. Hij was op aanraden van B. naar Vaals gegaan. Daar had hij H. opge zocht en was door deze weggebracht naai de woning van Van B. L. Vandaar was hij in de avond van 30 Augustus door H. naai de woning van P. J. B. gebracht, waar hij overnachtte. De volgende dag is hij door Van B. L. naar de Nederlands-Belgische grens bij Gemmenich (B.) gebracht. R. was tot Charleroi gekomen, daar gearresteerd en aan de Nederlandse maréchaussée te Roosendaal overgegeven. Op vragen van de president verklaarde getuige R., dat hij zowel aan B., H., L., Van B. L. en B. nadrukkelijk had gezegd een deserteur te zijn. De verdachte B. ontkende dit echter zeer stellig. De officier van justitie eiste tegen de verdachte H. 6 maanden gevangenisstraf, tegen Van B. L., die hij als de voornaamste dader beschouwde, 9 maanden, tegen L. 3 maanden en tegen B. 1 maand. De verdedigers van de verdachten, mr. B. J. Stokvis en mej. mr. C. Enthoven, beiden uit Amsterdam, hebben eerst langdurig de soldaat R. ondervraagd, blijkbaar met de bedoeling na te gaan of deze getuige niet als agent provocateur was opgetreden. Voorts hebben zij in uitvoerige pleidooien de juistheid van de tenlastelegging betwist, onder andere op grond van het juridisch bezwaar dat hier personen terechtstaan ter zake van medeplichtigheid aan een delict, hoewel de hoofddader nog niet terecht heeft gestaan en dus zijn strafbaarheid nog niet vaststaat. Daarnaast betwijfelden beide verdedigers of bewijs geleverd kon wor den op grond van verklaringen van een ge tuige, wiens betrouwbaarheid zij in twijfel trokken. De verdedigers vroegen daarom vrijspraak subsidiair ontslag van rechts vervolging, meer subsidiair clementie ten aanzien van de verschillende verdachten. De uitspraak werd bepaald op 5 De cember. Groninger scheepsbouwers veroordeeld Twaalf scheepsbouwers uit de provincie Groningen zijn door de economische poli tie veroordeeld wegens het uitbetalen van te hoge lonen aan hun werfarbeiders. Toen deze zaak veertien dagen geleden voor de economische politierechter diende, heeft de raadsman van de scheepbouwers, mr. R. A. Vos, betoogd dat in het Noorden het werk dat door werfaibeióei's wordt verricht geheel anders wordt gehonoreerd dan op werven in het Westen van het land. Sinds eer. vijftigtal jaren heeft men op de Noordelijke scheepswerven het systeem van onderaanneming. Het werk wordt in zijn geheel door een groep arbei ders aangenomen tegen een bepaalde prijs. Men kent er geen uur- of tarief loon. Daar om wijkt ook de honorering af van de richtlijnen, die door het College van Rijks bemiddelaars zijn vastgesteld voor arbei ders in de metaalnijverheid. De Noordelijke scheepsbouwers zijn van mening dat als men zich aan deze bepa lingen zou houden het onmogelijk is werf arbeiders in dienst te houden. De politierechter die thans in deze zaak vonnis heeft gewezen, was van mening dat er geen zuivere vorm van onderaanne ming bestaat. Hij vond dat de lonen ver boven de normale regeling liggen en ver oordeelde de scheepsbouwers tot geldboe ten welke varieerden van 1000 tot 400 De jongste dorpjes in Nederland liggen in de Noordooslpolder. Het zijn Criel, Bant, Luttelgeest en Tollebeek. De berging van de sleepboot „Amer", die vorige week in de Ooster-Schelde is ge zonken en waarbij twee mensen het leven verloren, ondervindt veel moeilijkheden Doordat deze week de zogenaamde dode tij den het water minder hoog opstuwen, kunnen de drijvende bokken de Amer niet dicht ge noeg naderen en is het nog niet gelukt het schip in dieper water te krijgen. Waarschijn lijk zal hiervoor weer het giertij moeten worden afgewacht. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 295 295% Unilever 216 216 Philips 228 A. K. U 172 173% Fokker Nederlandse Ford 307% Nederlandse Kabel 254 v. Berkei's Patent 115)45 Scheepvaart-Unie 152% 154 Holl.Amerika Lijn 171-X Deli Maatschappij 105% 107% H. V. A 114 X 116% A'dam Rubber 127% 129% Ned. Handel Mij. 152% Nat. Handelsbank 83% Billiton Mij. II... ADVERTENTIE 'n Nuttig cadeau 'n stevig zakmes vanaf 2,75 WEBER Gr. Houtstraat 166, b/d Houtbrug De kwestie der kinderbriefkaarten Aan bezwaren van de handel wordt tegemoetgekomen Enkele weken geleden heeft een comité van actie bezwaren kenbaar gemaakt welke er bij de kantoorboekhandel bestaan tegen de verkoop van de kinderbriei'kaarten. Deze aangelegenheid is door de begrotingscom missie uit de Tweede Kamer met de staats secretaris van Economische Zaken bespro ken. Deze deelde mede dat overeenstem ming omtrent de gerezen kwestie in uitzicht is. De Nationale Federatie voor de Kinder bescherming heeft zich bereid verklaard zoveel mogelijk aan de bezwaren van de handel tegemoet te komen. In het vervolg zullen de briefkaarten niet verkocht wor den tegen een prijs, welke ligt beneden de winkelprijs. Uit steekproeven is gebleken, dat de prijs van 10 cent ten deze verant woord is. In de tweede plaats zal in de toekomst het uiterlijk van de kaart van dien aard zijn, dat daaruit duidelijk het doel van de actie blijkt. Deze zaak heeft de volle aandacht van de regering en men hoopt een oplossing te bevorderen met inachtneming van de be langen van de handel en van de federatie, welke de sympathieke actie tot bescher ming van het kind voert. Nederland moet meer Amerikaanse toeristen trekken De E.C.A. te Washington en de Ameri kaanse regering vestigen, hetzij direct of via de O.E.E.S.. voortdurend de aandacht der Marshall-landen op de noodzaak om de Europese dollarinkomsten uit toerisme te verhogen. Zij verwachten een nog gro tere behoefte aan deze inkomsten wanneer in 1952 de Marshall-hulp is geëindigd. De E.C.A. en het ministerie van Handel tre den zelf niet actief op ter bevordering van dit tourisme. Alleen verlenen zij morele steun aan het bureau ter bevordering van het tourisme naar Europa, dat de Marshall-landen in de Verenigde Staten vertegenwoordigt. Verleden jaar hebben 252.000 Ameri kaanse touristen deze landen bezocht. Zij gaven er 177 millioen dollar uit. Het totaal voor 1950 is ruw geschat ruim 300.000 tou risten, die tezamen meer dan 200 millioen dollar uitgaven. Van de zijde van de E.C.A. wil men nog geen verwachting uitspreken over de cijfers voor 1952, maar zou gaarne zien dat het totaal aantal touristen in dat jaar tot een half millioen zou stijgen en het totaal uitgegeven bedrag de 400 mil lioen dollar zou benaderen of zelfs over schrijden. Verder werd meegedeeld dat Nederland vorig jaar door 46.000 Amerikaanse touris ten werd bezocht, dat was zesduizend meer dan in 1947. Zij gaven echter zes millioen dollar uit,.--dat is twee en. een half maal zoveel als" iri 1947, toen 2.4 millioen dollar ■Wérd uitgegeven. De E.C.A. autoriteiten achten het de taak van Nederland om deze cijfers nog te verhogen en speciaal om te trachten de gemiddelde duur van het verblijf langer te doen worden. Vorig jaar was de gemid delde verblijfsduur slechts acht dagen, de kortste van alle Marshall-landen. In Bel gië was de gemiddelde verblijfsduur in dat jaar negen dagen, in Zwitserland vijftien. Het weer gaat te keer Koudegolf in aantocht? In Califomië en Nevada hebben zware overstromingen plaats. Negen personen zijn om het leven gekomen, de stad Eno (Ne vada) staat voor het grootste deel twee meter onder het water, afkomstig uit de gezwollen Truckee River. De grootste stroom vloeit door het centrum van Reno, waar gewapende militairen zijn verschenen om plundering te voorkomen. Dammen van zandversterkingen werden weggeslagen en acht bruggen staan onder watër. De twee voornaamste verkeerswegen naar Californië over de Sierra Mountains zijn door grondverschuivingen op verschil lende plaatsen geblokkeerd. Men raamt de reeds aangerichte schade in Californië op 12 millioen dollar. Over de Visaya-eilanden (Philippijnen) is een wei-velstorm getrokken, die aanzien lijke schade heeft aangericht. Te Macolod zijn 40 huizen vernield. Langs de Zweedse kust ondervindt de scheepvaart vertraging door stormen. Een Noors vaartuig, de „Kul", is voor de kust gezonken. De bemanning kon zich redden. In het Noorden van Zweden werden tele foondraden afgerukt, doch de verbindingen zijn over het algemeen gehandhaafd. Twee Deense schepen, een Zweeds en een Noors schip hebben in de Deense wa teren om hulp verzocht. Door hevige regens en overstromingen is veel schade aangericht langs de Fr-ans- Zwitserse grens. Radio-Moskou meldt, dat een koudegolf uit Siberië zich in Zuidelijke en Westelijke richting beweegt en naar verwachting bin nen twee dagen Europa zal bereiken. In verscheidene delen van Europa is het weer ruw. Het Turkse schip Sadikoglu (5.692 ton) heeft Dinsdagavond gemeld, dat het in de Oostzee in gevaar verkeert op ongeveer 100 km ten Zuiden van het eiland Gotland. Zeventig procent der Besoe- kische tabaksschuren vernield Bij het begin van de nieuwe week waren er volgens een officiële opgave in het Be- soekische 419 tabaksschuren, waarvan de meesten gevuld waren, door brandstichters vernield. Het is, aldus de correspondent van Aneta, vrijwel zeker dat het juiste aantal der vernielde schuren hoger zal blijken te zijn. In de laatste dagen was er een vermin derde activiteit van de brandstichters merk baar door een krachtig optreden van de politie, die wordt bijgestaan door 500 man van de mobiele brigade. Daarnaast dient in het oog te worden gehouden dat, aangezien het totale aantal tabaksschuren ongeveer 600 bedraagt, er hoe langer hoe minder in brand vallen te steken. Koninklijke onderscheiding voor Jac. Bonset Tijdens de huldiging van de Zandvoortse musicus Jac. Bonset, die gisteravond in het theater „Monopole" in de badplaats plaats had, heeft burgemeester mi*. H. M. van Fenema meegedeeld, dat het de Koningin had behaagd de jubilaris ter gelegenheid van diens gouden jubileum als toonkunste naar en ter ere van diens grote verdiensten voor het muziekleven te benoemen tot rid der in de Orde van Oranje-Nassau. De bur gemeester speldde vervolgens de heer Bon set de versierselen van de Orde op de horst. ADVERTENTIE De grootste en beste vervoerder van al Uw goederen is natuurlijk Besteldienst ABC, Sarreveetestr. 2 Haarl., Tel. 18428, na 6 u. 14810-14155 ADVERTENTIE Wie wint de LSNCOL RACE AUTO? 25 November 1U50 laatste datum voor inzending van deelnemersbiljet. II. STAM - Haarlem - Donkere Spaarne 20 Rick en Bunkie liepen daar heel genoeglijk door het bos. Ze keken naar alleswat de lente aankondigde, en ze genoten van het zachte weer. Ze pasten wel op, dat ze niet al te ver liepen en de weg niet kwijt raaktenwant ze voelden er niet veel voor, in het bos te verdwalen. Opeens bleef Bunkie staan. „Wat hoor ik toch!" vroeg hij verwonderd, terwijl hij luisterde. „Wat denk je te horen?" vroeg Rick. „Dat sissen.Ja, nou hoor ik het weer!" Toen gaf Rick plotseling een schreeuw. „O! Kijk daar eens!" „Pas op, Bunkie!" Bunkie schrok al even erg, want daar, vlak bij henkwam een gevaarlijke adder kronkelend op hen af.Het beest siste nijdig. „Kom mee, gauw!" gilde Bunkie. En samen holden ze de andere kant op. Het beest kwam vlak achter hen aan. Voor de stille armen te Heemstede Het Comité voor Stille Aimen te Heem stede heeft sedert de vorige vei-antwoording de volgende bijdragen ontvangen: H. A. v. O. 10,—; T. V. 100,—; Wed, R. F. 5,—; v. d. H. 5,—: G. H. R. f 10,—; A. F. B. 2.50: J. W. V. 10.—; H. F. H. 5,—; Wed. M. S. H.— S. ƒ10,—: J. K. ƒ5,—; A. G. P.—M. ƒ25,—; H. P. v. R, 5,—; Mevr. C. L. W. T. D. 10,—; G. V. ƒ10,—; D. D. ƒ2.50; J. G. W. 15,—; Mevr. E. M. B,—W. ƒ10,—: R. W. II. ƒ2,50; J. v. G. ƒ5,—; P. M. ƒ10,—; J. W, A. M. ƒ2,—; J. T. ƒ5,—; M. J. V. ƒ3,—; M. J. A. ƒ2,50; W. J. V. ƒ2,50; A. v. S. ƒ5,—; N. N. 5,—; G. D. L.—P. 5,—; Wed. H. G. R.—V. ƒ2,50; R. A. A. W. S. ƒ5,—; N. V. ƒ5,—, In totaal ontvangen ƒ302, De penningmeester van "net Comité, de heer A. van Wingerde, zal gaarne meer bij dragen in ontvangst nemen, zowel thuis Antonis Duycklasan 12 als ten Raadhuize. Zijn poslgironummer is 153308. EEN NIEUW PAROCHIEHUIS Reeds geruime tijd wordt, er gewei-kt aan huize „Meerzicht" aan de Achterweg om daarvan een parochiehuis te maken. De verbouwing nadert zijn voltooiing, zodat Zondagavond a.s. de opening kan geschie den. Het benedengedeelte van dit huis heeft een grote verandering ondergaan; er is een koffiekamer gebouwd en enige klei ne zaaltjes voor vergaderingen, terwijl ver der een kamer is uitgebouwd tot een zaal die ongeveer 130 mensen kan bevatten. Bloemendaal Raadsbesluit over opheffing Hartenlustschool vernietigd Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben hun goedkeuring onthouden aan het raadsbesluit der gemeente Bloemendaal van 20 Juli tot opheffing van de Harten lustschool (ULO). Indien de gemeenteraad van Bloemendaal niet in beroep gaat bij de Kroon blijftde.' Hartenlustschool be staan. In hun overwegingen merken Gedepu- teeerde Staten op dat van belang is artikel 19 eerste lid van de Lager Onderwijswet 1920, waarin vermeld staat, dat in elke ge meente lager onderwijs gegeven moet wor den in een genoegzaam aantal scholen en daarbij is gedacht aan het openbare onder wijs, waarbij ook uitgebreid lager onder wijs wordt gerekend. Het vierde lid van artikel 19 der wet behandelt de samenwer king tussen naburige gemeenten. Een rege ling tussen Bloemendaal en Haarlem be staat er niet. Het gemeentebestuur van Bloemendaal heeft aangevoerd, dat in het gebouw van de Hartenlustschool de school voor Chris telijk ULO gevestigd kan worden, anders wordt de gemeente voor hoge kosten ge plaatst. Bij de beoordeling van de vraag of het raadsbesluit in overeenstemming is met de wet mogen overwegingen van financiële aard niet ter zake doen. Gedeputeerde Staten zijn van oordeel, dat het raadsbe sluit niet voor goedkeuring in aanmerking komt. SCHEEPVAART Aldabi. 21 v. Rio de Janeiro n. Bahia. Alwaki, 20 v. Rio de Janeiro. Atlas, 21 v. A'danx n. Italië Aardïjk, 21 venv. Norfolk v. R'dam. Agatha (t). 21 vervv. Makassar v. Sorong. Alchiba, pass 20 Utsire. Algorab, 20 160 m. ZO. Suez. Andijk, 21 te R'dam v. Hamburg. Arendsdijk, 20 375 m. NW. Fortaleze.. Axeldijk, 20 660 m. O. Kp. Race. Aalsum, 21 v. A'dam n. Zuid-Afrika. Alpherat. 21 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Altair. pass. 21 Madeira. Amsteldiep, pass. 20 Kp. Vilano. Amsteldy.k, 21 v. Brownsville n. Houston. Amstelland. pass. 20 Casquets. Aalsdijk, 22 v. Antwerpen. Alblasserdijk, 21 te Houston. Alcyone, 22 v. Ciudad Trujillo n. Port au Prince. Alphacca, 22 te Recife. Appingedam, 21 v. A'dam te Genua. Boissevain, 21 te Buenos Aires. Borneo, pass. 21 Finisterre. Breda, 21 te Buenaventura. Beverwijk, 20 70 m. O.NO. Algiers. Blommersdijk, 20 200 m. Z. Kp. Race. Bacchus, 20 v. Curagao n. Jeremi. Bantam. 21 te Belawan. Britsum, 21 v. R'dam n. Savona. Baarn, 22 v Cristobal n. Curacao. Bonaire, pass. 21 San Miguel. Boschfontein, pass. 21 Ouessant. Caltex Pernis it). 20 v. Port Said. Ceram, pass. 20 Gibraltar. Caltex Leiden (t). 22 venv. R'dam v. Rastanura. Chama (t). 20 200 m. NO. Azoren. Caltex Delft, 21 dwars Masira eil. Caltex Nederland, 20 te Suez. Caltex The Hague, pass. 21 Burlings. Celebes. 21 v. Djakarta n. Semarang. Corilla, 21 te Le Havre v. Menaalahmadi. Danae, 20 v. Lissabon te A'dam. Drente. 21 te San Pedro. Dalerdijk, 21 te Seattle. Duivendijk, 21 te San Francisco. Empire Brent, 20 v. Port Said. Esso Amsterdam (t). 200 v. Vado n. Aruba. Esso Den Haag (tl, 21 v. Saltend n. Aruba. Eendracht, pass 21 Finisterre. Eemdijk, 20 180 m. W. Oporto. Elmina. 20 240 m. O.NO. Kp. Finisterre. Eemland. 21 te Santos. Friesland, 18 v. Makassar n. Semarang. Farmsum, 20 1000 m. NO. Barbados. Gorias, 20 te Kymassl v. Alexandrië. Garoet, pass. 21 Guardafui. Grootekerk. 22 v Lorenzo Marques te Durban, i Hersilia, 21 v. Trinidad te Niekerie. Hoogkerk. 21 te Mombassa. Helicon, 21 ,te Carupano, Hector, pass. 21 Ouessant. Heelsum, 20 v. Mobile n. Jacksonville. Hermes, 21 v, San luis de Maranhao n. Trinidad Heslia, 21 v A'dam n. Curasao. Indrapoera, pass. 20 Dondrahead. Jagersfontein, 20 te Mozambique. Java, 20 te Kangtang v. Penang. Jupiter, 21 v. Mutzuna n. Carlovani. Johan van Oldenbarnevelt, pass. 21 Kp. St. Vincent. De procureur-genei-aal bij de Hoge Raad heeft geconcludeerd tot verwerping van het beroep van de oud-burgemcester van Den Haag, mr. W. A. J. V., die cassatie had aangetekend tegen de uitspraak van het Haagse gerechtshof waarbij hij js veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en een boete van f 10.000 wegens overtreding van het Deviezenbesluit. Donderdagavond zal de experimentele televisiezender van Philips een in samen werking mot de B.B.C. vervaardigde filrn van het Koninklijk bezoek aan Londen uit zenden, HAARLEM EN OMGEVING De pianist Bram Boelee geeft ouder auspiciën van het Comité voor jonge Toon kunstenaars op Donderdag 23 November een recital in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum. Hij speelt werken van Bach, Busoni, Beethoven, Voormolen, Takacs en Robert Schumann. De toneelgroep Comedia komt dit week einde in de Stadsschouwburg mei reprises van „Anna Lucasta" door Philip Yordan onder regie van Joan Remmelts, met Rie Giihuys in de titelrol. De zesde avond gewijd aan „Das Orgel- büchlein" van Bach is vastgesteld op Vrijdag 24 November. In de verwarmde Waalse kerk spelen en zingen Dolf Hendrikse, orgel, het Remonstrants Kerkkoor onder leiding van Jan Boeke en Haarlems Motetgezelsehap onder leiding van Maarten W. Kooy. Te Zandvoort is een voetbalwedstrijd ge speeld om de beker van de Politie Sport bond tussen de elftallen van de politie van Zandvoort en Bloemendaal. De thuisclub won met 4—2. De heer G. J. H. Bos, districtschef te Haarlem van de Standard Amerikaanse Pe troleum Compagnie N.V. hoopt 1 December zijn zilveren jubileum in dienst van deze maatschappij te vieren. Des middags zal hij in „Atlantic" te Amsterdam gehuldigd worden. In het sanatorium „Eikcngaarde", Wes terlaan 15, Aerdenhout, wordt Vrijdagmid dag en -avond een bazar gehouden, waarvan de opbrengst bestemd is voor het patiënten fonds. Aan dc Technische Hogeschool tc Delft zijn geslaagd: voor hei propaedeutisch exa men electrotechnisch ingenieur: F. PI, Kreu- ger te Heemstede; voor het candidaatsexa- men scheepsbouwkundig ingenieur: A. S. van den Bos, Haarlemmermeer, "W. P. H. de Jongh, Haarlem en R. S. de Vries, Santpoort. Kota Baroe. 21 te Djakarta v. Soerabaja. Kola In ten, 21 8.50 u te R'dam v. Djakarta. Kelbergen, pass. 21 Kp. St. Vincent. Kota Gede. 21 v. Djakarta n. Belawan. Kertosono, 22 v. Antwerpen n. Marseille. Lemsterkerk, 20 v. Tripoli n. Genua. Laertes, 17 v. Soerabaja n. Balikpapan. Leersum. 20 v. Houston n. Brownsville. Leuvekerk, 20 te Koweit. Loenerkerk, 20 te Bandershap-er. Larenberg. pass. 21 Gibraltar. Lombok. 21 te Calcutta v. Vancoucer. Laurcnskcrk, 21 te Genua. Lekkerkerk. 20 te Colombo. Limburg. 21 v. Rio Grande. Lutterkerk. 21 v. A'dam n. Basrah. Malea, pass. 20 Kp. Finisterre. Merwede, pass. 20 Scillies n_ Le Havre. Muiderkevk, 20 v. Marseille n. Duinkerken. Maaskerk, 16 te Accra. Modjokeno. pass Kp. Guardafüi. Marpessa. 20 bij Kiel. Meliskerk. 21 v. Bremen n. Antwerpen. Maashaven, pass. 21 Kp. Frio. Marken. 21 v. Genua n. Antwerpen. Mataram. 20 v. Soerabaja te Djakarta. Meerkerk, 21 v. Marseille. Maasland, 21 tc Santos. Madoera, 22 te Genua. Melampus, 22 v. Port Said n. Londen. Merwede, 22 te Le Havre v. Charleston. Nieuw Amsterdam, 20 v. Portland n. Schiedam. Nieuw Holland, 21 verw. Makassar v. Sydney, Nestor, 21 v. Limassol te Kalamata. Ondina, 20 te Koweit. Oberon, 20 v. Turkseil. n. Laguaira. Oranje, pass. 21 Kp. St. Vincent n. Southampton Odysseus, 21 v. Livorno n. Napels. Prins Philips Willem, pass. 20 Ouessant. Prins Joh. W. Friso, pass. 20 Kp. de Rozeir n. Montreal. Prins Willem V, 19 te Montreal v. R'dam. Polydorus, 20 v. Pladju" n. Cherlbon. Prins Maurits, 20 480 m. N. Flores. Prins Willem III. 20 475 m. O.NO. Belle Isle. Prins Frederik Hendrlk.21 v. Hamilton naar Montreal. Rotula, pass. 20 Kreta. Rijnland, 20 te Buenos Aires v. A'dam. Rempang, 20 te Singapore. Ridderkerk. 21 v. Hamburg te Antwerpen. Rufina. 20 v. Jamaica n. Trinidad. Raki. 21 v. Aden n. Suez. Riouw, 21 v. Halifax n. Alexandrië. Ssparoea. 20 v. Luderitzbaai. Stentor, pass. 20 Gibraltar. Salawati, 17 v. Baltimore te New York. Stad Dordrecht, pass. 21 Burlings. Salland. 20 100 m. O. Bonavïsta. Stad Vlaardingen, pass. 20 Bergen. Stanvac Benalcat (t), 20 te Sungeigerong. Sanvae Penriopo ftj20 te Per,eng v. Telokanson Stanvac Talang Akar. 21 te Pladju v. Penang. Swartenhondt, 20 v. Makassar 'n. Balikpapan. Stad Vlaardingen, 23 verw. R'dam of Vlaardingen Salatiga. 21 v. Bombay n. Karachi. Sarangan, 21 v. Djakarta. Stad Breda. pass. 21 Martinique. Sunetta, 21 v. Singapore n. Kaapstad. Samarinda. 21 te Cebu. Soestdijk. 21 te Colombo. Sommelsdijk. 20 te Corpus Cliristi. Straat Soenda, 19 te Kaapstad. Scherpendrecht,, 22 dwars Easfartak. Tabinta, pass. 20 Kp. Palos. Theseus, 20 v. Bari n. Venetië. Tawali, 20 v. Djakarta n. Cheribon. Trajanus, 20 v. Guanta n. Carupano. Trompenberg, 20 242 m. ZW. Azoren. Tjipanas, 21 v. Port Elisabeth. Teiresias, 19 v. Penang n. Belawan. Titus, 21 v. Algiers n. Gibraltar. Utrecht. 17 v. Port Alberni te Coosbay. Volendam, pass. 20 Kp. Tenez. Van 't Hoff, pass. 21 Gibraltar. Veendam, 20 375 m. ZW. Kp. Race. Venus. 21 v. Oran n. Malta. Willem Barendsz, 21 te Kaapstad v. Curacao. Westerdam, 20 135 m. W. Scillies. Waterman, pass. 22 Burlings. Westland, pass. 21 Finisterre. Weltevreden. 21 dwars Algiers. Winsum. 21 v. Setubal n. Nederland. Zonnewijk, 20 100 m. O. Trinidad. FEUILLETON door mevrouw Bijleveld-Gelinck 22) Alweer een gegeven er bij, waarvoor de inspecteur haar wel dankbaar zou zijn! Eigenlijk zei haar ge zond verstand dat het veel beter zou zijn om hem zelf te spreken te vragen en hem alles te vertellen, nu de zaak in dit stadium was gekomen. Want als Preller wist, dat Arnold bij het bureau geweest was, moest hij zeil ook dicht in de buurt geweest zijn cn dat was, mede in verband met de valse sleutel, oqk erg verdacht. Maar ze verdrong die verstandige opwelling onder het motief, dat het op deze manier wèl zo aardig ging: ze wilde graag nog een poosje voortgaan met het detective-werk en ze had toch ook al heel wat bereikt in die korte tijd! Ten slotte waren haar beste vrienden, Frida en meneer Benck, nog altijd verdacht en kon zij hen op deze manier het beste helpen. Zo kwam ze in gedachten verzonken haar kamer uit en trof daar op de gang voor haar deur de schrale gestalte van de heer Valentijn. Hij scheen daar op iemand te wachten; hij bleek, tot haar grote verbazing, op haar te wachten! Hij vertelde dat ten minste en vroeg of hij haar even zou kunnen spreken. Nu meteen? Het komt wel erg on gelegen! Ja graag. Nu meteen. Er is haast bij! Nu, begint u dan maar! Maar nu maakte hij bezwaren. O nee, hij kon, wat hij te zeggen had, niet zo maar op de gang vertellen. Het is meer intiem, ziet u? Hij kwam heel dicht naar haar toe en ze rook een eigenaardige lucht als van verbrand papier. Ze deed een stap achter uit. Nu, komt u dan maar hier. Ze opende met tegenzin weer de deur van haar kamer, liet hem binnen en bleef zelf met haar rug tegen de deur staan. En? Hij trippelde nu zenuwachtig in de ka mer heen en weer en scheen naar zijn woorden te zoeken. Maar dan ineens kwam hy op haar toe en bleef vlak voor haar staan. Wéér rook ze de eigenaardige brand lucht. Ikkikkikziet u, juf frouw Aagje, ik heb al lang met u willen spreken. Al lang. Maar er was geen ge legenheid voor, ziet u! Ik.... kik.... u bent nu een verlaten wees.ja.een wees was u natuurlijk al lang, maar ik bedoelnu is uw tante overleden. en nu dacht ik.... kik.... De grote lichtbruine ogen staarden hem verbaasd aan en schenen hem geheel van zijn stuk te brengen. Hij slikte enige malen krampachtig, dan knipperden zijn ogen hevig achter de halve lorgnetglazen en vervolgde hij: Ik dachtik heb.ik vind u een lief meisje. Een allerliefst meisje! Ik.ik vind dat al lang, al lange tijd Maar er was geen gelegenheid voor Maar nunu heb ik het genoegen om u ten huwelijk te vragen! Ziezo, de grote vraag was gedaan! Maar het meisje antwoordde niet, ze stond stok stijf tegen de deur en haar ogen staarden hem nog steeds, niet begrijpend, aan. De kleine mond was even geopend. Begrijpt u me niet? Hij voelde bij haar passieve houding zijn moed toene men. Begrijp je me niet? Mijn kleine lieveling ben je. Ut heb het genoegen je ten huwelijk te vragen! Ooü Dat wil je wel, hè? Dat wil een aardig meisje wel! He had gedacht, we moesten maar heel gauw trouwen. Heel gauw. Ik had gedacht, we moesten morgen nog maar in ondertrouw gaan, clan ben je precies op je twee-en-twintigste verjaardag getrouwd. Aardig zou dat zijn, hè? Op je twee-en- twintigste verjaardag! Hij legde zijn handen op haar schouders en ging op zijn tenen staan om haar een kus te geven. Maar nu ontwaakte het meisje opeens tot actie, tot félle actie! Akelige kerel, ga weg! Ze gaf hem een harde duw. Ze moest zich zelf nog bedwingen om hem geen klap in zijn gezicht te geven! Ga weg, zeg ik je! De triomf op zijn gezicht verstierf. De gewone verschrikte uitdrukking kwam er voor in de plaats. Watwat is dat! Wil je niet? Natuurlijk niet! Idioot! Maar waarom niet, kindje? Waarom niet? Ze lachte. Omdat je mijn grootvader kon zijn! Je grootvader? Hij keek zeer ge griefd! Dat is niet waar, Aagje. Ik ben acht-en-veertig en jij bijna twee-en-twin- tig. We schelen dus zes-en-twintig jaar. En iemand van acht-en-veertig jaar is geen grootvader! Jawel! Jawel! Bij de Papoea's wel! Of bij de Bosjesmannen! Ga jij daar maar naar toe! Dat is niet aardig van je! Er is een leeftijdsverschil, natuurlijk. Maar dat is toch geen bezwaar. Er zijn massa's echt paren die zoveel schelen. Och, schei toch uit! Maar je kunt er geen bezwaar tegen hebben! Je kimt het niet! Je bent een een zame, onverzorgde jonge vrouw. Je moét met me trouwen! Ga nou alsjeblieft weg, meneer Va lentijn! Ik hou al lang van je. Ik heb je al lang ten huwelijk willen vragen. Ik zei het je al. Al lang. Maar er was geen ge legenheid voor. Nu zül je met me trouwen! Nu gaat u meteen de deur uit! Maar de kleine boekhouder, de meest bejaarde van de pretendenten naar haar hand, bleek ook de meest koppige, zelfs de meest aggressieve te zijn. Hij kwam nu weer op haar toe en hoewel zij hem trachtte af te weren duwde hij haar met haar schouders tegen de deur aan. En weer kwam zijn gezicht vlak bij het hare. Je zult met me trouwen, Aagje! Je mag me niet weigeren, je kunt het niet. Ik zal Als u me niet dadelijk loslaat, meneer Valentijn, dan roep ik inspecteur Renke- voort en laat u onmiddelijk arresteren! Het was een krankzinnig argument, dat zij in haar schrik zonder na te denken er uit stootte. Maar het had formidabele gevolgen! Want niet alleen liet de heer Valentijn haar meteen los, maar hij kromp letterlijk in elkaar van schrik en begon te beven, zoals hij vannacht voor de in specteur gebeefd had. Dat zult u niet doen, nietwaar juf frouw Van Esbeeck! Dat zult u niet doen! Ik.-kik Vooruit!! Schiet dan op! Meteen!! Ja, ik ga al. Maar dat zult u niet doen, nietwaar! Ikkikik ga al! En weg was hij. Hij holde naar boven. Zij zag zijn korte beentjes langs de boven trap verdwijnen en zuchtte diep van ver lichting. Bah! Wat een afschuwelijk vies mannetje! En het was zowaar wéér een huwelijksaanzoek! Hoe laat was het nu? Half drie, zie je wel! Om de twee uur kreeg ze een huwelijksaanzoek! En dit was het ergste van allemaal geweest. Het was om er kippevel van te krijgen! En dan keek ze in haar linker hand palm. Daar zat nog altijd de sleutelbos, die ze gedurende de hele stormachtige scène krampachtig vastgekneld had ge houden. De sleutelbos, haar triomf als detective! Ze zou hem nu meteen in de handschoenen gaan stoppen! Maar toen ze beneden voor de kist stond zag ze uit een van de handschoenen een briefje steken. Haar eigen laatste briefje nog? Dat zou jammer zijn! Maar toen ze het openvouwde zag ze dat het niet haai' eigen briefje was. Het leek er anders veel op. Het was óók geschreven op een velle tje van het telefoonbloc, met dezelfde letters als de hare. Alleen wat steviger neergezet door een krachtige mannen hand. Maar deze uitwendige bijzonderhe den drongen niet zo dadelijk tot haar door, gebiologeerd als ze was door de inhoud van het briefje. Die inhoud luidde als volgt: „De Zevenster is te vinden op de kleine vliering in het torentje boven in het huis".' (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6