SCHOTH Staatsloterij krijgt monopolie De radio geeft Vrijdag PARAPLUIES Een kampeercentrum in „de Kennemer Duinen"? PANDA EN DE MEESTER.BEDIENDE J Wereldnieuws J Aisuwe Uitgaven Donderdag 23 November 1930 2 TWEEDE KAMER Liquidatie der particuliere ondernemingen zal soepel geschieden Geen voefbal-pools (Van onze parlementaire redacteur) Woensdagmiddag, bij het begin van de vergadering der Tweede Kamer, heeft voorzitter Korten'horst oud-minister prof. dr. G. van der Leeuw herdacht en gewaagd van het grote verlies dat niet alleen diens gezin, maar ook wetenschap en cultuur geleden hebben. Namens de regering sloot minister Lieftinck zich bij deze woorden aan. Daarna maakte het wetsontwerp tot wij ziging van de Loterijwet 1905 en vaststel ling van enige met het loterij wezen ver band houdende bepalingen heel wat parle mentaire tongen los. Niet alleen het liquideren van de parti culiere loterij-ondernemingen, behalve Lotisico, welke zijn voortbestaan dankt aan het feit. dat die onderneming reeds vóór de Loterijwet van 1905 opgericht was, maar ook de in het regeringsvoorstel geopende gelegenheid in plaats van drie trekkingen met drie series, vier trekkingen per jaar met vier series te kunnen houden, ont moette allerminst algemene bijval. Ondanks enige bezwaren kon de heer H o f s t r a (Arbeid), voorstander van „kanalisering" van de speelzucht, (wat niet met heel zijn fractie het geval is) met het ontwerp wel meegaan In zijn ogen is de loterij een on schuldig volksvermaak en steekt er geen sociaal kwaad in, zulks in tegenstelling tot de totalisator, waarbij een arbeider in één keer gemakkelijk zijn weekloon kan ver spelen. Onder de leuze „vrijheid, blijheid" keerde deze afgevaardigde zich tegen de opzet, een einde aan de particuliere loterjj- ondernèmingen te maken. Vrijwel het enige aanlokkelijke in het wetsontwerp was voor hem die ook tot de voorstanders van voetbal-pools bleek te behoren de even tuele uitbreiding van de Staatsloterij, juist de steen des aanstoots voor mr. Terp stra (A.E.) en de heer Van de Wete ring (C.H.). Deze laatste moest niets heb ben van een dei-gelijke „socialisatie van het kwaad". Hij vond echter met het oog op het beginsel van verkregen rechten besten diging van Lotisico's positie wel juist. Daarentegen kon de Ar.ti-Revolutionnaire woordvoerder, die instemde met het verbod van de andere particuliere ondernemingen, niet begrijpen waarom Lotisico zo veel wel willender behandeld wordt. Als principieel tegenstander van de speelzucht en van alles wat deze in de hand kan werken, moest hij natuurlijk niets hebben van mogelijke uit breiding der Staatsloterij, een opvatting welke gedeeld werd door or. Van Dis (Staatk. Geref.). Daarentegen kon de re gering zowel van mr. Bach? (K.V.P.) als van de heer Welter (K.N.P.) bijval ver werven voor zulk een uitbreiding. In tegen stelling tot de heer Van de Wetering kon de heer Weiter geen verschil ontdekken tussen spelen op de beurs en spelen in de Staatsloterij, die nog de enige mogelijkheid voor het publiek opent fortuin te maken op een zijns inziens onschuldige wijze. Het aantrekkelijke van. de Staatsloterij is, dat zij illusies wekt "én dan bovendien in eèn klein aantal gevallen zulke'illusies ook nog wel eens verwezenlijkt worden. Na nog vermeld te hebben, dat de heer H o o g- carspel (Comm.) al dat „loterij-gedoe" eigenlijk uit den boze achtte als onproduc tieve geldbesteding, dienen wij nu aandacht te vragen voor de van regeringszijde ten gunste van het wetsvoorstel aangevoerde argumenten. Hiertoe kregen' eerst minister Struycken, daarna minister Lieftinck gelegenheid in de avondvergadering, die gepresideerd ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed. 7.30 Slui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Schoolradio. 10.05 Populair concert. 10.50 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. 12.30 Weer bericht, 12.33 Metropole-orkest. 12.50 Repor tage. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Lunchconcert. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Gevarieerd programma:" 14.45 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Zang en piano. 16.00 Voor zieken. 16.30 Sluiting. 18.00 Regeringsuitzen ding. 18.10 Platen. 18.18 Katholiek signaal, Benelux- en West-Indisch commentaar. 18.30 Promenade-orkest. 18.52 Actualiteiten. 19.00 .Nieuws, 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Promenade-orkest, 19.43 Katholiek signaal en politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio schaakwedstrijd NoorwegenNederland 20.06 De gewbr.e man zegt er 't zijne van. 20.12 Platen. 20.15 Concert. 22.00 Gevarieer de muziek. 22.30 Nederlandse amusements muziek. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Commentaar wereldschaaktournooi. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM H, 29S M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Slui ting. 9.00 Nieuws. 9.12 Voor ae huisvrouw. 9.22 Platen. 10.00 Thuis. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Platen. 10.30 Voor zieken. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Bariton en piano. 11.35 Radiofeuilleton. 12.00 Concert. 12.30 Weer bericht. 12.33 Sport. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansorkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Sopaan. tenor en piano. 14.50 Platen. 15.00 Boekbespreking. 15.15 Platen. 16.00 Muzikale causerie. 16.30 Sluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 1845 Denk om de bocht. 19.00 Kinderkoor. 19.15 Prijzenpraatje. 19.30 Cau serie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking 20.15 Piano. 20.35 Causerie. 21.00 Verzoekprogramma. 21.40 De Ducdalf. 22 00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Platen. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Causerie. 23.3024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12,30 Weerberichten. 12.32 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamer muziek. 14.00 Amusementsmuziek. 15.45 en 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte mu ziek. 18.00 Platen. 18.15 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws, 19.30 Filmmuziek. 19.50 Rediafeuületon. 20.00 Film. 20.15 Sym- phonie-orkest en solist, 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45—24.00 Platen, werd door ds. Zandt. Minister Struy cken zei, dat bij de liquidatie der parti culiere ondernemingen soepelheid betracht zal worden. Hij verklaarde voorts dat voet bal-pools, Nederlandse of buitenlandse, verboden zijn. Minister Lieftinck verdedigde de wenselijkheid van een geordende en be perkte gelegenheid tot deelneming aan een loterij. Wat de particuliere ondernemingen betreft: er is een schadeloosstelling van 300.000 gegeven en de minister was be reid daar nog 200.000 bij te doen. Mr. Terpstra. (A.R.) diende een amendement in om de loterij te beperken tot drie trekkingen met drie series per jaar. Over dit amendement zal hedenmiddag worden gestemd, waarna ook de eindstem ming over het ontwerp wordt gehouden. ADVERTENTIE vanaf f 9.75 GR. IIOUTSTR. 47, HAARLEM - TEL. 18036 Faulkner weigert Nobelprijs Zoals gemeld werd. is aan de Ameri kaanse schrijver William Faulkner, te zamen met de Engelse wijsgeer Bertrand Russell, de Nobelprijs voor litteratuur toe gekend, die dezen zouden moeten delen. Faulkner heeft thans in een brief aan de correspondent van de „Dagens Nyheter" in de Verenigde Staten medegedeeld de hem toekomende helft niet in ontvangst te zullen nemen. Hij heeft de Zweedse Aca demie voor Wetenschappen verzocht een bedrag, overeenkomende met hem toe gedachte. te besteden in de geest van de stichter, wijlen Alfred Nobel. ADVERTENTIE kent de perzen als zeen ander! Rokin 116, Amsterdam PEBZISCHE tapijten Het gemeentebestuur van Bloemendaal vreest dat een recreatie op grote schaal het natuurschoon zal bedreigen Het college van B. en W. en ook de raad van Bloemendaal zijn bezorgd over de gang van zaken bij het nationale park „De Ken- nemei' Duinen". Dit bleek ons op een pers conferentie die door B. en W. was belegd. Het woord werd vooral gevoerd door burgemeester Jhr. Mr. C. J. A. den Tex en wethouder Mr. F. P. Th. Rohling. Daarbij bleek dat het betreurd wordt dat de ge meente Bloemendaal buiten de onderhan delingen over de aankoop van dit complex duinen is gehouden en ook niet gekend is in de voorbereiding en uitvoering der plan nen. De eigenaardige toestand is ontstaan dat in het bestuur alleen zitting hebben de vertegenwoordigers van het rijk. de pro vincie en de gemeenten Haarlem en Am sterdam (omdat die het kapitaal beschik baar gesteld hebben dat nodig was voor de aankoop) terwijl Bloemendaal daarin geen afgevaardigde heeft. En dat niettegenstaan de het natuurreservaat geheel op Bloemen- aaals gebied ligt en die gemeente dus zeer nauw daarbij betrokken is. Als zo werd gezegd Bloemendaal van het begin af ingeschakeld zou zijn ge weest, zou het gewaarschuwd hebben tegen plannen om van deze duinen een massa - recreatie-oord te maken en er zelfs de ves tiging van een kampeercentrum voor te be reiden. Wijlen Dr. Jac. P. Thijsse, die deze duinen zeer goed kende, heeft altijd het standpunt verdedigd, dat de natuurbescher ming :,eist, dat er slechts in beperkte mate bezoekers worden toegelaten, omdat anders de duinen vernield worden. Andere deskun digen delen die mening. Het. is geen be zwaar dat wandelaars worden toegelaten, maar zij moeten op de paden blijven. Hoe wil men dat in „de Kennemer Duinen" be reiken als er slechts 15 opzichters worden aangesteld? Bij een 3 ploegenstelsel bete kent dit dat nooit meer dan 5 man over de 1200 H.A. verspreid zijn. Bij zo'n beperkt toezicht is te vrezen, dat de bezoekers bui ten de wandelpaden gaan. Iets wat trou wens wel te begrijpen is, want de mensen zullen van het uitsluitend wandelen gauw genoeg krijgen. Als zij dan duinen gaan be klimmen. is het zeker dat daarmee vernie ling gepaard gaat. Selectie van bezoekers door het heffen van 30 cent entrée zal niet afdoende blij ken. Bloemendaal heeft daarvan ervaring. Er is een stuk duin naast hei Openlucht theater opengesteld, maar al spoedig moest de toegangsprijs van dit kleine terrein van 10 op 25 cent gebracht worden om moeders, die er met kinderen heentrokken om te spelen, te weren. Het stichtingsbestuur heeft plannen ge maakt om een kampeerterrein van 35 H.A. voor 3000 kampeerders te maken. Uitvoe ring van dit plan zou de welstand der dui nen zeer ernstig bedreigen. Bloemendaal heeft het advies gevraagd van Dr. J. A. van Steyn, oud-directeur van het Staatsbosbeheer, die de bezwaren deelt. Hij schreeef o.a. in zijn rapport: „Zoals de toestand thans is, kan er een klein familie- -kamp worden gevestigd en dan van zeer beperkte omvang." Wij weten zo verklaarden Jhr. den Tex en Mr. Rohling dat de steden Amster dam en Haarlem een „uitvlucht" willen hebben voor hun bewoners, maar die massa-recreatie kan niet in de duinen wor den toegelaten volgens de plannen die nu op tafel liggen. Het stichtingsbestuur heeft aan het college van B. en W. en aan de raad van Bloemendaal medewerking ge vraagd voor de uitvoering van zijn plannen, o.a. toeslemming voor het zetten van ge bouwen en het leggen van een riolering voor het kampeercentrum en ook intrek king van een thans bestaand kampeerver- bod, maar die medewerking is nog niet ge geven. Bloemendaal heeft zijn bezwaren aan de stichting kenbaar gemaakt en hoopt alsnog dat er door gemeenschappelijk over leg (waarbij aan Bloemendaal, naast het rijk, de provincie en de gemeenten Haar lem en Amsterdam, ook zeggenschap wordt gegeven in het bestuur) een oplossing voor de moeilijkheden gevonden zal worden. Bij Bloemendaal zit zo werd met na druk door de heren verzekerd niet voor om het massabezoek van Haarlem en Am sterdam te weren. Wij beseffen zeer goed dat Bloemendaal een taak te vervullen heeft als recreatie-oord voor de inwoners dezer steden, maar die stroom bezoekers moet niet op de duinen worden losgelaten als er niet voldoende voorzorgen zijn ge nomen dat vernieling van dit zeer kwets bare terrein kan worden voorkomen. Bloe mendaal staat op het standpunt dat de grote stroom van stedelingen in het bijzonder De G4-jarige St. A. Rosenberg, bijge naamd de Oude Marks, die door de Maas trichtse rechtbank wegens doodslag van P. Basili bij het zigeunerdrama op 11 Mei 1949 te Sittard, tot zeven jaar was veroordeeld, is van dit vonnis in hoger beroep gegaan bij het Bossche Hof; evenals "Wilhelm George, bijgenaamd Bubi, die wegens zware mishan deling van Fr. Marks veroordeeld was tot twee jaar. naar het strand en de zee moet worden ge leid. Daarom heeft het gemeentebestuur een plan laten ontwerpen om aan de kop van de Zeeweg die stroom goed te kunnen opvangen en de mensen daar ook de ge legenheid tot ontspanning te bieden die zij zoeken. Kortweg gezegd: Bloemendaal wil daar een model-recreatieoord maken. Zo gauw dit mogelijk is zullen over die plannen bijzonderheden bekend gemaakt worden. Indertijd had he'. rijk bezwaar tegen een plan van Bloemendaal om de kop van de Zeewèg op die manier te ontsluiten, maar nu is er reden om aan te nemen dat tegen het plan dat thans op tafel gelegd zal wor den, geen bezwaar gemaakt zal worden. Op de persconferentie werd de vraag ge steld of Bloemendaal zal weigeren de ge vraagde vergunning te geven voor het kam peercentrum als de bezwaren die de ge meente heeft niet ondervangen zullen worden. Op die vraag werd geen antwoord ge geven. Alleen werd nog eens de verklaring onderstreept dat men hoopt en vertrouwt dat er een oplossing voor de moeilijkheden zal worden gevonden. Een verklaring van de directeur van „De Kennemer Duinen" De directeur van „de Kennemer Duinen", Ir. E. C. M. Roderkevk deelde ons mede: Voorlopig hebben wij slechts het plan een klein stuk duinterrein beschikbaar" te stellen voor kamperen. Daar kunnen niet meer dan 60 a 70 tenten staan. Dit terrein is bebost en onzichtbaar van de weg. Wij hebben dus geenszins de bedoeling onmiddellijk te beginnen met een kam peercentrum voor 3000 kampeerders. Wel is ons plan een terrein door bebossing ge schikt te maken om daarop in de toekomst een groter aantal kampeerders toe te laten. Voor dit grote plan uitgevoerd kan worden zullen evenwel, naar de verwachting is. 6 a 7 jaar verlopen. Er zal voor gezorgd worden dat er vol doende bewakingspersoneel is om te be reiken dat de bezoekers zich niet buiten wegen en wandelpaden begeven. Ook wij zijn zo zei Ir. Roderkerlc overtuigd dat dit nodig is, omdat anders vernieling der duinen niet te voorkomen is. Wij be ginnen nu met 15 bewakers aan te stellen, maar als het blijkt dat er in de a.s. zomer stromen bezoekers komen, zal het aantal natuurlijk uitgebreid worden. Bovendien trachten wij om zoveel mogelijk aan de wensen der bezoekers tegemoet te komen, zodat zij er niet toe zullen komen om din gen te doen die niet toelaatbaar zijn. Het is te verklaren dat de mensen af en toe lust zullen voelen duintoppen te beklim men, om van een mooi vergezicht te genie ten. Daai'om worden ook op enkele duin toppen wandelpaden aangelegd, zodat de bezoekers die kunnen beklimmen zonder dat het duin vertrapt wordt. Ook zullen een of meer speelterreinen in orde gemaakt worden waar de jeugd naar hartelust kan hollen en spelen. De burgemeester van Bloemendaal heeft zitting in de Raad van Bijstand van de Kennemer Duinen. Deze Raad moet nog een lid uit zijn midden aanwijzen als lid van het bestuur. De kans bestaat dat als zodanig de burgemeester zal worden ge kozen. Persoonlijk zou Ir. Roderkerk dit toejuichen, want ook hij is gesteld op een goede samenwerking met het gemeente bestuur van Bloemendaal. Tegen blokleider uit kamp Amersfoort 18 jaar gerequireerd De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de zaak béhandeld tegen de 45-jarige B. J. W. uit Emmen. die door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tot de dood straf werd veroordeeld. Aan W. was ten laste gelegd dat hij gedurende de bezet tingsjaren als blokleider en administra teur in het kamp te Amersfoort de ge vangenen had mishandeld en in de laatste maanden der bezetting deel had uitge maakt van executie-pelotons of als be waker bij dergelijke executies was opge- tredenv De procureui'-fiscaal zag in het psy chiatrische rapport, waarin W. verminderd toerekeningsvatbaar wordt, genoemd, aan leiding te concluderen tot een aanmerke lijke strafverlaging. Hij vroeg de Raad W. te veroordelen tot een gevangenisstraf van 18 jaar. Uitspraak volgt over vier weken. Geen basis voor Yamins verklaring Bevoegde Nederlandse kringen zijn niet bekend met enige omstandigheid, die voor de heer Mohammed Yamin grond zou kun nen opleveren voor zijn overtuiging, dat de Nederlandse regering de souvereiniteit over West-Nieuw-Guinea aan de Indone sische regering zal overdragen. AANKOMST „ORANJE" EN ..OLDENBARNEVELT". Het m.s. „Oranje" met 900 passagiers uit Indonesië wordt Vrijdagmorgen om 5 uur voor IJmuiden verwacht. Het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt". dat met 1800 repatriërenden uit Indonesië naar Amsterdam onderweg is. wordt Zater dagmorgen oiji 6 uur voor IJmuiden ver wacht. Eerste steenlegging flatgebou wen wordt grote gebeurtenis voor Zandvoort Naar wij vernemen zal Zaterdagmiddag om drie uur de eerste steenlegging voor de nieuwe flatgebouwen in Zandvoort plaats vinden. De ceremonie zal worden verricht door een der kinderen van burgemeester Mr. H. M. van" Fenema. Men stelt zich voor deze belangrijke gebeurtenis met enige luister te doen geschieden. Uitgenodigd worden tal van prominenten uit de bouwnijverheid, de Zandvoortse gemeenteraad, oud-burge meester van Alphen, de ontwerper van het Zandvoortse plan voor de wederopbouw Ir. Friedhoff en vele andere autoriteiten. Po lygoon zal van deze eerste steenlegging een opname vervaardigen en tevens die middag diverse andere in aanbouw zijnde objec ten in het wederopbouwplan van Zand voort op de filmband vastleggen, zoals de Boulevard, de watertoren en de vernieu wing van de Strandweg met rotonde. Ds Zandvoortse muziekkapel zal bij deze eerste steenlegging muzikale medewerking verlenen. ADVERTENTIE BN Ut &T VERDELGT RATTEN Acht jongemannen berecht die uit Rusland terugkeerden Allen kregen een voorwaardelijke straf Acht Nederlanders, die onlangs uit Rus sische krijgsgevangenschap terugkeerden, hebben Woensdag voor de Bijzondere Strafkamer van de rechtbank, in Rotter dam terechtgestaan. Allen waren in Duitse krijgsdienst geweest. Bij het verhoor van de verdachten bleek, dal er verschillende redenen waren, die geleid hadden tot hun dienstneming. Zo verklaarden enkelen werkloos te zijn geweest, anderen trok het avontuur aan. Ook waren er enkelen tot dienstneming overgegaan, aldus zeiden zij, omdat de zaak hun door ronselaars zo mooi was voorgesteld. 'Zij allen hadden de eed op Adolf Hitler afgelegd en waren aan het front door de Russen gevangen ge nomen en naar kampen overgebracht. Een der verdachten zei dat hij 2% jaar in Siberië was geweest met nog vijf Neder landers, waarvan er drie van de honger waren gestorven. De Officier van Justitie zei in zijn requisi toir dat men niet vergeten mag dat de ver dachten hun land hebben verraden door met de vijand mee te vechten. Hij eiste tegen zeven verdachten een voorwaarde lijke gevangenisstraf van een jaar en tegen de achtste een jaar, waarvan acht maanden voorwaardelijk. De raadslieden wezen er op, dat de ver dachten nog zeer jong waren toen zij in Duitse dienst traden en nog niet goed be seften wat zij deden. De rechtbank wees onmiddellijk vonnis en veroordeelde alle verdachten tot voor waardelijke gevangenisstraffen, variëren de van één jaar tot zes maanden. De gedeti neerden werden terstond vrijgelaten. ADVERTENTIE Een manier om voor koffie minder te betalen Y\ c beste koffie, clie er ■*-* vandaag te krijgen is, kost /.92 per 250 gram. Dat is een Inde prijs! Maar gelukkig is er een manier om de beste koffie bijna 20 cent goedkoper ie krijgen. Het ligt voor de hand: neem voorlaan De Gruyter's koffie met 10% korting! De Gruyter heeft óók nu nog alleen de drie topkwaliteiten, die alle drie met 10%. korting u/orden verkocht. De Gruyfer's koffie geeft dus de meeste voldoening voor de laagste prijs. Daardoor is de vraag naar De Gruyter's koffie enormtoegenomen. Maar er is voor gezorgd, dal Uw bonnen tóch onmid dellijk inwisselbaar zijn. Vertraging plan-Schuman mogelijk van korte duur Een woordvoerder van het Franse minis terie van buitenlandse zaken heeft ver klaard, dat als gevolg van op het laatste ogenblik van Belgische en Italiaanse zijde naar voren gebrachte bezwaren, nog geen bepaalde datum voor de ondertekening van de overeenkomst betreffende het plan- Schuman genoemd kan worden. Oorspron kelijk was het de bedoeling, dat het ont werpverdrag ongeveer half December door de minister-s van buitenlandse zaken on dertekend zou worden. Van Franse zijde verwacht men echter, dat de nieuwe moei lijkheden binnen korte tijd overwonnen zullen kunnen worden. Schaken Najdorf leidt De uitslagen van de negende ronde van het schaaktournooi te Amsterdam luidden: NajdorfKottnauer 10; Van Scheltinga Pilnik Vj; GudmundssonKramer MiVi; SlahlbergKelly 'A'.4; TrifunovicPirc I—li; GligoricFoltys lili; DonnerVan den Berg LReshevskyTartakower afg.; SzabadosRossolimo afg.; Golombek Euwe Isli. In de achtste ronde leverden de afgebro ken partijen de volgende resultaten op: Pirc Stahlberg na 63 zetten op voorstel, van Stahlberg remise gegeven. Kramer Reshevsky na 55 zetten, door herhaling van zetten, in remise geëindigd. Van den Berg Najdorf na 56 zetten door Van den Berg opgegeven. - De stand luidt:- 1. Najdorf 7ü pnt.; 2. Stahlberg '6'A. pnt.; 3. Reshevsky 6 .pnt. en 1 afgebr. partij; 4. Gligoric 6 pnt.; '5. Euwe 5li pnt.; 6. Pirc 5 pnt.; 7. Rossolimo 4!i pnt. en 1 afgebr. partij; 8. en 9. Gudmundsson en O' Kelly 4li pnt.; 10. Tartakower 4 pnt. en 2 afgebro. partijen; 11. Trifunovic 4 pnt. en 1 afgebr. partij; 12. Pilnik 3'/a punt en 1 afgebr. partij. 13. en 14. Donner en Kott nauer 3li pnt.; 15. en 16. Van Scheltinga en Szabados 3 pnt. en 1 afgebr. partij; 17, 18. en 19. Golombek, Van den Berg en Foltys 3 pnt.; 20. Kramer 2pnt. Voetbal x Gelijk spel tussen Engeland en Joegoslavië De voetbalwedstrijd tussen Engeland en Joegoslavië, die op het Highbury-terrein te Londen werd gespeeld, eindigde in een gelijk spel (22). De ruststand was 21 voor Engeland. Twaalf minuten voor het einde maakte Zivanovic de gelijkmaker voor Joegoslavië. De wedstrijd werd geleid door onze landgenoot Karei van der Meer. Het gelijke spel is een prestatie die tot dusver door geen enkele continentale ploeg tegen Engeland werd verricht. Geheel ver diend hebben de gasten het succes niet. Beide Joegoslavische doelpunten kwamen rechtstreeks voort uit misverstanden in de Engelse verdediging. Aan hun eerste doel punt kwamen de gasten al heel goedkoop. De Engelse spil Leslie Compton trapte de bal in eigen doel. Het Engelse elftal speelde ontegenzeggelijk beter voetbal en de 21 voorsprong, waarmee de rust inging, was dan ook sterk geflatteerd voor Joegoslavë. De Engelsen waren sneller en bovendien was hun. postiespel beter dan dat van hun tegen standers, maar de verdediging der bezoekers met de stopperspil Djajic en doelman Beara als uitblinkers stond een Britse zege in de weg, Sport in 't kort WEST-DUITSLAND—ZWITSERLAND 1—0, Te Stuttgart heeft West-Duitsland de lan- denwedstrijd tegen Zwitserland met 10 gewonnen. Deze stand was reeds met rust verkregen. 4. De deftige portier wilde Panda niet het bankgebouiu binnenlaten. „Ik zei je toch dat u)ij niets op te ruimen hebben!" riep hij ongeduldig. „Ja maarik kwam. niet voor de vodden of de schillen," zei Panda, „ik kwam iets wisselen!" „Wis selen?" vroeg de portier. „Wij wisselen hier geen dubbeltjes in centen! Wij wisse len alleen in het groot!" ,,0 zei Panda teleurgesteld, „dan zal ik gaan proberen iets groters te krijgen...." en toen wilde hij droevig weer weg gaan, maar nu viel de blik van de portier toevallig op zijn wagentje, en daar zag hij al liet: geschitter en gefonkel van de halve koningsschat. „Hee! Hiep! IIuuu!" schreeuwde hij. „Dat is groot genoeg jawel meneer! Zeker, meneer! Graag meneer! Ik moet alarm slaan! Gaat u binnen meneer!" De portier ging zó te keer, dal de bedienden en de directeuren van du bank allemaal naar buiten kwamen hollen om te zien wat er aan de hand was, en toen die Panda's wa- gen in de gaten kregen, begonnen ze alle maal diép te buigen en op andere manie ren eerbiedig te doen. Zo kwam het dan, dat Panda zijn karretje de stoep op sjorde tussen een haag van" buigende en salueren de personen. Zelfs de heren van de bank hadden nog nooit zóveel geld bij elkaar gezien, en ze waren erg blij dat ze zo'n klant binnen kregen! Noodweer. Het aantal doden tengevolge van overstromingen en onweders in het Westen en Oosten van de Verenigde Staten stijgt snel en bedraagt reeds minstens 29. Bij overstromingen in Californië zijn 9 personen om het leven gekomen. De storm zou 12 slachtoffers hebben ge- eist. In het Oosten zijn ten minste 8 per sonen omgekomen. De hele Oostkust wordt geteisterd door storm, regen en sneeuw. De temperatuur is onverwachts gedaald. De telefoonverbindingen en electriciteitsleidingen zijn op verschil lende plaatsen beschadigd. Vervanging. Kolonel Mariano Azoerin bevelhebber van de Philippijnse troepen in Korea, die geprotesteerd had, omdat zijn strijdkrachten in Amerikaanse een heden werden opgenomen, is Dinsdag avond door het Philippijnse ministerie van Landsverdediging van zijn functie ontheven. Commandant Ojeda zal kolo nel Azoerin vervangen. Waarschuwing. De Franse regering heeft Woensdag de regering van Peking indi rect gewaarschuwd, dat indien haar strijdkrachten in Indo-China tussen beide zouden komen, Frankrijk een be roep op de UNO zal doen. De minister voor de verbonden staten, Jean Letourneau, verklaarde in de nationale vergadering, in een debat over Indo-China, dat, „indien het conflict- een duidelijk internationaal karakter kreeg, Frankrijk zich het recht zou voorbehouden een oplossing te zoeken door middel van internationale instel lingen". Houding. Ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten zul len waarschijnlijk besprekingen voeren over het Sovjet-Russische voorstel tot het houden van een vier-mogendheden- conferentie, zo wordt te Londen ver nomen. De besprekingen zullen te Londen of Parijs worden gevoerd. Volgens de genoemde bron willen de Westelijke Grote Drie hun houding ver der coördineren alvorens zij op de Sovjet-nota zullen antwoorden. Conferentie. Premier Attlee heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat de premiei's van het gemenebest begin Januari te Londen zullen bijeenkomen om de internationale toestand te bespreken. Alle premiers zullen de conferentie per soonlijk bijwonen, behalve Malan van Zuid-Afrika, die ziek is. Spionnage. Op een bijeenkomst van de Christelijk-democraüsche partij te Fins- laken heeft dr. Lehr, de West-Duitse minister van binnenlandse zaken ver klaard, dat een groep spionnen, die onder leiding stond van een Sovjet- Russische kolonel, onlangs in de nabij heid van een fabriek van synthetische benzine werd gearresteerd. Minder staal. De Amerikanen zullen spoe dig de gevolgen ondervinden van het besluit van de Amerikaanse staalprodu centen om het aanbod voor civiel ver bruik te verminderen met 20 tot 50 pro cent in het eerste kwartaal van 1951 naarmate het grote defensie-programma van de Verenigde Staten op gang begint te komen. Het is zeker dat er minder auto's, koel kasten, têlevisie-toestellen, wasmachi nes, en zelfs potten en pannen zullen komen. ADVERTENTIE J. H. de RuyterJ. Tersteeg: Gevleu gelde woorden H„ J. W. Becht, Amsterdam. Boekjes met dit soort veelbelovende titels wekken de leeslust op. Hoe heerlijk, niet eindeloze taaie teksten te hoeven doorwer ken om een of twee zinnen te vinden waarin de spijker op de kop geslagen wordt! Maar vaak valt het tegen, en zo ook hier: de meeste van deze woorden zijn evenmin gevleugeld als u of ik. Daar gaat het echter niet om. Dit is een boek van bekende citaten, spreek woorden of zegswijzen, en als zodanig moet het beoordeeld worden: de feestelijke stel ling dat de woorden zijn blijven leven om dat ze gevleugeld, en niet omdat ze vast geroest waren, kan dan zonder meer voor rekening van de verzamelaar blijven. De citaten, spreekwoorden en zegswijzen zijn alphabetisch gerangschikt en waai' nodig vertaald (het is vaak nodig: weinige zijn Nederlands, de meerderheid is in het Latijn): waar mogelijk is er de herkomst bij vermeld. Dat is de hoofdzaak, die vermeldingen van herkomst. Heel nuttig, vooral als zij aan leiding geven tot het opslaan van het betref fende werk, om te zien hoe de onschuldige zinnetjes mishandeld zijn in de loop der tijden. Als regel zal de lezer daar wel niet toe komen; en dan is het ook zo belangrijk niet of hij weet waar het staat. Op zijn best werkt dit boekje als het mis vattingen over vorm of bedoeling van be paalde citaten corrigeert, zoals bij Thor- becke's „Kunst is geen regeringszaak' of Goethe's „Mehr licht"; op zijn slechtst, wan neer het zelf misvattingen verwekt door slordige vertalingen, zoals van „Gliicklich ist. wer vergisst, was nicht mehr zu andern ist en van „Time in the measure of business, as money is of wares". Hoe dit zij, hopelijk zullen velen erdoor „de kennismaking met onze zo rijk geschakeerde Europese cultuur hernieuwen, zoals de uitgever verwacht, De hartelijkheid van de hernieuwde kennis making zou overigens wel bevorderd kunnen worden door een register achterin; vaak kent men gezegden niet meer in hun preeiese formulering, en dan zou men ze via oen „trefwoord" terug willen vinden. S. M,

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2