wriinT WEBER Prompt en Pijnloos LAXE ER-AKKERTJES Verhuizingen - Verpakkingen Meubelopslag - Pianotransport F. Damiaaos Zn CKort en Bondig Het helpt! De Zevenster Donderdag 23 November 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 Vanmiddag zijn de vier-en-tachtig woningen van de Woningstichting Ons Belang" aan de Prins Bernhardlaan en de Duncklerstraat officieel in gebruik genomen. Links en rechts op de foto de huizen aan de Prins Bernhardlaan en in het midden op de' achtergrond de woningen aan de achterzijde van de Duncklerstraat. Stagnatie in treinverkeer tussen Haarlem en Amsterdam Als gevolg van een defect aan een trein stel heeft het spoorwegverkeer op de lijn AmsterdamHaarlem hedenochtend enige stagnatie ondervonden. Gedurende een half uur moest over enkel spoor gereden wor den. Na ongeveer drie kwartier kon het treinverkeer weer normaal doorgang vinden. Gouden jubileum E. Zwaanswijk De heer E. Zwaanswijk, chef der drukkerij bij C. de Koning Tilly, fabrikant van de Oprechte Haarlemmerolie, hoopt op Maan dag 27 November zijn gouden jubileum te vieren. De aanstaande jubilaris, die op 29 Juli 1888 geboren is. trad op 27 November 1900 bij het bedrijf in dienst. In de loop dei- jaren heeft hij vele veranderingen op sociaal en technisch gebied meegemaakt en helpen tot stand brengen. Bij zijn superieuren staat hij bekend als een vlijtig en ambitieus werk nemer. Ook waarderen zijn medewerkers hem bijzonder. Maandagochtend bestaat er gelegenheid hem aan de fabriek geluk te ADVERTENTIE 'n Nuttig cadeau GERO-ZILMETA LEPEL, VORK EN MES in etui vanaf ƒ5.85. Gr. Houtstraat 166. b/d Houtbrug Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 22 November 1950 ONDERTROUWD: 22 Nov. J. A. Brouwer en G. C. Cappelhoff; G. Troost en M. Hart- jesveld: M. C. van de Stolpe en J. Jar.se: H J. Boogaard en J. Eden; C. J Bakker en W. Kuiper: R. Clarenburg en N. Benus; J. A. G. H. Jaspers en J. O. M. Kimman; L. J. C. Stuifbergen en G. P. Jansen; T. Klerk en J Maatkamp: W. T. de Vries en C. Joores; T. Book en G. H. van Egmonó; W. R. S. Bakker en A. M. Smink; L. Schmidt en M. Serier: D. Jongens en G. Knook. GEHUWD: 22 Nov.. J. van Koven en H. J. Weidema: A. Weidijk en A. van Ketel; A. P. Warmerdam en C. T. Christiaans; F. C. de Veer en M. C. Hos; A. Passchier en J. M. C. van Emmerik; H. van de Beek en C. J. Bak ker; J. P. Jongkind en M. J. van den Berg; C. Michael en N. F. M. Pelser; L. B. M. Wüst en N. G. Koot; J. W. de Beer en E. Loerakker; J. H. Knook en B. Diekmann; L. Hoenderdos en W. J. Over; E. Kapteijn en S. G. de Jong. BEVALLEN van een zoon: 20 Nov., E. GroenendaalMaasland; 21 Nov., C. P. SchackmanKaptein; W. HuismanWierda; A. GerritsSchmitz: C. W. van Eedenvan Kolk; 22 Nov., G. C. DijtVerhage. BEVALLEN van een dochter: 19 Nov,, H. Meursde Haan: Jkvr. C. J. M. Vrijdaghs— van Asch van Wijck; 20 Nov., J. Jansen van Heijningen: M. S. A. PiekhaarBi.ivoets: 21 Nov., H. M. GoossensHelminck; J. ten Wolde—Steegstra; C. W. van Eeden—van Kolk; M. SmeelsWeijers: 22 Nov., T. J. van OphemHaak: A. J. BruijnzeelsBurger; J. M. TaconisNeuman. OVERLEDEN: 20 Nov., G. A. Meerts. 56 j., Beeksteeg; J. C. Korthout, 80 j.. Hagesiraat; L. van Wijk. 66 j., Hazepaterslaan; J. J. Bout, 86 j.. Hofdijkstraat; T. de Koekkoek, 70 j.. Crayenesterlaan; 21 Nov., J J. Zwemmer de Graaff, 76 j., Parklaan; P. BakkerVos kuilen, 62 j.. Gen. de Wetstraat O. M. H. Visse. 48 j.. Roerdompstraat; P. Visser, 52 j., Bilderaijkstraat; J. A. van Edenvan Dijk, 62 j., Kamperiaan; H. De Meerleirevan der List. 32 j., Hazepaterslaan. Recital Cor de Groot Cor de Groot vervulde Woensdagavond zijn beurt in de serie „Meester-pianisten" in de Haarlemse Concertzaal, waarin wij een paar weken geleden reeds de vermaar de Poolse meester van het klavier, Jan Smeterlïn te horen kregen. Hij begon zijn recital met Beethoven's ..Appassionata", waarvan hij de bewogen hoek-delen waar lijk gepassionneerd voordroeg en het vre- i dige middendeel een diepe zin, een innige j poëtische sfeer verleende. Het klonk alle- maal zeer bewust en met de romantische I bezieling die men Beethoven niet mag ont- I houdten, vooral niet in een werk als de i „Appassionata". De eminente virtuoos Cor de Groot is in zijn interprètatiekunst ge- leidelijk gegroeid van het spichtig preciese tot het durvend zich geven, zonder welke geen- romantische kunst tot waarachtig leven kan worden gewekt. Dit rijpings proces, als het bij zekere grenzen zal weten halt te houden, kan er toe leiden dat hij een der grootste pianisten van deze tijd wordt, temeer omdat hij, bij zijn fabel achtige techniek, waarmee hij de subtielste emoties in klank vermag weer te geven, ook een fijnbesnaard kunstenaar is. Dit laatste heeft hij deze avond vooral getoond met zijn vertolking van de „Valses nobles et sentimentales" van Ravel. Als men van dit werk een dergelijke hyperver- fijnde, gevoelige, kleurige en levendige interpretatie hoort, kan men de omwerking voor orkest, die Ravel later ondernam, overbodig achten. Maar heus. zó hoort men dit delicate klavierwerk zelden! Na de pauze tracteerde Cor de Groot het publiek op een ..Chopinade". Dat schijnt er zo onvermijdelijk bij te horen. Dit ge deelte van het recital begon met een mees terlijke vertolking van het Scherzo in cis, gesneeld met een felheid en een visionnair poëtiseren, die weer van het „durvend zich geven" getuigden. Verder kwamen de populairste Chopin-stukken (de walsen in cis en in Des. de Berceuse en de Ballade in As) het publiek verblijden. Alles wat Cor de Groot aan raffinement weet te presteren, werd dienstbaar gemaakt aan de interpretatie van deze dankbare num mers. Het ging zelfs met dit raffinement wel eens de bedenkelijke kant uit. name lijk in de richting van het genre der gepar fumeerde muziek. Het is ook zo verleide lijk, wanneer alles zo gesmeerd loopt, om eens even de grens over te wippen. Men vertelt dat Chopin zelf die bekoring niet altijd kon weerstaan. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE werken teaen verstopping De nieuwe wet op de Kamers van Koophandel In het gebouw van de Kamer van Koop handel heeft jhr. dr. J. C. Mollerus, de secretaris van deze Kamer, gisteravond een lezing gehouden voor de Middenstands centrale voor Haarlem en omliggende ge meenten over: ,,De nieuwe wet op de Ka mer van Koophandel". De heer Mollerus leidde de behandeling van de ia met 'n kort overzicht over de ontwikkeling van de Kamers-Hij besprak de situatie voor 1921 toen de Kamers door de gemeenten werden gefinancierd, de toestand tot 1942, waarbij de zesendertig Kamers teerden op de in schrijvingsgelden en de jaarlijkse bijdra gen voor het Handelsregister en de liqui datie van de Kamers in 1942, In dat jaar werd hun aantal teruggebracht tot elf (provinciale) Kamers en die toestand zal nog tot- 1 Januari 1951 bestaan. Dan zullen de 36 Kamers van voor de oorlog, die nu als filialen van de provinciale Kamers kunnen worden beschouwd, weer in hun zelfstandigheid worden hersteld, zij-het dan met enkele kleine wijzigingen. Deze be treffen niet alleen andere plaatsen van vestiging, maar eveneens veranderingen in hun rayon, omdat de provinciale gren zen wel worden gehandhaafd. Zo verliest Haarlem Lisse en Hillegom uit zijn voor oorlogs territoir. Wat betreft de nieuwe voorzieningen ten aanzien van de ledenverkïezingen. zei de spreker nog dat het aantal leden in Haarlem van 27 tot 33 verhoogd zal wor den, dat de groepen klein- en grootbedrijf zullen vervallen en dat thans ook werk nemers-organisaties in de Kamers ver tegenwoordigd zullen worden. De leden zullen in Haarlem voortkomen uit de groe pen detailhandel en ambacht, industrie, verzekeringswezen, groot- en tussenhandel, Horeca, visserij en tuinbouw. Het NW, de KAB en het CNV zullen voor de werk- nemersafvaardiging worden geraadpleegd. De benoemingen worden door de minister gedaan op voordracht van de Kamers. ADVERTENTIE MODEMAGAZIJNEN ft ANEGANG 2A HAARLEM VERVORMEN nu en voor de feestdagen, UW OUDE HOED, in elk door U gewenst model vanaf ƒ3.50 Hout en Plantsoenen actief in Haarlem-Noord De dienst van Hout en Plantsoenen is begonnen met de beplanting van de acht honderd meter lange strook langs de Von del weg tussen de Ekster straat en de Ver- gieraeweg in Haarlem-Noord. Evenals op het overige gedeelte van deze weg worden populieren geplant in een grasgazon, dat hier en daar verlevendigd wordt door heestergroepen. Tevens zal het Jephta- plein worden aangelegd. Men is juist gereed gekomen met de vernieuwing van de beplanting langs de Vergierdeweg. De bomen waren ernstig beschadigd door de baldadige jeugd. De meest gehavende exemplaren zijn door nieuwe vervangen en om alle bomen is een beschermende ring van gaas gemaakt. Vervolgens zal ook het Julianapark on der handen worden genomen. Wederom gaf de H.O.V. een jeugdconcert De Concertzaal was nagenoeg vol bij de uitvoering die de H. O. V. gistermiddag voor de Haai-lemse schooljeugd gaf. Toon Verhey leidde het orkest en Marinus Adam lichtte het programma toe. Dit bestond uit de ouverture tot Mozarts opera „De Tover fluit", een suite uit de „Peer Gynt"-muziek van Grieg en drie delen uit de suite van Julius Röntgen „Oud Nederland". Marinus Adam trachtte de constructie van Mozarts ouverture duidelijk te maken, een vorm die op de elementen van de Fuga steunt en eigenlijk slechts de uitwerking van één enkel motief is, een thema dat de componist waarschijnlijk onbewust van Clementi, uit een van diens pianoso nates heeft overgenomen. Maar wat Mozart met de twee aan Clementi ontleende maten in zijn compositie tot stand bracht is zo geniaal, dat de vinder van het thema er verrukt over kon wezen. Zoveel mogelijk heden had hij er zelf niet in ontdekt. Uit dit voorbeeld kan men opmaken, dat de be tekenis van een muzikale compositie maar te dele zit in de melodie. De uitwerking van een meestal zeer beknopt en kern achtig gegeven is van oneindig veel meer belang. Dit is dikwijls een kwestie van spitsvondigheid en in het beste geval van muzikale fantasie. Aan beide ontbrak het Mozart in genen dele. De ouverture wordt ingeluid en in het midden nog eens onder broken door drie plechtige accoorden. waarmee de componist een zeker ritueel van de tempel der wijsheid heeft villen aanduiden. Verhey slaagde er in met het orkest een zeer gave vertolking van dit werk en ook van de volgende programma nummers te geven. Van de suit^ uit de toneelmuziek bij „Peer Gynt" van Ibsen verklaarde Adam betrekkelijk weinig, omdat, die muziek wel overbekend mag heten. Met een enkel woord werd onder meer gewag gemaakt van het toneel der wangedrochten in de hal van de Bergkoning, waarvan de op windende muziek zo grappig inzet met een motief door de fagotten, vergezeld van pizzicato's van de celli en bassen. De suite „Oud-Nederland" van Julius Röntgen bestaat uit de bewerking van lie deren en dansmotieven. In het eerste deel zijn dit liedeven die Röntgen zelf gecom poneerd had in oud-Nederlandse stijl op Vlaamse teksten uit de zestiende eeuw. „Janne moeie, al claer" is een grappig drinklied en klinkt in deze orchestrale vorm waarin de motieven geestig uit gesponnen zijn bijzonder oubollig. Het tweede lied „Niet dan in druk en lijden" is een zeer fraaie langzame melodie, die in het bijzonder door de treffende aanwen ding van het koper vooral de trombones in de orkestbewerking een prachtig effect maakt. Het derde deel is een uit bundige Contradans, door Röntgen ont leend aan een paar „Oud-Hollandse hoe renliedjes". De componist heeft geen mid delen versmaad om deze Hollandse boeren- muziek van omstreeks 1700 zo drastisch mogelijk te laten klinken. Men heeft dit kunnen merken aan de bonkige slagen op de grote trom. Zo hee# het leergierige publiek aan deze compositie van Röntgen kunnen ervaren, hoe uit oude gegevens volksliederen en volksdansen weer een gloednieuw stuk kan ontstaan, waarin het karakter van het oude en muzikale elementen van onze tijd tot één geheel versmolten zijn. Röntgen was op dit terrein in zijn element: hij hield •van de oud-Nederlandse cultuur, misschien meer dan enig Nederlands componist van zijn tijd, hoewel hij zelf geen geboren Ne derlander was en nooit behoorlijk onze taal heeft leren spreken. Dr. J. R. H. de Smidt had alle reden om de heren Verhey en Adam, alsmede het orkest, dank te zeggen voor deze leerzame muziekmiddag, JOS. DE KLERK DAMIAAN51 m M HEEFT ONS f WEER GOEp-jSrSl GESTUWD, L- H rt. ZIJLVEST 41 - HAARLEM Tel. 12456 14155 - 11141 Jeugd van RCH speelde toneel Hoewel RCH pas in Februari zijn veertig jarig bestaan zal herdenken, hebben de festiviteiten reeds een aanvang genomen. In het gebouw van de H.K.B. kwam het jeugdtoneel van RCH gisteravond voor het voetlicht op de grote feestavond voor de junioren en aspiranten mei de „Voetbalvle- gel" een schets uit het leven van een voet baller in zijn jonge jaren. De jeugdige leden volgden het spel op de planken met veel plezier en getuigd moet worden, dat het eerste optreden van deze toneelgroep een succes was, temeer als men bedenkt dat de „acteurs" zeer jeugdig wa ren. ,.De Racing Music Makers", onder lei- ding van Henk Hagen zorgden voor de J muzikale omlijsting, en zij deden dat met veel durf en enthousiasme. De Jeugdraad van RCH kan terugzien op een feestavond. waaraan de jonge 'olauw-zwarten veel ge- i noegen hebben beleefd en we mogen hierbij dan nog wel even de naam noemen van de heer C. Jonker, wiens regie en algehele lei ding de zaak vlot deden verlopen. AANBESTEDING Dinsdag had de aanbesteding plaats van de bouw van een villa aan de Duinwijkweg te Bloemendaal, onder architectuur van de heer H. W. v. Kempen. Er werd als volgt ingeschreven: Philips Bouwbedrijf, Haarlem f 25.700; Gebr. v. Schuppen, Haarlem f 25.560; G. J, Veldwijk, Haarlem f24.397; J. J. Evers. Bloemendaal f23.874; H. v. Dijk en C. v. Laar, Haarlem f23.800; H. M. Koning. Santpoort f23,560. Jongens, wat holden die twee! Tussen stenen en takken door renden ze weg. Maar het akelige beest, die lelijke adder, zat ze vlak op de hielen! Als die ze maar niet te pakken kreeg.... Want de beet van zo'n monster is gevaarlijk! Volhouden Bunkie!" hijgde Rick. „Hij mag ons niet pakken, want dan bijt-ie!" Ze holden uit alle macht verder. Maar zo'n slang kan ook heel snel vooruitkomen; telkens als ze even achterom keken, was het beest nog dicht achter hen. „O, o!" jammerde Bunkie. „Ilc kan haast niet meer!.Ik ben zo moe van dat harde lopen, en hij krijgt ons toch, dat zul je zien!" „Volhouden!" zei Rick. Hij pakte Bunkie bij de hand en trok hem mee. Maar toen kreeg hij opeens een goede inval.ze waren bij een boom, en nu liep hij met Bunkie daar hard omheen. En jawel, de list gelukte.De adder kronkelde sissend verder, maar zag hen niet meer, en dus kroop hij rechtuit, het bos in. „Ziezo," zei Rick opgelucht, terwijl hij voorzichtig om 'n hoekje keek. „Die zijn we kwijt, hoor!" Nabij de Jan Gijzenbrug in Haarlem-Noord is een monument geplaatst ter herdenking van de acht slachtoffers van de fusillade op 12 Februari 1945, dat Vrijdagmiddag onthuld zal worden. Het monument is ontworpen en vervaardigd door de beeld houwer Theo van Rheyn. SCHEEPVAART Aalsdijk, 22 v, Antwerpen. Alblasserdilk, 21 te Houston. Alcyone, 22 v. Ciudad Trujillo n. Port an Prince. Appingedam, 21 v. A'dam te Genua. Agamemnon, 21 v, Ciudad Trujillo n. Puerto Plato Aldabi, 21 40 in. Z. Victoria. Algenib. 21 180 in. W.ZW. Kp. Blanco. Alnati, 21 v. Hamburg n. Antwerpen. Arinilla (tl, 21 v Hongkong n. Pladju. Axeldpk, 21 390 m. O. Kp. Race. Averdijk. 21 310 m. Z.ZO. Kp. Race. Abbekerk. 22 v. Genua. Algorab. pass. 22 Djeddah. Almdijk. 22 te Antwerpen v. Galveston. Alphacca. 22 v. Recife n. Rio de Janeiro. Alpherat, 22 v. Port Elisabeth te Kaapstad. Allan-, pass 22 eil Palma. Alwaki. 22 anker Santos. Amstelland, pass. 22 Ouessant. Amstelveen, pass. 21 Azoren. Ariadne, pass. 22 Ouessant. Aardijk, 21 te Norfolk v. R'dam. Alamak. 22 te Muscat. Amsteldijk, 22 v. Brownsville te Houston. Alchiba, 23 te Narvik van Rotterdamd. Bantam. 21 te Belawan Baarn. 22 v Cristobal n. Curasao. Bonaire, pass 21 San Miguel. Baud, 21 v. Djakarta n. Chenbon. Boskoop, 21 350 m. Z.ZW. Flores. Bali, 21 v. A'dam n. Ciuagao. Beverwijk, pass. 22 Kp. de Gata. Bloemfontein, 23 verw. East London. Britsum, pass. 22 Beachyhead. Blijdendijk. 21 te Norfolk. Boschfontein, 23 te Antwerpen. Celebes. 21 v. Djakarta n. Semarang. Corilla. 21 te Le Havre v. Menaalanmadi. Cistula (t), 21 200 m. W.I.N. Finisterrc. Caltex The Hague, pass. 21 Burlings. Caltex Leiden it), pass. 22 Kp. La Hague. Caltex Nederland (t), 22 v. Port Said. Chama, pass. 22 Finisterre. Drente, 21 te San Pedro. Dorsetshire. 22 v. v. Colombo n. Suez. Dalerdijk, 22 le Vancouver v. R'dam. Duivendijk, 23 v. San Francisco n. Los Angeles. Delft, 21 v. Laguaira n. Puerto Cabello. Eemland, 21 te Santos. Elmina, 21 170 m. O.NO. Kp. Finisterre. Empirebrent, 22 420 m. OZO Malta. Esso Den Ilaag, pass. 22 Landsend. Farmsum, 24 verw. Barbados. Garoet, pass, 21 Guardafui. Grootekerk, 22 v Lorenzo Marques te Durban. Hector, pass 21 Ouessant. x Heelsum, 20 v. Mobile n. Jacksonville. Hermes. 21 v. San Luis de Maranhao n. Trinidad Hestia, 21 v. A'dam n. Curagao. Haarlem. 21 435 m. W.ZW. Flores. Jagersfontein, 21 v. Mozambique n. Port Amelia Japara (kpmj, 21 v. Tjilatjap n. Soerabaja. Java. 21 anker Kantang. Jobshaven. 22 te Tabou. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 22 Finisterre. Jupiter. 22 te Samos, Kelbergen. pass. 21 Kp. St. Vincent. Kota Geae. 21 v. Djakarta n. Belawan. Kertosono. 22 v. Antwerpen n. Marseille. Keilehaven. 21 160 m W.t.N. St. Thomas eil. Kota Agoeng, 21 v. Semarag n. Cheribon. Larenbeig, pass. 21 Gibraltar. Lombok. 21 te Calcutta v. Vancoucer. Laurenskerk. 21 te Genua. Lekkeikerk. 20 te Colombo. Limburg. 21 v. Rio Grande. Lindekerk, 21 te Koweit. Lucita (ti, 21 v. Hey ham n. Avonmouth. I.una, 21 v. Cadiz n. Lissabon. Loosdrecht, 23 te R'dam. Lutterkerk, 22 te Londen. Loppersum, 23 v. Huelva n. Amsterdam. Maashaven, pass 21 Kp. Frio. Marken. 21 v. Genua n. Antwerpen. Mataram. 20 v Socrabaia te Djakarta. Meerkerk. 21 v. Marseille. Maasland, 21 te Santos Madoera, 22 te Genua. Melampus, 22 v. Port Said n. Londen. Merwede. 22 te Lc Havre v. Charleston. Myonia, 21 180 m. N. Finisterre. Maetsuycker, 18 v. Djakarta n. Fremantle. Macuba, 21 v. Stanley n. Curagao. Malea, pass. 22 Ouessant. Malvina, 22 v Aden te Menaalahmadi. Marpessa. 22 te A'dam v. Helsinki. Molenkerk, 22 v. Benguela te Porto Amboin. Muiderkerk, pass. 22 Gibraltar. Musi, 22 v. Aden. Maaskerk, 21 te Lagos. Mitra (t), 23 v. Haifa te Port Said. Nestor, 22 v. Calamata n. Patras. Odysseus, 21 v. Livorno n. Napels. Omala it). 20 v. Balikpapan n. Soerabaja. Overijsel, 21 v. Hamburg n, Antwerpen. Onaina, 21 v. Kowoit n. Le Havre. Oranje. 23 te Southampton BINNENLAND Te Grollo in de gemeente Rolde (Dr.l zal een vacantie- en kampeercentrum gé. sticht worden door de gemeente Rolde, Hoogezand-Sappemeer, Veendam en Gro ningen op het landgoed „De Berenkuil'-, bestaande uit circa 20 ha. bos en heide eii een hoofdgebouw en drie bijgebouwen. De directie van C. Jamin N.V. te Rot terdam is van plan een fabriek te stichten in Oosterhout. Door een ontploffing in de dextrine- fabriek van de N.V. Van Linge te Veendam zijn twee arbeiders ernstig aan hoofd en handen gewond. De fabriek zal ongeveer veertien dagen buiten bedrijf zijn. Een hevige brand heeft Woensdagavond in de Noteboomstraat te Meppel twee \vo- ningen en een schuur met stal totaal ver. woest. Twee gezinnen, de families Kok en Ruben, werden dakloos. De civiele procedure van de „Stichting 500—1000" tegen de Staat der Nederlanden inzake uit de circulatie genomen bankbil jetten van f 500 en f 1000, waarvoor geen vergoeding is gegeven, zal op 28 Nov. die nen voor de rechtbank te 's Gravenhage. Te Breda is de bouw van een RK. middelbare technische school aanbesteed. Hoogste inschrijvers waren de gebroeders Struik te Oegstgeest met f675.000. Laagste inschrijfster was G. Zeebregts uit Tilburg met f 435.000. De 32-jarige fabrikant H. H. S. uit Bussum is door de Leeuwarder rechtbank wegens het plegen van niet minder dan 150 inbraken in verschillende plaatsen van ons land veroordeeld tot zes-en-een-half jaar gevangenisstraf. Mr. J. Schaafsma, substituut-griffier 'oij de arrondissementsrechtbank te Amsterdam, is met ingang van de dag van vertrek naar de Nederlandse Antillen benoemd tot lid van het Hof van Justitie in dat rijksdeel. De heer S. L. Mansholt, minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening is teruggekeerd van een bezoek aan Kopen hagen, waar hij met zijn nieuwe Deense col lega Hauch kennis heeft gemaakt en overleg heeft gepleegd over de West-Europese samenwerking op het gebied van de land bouw. HAARLEM EN OMGEVING De heer J. F. M. Kat te Overveen is aan de R.K. universiteit te Nijmegen geslaagd voor het doctoraal examen Neder landse taal. De bazar van de Vrouwenbond van het NVV ten bate van tbc-patiënten heeft f1600 opgebracht. Aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam zijn geslaagd: voor het arts examen eerste gedeelte J. C. van Riessen te Bloemendaal en voor het doctoraal examen wiskunde J. Belle te Haarlem. Prins Maurits. 21 660 m. W. Ouessant. Pygmalion. 21 130 m. W. Scillies. Parkhaven. 20 te Buenos Aires v. R dain. Polyphemus, 19 v Houston n. New Orleans Prins Joh. Willem Friso, 22 te Montreal v. R'dam Prins Willem IV, 22 v. Bremen. Raki. 21 v Aden n Suez Roebiah, 23 te Makassar v. A'dam, Rotula, pass. 22 Malta. Ruys, 21 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Rijnkerk,- 22 te Singapore. Radja, 18 te New Orleans. Sarangan. 21 v Djakarta. Sunetta, 21 v Singapore n. Kaapstad. Samarinda, 21 te Cebu. Straat Soenda, 19 te Kaapstad. Sinabang. 18 te Penang. Stratidore. 25 verw. Tarakan. Stad Bred3, pass. 21 Martinique. Stad Vlaardingen, 21 30 m. Z. Stavanger. Sabang, pass. 22 Ouessant. Salatiga, 23 te Karachi. Sibajak, 23 te Fremantle. Slamat. 23 te Madras. Stad Dordrecht, pass. 22 Gibraltar. Stad Haarlem, pass. 22 Malta. Stad Schiedam, 22 v. Saffi n. R'dam; Stentor, pass. 22 Finisterre. Schiedi.ik, 22 te New Orleans v. Mobile. Sloterdijk, 22 v. Aden, Saparoea, 22 te Kaapstad v. Amsterdam Scherpendrecht, 23 dwars Kuriamuria eil. Soestdijk, 22 v. Colombo n. Belawan, Sommelsdijk, 23 te New Orleans v. Corpus Christi. Sumatra, 23 te Ne\y York v. Soerabaja. Tjipanas, 21 v Port Elisabeth. Teiresias, 19 v. Penang n. Belawan. Titus, 21 v. Algiers n. Gibraltar. Talisse, 21 v. Semarang te Cheribon. Tankhaven I (t), 18 te Balikpapan. Tegelberg. 19 v. Bobe te Hongkong. Teiresias, 20 te Belawan. Tjipondok. 19 te Mauritis. Theseus, 22 v. Venetië n. Triest, Venus. 21 v. Oran n. Malta. Veendam, 21 135 m. Z. Kp. Sable. Vulcanus, 23 te Rotterdam. Van 't Hoff. 22 dwars Lissabon. Westerdam. 21 450 m. W. Ouessant. Westland, pass. 21 Finisterre. Waterman, 25 6 u. verw. H. v. Holland. Weltevreden. 25 verw. Port Said. Willem Ruys. pass 25 Guardafui. Winsum, pass. 23 Finisterre Zeeland (krl). 22 te Port Said Zuiderkruis, 23 verw. Pusan v. R'dam. ADVERTENTIE Geet Uw keel het beste:Gebruik dage^ lijks Wybertjes -ter voorkoming hoest en keelpijn... en voor frisse adem. het dage- s -ter Alléén in dozen a 32, 45 en 70 cent. FEUILLETON door mevrouw Bijleveld-Gelinck 23) HOOFDSTUK VI. Ze besloot meteen te gaan. Het was aardig van inspecteur Renkevoort om haar dit briefje te schrijven en op deze manier aan haar de eer te laten de Zeven ster te ontdekken. Hij had zeker plezier in haar mededelingen gehad en wilde haar nu ook eens verrassen. Alleen die sleutelbos had ze» nog: misschien was het toch wel beter om die persoonlijk te over handigen; het zou hier in die handschoe nen, te veel opvallen. Waar zou ze die sleutels zolang laten? Wacht, samen met het briefje in 'het radiotoestel in de eet kamer, daar zou geen mens ze zoeken. Wat had ze het druk met haar detective carrière! Nu moest ze alweer een expedi tie ondernemen naar de hoogste regionen van het huis! De kleine vliering boven in het torentje! Het was zelfs een. kwestie hoe ze daar op moest komen, het zou bepaald een alpinistische prestatie van haar vergen! Villa „Mon Repos" had een zeer hoog punt-dak, dat culmineerde in een architec tonisch noodwendig, maar overigens vol maakt overbodig torentje. Het geleek van buiten enigszins op de knop aan het dek sel van een jampot, van binnen was het hol maar natuurlijk totaal ongeschikt als bergruimte. Boven de zolder was eerst nog een vliering, waar je met een kippe- irapje opkwam en in de houten zoldering var. die vliering zat middenin een luik, met een klamp afgesloten tegen het klep peren. Dat luik, ruim drie meter boven de begane grond, vormde de toegang tot het torentje en was dus het doel van de onder zoekingstocht van het meisje. Ze stond, de handen op de rug, er peinzend naar te kij ken en liet haar brein op volle toeren werken. Er was geen ladder of trape om er bij te komen, maar er stonden ook hier enige kisten en verder een gammel, afgedankt serre-ameublement. Ze begon met de kisten te slepen, zette er een wiebelende tafel bovenop en begon behoedzaam de aldus gevormde barricade te bestijgen. Het wan kelde maar het hield! En voorzichtig strekte zij zich uit, draai de met enige moeite de knarsende klamp los en duwde het luik naaf boven. En nu aarzelde zij ook niet meer; het feit, dat ze altijd nummer een op gymnastiek was geweest, kwam haar nu zeer goed van pas. Ze greep zich stevig aan de randen van de opening beet, zette zich niet een vaartje al' van de wankele serretafel en hees zich zelf omhoog. Ze trok één knie over de rand, de tweede volgde en ze kroop op handen en voeten het torentje - binnen, waarvan het grondvlak veel groter was dan zij van buitenaf had gedacht. En in het onzekere licht, dat uit het luik naar binnen viel, begon ze te zoeken naar de schat. En toen gebeurde het. Het gebeurde zó snel, zó verbijsterend onverwacht, dat het geen werkelijkheid meer was, maar een nachtmerrie. Er was even een licht ge druis beneden op de vliering en vlak onder haar. Maar vóór ze zich had kunnen om wenden was er al een slag, een harde slag waarmee het luik werd dichtgetrokken en waarbij gelijktijdig alle licht uit de kleine ruimte verdween. En tot haar ontzetting hoorde zij daarop duidelijk hoe de klamp weer werd vastgezet. Ze gilde niet. Ze was de eerste ogen blikken tè versuft om te gillen en bleef wezenloos voor zich uit zitten staren in de duisternis. Maar langzamerhand ont waakte ze uit haar apathie en drong het gevaarlijke van haar toestand tot haar door. Dit was kwaadwilligheid, dat was boven iedere twijfel verheven. Iemand die het luik had zien openstaan en het voor de goede orde had willen sluiten, had na tuurlijk uit de barricade begrepen, dat er iemand ingeklommen was en zou dan eerst geroepen hebben. Het was kwaadwillig heid, het was een aanslag. En van één van haar huisgenoten, dat kon niet anders. Maar wie had kunnen weten, dat zij hier naar het torentje zou gaan, wie anders dan inspecteur Renkevoort, die het briefje had geschreven? Maar inspecteur Renke voort, dat was onmogelijk! Of iemand an ders zou het briefje hebben moeten schrij ven, iemand die alles van de Zevenster af wist. Haar. ontvoerder, de inbreker. Maar hoe wist die onbekende van haar briefjes in de handschoenen van de in specteur? Dat was tenslotte niet zo on mogelijk. Die handschoenen hadden daar open en bloot gelegen op de kist in de hall waar iedereen langs kwam. Iedereen had haar briefjes kunnen lezen! Een uil was ze geweest, een grote uil om zo prat te gaan op haar ontdekkingen als detective inplaats van naar de man toe te gaan die het onderzoek op zich had genomen! Als ze een greintje verstand had gehad, had ze iets dergelijks kunnen voorzien! Een driedubbel doorgehaalde uil was ze ge weest! Maar het berouw kwam te laat, be greep ze wel, en het gaf niets om hier zichzelf te zitten uitschelden! Ze moest nu haar gedachten richten op de vraag, hier spoedig uit te komen en daar al haar krachten voor inspannen. Maar hoe? Ze moest de mogelijkheden eens overdenken. Er was niemand die wist dat ze hier zat, behalve de schurk. Het briefje, bedacht ze zich met. schrik, had ze met de sleutelbos achter de radio gestopt en daar zou het wel door geen mens ontdekt worden. Dus de mogelijkheid, dat ook de inspecteur het briefje in de handschoenen zou vinden en daardoor hierheen zou komen, was uitge sloten. Trouwens, anders had de schurk het briefje nu toch meteen weggehaald. Dus niemand wist en zou kunnen weten dat ze hier zat! Zou ze gaan gillen? Haar schoen uittrek ken en daarmee bonken op de vloer? Ze droeg witte linnen sandaaltjes waar van alleen het hakje in staat zou zijn enig geluid voort te brengen. En tussen haar en de hoogste bewoners van het huis was er nog eerst de gehele vliering en dan een stuk zolder, waar 's middags nooit iemand kwam. En die hoogste bewoners waren de Blitterswijcken, die ze toch met recht het meest kon verdenken deze streek uitge haald te hebben. Ze zouden in dat geval wel Oost-Indisch doof blijken te zijn! Wie niet op hulp van buiten kan reke nen, moet zichzelf helpen. Ze moést probe ren hier uit te komen. Maar naar welke kant? Langs het luik, van buiten met de klamp vastgezet, was uitgesloten. Langs de zij wanden of langs het dak dus. De zijwan den, herinnerde zij zich flauw, waren van gewoon gemetselde baksteen, Die kon je zonder een stevig instrument niet los bik ken. Maar het dakje was belegd met pannen, en dakpannen zaten meestal niet solide vast, die lagen los op een netwerk van hout. In de hoogte had zij het vanmid dag gezocht, in de hoogte moest ze verder streven In de hoogte zou de redding ge legen zün! Ze trok haar ene sandaaltje uit, stak haar hand er in, en deed in het wilde weg een slag naar boven. Er brokkelde wat kalk, maar er gebeurde verder niets. Maar nu greep haar een plotselinge angst aan: een angst van hier alleen, opgesloten en in het donker te zitten. Ze moést, ze zou er uit! En ze kwam half overeind en beukte zo hard ze kon in de richting, waar ze de dakpannen vermoeden kon. En eindelijk gelukkig met succes! Er rinkelde iets, het werd licht in de kleine ruimte, ze kon de scherven van de kapotte dakpan verder naar buiten werken Ze herademde: de eer ste stap naar de bevrijding was gedaan! Ze werkte nu koortsachtig verder om de ontstane opening te vergroten. Wat 7-e daarna zou moeten doen: om hulp roepen of zich via het steile dale omlaag laten zakken, dat was een kwestie voor straks. Ze sloeg en rukte en sjorde aan de dak pannen, die heel stevig vast zaten en be merkte in haar ijver niet eens, dat er te gen het luik onder haar voeten geklopt werd. Maar het geklop herhaalde zich nu lui der, ze kreeg een schok van verrassing en bukte zich naar omlaag. Want nu hoorde ze ook een stem: Is daar iemand? Ja! Ja! schreeuwde ze terug. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6