Haarlems Dagblad SENATOREN SPREKEN ZICH UIT VOOR BOMBARDEMENTEN OP MANDSJOERIJE Het front der verbonden troepen staat op instorten Crisis in Korea Crisis-stemming in Washington Engelse mening: MacArthur maakte ernstige fout Dezer dagen wordt over het lot van de regering beslist Amerika en China beschuldigen elkander van aggressie 65e Jaargang No. 19718 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 29 November 1950 Uitgave van de Grafische Eedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en <©pretijte T^aariemsdje Courant (Anno Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom ÖE PLOTSELINGE OMMEKEER in Korea moet overal in de wereld grote verbazing bij liet publiek hebben gewekt. ven verbazing, die ongetwijfeld door bit tere critiek zal worden gevolgd. Dat bij de nadering van de Mandsjoerijse grens zich een nieuwe situatie voor de U.N.O.-lroepen jou voordoen, was sinds lang iedereen dui delijk. Tactvol beleid tegenover de Chine- jen scheen noodzakelijk. Van Franse zijde, gesteund door de Engelsen, werd dan ook jan Washington voorgesteld om een gede militariseerde zóne te scheppen. Dit voorstel schijnt niet te zijn afgewezen, maar even min aanvaard. Het is blijven hangen, ter wijl generaal MacArthur zijn offensief in het Noorden van Korea voortzette en een blijmoedig communiqué uitgaf, waarin hij voorspelde dat de troepen „met Kerstmis thuis zouden zijn." Dit werd onmiddellijs beantwoord met een Chinese aanval, waar bij raar schatting 200.000 man betrokken jijn als men geen rekening houdt met een misschien nog eens tweemaal zo grote Chinese krijgsmacht, die aan de Mandsjoe- njse grens is samengetrokken. Een grote doorbraak door het U.N.O.-front is vol bracht en MacArthur, na toestemming te hebben gevraagd aan de Amerikaanse hoogste militaire leiding (dus niet aan de U.N.O.) om Mandsjoerije te bombarderen, ■preekt nu over „een nieuwe oorlog" in- plaats van over troepen die met Kerstmis thuis zullen zijn. Amerika's Nationale Veiligheidsraad is gisteren onder leiding van president Truman bijeengekomen en Amerikaanse senatoren zijn krachtige opinies gaan uiten, zoals op alle critieke ogenblikken het geval pleegt te zijn. Het is ongetwijfeld nuttig er nog eens de aan dacht op te vestigen, dat dergelijke per soonlijke uitlatingen geen besluiten van regeringen of parlementen zijn. Als een zekere senator Owen Brewster (republi kein; dus geen politiek medestander van dé president en zijn regering en niet be horend tot de meerderheid-in het Congres) erop aandringt, dat MacArthur bevoegd heid zal worden gegeven om naar eigen inzicht (nog wel!) de atoombom tegen de Chinese communistische bases in Mandsjoe rije te gebruiken, spreekt deze man slechts voor eigen verantwoording. Niet voor die van Amerika en nog minder voor die van de U.N.O. Als hij het heeft over „heilzaam effect" van dit wapen is dat niet de mening van het Amerikaanse bewind of van het Amerikaanse volk, maar slechts die van senator Brewster. Dat de republikein Ster ling Cole, lid van het Huis van Afgevaar digden en eveneens republikein,het met hem eens is betekent alleen maar dat de afge- ■aardigde Cole zijn instemming heeft be tuigd en houdt dus niet in dat dit het standpunt van de republikeinse partij (die de minderlïefe vormt) zou zijn. Het beduidt zelfs nog niet dat Brewster en Cole, als zij over een dergelijk besluit mede moesten beslissen, ervoor zouden stemmen. De er varing leert dat de mensen met de dave- rendste verklaringen deze slechts afleggen als zij zeker weten, dat zij het besluit niet behoeven, te nemen. Hoge functionarissen van het Ameidkaanse ministerie van Defen sie verklaarden, dat volstrekt niet gespro ken was over het gebruik van de atoom bom tegen de Ghinezen. ha de'rubriek „Ih de1 Wereldpolitiek" wordt'in dit nummer een oveïzicht' van de toestand, gegeven, dat duidelijk aangeeft hoe ernstig de crisis is. Daarin wordt er de nadruk op gelegd dat dit feitelijk een Chinees-Amerikaans conflict betreft, om dat bij het beleid der U.N.O.-legers in Noord-Korea van. Amerikaanse zijde is ge handeld zonder de instemming der U.N.O.- bondgenoten. Uit de loop van zaken valt opnieuw af te leiden hoe moeizaam zulk verbond van souvereine staten werkt, wan neer zaken van strategisch en diplomatiek beleid aan de orde zijn. En dit vooral, als de in het veld gebrachte strijdmacht bijna geheel tot een dier souvereine staten be hoort. Want nevens het Amerikaanse con tingent vormen de overige U.N.O.-troepen slechts een nietig percentage van de totale landmacht. Dat generaal MacArthur nu te kennen geeft, dat alleen diplomatie der U.N.O. tot een oplossing kan leiden, maakt wel een zonderlinge indruk. Raadselachtig blijft ook MacArthur's communiqué waarin hij zei dat de troepen inet Kerstmis thuis zouden zijn, als men overweegt .dat hij door lucht verkenningen toch wel het een en ander geweten moet hebben van de bewegingen der Chinese legers. Onduidelijk zijn de Chinese motie ven voor deze massale aanval, omdat zij zich bepalen tot veronderstellingen en de Chinezen zelf niet meer te berde brengen aan het vanouds bekende ridicule ver haaltje over „vrijwilligers". -Het is een in menig opzicht duistere situatie, die is ont staan. Een critieke situatie tevens, die weer bewijst dat door oorlogen geen grote pro blemen worden opgelost R. P. Brits kabinet bijeen Het Britse kabinet is op heden bijeen geroepen voor een bespreking van de toe stand in Korea. De minister van Buiten landse Zaken, Bevïn, besprak met zijn collega's de door hem te volgen lijn in het debat over de buitenlandse politiek, dat heden in het Lagerhuis begint en waarbij naar men verwacht de jongste ontwikkelingen terzake van Korea en China de hoofdschotel zullen vormen. Hachelijke belrekkingen tussen Engeland en Egypte De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Saleh El Din Bey, heeft in een inter view met het te Cairo verschijnende dag blad „Al Misri" verklaard, dat hij er niet het minst aan twijfelt, dat het verdrag met Engeland van 1936 zal worden opgezegd, hetzij met wederzijdse goedkeuring, hetzij '•'an de zijde van Egypte. „De Engels- Egyptische betrekkingen zijn zeer moeilijk, om niet te zeggen hachelijk", aldus de minister. Scherpe daling op de New Yorkse beurs Dinsdag deed zich een golf van verkopen °P de effectenmarkt van New York voor, ■als gevolg van de jongste ernstige ontwik keling in Korea. Naar schatting beliepen de dalingen der noteringen een bedrag van 2.500.000.000 dollar. De verliezen liepen uiteen van één tot ruim vier dollar per aandeel. De daling der koersen was de scherpste sinds de nederlagen, die de Ame rikaanse troepen in het begin van de Ko reaanse oorlog leden. De ontwikkelingen van de Koreaanse kwestie, zowel op militair als op diplomatiek terrein, hebben ïn Washington een stemming van ernstige bezorgdheid gewekt, die duidelijk maakt dat men deze aangelegenheid in het stadium van een crisis gekomen acht. Deze bezorgdheid wordt gedeeld door de UNO-delegaties te Lake Success, waar de Veiligheidsraad en de politieke commissie zich op het ogenblik met de Koreaanse kwestie verbonden met die van Formosa bezig houden. Er wordt in Washington druk geconfereerd op het hoogste niveau, vooral naar aanleiding van MacArthurs sombere communiqué van gisteren. In de Veiligheidsraad beschuldigde de Ameri kaanse delegatie China van onverholen aggressie in Korea, daarmede de UNO de eis stellende China als aggressor te brandmerken en tegen dit land op te treden. Ritussen trekken de troepen der UNO in Korea nog steeds terug onder de overweldigende druk van een sterke Chinese strijdmacht. Het front is in drie dagen 80 kilometer naar het Zuiden verlegd, terwijl vele plaatsen door de Noordelijke aanvallers werden ingenomen. Amerikaanse Nationale Veiligheidsraad bijeen WASHINGTON, (Reuter). De Natio nale Veiligheidsraad der Verenigde Staten in feite de hoogste politiekbepalencle in stantie der regering is Dinsdag bijeen geroepen, vermoedelijk voor een bespre king van de Koreaanse crisis. Vice-presi dent Alben Barkley verklaarde tegenover de pers, niet de reden te weten van de on verwachte bijeenkomst. Hij voegde er evenv/el aan toe: „Als ik het wist, geloof ik niet, dat ik het u zou kunnen vertellen". De Nationale Veiligheidsraad met de president aan het hoofd bestaat uit de mi nisters van Buitenlandse Zaken, Defensie, Leger. Marine en Luchtmacht, het hoofd van de raad voor de nationale veiligheids bronnen en enkele andere door de presi dent en de Senaat benoemde hoge functio narissen. De raad heeft tot taak de doelen, verplichtingen en risico's van de Verenigde Staten met betrekking tot het militaire potentieel te ramen en aanbevelingen te doen. MacArthurs suggesties Volgens Reuter zijn waarnemers te Washington geneigd de verklaring van ge neraal MacArthur dat het U.N.O.-leger in Korea voor een „nieuwe oorlog" staat, te interpreteren als bedoeld ter ondersteuning van dringende verzoeken, die hij naar men gelooft eerder heeft gedaan, om communis tische bases in Mandsjoerije te bombarde ren. MacArthur zou, zo meent men, om toe stemming hiertoe hebben verzocht ingeval politieke en diplomatieke maatregelen- geen eind zoücleji maken aan de interventie van de Chinese communisten. Leiders van het Amerikaanse Congres blijken de ontwikkelingen in Korea zeer ernstig op te vatten. Verscheidene van hen hebben zich openlijk uitgesproken voor het verlenen van toestemming aan MacArthur om Mandsjoerijse bases te bombarderen. Senator Alexander Smith (Republikein) verklaarde te geloven, dat de U.N.O. „niet anders kan doen dan deze kwestie tot een oplossing te brengen". „Zij dient een krach tige houding aan te nemen en niet te schip peren". Senator Alexander Wiley, republikeins leider in de commissie voor buitenlandse betrekkingen, zeide „dit is het ernstigste ogenblik sinds de oorlog". Senator Willis Robertson, lid van de commissie voor de gewapende diensten, verklaarde dat de volgende twee of drie dagen de kritiekste in de Amerikaanse ge schiedenis zouden zijn. Een ander lid van deze commissie, Senator Virgil Chapman (democraat), was van mening, dat Mac Arthur machtiging zou moeten hebben om' troepenconcentraties en aanvoerwegen in Mandsjoerije te bombarderen. Atoombom „heilzaam". Senator Owen Brewster (republikein) drong er op aan, dat aan generaal Mac Arthur bevoegdheid zou worden gegeven „naar eigen inzicht" de atoombom tegen de Chinese communisten te gebruiken. „Wij gebruikten haar tegen de Japanners met heilzaam effect. Waarom zouden wij haar niet tegen China aanwenden?" zeide deze senator, die er de nadruk op legde dat hij niet zou pleiten voor het gebruik van de bom tenzij generaal MacArthur van oor deel was, dat dit een einde aan de oorlog zou helpen maken. Hij werd in deze me ning gesteund door de afgevaardigde Ster ling Cole (republikein), die zich afvroeg of het nu niet de geschikte tijd was om het wapen te gebruiken ..waarover wij zo veel hebben gesproken". Senator Brewster was bovendien van oordeel, dat het „bespotte lijk" was, dat „Chinese communisten, die Amerikaanse troepen doden, achter een willkeurige grens zich veilig kunnen stel len en wij er niets kunnen doen totdat de U.N.O. ons toestemming geeft." Hoge functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van Defensie verklaar den echter, dat er hoegenaamd niet gespro ken was over het gebruiken van de atoom bom tegen de Chinezen. Zij betoogden, dat de strijdkrachten der U.N.O. een linie tegen de Chinese strijdkrachten in Korea zouden kunnen houden als zij de lucht en de zee beheersten en him landstrijdkrachten over grotere vuurkracht beschikten. Hoewel van gezaghebbende zijde te Washington geen bevestiging kon worden verkregen heerst de mening, dat generaal MacArthurs verzoek om toestemming voor het bombarderen van Mandsjoerije niet was gericht aan de U.N.O., zoals in Londen en elders verluidt, maar aan de Ameri kaanse chefs van staven. In kringen te Hongkong is men van me ning, dat de militaire concentratie in het Noorden duidt op een werkelijke vrees van Chinese zijde voor een Amerikaanse inva sie. Door deze concentratie zou de commu nistische militaire kracht in het Zuiden en Oosten sterk verminderd zijn. De grootste concentratie is waarschijnlijk een strijd macht van ongeveer 1Ó0.000 man bij de Indochinese grens. De communisten zouden ook de gi'ote concentratie aan de Oostkust tegenover Formosa hebben verminderd. Genoemde kringen zien ook als aanduidin gen voor de Chinese vrees voor uitbreiding van de oorlog op Korea de verdedigings maatregelen, die in vele steden worden ge troffen en het overbrengen van zekere in dustrieën naar het binnenland. Beleidsfout Britse functionarissen te Washington ont houden zich angstvallig van iedere critiek op generaal MacArthurs offensief, doch in vertrouwelijke gesprekken werd het dui delijk, dat de gehele toestand de bangste vermoedens wekt en algemeen is men van gevoelen, dat de bevelhebber van de ver bonden troepen zich heeft schuldig ge maakt aan een ernstige beleidsfout, of het slachtoffer is geworden van zeer foutieve inlichtingen. MacArthurs sombere communiqué, dat zo snel volgde op zijn mededeling, dat de troepen „mét Kerstmis thuis" zouden zijn, Amerikaanse mariniers ondervragen in Noord-Korea gevangen genomen commu nistische Chinese soldatendie tot de élite regimentender Peking-troepen behoord zouden hebben. heeft onder het Amerikaanse volk onge rustheid verwekt. In ondergrondse, trein en bus getuigden de bezorgde gezichten der kranten lezende passagiers van de diepe indruk, die de jongste ontwikkeling op de Amerikanen heeft gemaakt. Turkse brigade omsingeld, grote eenheden van MacArthurs leger met afsnijding bedreigd TOKIO, 28 November (Reuter). De Chinese troepen, die door de „bres van Toktsjon" binnenstromen, zijn een grote omsingeling van de strijdkrachten der UNO begonnen. Amerikaanse piloten meldden, dat de Chinezen, die snel de door hen geforceerde doorbraak uitbuiten, in Westelijke richting naar de kust afzwenken en een groot deel van de verbonden troepen dreigen af te snijden. Twee Amerikaanse divisies, de, tweede en de vijfentwintigste, zijn op het centrale front 16 kilometer teruggedreven. De Ame rikanen meldden, dat zij in de Noord-Oos telijke sector van Tsjongtsjon terugtrek ken, terwijl hun achterhoede wanhopige vertragingsgevechten levert. Correspondenten melden dat het front der verbonden troepen op instorten staat. De Chinese troepen, die door de bres stromen, veroverden in de nacht van Dins dag op Woensdag Wonni, dat in het gebied van de rechterflank is gelegen. Ook Jonbjon, een ommuurde stad in de centrale frontensector, die vijftien kilo meter verder in Noord-Westelijke richting ligt, werd door hen bezet. Wonni, aan de Tsjongtsjon, ligt op ongeveer tachtig kilo meter van de voormalige Noord-Koreaanse hoofdstad Pjongjang. Gemeld wordt dat de terugtrekkende Amei-ikaanse troepen in de nacht van Dins dag op Woensdag de Tsjongtsjon te Wonni zijn overgestoken. Op het Koreaanse hoofdkwartier van het achtste Amerikaanse leger zijn nog onbe vestigde berichten ontvangen, volgens welke de verbonden troepen zich zouden hebben teruggetrokken uit Pakston, een van de steunpunten van de linker vleugel Communistische motie tegen Moch kreeg steun van Gaullisten en M.R.P.-leden Brits zes-jarenplan voor Azië LONDEN, 28 November. (Reuter). Naar van officiële zijde wordt medegedeeld, zal het zesjarenplan van het Britse Gemene best voor de ontwikkeling van Zuid- en Zuid-Oost-Azië 1.868.000.000 pond kosten. In een regeringsrapport werden bijzon derheden over liet plan medegedeeld. Enkele van de resultaten, welke in de ko mende zes jaren worden verwacht zijn: irrigatie en in cultuur brengen van nog 26 millioen h.a., een verhoging van de productie van voedselgranen met 6 mil lioen ton, een verhoging van de capaciteit tot opwekking van electrische stroom met 1.100.000 kw. Het plan komt in Juli in uitvoering. Voor onze kwartaal-abonnés bestaat de gelegenheid het abonne mentsgeld automatisch van hun giro rekening op de onze over te laten schrijven. Hierdoor komt het aanbieden van kwitanties te vervallen, terwijl onze abonnés ook niet elk kwartaal de moeite behoeven te nemen een giro biljet uit te schrijven. Indien U hiervan gebruik wilt maken, verzoeken wij U een machtigingsfor mulier bij onze administratie aan te vragen. ADMINISTRATIE HAARLEMS DAGBLAD Telefoon 15295 (6 lijnen) der geallieerden in het Noord-Westen. Volgens nog onbevestigde berichten is Koenoeri, een knooppunt van wegen en spoorwegen op de rechterflank der gealli eerde stellingen, in handen gevallen van de Noordelijke aanvallers. Gemeld wordt dat de Turkse brigade in Korea in haar geheel door communisti sche troepen is omsingeld ten Oosten van Taetsjon, op acht kilometer ten Zuid- Oosten van Koenoeri. Dr. Kiers in vrijheid gesteld DJAKARTA, 29 November (Aneta). Dr. J. Kiers, die 5 April, tegelijk met sultan Hamid en anderen werd gearresteerd, is Zondag in vrijheid gesteld, aldus vernam Aneta. Dr. Kiers, die zich in de gevangenis te Djokja bevond, is thans in Djakarta gearriveerd. Het woord is aan. Rudolf Krauss: Tot het publiek, dat gij zo diep veracht, behoort nog altijd één meer dan gij dacht. Korea-Formosa" in de Veiligheidsraad Chinees afgevaardigde eist terugtrekking der Amerikaanse troepen van Korea en Formosa LAKE SUCCESS, 28 November (Reuter) De Amerikaanse gedelegeerde Warren Austin heeft Dinsdag in de Veiligheidsraad China ervan beschuldigd, dat zijn interven tie in Korea thans onverholen aggressie is geworden. Omgekeerd beschuldigde de Chinese afgevaardigde Amerika van aggres sie in Korea en Formosa. De Amerikaanse gedelegeerde verklaar de, dat de gevolgen van de Chinese aggres sie door de volken van de wereld meer in het bijzonder door de raad „onder ogen moeten worden gezien". Hij zei. dat hij het woord „aggressie" ge bruikte op instructie van de Amerikaanse regering. Hij bood de raad officieel de boodschap van generaal MacArthur aan, waarin gezegd wordt dat 200.000 Chinese communisten thans in Korea aan de strijd deelnemen. Austin stelde de vertegenwoordigers van de Chinese volksrepubliek onder meer de volgende vragen: Houdt de regering van Peking vol, dat deze strijdkrachten geheel zijn samenge steld uit vrijwilligers? Hóe zijn particuliere Chinese burgers ïn het bezit gekomen van straalvliegtuigen? Waarom neemt de regering van Peking haar toevlucht tot geweld in plaats van op de commissie der U.N.O. te vertrouwen wat betreft een vredelievende regeling van de grensproblemen? Zullen de autoriteiten van Peking gehoor geven aan de resolutie van de Veiligheids raad, waarin er bij haar op wordt aange drongen haar onderdanen uit Korea terug te trekken en haar hulp aan de Noord- Koreanen te staken? Het antwoord op deze vraag zal wellicht bepalen, of het Koreaanse conflict tot een spoedig einde zal worden gebracht, of voort zal woeden, aldus het gevaar verhogend dat het zich kan uitbreiden en zich zal uitstrek ken tot de naburige gebieden. „Zal er vrede of oorlog in het Verre Oos ten zijn?" Nadat hij een overzicht had gegeven van de Chinees-Amerikaanse vriendschap ge durende de afgelopen vijftig jaar en Ame rikaanse hulp aan China in de afgelopen vijf jaar, verklaarde Austin: „Millioenen Chinezen zullen niet verge ten dat zij werkten, reisden en gekleed waren in de harde jaren na de vorige oor log, grotendeels dank zij Amerikaanse hulp. Duizenden Chinezen en Amerikanen delen Politieke crisis in Parijs Onze correspondent te Parijs telefoneer- de ons heden: Op het moment dat de berichten uit Korea steeds alarmerender werden, be vond het Franse parlement zich in verga dering bijeen om over een communistische motie inzake het generaals-schandaal te stemmen, die rechtstreeks op minister Moch was gemunt. Onder deze hoogst ge vaarlijke internationale omstandigheden en enkele uren nadat het Deense Konings paar als gasten van de republiek verwel komd waren, heeft die motie een betrek kelijke meerderheid verworven van 235 203 stemmen. Daarop trokken de vijf so cialistische ministers zich uit de regering terug. Ofschoon Moch, wiens gedrag als voor malig minister van Binnenlandse Zaken werd beoordeeld, met dit aantal niet, gelijk de communisten wensten, voor de Hoge Raad gedaagd ken worden. een absolutie meerderheid van 286 stemmen ware daarvoor nodig geweest heeft de regering niettemin deze magere uitslag als een veroordeling van haar politiek beleid opgevat. Premier Pleven bood dus een kwartier later het ontslag van zijn kabinet bij president Auriol aan, die echter om constitutionele redenen weigerde het aanvaarden. Waarschijnlijk zal vandaag Pleven een officiële vertrouwensmotie in dienen. Mocht de stemming dan hetzelfde sombere beeld vertonen, dan zal Frank rijk weer eens in een crisis zijn gedom peld. waarvan thans nog niemand, het einde kan voorzien. Het onrustbarende van de toestand schuilt in de omstandig heid dat het moeilijk is in deze crisis de politieke factoren van persoonlijke ran cune te onderscheiden. Maar zeker is in tussen dat de communisten hun victorie slechts hebben kunnen boeken dank hun bondgenootschap met de Gaullisten en wat ernstiger is met 50 a 60 leden van de regeringsmeerderheid. Direct na de stemming hebben de radicalen een com muniqué gepubliceerd, waarin zij Jules Moch hun uitdrukkelijke solidariteit ver zekerden. De katholieke M.R.P. heeft zo'n verklaring achterwege gelaten en alge meen werd daarom de partij van Bidault als de schuldige van deze pijnlijke verras sing aangewezen. Een vijftig leden van deze partij moeten van de verplichte ge heimhouding van de stemming gebruik hebben gemaakt om hun persoonlijke antipathie tegen de socialistische bewinds man te luchten. Vandaag zal blijken of deze politici het op zullen kunnen bren gen hun standpunt met open vizier voor het forum des lands te verdedigen. Doch ook wanneer zij bij die gelegenheid in jebreke zouden blijven, wordt de vertrou wenscrisis, die de meerderheid weer eens passeert, daarmee geenszins opgelost. Op een moment dat eensgezindheid op natio naal en internationaal plan sterker dan ooit geboden is, dreigt het wantrouwen, gevoed door persoonlijke sentimenten, de eendracht des lands dodelijk te vergif tigen. een ervaring, die niet door kwaadwillige propaganda is uit te wissen. De Amerika nen stellen hun betrekkingen met hei Chi nese volk op hoge prijs". De raad ging tot later op de avond uiteen, maar de Amerikaanse afgevaardigde be hield zich het recht voor om een nacht- zitting te verzoeken. Hij zei, dat, terwijl de raad bijeen was .vele jongemannen hun leven verliezen. Kunnen wij ons het verkwisten van tijd veroorloven?" Chinese resolutie De leider van de delegatie der Chinese volksrepubliek, Woe Hsioe Tsjoean, heeft Dinsdagavond in zijn eerste rede tot de Veiligheidsraad der UNO medegedeeld, dat hij niet zal deelnemen aan de bespre kingen over Korea, aangezien het punt op de agenda van de raad niet geformuleerd was in overeenstemming met het verzoek van zijn regering. „Zonder deelneming van de wettige af gevaardigde van de volksrepubliek China, die 475 millioen Chinezen vertegenwoor digt, kan de UNO niet werkelijk haar naam waard zijn", verklaarde Woe. Daarop diende de vertegenwoordiger der Chinese communistische regering de vol gende resolutie in: „De Veiligheidsraad moet de handelwijze der Verenigde Staten openlijk veroordelen en concrete stappen nemen om strenge sancties tegen dit land toe te passen, en onmiddellijk maatregelen nemen om een volledige terugtrekking van de zich op Formosa en Korea bevindende Amerikaanse strijdkrachten te bewerkstelligen. Aan de volken van Noord- en Zuid-Korea moet worden overgelaten hun binnenlandse ge schillen zelf te regelen". De zitting van de Veiligheidsraad werd daarop verdaagd. Hedenavond om negen uur Nederlandse tijd wordt weer ver gaderd. Vit Berlijn wordt geméld, dat maarschalk Jozef Stalin een millioen roebel (ongeveer 900.000) heeft uitgeloofd voor degene die iets omtrent het lot van zijn zoon Jacob YashaDjugashvili weet. Deze „Yasha", het enige kind uit Stalins eerste huwelijk met Catherina Svanidze, diende in de tweede wereldoorlog als artillerie-officier en werd door de Duitsers bij Smolensk gevangen genomen. Sommige geruchten willen dat hij in 1944 in een kamp in Beieren is overleden, maar later is beweerd dat hij naar Zwitserland wist te ontvluch ten en nu onder een aangenomen naam in Parijs zou wonen. Op de foto: Jacob „Yasha" na zijn gevangenneming door de nazi's bij Smolensk. HET WEER AFGEBEELD 'Ben actieve depressie, die ons Dinsdag aanhoudend regen bracht, trekt nu snel in Oostelijke richting weg. Een rand- storing, die langs de Waddeneilanden naar de Duitse Bocht trok, deed de wind in de afgelopen nacht opnieuw toene men. De barometers boven de Britse Eilanden stijgen nu snel, nadat de wind ging ruimen naar Noordwestelijke rich tingen en er aanvankelijk wat koudere lucht werd aangevoerd. Over IJsland trekt een nieuwe storing in snel tempo naar de Noordzee. Weerbericht WISSELEND BEWOLKT Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met aanvanke lijk enkele buien, hoofdzakelijk in de Noordelijke helft van het land. Krachtige en langs de kust af en toe harde wind tussen West en Noord-West. Iets kouder. 30 November Zon op 8.23 uur. onder 16-33 uur Maan op 21.43 uur. onder 13.01 uur Hoog en laag water te IJmuïden Woensdag 29 November Hoog water: 6.20 en 18.34 uur Laag water: 1,56 en 14.11 uur. Donderdag 30 November Hoog water: 6.58 en 19.17 uur. Laag water: 2.31 en 14.51 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1