PAS OP UW KEEL Nutteloze oorlog ABDIJSIROOP Radio geeft Donderdag Directeur en bedienden van de Oudewaterse Bank staan terecht CJ-v-d-Bmek PANDA DE MEESTERLIED! EN DE Wereldnieuws j ieiawe Uitgaven Woensdag 29 November 1950 IN DE WERELDPOLITIEK Bliksemsnel is de situatie in Korea ver anderd in het nadeel van de verbonden strijdmacht der UNO. De woorden van MacArthur. waarmede hij zijn soldaten beloofde dat zij met Kerstmis thuis zouden zijn. waren nog niet koud of de lawine van Chinese en Noord-Koreaanse eenheden stortte zich op de linie der UNO, die voor dien in langzaam tempo Noordwaarts was geschoven. De uitslag van deze kracht meting daar in het uiterste Noorden van het schiereiland is moeilijk te voorspellen, doch wanneer men het gigantische Chinese rijk als een dreigende kolos zijn reusach tige schaduw ziet werpen over het 'betrek kelijk kleine gebied waar de strijd nu al sinds de zomer met grote bewegingssnel heid gevoerd wordt, dan vraagt men zich af hoe hier ooit anders dan door diplo matieke accoorden een oplossing moet worden bereikt. De hevige aanvallen der Chinese legers („vrijwilligers", zegt Peking schaamteloos!) kwamen tegelijk met de intocht der Chi nese ondei-handelaars in de kringen der UNO te Lake Success, waar zij intussen reeds enkele bijeenkomsten hebben bijge woond. druk welkom geheten door hun Russische vrienden. MacArthur heeft in een communiqué van gisteren het begin van de onderhandelingen over de kwestie Korea verbonden met het Formosa- vraagstuk de enige mogelijkheid van oplossing genoemd. Hij gaf daarmede toe, dat er op de Koreaanse slagvelden niets meer kan worden bereikt dat men een op lossing zou kunnen noemen en deze beken tenis kan men moeilijk anders opvatten dan de erkenning van een fout. Niet van de fout dat er in Korea een antwoord met de wapenen is gegeven op een duidelijke en onomwonden aggressie der Noord-Korea- nen, doch van de fout dat men gedurende die oorlog en na de aanvankelijke succes sen der UNO-troepen de diplomatieke mo gelijkheden om tot een accoord te geraken niet heeft uitgebuit. Van de fout tevens, dat MacArthur in overeenstemming met Washington een strategie heeft gevolgd die niet de nodige voorziohtigheid bevatte ten opzichte van de gevaarlijke complicaties van een Chinese interventie. Toen de diplomatieke onderhandelingen in de schoot van de UNO zich begonnen af te tekenen na de uitnodiging aan de Chi nese delegatie om naar Lake Success te komen, hebben de Chinese legergroepen die toen al op Koreaans gebied stonden, zich teruggetrokken en tot grote verbazing van de Amerikaanse legerleiding stuurden de Chinezen Amerikaanse krijgsgevangenen naar hun onderdelen terug met de bood schap: „De Chinezen willen niet tegen de Amerikanen vechten." Deze twee merkwaardige feiten wezen er op, dat Peking-China het zwaartepunt op de diplomatie wenste te laten vallen en de nutteloosheid van een Amerikaans- Chinees treffen inzag. Washington heeft echter, in een klaarblijkelijk door verre gaand optimisme ingegeven overweging dat aanval de beste verdediging is, MacArthur bevel gegeven op te trekken en zijn offen sief tot aan de Chinese grens voort te zet ten. Dit ondanks de protesten van Frank rijk en Engeland en ondanks de duidelijke wenken van Chinese zijde dat de vestiging van een „niemandsland" in Ncord-Korea een verder ingrijpen van de Chinese legers zou kunnen verhinderen. Toen MacArthur's offensief begonnen was, hebben de rege ringen van Frankrijk en Engeland opnieuw in Washington aangedrongen op het^vesti- geen van een gedemilitariseerde zóne of tenminste op een poging om een recht streekse Chinees-Amerikaans treffen te vermijden. Een Chinees-Amerikaans treffen inder daad. Want wanneer de strategie der UNO-legers in Korea, die wel verbonden troepen heten en waarvan de onderdelen versterkt zijn door deelneming van vele staten-leden der UNO, wordt vastgesteld zonder instemming van landen als Enge land en Frankrijk, kan men niet van een treffen tussen Peking-China en de UNO ADVERTENTIE II# In de keel beginnen enkele II? der gevaarlijkste aandoe- ningen. Neem bij de gering- f|| H ste klacht, zoals kriebel, hees- |s heid, pijn of gezwollenheid de |ji f slijmoplossende, snelwerkende 1 AKKER'S HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed, 7.30 Slui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. '10.15 Morgendienst. 10.45 Gemengd koor, 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus, 12,03 Metropole-orleest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Metropole-orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Zang en piano. 13.45 Sep tet, 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Vocaal ensemble. 15.45 Bijbellezing. 16.30 Sluiting. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Land- en tuinbouw. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.15 Levensvragen van allerlei aard. 19.30 Cause rie. 19,40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-schaakwedstrijd NoorwegenNeder land. 20.06 Gevarieerd programma. 22.00 Platen. 22.15 Buitenlands overzicht. 22,35 Zang. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Wereldschaaktournooi. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 10.30 De antwoord-man. 10.45 Platen. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Platen. 11.45 Causerie. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.88 Piano. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansorkest. 13.45 U kunt het geloven of niet. 13.50 Accordeon. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Cello en piano". 15.00 Causerie. 15.10 Voor zieken. 16.00 Platen. 16.30 Sluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Orgel en alt. 19 00 Gesprek met de brandweerman 19.10 Con cert. 19.45 Maandoverzicht Nederlandse luchtmacht. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio- schaakwedsft-ijd Noorwegen-Nederland. 20.06 Actualiteiten. 20.20 Radio-philharmonisch orkest. 21.30 Hoorspel. 22.20 Let op de bel. 23.CO Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.15 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor landbouwers. 12.40 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Engelse les. 15.15 Platen. 15.40 Franse les. 16.00 Platen. 16.30 Causerie. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen 17,15 Voor kinderen. 18.15 Platen. 18,30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang en piano. 19.50 Causerie. 20,00 Verzoek programma. 21.00 Klankbeeld, 21.35 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Moderne kamermuziek, 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. meer spreken. Hiermede komt nog eens de zwakke Koreaanse schakel in de UNO- samenwerking te -oorschijn. Het UNO- leger heeft met de eensgezinde instemming van het merendeel der UNO-landen een halt aan de Noord-Koreaanse aggressie toe geroepen, doch het is niet in het leven ge roepen om daarna de uitsluitend Ameri kaanse inzichten op strategisch en politiek gebied te volgen. Er is een ernstig meningsverschil op han den in de boezem der UNO over deze aan gelegenheid. Wel wordt algemeen de Chi nese interventie veroordeeld, doch de wijze waarop deze interventie toen zij eenmaal een feit was tegemoet getreden is, heeft allerminst de instemming. Korea is een UNO-aangelegenheid en kan alleen in de UNO worden behandeld. Wanneer de UNO besluit een militaire actie in Noord-Korea ten uitvoer te leggen of zelfs de Chinese handschoen op te rapen, dan kan het UNO- leger daartoe bevel gegeven worden. Niet eerder. Thans klinken de woorden van MacArthur alleen de UNO kan een op lossing bereiken enigszins armoedig en beschaamd. De ernst van de militaire situatie in Noord-Korea. waar 200.000 Chinezen in de aanval zijn en wellicht nogmaals 200.000 aan de grens gereed staan, kan moeilijk worden ontkend. Wanneer men echter de kwestie van Chinese kant beschouwt, zit er in deze zaak ook voor China weinig winst. Peking is niet gebrand op een Chi nees-Amerikaanse oorlog, ondanks de in blazingen daartoe die uit Moskou komen. Het welgevallen waarmede de huidige toe stand in Korea door de Russen wordt be schouwd kan ook in Peking niet anders dan met achterdocht worden waargenomen. Er zit nu eenmaal niet veel aantrekkelijks in de rol van de twee honden, die door een derde op elkander worden aangehitst, ter wijl deze zich het beroemde been toe eigent. Doch Peking-China heeft nogal wat grieven opgespaard sinds het tevergeefs om erkenning cn het UNO-lidmaatsehap heeft gebedeld bij de Westelijke mogendheden. Gebedeld weliswaar op een hoogmoedige toon, doch met een duidelijke waardering voor het belang van dit lidmaatschap en voor de mogelijkheden om die grieven zon der oorlog op te lossen. Wanneer er een land ter wereld is dat de onbruikbaarheid van het middel „oorlog" voor de oplossing van geschillen kent, dan is het wel China, dat sinds jaar en dag wordt verscheurd en verpletterd door de oorlog en dat zijn mo derne geschiedenis van welvaart en stabili teit nog moet beginnen, een halve eeuw te laat. J. L. ADVERTENTIE Huwelijkszwendelaar liep tegen de lamp De Amsterdamse recherche heeft een huwelijkszwendelaar, een 24-jarige mijn werker uit Geleen, ontmaskerd. Hij had zich een fraai uniform aangemeten, dat sterke overeenkomst vertoonde met dat van een vlieger van de K.L.M. Hij gaf zich uit voor gezagvoerder bij deze lucht vaartmaatschappij. Eerst knoopte hij rela ties aan met een vrouw uit Maastricht. Haar 16-jarige dochter ging voor zijn ver loofde door. Toen de vader van het meisje lont begon te ruiken nam de pseudo-vlie- genier de wijk naar de hoofdstad. In een half jaar zag hij kans zich officieel met zes meisjes te verloven. Met tien anderen knoopte hij bovendien ook nog relaties aan. De man woonde bij een van zijn ver loofden in huis, maar moest natuurlijk reizen maken als gezagvoerder naar In donesië, Amerika en merkwaardig ge noeg ook naar Canada, op welk land de K.L.M. geen luchtlijnen exploiteert. Hij kon daarom maar weinig thuis zijn en verschafte zichzelf zo gelegenheid al zijn relaties aan te houden. Zijn verloofden gaven hem onderdak, kleren en cadeaux. Bovendien sloot hij af en toe een lening. Na verloop van tijd kwam het bedrog aan het licht, doordat een der verloofden een brief, die voor de vliegenier bestemd was, opende. De meisjes raakten met elkaar in contact en in optocht ging het naar de politie. Invasie van wilde zwijnen in Noord-Limburg De laatste weiten worden in Noord-Lim burg in toenemende mate wilde zwijnen gesignaleerd. Niet alleeen in de bosrijke streken langs de grens van Mook tot Arcen, maar ook bij Wanssum en Venray komen- ze voor. Een automobilist beleefde op de rijksweg Venlo-Nijmegen een ang stig avontuur toen bij Well plotseling een kleine kudde evers, die door jagers werd achtervolgd, vlak voor de wielen van zijn wagen de weg over stak. De automo bilist schrok hevig en reed tegen een boom. Hij kwam met de schrik en wat averij aan zijn auto vrij. w ADVERTENTIE Doe een voorraad gezondheid op. Maak van Uw lichaam een voorraadschuur van gezondheid. Voed elke cel met Sanatogen, dac zwakte overwint met pure kracht en U verlost van zenuwklachten. S ANAT0GEN Zem""steTkCT de Voedsel Er moest soms een bediende worden uitgestuurd om een tientje Ie ienen, als de kas leeg was Voor de Rotterdamse rechtbank moest zich Dinsdag verantwoorden de directeur van de N.V. Oudewaterse Bank, de 61- jarige mr. C. H. V., verdacht van het plegen van frauduleuze handelingen. De Oudewaterse Bank was oorspronke lijk een bijkantoor van de Woerdense Bank en werd in 1920 zelfstandig. Mr. C. H. V. werd toen directeur. In 1929, toen de beurs zakte, kwam de bank er slecht voor te staan. Van die tijd af werden effecten, die in depót waren, verkocht. De eigenaars der effecten kregen nimmer argwaan, omdat steeds dividend werd uitbetaald. Het moet zelfs voorgekomen zijn, dat een bediende uitgestuurd werd om ergens 10.te halen voor een wachtende klant, omdat er geen geld meer in kas was. De eerste twee punten van de dagvaar ding leggen de ex-directeur ten laste het verduisteren van aandelen die bij de bank in deposito waren gegeven. Het niet meer aanwezig zijn van de effecten kwam aan het licht door de verplichte efectenregistra- tie van 14 April 1946. De afdeling effec tenregistratie ontdekte voorts, dat een groot aantal stukken van de Oudewaterse Bank „besmet" waren. Na de oorlog kociht de bank namelijk dezelfde soort effecten, die zij vroeger in depót had, doch bij de registratie bleken natuurlijk de nummers niet te kloppen. In een der volgende punten van de dagvaarding wordt mr. V. ten laste gelegd, tussen Mei 1945 en 1947 in strijd met het Besluit Herstel Redbtsverkeer, aandelen te hebben gekocht voor 60 a 70 pet. van de werkelijke waarde. In September 1945 zou mr, V. 33.000. hebben ontvangen van een slager te Utrecht. Er zou afgesproken zijn, dat deze na verloop van tijd, 60 pet. hiervan gezui verd terug zou krijgen. De 33.000.zijn echter, aldus de dagvaarding, als betaal middelen in de kas van de Oudewaterse Bank gestort. Bovendien moet de verdach te geweten hebben, dat deze wijze van „geldzuivering" in strijd met de toen gel dende voorschriften was. Het laatste punt van de dagvaarding gaat over een balans en een toelichting voor het jaarverslag 1948 van de N.V.. die bestemd waren voor verschillende bank instellingen en de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Gouda. In dit verslag zou de post „kas" met een ton zijn verhoogd. Op 3 Januari 1949 kondigde de accoun tant van de bank zijn bezoek aan. Een der bedienden haalde hem uit Utrecht per auto, doch eerst ging hij langs de Nederlandse Bank om 100.00Ó.te halen. In Oude water werd het geld in de kas gelegd, die dus bij het onderzoek klopte. Gedurende de oorlogsjaren werden aan het personeel „zwarte" salarissen tot een totaal van 40.000.betaald. Voordat de zaak tegen de gewezen direc teur werd behandeld, stonden drie bank bedienden en de 44-jarige adjunct-direc trice mejuffrouw V. H. van der V. te recht. Hun was valsheid in geschrifte ten laste gelegd. Zij gaven toe, veran deringen te hebben aangebracht in de boe ken. Ook erkenden zij, maandelijks „zwar te" salarissen te hebben ontvangen. De adjunct-directrice gaf bovendien toe 17.000.aan gratificaties te hebben ont vangen. Zij hield, naar zij op een vraag van de president erkende, tijdens de oorlog vijf paarden. De officier van justitie eiste tegen de oudste bankbediende een voorwaardelijke gevangenisstraf van acht maanden en tegen de twee anderen vier maanden, even eens voorwaardelijk. De adjunct-directrice hoorde vier maanden onvoorwaardelijk met aftrek van voorarrest tegen zich eisen. De raadslieden der verdachten, mrs. J. Tellegen en C. Heyman, verzochten de rechtbank rekening te houden met de grote invloed die de directeur op zijn personeel had. Zij vroegen clementie. Hierna werd de zaak tegen de ex-direc teur behandeld. Uitvoerig werden de ver schillende punten van de tenlastelegging besproken, waarbij zich vaak een uitvoerige gedachtenwisseling ontspon tussen de ver dedigers van verdachte, prof. mr. H. A. Idema en mr. S. H. Smit, beiden uit Gouda, en de getuige-deskundige, mr. P. J. H. J. Stuhlemeyer. secretaris van de afdeling effectëriKEgïstratie van Rechtsherstel. Een vroegere bediende van de bank ver klaarde, dat de verdwenen effecten in een kaartsysteem werden geregistreerd. Plet waren er enige honderden. De verdachte, die nauwelijks verstaan baar sprak, gaf sommige feiten toe en ont kende andere. Tenslotte werd de verdere behandeling van de zaak verdaagd tot vandaag. Mazelen onder de emigranten op de „Volendam" Een Reuter-berieht uit Sydney maakt melding van het uitbreken van mazelen aan boord van het s.s. „Volendam", dat met 1200 Nederlandse emigranten op weg is naar Australië. Er zijn vijftig zieken. Op de „Volendam" bevinden zich naar schatting ongeveer 300 kinderen. De ziekte is van betrekkelijk onschuldige aard. Tournée Eduard van Beinum naar Amerika gaat niet door De dirigent Eduard van Beinum heeft op medisch advies besloten zijn Ameri kaans tournée met het philharmonisch orkest van Philadelphia te annuleren. Aangezien het verloop van zijn ziekte, die het gevolg was van bijna ononderbro ken, veel inspanning vergende arbeid, thans zeer gunstig is, zijn de medici van oordeel dat Eduard van Beinum over een paar maanden, volledig hersteld, zijn werkzaamheden zal kunnen hervatten. ADVERTENTIE SWT MCOLAAS ONS SOLIED GEREEDSCHAP VOOR VAKMAN EN AMATEUR. GEREEDSCHAPKISTEN Koofdvertcgenw. van AEG ELEC GEREEDSCHAP Magnetiseur in beroep van cassatie Advocaat-generaal noemt huidige wettelijke situatie onbevredigend De advocaat-generaal bij de Hoge Raad heeft conclusie genomen in de zaak van de magnetiseur H. H. L. te Maasniel, die wegens het onbevoegd uitoefenen van de 'geneeskunde was veroordeeld tot 200 boete. De aandrang om in deze zaak de jurispru dentie van de Hoge Raad te verlaten achtte de advocaat-generaal begrijpelijk, gezien de gunstige resultaten van tal van magnetiseurs. Het kwam hem onbevredi gend voor. dat de handelingen van mag netiseurs op het ogenblik zonder meer on wettig zijn, te meer daar een gedeelte van het publiek de magnetiseurs blijft bezoe ken zonder dat hiertegen voldoende wordt opgetreden. Plet betreft hier een algemeen vraagstuk van volksgezondheid, dat veel eer door de regering, dan door de recht spraak tot een oplossing moet worden ge bracht. In het cassatiemiddel was voorgesteld, het begrip „noodzaak" aanwezig te ach ten wanneer de patiënt zich vergeefs had gewend tot bevoegde geneeskundigen. Bij eerste overweging leek de advocaat-gene- raad deze interpretatie aanvaardbaar. Een nadere beschouwing deed echter ook hier bedenkingen rijzen. Hoe moet bijvoorbeeld komen vast te staan, dat patiënten door de medische wetenschap zijn opgegeven of bij haar geen baat vonden? Nadere wette lijke voorschriften in deze zouden nodig zijn. De advocaat-generaal concludeerde ten slotte tot verwerping van het beroep. De Hoge Raad zal arrest wijzen op 16 Januari. Hedwig Courts-iVïahler overleden Mevrouw Hedwig Courts-Mahler, de schrijfster van honderden populaire ro mans, is op 83-jarige leeftijd te Tegernsee in Beieren overleden. Tijdens haar leven werden 27 millioen exemplaren van haar boeken gedrukt en over de gèhele wereld verspreid. Het groot s-te deel hiervan speelt zich af in adellijke Duitse kringen van voor de eerste wereld oorlog. Anna Blaman krijgt Amsterdamse literatuurprijs De Litteratuurprijs-A 1949 der gemeente Amsterdam is op advies van een commissie, bestaande uit mevrouw Emmy van Lok horst en de heren David de Jong en Adriaan van der Veen, door B. en W. toegekend aan de Rotterdamse schrijfster Anna Blaman voor haar roman „Eenzaam Avontuur". Deze prijs van 2000.was beschikbaar voor het beste oorspronkelijke verhalende proza, dat tussen 5 Mei 1945 en 1 Januari 1949 door een Nederlandse auteur voor het eerst is gepubliceerd en nog niet werd be kroond. Ernstige ongeregeldheden te Soekaboemi De directie der Preanger Landbouw Maatschappij N.V. te Amsterdam deelt mede telefonisch bericht te hebben ontvan gen van haar vertegenwoordiger te Dja karta, dat in het district Soekaboemi, waar in haar onderneming Tjipetir-Mangala is gelegen, ernstige ongeregeldheden voor komen. De situatie is thans dermate zorgwek kend, dat ook zij, evenals de directies der meeste aldaar gelegen cultuurondernemin gen, moest besluiten het Europees perso neel en zijn gezinnen, die na de recente op heffing der ondernemingswachten en het verplicht inleveren van particuliere wa penen onvoldoende tegen subversieve elementen beschermd zijn, de onderneming tijdelijk te doen verlaten. Russische vrouw uit Haarlem werd niet ontvoerd De in Haarlem wonende Russische vrouw, die enige tijd vermist was tot bleek, dat zij met een Russische zeekapitein was mee gegaan, is dezer dagen in Haarlem terug gekeerd. Een nader onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat het aanvankelijke vermoeden van de politie, dat de vrouw niet ontvoerd is, doch vrijwillig met haar landgenoot is meegegaan, juist is. Het verhaal, dat de Rus haar op weg naar Le Havre verdovende middelen zou hebben toegediend, is onjuist. Het was slechts een onschuldig medicijn tegen zee ziekte. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: W. C. Groffen. metaalgieter, wonende te Haarlem, Korte Poellaan 20 a. Rechter-com- missaris: mr. C. E. Muller. Curatrice: mej. mr. L. A. Cleveringa, advocate en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opge heven de faillissementen van: de handelsvennootschap onder firma Con sent en Van Rijs, gevestigd en kantoorhou- dende te Haarlem. Lotterstraat 32 en de ven noten: a. Johannes Hermanns Consent, wonende te Haarlem, Lotterstraat 32; b. Adrianus van Rijs, wonende te Haarlem, Scheperstraat 19. Adrianus Jilles van Opzeeland, schilder en behanger wonende te Haarlem, Archipel straat 68. de vennootschap onder firma Van dei- Laan, Dijkhuis en Co., gevestgd en kantoor- houdende te IJmuiden-Oost, gem. Velsen, Platanenstraat 18 en de vennoten: a. F. van der Laan, wonende te IJmuiden-Oost, Pla tanenstraat 18; b. C. Dijkhuis, wonende te IJmuiden-O., Berkenstraat 27; c. H. van dei- Laan, wonende te IJmuiden-Oost, Meidoorn straat 22; d. Th. J. Smeding, wonende te Haarlem, Nieuwe Gracht 53. P. de Bruyn, spuitinrichting, wonende te Koog aan de Zaan, Jan Bestevaerstraat 13. Een knap staaltje van dressuur vertoont de dierentemmer Alexander, die momenteel in een circus te Londen mei zijn leeuwen- groep optreedt. Eén van zijn dieren leerde hij namelijk „koorddansen''. Het zal on getwijfeld heel wat moeite gekost hébben alvorens de Koning der Woestijn zich op het slappe koord waagde. Wasserij in Weesperkarspel ging in vlammen op Dinsdagavond omstreeks kwart voor acht werd brand ontdekt in de stoomwas- serij van de heer J. W. C. Baart aan de Utrechtseweg te Weesperkarspel. Door de krachtige wind breidde de brand zich snel uit en toen de brandweer van Weesper karspel, later versterkt door de brand weer uit Weesp. arriveerde, kon zij wei nig meer uitrichten tegen de vlammen zee. De wasserij brandde geheel af. Het woonhuis van de eigenaar, dat vóór de wasserij staat, bleef behouden. De oorzaak van de brand is niet bekend. ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS r~ 9. Panda had nog nooit een bediende ge had (hij was het alleen wel eens gewéést en dus had hij ook niet die goede ge tuigschriften, waar de me ester-bediende Jeremias Jolliepop om vroeg. De vlijtige Bonkeldrup, de directeur van het Bemid- delings-Bureau, probeerde dat zoveel mo gelijk goed te praten. „Mijnheer Panda heeft nu wel geen getuigschriften," riep hij, „maar ik weet zeker dat hij goed zijn best zou doen! Ja, hij zal zich heus wel goed gedragen nietwaar, mijnheer Panda?" Maar Panda was al op weg naar de voor deur. Hij was heel bang dat Jeremias Jol- liepop zich nog zou bedenken en bij hem in dienst zou willen komen. „Wat zou ik met zoiets deftigs moeten beginnen!" vroeg Panda zich wanhopig afEn hij zei: „Ikik geloof dat ik toch eigenlijk maar liever helemaal geen bediende wil hebben.... bedankt voor uw moeite en dan ga ik maar....". Toen had hij de knop van de deur al in zijn hand, maar nu sprak Jeremias Jolliepop: „Het komt mij inderdaad voor, dat de heereh Panda dringend behoefte heeft aan een be diende van betere stand! In verband met deze overweging ben ik bereid, hem een proeftijd van een maand voorwaardelijk toe te staan!" Panda voelde zijn hari in zijn schoenen zinken, maar mijnheer Bon keldrup begon blij le lachen. „Ik wist wel dat het recht zou zegevieren!" riep hij uit. „Eind goed al goed! Ik maak mijn klanten graag gelukkig. Het loon voor mijn bemid deling bedraagt„O, ja het loon prevelde de ongelukkige Panda, terwijl hij zijn actetas met geld opende. Maar nu stond Jeremias Jolliepop naast hem, die uit de hoogte sprak: „Wij zullen u stellig geen loon betalen, mijnheer Bonkeldrup! U hebt ons zeer slecht bediend! Wij zijn in het geheel niet tevreden! Goeden dag!" En zo had Panda nu een bediende. Verwachting-. Door het vinden van acht Griekse graven uit de derde eeuw voor Christus bij de catacomben van Chatby in Egypte heeft men hoop het graf van Alexander de Grote terug te zullen vinden. De opgravingen worden inten sief voortgezet, maar Achille Adriani de conservator van het Grieks-Romeinse museum te Alexandrië, noemde deze verwachting voorbarig. De gevonden graven, zo zeide hij, bevatten lichamen van Griekse vrouwen, beeldjes en aar dewerk uit de tijd van ongeveer een halve eeuw na Alexander. Bijdrage. Wegens de versterking der ge- allieerde troepen zal West-Duitsland dit belastingjaar een extra bedrag aan bezettingskosten moeten betalen. Naar verluidt rekenen de Britten voor hun zóne op een extra bijdrage van 65 a 75 millioen marlt. De juiste bedragen zijn nog niet bekend. Bedreiging. Door de uitbarsting van de Etna worden thans de dorpen Milo en Fornazzo bedreigd. Een lavastroom van bijna 800 meter breedte en 5 meter dikte werkt zich met een snelheid van 40 meter per uur voorwaarts. De bevol king bidt voortdurend tot haar schutspa troon Sint Andreas, wiens feestdag Donderdag gevierd wordt. Alle voorbe reidingen zijn getroffen voor de evacu atie van ongeveer 2000 dorpelingen, wier huizen worden bedreigd. Brand. Uit Soerabaja wordt bericht, dat vijf tabaksloodsen in de omgeving van Tanguel in het gebied van Besoeki in brand zijn gestoken. Relletje. Te Cairo hebben 2000 studenten gedemonstreerd tegen „de Brits-Ame rikaanse houding ten aanzien van de nationale aspiraties van Egypte". Zij marcheerden naar de ambassades van Engeland en de V.S. Bij een botsing met de politie werden 25 politiemannen en ruim 30 studenten gewond. De regering heeft de sluiting van twee scholen be volen. Dit zouden „oproer-centra" zijn, Probleem. Plet Spaanse Falangistische blad Arriba heeft verklaard, dat „de terug- keer van Gibraltar bij Spanje de enige wettige en moreel-juiste oplossing van het probleem kan zijn". Dit commen taar werd gegeven in een hoofdartikel naar aanleiding van de inauguratie van de eerste wetgevende raad in Gibraltar door de hertog van Edinburgh. Radio-Madrid sprak naar aanleiding van deze inauguratie van een „panto- BOEKEN VOOR KINDEREN Het goede kinderboek zal elk jaar weer, tegen de tijd dat de bakkers zich aan het vervaardigen van pepernoten en taai-taai zetten, door vele ouders gezocht en gekocht worden. Want het boek beheerst een aan zienlijk deel van de ontwikkelingsgang van het kind. Misschien kan onderstaande kroniek van korte besprekingen de keuze vergemakkelijken. De peuter, die moeizaam met het vinger tje de lettergrepen bijwijst, zal ongetwijfeld genieten van „De avonturen van het aapje Pibo in Wonderland" (door Ida Last—ter Haar, uitgeverij Hollandia, Baarn), waarin smakelijk verteld wordt hoe de guitige Pibo zich in de kinderwereld bijzonder op zijn apengemak voelt. Teresita tekende er zeer moderne, vaak erg grappige prentjes bij. „Het praatschooltje van juffrouw Takken bos" door Wil de Wingerd (H. Meulenhoff, Amsterdam) is een eenvoudig, niet onaardig verteld verhaaltje, natuurlijk met een mo raal, over een muisje dat niet leren wil en nu door schade en schande wijs wordt ge maakt. Rein Stuurman is de illustrator van deze geschiedenis voor kleuters van een jaar of zes, zeven. „Pommie, Pruikebol en Pim pernoot" is een boeiend verhaal voor kinde ren tot tien jaar, geschreven en getekend door Piet Broos (dezelfde uitgever). De schrijver-paedagoog A. D. Hildebrand heeft een heel apart genre in het leven geroepen. Hoe raak hij weet te spelen met de woorden, die zijn jonge lezertjes het best begrijpen, wordt eens te meer bewezen door „Daan de eend" en „Gakker, de zoon van Daan de eend", die beide bij Meulenhoff in Amsterdam het levenslicht aanschouwden. Met „Doorns Das op de Veluwe" (het zeven de boek in de zo langzamerhand vermaard geworden serie over Bolke, de oudste beer ter wereld) leverde hij een niet minder geslaagde proeve van het bouwen van zui vere humoresken met de gewoonste taal middelen. Intussen heeft A. D. Hildebrand ook een nieuwe serie even vlotte als interes sante kinderboeken op stapel gezet, waarvan de hoofdpersoon het kleine mannetje Lodewljk is. De kleine mannetjes en vrouw tjes van zes tot acht jaar zullen diens avonturen met gloeiende wangen lezen en ouderen waarschijnlijk ook nog wel. Hans Geerlag zorgde voor humoristische illustraties. De eerste drie afleveringen zijn reeds bij Meulenhoff in Amsterdam versche nen, twee andere deeltjes zijn in druk. Voor de wat meer gevorderde leeftijd schreef dezelfde auteur het exotische verhaal van „Jocssoef, het knechtje van de sultan", even eens door Geerlag van geestige tekeningen voorzien. „Vaders Vertellingen" door Yge Foppema, geïllustreerd door de geestige pen van Fiep Westendorp, bevatten de simpele weergave van wat alle vaders thuis wel eens plegen te doen: het opdissen van min of meer histori sche anecdotes waarin kinderen een rol spelen, om het kroost een zoet slapengaan af te dwingen. Welnu. Yge Foppema weet van wanten en zijn boekje, uitgegeven door H. P. Leopold in Den Haag, kan menige vader tot handleiding dienen. De oudere kinderen zullen het overigens graag genoeg zelf lezen. Dezelfde dubbele functie kan „Het nieuwe boek voor de jeugd" vervullen, waarvan de Amsterdamse Boek- en Courantmaatschappij een onverkorte herdruk heeft laten verschij nen. Het werd samengesteld door P. W. Assmann, D. L. Daalder, Theo J. Thijssen en Annie WinklerVonk, voorzien van honderden illustraties door enige van de beste Nederlandse tekenaars. Het is een schitterende bloemlezing van het puik der jeugdlectuur van eigen bodem, aangevuld met fragmenten uit geschikte meesterwer ken van de wereldlitteratuur, waar men ge durende de gehele winter niet In uitgelezen raakt. Er is gezorgd voor veel afwisseling, zodat wij dit kloeke boekwerk van harte aanbevelen in dé aandacht van het hele gezin, In de aantrekkelijke, hoewel technisch niet feilloze bundel „De oude sprookjes" (Hol landia, Baarn) zijn de bekendste verhalen van Grimm, Perrault, Andersen enzovoorts verzameld door mevrouw J. Riemens—Reür- slag. Het doet goed deze herinneringen aan de tijd van de mysterieuze kinderverhalen terug te vinden. Zij zijn vertaald naar de oorspronkelijke uitgaven en geïllustreerd door een zestal tekenaars, welke laatste om standigheid echter de attractie van dit boek niet verhoogt, aangezien er een storende heterogeniteit door is ontstaan in een overigens welkom geschenk.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2