ONOTO Eerste Kamer bespreekt defensie politiek nog vóór de Tweede Kamer Drie begrotingen op de agenda tegelijk e* Resultaten van de conferentie der Nederlands-Indonesische Unie MONDORGELS niet ©vertui Woensdag 29 November 1950 Begroting van Oorlog en Marine voor het bijna afgelopen jaar besproken in het licht der huidige situatie (Van onze parlementaire redacteur) Na een korte gedachtenwisseling tussen mof. mr. Molenaar (V.V.D.) en de heer Steinküller (K.V.P.) nam de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp tot wijziging van de Omzet belasting op sigaren en sigaretten aan. De wet zal nu vermoedelijk nog vóór 1 De cember in het staatsblad verschijnen. Daarna begon de Kamer aan de behan deling der begroting van Oorlog en Marine voor 1950. „Niet met een schildpadgang moeten we ons, gelijk tot dusverre sinds het lot stand komen van het Atlantisch Pact.ten opzichte van onze defensie voortbewegen. De nieuwe minister van Oorlog, mr. s' Jacob zal ten minste moeten gaan „snelwandelen", wil hi| ons vertrouwen kunnen behouden." Aldus jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck (K.V. P.). die zich er over verheugde ook de minister-president achter de regeringstafel te zien. aangezien het bij Oorlog en Marine om regeringsbeleid gaat. In de benoeming van mr. s' Jacob als opvolger van minister Schokking, die volgens spreker wel een beetje te zeer als enige zondebok de woestijn was ingestuurd hoopte de heer Ruvs de Beerenbrouck een frontaanval te mogen bespeuren op het weinig efficiënte beleid aan defensie. Voorop moet staan de doeltreffendheid van ons aandeel in de semeenschappelijke Atlantische verdedi ging cn daarna dient pas uitgemaakt te worden hoeveel geld men nog voor andere doeleinden beschikbaar laat. Hoofdzaak is totstandkoming op korte termijn van een o0ede verdediging. Is het wel verantwoord, dat de Generale Staf een aantal secties heeft, die hetzelfde werk doen als de In- tergeallieerde Staf? Aldus een van de vra gen van deze senator, die ook nog gewaag de van militaire leiders, die er te veel op uit schijnen te zijn elkaar vliegen af te vangen en over de te zeer op een water hoofd lijkende kop van onze defensie. Zo snel mogelijke afwikkeling van de kwestie der nog in Indonesië vertoevende Neder landse strijdkrachten kwam voor op het verlanglijstje van deze spreker, die zich ver der namens zijn fractie keerde tegen de door hem treurig genoemde uitlatingen van een Amerikaanse senator over onze marine. Van afdanken of inkrimping van onze marine willen wij niets weten. De onder druk van de Kneuterdijk bereikte vertra ging in het tempo van aanbouw voor de vloot veroordeelde spreker. Doordat in middels de materiaalprijzen weer aanmer kelijk gestegen zijn, heeft minister Lief- iinck in cleze slechts een Pyrrhusoverwin- ning behaald, zo zeide hij. Vaste wettelijke regels voor de diensttijd wensen mr. Ruys de Beerenbrouck en zijn politieke vrienden. Om der wille van gods dienstige en persoonlijke vrijheid zijn zo wel persoonlijke als financiële offers ter bereiking van een zo goed mogelijke defen sie nodig, waarbij het zaak is krachtig op le treden tegen alle gemors met geld. Zal de nieuwe minister eindelijk eens een eind maken aan het „gehannes" met dc Natio nale Reserve? Voor 1940 was de hoofd schuldige aan hetgeen toen aan onze de fensie ontbrak, het ministerie van Finan ciën en in hel algemeen het financiële regeringsbeleid. Die les van weleer meende spreker het kabinet-Drees te moeten voor houden teneinde herhaling van de fout van weleer te voorkomen. De heer Al g r a (A.R.) wilde minister s'Jacob uit zijn tent lokken en wilde van hem, die tot dusverre „secondant" van de zo harde minister van Financiën was ge weest, weten, of hij zichzelf thans als tegen speler van die bewindsman wenste te be schouwen. Voorts verzocht deze senator, die evenals de vorige spreker de staf brak over de kabinelspolitiek van „wachten, wachten, wachten", de minister van Oorlog na te gaan of in de gegeven omstandigheden allerlei hoge officieren, belast met verschil lende taken aan het ministerie van Oorlog, daar wel op hun plaats zijn. Is de minister bereid, zo nodig vastberaden en met harde hand voor de eventueel nodige reorganisa tie aan zijn departement te zorgen? vroeg hij. Voorts vroeg de heer Algra of de leger- organisatie, wat de opbouw in de hogere rangen betreft, niet topzwaar is. Een liefst ietwat vermomde, dus niet terstond her kenbare, vliegende inspectie zou moeten nagaan of degenen, die onder de wapenen zijn, werkelijk met nuttig oefenen hun tijd doorbrengen. Wapengeweld is de enige kans voor de communisten in West-Europa ooit vaste grond onder de voeten te krijgen. Een aan val moet gekeerd met een terugslaan dat zo spoedig mogelijk het karakter van een krachtig tegenoffensief zou dienen te krij gen, West-Europa dient, zo merkte de heer Algra verder op, niet de plaats van satel lieten, maar die van zelfstandige partners van Amerika in te nemen. Een gunstige factor op het ogenblik noemde mr. Wen delaar (V.V.D.), vrij wel aller bereidheid het nodige voor de landsverdediging beschikbaar te stellen. Maar ongunstig achtte hij de meer dan be droevende toestand waarin onze defensie verkeert, ten dele volgens hem een gevolg van de onvoldoende steun die mr. Schok king van het kabinet kon krijgen, ten dele doordal het tussen de hogere legerleiding en hel departement allerminst volkomen klopte. Met 1 Januari zal er voor de vloot slechts voor 28 inplaats van voor 45 millioen gul den verwerkt zijn. Hoe is de regering hier toe gekomen? Een vloot hebben we. een luchtmacht is in aanbouw, maar bij het leger is er vrijwel niets, zo concludeerde spreker, om er meteen een klacht aan toe te voegen over een te veel aan administra tieve rompslomp en aan overbodige func ties. Met het plan inzake de drie divisies kon mr. Wendelaar zich verenigen; zij zul len zijns inziens zo mobiel moeten zijn dat zij in het Atlantisch verband ook buiten de landsgrenzen bruikbaar zullen wezen. Zo veel als maar enigszins mogelijk is inscha keling van onze industrie is gewenst. Mr. Vixseboxse (C.H.) gewaagde van de zelden voorkomende situatie, die zich nu voordoet, dat de Eerste Kamer thans haar zienswijze omtrent het defensie beleid aan de hand van de jongste gege vens kenbaar kan maken, doordat zij nu nog de aefensie-begrotingsontwerpen 1950 te behandelen heeft, terwijl reeds het Voor lopig Verslag van de Tweede Kamer over de begroting voor 1951 is verschenen. Ne derland kan de kosten van een behoorlijke ADVERTENTIE Sint Nicolaas ideeën ASTRAKAN HANDSCHOENEN8 50 .IONGENSMATEN 6.25 RUMV ZELFBINDER. verpakt 3.95 CORDUROY PLUSFOUR 16.— WOLLEN SOKKEN mod. dessins 3.25 REGENJASSEN, prima 52.50 WINTERJASSEN 79.— 145.— MORGEN NIEUWE IDEEëN M. DO UW MA ZOON Gen. Cronjéstraat 42-44 - Tel. 15438 zeemacht d^gen. als eist zulks offers. Dit moet voorgaan bij andere, zelfs sociale uit gaven. Slechts cle plotselinge Koreaanse donder slag heeft onder meer de Nederlandse re gering uit haar eenzijdige welvaartspolitiek kunnen wekken, aldus spreker. De finan ciële en sociaal-economische politiek van het kabinet acht mr. Vixseboxse aanspra kelijk voor wat er tot dusverre aan onze defensie ontbrak. De afgetreden minister mocht zich wel in een dwangpositie hebben bevonden, toch had hij eerder voet bij stuk moeten houden; hij was te zeer geneigd aan de wensen van zijn ambtgenoten toe te geven. Hopende dat de nieuwe bewinds man de Christelijk-Historische toets zal kunnen doorsUan, wenste deze afgevaar digde minister Jacob als geestverwant de raad te geven zich niet tg snel te verplaat sen in de moeilijkheden van zijn mede ministers. De C.H. senator voerde ook nog mr. Sassen ten tonele, die als minister i afgetreden, omdat hij had gemerkt dat dit kabinet geen rijkspolitiek en volgens spreker evenmin defensie-politiek voert. Dit laatste zou dan mr. Schokking ook er varen hebben. Dit werd de minister-president al te bar. Vandaar zijn interruptie: „Alweer de legende-vorming". Vandaag komen nog vier senatoren het woord voeren over de defensie-politiek. TWEEDE KAMER Die van Buitenlandse Zaken wordt uitgesteld ADVERTENTIE HÉRENMODE BARTELJORISSTR. 24 - TEL. 20420 De Tweede Kamer wierp zich gisteren met ijver op de verdere begrotingsbehan deling: des middags hield zij beraadsla gingen in het algemeen over Economische Zaken en des avonds over Binnenlandse Zaken. Hoewel zij dus twee ijzers in het vuur had, voegde zij ook nog cle begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting aan de agenda toe. Die van Buitenlandse Zaken evenwel, waarvoor ruimte was opengehouden in de volgende week, werd van de agenda afgevoerd, daar minister Stikker clan cleel zal nemen aan cle Nieuw Guinea-conferentie. Economische Zaken Acht sprekers lieten hun critische blik ken gaan over het werk van minister Van cle'n Brink. Vier yan'hcii achtten de mid- denstaudsproblemen zo urgent dat zij hun hele. spreekbeurt daaraan wijdden. Het waren de heren Cornelissen (V.V.D.), Schilthuis (P.v.cl.A.), Schmal (C.H.) en N. van den Heuvel (K.V.P.) De heer Schmal drukte de bewindsman in het Frans (blijkbaar nog levend in cie sfeer van Straatsburg, vanwaar hij juist was teruggekeerd) op het hart, niet te spoedig en te druk te ordenen: „Surtout pas trop de zèle". Hij doelde hierbij dan vooral op de vestigingseisen. De heer Schilthuis daarentegen noemde ordening cloor de overheid van de midden stand eeir groot belang. Bij de vestigings eisen moet ook het behoefte-element wor den ingeschakeld, aldus cleze spreker. Vele slagers vinden geen bestaan meer doordat er teveel zijn. De heer Cornelissen bestreed het op nemen van het behoefte-element in de bedrijfsvergunningen. De heer Van den Heuvel bepleitte soepeler credietverlening aan de middenstand. Allen wensten aan het departement het Directoraat van het Middenstandswezen verheven te zien tot een directoraat-generaal. De heer Van den Heuvel (A.R.) besprak de algemene economische aspecten en vond dat de Marshallhulp niet aan haar doel heeft beantwoord, evenmin als de vrij making van het Europese handelsverkeer. De minister blijve zich ervan bewust, dat ordening een noodzakelijk kwaad is: de eranlwoordelïjkheid van de ondernemer blijve zoveel mogelijk onaangetast. De heer Janssen (K.V.P.) was van me ning, dat het tempo van investering slechts in de uiterste noodzaak mag worden ver traagd. De heer Nederhorst (P. v. d. A.) daarentegen zou aantasting van het levens peil funest vinden. Dan maar liever de in vestering wat vertraagd. Tegen verlenging van de arbeidstijd had hij ernstige bezwa ren. Door meer samenwerking van de on dernemers en uitwisseling van ervaring, door betere bedrijfsorganisatie en perso- neelsselectie kan de productie verhoogd worden. Binnenlandse Zaken. Bij Binnenlandse Zaken volgde de Kamer ditmaal een ingewikkelde procedure: de salarissen en pensioenen, inclusief de Agenda voor Haarlem WOENSDAG 29 NOVEMBER Begijnhofkapel: Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. ds. J. J. Buskes spreekt over Het land van Ghandi en Nehru". 8 uur. «Ukgebouw Ged. Oude Gracht 104: ds. G. J. Waardenburg spreekt over „De Psalmen in Bijbel, kerk cn eigen leven", 8 uur. Palace: "Tarzan en de Meerminnen". 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: ..Opmars zonder genade". 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „Dokter Misabeth". 18 j., 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. spaanic: „Het recht van de sterkste", 14 j„ -■>0.7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Salto Mor- '2le 18 j„ 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ^verbreekbare banden", 2, 4.15, 7 en 3-lo uur. DONDERDAG 30 NOVEMBER De Nijverheid: Nederlandse Vereniging voor sexuele hervorming, spreker Gé Nu- bnuk, 8 uur. Nassaupleïn 8: Nederlandse vereniging voor natuurgeneeswijze, spreker Mm" Van der uPWich. 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. kwestie der topsalarissen, die voor alle de partementen tegelijk zal worden beslist, komen Donderdagavond aan de orde. Voorts worden cle overige ambtenaarsbe- langen afzonderlijk behandeld, evenals de openbare orde. Met wat er van de begroting van minister Teulings' departement aldus overblijft, werd gisteravond begonnen. De opmerkingen van een zestal sprekers beperkten zich tot de wenselijkheid van een nieuwe Zondagswet, Begrafeniswet en Kieswet* tot vergroting van de provinciale werkingssfeer, matiging bij annexaties en samenvoegen van gemeenten en soepele toepassing van de woonruimte-vordering. De heer Beernink (C.H.) critiscerde de benoeming van een katholiek tot burge meester van Schoonebeek (Dr.). De heer Al g er a (A.R.) klaagde even eens over cle burgemeestersbenoemingen en over het feit, dat er geen enkele A.R.-Com missaris der Koningin is. Minister Teulings erkende, dat de ver deling der burgemeestersposten in Drente niet overeenkomstig de sterkte-verhoudin gen der partijen aldaar is. Hij zou daaraan zijn aandacht schenken. Bij samenvoeging van gemeenten zal met de grootste omzichtigheid le werk worden gegaan. Samengroeien van kleinere met grote gemeenten is op zich geen reclen lot annexatie. Alleen als clelen dier kleine gemeenten, ver van de kern gelegen, ken nelijk tol cle naburige grote gemeenschap behoren, kan annexatie worden overwogen. ADVERTENTIE Overeenstemming over alle agendapunten ADVERTENTIE Dinsdag is in Den Haag een vergadering gehouden van de delegaties der Neder lands-Indonesische Unie-conferentie. Mede gedeeld werd dat over alle punten van de agenda overeenstemming was bereikt. Over de resultaten wordt onder meer het volgende medegedeeld: Er is van gedachten gewisseld over het vraagstuk van de gearresteerde Nederlan ders in Indonesië en over de rechten van de Hoge Commissarissen bij eventuele ar restaties hunner landgenoten in het land van de andere deelgenoot. Ten aanzien van dit laatste onderwerp is besloten, dal de in ternationaal geldende gebruiken op dit ge bied over en weer zullen worden toegepast. De omstandigheden, waarin de Neder landse ambtenaren in dienst van de Repu bliek Indonesië zijn komen te verkeren, werden uitvoerig en openhartig besproken. De besprekingen leidden tot beter begrip voor de moeilijkheden, welke door de be trokken ambtenaren als gevolg van velerlei omstandigheden worden ondervonden. De Indonesische regering streeft er naar, het probleem der zich in haar dienst bevin dende Nederlanders op korte termijn tot een afdoende oplossing te brengen. In de financiële en economische overeen komst der Ronde Tafel-conferentie was be paald. dat ten aanzien van landen in Europa Nederland en Indonesië op handelspolitiek gebied zouden samenwerken. Thans is overeengekomen deze handels politieke samenwerking in gewijzigde vorm voort te zetten. In beginsel zullen het Ko ninkrijk der Nederlanden en de Republiek Indonesië zelfstandig en afzonderlijk op treden bij het regelen van hun buitenland se handels- en monetaire betrekkingen met andere landen. Voor het rechtstreekse verkeer tussen Nederland en Indonesië is een handelsover eenkomst afgesloten lopende van 1 October 1950 tot 1 October 1951. In deze overeen komst is de Nederlandse uitvoer naar In donesië geraamd op 320 millioen; de in voer in Nederland van Indonesische pro ducten is geraamd op 435 millioen. Pensioen-aangelegenheden Een nieuwe regeling is getroffen voor de pensioenen van gewezen burgerlijk en militair overheidspersoneel. ADVERTENTIE Hohner e.a. KRUISWEG 49 - TELEFOON 11532 1 Predikant veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf Het gerechtshof te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen ds. B. E. J. B., predikant te Amsterdam, die veertien dagen geleden in een langdurige zitting met gesloten deuren in hoger beroep terecht heeft gestaan. De verdachte was in eerste instantie we gens het verbergen of aan de nasporingen van ambtenaren van justitie of politie ont trekken van een minderjarige, die zich aan het wettig over haar gestelde gezag had onttrokken ,door de Amsterdamse recht bank tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. In hoger beroep eiste de pro cureur-generaal drie jaar gevangenisstraf. Het hof veroordeelde de predikant, even als de rechtbank had gedaan, tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Het hof gelastte de onmiddellijke gevan genneming van de verdachte en diens op sluiting in het Huis van Bewaring, daar het hof gevaar voor een poging tot vluchten van de verdachte aanwezig acht. LIE BE '47 De vreemdsoortigste ijsbaan ter wereld bevindt zich in de JungfrauJoch in Zwit serland. Zij is uitgehakt in een gletscher ruim twintig meter onder de oppervlakte en kan met haar uit louter ijs bestaande zoldering en wanden in dc ware zin des woords een IJspaleis genoemd worden. Twee paren zwieren door de ijsgrotten. „Wij hebben geen dichters nodig die goede grammatica kunnen schrijven! Wij hebben geen geduld voor grammatica! Wij hebben dichters nodig die hun gevoelens kunnen uitsnikken. Neen, deze woorden keus is niet schoon, maar zij is vol. Zij stinkt. Zij is bitter als buskruit, zuur als het zand van de steppen, doordringend als mest en luid als het geraas van de strijd. Vloekende en spottende zijn wij er trots op, dat we geen gevoel meer hebben". Dit is de stem van een bezetene, de stem van de op 26-jarige leeftijd gestorven Duit se schrijver Wolfgang Borchert. Deze man heeft de verwording en de ellende van de hedendaagse jeugd onder woorden ge bracht in zijn toneelstuk Buiten voor de deur". Na zijn dood heeft dat stuk, dat alle kenmer ken draagt van een product van een die zich als een verworpene beschouwt, grote opgang gemaakt, doch bekender werd de inhoud nog door de film die de regisseur Wolfgang Liebeneiner ernaar maakte en die als „Liebe '47" overal veel succes boekte. Nu, het zal wel aan ons liggen, maar al die Duitse „filmbekentenissen" over hun narigheden van de laatste jaren raken onze koude kleren niet, met uitzondering dan van „Huwelijk in de schaduw", omdat daar zonder omwegen en zonder vergoelijking de moord op de Joden wordt toegegeven. In „Liebe '47" wordt wel een beetje schuld aan eigen „Noodlot" (dat dat tevens ongeluk over andere volken bracht, schijnt de Duitsers niet te raken) erkend, maar net niet helemaal. Immers de uit Russische krijgsgevangenschap teruggekeerde Fritz Beckmann schuift de „verantwoording" voor de elf mensen die door zijn toedoen niet naar hun haardsteden kunnen terug keren liefst maar weer af op de overste, die hem het bevel over die patrouille gaf. En de vrouw, die evenals hij, voor de ruïne van het leven staat, vergeet bij haar relaas maar al te graag, dat zij in de derti ger jaren ook behoorde tot degenen die ieder referendum van de „Führer" met een volmondig „Ja" beantwoordde. Intussen zijn dat problemen, die de Duit sers nu maar onder elkaar moeten oplossen. Wij voor ons krijgen altijd een beetje krie belig gevoel, als hun films met de onver mijdelijke opnamen van in puin gevallen sleden beginnen, om de toeschouwers bij voorbaat een beetje week te stemmen. Deze bedenkingen nu nemen niet weg, dat de regisseur er in geslaagd is uit een oog punt van filmkunst er een belangwekkend werk van te maken. Zeker, hij grijpt vaak en zelfs wel eens te nadrukkelijk terug naar het expressionisme met zijn vele, dik wijls zeer symbolische beeldovergangen, doch zijn weergeving van de hallucinaties en spookbeelden van de teruggekeerde frontsoldaat die zijn vrouw in de armen van een ander vindt en de wanhoops toestand van de vrouw „die niet alleen kan zijn" en ondervonden heeft, dat genegen heid maar al te vaak berust op zinsbegoo cheling en lage speculaties, getuigt van een artistieke begaafdheid en een beheersing der camera-techniek. De regie doet hier en daar (vooral in de scène met de fantoom-soldaten, die uit hun graven verrijzen) sierk denken aan de film van Wolfgang Staudtke „De moorde naars bevinden zich in ons midden". Ten voordele van „Liebe '47" dient gezegd te worden, dat Liebeneiner een serieuzer poging doet om het schuldprobleem te be naderen dan zijn voorganger. Hilde Krahl, die de vrouwelijke hoofd rol speelt, kreeg op een te Locarno ge houden film-festival een welverdiende onderscheiding voor haar spel. De film gaal van Vrijdag af in het Rem- brandt-theater in Haarlem. J. H. B. VULPENHOUDERS VOLL. GARANTIE M. STRIJLAND S C H O T E R W E G 5—7 Deze regeling geldt zowel voor Neder landse gepensionnoerden. gevestigd in Ne derland als voor die gevestigd elders bui ten Indonesië. Zij. die onder de regeling vallen, krijgen hun pensioen tot het nominale bedrag, als mede duurtetoeslag en kindertoelagen, uitbetaald in Nederlands courant. De onderscheiding in pensioengroepen 1 en 2 is vervallen. Er wordt geen andere onderscheiding ingevoerd. De nieuwe regeling is ook van toepas sing op de pensioenen van gewezen bij zondere leerkrachten en van personen, die werkzaam zijn geweest bij de Indische pensioenfondsen of bij andere rechtsper soonlijkheid bezittende Indonesische over heidsinstellingen. Voorts is. eveneens met verrekening volgens het zg. overall-percentage, de uit betaling in Nederlands courant in Neder land en elders buiten Indonesië gegaran deerd van gagementen. landspensioenen en -onderstanden (z.g. smartegelden) en met pensioen op een lijn te stellen uitkeringen. De regeling betreffende de eigen-pen sioenen en de overige op dezelfde voet ge regelde uitkeringen geldt niet ten aanzien van personen, gevestigd in Nederlands Nieuw Guinea. De burgerlijke en mili taire zg. R.T.C.-wachtgeldcn vormen het onderwerp van een afzonderlijke regeling. Ten aanzien van weduwenpensioenen en wezenonderstanden van de nagelaten betrekkingen van gewezen burgerlijk en militair overheidspersoneel is een overeen komst gesloten van verdergaande strek king. Tegenover afstand door Indonesië aan Nederland van de in Nederland aanwezige activa van de drie weduwen- cn wezen fondsen en van bepaalde activa van enkele eigen-pensioenfondsen heeft Nederland de verplichting tot uitbetaling van de we duwenpensioenen en wezenonderstanden met inbegrip van duurtetoeslagen in Ne derland, integraal op zich genomen.. Tevens is in deze overeenkomst verwerkt de definitieve afwikkeling van de ter R.T.C. overeengekomen verrekening van de verkregen rechten van het voormalig K.N.I.L.-personeel. dat in Nederlandse overheidsdienst overgaat. Voorts is een regeling getroffen voor de afwikkeling van verplichtingen van Indo nesische „deviezen-ingezetenen" uit hoofde van het betalingsverkeer van 10 Mei 1940 tot 1 Augustus 1947. Het ligt in het voor nemen van de Indonesische regering spoe dig over te gaan tot een regeling voor de z.g. gurnirekeningen. Een andere overeen komst betreft de transfer van lopende in komsten. Transfer In het algemeen zal met ingang van 1 Januari 1951 aan natuurlijke perso nen „deviezeningezetenen" van Neder land, vergunning voor transfer van lopende inkomsten worden toegestaan lot een maximum van 5000 (Ned. Crt.) per jaar. Aan houders van z.g. I- rekeningen zal deze faciliteit verleend worden met terugwerkende kracht van 1 Januari 1950 af. Ten aanzien van de thans geldende be palingen met betrekking tot de transfer van winsten en afschrijvingen kan worden opgemerkt, dat voor winsten, behaald in boekjaren, geopend na 1 Juli 1950, hel z.g. basisjaren-criterium niet langer van toe passing zal zijn. Dit criterium zal uiterst soepel gehanteerd worden bij het geven van vergunningen tot winsttransfer voor winsten over boekjaren, welke zijn se- opend vóór 2 Juli 1960. Nieuw Guinea De kwestie inzake Nieuw Guinea, die op deze conferentie niet ter sprake kwam, daar zij de volgende week in een afzonder lijke conferentie wordt behandeld, is door minister Van Maarseveen aan het slot van de vergadering even aangeroerd. De minis ter zeide: „Een zeer moeilijk, ongetwijfeld het moeilijkste probleem in de verhouding tus sen onze beide volken zal de volgende week besproken worden. Het zou aan de waar digheid van Nederland zowel als van Indo nesië te kort doen. wanneer deze confercn- lici moest plaats hebben onder de druk van een openlijke ol' bedekte bedreiging. De Ne derlanders, die in Indonesië vertoeven, mogen niet als gijzelaars beschouwd wor den voor politieke of andere eisen, die Indonesië aan Nederland wil stellen. Ook zij hebben het recht om te leven in een we reld, vrij van angst en terreur. Ik ben er van overtuigd, dat dit ook de opvatting van de Indonesische regering is." De voorzitter van de Indonesische dele gatie, mr. Moh. Roem, die in dc slotverga dering eveneens een rede hield, heeft daarin niet op de kwestie Nieuw-Guinea gezinspeeld. Ten aanzien van de positie der Nederlandse ondernemingen en van het Nederlandse kapitaal in Indonesië zeide hij, dat het standpunt van Indonesië in deze blijft zoals het is. namelijk, dat Indonesië buitenlandse krachten en bui tenlands kapitaal nodig heeft, waarbij niet te kort wordt gedaan aan de ontwikkeling en dc mogelijkheden, welke voor het eigen volk open staan in de thans gewijzigde omstandigheden. (Onze parlementaire redacteur merkt naar aanleiding van de woorden van minis ter Van Maarseveen op, dat bovenstaande passage in diens rede kennelijk geïnspireerd is door de zeer recente gang van zaken in Indonesië en onder de indruk van de ver ontrustend geachte agitatie voor een boy cot van Nederlandse belangen en bedrei ging van lijf en goed der Nederlanders in Indonesië). Sprietjes, grasjes en vogeltjes ADVERTENTIE KUNSTHANDEL LEFFELAAR Het adres waar Sint steeds weer nieuwe verrassingen vindt Kamerlid stelt vragen over uitlating van generaal Kruis De chef van de Generale Staf. generaal mr. H. J. Kruis, heeft dezer dagen in Den Haag een causerie gehouden, waarin hij onder meer als zijn mening te kennen gaf dat het voor de bouw van een sterk leger nuttig zou zijn als er minder land be schikbaar werd gesteld voor de bescher ming van grasjes, sprietjes en vogeltjes. Naar aanleiding van deze uitlating heeft het Tweede Kamerlid de heer Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) de minister van Oorlog gevraagd of het hem bekend was dat zijn ambtsvoorgangers steeds een goede verstandhouding met de natuurbe scherming hebben gehad en dat deze goede verstandhouding herhaaldelijk is verstoord door het houden van voor de natuurbescherming denigrerende redevoe ringen door de chef van de Generale Staf. De heer Van der Goes van Naters vroeg de minister voorts of hij niet van mening is dat generaal Kruis op ontoelaatbaar eenzijdige wijze een gebied betreedt waar andere organen dan de Generale Staf be voegd zijn, cn dat de wijze, waarop generaal Kruis zijn uitlatingen pleegt te doen. brede kringen van ons volk. die het rccreatiebelang als een hoog goed zien. tegen de landsverdediging inneemt m plaats van de waardering ervan te be vorderen. Het Kamerlid vraagt tenslotte of de minister bereid is aan dit euvel voorgoed een einde te maken. Otto de Nobel (83 jaar) te Voorburg overleden Componist van „Morgenrood" Dinsdagmiddag is in zijn woning te Voorburg op 83-jarige leeftijd overleden de heer Otto Willem de Nobel, bekend als componist, koordirigent en leraar solo zang en stemvorming. Otto de Nobel werd op 10 Februari 1867 te Haarlem geboren. Hij kwam uit een ge zin met acht kinderen. Eerst was hij leer ling van de Muziekschool te dezer stede, daarna bezocht hij het Amsterdams Con servatorium van de Maatschappij tot bevor dering der Toonkunst. Na het behalen van het einddiploma werd hij plaatsvervanger van Messchaert voor het geven van onder wijs in solozang aan deze instelling. Van 1894 tot 1895 maakte De Nobel als bas zanger deel uit van de Nederlandse Opera, die toen onder leiding van C. van der Lin den stond. Een stemaandoening noodzaakte hem dc opera te verlaten, waarna hij zich speciaal aan het onderwijs wijdde. Tevens werd hij dirigent van enige koorvereni gingen te 's-Gravenhage, Leiden, Dordrecht, Rotterdam, Utrecht en Haarlem. Jarenlang had Otto de Nobel de leiding van „De Stem des Volks" te Amsterdam. Vijftig jaar ge leden ongeveer componeerde hij het socia listische strijdlied „Morgenrood". Behalve zangpaedagoog was De Nobel ook docent in de spraakkunst. Sedert 1914 was hij directeur van een door hem opge richte muziekschool in Den Haag. Vele van zijn composities worden nog steeds uitge voerd, ook voor de radio Bekroond werd zijn „Gloria in excelsis Deo", het verplichte nummer op liet grote concours van het Haarlemse Polyhymnia in 1925. De onge veer twintig jaar geleden door hem ge schreven artikelen over zangkunst cn spraakleer worden thans opnieuw gepubli ceerd* in het orgaan van de Bond van Ar beiderszangverenigingen in Nederland. In 1947 heeft liet Koninklijk mannen koor Caecilia te Haarlem op verzoek van de bejaarde componist nog een uitvoering gegeven van het reeds genoemde „Gloria in excelsis Deo", na afloop waarvan hij een ovatie van het publiek in ontvangst moest nemen. Otto de Nobel is van 1922 tot 1944 dirigent van dit koor geweest. Ernstige teleurstellingen zijn hem in zijn ouderdom niet bespaard gebleven. Tijdens liet bombardement van hei Bezuidenhout le 's Gravenhage verloor hij, behalve ette lijke waardevolle souvenirs, zijn kostbare, hem door de Haagse Stem des Volks ge schonken vleugel. In de laatste jaren was hij niet meer tol componeren in staat door het verlies van het grootste deel van zijn gezichtsvermogen. Een jaar en drie maanden geëist tegen oneerlijke postambtenaar De 30-jarige PTT-ambtenaar W. G. D. te Markelo had zich Dinsdagmiddag voor de Almelose rechtbank te verantwoorden voor het feit dat hij 1000 uit een aange tekende brief had weggenomen. Hij legde een volledige bekentenis af. Tijdens het verhoor bleek, dat D„ die een vooraan staande plaats in het culturele leven in nam een kastekort had van ongeveer 400, aangezien hij enige malen geld uit de kas op het postkantoor tc Markelo had gehaald. De eis luidde een jaar en drie maanden gevangenisstraf en teruggave van 1000. Administrateur verduisterde 32.000.- Twee jaar geëist De officier van justitie bij de Alkmaarse rechtbank eiste Dinsdagmiddag tegen de 34-jarige administrateur-penningmeester van de Vee- en Vleeskeuringsdienst Bar- singerhorn en Omstreken, G. T. uit Scha- gen een gevangenisstraf van twee jaar we gens verduistering van een bedrag van ongeveer 32.000. Bedragen van 2000 en 4000 werden geregeld door T. van de giro opgenomen cn er wei-den betalingen van debiteuren geïnd doch niet in de boeken verantwoord. Zo heeft T. zich van 1946 tot begin 1950 ongeveer 32.000 toegeëigend. De administrateur gaf het ten laste ge legde toe..De controle in het bedrijf was niet goed en een accountant die geregeld de boek-en controleerde heeft van de mal versaties niets gemerkt totdat een gedu peerde kolenhandelaar de zaak aan het rollen bracht. T. besteedde het geld voor zijn huishouden en maakte reizen naar het buitenland. De advocaat van verdachte mr P. A. C. Bondam, achtte de eis van de officier, ge zien de omstandigheden, te hoog en be- pleitte een lichtere straf.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5