RADIO KAASENBROOD ia INT NICOLAAS GEEFT BIJ VOORKEUR De kosten der politie te Haarlem ORGANQN-OSS „Asaph" op zijn standplaats op Bavo-orgel BLOEMEN EXPRESSE WEEK art v.Empelen Amsterdamse Beurs QKort en Bondig 20. oensdag 29 November 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant DE BOEKPERS Gr. Houtstraat 55-57, tel. 19397 ADVERTENTIE CENTRALE BOEKH. MUL - STAP P. VAN CITTERT H. COEBERGH Gr. Houtstraat 63, tel. 10305 Spekstraat 14, tel. 10839 Ged. O. Gracht 74, tel. 17577 HAARLEMSCH BOEKHUIS Zijlstraat 89, tel. 14252 H. H. LANKAMP Kruisweg 19, tel. 13287 DE ERVEN LOOSJES Gr. Houtstraat 100, tel. 13060 DE ERVEN LOOS3ES Rijksstraatweg 125, tel. 23991 H. DE VRIES üacobijnestraat 3, tel. 10785 1. M. DE WIT Bloemendaal, tel. 22874 Boeken e pre; ing i ken, een k« sky ve grijp: toren verlog iter N; houdt Da - wia probe> ende Zijn natuurlijk hoog, maar zeker niet te hoog ye den "[k - 11 ze' hij egtijdii de Haarlemse raadsvergadering van overober zijn mededelingen gedaan over financiering van de uitgaven voor de tie. Aanleiding daartoe was een brief- jtefeeiing tussen Gedeputeerde Staten en behtk college van B. en W. In ons verslag zijn [et p- ÏOorden „zeer hoge kosten der politie" ]H [uikt, waaruit zou kunnen worden af- dat Haarlem te royaal met zijn uit- voor de politie is. Die conclusie zou 'el niet met de feiten overeenkomen. ÏJjr.dien is zo werd ons verzekerd :eV opmerking van Gedeputeerde Staten al- gegrond op het feit. dat de uitgaven, de gemeente op de begroting gevoteerd niet volledig gedekt worden door de 'gfedie die daarvoor van het rijk ontvan- iwordt. .heer W. C. Bakker, wethouder van b aciën, deelde mede, dat het „politie- snbesluit" voor Haarlem een teleurstel- is geweest en dat uitvoering daarvan .matHaarlem in 1950 een nadelig saldo van 10.000 zou betekenen en voor 1951 zelfs 200.000. Er worden evenwel zo Je de wethouder daaraan toe nog êrhandelingen met het rijk gevoerd om gunstiger regeling te verkrijgen, at deze zaak betreft is nog het volgen- er verduidelijking mee te delen. In de iingstijd werd de gemeentelijke poli- jvergeschakeld tot een rijkspolitie. Alle aven kwamen toen voor rekening van rijk. Na de bevrijding bleef de rijks te in de meeste kleine gemeenten, maar Iwj gote steden kregen hun gemeentepolitie g. Trouwens ook enkele kleine gemeen- zoals Heemstede, Bloemendaal, Zand- Velsen. Om bij de financiële rege- tussen rijk en gemeenten geen onge leid te scheppen, werd door Den Haag ezegd, dat de gemeenten met een ge- ielijke politie toch de gewone politie- aven van het rijk vergoed zouden :akowe zen. lp de begroting voor 1950 van Haarlem. :onln? den de uitgaven voor de politie op 024.753 geraamd, de inkomsten op jj'; 3.251, terwijl het verschil 1.851.502) aamd werd als vergoeding of bijdrage het rijk in de kosten van de politie, de toelichting werd door B. en W. «merkt: „De hoogte van deze vergoe- of bijdrage zal bij algemene maatregel bestuur worden geregeld. In afwach- van de terzake te verwachten voor- iften kunnen de gemeenten, volgens de iilaire van de minister van Binnenland- laken d.d. 2 December 1947, er voor- g op rekenen, dat het vast te stellen toereikend zijn zal om alle kosten, ke het apparaat der politie in engere betreffen, daaruit te bestrijden." Uitgaven lang niet gedekt lu is de aangekondigde maatregel van uur afgekomen. Het blijkt evenwel, dat iorm van vergoeding die daarbij is aan- j0|omen, de uitgaven die Haarlem doet, ij, i niet .volledig dekken. Bezuiniging van Ikenis daarop is niet mogelijk, want aan irlem wordt, evenals aan andere ge- mten, door Den Haag voorgeschreven groot de sterkte van het corps moet Het personeel wordt betaald overeen- hstig een door Den Haag goedgekeurde H (j irisschaal. Voor dit jaar was alleen voor BB wedden een bedrag van 1.377.223 uit rokken, plus 264.607 als kosten van lekering en pensionnering. Tezamen dus neest; =ae tij Vt Indh.- tot ve Cab 6üjn; 12 5 comt wij tv" k aats::- bewz:. de Br duic?p' ken. S rgent er n tege; ric c ij wei raaa. rd plu clensi.: lei konir. de go o; bij thodc rlands oldoen ger! 5ii ADVERTENTIE er 1... Technisch groot!! c. C. J. -Roos- F. G. PHILIPS ERRES WALDORP ELECTRISCHE APPARATEN 'n Blijvend cadeau voor St. Nicolaas Grote Houtstraat 131 - Telefoon 10271 Smedestraat 7 - 11287 og steeds geen woning voor indvoorts burgemeester „Keus genoeg", zeggen grootste fracties k öe gisteren gehouden vergadering van Zandvoortse gemeenteraad is gebleken ~r nog steeds ernstig verschil van töif bestaat tussen de grootste twee Hies, die van de Partij van de Arbeid en 1 de plaatselijke combinatie Christelijk Sorische Partij daarbij gesteund door •".eer Blom (C.P.N.) enerzijds en voorzitter anderzijds over de wijze a<>P in de woningnood van de burge- feJer moest worden voorzien. N de raad was een plan voorgelegd r een te bouwen ambtswoning aan de ri-Boulevard, die naar het oordeel van burgemeester, een stuk kleiner van op was dan het enkele jaren geleden door raad goedgekeurde en door Gedepu- ;de Staten verworpen ontwerp voor een biswoning. Meden van de P. v. d. A„ de C.H.P. en C.P.N. stelden zich evenwel op het Wipunt, dat de huidige woningvoorraad boende mogelijkheden voor de huisves- tvan de burgemeester en zijn gezin - zodat de raad in deze geen taak I" het bijzonder werd op het huis „De verin Kostverloren gewezen en op de jseens disponibele villa „De Tol", y? voorstel van de heer Siegers •'•P.) besloot de raad tot het instellen 0 een commissie ad hoc, die zal trachten o compromis te vinden. «t voorstel tot verhoging van de water- Sa werd door het college teruggenomen, Kt de heer Lindeman (K.V.P.) had •Ken op een frappant verschil in het crmateriaal dat de directeur der bedrij ft aan hem had verstrekt en de gegevens, scoor dezelfde functionaris aan B. en W. ion meegedeeld. 1.641.820. Verder was nog uitgetrokken voor kleding 107.000, voor gebouwen 58.440, auto's, rijwielen, enz. 78.890, telefoon, radio enz. 40.955, bureaubehoef ten 15.000 en dactyloscopie 6000. Deze bedragen belopen bij elkaar /306.265.waar- mee vrijwel het gehele politiebudget is op gesomd. In het verleden is meermalen gebleken dat de uitgaven die Haarlem voor de politie deed, de instemming had van het departe ment. De sterkte der politie is door Den Haag vastgesteld op 370 man en aan dit voor schrift heeft de gemeente zich gehouden. Wij vernemen dat de norm, die het rijk nu voor de vergoeding heeft aangenomen, voor Haarlem ongunstig werkt omdat die in het algemeen toepasselijk is voor ge meenten die veel jong personeel hebben. Haarlem heeft in verhouding vrij veel per soneel met veel dienstjaren, dat dus aan spraak heeft op een hogere bezoldiging. Haarlem is niet de enige gemeente die teleurgesteld is door het „politiekosten- besluit". Er zijn gemeenten die er nog slechter zijn afgekomen. Vandaar dat ook die gemeenten in Den Haag hebben aangedrongen op een her ziening van de normen, waardoor de nu ontstane onbillijkheid zou worden opge heven. Ander belang: Nieuw politiebureau Er is voor Haarlem ook nog een ander belang bij de zaak betrokken. Zoals onze lezers weten, is er hier grote behoefte aan een nieuw en groter politiebureau. De raad gaf B. en W. reeds machtiging de plannen daarvoor te laten ontwerpen. De verwach ting was dat het rijk de jaarlijkse lasten (rente en aflossing van het kapitaal dat deze bouw zal kosten) voor zijn rekening zou nemen. Gevreesd wordt dat dit, onder de gewijzigde omstandigheden niet zo vlot zal verlopen. Toch hoopt men dat in deze aangelegenheid een bevredigende oplossing zal worden gezocht. Er zijn nog enkele ge meenten die ook dringend behoefte hebben van een nieuw politiebureau, zodat het rijk wel genoodzaakt zal zijn hierin een vaste lijn te volgen. ADVERTENTIE De Ned. Hervormde Kerk te Zelhem, die in April 1945 bijna geheel verwoest werd. is thans zover gerestaureerd, dat zij op 16 December weer in gebruik kan worden genomen. Het kerkje dateert uit het jaar 800. Asaph wordt gehesen. Het beeld Asaph is vanmorgen op zijn 27 meter hoge standplaats op het orgel van Haarlems Grote Kerk gehesen. In 1942 vertoonde het toenmalige beeld sporen van verval en besloten werd het omlaag te halen, om ongelukken te voorkomen. Dooi de oorlog moest met het maken van een nieuw beeld gewacht worden, maar na de bevrijding werden plannen gemaakt een nieuw beeld te maken, waarvoor aan de heer Jan Verdonck opdracht werd gegeven. Het plaatsen geschiedde door de firma Kemper onder leiding van ambtenaren van Openbare Werken. Het beeld werd ge deeltelijk in doeken verpakt, om bescha diging tijdens het hijsen te voorkomen. De werkzaamheden verliepen vlot en na korte tijd had het beeld, dat een lengte heeft van 2,75 meter en een gewicht heeft van 600 kg, zijn standplaats bereikt. Voetbal VVB en Ripperda hebben goede kansen Door de slechte gesteldheid der terreinen zijn in de vierde klassen vele wedstrijden uitgesteld en de meeste elftallen hebben een achterstand. In de vierde klasse D maakt WB een kans om kampioen te worden. De ploeg heeft tien wedstrijden achter de rug en heeft vijftien punten behaald. Een con current is DRC. dat minder verliespunten heeft, doch een achterstand moet inhalen. In afdeling F stelt Bloemendaal pogingen in het werk om in de derde klas terug te keren. Hei heeft echter in Swift een concur rent en staat drie punten achter. De helft van de competitie is nog niet bereikt, zodat er nog voldoende tijd is, om hogerop te komen. Vliegende Vogels slaat weer een be hoorlijk figuur. DCO, dat goed begon is afgezakt. Het behaalde vier overwinningen, doch verloor evenveel keren. Rioperda voert in de vierde klasse G een strijd met Wilskracht om de bovenste plaats. Door Zondag met 2—0 van DSS te winnen staat de Haarlemse ploeg gelijk met de Amsterdamse vereniging. De kans voor DSS is door de nederlaag verminderd. EHS is dit seizoen niet zo goed op dreef als in het vorig, doch voorlopig staat het nog gunstig. ETO had Zondag gelijk kunnen komen met het leidende Naarden. als het tenminste ge wonnen had. De Hoofddorpse ploeg verloor echter tegen Naarden met 53 en heeft nu een achterstand van vier punten. ADVERTENTIE Voor St. Nicolaas moet het zijn Een artistiek portret van groot tot klein. RICHE FOTO ART 169 Grote Houtstraat - Telefoon 13472 De „oude" Asaph heeft meer dan een eeuw dienst gedaan en verwacht wordt, dat de „nieuwe" nog langer zal meekun nen, omdat het hout van betere kwaliteit is dan van de vroegere. Over trottoirs, honden en hanen Moeten er nog meer verboden in de Haarlemse politiever ordening komen Een lezer wil, nu de Algemene Politie verordening le Haarlem herzien wordt, van de gelegenheid gebruik maken om het aantal verboden uit te breiden. Allereerst wil hij verbieden dat de hon den vrij op straat lopen. Hij stelt dit voor omdat loslopende honden meermalen ver keersongelukken veroorzaken. Bovendien vindt hij het een gevaar voor de gezond heid der Haarlemmers als honden in de gelegenheid zijn groenten die op trottoirs zijn uitgestald, te „besproeien". Is het zo schrijft deze lezer zo slecht met de gemeentekas gesteld, dat men toestaat aan winkeliers een deel van het trottoir in gebruik te nemen voor het uitstallen van hun groente, omdat zij daar voor enkele guldens precario betalen? Soms zetten klanten nog hun fiets voor de kisten met groente en dan zijn de wandelaars gedwongen op de rijweg te lopen. Dit is zelfs te constateren in enkele zeer nauwe straten in de binnenstad. Tenslotte nog het volgende: Ik ken enkele personen, die op.advies van hun dokter met open ramen moeten slapen, daar zij slechte longen hebben. Nu zijn er in hun buurt personen, die er één of meer hanen op na houden. Des zomers beginnen die al om half vier te kraaien. Om toch nog wat te slapen moeten de ramen dicht. De politie verzocht zulke houders van hanen het hok tot 7 uur dicht te houden, maar als zij on willig zijn (en dit is meermalen gebeurd) is er niets aan te doen. Wel in Den Haag en misschien ook wel op meer plaatsen, want daar zijn in de Politieverordening bepalingen opgenomen om zo'n overlast te voorkomen. In Haarlem is men ten achtei'. De gelegenheid is er nu om de borst- en longlijders te helpen, hurï gezondheid te herwinnen. Tot zover deze brief. Wij mei-ken op, dat enkele groentehan- delaars reeds van ouds toestemming had den om hun waren op het trottoir uit te i stallen. Het wordt erkend dat dit in een nauwe winkelstraat met veel verkeer steeds een ernstige belemmering vormt, maar het j college van B. en W. heeft besloten die oude rechten als het enigszins mogelijk is i te blijven erkennen. Verkoop van prikkellectuur Bepalingen in politie verordeningen onverbindend 1 De Hoge Raad heeft de bepalingen in de I politie-verordeningen van Sittard en Til- j burg, waarbij het verkopen van zinnen prikkelende lectuur verboden is. onver bindend verklaard. De Hoge Raad acht deze bepalingen in strijd met artikel 7 van de Grondwet, dat vrijheid van druk pers waarborgt. Twee kioskhouders, een uit Sittard en een uit Tilburg, die op grond van de des betreffende bepalingen waren veroordeeld, zijn ontslagen van rechtsvervolging. Zevenduizend ton rijst voor Nederland Vanmorgen omstreeks 10 uur liep het Noorse stoomschip Arna met 7000 ton rijst aan boord de sluis van IJmuiden binnen. Het schip, dat van Brits-Indië kwam, is het eerste dat na ae oorlog een „volle lading" rijst binnenbrengt. Met „Pinokkio" begon het grote Sinterklaasfeest Hedenmorgen is in de gemeentelijke Concertzaal het 39ste Onderwijzers St. Nicolaasfeest begonnen met een opvoering voor leerlingen van de vijfde klassen van enige lagere scholen, die drie keer herhaald zal worden, van een toneelbewerking van het vermaarde Italiaanse kinderboek ..Pi nokkio" van de schrijver Carlo Collodi door Rob Geraerds. welke ook de leiding over de voorstelling had. De geschiedenis van deze houten pop (uit het land dat nog al tijd zijn marionettenspelers in ere houdt) die zo graag een jongen wil worden, doch die daarvoor te lichtzinnig en te ondeugend is, kreeg nieuwe bekendheid door de ge lijknamige populaire tekenfilm van Walt Disney, waarvan trouwens op het thans vertoonde spel kennelijk een niet geringe invloed uitging. Maar hoe dan ook: in vijftien taferelen worden de voornaamste avonturen van Pinokkio in kleuren en geuren verteld, dank zij de practische inrichting van het toneel zonder veel onderbrekingen. Men maakt kennis met het slechte vriendje Lampepit, met het over tovermach't be schikkende meisje met de blauwe haren en met de slimme bedriegers in dierenge- daante, men vergezelt de titelheld naar het levensgevaarlijke speelgoedland, waar domme jongens na vijf maanden in ezels worden veranderd, om tenslotte na het avontuur in de maag van de walvis de gelukkige hereniging met zijn vader, de poppensnijder Geppetto mee te maken. Het geheel opgeluisterd door zang en dans, waar dat zo te pas kan worden gebracht. De laatste lijd heb ik nog al wat critiek gehad op het werk van Rob Geraerds voor de jeugd, vooral omdat hij veel te over dadig met gesuikerde moraal strooide en te weinig voedsel aan de fantasie gaf. Maar gelukkig heeft hij thans in de décor-ont werper Teddy Goeth een medewerker ge vonden, die voor dit laatste bezwaar niets dan gelukkige oplossingen vond. Zo moet het zijn. Ook over de keuze van het stuk mag men zich van harte verheugen. Het is alleen jammer dat een dergelijk feest niet anders dan in de Concertzaal plaats kan hebben, waar men geluidsversterking te hulp moet roepen en de toneelaccomodatie weinig voldoening schenkt. Over de spel- prestaties zal ik dan ook maar geen oordeel geven. DAVID KONING. Triest getal Aantal doden door verkeers ongelukken tot zestien gestegen De bejaarde Haarlemse dame die Za terdagmorgen op de Kleverparkweg door een auto werd aangereden, is gistermid dag aan de gevolgen van deze aanrijding in de Mariastichting bezweken. Hierdoor is het dodencijfer tengevolge van verkeersongelukken in Haarlem tot zestien gestegen, dat wil zeggen een meer dan in het gehele jaar 1949 het geval was. In veertien van deze ongevallen droeg het slachtoffer zelf de schuld. De 47-jarige scheepmaker A. de Reus uit Rotterdam, die werkzaam was aan boord van het Belgische tankschip Spidoleïne, dat in dok drie van de Rotterdamse Droogdok Mij lag. werd Dinsdagmiddag geraakt door een electriciteitskabel. De man was op slag dood. ADVERTENTIE ELECTR. FORNUIZEN UIT VOORRAAD LEVERBAAR ALLEEN VERKOOP VOOR HAARLEM ÉNOMSTR. Electro- Technisch Bureau P. van PUTTEN Sc Zn. Wilsons plein S, Haarlem, Tel. 13756' Premier Natsir Crematie mevrouw M. B. Boissevain—Pijnappel Dat de overleden pionierster voor hei vrouwenrecht, mevrouw M. B. Boissevain- Pijnappel, in brede kring werd gewaar deerd is gisteren gebleken. Zeer velen hebben haar in het crematorium te Velsen de laatste eer bewezen en talrijk waren de bloemstukke die de kist, waarin haar stoffelijk overschot rustte, bedekten en omringden. In de aula heeft mevrouw mr. J. M. StoffelsVan Haaften namens de „Ver eniging voor Vrouwenbelangen, Vrouwen arbeid en gelijk Staatsburgerschap" ae overledene dank gebracht voor wat zij in het belang der vrouwen deed. Spreekster achtte het de beste vorm van hulde aan mevrouw Boissevain, om voort te gaan op de weg die zij heeft voorbereid. Uit naam van het hoofdbestuur van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie uitte mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello woorden van waardering. Mede door haar onvermoeid streven is het mo gelijk geworden dat de vrouw een in alle opzichten gelijkwaardige plaats in de maatschappij kan veroveren, aldus spre ker. De oud-secretaris van de statenfractie, de heer J. J. Korff roemde de trouw van de overledene aan haar werk en haar hoge plichtsbetrachting. Diep ontroerd sprak daarna de oudste zoon, de heer Menzo Boissevain, woorden van herinnering aan zijn moeder en van dank aan allen die naar de plaats van verassing waren gekomen. Begeleid door de tonen van Bachs ko raal: Wenn ich einmal soil scheiden, daal de de kist. Santpoort OECUMENISCHE KERKDIENST. Zondagmiddag wordt in de Nederlandse Flervormde Kerk van Santpoort een Oecu menische jeugddienst gehouden. Als spre kers treden op Ds. F. Keja uit Stompetoren bij Alkmaar en kapelaan P. Thieme van de Oud-Katholieke Kerk in IJmuiden. Medewerking wordt verleend door de heren Adr. Verschoor orgel en J. v. d. Vlugt fluit plus het Hervormde Kerkkoor van Velsen. ADVERTENTIE 0 Uw bloemengroet uit Heemstede per INTERFLORA naar alle landen. Komt U onze speciale etalage even zien. BLOEMENMAGAZIJN Wij houden ons aan R.T.C. betreffende Irian DJAKARTA, 28 November (Aneta). „Wij houden ons aan ons op de Ronde tafel-conferentie gegeven woord, namelijk dat het vraagstuk-Irian door onderhande lingen uiterlijk op 27 December 1950 zal zijn opgelost en daarom heeft de regering de onderhandelings-delegatie voor Irian samengesteld", aldus zeiae de Indonesische minister-president aan een vertegenwoor diger van Aneta. Op een vraag van deze vertegenwoor diger, of de regering inzake Irian hetzelfde standpunt inneemt als de vice-president Hatta te Sibolga heeft uiteengezet, (uitstel behandeling, mogelijke tussenkomst der UNO) zeide Natsir: ieder heeft het recht om vraagstukken te analyseren. Op een vraag naar zijn mening over eventuele boycot-acties tegen Nederlan ders antwoordde Natsir, dat bij het organi seren van acties steeds voorop dient te worden gesteld de vraag, of met deze acties het land al dan niet gebaat is. Wij dienen zeide hij verder te beseffen, dat wij thans, naast de vrijheid, ook verantwoor delijkheid hebben, namelijk verantwoor delijkheid voor alles wat er in dit land gebeurt. Wij kunnen niet tolereren, dat door eventuele acties de nationale belan gen worden geschaad. Natsir zeide ten slotte: De veiligheid van lijf en goed van iedere ingezetene van een rechtsstaat dient gegarandeerd te zijn en daar zal de regering dan ook voor waken. SCHEEPVAART Alamak, 27 te Damman. Amstelvaart, 27 te Marseille. Arkeldijk, 27 te Antwerpen. Alhena, 24 te Buenos Aires v. R'dam. Abbedijk, 27 te New York v. Botwood. Alcyone, 28 v. Port au Prince n. Cape Haitien. Algenib, .28 te Recife. Alioth, 28 v. Porto Alegre n. Rio Grande. Aletta (t), 27 v. Hongkong n. Mlri. Aalsdijk, 27 325 m, W.ZW. Flores. Amstelpark, 27 v. de Schelde n. Hamburg. Agatha (t). 24 v. Balilcpapan n. Singapore. Albireo. 28 v. Hamburg te Antwerpen. Arnedijk, 28 verw. voorgaats H. v. Holland. Aalsum, 29 verw. Ten er iff e. Alkaid. 28 v. R'dam n. Porto Alegre. Alwaki, 28 te Montevideo. Amstelkerk, pass. 28 Finisterre. Andijk, 28 v. Antwerpen. Alblasserdijk. 29 in Str. Florida. Aldabi, pass. 29 St. Paulsrocks. Amsteldijk, 28 te Galveston v. Houston. Arendsdijk, 28 te New York v. Buenos Aires. Atlas, 28 v. Gibraltar n. Napels. Averdijk. 29 te Antwerpen v. New York. Blijdendijk, 25 te Albany. Borneo. 28 te A'dam v. Soerabaja. Bengkalis. 27 v. Cheribon n. Semarang. Bloemfontein. 27 200 m. NW. Kp. St. Martin. Blommersdijk, 27 470 m. W. Scillies. Beverwijk. 28 bij Ouessant. Britsum, pass. 28 Kp. Tenez. Boskoop, 29 v. Plymouth n. Antwerpen. Clavella, 27 dwars Rasalhadd. Ceram. 28 v. Genua. Cottica. 27 400 m. W. Finisterre. Cleodora (t). 27 te Bergen v. R'dam. Caltex Delft, 28 v. Port Said. Caltex Leiden, pass. 28 Gibraltar. Caltex Pernis. pass. 28 Algiers. Caltex The Hague, pass. 28 Finisterre. Cameronia. 28 v. Djakarta n. R'dam. Celebes, 30 verw. Makassar. Chama. 28 v. Southampton n. Keywest. Congostroom, 28 v. Douala n. Lagos. Corilla, pass. 28 Ouessant. Cyrenia, 29 verw. Colombo. Delfshaven, pass. 27 Finisterre. Drente, 22 v. Calcutta te Los Angeles. Douro. 25 v. Cristobal n. Tumaco. Diemcrdijk, pass. 28 Cuxhaven n. Bremen. Dorsetshire, pass. 28 Aden. Delft, 29 v. Curacao n. Aruba. Eemland. 27 te llheos. Empire Brent, pass. 27 Kp. de Gata. Edam. 27 480 m. O.ZO. Kp Race. Enggano, pass. 27 Texel. Esso Den Haag (t), 27 480 m. ZW. Flores. Esso Rotterdam (t). 27 180 m. W.ZW. Ouessant. Enggano. pass. 28 Vlissingen. Elmina, 28 v. Dakar n. Freetown. Farmsum, 27 te Trinidad. Friesland, 28 verw. Singapore. Friesland. 28 v. Londen te Dunston. Garoet. 28 te Algiers. Gaasterkerk, 27 te Port Elisabeth. Ganymedes. 23 v. Belize n. Puerto Cortez. Heelsum, v Jacksonville n. Savanna. Hecuba, 25 v. Paramaribo n. Demerara. Hercules. 28 te R'dam v. Gibraltar. Haarlem, 27 210 m. N. Sombrero. Heemskerk, 28 verw. Aden. Hector. 28 v. Algiers n. Patras. Helena. 29 te R'dam. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3Ned. 1947 97^ gb 97% A. K. U 172% 170% Lever Brothers 213 209% Philips Gloeil. 226 223% Kon. Petroleum 294% 290 A'dam Rubber 125% 123% Holl. Amer. Lijn 169 169 Ned. Scheepv.Unie 151% 151 H. V. A 112% 112 104% 103 Amsterd. Bank 165% gb 165% Rotterd. Bank 176% 176 Twentse Bank 173% 173% Anaconda Copper 38% 37% Bethlehem Steel 48 3/„ 46 Republic Steel 46 gb 44% 54 52% Tidewater 35% 35% U. S. Steel 127% 123 Thans is afgekondigd de wet van 9 November 1950 tot verhoging van pensioenen met een bijzondere toeslag De wet treedt vandaag in werking. Het vermoedelijke batig slot van de dienst 1949 der gemeente Zaandam zal f 607.383 bedragen. Voor 1948 was dit bedrag f340.859. B. en W willen een bedrag van i 325.323 bestemmen voor kleine kapitaals uitgaven behorende tot de dienstjaren 1948 en 1949. Met de rest wil men een begin maken van een algemene reserve voor het uitvoeren van werken. Ter verbetering van dc pontverbinding tussen de IJ-oevers stellen B. en W. van Am sterdam de gemeenteraad voor een bedrag van f7.568.000 beschikbaar te stellen. Het voorstel houdt in, dat 7 ponten 10 meter zullen worden verlengd en de pontsteigers met het oog daarop zullen worden verbouwd. In de Javastraat te 's Gravenhage is een voetganger die onvoorzichtig overstak aan gereden door een taxi. De voetganger kreeg een scheaelbasisfractuur en overleed ter plaatse. De ministerraad heeft in zijn Dinsdag gehouden vergadering afscheid genomen van de afgetreden staatssecretaris van Oorlog mr. W. H. Fockema Andreae. De minister president 'heeft hem dank gebracht voor de vele en voortreffelijke werkzaamheden, zo wel in zijn functie van staatssecretaris van Oorlog als bij de uitvoering van speciale taken in Indonesië. Op de hoek van de Churchilllaan en de Scheldestraat te Amsterdam is een vijf jarig meisje overreden, toen het aan de hand van een „verkeersbrigadier", de straat over stak. De jongen en het meisje werden door een auto aangereden, doordat deze bij het remmen doorslipte. Het meisje was op slag dood. De „verkeersbrigadier" kreeg een wond boven het oog. Dinsdagmiddag heeft zich bjj Centraal Beheer aan de Herengracht te Amsterdam een vrij hevige explosie voorgedaan. Ver moedelijk door lekkage in de leiding heeft een der vertrekken zich met gas gevuld, dat door nog niet opgehelderde oorzaak tot ontploffing is gekomen. Er ontstond een begin van brand, dat door personeel kon worden geblust. Door de ontploffing werden ruiten vernield en een muur ontzet. HAARLEM EN OMGEVING Ds. J. van der Haagen uit Ulrum heeft bedankt voor het beroep naar de Gerefor meerde Kerk (Onderh. art. 31 K.O.) van Haarlemmermeer-Oost. De heren J. L. Binkhorst uit Heemstede en P. J, A. van der Kaaden uit Hillegom zijn aan de rijksuniversiteit te Leiden ge slaagd voor het candidaatsexamen genees kunde —•De heer W. J. van Gesker uit O verveen is te Amsterdam geslaagd voor het docto raal examen economie. ADVERTENTIE CANASTA HET NIEUWE KAARTSPEL 2—6 PERS PER SET 3.90 M. STRIJLAND SCHOTERWEC. 5—7 Indrapoera, pass. 26 Perim Ittersum, 28 v. Hamburg n. R'dam. Jobshaven, 28 te Dakar. Jupiter, 28 v. Izmir n. R'dam. Japara (KRLJ, 28 btj Halifax. Klipfontein, 28 te Kaapstad. ICieldrecht, 27 v. Sunderland n. Hamburg. Katwijk, 28 te Delfzijl v. Kopmansholmn. Kelbergen, 29 te R'dam v. Casablanca. Kertosono, 29 te Marseille. Kota Agoeng, 28 n. Padang en R'dam. Kota Baroe, 28 v. Djakarta n. Singapore. Kota Gede, 20 v. Belawan n. Aden. Leopoldskerk, pass. 27 Ouessant n. Genua. Laertes. 24 v. Makassar te Balilcpapan. Limburg, pass. 27 Kp. Santhome. Lekkerkeric, 28 verw. Madras. Loosdrecht, 27 v. R'dam te Hamburg. Loppersum. 27 bij Casquets. Lueita (t), 27 v. Heysham n. Ardrossan. Linge. 27 te Mantyluoto v. A'dam. Loppersum. 29 verw. A'dam v. Huelva. Lemsterkerlc, 28 v. Genua te Marseille. Loenerkerk, 28 te Basrah v. R'dam. Luna, 28 te R'dam v. Lissabon. Lutterkerk, pass. 28 Kp La Hague. Lïsselcerk, 1 verw. Bombay. Maashaven, pass. 27 St. Paulsrocks. Madoera, 27 v. Genua n. Catania. Manoeran. pass. '27 Bonaire. Metula. 27 v Menaalahmadi n. Stanlow. Molenkerk. 27 op rede Novo Redondo. Maasland. 27 v. Rio de Janeiro. Muiderkerk. 28 te Antwerpen. Maaskerk, 27 80 m. Z. Kp. Lopez n. Luanda. Mariekerk. pass. 28 Minicoy. Mitra. pass. 28 Aden. Mod joker to. 29 te Belawan. Manoeran, 29 te Trinidad. Marken, pass. 28 Ouessant. Melampus, pass, 29 Gibraltar. Nestor. 29 te Palermo. Noordwijk. 28 v. Baltimore n. Havanna. Nieuw Holland. 28 verw. te Djakarta. Notos. 24 v New York n. Port de Paix. Orion, 27 100 m. ZW. Ouessant. Ovula (t), 24 v. Singapore n. Pulo Sambu. Odysseus. 28 v. Oran n. Gibraltar. Parkhaven. 27 Buenos Aires n. R'dam. Prins Mnurlts. 27 te Antwerpen n. Montreal. Prins Willem IV. 27 v. R'dam n. Valencia. Prins Willem III, 27 verw. Bremen v. Montreal, Pygmalion, 28 v. Antwerpen. Phrontis. 27 nog rede Belawan. Poelau Laut, 28 verw. Belawan. Prins Willem II. 27 300 m. NW. Finisterre. Poseidon. 28 verw. Aruba v. New York. Prins Philips Willem. 29 verw. Tunis. Papendrecht, pass 29 Finisterre. Prins Fred. Hendrik. 28 n. Port Alfred. Pygmalion. 28 te A'dam v. Puerto Plata. Rondo, 27 v. Singapore n. Manilla. Rotula, 27 bij Lissabon. Buys, 25 v. East London te Durban. Rufina. 27 v. Port of Spain n. Curacao. Radja. 28 v. Port of Spain. Raki. pass. 29 Pantellaria. Rijnkerk. 28 te Port Swettenham. Sibajalc. 28 te Melbourne. Stad Arnhem, pass. 27 Kp. de Gata. Sarangan, pass. 27 Minicoy. Scherpendrecht. 28 v. Rastanura n. Philadelphia Sloterdijk. 27 v. Port Said. Sabang. pass. 27 Kp. de Gata. Stad Vlaardingen. 27 80 m. W. Iïaugesund. Sarpedon. 24 v New York n. Pampatar. Sanana. 28 dwars Port Soedan. Slamat. 28 v. Madras n. Calcutta. Soestdijk. 28 anker rede Belawan. Teirestas, 27 te Tj. Pandan. Tjibadak, 27 v. Mombassa n. Dar es Salaam. Tamo. 24 v. San Lorenzo n. Rosario. Temate. pass. 28 Perim. Tankhaven II (t), 28 te Palembang. Tankhaven III ftj. 27 rede Sungeigerong. Tawali. 27 v. Cheribon te Semarang. Titus. 27 100 m. N NO. Finisterre. Tjipanas. 27 600 m. W. Kp. St. Martin. Tominl, 27 v. Pladju n. Djakarta. Tankhaven I (t>. 23 v. Balikpaoan n. Makassar. Tiberius, 24 v. Port au Prince n. Ciudad Trujillo Trompenburgh. 27 te Hamburg. Tabian. pass. 28 Sabang. Talisse. 29 te Belawan. Tabinta. 29 te Suez. Theseus. 28 v. Rijeka n. Oran. Utrecht. 23 v. Coosbay te San Francisco. Van 't Hoff. 27 te R'dam v. Djakarta. Van Riemsdijk. 23 verw Makassar r.. Buleleng. Venus, pass. 27 Kp. Malea. Vrijburgh, 27 v. Casablanca te R'dam. Van Hcutsz, 24 v. Hongkong te Makassar. Volendam. 29 te Sydney v. Melbourne. Weltevreden, pass. 27 Daedelus Rif. Winsum, 27 te R'dam v. Setubal. Winterswijk. 24 te East London. Westerdam, 27 te New York v. R'dam. Willemstad, 27 175 m. N Madeira. Waterland. 28 te Bremen. Westland, 28 te A'dam v. Santos. Zeeland. (KRL). pass. 26 Perim. Zeeland (SSM), 27 v. Londen n. West Hartlepool l Zijpenberg, 2 Dec. verw. A'dam v. Huelva.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7