Haarlems Dagblad STRIJD OM PJONGJANG IS REEDS BEGONNEN „De huidige crisis draagt een buitengewoon ernstig karakter" Stilie Armen Het achtste Amerikaanse leger afgesneden en bi|na omsingeld Bevin: „MacArthur pleegde overleg" 65e Jaargang No. 19719 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haariom Telefoon Directie, Hoofdredactie, •Reactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 22, TéEef. 15295. Donderdag 30 November 19d0 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur; Robert Peercboom m «©pcettjtc Daatfemet^e Courant (Ttato 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom HET COMITé voor de Stille Armen heeft zijn jaarlijks beroep op ons gedaan. Er zal opnieuw een Kerstinzameling worden gehouden. Zij is al begonnen; vandaag ver schijnt in dit blad de eerste verantwoor ding van door ons ontvangen bijdragen. Ook wij van de krant doen nu een beroep op u, op alle lezers die iets kunnen en wil len missen om die mensen aan een blijde Kerstmis te helpen. Zij hebben het heel moeilijk en zij willen niet vragen. Er zijn mensen die daar criliek op hebben. Er zijn instellingen, zeggen zij. om hen die in nood verkeren bij te staan. Armoede is geen schande. Wij zijn er vóór dat zulke instel lingen alle noodzakelijke hulp verstrekken en dat daar ook uit de openbare kas be langrijke sommen aan worden besteed. Wij zien in dat de samenleving zulk een maat schappelijke crganisat'ie vergt en haar bovendien wenst. Zij behoort in een goeö- geregelde maatschappij thuis. Wat wil' men dan meer? Waarom maken die mensen daar geen gebruik van? Het antwoord is, dat hun zelfrespect hun dat niet toelaat.- Men kan beweren dat dit een overdreven zelfrespect is. maar het heeft weinig zin zulk oordeel te vellen. Het verandert aan de toestand niets. Als er niet ongevraagd iets voor de stille armen wordt gedaan zullen zij geen vreugde met Kerstmis beleven, terwijl tallozen rondom hen, sommigen vlak naast hen, daarvan genieten. Ook moet men voorzichtig zijn met zijn oordeel over hun gevoelens, over het streven van menigeen onder hen om de schijn op te houdfen, over hun persoonlijke trots. Want weten diegenen, die daar cri- tiek op hebben, wel hoe zij zich zouden gedragen als 's levens lot hun dezelfde beproevingen eens mocht opleggen? Wel licht zouden ook zij het uiterste doen om hun armoede voor anderen te verbergen; wellicht zou ook 'hun trots hen beletten, te vragen om hulp. Het zou ons verheugen als er ditmaal veel kleine giften kwamen van mensen, die niet meer kunnen missen. Ook van kinderen. Wij leven in een wereld, die sinds jaren in een staat van inzinking ver- keert en zich alleen met grote inspanning daaruit zal kunnen verheffen. Die inzin king wordt niet alleen, en zelfs niet in hoofdzaak, door oorlogen en hun gevolgen en door financiële crises gekenmerkt. Daar is zoveel meer, dat in hardheid en liefde loosheid tot uiting komt. Het heeft in de roman- en toneel-litteratuur der laatste jaren tot een eenzijdig pessimisme, een ongezonde zwartgalligheid geleid, die een verwrongen beeld van de aard, van de mogelijkheden en ook van de daden van de mens hebben*gegeven. Het is goed kin deren te doen beseffen dat de wereld en de mensen niet zo zijn, dat er nevens veler lei feilen een ontzaglijke macht tot het goe de in leeft en dat die ook dagelijks in tal loze kleine en grote daden van hulpvaar digheid en liefde tot uiting komt. Er zijn mensen die, in een. opofferende taak, daar hun leven aan gewijd hebben. Er zijn an deren die telkens weer tot hulp bereid blijken, zonder dat zij óm dankbaarheid vragen en zonder' dat ooit de grote trom voor hen wordt geroel'd, hetgeen zij dan ook niet zouden willen. Velen wensen er onbekend bij te blijven. Omdat de journa list nooit ..zijn bron noemt", omdat hij de naam verzwijgt van ieder die hem in ver trouwen iets mededeelt, overkomt het hem vaak dat hij als tussenpersoon optreedt als dat in bepaalde gevallen nodig is. Het is goed de kinderen te vertellen van de mensen die hun leven aan een taak van liefde en opoffering hebben gewijd en ook van degenen, die zo menigmaal in stilte helpen. Daar zullen zij graag naar luisteren en zij zullen, ook zoiets willen doen. Ik weet wel dat dit een oud advies is: dat het al in een ver verleden door veel ouders in practijk is gebracht. Maar de oude advie zen zijn wel eens de beste, ook bij de op voeding: zij zijn dikwijls uit lange ervaring van vele mensengeslachten, die ons zijn voorgegaan, ontstaan. Wij moeten 09k wel begrijpen hoeveel levensblijheid zulke ver halen en zulke kleine daden een kind hel pen verwerven. Het hoort al zoveel over ellende en kwaad in de wereld; het zal nog zoveel teleurstelling moeten doormaken, maar het zal sterk worden en blijheid kun nen bewaren als het weet wat daar tegen over staat, en dat het evenveel goeds zal ervaren als het zelf te geven heeft. Wij hopen dat ook de Kerstinzameling- 1950 van het Comité voor de Stille Armen tot welslagen zal lelden. Het is u vroeger al eens gezegd, maar het worde hier her haald: die Kerstgave zal mensen, die het hard en moeilijk hebben, toch het warme gevoel geven dat anderen aan hen hebben gedacht en dat de wereld om hen heen wel haastig, dikwijls van zichzelf vervuld en daarom onnadenkend, maar niet vijandig en onverschillig is. R. P. MacArthur instrueert Amerikanen in Tokio Generaal MacArthur heeft Woensdag in structies uitgevaardigd betreffende voor zorgsmaatregelen bij luchtaanvallen aan Amerikanen in Tokio. Zij ontvingen een gestencild document van 6 pagina's, waar in hun verteld wordt, wat zij moeten doen als de stad van de lucht uit wordt aange vallen. De instructies gelden ook voor ge vallen als aardbevingen en branden. Voor de Stille Armen Eerste verantwoording Mevr. R. T.—H. ƒ25.—; Mevr. H. V.—R. ƒ2,50; N. N. ƒ5.—: C. H. B. B. ƒ10,—: Haar lems Dagblad f500.Mr. C. M. J. d. J. ƒ25,—; Zr. A. F. 2,50; Mevr. C. M.—H. K. ƒ2,50; v. d. G. ƒ25,—: Mr. P. E. B. ƒ25,—; Zr. B. d. J. ƒ5,—; K. M. J. ƒ5,—; M. C. v. Z. 1,—; P. G. f 1,—; W. J. J. S. 10,—; H. W. S. ƒ2,50; H. f 1000,—; T. 20; N. V. 10,—; M. V. S. ƒ5,— A. V. ƒ3.—: P. ƒ10,-; E. 1,-1. I,—; C. E. ƒ5,—: P R. ƒ10.—; O. v. W. ƒ5,—; L. ƒ2.50: SP. ƒ2,50; S. ƒ1,—; B. ƒ1,—; E. 1,—; B. 1,50; L. 1 T. 1,—; J. f 1,—i O. J. 1,—: N. 11—S. S. ƒ1,—; K. B. ƒ1,—; J. L. ƒ2.50; C. J. v. T. ƒ5.—; Sj. K. ƒ2,50; v. B. ƒ2,50; D. K. ƒ2,50: N. N. ƒ1,—; W. L. B. ƒ2,50; J. H B. 2,50; M. C. ƒ1,—; d. J. ƒ1,—; W. G. ƒ1,—; N. A K. ƒ1,—; D. J. ƒ0,50; A. ƒ1,—; G. N. ƒ1.—; T. W. ƒ1,—; A. G. P. S. ƒ1,—; Sp. ƒ2.50: P. Q. ƒ1,50. Totaal is thans bij ons blad binnengekomen f 1767,—. Giften worden gaarne in ontvangst geno men aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Men kan ook een gift storten op onze postgiro-rekening no. «73107 onder bijvoeging „Voor de Stille Armen", TOKIO, (Reuter en United Press). Ten Zuiden van de rivier de Tsjongtsjon tracht ten de Amerikaanse, Zuid-Koreaanse en Britse eenheden van MacArthurs leger vaste voet te houden om een einde te maken aan hun snelle terugtocht, die onder druk van enorme vijandelijke troepencontingentcn hier en daar op een wanordelijke vlucht gaat lijken. In het Noord-Westen vecht het Amerikaanse achtste leger, geheel afge sneden van de andere troepen en omsingeld door Chinese strijdkrachten, in een cirkel van onophoudelijk aanvallende vijandelijke troepen die dit leger zware slagen toe brengen. Geheel ontredderd tracht het achtste leger door een steeds nauwer wordende opening in de cirkel te ontsnappen naar het Zuiden. Aan de Zuidzijde van de Tsjong tsjon is door de overtocht van Chinese troepen de strijd om de Noordelijke hoofdstad Pjongjang ontbrand. In het achterland der verbonden troepen rijzen de guerillastrijders als paddestoelen op uit de grond en maken de verwarring nog groter. Hevige verliezen aan beide zijden Veiligheidsraad Woe verscheen onverwacht toch aan de raadstafel De leider van de delegatie der Chinese volksrepubliek, Woe Hsioe-Tsjoean, nam gisteravond niet plaats aan de raadstafel van de Veiligheidsraad toen de zitting be gon. Hij had volgens een functionaris van de UNO medegedeeld, dat hij deze plaats weer zou innemen, wanneer ae raad zijn beschuldiging van Amerikaanse aggressie in Korea zou behandelen. Ben Limb, de minister van Buitenlandse Zaken van Zuiö- Korea, die het debat opende, noemde het Chinese ingrijpen in Noord-Korea „duide lijke, ongewettigde aggressie". Toen de Zuid-Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken was uitgesproken, kwam de vertegenwoordiger der Chinese communistische regering. Woe Hsioe- Tsjoean echter toch de vergaderzaal bin nen en nam plaats naast de afgevaardigde van India. Het woord was toen aan de vertegen woordiger van het nationalistische China, De Chinezen en Noord-Korea- nen hebben het achtste en tiende leger van elkander ge scheiden en zijn er in geslaagd Amerikaanse versterkingen die uit het Tsjosinbekken opruk ten naar het Westen om het bedreigde achtste leger te ont zetten, te omsingelen en van him bevoorradingswegen af te snijden. Guerillastrijders blok keren de wegen in het achter land en werpen versperringen op. Over het lot van het achtste leger, dat 80.000 man sterk is, zal in de loop van de thans woedende veldslag worden be slist. Het gevaar dat het zal worden uitgeschakeld, schuilt Voornamelijk in de omtrekkende bewegingen der Noor delijke aanvallers aan de Westkust, die moeilijk kunnen worden tegengehouden door de grote druk van de vijand op de overige sectoren van het front. De luchtmacht is zeer actief tegen de Chinese aanvallers. MacArthur heeft alle beschikbare vliegtuigen opgecommandeerd voor de strijd tegen de troepen. Naar verluidt zijn de verliezen van de Chinese aanvallers, die met doodsverach ting vechten, buitengewoon groot. Men vreest echter dat de troepen van MacArthur eveneens zwaar gehavend wor den. De stad JSoentjon is thans het voor naamste doel van de aanvallers, die trach ten door flankdoorbraken de stad te be naderen. Talrijke minder belangrijke ste den en dorpen zijn inmiddels door de vijandelijke eenheden ingenomen. Eindeloze convooien der vérbonden legers trekken op het ogenblik Zuidwaarts langs de wegen naar Maegsan, Poektsjang, Soe- mah en' Jongpjong. Het achtste Amerikaanse leger heeft Donderdag zijn linie langs de Tsjongtsjon geheel prijs gegeven. Nieuwe, ongeveer dertig kilometer Zuidelijker liggende stel lingen zijn ingenomen. De verbonden troepen zijn in allerijl op nieuw geformeerd, om het hoofd te kunnen bieden aan de aanval der Chinese commu nistische troepen op de geallieerde rechter flank nabij Soentsjon. Deze, ten Zuid-Westen van Toktsj011 uit gevoerde Chinese stoot, dreigde Woensdag avond laat de. gehele Westelijke frontlinie der verbondenen te doorbreken. Uit de schaars binnensijpelende frontberichten blijkt dat de communistische druk op de geallieerde rechterflank in de nacht van Woensdag op Donderdag is afgenomen. In het Oosten verdubbelen zij echter hun aanvalskracht. I11 een hel van ontploffende bommen en granaten komen tienduizenden Chinezen onder hoorngeschal en ge schreeuw van de heuvels afstormen, op de gedesorganiseerde verdediging van de UNO troepen in. De situatie De situatie in Noord-Korea was heden volgens de laatste berichten als volgt: Centrum: Soentsjon, bijna 50 kilometer ten Noorden van Pjongjang, waarop de Amerikanen zich hebben teruggetrokken, Od 10 December wordt de bekende Amster damse tekenaar en kunstschilder Gerard van Vliet zeventig jaar. De kunstenaar in zijn atelier. Tussentijdse verkiezingen in Engeland Bij een tussentijdse verkiezing tc West- Belfast voor het Engelse parlement heeft T. Teevan, candidaat van de partij der Unionisten in Ulster het met een meerder heid van 913 stemmen gewonnen van J. Beattie, candidaat van de Labourpartij van Eire. Bij de algemene verkiezingen in Fe bruari wonnen de Unionisten het van de Labourpartij met een meerderheid van 3.378 stemmen. Hun candidaat J. G. Mac Manaway mocht de zetel in het Lagerhuis echter niet innemen, omdat hij priester van de „Church of Ireland" is. Heden worden tussentijdse verkiezingen gehouden in Bristol en Wales, is nu hel nieuwe bolwerk, waar de troe pen der UNO zullen trachten stand te houden. Rechterflank: Naar verluidt is de com munistische druk iets verminderd. Het plan om achter de strijdkrachten der UNO tot de Gele Zee door te dringen, schijnt voor het ogenblik te zijn opgegeven. Linkerflank: Naar verluidt dreigt een communistische strijdmacht langs de West kust naar het Zuiden te trekken. Luchtmacht: Ieder beschikbaar toestel der UNO is met het aanbreken van de dag' in de strijd gebracht. Noord-Oosten: De Chinezen en Noord- Koreanen hebben een nieuwe fase van hun aanval geopend en vormen een bedreiging voor de Amerikaanse mariniers, de Britse commandotroepen, de Amerikaanse zeven-, de divisie en de Zuid-Koreanen aan de Oostkust. Amerikaanse mariniers zijn met Britse commandotroepen, die waren afgesneden, vechtende doorgedrongen tot Hagaroe, een bevoorradingsbasis in het Tsjosin-bekken. Volgens de laatste berichten zijn de hevige aanvallen der Chinezen en Noord- Koreauen in de loop van hedenochtend sterk verminderd. Radiorede van minister Acheson Senator Tydings: „Wij hebben een volkomen nieuw oorlogsplan nodig" WASHINGTON, 29 November (Reuter). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft in een radio rede de Sovjet-Unie er van beschuldigd er op uit te zijn hulp en bemoediging te ver lenen aan aggressors en het werk van de U.N.O. te vernietigen. Acheson verklaarde voorts in de radio rede tot het gehele land, dat het experi ment van de U.N.O. in Korea, ondernomen uit naam van internationaal recht en mo raal, ondanks het uitdagende gedrag van de Sovjet-Unie voortgang had gevonden. Over de. keer, die de gebeurtenissen in Korea hebben genomen, zei hij: „Indien ooit de kracht en het karakter van ons volk op de proef werden gesteld, dan is dat thans. Alle hulpbronnen, die ons ter be schikking staan, al onze wijsheid, geweten, karakter, de beste tradities van ons volk en onze diepste bronnen van geloof, moeten ons leiden bij het vervullen van de verant woordelijkheid die de geschiedenis ons volk heeft opgelegd". „Een ernstige toestand is ontstaan, die groot gevaar voor de wereldvrede inhoudt". „Het Noordelijk offensief in Korea, deze tweede schokkende daad van aggressie, is niet zonder meer een nieuwe fase in de Koreaanse veldtocht, dit is een nieuwe on uitgelokte aggressieve daad, zelfs nog im moreler dan de eerste", aldus Acheson. „Het ingrijpen der Chinese communisten in Korea", vervolgde Acheson, „heeft een toestand van ongekend gevaar voor de we reldvrede geschapen. Het internationale communisme is er opzettelijk op uit een oorlog te riskeren. Het Amerikaanse volle wenst zijn op vrijheid gebaseerde instellin gen op vreedzame wijze te handhaven, doch het heeft getoond er zo nodig voor te zullen vechten. De wereld, die het optreden der Chinese communisten in Korea en te Lake Success gade slaat, vraagt zich af: „Zullen de Chi nese communisten voor hun eigen belan gen opkomen, of zullen zij zich voor hei karretje van anderen laten spannen?" Acheson deed vervolgens een bex-oep op het gehele Amerikaanse volk om zich eens gezind achter een „strategie van de vrij heid" te scharen. Deze „strategie van de vrijheid" bestaat volgens Acheson uit steunverlening aan de U.N.O. en aan hei in snel tempo uitbreiden van de Amerikaanse kracht in samenwerking met de bondgeno ten. Voorts economische samenwerking tus sen de vrije landen, bereidheid tot onder handelen en een krachtig vasthouden aan de fundamentele beginselen en doeleinden van de Amerikaanse maatschappij, die op basis van een nationale en niet van een partij politiek moet worden nagestreefd. „Niemand", vervolgde Acheson. „kan waarborgen dal er geen oorlog komt. De huidige crisis draagt een buitengewoon ernstig karakter. Het is slechts gedeeltelijk aan ons om te beslissen of de rede zal zege vieren. Wij moeten het beste hopen en pogen dit zo goed mogelijk te bevorderen, terwijl wij ons inmiddels op het ergste voorbereiden". Acheson deed een beroep op de Chinese communisten om hun volk niet in een oor log te drijven, „hetgeen noch in het belang van China, noch van het Chinese volle zou zijn". „Dit is het uur van beslissing voor het Chinese communistische bewind", ver klaarde hij. „Op hetzelfde ogenblik", vervolgde Acheson, „dat de vertegenwoordigers der Chinese communistische regering te Lake Success zijn verschenen, heeft Peking zijn sluier van voorwendsels laten zakken". „Zij, die de Sovjet-Unie beheersen", be sloot hij, „en de .internationale communis tische beweging hebben thans duidelijk laten zien wat de kern van hun streven is: Zij willen de macht, die zij over de binnen hun bereik zijnde volken en gebieden uit oefenen, tot elke prijs behouden en zij zul len, om dit te bereiken, voor geen enkel middel, hoe meedogenloos ook, terug deinzen. Het vijandige streven der Sovjet-Unie zou op zichzelf nog niet zo'n ernstige be dreiging vormen. De combinatie van dit streven met de Sovjet-Russische militaire macht betekent evenwel een zeer ernstige bedreiging voor de vrije landen en hun in stellingen; wij moeten dit gevaar niet on derschatten". Volledige evacuatie? Senator Millard Tydings, voorzitter van de senaatscommissie voor gewapende dien sten, heeft Woensdag na een besloten con ferentie met functionarissen van het mi nisterie van Defensie verklaard dat „de massale invasie van honderdduizenden ge oefende Chinese manschappen in Korea een volkomen nieuw oorlogsplan nodig maakt". Volgens de Senator hadden functionarissen van het ministerie in een bespreking met de commissie de situatie in Korea „zeer ernstig" genoemd. Tydings gaf bedekt te kennen, dat nieuwe oorlogsplannen werden opgesteld. Hij veronderstelde, dat voor lopige plannen een eventueel gebruik van de atoombom in Korea omvatten. Later verklaarde hij echter te veronderstellen, dat elke mogelijke militaire strategie werd overwogen. Een beslissing hieromtrent, zo voegde hij er aan toe, ligt niet bij de senaatscommissie of het Congres maar bij de uitvoerende in stantie. Senator Tydings verklaarde, dat zijn commissie een aantal mogelijkheaen voor ogen was gesteld, zoals het beschikbaar stellen van meer manschappen en geschut om de communistische bedreiging in Korea het hoofd te bieden, het terugvallen op een gemakkelijker te verdedigen linie of het bombarderen van Mandsjoerije. De Senator zeide, dat volgens een door hem getrokken conclusie er nog een andere mogelijkheid zou kunnen zijn en wel de volledige evacuatie van de strijdkrachten der U.N.O. uit Korea en het bewaren van deze strijdmacht en de bijbehorende uit rusting voor gebruik elders of op een later tijdstip. dr T. F. Tsiang. „Ik heb het niet mogelijk geacht," aldus dr. Tsjiang, „dat een Chi nees, zelfs niet een Chinese communist, zich zo door zijn meester voor de gek zou heb ben kunnen laten houden. De heer Woe heeft gesproken over Ame rikaans imperialisme. Doch de Verenigde Staten bezetten nog geen vierkante meter Chinees gebied en zij beheersen geen en kele Chinese haven. Er bestaat daarentegen geen land ter wereld dat zich zoveel Chinees grondgebied heeft toegeëigend als Rusland, zowel het Tsaristische, als het Bolsjewistische Rus land." De vertegenwoordiger van Frankrijk, Jean Chauvel, deed een beroep op de Vei ligheidsraad spoedig te beslissen over de zes-mogendhedenresoluhe. waarin een be roep wordt gedaan op het communistische China om zijn troepen uit Korea weg te trekken en waarin verzekeringen worden gegeven dat de UNO de" wettige Chinese en Koreaanse belangen In de Noord-Koreaanse 1 grenszone zullen eerbiedigen. „Leugens" Warren Austin (V.S.) zeide dat de ver tegenwoordiger van Peking was uitgeno digd voor de Veiligheidsraad te verschijnen 1 om inlichtingen te verschaffen en „licht te schenken in bepaalde duistere zaken, doch de heer Woe Hsioe-Tsjoean heeft zich be paald tot het geven van een verwrongen voorstelling van zaken, tot lasteringen en tot het uiten van halve waarheden en grote en kleine leugens. De ernst der frontberichten verplicht de heer Woe de Veiligheidsraad nauwkeurig Hel woord is aan. Em ers on: Ah, als de rijke eens rijk was zoals de arme zjch rijken voor stelt! mede te delen wat de Chinese communis tische troepen eigenlijk in Korea komen doen. Ik zou de regering te Peking willen aanraden eerst goed na te denken, alvorens zij eventueel besluit te volharden in het doen aanvallen van strijdkrachten van ae UNO en in het begaan van aanvalsdaden in Korea." Austin verzocht de Veiligheidsraad daar op de „fantastische beschuldiging, dat de Verenigde Staten Formosa zouden hebben aangevallen" terzijde te leggen en voort te gaan met de behandeling van de zes- mogendheden-resoluüe. De vertegenwoordiger der Sovjet-Unie, Jacob Malik, besloot hei debat. Hij ver klaarde dat de Verenigde Staten het leeu wendeel van de strijdmacht op Korea had den gevormd. „De kleine door de Phiiip- pijnen, Turkije en andere vazalstaten ge zonden afdelingen zijn slechts symbolische eenheden. De Verenigde Staten willen geen vreedzame oplossing van het Koreaanse vraagstuk", aldus Malik, die verder nog zeide dat het de plicht is van de Veilig heidsraad China te verdedigen en van de Verenigde Staten ie eisen dat zjj hun strijdkrachten „uit Formosa en uit andere delen van China zullen terug trekken." Engeland zal zich niet verzetten tegen vorming van een Europees leger LONDEN, 29 November (Reuter). Ernest Bevin, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, heeft Woensdag aan het begin van het tweedaagse Lagerhuisdebat over de buitenlandse politiek de verzeke ring gegeven „dat de doelstellingen van generaal MacArthur niets meer en niets minder zijn dan de doelstellingen van de UNO". Bevin zeide erop te vertrouwen, dat voor het Koreaanse probleem een oplossing kan worden gevonden. Hij zeide verder: „Bestaat er een Russisch-Chinese samen zwering op een schaal, die de gehele wereld omvat? Ik weet het antwoord niet." Bevin deelde mede dat Washington nog steeds vastbesloten is het conflict te beperken. „Volgende week zullen de Verenigde Stater, Frankrijk en Engeland té Parijs besprekingen voeren over de détails van het Westelijke antwoord op het Russische voorstel tot een bijeenkomst van de minis ters van Buitenlandse Zaken der „grote vier", zo zeide Bevin. Over de kwestie van een Duitse bijdrage tot de verdediging van West-Europa ver klaarde Bevin te geloven, dat de verdedi ging van West-Europa alleen verzekerd kan worden door de nauwste samenwer king tussen alle Atlantische mogendheden. Engeland kan het Franse voorstel voor een Europees leger niet aanvaarden, doch het zal zich niet verzetten als de continen tale landen een dergelijk leger willen vor-, men. Engeland wil eerst een gecómbineerde Atlantische strijdmacht onder één opper bevelhebber en pas na de totstandkoming daarvan, de vorming van een Duits con tingent. Toen MacArthur's oproep tot de Noord- Koreanen om de wapens neer te leggen niet was opgevolgd, zo zeide Bevin, waren de verbonden troepen genoodzaakt de strijd voort te zetten om in opdracht van de UNO vrede en orde in geheel Korea te vestigen. „Het was noodzakelijk de leiding van de operaties grotendeels aan de bevelhebber over te laten, mits deze in gevallen, waarin zijn plannen politieke kwesties raakten, passend overleg pleegde. Dit is ook ge beurd". Bevin achtte het thans nodig, dat eerst de militaire toestand werd gestabiliseerd om vervolgens naar een politieke regeling te streven. Hij zeide de motieven der Chi nezen voor hun actie in Korea niet te ken nen. „Indien de Chinezen echter een alge mene oorlog willen vermijden en de minste tekenen tonen van bereidheid om mee te werken bij het vinden van een vreedzame regeling, zal naar mijn mening een oplos sing worden gevonden." Teleurstellend De rede van minister Bevin was een teleurstelling voor die parlementsleden, die op een verklaring hadden gehoopt, welke een geruststelling zou bevatten ten aanzien van hun bezorgdheid over de ontwikkelin gen in Korea. Hei enige wat Bevin over een te volgen politiek met betrekking tot de nieuwe crisis zei, was dat de Amerikaanse regering in de afgelopen 24 uur haar bedoeling om het Koreaanse conflict te beperken had beves tigd. Parlementsleden waren er niet zeker van, of dit al dan niet impliceerde, dat Washington had besloten MacArthur geen verlof te geven tot actie van de luchtmacht boven Mandsjoerije. De afwezigheid van een nieuw voorstel ten aanzien van de Koreaanse crisis in Bevin's rede betekent, zo meent men, dat de Engels-Amerikaanse besprekingen nog niet tot een definitief besluit hebben geleid. Kurt Schumacher, de leider van de sociaal-democratische oppositie in het West-Duitse parlement, verklaarde gister avond in Berlijn, dat Duitsland het eerste land zou zijn dat aan een Sovjet-aanval ten offer zou vallen. „Wij zijn niet bereid ons Duitse vaderland op te offeren ter wille van buitenlandse vaderlanden", aldus Schumacher. Schumacher vertelde dat de Amerika nen en Engelsen toegeven dat zij de eerste slag in een oorlog met Rusland kunnen verliezen. „Tot dusverre zijn de Russen niet voor de verleiding om de eerste slag te winnen bezweken, omdat zij weten dat zij de laatste slag en de oorlog zouden verliezen. Toch zou het lot van Duitsland in de eerste slag beslist worden. Daarom zeggen we alleen maar „ja" ten aanzien van Duitse hermilitarisering, indien de Westelijke mogendheden het lot van de gehele democratische wereld koppelen aan het lot van Duitsland gedurende de eerste slag. Die banden zouden alleen bestaan wanneer de Amerikanen en de Britten hun grootste kracht hier zouden plaatsen, zou dat in geval van een Russische aanval de beslissing ten Oosten van de Duitse grens zou vallen" aldus Schumacher. De Nederlandse Organisatie van Tijd schriftuitgevers. de N. O. T. U., heeft aan de beide Kamers der Staten-Generaal en aan de minister van Financiën een motie gezon den. waarin zij betoogt, dat de vrijstelling van omzetbelasting die voor de dag- en nieuwsbladen geldt, evenzeer dient te gelden voor tijdschriften. Zij doet een dringend be roep op de minister van Financiën en leden der Eerste Kamer om het voorstel weelde belasting niet van toepassing te doen zyn op tijdschriften. HET WEER AFGEBEELD De depressies die de laatste dagen regen en wind in ons land veroorzaakten zijn naar het Oostzeegebied en West-Rusland weggetrokken. Een zwakke rug van hogere luchtdruk volgde deze depressies. Onder invloed hiervan namen in de loop van de nacht de winden in onze omgeving af, terwijl de buïigheid snel verminderde. Intussen trok over het Groenlandse plateau een zeer diepe depressie de oceaan op naar IJsland en veroorzaakte over een uitgestrekt gebied koude stormen met sneeuw en hagelbuien. Ons weerschip Cirrusop post tussen IJsland en Groenlandmeldde: volle orkaan met temperaturen van 5 graden Celsius onder nul. Enkele Groenlandse stations aan de rand van het plateau meldden vannacht een gemiddelde windsnelheid van bijna 150 km. per uur bij temperaturen van meer dan 10 graden onder nul. Weerbericht VEEL WIND Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Matige 'tot krachtige, aan de kust harde en langs de Waddeneilanden tijdelijk stormachtige Westelijke wind. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Wei nig verandering in temperatuur. 1 December Zon op 8.23 uur, onder 16.33 uur Maan op 23.02 uur, onder 13.16 uur Hoog en laag water te IJmuiden Donderdag 30 November Hoog water: 6.58 en 19.17 uur. Laag w.Uer: 2.31 en 14.51 uur. Vrijdag 1 December Hoog water: 7.44 en 20.07 uur. Laag water: 3.11 en 14.34 uur. MIST- SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL V ÖUIEN R ONWEER 7PTEMPE PATUUR 1005 IGO0AAP 8ELANGRUK neïrslag- .CENTRA. H HOGE ORUK L LAGE DRUK - SCHEIDINGSLIJN-PRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEERT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE CWAP.SST.r'EcP. iS-EEVWINO- _SNELHEjayAN Vi jf meter PER SECONDE'

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1