IÉ Kans op stroomstoring tijdens piekuren St. Nscolaas oadeaux j FRIS, KELLER en MACDOMALD WIJ helpen Sint N!c©Iaa$ WEBER Terugkeer naar de oorlogs-economie Boekhandel LOOSJES lieuwe Uitgaven Amsterdamse Beurs Vrijdag 1 December 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Behalve als het publiek meewerkt Wanneer het publiek in het bijzonder je grote massa der kleine verbruikers niet nog meer dan tot nu toe het geval was, ernst maakt met de beperking van het stroomverbruik tijdens de piekuren, is de kans op storingen niet gering. De Haarlemse centrale, die overigens het ten opzichte van 1939 ongeveer met zeven tig procent gestegen verbruik wel aan kan, is tijdens de piekuren, wanneer alle tur bines, ketels en generatoren in vol bedrijf rijn, namelijk tamelijk kwetsbaar, ook al omdat het machinepark nodig vernieuwd moet worden. Juist tijdens deze uren immers hebben de centrales waarmee Haarlem gekoppeld js (Amsterdam en Velsen) eveneens weinig gelegenheid om bij te springen, omdat in die plaatsen op dat tijdstip ook aan een sterk gestegen vraag moet worden voldaan. Nu heeft de directie van het Energie bedrijf maatregelen getroffen om die stads delen waar storingen in de stroomleve- ringen tot groot ongerief zouden leiden, zo lang mogelijk te bedienen. Dat zijn dus allereerst de industriegebieden, de binnen stad en de wijken waar ziekenhuizen ge vestigd zijn. De bewoners van de overige wijken wordt aangeraden een hulpverlichting (olielampen of kaarsen) bij de hand te hebben. In eigen hand Xu heeft het publiek het in eigen hand het risico van een storing tot een minimum te beperken, door ervoor te zorgen dat tijdens de piekuren (7,309,00 's morgens en 16.3018.00 uur 's avonds) het huishou delijk gebruik zoveel mogelijk wordt be perkt. Dus: geen schemerlampjes, niet strij ken of stofzuigen en geen extra electrische kacheltjes. In het algemeen geeft dat geen groot ongemak, noch economisch nadeel en men voorkomt er het tijdrovende getast en ge zoek en gemopper mee, dat aan het plot seling uitfloepen van het licht is verbonden. Trouwens, ook van de andere groepen van gebruikers worden dergelijke offers gevraagd: de winkeliers redden hun étalage verlichting door zich te verbinden in hun zaak slechts cle helft van de lampen te laten branden. Hun reclameverlichting staat dan helemaal op non-actief. De gemeentekantoren doen het ook met de helft minder verlichting, waardoor ver schillende werkzaamheden op andere tijden van de dag moeten worden verricht. De grote bedrijven en fabrieken zijn geen dwingende beperkingen opgelegd, maar zij nemen zich eveneens voor, werk dat een groot stroomverbruik vergt, zoveel mogelijk niet tijdens de piekuren uit te voeren. Bovendien draagt men er zorg voor, dat de straatverlichting niet te vroeg aangaat of te lang blijft branden. Deze periode van zelfbeheersing in het stroomverbruik duurt tot 27 Januari. Reeds is het verbruik met enkele percen tages gedaald, maar-voldoende is dat nog niet. Het toepassen van gasontladingslampen, zoals T.L.-buizen en patriumverlichting, bevordert evenzeer ëèn zuinig stroomver bruik, dat met effectiever licht gepaard gaat. Tenslotte is er ook-nog- d-e kwestie van het kabelnet, waarvan de nog niet ver nieuwde gedeelten aan cle grens van hun vermogen zijn. De huidige moeilijkHédén," cli5 'dus' een gevolg zijn van het feit dat tijdens de oor log de centrales niet vernieuwd of uitge breid konden worden, zullen zeker nog twee winters optreden en het is zelfs, zeer waarschijnlijk dat het volgend jaar een ingrijpende werktijdverschuiving zal moe ten wordente baat genomen om de pro ductie ongestoord te verzekeren. Bezwaren tegen opheffing openbare opleidingsscholen Op de ouderavond van de Prinses Maf- grietschool (Junoplantsoen) heeft het hoofd der school, de heer J. Houwen, mede delingen gedaan over de wijziging, welke zich sedert 1 September bij het openbaar lager onderwijs heeft voorgedaan. Van op leidingsscholen wordt er niet meer ge sproken. Alle openbare lagere scholen zijn thans gelijk. Daardoor is de schooltijd voor de twee laagste klassen op de Prinses Margrietschool verkort en gelijk gesteld met andere scholen. Spreker betreurde het verlies van een groot aantal uren en was van mening, dat er harder gewerkt zal moeten worden om die tijd in te halen. De concertzanger N. de Boer verleende deze avond medewerking en werd op de piano begeleid door mevrouw Molenaar. De heer Houwen hield een voordracht over de gesteldheid van het weer en de heer J. J. Voogd sprak een propagandistisch woord namens de afdeling Haarlem van de vereniging voor Volksonderwijs. De heer Willem Gehrels, directeur van de Volksmuziekschool te Amsterdam, is ter gelegenheid van zijn 65ste verjaardag be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. ADVERTENTIE ELECTRISCHE: SNELKOKERS KOOKPLATEN BROODROOSTERS STRIJKBOUTEN KETELTJES SCHEERAPPARATEN HANDDYNAMO'S STOFZUIGERS ZIJLSTRAAT 56 - TEL. 11838 De heer J. C. Ravestein gehuldigd Vandaag viert de heer J. C Ravestein, administrateur van de N.V. Nachtveilig- heidsdienst en controle, zijn zilveren jubi leum. Ter gelegenheid daarvan is hij van morgen op het kantoor op hartelijke wijze gehuldigd. De oudste directeur, de heer L. Lam, haalde herinneringen op uit de tijd. toen de heer Ravestein nog niet bij de Nacht veiligheidsdienst werkte. Het bedrijf leed aan kinderziekten en het had nog geen gunstige reputatie. Toen de jubilaris in dienst kwam is men begonnen aan een nieuwe opzet van het bedrijf en het resul taat is geweest, dat de Nachtveiligheids dienst op bijzondere wijze ontwikkeld is. Vroeger was het de bedoeling winst te maken, dóch ihans is de dienst een nuttige in de maatschappij. Aan de opbouw heeft de heer Ravestein zijn krachten gegeven en daarvoor bracht de heer Lam hem dank. Deze herinnerde ook aan de moeilijke oor logsjaren, toen het bijna onmogelijk werd het werk naar behoren te verrichten. Na de bevrijding is de dienst weer opgebouwd, waaraan de jubilaris zijn krachten gaf. Als blijk van waardering bood de directeur een armbandhorloge aan. De heer D. Lam. mededirecteur, dankte voor de prettige samenwerking en over handigde een geschenk onder enveloppe. Verder spraken de heren J. van Klinken, namens de hoofdcommissaris van politie J. Broier uit Utrecht, namens het bestuur van de Nederlandse vereniging van Nachtvei ligheids- en bewakingsdiensten, A. F. Bollerman, directeur van het Accountants bureau Bollerman. J. B. C. Court, chef van de afdeling controle van de dienst, namens het personeel, Wildschut, inspecteur, en M. Berghuys, employé. Eenjge sprekers lieten hun gelukwensen vergezeld gaan van geschenken. ADVERTENTIE ARTISTIEKE Dames- en Herenportretten RICHE FOTO ART 169 GROTE HOUTSTRAAT TEL. 13472 Prof. dr. F. C. Gerretson gehuldigd Donderdag was het 25 jaar geleden dat te Utrecht de „Indölogische faculteit" werd gesticht en eveneens was het een kwart eeuw geleden, dat prof. dr. F.- C. Gerretson, buitengewoon hoogleraar in de constitutio nele geschiedenis van het Koninkrijk in Europa en overzee, zijn inaugurele rede hield. Des middags is in het groot auditorium der rijksniversiteit een bijeenkomst gehou den, waarin prof. Gerretson werd gehul digd. De rector magnificus der Utrechtse uni versiteit, prof. dr. J. H. W. Verzijl, roemde na een korte kenschetsing van de persoon van de jubilerende hoogleraar, diens veel zijdigheid. Prof. Verzijl sprak als zijn mening uit, dat prof. Gerretson thans nog rest het schrij ven van het „drama over de onontkoom baarheid in de geschiedenis". Voorts spraken de president curator- van het „Fonds ten behoeve van de Indologi sche studiën", jhr. W. Röell, de voorzitter der verenigde faculteiten der rechten en der letteren en wijsbegeerte, prof. dr. H. Th. Fischer, en namens de reünisten mr. F. J. J. Besier, die een door Sierk Schroder ge schilderd portret van prof. Gerretson aan bood. De president-curator der Utrechtse uni versiteit, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal, zeide dat ieder zal willen getuigen van het zeer vele, dat prof. Ger retson voor het vaderland heeft gedaan, ook al hadden zo velen met hem verschil van mening. Prof. Gerretson zeide in zijn dankwoord dat liefde voor het volk, voor het land en voor de staat de hartstocht van zijn leven is geweest. Na deze huldiging werd een receptie ge houden van de luslrumvierende Utrechtse Indologenvereniging. Prof. Gerretson ont ving een gedenkboek. ADVERTENTIE Wat doet de Sint als hij in Haarlem komt? Hij gaat het eerst een kijkje nemen bij Schous: een groter sortering speelgoed vindt hij nergens anders: Fietsjes 17.70, 26.- enz. Autopeds 14.-, op luchtbanden 36.25. Trapauto's vanaf 27.-. Beertjes vanaf 3.45. Poppenwagens 19.95, 23-65. 45.-. Hobbelpaarden 18.75. OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFOON 11266 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 30 November 1950 GEHUWD: 30 Nov.. E. V. W. Vercruijsse en C. Souwer; W. J. C. van der Mark en M. de Vries: J. A. Hoogendoorn en A. L. van Bergen; D. Bains en M. W. de Boer; H. F. Leautaud én J. de Graaff; P. Ziel en A. C. Brugman. BEVALLEN van een zoon: 27 Nov., D. J. van der Lindenvan Wort; 28 Nov., A. E. Nieuwendijk—Kool; C. van Wort—van der Wereld; 29 Nov., E. R. Joustra—Bartels; M. J. M. GahrmannHousmans; 30 Nov.. F. C. van AlphenSchuuring; J. S. Bokhove Diehl. BEVALLEN van een dochter: 28 Nov., E. A. Piek—Kuntze; 29 Nov., G. van Wallinga— Tollenaar; W. Hosde Jongh; J. E. C. Schra- ma—Boersma; 30 Nov., E. H. Otter-Meissner. OVERLEDEN: 23 Nov.. W. Jonkhof, 55 j., Voorhelmstraat': H. A. J. van den Bergh Schell, 77 j„ Kleverparkweg; M. Bakker Schouten, 76 j.. Gen. Joubertstraat; 29 Nov., P. J. Bros, 46 j., Nassauplein. Stoppen aan de linkerkant van de weg verboden Reeds jaren lang is het op een gewone weg verboden om met een voertuig links te stoppen. Tegen dit verbod is de laatste tijd door de politie soepel opgetreden, om dat er reden was om aan tc nemen, dat in de nieuwe verkeerswetgeving dit voor schrift zou vervallen. Dit blijkt echter niet het geval te zijn. Voortaan zal het verbo den zijn om met auto's, bakfietsen, hand wagens en met een paard bespannen wagen aan de linkerzijde van de weg stil te staan, zelfs als dit gebeurt om te laden, te lossen of in- en uit te stappen. Een uitzondering wordt gemaakt voor wegen met één rich- tingverkeer, waar in het algemeen dus zowel links als rechts mag worden stilge staan, tenzij er een speciaal parkeer- of stopverbod geldt, voor wegen, waar aan de rechterzijde tramrails liggen Expositie in Huis Van Looy Sociale kunstopdrachten Morgenmiddag zal de Haarlemse wethou der van onderwijs en kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, in het Huis Van Looy de tentoonstelling openen van werken die ge durende de jaren 3 9451950 door het Rijk en de Gemeente zijn gekocht op advies van de Commissie voor sociale kunstopdrachteh in Haarlem. De aankopen hebber, plaats gehad krach tens een door de Minister van Sociale Zaken in het leven geroepen regeling. In de circulaire daarover wijst de minister op de bijzonder moeilijke maatschappelijke ver houdingen waaronder tegenwoordig vele kunstenaars hun culturele arbeid moeten verrichten. Dit heeft de minister aanleiding gegeven, naast enige andere hulpregelingen als de sociaal economische hulpverlening voor zelfstandigen en het voorzieningsfonds voor kunstenaars, een regeling samen te stellen, welke het voordeel biedt, dat niet alleen tegemoetgekomen wordt in de dagelijkse noden, doch tevens de werkzaamheid als kunstenaar wordt gestimuleerd- Voor de beoordeling van kwaliteiten van opgedragen ontwerpen of vrij ontworpen kunstwerken dienen de gemeentebesturen advies in te winnen bij de Commissies voor Sociale Kunstopdrachten, welke plaatselijk of rayonsgewijs werkzaam zijn. De Commissie voor Haarlem en omge ving' is werkzaam voor de gemeenten Haarlem, Haarlemmerliede en Spaarn- woude, Haarlemmermeer. Heemstede. Bloe- mendaal, Velsen en Zandvoort. De aangekochte stukken worden tussen Rijk en Gemeente verdeeld- Beide over heidsinstellingen hebben de vrijheid de kunstwerken op de meest gewenst geachte wijze te benutten. ADVERTENTIE U kunt ons opdragen pakketten bij uw familie en vrienden te bezorgen. - Speciaal tarief BESTELDIENST A.B.C. - Barrevoetestraat 2 Haarlem - Telefoon 18428, na 6 uur 14810 14155 ADVERTENTIE 'n Nuttig cadeau ROESTVRIJE TAFELMESSEN in Sheffield- en Solinger staal vanaf 14.75 per j4 dozijn Gr. Houtstraat 166 bü de Houtbrug. Grote schade bij botsing tussen goederentreinen Spoorbaan Zwolle-Deventer versperd Hedenmorgen omstreeks acht uur zijn te Olst op de spoorlijn Zwolle-Deventer twee goederentreinen in botsing gekomen. De materiele schade is zeer groot. De spoorlijn is versperd. Het ongeluk is gebeurd ter hoogte van de overweg nabij het station Olst in de weg Vim Olst naar Diepenveen. Het ongeluk gebeurde toen door nog on opgehelderde oorzaak een goederentrein komende uit de richting Deventer op een stilstaand treinstel reed, eveneens bestaan de uit goederenwagens. Om 13 uur was één spoor vrijgemaakt, zodat het spoorwegverkeer Zwolle-Deven ter hervat kon worden. November - regenmaand Het K.N.M.I. deelt mede: In Novemoer is in ons land gemiddeld ongeveer het dubbe le van de normale hoeveelheid regen ge vallen. In Den Helder viel 169 millimeter regen, hetgeen sedert het begin der waar nemingen aldaar in 1843 nooit is voorge komen. In De Bilt viel op 28 van de 30 dagen regen. Ook dit is een record, want sedert het begin der waarnemingen in 1849 is het grootste aantal regendagen in November 27 geweest. Zandvoort Raadslid vergiste zich Naar wij vernemen is na onderzoek ge bleken, dat de heer Lindeman, die in de jongste vergadering van de Zandvoortse raad de verhoging van de waterprijs wist op te schorten door zijn opzienbarende mededelingen over het cijfermateriaal be treffende het waterverbruik, de dupe is ge worden van een vergissing. De heer Linde man schijnt namelijk de hem verstrekte gegevens over het opgepompte water en het werkelijk verkochte water te hebben verwisseld, evenals die over twee verschil lende perioden van vier en acht maanden. Het voorstel van B. en W. zal dan ook in de volgende vergadering ongewijzigd aan de orde komen, nadat het nog door de financiële commissie is bekeken. Adenauer wil wijziging van bezeftingsstatuut Dr. Adenauer, de West-Duitse bonds kanselier, heeft in een toespraak tot de Christen-democratische parlementsfractie erop aangedrongen, dat de geallieerden „hun politiek herzien" als zij willen, dat West-Duitsland „schouder aan schouder met hen deelneemt aan de West-Europese verdediging". Hij verklaarde, dat hij Vrijdag opnieuw aan de hoge commissarissen zaï voorstellen om het bezettingsstatuut te vervangen door een „veiligheidsovereenkomst". Hij be treurde het, dat hij tot dusver bij de gealli eerden „weinig sympathie" voor zijn voor stel had ontmoet. Grenswijziging van de gemeente Utrecht Zij krijgt er waarschijnlijk meer dan 24.000 inwoners bij Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben aan de raden van de gemeenten, die be trokken zijn bij de voorgenomen grens wijziging der gemeente Utrecht, een ont werpregeling voorgelegd. Aan Utrecht wor den toegevoegd gedeelten van de gemeen ten Maartensdijk, Jutphaas, Vleuten-De Meern en Westbroek. De gemeenten Achttienhoven, Haai'zui- lens, Oudenrijn, Veldhuizen, Vleuten, West broek en Zuilen zullen te zijner tijd óp- houden te bestaan. De noodzaak van grenswijziging is ge boren uit de omstandigheid, dat binnen het territoir der gemeente Utrecht reeds sinds vele jaren niet de ruimte wordt gevonden welke voor de stadsontwikkeling nodig is. Aansluitend aan de bebouwing in de ge meente Utrecht zelf liggen thans grote stadswijken op het gebied van enkele randgemeenten. Deze stadswijken zijn Tuindorp en Steinenburg in de gemeente Maartensdijk, de wijk Nieuw-Zuilen gele gen in de gemeente Zuilen en de wijk Hoograven in de gemeente Jutphaas. Het ligt in de bedoeling dat de grenswij ziging op 1 Januari 1952 ingaat. De aan Utrecht toe te voegen gebieden tellen thans ongeveer 24.000 inwoners. In de uitgebreide toelichting op de ont- werp-regeling wordt dc verwachting uit gesproken dat vóór de grenswijziging de tollen op de weg van Utrecht naar Maar tensdijk zullen zijn opgeheven. ADVERTENTIE ANKER horloges, PENDULES grote sortering - voordelige prüzen 1 JAAR GARANTIE. U KOOPT BIJ EEN VAKMAN. JAGT KLEINE HOUTSTRAAT 105. Indonesische socialisten tegen boycott-actie De correspondent van Aneta te Sema- rang meldt, dat, volgens een mededeling van de partijraad, op 0 December de partij van Bung Tomo. de Partai Rakjat, bijeen zal komen om de boycott tegen de Neder landers te bespreken. Men zal dan nauw keurig bepalen op welke wijze dc boycott zal worden uitgevoerd cn waartegen deze zich precies zal richten. Zo gaat liet er om of men alleen zal weigeren in Nederland vervaardigde producten te kopen of ook die, welke in Indonesië in Nederlandse fabrieken zijn vervaardigd. Voorts staat op het program de kwestie van het al dan niet staken in Nederlandse bedrijven en. zo men tot staking besluit, in welke bedrijven dit zal geschieden. In kringen van de PSI (Indonesische socialistische partij) heeft men aan Aneta medegedeeld, dat de PSI een boycott tegen de Nederlanders niet kan steunen. „Men zou een boycott organiseren tegen de Ne derlanders in Indonesië, terwijl men ver geet, dat de meeste Nederlanders hier te lande ambtenaren of ondernemers zijn, die ten bate van Indonesië werken. Een even tuele boycolt-actie zal dus niet alleen de Nederlanders treffen, doch de regering zal hierdoor meer benadeeld worden". Noorse tankboot in brand in de haven van Durban De 10.576 ton metende Noorse tankboot „Atlantic Africa" is'in de haven van Dur ban (Afrikaanse Oostkust), nadat zich een ontploffing aan boord had voorgedaan, in brand gevlogen. Men meent, dat vier per sonen door deze ramp het leven hebben verloren. Bovendien moesten verschillen de leden van de brandweer met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis worden gebracht, terwijl verscheidene personen nog worden vermist. Het grootste gedeelte van de bemanning was de wal op, toen de ontploffing plaats had. Het geweld van cle ontploffing werd over een uitgestrekt gebied gehoord, ter wijl de eerste laaiende vuurgloed lot op een afstand van veertig kilometer kon worden waargenomen. Gas ontsnapte uit het brandende schip, dat door het vuur ontvlamde en waardoor een steekvlam van twaalf meter hoogte ontstond. Een sleepboot poogde het brandende schip van de kade te slepen. Van de-wal af werd met man cn macht door de brand weer gewerkt. De brandweerlieden waren door de grote hitte niet in staat de lager gelegen dekken van de tanker te bereiken. Na ongeveer drie uur was men de brand meester. De „Atlantic Africa" hacl onge veer 9000 ton benzine aan boord. De gezagvoerder en zijn echtgenote wa ren eveneens aan wal gegaan, doch hun vierjarig dochtertje bevond zich aan boord toen de ontploffing plaats had. Twee leden der bemanning baanden zich met levens gevaar een weg naar haar hut en wisten het meisje te redden. Het proces om Bertha Hertogh. Bij liet verlaten van het gerechlsgcbouio te Singapore na een der zittingen werden Bertha Hertogh en haar pleegmoeder Aminah (respec tievelijk vierde en derde van rechts) omzwermd door een menigte van twee duizend personen, die door een cordon van politiemannen in toom gehouden moest worden. Effecten- en Geldmarkt Er is thans feitelijk slechts één ding, •aarover men in cle wereld denkt en spreekt en waardoor ook de beurzen wor den beheerst en dat is de vraag of de op mars van het communisme in Azië tot staan gebracht en een nieuwe wereldoorlog zal kunnen worden voorkomen. Terwijl de bedrijfsberichten uit de Verenigde Staten nog altijd onverdeeld gunstig luiden en hogere dividenden worden uitgekeerd, is in Wall Street het indexcijfer voor industrials van 236.47 op 24 November tot 226.42 ge daald, dat van spoorwegshares van 71.06 tot 67.90. Niet minder dan spectaculair is de recente prijsstijging van tin en rubber op de Londense beurs: in twee dagen tijds zag men tin van 1000 tot 1155 per ton en rubber van 48)4 tot 64 pence per Engels pound stijgen. Er behoeft niet aan te wor den getwijfeld of we staan thans weer mid den in de oorlogseconomie, welke door alle schone plannen tot internationale opbouw van een vreedzame wereld een streep haalt en die ook nationaal de regeringen der West-Europese landen voor nieuwe pro blemen plaatst. Deze problemen zijn te groter, omdat men in de Verenigde Staten en in Europa de vijf vredesjaren na 1945 niet in voldoen de mate heeft benut om tot een zodanige militaire en economische samenwerking te komen, dat men redelijkerwijs kan ver wachten de voortgaande aggressie van het communisme te kunnen weerstaan. Het kan daarom niet verwonderen dat zich van de beurzen te Amsterdam, Londen, Parijs en Brussel een min of meer nerveuze stemming meester heeft gemaakt en ove rigens belangrijke financiële en economi sche vraagstukken op de achtergrond ge raken. Dit geldt ook van Nederland, dat, ook al zou het gevaar voor een derde wereld oorlog kunnen worden bezworen, zeker niet de meest gemakkelijke positie in West- Europa inneemt. Minister Van den Brink heeft er met nadruk op gewezen, dat de voorgestelde bezuinigingen van 100 a I 150 millioen niet voldoende zijn om hel evenwicht op de staatsbegroting en op dc betalingsbalans te herstellen. En toch is volgens de minister dat evenwicht op de betalingsbalans absoluut noodzakelijk om tot de gewenste zelfstandigheid te geraken. Het staat zo dat we tot 1948 meer hebben geconsumeerd dan geproduceerd, dat 1949 i een gunstige wending deed zien. maar dat voor 1950 het tekort op de betalingsbalans I weer driemaal groter is dan in het voor- j gaande jaar, hoewel de productie 2790 j millioen groter was dan de consumptie. Maar in dit jaar is voor ruim 3700 mil- I lioen geïnvesteerd, met andere woorden, we hebben in 1950 voor 1 milliard geïnves- I teerd met andermans geld en daar moet nu I een eind aan komen. Minister Van den I Brink acht desondanks juist een vermecr- dering van de investeringen noodzakelijk omdat anders ons productieapparaat ver- j oudert, de werkgelegenheid vermindert en de export moet dalen waarmee, dus de paarden achter de wagen gespannen zou den zijn. De besparing zal moeten worden gevonden op de niet-commerciële investe ringen, woningbouw, overheidsuitgaven, lagere publiekrechtelijke lichamen en zo meer, waarnaast ook vermindering van de consumptie nodig kan blijken. A! deze din- gen zijn ook nodig om ae koopkracht van 1 de gulden te handhaven. Zo komt men dus telkens weer terecht bij de kardinale kwestie hoe men het Ne- derlandse volk kan brengen tot zodanige besparingen, dat er in voldoende mate risicodragend kapitaal beschikbaar zal ko- I men om de noodzakelijke investeringen te financieren. Op een vergadering van de Vereniging i voor de Staathuishoudkunde heetf men daarover dezer dagen zware discussies ge voerd, welke grotendeels een academisch karakter droegen, doch waarbij enkele mannen van de praktijk meer concrete middelen hebben aangewezen. Ze bepleitten afschaffing van de specu latiewinstbelasting, opheffing van de divi dendstop, versnelde beëindiging van de effectenregistratie, herstel van het bank geheim, periodieke voorlichting aan aan deelhouders en snellere publicatie van jaarverslagen, opheffing van het verbod van belening van effecten, afschaffing van het verbod voor niet-ingezetenen om be paalde aandelen te kopen en in het alge meen bevordering van het kopen van aan delen. Men behoeft het. zeker op al deze punten niet met die heren eens te zijn om niette min toe te geven dat er in de door hen bedoelde richting iets mogt gebeuren om het sparen en de belegging van spaargelden in aandelen weer aantrekkelijk te maken. Met name de dividendstop is voor de nood zakelijke expansie van de bedrijven een zware handicap, omdat zij een redelijk rendement op het risicodragend kapitaal in vele gevallen onmogelijk maakt. Het is wel een opmerkelijk verschijnsel, dat de regering van West-Duitsland, waai de sociale verhoudingen aanmerkelijk slechter zijn dan bij ons, ten deze van een scherper inzicht blijk geeft. Ook daar is grote kapitaalnoori teneinde de industrie weer op de been te brengen. En om die reden heeft men daar de dividendstop af geschaft, terwijl ook Zweden tot een zo danige maatregel is overgegaan. Wanneer een concern als de Koninklijke, dat thans zeer grote winsten moet maken, niet meer dan 9 procent mag uitkeren, hoe kan men dan verwachten dat er belang stelling zal bestaan voor de uitgifte van nieuwe aandelen, van welke niet meer dan ongeveer 3 procent rendement wordt ver kregen? Hetzelfde geldt van concerns als Leverbros, Aku, Philips, en kleinere onder nemingen, die op hun tijd nieuw geld nodig hebben, maar dit niet kunnen krijgen om dat het geldbeleggend publiek, voor zover nog aanwezig, zich er niet meer voor inte resseert. Wanneer de belegger weer rede lijke kansen krijgt om met risicodragend kapitaal een goed rendement te maken, zal ook de spaarzin een nieuwe prikkel ont vangen en zullen vermoedelijk allerlei kunstmatige middelen ter verkrijging van een economisch verantwoord evenwicht tussen productie, consumptie en investering niet nodig zijn. ADVERTENTIE Beide zaken HEDEN, MORGEN en MAANDAG de geheie dag GkOPEND tot NEGEN UUR GR. HOUTSTRAAT 100 - TEL. 13060 HAARLEM-N. RIJKSSTRAATW. 125. Tol 9QQQ1 (Dh nummer staat nog lui. Züvu I niet in de gids). SPORT EN AVONTUUR VOOR JONGENS De uitgeverij „Forum" in Antwerpen en de uitgeverij ..Helmond in Helmond publi ceren een slecht geschreven en slecht ge ïllustreerd ..verhaal uit de rimboe" van ..detective Hans Lynch" dat de overwonnen stijl van de stuiversroman een laatste saluut brengt. Jan Wecrsma cn Bert de Ruiter deden het beter in hun „Met vijf gulden op zak Europa door" 'Bigot cn Van Rossum N.V., Amster dam). Dit liftverhaal van twee studenten is een pleizerig boek geworden, berustend op de ware belevenissen van jongelui, die op de goede' manier het avontuur tegemoet traden en er met een schat van ervaringen van terug kwamen, Bovendien is dit boek nog ongewild een verhalende atlas geworden, die de jeugd beter zal bevallen dan haar traditionele college-met-dc-hlinde-kaarten. „Het verdwenen parelsnoer" van Tjeerd Adema is huiselijker dan de beide eerste, maar daardoor misschien ook voor een bre dere groep geschikt: een verhaal dat zelfs de HBS'er nog zal welen te boeien al is het geschreven voor en gegeven aan zijn jongere broer. F. van Bommel zorgde voor uitste kende illustraties bij dit aardige boek, dat een mysterie paart aan een opvallend rake pentekening in een proviciestadje. (de Ar beiderspers. Amsterdam). Wil Bilderbeek vertelt in zijn „Dc vos- senpatrouille paraat" (N.V. v/h. Fa. M. J. v. d. Loeff. Enschede) met een lichtelijk neer buigende welwillendheid over een na de bevrijding heropgerichte padvinderspa- trouillc. die een kampeertocht afgewisseld ziet door een serie pittige avonturen. Johnnie Hummel getuigde van zijn talent in een serie hoogstaande illustraties. „Plet nieuwe luchtvaartboek voor jongens" laat de KLM-pionier C. van Steenderen aan het woord, om op een interessante manier zijn jong publiek de historie der luchtvaart en de beginselen der aero-techniek bij te brengen. Talloze foto's verluchten dit werk, dat ondanks zijn snelle veroudering een waardevol bezit zal blijken tc zijn, voor hen wier toekomst of belangstelling in hoger sferen ligt. (L, J. Veen, Amsterdam). Bij „de Boekerij" in Baarn verscheen „Voetbal", een voetbalboek, waarin Hans Molenaar de jeugd instrueert over de grond beginselen van het populaire spel en hen tracht klaar te maken tot sportieve cn onder legde dienaren, van het bruine monster. Piet Kraak, dc doelverdediger van onze nationale ploeg, schreef een sympathiek voorwoord. Molenaar heeft zijn taak met zoveel accura tesse vervuld, dat zijn bock tot de hoogte van een standaardwerk reikt. Waller Sperling heeft met „Oom Grapjas" een onderhoudend persoon geschapen, die in het boek „Het betoverde vestzakje" (uit geverij „Forum", Antwerpen cn ..Helmond" te Helmond) een reeks goocheltrucs aan zijn jonge lezers openbaart, waarvan „het succes verzekerd is". Spelling schrijft overi gens beter dan hij tekent. Onder redactie van Theo Ramaker is bij L. J. Veen's uitgeversmaatschappij „Het nieuwe sportboek voor de jeugd" verschenen. De redacteur heelt zijn lievelingssport tennis voor zijn rekening genomen en voor de andere rubrieken deskundige en met de pen bedreven medewerkers uitgekozen. Ton van Beers schrijft over zeilen cn kanovaren, Jan Liber over voetbal, Gé van der Weïjde over jiu-jitsu, Fanny cn Jan Blankers over athle- tiek en Jan Hoven over hockey. Door de beperkte ruimte konden de schrijvers niet diep op hun onderwerpen ingaan, doch zij geven een zodanige beschrijving, toegelicht met feiten cn anecdotes dat de jeugdige lezers toch een goede indruk krijgen van enige takken van sportief tijdverdrijf. Schaken Tourncoi te Amsterdam De afgebroken partij uit de vijftiende ronde tussen Szabados en Trifunovïc is na 42 zetten in remise gecir.digd. De partij tus sen Guamundsson cn Van Scheltinga is na 4.9 zetten door laatstgenoemde opgegeven en Kramer heeft na 53 zetten de partij tegen Van der Berg opgegeven. De partij uit de veertiende ronde tussen Stahlberg en Szabados is na 62 zetten door Szabados opgegeven. Cricket Australië scoorde 2°8 runs Dc eerste testmatch tussen Australië en Engeland is te Brisbane begonnen. Australië batte eerst en bereikte een totaal van 223 runs. Dit is een van de laagste totalen welke de Australische ploeg sedert de oorlog no teerde. Tijdens de wedstrijd in Manchester in 1948 brachten de Australiërs het niet verder dan 221 runs. Nog voordat Washbrook cn Simpson voor Engeland naar de wickets trokken'moest de strijd wegens slecht zicht gestaakt worden. Slotkoers Openings gisteren koersen 3—3*5 Ned. 1947 97l;1B gl 97 A. K. U 17135 171 Lever Brothers 210;, 213*4 Philips Gloeil. 221 223 Kon. Petroleum 2887. 292 A'aam Rubber 125 126 Holl. Amer. Lijn 16815 169 Ned. Scheepv.Unie 149J5 149 H. V. A 111 Yk 115 Deli Mij. 101% 1033, Amsterd. Bank 165 g b 1647 Rotterd. Bank 175! 5 175 Twentse Bank 172!'. gb 1727 Anaconda Cooper 37 gb 377 Bethlehem Steel 4534 46!; Republic Steel 44!. 44K Shell Union 511i 52 Tidewater 35 357 U. S. Steel 121J4 123

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 11