Haarlems Dagblad „ZEGGENSCHAP OVER GEBRUIK VAN DE ATOOMBOM BERUST NIET BIJ DE UNO" to ïjaaricmscijc <£ourant (3tnno té>6) Nieuwe spanning Truman verschilt met Attlee van mening Londen en Parijs wensen overleg ten aanzien van eventueel atoomhomhardement in Korea Russisch veto in de Veiligheidsraad Bezadigde woorden van Churchill in een gealarmeerd Lagerhuis Massale overtocht van de Chinezen over de Tsjongtsion 65c Jaargang No. 19720 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 22230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Telef. 25295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 1 December 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Er zijn gisteren vreemde dingen gebeurd in Washington. Dat president Truman een kennelijk slecht-overwogen verklaring omtrent mogelijk gebruik van je atoombom op een persconferentie afleg de, die hij later per ..communiqué van het. Witte Huis" weer ten halve moest, intrek ken, kan men niet anders dan vreemd noe men. Men zou immers aannemen dat een president der Verenigde Staten over derge lijke zaken van wereldbetekenis geen ver klaringen zou afleggen, die niet tevoren joor hem en zijn adviseurs nauwkeurig waren overwogen. Een onverwachte vraag betrof het hier zeker niet; iedereen kon voorzien dat dit punt aan de orde zou komen. De zonderlinge mededeling van de president, dat het gebruik van de atoom bom tegen de Chinezen aan de bevelheb bers te velde werd overgelaten, is later gewijzigd in de mededeling, dat alleen de president machtiging tot het gebruik van die b'.m kan geven en dat die niet gegeven is. Dit zal voor menigeen nog niet vol komen geruststellend klinken; er dient dus san te worden toegevoegd, dat de president der Verenigde Staten wel veel groter be voegdheden heeft dan de staatshoofden der Europese democratische landen, maar dat de Amerikaanse grondwet die bevoegd heden in een uitgebreid controle-stelsel heeft geplaatst en dat er nevens de wet geving ook constitutionele gebruiken be slaan, die hem nopen tot overleg. Het blijkt nu dat hij enige dagen geleden plotseling per vliegtuig naar Stalin had willen gaan. Door toedoen van zijn adviseurs is dat niet gebeurd. Men moet de Amerikaanse presi dent niet als een soort dictator beschouwen, want dat is hij niet. Bij één merkwaardige uiting heeft Truman het overigens niet gelaten, want hij heeft ook verklaard'dat het gebruik van de atoombom niet door de U.N.O., maar slechts door Washington kan worden be volen. De Britse premier Attlee heeft dit in het Lagerhuis, dat juist bijeen was en dat door Truman's uitingen in niet geringe opschudding werd gebracht, onmiddellijk tegengesproken en verzekerd dat alleen de tf.N.O. de bevoegdheid heeft om te bepa len, of de bom al clan niet zal worden ge bruikt. Het is inderdaad de U.N.O. die be sloten heeft tot gewapend optreden tegen de Noord-Koreaanse aggressie en generaal MacArthur is de opperbevelhebber van de strijdkrachten van de U.N.O. Hetgeen niet belet heeft dat hij in de laatste tijd, blijk baar daartoe alleen door Amerika gemach tigd, besluiten heeft genomen die niet te voren door de U.N.O. waren goedgekeurd. Attlee's besluit om vandaag meteen naar Washington te vliegen om overleg te ple gen, geeft dan ook wel duidelijk aan, dat hij niet gerust is. op het Amerikaanse in zicht in de juiste verhoudingen,. Opnieuw kan men hier (met verbazing) de vraag stellen of dergelijke bevoegdheids-kwesties, waarvan men tevoren toch duidelijk kon voorzien, dat zij zich zouden kunnen voor doen, dan niet scherp waren overwogen en beslist. De Fransen blijken het ook mét de Engelsen volkomen eens te zijn. Ruipi hon derd Labour-leden van het Lagerhuis heb ben inmiddels, de regering verzocht, de Engelse -troepen uit Korea terug te trekken als. MacArthur het beschikkingsrecht zou krijgen over de atoombom. Die vraag is in zekere zin achterhaald door Truman's communiqué, waarin hij zijn verklaring ter persconferentie wijzigde. Maar als de Ame rikanen het standpunt zouden blijven in nemen, dat Amerika eii niet de. U.N.O. te beslissen heeft omtrent gebruik van de atoombom (zodat Amerika daartoe zou kunnen besluiten zonder instemming der U.N.O.) zou de vraag, of de andere deel nemers aan de U.N.O.-actie in Korea hun troepen daar kunnen handhaven, inderdaad aan de orde komen. Attlee's reis naar Washington wordt-te Londen verklaard als een poging vande premier, om eventuele eenzijdige en wel licht onherstelbare daden van de Ameri kaanse regering te voorkomen. Dit klinkt niet bepaald rustwekkend; bemoedigender is de taal van Churchill, die opnieuw heeft betoogd dat de Russen althans in dit tijds bestek geen oorlog willen. Een U.N.O.- oorlog met China moet voorkomen worden en Engels-Amerikaanse samenwerking dient te worden behouden, zegt Churchill. Wat het gevaar in de algeméne toestand betreft: dat is er feitelijk steeds geweest, sinds na de tweede wereldoorlog de Weste lijke bondgenoten hun legers ontbonden hebben en de Russen de hunne gehand haafd en zelfs aanzienlijk uitgebreid. Op het ogenblik zullen de Russen, zelf niet tot oorlog geneigd, er wel belang in zien dat Amerikaanse strijdkrachten door China aan het Oosten worden gebonden, hetgeen ver sterking der Amerikaanse kracht in Europa moet belemmeren. Deze beschouwing van Churchill klinkt zeer logisch. Zij is voor het Westen gerust stellend ten aanzien van onmiddellijk oor logsgevaar: zij biedt evenwel voor de toe komst geen rooskleurig vooruitzicht. Het geen wil zeggen: Churchill acht de toe komst niet zeker, ofschoon hij altijd van mening is' dat door tijdig handelen een berde wereldbrand zal worden voorkomen. Anderen zijn van mening, dat de Russen niet voornemens zijn ooit in zo verregaan de zin aanvallend op te treden. Hun beleid zou anders gericht zijn en zich toespitsen op door hen verwachte economische ver zwakking van het Westen. Er zijn zoveel meningen van deze en nog andere aard verkondigd, maar zekerheid omtrent Rus- lands toekomstplannen is er niet. De spanning van deze dagen geldt nog steeds de Chinese crisis en het gevaar voor oen U.N.O.-oorlog of wellicht een Ameri kaanse oorlog met China, als diplomatie het huidige conflict niet ten einde kan brengen. Hetgeen gisteren te Washington gebeurd is geeft helaas geen beeld van [ustig beleid in Amerika en evenmin van harmonie met de andere Westelijke mo gendheden. R. P. labour-meerder'neid in het Engelse Lagerhuis thans vijf De meerderheid van de Labourpartij in het Engelse Lagerhuis is thans vijf, door at Labour bij een tussentijdse verkiezing de zetel van Zuid-Oost Bristol heeft be nouden. Deze verkiezing was noodzakelijk ge worden wegens het aftreden van Sir Staf ford Cripps om gezondheidsredenen. De nieuwe candidaat Anthony Wedgwood °enn kreeg 19.367 stemmen, de conser vatieve candidaat 12.018 en de liberale 2-752. WASHINGTON, LONDEN en PARIJS. (United Press en Reuter). President Truman heeft Donderdag op een persconferentie een aanvankelijk sensationeel klinkende verklaring afgelegd over het gebruik van de atoombom. Op een vraag van een der verslaggevers of aan het front in Korea de atoom bom eventueel zou worden gebruikt, antwoordde de president dat „het ge bruik van deze bom in actieve overweging is genomen". Hij voegde er aan toe dat dit aan de hevelhebbers te velde wordt overgelaten. Later sprak een offi ciële verklaring van liet Witte Huis deze uitlating in zoverre tegen, dat daarin nadrukkelijk werd vastgesteld: „Alleen de president kan machtiging geven tot gebruik van de atoombom. Deze machtiging is niet gegeven". Een tweede ophefmakende uitlating van Truman over de atoombom hield in, dat het ge bruik van dit wapen niet door de UNO, doch slechts door Washington zal kunnen worden bevolen. De Engelse premier Attlee verklaarde echter in het Lagerhuis, dat de UNO de bevoegdheid heeft om te bepalen of de bom al dan niet zal worden gebruikt. Attlee heeft inmiddels voorbereidselen gemaakt om in allerijl naar Washington te gaan. De bevoegdheid der UNO zal bij de conferentie tussen Truman en Attlee ongetwijfeld ter sprake komen. Ook in Parijs wordt de mening uitgesproken dat Amerika niet op eigen gezag over de atoombom kan beschikken en overleg moet plegen alvorens dit wapen te gebruiken in een militaire actie die onder verantwoordelijkheid van de UNO staat. Truman wenst algemeen opperbevel in Europa De verklaringen van Truman op de persconferentie van Donderdag hebben grote indruk gewekt, niet alleen in Ame rika, doch ook uiteraard in het buitenland, waar met gemengde gevoelens kennis werd genomen van de uitlatingen van de presi dent. In Londen en Parijs was de indruk uitgesproken ongunstig. Attlee's haastige reis naar Washington wordt uitgelegd als een poging van de Britse minister-presi dent om eventuele eenzijdige en wellicht onherstelbare daden van de regei-ing te Washington te voorkomen. Men stelt in Londen prijs op een zo nauw mogelijke samenwerking met Washington ten aanzien van de aan de orde-zijnde problemen, wat een reden temeer is om tc trachten de te nemen stappen te overwegen in het licht van datgene, wat Engeland en ook Frank rijk zich voorstellen. Trumans verklaring veroorzaakte een ware schok, doch later werd door de officiële toelichting de ont steltenis verzacht. Niettemin werd op de speciale kabinetszitting, die tijdens het Lagerhuisdébat' over de buitenlandse poli tiek wérd belegd, besloten tot de reis van Attlee. President Truman heeft - in zijn verkla ring aan de pers nog over andere dingen dan de atoombom gesproken. Zo snauwde hij op nijdige toon tegen een vragenstel ler, die om commentaar op dc Europese critiek van MacArthurs beleid verzocht, dat MacArthur goed werk geleverd heeft en dat nog steeds doet, en dat hij zijn bevoegdheden niet overschreden heeft. Wij blijven in Korea Truman begon zijn verklaring met mede te delen dat hij stond op de onmiddellijke vorming van een Europees opperbevel en dat de combinatie van de Europese strijd krachten thans noodzakelijker is dan ooit. De president vervolgde dat hij binnen en- kèle dagen het Congres zal verzoeken om grote aanvullende bedragen voor de strijd krachten en de atoomenergie. Hij ver klaarde met nadruk dat ,,dé strijdkrachten der UNO niet van plan zijn hun zending in Korea op te geven." „Als de aggressie in Korea slaagt, zal zij zich uitbreiden over Azië en Europa tot hét gehele Westelijke halfrond," ajdus de president. Hij ging verder: „Wij zullen de nieuwe crisis het hoofd bieden door in de UNO te streven naar een gezamenlijke ac tie tegen de aggressie, verder door hulp aan de andere vrije landen bij het verster ken van hun verdediging en door de ver groting van de Amerikaanse militaire macht. Truman voegde hieraan toe dat er geen tekenen zijn die erop wijzen dat de Chinezen geneigd zijn tot onderhandelen. Aan zijn verklaring, dat niet de UNO doch Amerika zelf te beslissen heeft over het eventuele gebruik van de atoombom, voegde de president toe dat de UNO wel de beslissing heeft over de vraag of er een actie tegen China moet worden onderno men. Het Deense Koningspaar brengt deze week een officieel bezoek aan de Franse hoofd stad. Foto: Koning Frederik IX en Konin gin Ingrid arriveren in het Elysée, waar zij aanzaten aan een galadiner, dat door de president der Franse Republiek hunner ere aangerichtwerd. Tenslotte zeide de president dat de Ver enigde Staten alles zullen doen om een der de wereldoorlog te vooi'komen. Hij sprak als zijn persoonlijke hoop uit dat het niet nodig zou zijn om de atoombom te gebrui ken. „Het is een verschrikkelijk wapen," aldus de president, „dat niet mag worden gebruikt tegen vrouwen en kinderen." Reacties De Congresleden zijn sterk verdeeld in hun reacties op Truman's verklaringen. Senator Owen Brewster (republikein), die al eerder heeft aangedrongen op het ;bruik van de atoombom, zei: „Het wordt hoog tijd. We moeten de bom gebruiken tegen Chinese troepenconcentraties en mu nitieopslagplaatsen." De republikeinse Senator Millikin, van de Congrescommissie voor Atoomener gie, zei dat de bom alleen in uiterste ïxood- :aak moest worden gebruikt. Senator Young (republikein) vond, dat de bom slechts tegen werkelijk belangrijke en permanente doelen moest worden aan gewend. Uit de beschikbare feiten blijkt volgens hem niet, dat daarvoor nu aanlei ding is. Senator Ralph Flanders (republikein) is voorstander van het gebruik van de atoom bom tegen de Chinezen in Korea, maar al leen als de UNO daartoe opdracht geeft. Verscheidene Senatoren merkten op, dat het gebruik van de bom door Amex-ika wel eens een verrassende aanval op Ameri kaanse steden met de krachtigste wapens zou kunnen ontketenen. -■ President Truman heeft tegen heden, Vrijdagmiddag 5 uur, de leiders van het Truman wilde naar Stalin j Volgens Amerikaanse journalisten was de eerste reactie van Truman op het nieuws over de communistische in- val in Nooi-d-Korea, een voorstel te doen lot het oversteken van de Oceaan i om Stalin ie ontmoeten en hem de keus j te geven tussen vrede of oorlog. Tru- mans adviseurs zouden hem echter heb- ben aangeraden dit voorstel niet te doen. Politieke waarnemers te Washington j zien enig verband tussen ait voorstel en het feit, dat Attlee reeds binnen 48 uxxr per vliegtuig naar Washington zal gaan. Indien Truman en Attlee zouden be sluiten een beroep op Stalin ie doen j om hen en de Franse premier ergens in Europa of Azië te ontmoeten, zou de regeling van deze samenkomst de vol- gende week op de bijeenkomst van de vertegenwoordigers der Westelijke mo gendheden te Parijs besproken kunnen worden. Een eventueel voorstel aan Stalin zou dan als^ een antwoord be schouwd kunnen worden op het Sovjet- Russische voorstel voor een bijeenkomst der grote vier ter bespreking van de Duitse ontwapening. Congres bijeengeroepen voor een bespre king over de militaire crisis. Robert Taft, leider van de republikeinse Senaatsfractie, heeft verklaard, dat zijn partij alles wil doen wat nodig is om aan deze gevaarlijke situatie het hoofd te bie den. De republikeinen zullen elke maat regel steunen, die hulp beoogt te brengen aan de zwaar beproefde strijdkrachten der UNO in Korea, aldus Taft. De Engelse minister-president Attlee heeft vanmorgen het kernkabinet bijeen geroepen voor de eerste van een reeks spoedbesprekingen alvorens hij naar Wash ington vertrekt. Zijn vertrek wordt niet voor Zaterdagavond laat of Zondagmorgen vênvacht. Franse resolutie De commissie voor buitenlandse aange legenheden van de Franse Nationale Ver gadering- heeft Donderdag met 25 tegen 14 stemmen en één onthouding (namelijk de afgevaardigde van Frans Ïndo-China) een resolutie goedgekeurd, waarin er bij de UNO op aan wordt gedrongen met de Chi nese regering te ondex-handelen „op basis van een oixafhankelijk en verenigd Korea, welks grenzen door de UNO zullen wor den gewaarborgd. Resolutie tot terugtrekking der Chinese troepen getorpedeerd LAKE SUCCESS, 30 November (Keuter). De Sovjet-Unie heeft Donderdag in de Veiligheidsraad liaar veto uitgesproken over de door zes mogendheden ingediende resolutie, waarin terugtrekking van de Chinezen uit Korea wordt geëist. In de verworpen resolutie werden de x-egex'ing van de Chinese volksrepubliek ge- nxststellende verzekeringen gegeven om trent cle bedoelingen van de UNO aan de Mansjoerijse grens. De stemming was: Negen voor, één tegen. India nam niet aan de stemming deel. Men verwacht te Lake Sxiccess, dat Attlee die spoedig in Amerika verwacht wordt, voorzichtigheid zal aanraden bij de behan deling van de Chinees-Koi'eaaixse kwestie. Men verwacht, dat het resultaat van deze bespreking zal afhangen van de. houding dèr Algemene Vergadering der UNO, nu de Sovjet-Unie haar veto heeft uitgesproken tegen de in de Veiligheidsraad ingediende resolutie. Wanneer niet te elfder ure een compromis wordt gevonden, waarop men nog hoop heeft, zou de vergadering zich Hef woord is aan Casinxir Delavigne: Nooit! dat is lang, mevrouw, en dat ivoord bedriegt ons evenzeer in de politiek als in de liefde. (La Princesse Aurélïe) voor het eerst in de geschiedenis van het bestaan der UNO geplaatst kunnen zien voor de noodzaak om een aggressor feite lijk de oorlog te verklaren, namelijk China. De Veiligheidsraad verwierp eveneens met één stem voor en negen tegen bij ééxx onthouding (India), een Sovjet-Russische resolutie, welke voorzag in het terugtrek ken van alle Amerikaanse strijdkrachten uit Formosa en uit alle andere „Chinese gebieden". Met dezelfde stemvexTxouding werd een door de Chinese communistische afgevaardigde ingediende resolutie vex-wor- pen, die handelde over „de Amerikaanse aanvallen" op Formosa en Korea en waarin de raad verzocht werd de onmiddellijke terugtrekking der Amerikaanse strijd krachten uit Korea te eisen. Woe-Rau Woè Hsioe Tsjoean, de vertegenwoordi ger der Chinese communistische regering, zal vandaag in een hotel te New York een onderhoud hebben met de Indische afge vaardigde, Sir Senegal Rau. Dit zal de eerste ontmoeting zijn die Woe, sinds zijn aankomst te Lake Success, met de ver tegenwoordiger van eén niet-communis- tisch land zal hebben. Oorlog China-UNO moet worden verhinderd' Troepen van MacArthur trachten stand te houden 50 kilometer van Pjongjang Omsingelingsgevaar nog niet geweken SEOEL, 1 December (Reuter). Na een adempauze in de gevechten op Korea, die Donderdag plotseling intrad toen de Chi nese en Noord-Koreaanse aanvallers hun opmars staakten waardoor op sommige plaatsen van het front de troepen van Mac Arthur het contact met de vijand verloren is heden door verkenningsvliegers vast gesteld, dat de vijand in sterkte van gehele legers over de Tsongtsjon trekt, ten Zuiden waarvan de verbonden troepen in allerijl nieuwe stellingen hebben ingenomen op on geveer 50 kilometer benoorden de Noord- Koreaanse hoofdstad Pjongjang. Het gevaar dat het Amerikaanse achtste leger en en kele andere onderdelen van Mac Arthur's troepen, die van elkander gescheiden zijn door de Chinese doorbraak in het centrum, worden omsingeld, is nog niet geweken. Bij pogingen om aan de dreigende omsingeling te ontsnappen, leden deze troepen grote verliezen, doch enkele onderdelen slaagden criix gehavend en zender uitrusting bij de hoofdmacht te komen. De hoofdmacht van de Turkse brigade en de Amerikaanse tweede divisie waren Don derdagavond nog omsingeld. Ongeveer 20 Turken en een Amerikaans bataljon, dat de brigade te hulp was ge komen, maar eveneens omsingeld werd, slaagden er in zich uit de omsingeling te bevrijden. Zij hadden al hun materiaal verloren. In Noord-Oost-Kói'ea trachten verster kingen zich een weg te banen door de heu vels ten Zuiden van het Tsjosin-bekken om de manschappen van het Amerikaanse tien de legercorps te bevrijden. De Chinese communisten in dit gebied dragen thans witte camouflagecapes in de sneeuw. Een bevrijdingscolonne trekt op de be legerde stad Kotori aan, die 11 kilometer ten Zuiden van het bekken ligt. De Zuid-Koreanen hebben hun opmars langs de Oostkust voortgezet en een punt 30 kilometer ten Noorden van Tsjondjin bereikt, ongeveer 60 kilometer van de Sovjet-Russisch-Siberische grens. Volgens een verklaring van de chef van MacArthurs geheime dienst heeft een ge vangen genomen Noord-Koreaanse verbin dingsofficier verklaard, dat het volgens een Chinese officier de taak van het Chi nese leger is de troepen der UNO binnen twee maanden achter de 38ste breedtegraad te drijven. Het zou dan aan de Noord-Koreaanse troepen overgelaten worden om van daar verder te strijden. De Noord-Koreanen werden thans hij Manpodjin, een plaats aan de Jaloe op de voornaamste verbin dingsweg van Mandsjoexije en het Noord- Koreaanse centrum Kangje, opnieuw geor ganiseerd. Guerilla's in de rug De guerilla-activiteït is ten Zuiden van de 38ste breedtegraad plotseling toegeno men, toen de communisten hun algemene tegenaanval in het Noorden begonnen, al dus heeft de Zuid-Koreaanse minister van Binnenlandse Zaken Donderdag verklaard. Hij droxxg er bij de bevolking op aan met het leger eix öe politie samen te wei-ken bij het onschadelijk maken van de guerill; strijders en niet bevreesd te zijn, daai- vrees tot paniek en verwarring zou leiden. Verliezen De Amerikaanse verliezen in de Ko reaanse oorlog bleken Donderdag tot 31.028 gestegen 1032 meer clan een week ge leden aldus is heden te Washington be kend gemaakt. In het totale aantal zijn begrepen: 5307 doden en 3954 vermisten. Voor de Stille Armen 2de verantwoording F. H. 10.—; S. M. S.—v. H. 10,—: J. F. ƒ10.—: E. H. J. B. ƒ10,—; T. d J. ƒ10.—: W. K. d. B. ƒ10.—: M. A. W. G. f5,—: H. T. ƒ5.—: R. W. 5.—: J. B. S. ƒ5.—: A. H. f5.—; J. G. J. 2.50: J. H. B. T. 2,50: C. J. S. 2.50: A. J. v. L. ƒ2.50; T. ƒ1—S. S. ƒ20.—; E. B. W. ƒ1.—: Mevr. H. D. f 10.—: N. '"2.50; A. K. ƒ5.—: N. N. 10.—; G. J. M. Sr f5,—; G. H. S. 2,50; C. P ƒ20,—: N. N. f2,50; A. E. 2,50; N. F. ƒ2,50: K. T. ƒ5.—: J. v. T. ƒ2,50; Techn. Pers. Haarl. Dagblad ƒ10, H. U. ƒ1.—: M. v. H.—B. ƒ15.—: N N. ƒ1000,—; J. A. P. ƒ15.—; L. L. ƒ10,—: X. IJ. ƒ2.50; T. P. ƒ1.—. Dagtotaal ƒ1241,50. In 't geheel is iixans bij ons blad binnen gekomen ƒ3008,50. Giften worden gaarne in ontvangst geno men aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. (S.v.p. geen enveloppen met geld in de brievenbus werpen). Men kan ook een gift storten op onze postgiro-reke- ning no. 273107 onder bijvoeging „Voor de Stille Armen". LONDEN, 30 November. (Reuter). I Winston Churchill, die gisteren 76 jaar werd, heeft in het Lagerhuis tijdens het thans gesloten debat over cle buitenlandse politiek verklaard, dat cle UNO met alle haar ter beschikking staande middelen dient te verhinderen, dat zij in een oorlog met China betrokken zouden worden. „Wij bevinden ons zeer zeker in gevaar, doch het gevaar is niet nieuw", zo zeide Chur chill verder. „Dit gevaar is reeds in al zijn verschrik kelijke mogelijkheden zichtbaar geweest van het ogenblik af, dat de legers van de democratie na de ooiTog uiteen gingen ter wijl cle legers van het Sovjet-Russische bloc op een reusachtige sterkte bleven ge handhaafd". Churchill zeicle, dat de fundamentele wijziging in cle Amerikaanse isolationisti sche politiek de beste hoop betekende voor .,de redding van cle christelijke beschaving van een Russische verovering". (phurchili sprak de hoop uit, dat Enge land het in de eerste plaats als doel zal beschouwen om zich niet, hoe weinig ook, van cle Verenigde Staten te distanciëren. Churchill zeide te hopen, dat de Weste lijke landen tot een vergelijk zouclen kun nen komen met de Sovjet-Unie „voordat zij een voorraad atoombommen zou hebben gevormd, Voldoende om de vrije wereld te terroriseren, zo niet te vérnietigén". Hij was van mening dat een nieuwe' oorlog zou komen op het ogenblik dat Rus land deze zou wensen. „Het is niet in het belang van de Sovjet-Unie om een grote oorlog op dit ogenblik te beginnen", zeide de bejaarde staatsman, „in sommige opzich ten werkt cle factor tijd ten voordele, in andere opzichten ten nadele vaix het Westen". Volgens Churchill is het niet waarschijn lijk, dat de Duitsers in de volgende twee jaar militair gesproken veel gewicht in de schaal zullen leggen. Een aanval van de Sovjet-Unie zou niet worden uitgelokt door de bescheiden mate van verdediging, die thans „zo laat en ondoelmatig door de At lantische en Westelijke mogendheden wordt ontwikkeld". „De nog steeds geweldige voorsprong der Verenigde Staten op het gebied van de atoombom stelt het Westen in staat op vriendschappelijke en waardige wijze en als gelijken met de Sovjet-Unie te onder handelen. Een dergelijke conferentie zou in het geheim en op het hoogste niveau ge voerd dienen te worden". Overstappend op de kwestie Korea ver klaarde Churchill, dat indien er een Rus- sisch-Chinese samenzwering op wereldom vattende schaal zou bestaan, dit er zeker niet op zou wijzen, dat de Russen een on middellijke gewelddadige actie in Europa in de zin hadden. Integendeel, het zou dan hun bedoeling zijn de Amerikaanse strijd krachten en die der UNO zoveel mogelijk bij China te binden om daardoor de ver sterking van Europa te beletten. Churchill legde er nogmaals de nadruk op, dat 's we- rels toekomst in Europa beslist zou worden. Churchill merkte tenslotte op, „dat niets meer zou kunnen bijdragen om de landen van Europa tot gecombineerde maatregelen van zelfverdediging op te wekken dan het gevoel, dat de eenheid van de Engelsspre kende wereld en van de vrije landen van West-Europa onverbrekelijk is". Churchill werd bij zijn binnenkomst in het Lagex-hxiis door alle afgevaardigden toegejuicht, waarvoor hij* lachend dankte. Het Laboxirlid Tom Dribex-g was van me ning, dat ieder verder uitstel van de toe lating van de nieuwe Chinese regering tot de Veiligheidsraad slechts er toe zou kun nen leiden, dat Chüxa hoe langer hoe meer één lijn met Moskou zou trekken. De enige oplossing achtte hij terugtrekking tot het „middel" van Korea en vredesonderhande lingen. Er bestaat geen andere weg om de Chinezen te overtuigen van de goede be doelingen van de Westerse mogendheden", zeide hij. Ernest Davies, de Britse onder-minister van Buitenlandse Zaken, had aan het begin van het debat verklaard, dat Engeland nog steeds van opvatting is, dat communistisch China tot de UNO moet worden toegelaten. Hij zeide dit naar aanleiding van een des- betreffeixde vraag van Eden. Als laatste spreker verklaarde Attlee, dat de Britse regering de gedachte van een gedemilitariseerde zóne in Korea had ge opperd. Indien de Chinezen, zoals hij hoop te, bereid zouden blijken vredelievende middelen in plaats van geweld te baat te nemen, zou de suggestie van een dergelijke zóne onderwerp van besprekingen kunnen uitmaken. Tijdens het debat gaven sprekers van alle partijen bezorgde commentaren op de verklaring van Truman, welke een gewel dige opschudding heeft teweeggebx-acht in de wandelgangen. Zelfs nadat het Witte Huis zijn toelichting had gegeven uitten afgevaardigden van de Labour- en de Conservatieve partij hun ongerustheid over de mogelijkheid, dat de atoombom zou kunnen worden gebruikt. Zij drongen ex- op aan, dat Engeland zou streven naar het vermijden van een oorlog met China. Meer dan honderd LaboxuTeden presen teerden premier Attlee een bx-ief, waarin werd verzocht dat de Britse troepen uit Korea zullen worden teruggetrokken, in dien het besluit om de atoombom te ge bruiken aan generaal MacArthur zou wor den overgelaten. De Lagerhuisleden juich ten toen Attlee vertelde dat het Witte Huis een „correctie" op Trumans verklaring had gegeven. HET WEER AFGEBEELD Een zeer actieve depressiedie uit de omgeving van IJsland afkomstig is, bevindt zich vandaag in het zeegebied ten Noorden van Schotland. Het front van deze de pressie was vanmorgen tot Engeland doorgedrongen en wordt gevolgd door koude lucht die bijna rechtstreeks uit de Poolstreken wordt aangevoerd. Een randstoring van het depressiege- 'oied is vannacht over de Golf van Biscaje West-Europa binnengetrokken en geeft aanleiding tot neerslag. De koude lucht, welke nu over het Noorden van de Britse eilanden is uit gevloeid, zal in de komende dagen over geheel Europa stromen. De gemiddelde temperatuur zal dientengevolge een daling ondergaan. In de koude lucht komen regen, hagel en natte .sneeuw buien voor. MIST SNEEUW a REGEN MOTREGEN A HAGEL V BUIEN K ONWEER /^TEMPERATUUR IOÓ5 ISOBAAR BELANGPljK m CENTRA. H HOGE DRUK L LAGE DRUK - SCHEIDINGSLIJN-rRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT.DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE .DWASSSTREER'lS EEN WiND- 5NELHEID VAN VIJF METER °E9 SECONDE Weerbericht GUUR Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met nu en dan buien, hagel of natte sneeuw Aan vankelijk matige tot krachtige later tijdelijk weer tot stormachtri toenemende wind tussen West er. Noord-West Guur weer. 2 December Zon op 8.26 uur. onder 16-32 ul: .Maan op uur, onder 13.29 uc. (Laatste kwartier, Hoog en laag water te IJmuiden Vrydag 1 December Hoog water: 7.44 en 20.07 uur. Laag water: 3.11 en 14.34 uur. Hoog en laag water te IJmuiden Zaterdag 2 December Hoog water: 8.33 en 21.06 uur Laag water: 3.55 en 16.23 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1