scHom teits- Karpetten! ONOTO Paris! Paris! Paris! PALM BEACH Critiek op de leiding der Binnenlandse Veiligheidsdienst De radio geeft Zaterdag I^ARAPLUIES TAPSJTHUIS H. INEKE een zeldzame collectie TAPUTHUiSil H.INEKE Positie van Najdorf is bijzonder gunstig 6.75 Q Wereldnieuwsj Vrijdag 1 December 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 2 TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) Bij de Donderdagmiddag in de Tweede Kamer voortgezette behandeling van de begroting van Economische Zaken hield staatssecretaris mr. Van der Grinten zich vooral met de middenstand bezig. Die groep noemde hij zeer belangrijk, daar zij voor komt dat er slechts twee standen zijn: ar beiders en werkgevers. Evenals verschillende sprekers hoopte mr. Van der Grinten, dat het advies van de Sociaal-Economische Raad over het voor-ontwerp van de nieuwe Vestigings wet spoedig binnenkomt. De staatssecreta ris, die een pleidooi voerde ten gunste van het Economisch Instituut voor de Midden stand, merkte over het vraagstuk van de credietverlening op, dat ten opzichte van niet voor normale credietverlening in aan merking komende zaken de zekerheid dient te bestaan, dat de onderneming kan terug betalen. Dat er te veel bedrijven in een bepaalde tak zijn, ontkende spreker. Met betrekking tot de. door de kantoorboekhandel geop perde bezwaren tegen de uitgave van de prentbriefkaart „Voor het kind" kon de staatssecretaris verzekeren, dat geeri vrees voor concurrentie behoeft te bestaan. Aan het slot van zijn betoog verdedigde hij de samenstelling van de Sociaal Economische Raad. Bij de afdeling mijnwezen voerden de heren Ma enen (K.V.P.), Van Lien- den (Arbeid) en Haken (Comm.) het woord. Minister Van den B rink gaf eerstgenoemde spreker toe, dat er onder andere tengevolge van de toegenomen in dustrialisatie wel enige spanning op de steenkolenmarkt bestaat, maar toc'h is, naar hij kon aantonen, de toestand niet veront rustend. Naar aanleiding van een verzoek meer gegevens over het plan-Schuman te verstrekken, verwees de minister naar de desbetreffende Kamercommissie, die hij ge regeld inlicht. 'Uit de onderhandelingen blijkt nog niet wat uiteindelijk zal worden overeengekomen en dus valt daarover op dit ogenblik moeilijk veel te vertellen. Op een desbetreffende vraag van de heer Van Lienden kreeg deze te horen dat het plan- Sohuman in een publiekrechtelijk boven nationaal orgaan wil voorzien, zodat men er wel op kan rekenen, dat er niet een zijdig alleen voor het belang van de pro ducenten zal worden gezorgd. Natuurlijk zal men streven naar een deugdelijk con tact met de Raad van Europa. Ten aanzien van de adviserende organen van het plan- Schuman is voorgeschreven, dat ook de werknemers daarin vertegenwoordigd zul len worden. Met de heer Maenen verklaar de de minister zich voorstander van mecha nisatie bij de mijnarbeid. Binnenlandse Zaken In de avondvergadering was Binnenland se Zaken aan de beurt. Hierbij stonden vooral de- burgerlijke verdediging en de Binnenlandse Veiligheidsdienst in het brandpunt van de parlementaire belang stelling. De heer Dassen (K.V.P.) gaf ten opzichte van het eerstgenoemde onderwerp, waaraan ook- de meeste andere sprekers aandacht wijdden, te kennen, dat de bevol king in haar geestesgesteldheid doordron gen moet worden van de noodzaak van zelfbescherming. Meer ruimte voor de bur- ADVERTENTIE VULPENHOUDERS Voll. garantie N3. STRIJLAND SCHOTERWEG 5—7 - HAARLEM HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed. 7.30 Slui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Kamerorkest 10.00 Voor kleuters. 10.15 Metropole-orkest. 11.00 Voor zieken. 11.45 Orgel. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weer bericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Symphonette-orkest. 14.00 Piano en orgel. 14.20 Engelse les. 14.40 Gemengd koor. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.35 Fan fare-orkest. 16.00 Platen. 16.20 Boekbespre king. 16.30 De schoonheid van het Grego riaans. 17.00 Voor kinderen. 18.00 Film. 18.15 Klankbeeld. 18.25 Platen. 18.40 Regerings uitzending. 19.00 Nieuws. 19.15 Dit is leven, causerie, actualiteiten, sport. 19.27 Orgel. 19.52 Journalistiek weekoverzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Radioschaakwedstrijd Noor wegen—Nederland. 20.12 Platen. 20.15 Licht baken. 20.40 Steek eens op, heren. 21.00 Ge varieerd programma. 21.53 Wat zou u doen?. 22.00 Populair concert. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Platen, HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.12 Platen. 10.00 Medische cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbei ders in continubedrijven. 11.40 Piano. 12.05 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Dansmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 13.50 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Politie- kapel. 15.15 Boekbespreking. 15.30 Piano. 15.45 Causerie. 16.00 Platen. 16.30 Sport. 16.45 Utrechts Stedelijk Orkest. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Hawaiïanmuziek. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepar- '.out, 19.40 Causerie. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Radioschaakwedstrijd Noorwe gen—Nederland. 20.06 Actualiteiten. 20.05 Gevarieerd programma. 21.30 Dansorkest. 22.00 socialistisch commentaar. 22.15 Strijk- sextet. 22.40 Hoorspel. 23.15 Wereldschaak- tournooi. 23.20 Kwartet 23.4024.00 Platen. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.32 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Causerie. 14.10 Platen. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Accordeon. 17.2o Platen. 17.30 Accordeon. 17.55 Economisch overzicht. 18.00 Jazz mét commentaar. 13.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Radiofeuilleton. 20.00 Omroeporkest. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Lichte muziek. 21.30 Platen. 21.45 Lichte muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekpro gramma. *23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. ADVERTENTIE vanaf f 9.75 GR. HOUTSTR. 47, HAARLEM - TEL. 18036 gemeesters voor eigen initiatief achtte hij gewenst. De Binnenlandse Veiligheidsdienst was in de ogen van mr. Verkerk (A.R.) een, dan ook zonder geestdrift door hem aan vaard noodzakelijk kwaad. Tegen de „vijf de colonne" is hij nodig, maar de dienst en het personeel moeten stevig in de hand, worden gehouden, een zienswijze, gedeeld door de heren Ritmeester (V.V.D.) en- We Iter (K.N.P.). Ook de heer Goed hart (Arbeid), insgelijks doordrongen van de onontbeerlijkheid van de Binnenlandse Veiligheidsdienst, had echter bezwaren tegen het hoofd van deze dienst, aan wiens politiek onderscheidingsvermogen en be grip volgens deze afgevaardigde, te veel zou ontbreken. De minister had blijkbaar een onbeperkt vertrouwen in de gegevens, hem door deze dienst verstrekt. Deze B.V.D.-zaak is voor de gehele fractie van de Partij van de Arbeid een ernstige zaak. Zij wil het de minister niet moeilijk maken, maar als hij deze aangelegenheid te licht zou opnemen, dan ontstaat er tussen de bewindsman en de fractie een stil conflict. Op deze vrij boze woorden interumpeerde minister Teulings: „Hoe kunt u dat zeggen? Bij het mondeling overleg had u kunnen merken, dat ik het helemaal niet bagatel liseer." Waarop de heer Goedhart ant- ADVERTENTLE Een brillante creatie van Diana Elegant tasje van prachtige boxine met portemonnaie en spiegel, suèdine gevoerd in zwart,blauw,bruin, r 45 groen en grijs 8 EEN DIANA-PRESTATIE Verkrijgbaar bij de DIANA-filialen1 Amsterdam: Ferdinand Bolstraat 54, van Woustraat 82, SUPERKLASSE de Clercqsfraat 28. Te Haarlem: Grote Houtstraat 168. woordde, dat hij voor dat overleg geen uit nodiging had ontvangen. De heer Gort zak (Comm.) vroeg of do minister dan wel zijn collega van Justitie de zaak-Schel- lenburg nu eens behoorlijk uit de doeken wilde doen. Met forceren en met knopen doorhakken komt men er ten aanzien van een wettelijke regeling van het politievraagstuk (en door verschillende afgevaardigden aangeroerd onderwerp), beslist niet, verklaarde minis ter Teulings. Rust om dit vraagstuk ver diende zijns inziens voorshands aanbe veling. Tegen middernacht brak de minister zijn rede af. Hedenmiddag wordt de vergade ring voortgezet. ADVERTENTIE Impart! Export! ontving uit ENGELAND per m.s. „Berkelstroom" Verkoop a.s. Zaterdag v. 10-12 en 2-ó uur, gegarandeerd oude prijs v.a. Tevens voorradig Wollen Karpetten tegen eenheidsprijs ƒ75.- SCHAGCHELSTRAAT 19 (b.d. Anegang) HAARLEM - Telefoon 14762 - UTRECHT De zaak waar U met vertrouwen koopt IBB Schaaktourncoi te Amsterdam De uitslagen van de vijftiende ronde in het schaaktournooi te Amsterdam luiden: KottnauerRossolimo ViVi na 16 zetten; GolombekPirc 01 na 27 zetten; Euwe Foltys lina 19 zetten. Reshevsky O'Kelly 10 na 35 zetten; DonnerTarta- kower 1—0 na 39 zetten; Najdorf—Pilnik 10 na 41 zetten. De volgende partijen zijn afgebroken: GudmundssonVan Scheltigna; Szabados Trifunovie; Gligoric—Stahlberg; Van der BergKramer. De stand luidt: 1. Najdorf 12li pnt.; 2. Reshevsky 11 pnt; 3. Stahlberg pnt en 2 afgebroken partijen; 4. Gligoric 9'A pnt. en 1 afgebroken partij; 5. Euwe 91-j pnt.; 6. en 7. Pirc en Rossolimo 9 pnt.; 8. Pilnik 8 pnt.; 9. Trifunovie 7li pnt. en 1 afgebroken partij; 10. O'Kelly 7'i pnt.; 11. Donner 7 pnt.; 12. Tartakower 6V2 pnt.; 13. Foltys 6 pnt.; 14, 15. en 16. Van Schel- tinga, Gudmundsson en Van der Berg 5 pnt. en 1 afgebroken partij; 17. Kottnauer 5 pnt.; 18. Golombek 4Vi pnt.; 19. Szabados 4 pnt. en 2 afgebroken partijen; 20. Kramer 4 pnt. en I afgebroken partij. De positie van Najdorf begint men reeds als min of meer onaantastbaar te beschou wen, hoewel de Argentijn nog verschillende niet gemakkelijke partijen wachten. Men is nu benieuwd, wie de volgende plaatsen zullen bezetten en vooral ook of Euwe zich nog wat omhoog zal werken. Gisteravond was er weer een zeer snelle remise. In de partij KottnauerRossolimo, een Slavische opening, was het enige voor deel. dat wit had bereikt, een alleenstaande d-pion van zwart, hetgeen in de bereikte stelling niet van betekenis was. Na 16 zetten werd de strijd gestaakt. Daarna volgde een overwinning in de partij GolombekPirc, een Nimzo-Indische met 4. Dc2. De Brit behandelde de opening op vreemde wijze. De pionnen aan de dames vleugel werden opgeruimd, wit kwam niet tot de rochade en stond reeds bij de 20ste zet hopeloos. Zeven zetten later streek hij de vlag. Euwe bouwde tegen Foltys in een soort Cam'oridge-Spring-varïant een belovende stelling op. Foltys verdedigde zich echter goed, zag kans de ruil der koninginnen af te dwingen, nadat reeds enkele stukken waren geruild en plotseling was de stelling dood. Remise na 19 zetten. Zeer interessant was de partij Gligoric— Stahlberg, een Siciliaanse opening a ia Najdorf. De Joegoslavische kampioen maak te het de grootmeester erg lastig en deze was voor de eerste maal het grootste deel van de partij aan zijn stoel gekluisterd. De partij is afgebroken en bij de hervat ting moet blijken of Stahlberg "nog mat be reiken kan. Belangwekkend was ook de partij ReShevskyO' Kelly, een konings-Indische door de Belg volgens eigen inzicht behan deld, Wij vermoeden niet, .dat hij deze be handeling meer zal toepassen, want hij kreeg zeer moeilijk spel en verloor een pion. Na 36 zetten harde strijd gaf O'Kelly zich ge wonnen. Een andere eveneens zeer levendige partij was die tussen Najdorf en Pilnik, ook een konings-Indische. Pilnik verraste zijn tegen stander in het middenspel met het schijn- offer van een paard, dat er belovend uitzag. Najdorf pareerde op vernuftige wijze en behaalde nog voordeel van een pion. Pilnik hield verschillende zwakke punten in zijn stelling. Bij de 41ste zet was hij genoopt de vlag te strijken. In de partij Donner—Tartakower, waar in aanvankelijk het evenwicht werd bereikt, kreeg de Nederlander in het in vlot tempo gespeelde slot een machtige vrije a-pion, die de partij te zijner gunste besliste. Van der Berg bouwde tegen Kramer in een orthodox koninginnegambiet een goede stelling op en reeds scheen hij een stuk te gaan winnen, maar Kramer vond nog een fraaie verdedigingszet en de partij werd af gebroken in voor Van der Berg iets gunsti ger positie. In de partij Gudmundsson—Van Schel- tinga. een koninginnegambiet. deed de Am sterdammer wanhopige pogingen om voor deel te behalen, echter zonder succes. De IJslander kreeg integendeel een iets gunsti ger eindspel. Hij heeft nu gelegenheid om over de stelling te denken, omdat de partij afgebroken is. ADVERTENTIE „DE ZON IS MIJN NOODLOT" Een roman van ongewone betekenis. Het St. Nicolaasgeschenk bij uitnemendheidI Lotsy heeft het Diaconessenhuis verlaten De heer Karei Lotsy heeft Donderdag het Diaconessenhuis te Haarlem verlaten. De gunstige, wending welke de langdurige ziek te in de laatste dagen genomen heeft, heeft zulks mogelijk gemaakt. Het zal even wel nog geruime tijd duren," voor de heer Lotsy zijn werkzaamheden zal kunnen her vatten. Daarom zal hij eerst nog elders een rustkuur ondergaan, welke hem weer geheel en al op krachten moet brengen. Amerikaanse wapens voor Nederlandse troepen Ministers bezichtigden de eerste zending De ministers s'Jacob, Lieftïnck en Götzen alsmede leden van de Raad van State en van de Defensiecommissie hebben in gezel schap van de Amerikaanse ambassadeur in de nieuwe Frederikskazerne te Den Haag enkele wapens en militaire uitrustings stukken bezichtigd, die Amerika aan ons land heeft gegeven. Daarbij waren zes Sherman-tanks (32 ton), zes Chaffee-tanks (18 ton), houwitsers van respectievelijk 105 en 155 mm., afweergeschut van 40 en 9 mm., trucks, terugslagloze vuurmonden, mortieren, Bazooka's, geweren en machine geweren. De meeste van deze wapens zijn nieuw voor ons leger. De plaatsvervangend chef van de gene rale staf, luitenant-generaal mr. R. H. Calmeyer, deelde mede, dat deze wapens moeten worden gezien als voorlopers van het te verwachten materiaal voor drie divi sies. Het is nog niet te zeggen, wanneer deze drie divisies geheel met Amerikaans materiaal zullen zijn uitgerust. Het Ame rikaanse materieel zal sneller aankomen, zodra de Amerikaanse industrie haar aan looptijd voor de omschakeling op oorlogs productie achter de rug heetf. Dan zal het nieuwste materiaal kunnen worden ver wacht. Het huidige wordt voornamelijk' voor oefendoeleinden gebruikt. De Ame rikanen zorgen ook voor reserve-onder delen en bijbehorende munitie. Beginnende met de dienstplichtigen van de lichting 1949 II, die in October wederom onder de wapenen zijn gekomen, wordt de Ameri kaanse organisatie toegepast. Het gebruik van verschillend materiaal, Canadees naast Amerikaans, is een nadeel. De legerleiding had echter geen keus om dat de Amerikaanse wapens in te geringe mate voorhanden waren. Het ligt nu in de bedoeling het Canadees-Britse materiaal geleidelijk bij de frontlijntroepente ver vangen, dóór Amerikaanse wapens ën het over te dragen aan de troepen, die heiast zijn met de verdediging van het achterland. Het Landbouw-Economisch Instituut bestaat tien jaar Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het Landbouw-Economisch Instituut" te Den Haag, is Donderdag te Utrecht een landbouw-economische dag gehouden. Prof. dr. irr. G. Minderhoud, voorzitter van het L.E.I., presideerde deze bijeenkomst, die door tal van geleerden, zowel als door practici op het gebied van landbouw en landbouworganisatie werden bijgewoond. Er weiden vier voordrachten gehouden over de doeleinden van de sociale en bedrijfs economische aspecten van de landbouw politiek, alsook een beschouwing over stra tegische factoren voor de prijspolitiek in de landbouw. Voetbal Zaterdagmiddagcompetitie Voor de KNVB zijn vastgesteld IJmuiden Zuidvogels: HuizenKennemerland; De Geuzen—SIZO; PVWAZandvoortmeeuwen; SVJKromhout. In de afdeling Haarlem worden gespeeld: Afdeling A: WRA—Kinheim; IJmuiden. 2 Nieuw Vennep; Kennemerland 2SIZO 2; ETOTelefonia; IJmuiden 3Tweede Jeugd. Afdeling B: SIZO 4—Kennemerland 4; Kinheim 2—Hillinen; RCHVEW 2; SVJ 2— SIZO 3. Afdeling C: SVJ 3Zandvoortmeeuwen 3; Kennemerland 6—ETO. 2; Concordia—Ken nemerland 5; Telefonia 2Zandvoort meeuwen 2. Afdeling D: SVJ 4Kennemerland 7; Nieuw Vennep 2—SVJ 5; SSH—IJmuiden 5; SIZO 5—VEW 3. Australisch voorlichtings bureau in Amsterdam Op Maandag 4 December aanstaande zal op het Rokin te Amsterdam een Austra lisch voorlichtingsbureau voor emigratie en handel geopend worden. In dit bureau zal men inlichtingen kunnen krijgen be treffende de levensomstandigheden in. Australië en Nieuw-Zeeland. Aan het ver krijgen van officiële documenten zal dit bureau, dat een particuliere inslag heeft, geen medewerking kunnen geven. Het bureau zal tevens bemiddeling ver lenen aan Nederlandse import- en export firma's, die hun handel met Australië en Nieuw-Zeeland wensen uit te breiden. Be halve op de gebruikelijke kantooruren overdag zal het bureau elke Dinsdagavond van 8-9 uur geopend zijn. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datums waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naai- Indo nesië: m.s. „Oranje" (5 Dec.); naar Nieuw Guinea: m.s. „Borneo" (4 Jan.); naar de Ned. Antillen: m.s. „Hydra" (6 Dec.) en naar Suriname: s.s. „Cottica" (6 Dec.). ADVERTENTIE SPECIAALHUIS VOOR KOUSEN EN LINGERIES BARTEÜORISSTRAAT 7 NUTTIGE GESCHENKEN ZWANENDONS NACHTHEMD met fantasie kraag en man chetten, In zalm en bleu, maten Q S5 40 t/m 48 ZWANENDONS P Y A M A geheel afgebiesd, in zalm en bleu, 1% 6E maten 40 t/m 48 POPLIN PYAMA in zalm en bleu, U.75 maten 40 t. 48, vanaf 2 delig GARNITUUR Gharmeuse on derjurk en pan- talon, geheel m. kant bewerkt in zalm, bleu en wit, maten 40 t. m. 48 9.95 KOUSEN links geweven, moderne kleu- Qj5 ren Jmm NYLON KOUSEN „Duponl" alléén „first quality", extra lang, mo derne kleuren, vanaf 5.50 KRISTAL Speciale aanbie ding, vanaf Grote sortering met fantasie hiel en zwarte Nylons. Luxe verpakking gratis Vrjjdag, Zaterdag en Maan dag geopend van 9—9 uur 11. Toen de vier kappers er eindelijk van af zagen hun vele kunsten en hand grepen op Panda uit te vierenwerd hij met een beleefde buiging uit de grote stoel gekiept en keurig afgestoft. Hij was nog ietwat confuus van de hele behandeling en zijn pas-geiuassen hoofd gonsde van alle drukte; maar we moeten zeggen dat het niet overbodig xvas dat hij eens onder handen werd genomen. Trouwe lezers hebben opgemerkt., dat 'hij nu zo lang zamerhand al heel wat avonturen op stof fige wegen eji in vaak onfrisse omgevingen achter de rug heeft, zonder dat er ooit. een gelegenheid was voor een grote beurt- Hij was dan tenslotte ook wel verzoend met wat hem overkómen was en hij dacht: „Het minste wat je van een millionnair kunt verwachten is toch ook wel. dat hij er netjes uitziet en dat hij lekker ruikt!" Maar hij xoist natuurlijk niet, dat hij nog maar pas begonnen was een echte keurige millionnair te worden. Jeremias Jolliepop, ■die voorbeeldige, bediende, zorgde al direct voor een volgende verrassing, want die stónd al klaar meteen keurig dasje, een zogenaamd vlinderstrikje. „Ik zoxi een 7cleine verandering in onze kleding voor willen stéllen, mijnheer!" merkte hij sta- Ug op. „Waarom, Jolliepop?" vroeg Panda. „Ik geloof, echt. niet, dat zo'n dasje jou zou staan!" „Mij. zeer zeker niet, mijn heer!" gaf Jolliepop onmiddellijk toe, ter wijl hij] Panda met grote handigheid het ding om de hals knoopte. „Neen, ik waag op te merken, dat het zelfs zeer ongepast zou zijn wanneer ik iets dergelijks droeg....". „Maarmaarprotes teerde Panda, die iets dergelijks niet ge wend was, „moet ik daar nu de hele dag mee lopen?" „De gehele dag.welk een afgrijselijke gedachte!" riep Jolliepop ver schrikt, terwijl hij Panda voor zich de kapperswinkel uit liet gaan en Panda voelde zich al opgelucht, tot Jolliepop er op liet volgen: Neen niet de gehele dag! Des avonds zullen wij namelijk bij voorkeur een eenvoudig rolc-costuum dra genTja.Panda zou nog wel in zien, dal het ook niet alles is om million nair te zijn,.,.** Ontvoering. De ontvoering van de vroegere tweede voorzitter van de West-Duitse communistische partij en bondsdagafge. vaardigde Kurt Müller komt voor het internationaal gerechtshof te Den Haag. Dit is meegedeeld door de leiding vari de bond van slachtoffers van het nazi- regiem te Dusseldorf. Müller's echtge note heeft van het secretariaat van de UNO een desbetreffende mededeling ontvangen.Müller werd in Maart van dit jaar in de Russische zone ontvoerd. Zijn verblijfplaats is onbekend. Hem werd verweten, dat hij Titoïst was. Benoeming. Bondskanselier Adenauer heeft meegedeeld, dat de benoeming van een West-Duitse minister van Bui tenlandse Zaken binnenkort te ver wachten is. Uranium. Drie Duitsers, onder wie een vrouw, hebben zich schuldig verklaard aan een hen ten laste gelegde poging om uranium en thorium ter waarde van 30.000 dollar aan de Sovjet-Russische ambassade te Bern te verkopen. Het proces werd te Neurenberg voor een Amerikaans gerechtshof gehouden. De beide mannen werden ieder tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld en de vrouw tot één jaar. De voorgenomen verkoop aan de Russische ambassade werd bij toeval ontdekt, toen de politie het drietal in Beieren aanhield, omdat zij met hun auto te hard gereden had den. Verdediging. James Wadsworth, waarne mend leider van de burgerlijke verdedi ging in de Verenigde Staten, heeft ver klaard, dat elk strategisch doel en elke gemeente in Amerika tot het uiterste zal worden verdedigd in geval van een bombardement. Stil. De Britse door de staat geëxploi teerde luchtdiensten over de Atlantische Oceaan en naar Australië en het Verre Oosten zullen geheel worden stilgelegd als de staking op Londen Airport niet binnen 36 uur ten einde is. De diensten op het Verre Oosten, de Perzische Golf en de Oostkust van Zuid-Amerika lig gen al stil. Service. De West-Berlijnse overheid heeft de oprichting gelast van speciale stem hokjes voor die West-Berlijners, die in de Russische sector van Berlijn werken, De maatregel is genomen, nadat inlich tingen waren ontvangen, dat de Oost- Berlijnse spoorwegen van plan waren de employés, die in West-Berlijn wonen, Zondag, wanneer in West-Berlijn ge stemd wordt, de gehele dag te laten werken. Andere Oost-Berlijnse instan ties zouden hetzelfde willen doen om zoveel mogelijk West-Berlijners te ver hinderen, hun stem uit te brengen. De speciale stemhokjes, die in geheel West- Berlijn zullen worden opgericht, zullen geopend zijn van middernacht tot 7 uur des morgens. V001* de andere West-Ber lijners gaan de stemlokalen te 8 uur open. Koperbeslas:. De Amerikaanse „national product ion authority" heeft bepaald, dat met ingang van 1 Januari het koperver. bruik voor civiele doeleinden met 15 moet worden verminderd. De maatregel heeft ten doel koper beschikbaar te houden voor voorraadvorming voor defensiedoeleinden. Gemenebest. Een Zuid-Afrikaanse afge* vaardigde,-dr.-Van Nierop, heeft Don derdag op een conferentie van parlc- mentsledèn van het Gemenebest te Wel lington in Nieuw Zeeland de vergader--, zaal verlaten, toen een Indiase gedele geerde critiek oefende op het Zuid- Afrikaanse regeringsbeleid ten opzichte-; van kleurlingen. De voorzitter van de conferentie, de Pakistan TamizoeddiiV liet ondanks het protest van dr. Van. Nierop de critiek toe. Hij verklaarde: Indien de Zuid-Afrikaanse gedelegeerde de verklaringen van de Indiase afge vaardigde onjuist acht, heeft hij het recht deze te weerleggen. De beslissing van de voorzitter werd met applaus be groet en dr. Van Nierop verliet de zaal. Hij keerde terug, toen de Indiase afge vaardigde zijn rede geëindigd had. ADVERTENTIE Prins Bernhard terug in Nederland Donderdagavond omstreeks half negen arriveerde Prins Bernhard in zijn Dakota op het vliegveld Schiphol. De Prins heeft de gecombineerde NederlandsBritse vlootmanoeuvres bij Malta in de Middel landse Zee bijgewoond. Brigadier van politie pleegde inbraken Dirie jaar gevangenisstraf eiste de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank tegen de 51-jarige J. H., die'brigadier-van de gemeentepolitie te Rotterdam is geweest. Hem was een drietal inbraken ten7 laste gelegd, die hij 's nachts in diensttijd zou hebben begaan. In een der woningen, waar was inge broken, werd een politiefluit gevonden. Deze bracht de recherche op het spoor van de brigadier, die bij zijn verhoor een be kentenis aflegde. De officier van justitie zei in zijn requi sitoir, dat de verdachte in totaal vijftien inbraken had gepleegd. Vedachte's raadsman, mr. E. J. Rosen Jacobson, schetste de persoonlijke omstan digheden van verdachte en vroeg cle mentie. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak 'doen. ADVERTENTIE KUNSTHANDEL LEFFKLAAR Het adres waar Sint steeds weer nieuwe verrassingen vindt

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2