RADIO Drie belangrijke objecten aanvaard KAASENBROOD Ook met Chocolade is Letters in tioos vanaf 40c VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR Veel leed wordt in stilte gedragen DE COLOGNE TIPS voor ST. NICOLAAS OPZEELAND Vrijdag 1 December 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Qemeenteraad van Heemstede Bouw van Middenstandswoningen, uitbreiding Gezondheidshuis en rioolwater-zuiveringsinstallatie De Heemsteedse gemeenteraad heeft fistcren drie voorstellen aanvaard, die, j-n tie financiëie consequenties, maar vooral om het belang daarvan voor de Heemsteedse bevolking, tot de belangrijk- ;le behoren, die de raad smds de bevrij ding heeft behandeld. In het bijzonder het voorstel tot de bouw van 98 middenstandswoningen, waar van vijftig voor rekening en risico van de «meente, gaf aanleiding tot een langdu rige discussie. Het genoot de instemming nn alle leden, op één na. Want de heer Zeg waart (K.V.P.) rieek teleurgesteld. Hij vroeg zich af of dit nu de oplossing was waarnaar hij ge beefd had: waarom niet de woningbouw verenigingen ingeschakeld, die dan tevens ;en vinger in de pap hebben bij de toe wijzing der woningen. Spreker had ver- sdieidene keren op bouw in vrije sector ingedrongen, maar dan voor alle groe pen. Hij had zeker niet bedoeld, dat er int de gemeentekas garages gebouwd moesten worden en hij betwijfelde of het njk daarvoor steun zou geven. Op grond van de in de raadsvergadering van 29 Juni verstrekte cijfers had de heer Zegwaart ach verwonderd over dit voorstel, omdat iaruit gebleken was dat voor woningen van 50—60 slechts 22.2 (of 88 gezin- sen) gegadigden zijn. Ook had de heer Zegwaart de indruk gekregen, dat men wel wat gemakkelijk omsprong bij de verdeling der gereed ge- zoals de heer Van der Lin den (K.V.P) komen woningen. Met overheidssteun zijn gevraagd had. Mr. Zeelenberg Hondenhart De Heemsteedse raad besloot gisteren tot een wijziging van de Algemene Politieverordening, die een verzachting der beruchte hondenparagraafinhield: j I deze luiisdieren behoeven in het vervolg op straat niet meer aan de lijn te wor- I den gehouden. Het wordt voldoende geacht, dat zij onder appèl van hun I meestcr(-esse) zijn. De bepaling dat onbeheerdein plantsoenen aangc- troffen honden bij niet verschijnen van j de eigenaar (-esse) na drie dagen ivor- j den afgemaakt bleef evenwél gehand- i haafd. De lieer Kamerbeek vond dal toch te kras en stemde tegen onder de I motivering: „Ik heb een hondenhart". zal onder ogen zien, of ook de particuliere hoveniers kunnen worden ingeschakeld. Vergroting van de oppervlakte zou tot onevenredige huurverhoging leiden, zo kreeg de heer Kooymans (Prot. Chr.) te horen. De ligging op het Noorden der tuinen is een gevolg van de practisehe in deling van het huis. Een huurkoopsysteem meende de heer Van Lent te moeten ontraden. De wethouder zou nog eens na gaan of de bezwaren aan een dubbele riolering verbonden te ondervangen zijn, de laatste vijf jaar slechts 126 wonin gen gebouwd, tegenover 186 door „eigen- bouwers". Over het toekomstige bouw volume was spreker niet optimistisch en bij voelde er niets voor om daarvan dan nog woningen van een' dergelijk duur •ype te bouwen. Zelf zou hij de voorkeur aan duplex woningen hebben gegeven en bij zou zijn stem zeker niet geven aan dit voorstel voor en aleer het bouwvolume voor 1951/3 bekend is en enige complexen arbeiderswoningen gebouwd zouden zijn. De heer Verhoeven (K.V.P.) stipu leerde, dat het standpunt van zijn partij genoot niet door de overige fractieleden werd gedeeld. Het betoog van de heer Zegwaart noopte de heer Re ij n der s (Arb.) tot de op merking. dat het woningnood/vraagstuk wel heel eenzijdig zou worden opgelost, wanneer de verdeling in handen van wo ningbouwverenigingen zou worden gela ten. In het verleden immers was het voor bepaalde bevolkingsgroepen niet mogelijk woningbouwverenigingen op te richten. Niet alleen bestaat er woningnood, maar ook woningebehoefte. Door dit voorstel nu wordt voorkomen, dat een groot aantal mensen in huizen woont, die eigenlijk ver beneden hun financiële mogelijkheden liggen en oorspronkelijk als arbeiderswo ningen bedoeld zijn. Door dit plan is het de bedoeling: door middel van opschui ving zekér 250 mensen "gelukkig te ma ken, aldus de heer Reijndèrs, die zich de bijval van de heer Pliester (Prot.Chr.) verwierf. Wethouder antwoordt In zijn antwoord zei wethouder V a n Lent dat hij niet wanhoopte of zélfs de heer Zegwaart zou met dit revolutionnaire plan kunnen instemmen. Wat de toewij zing betrof, verwees hij naar het gering aantal klachten, dat hierover uit de bur gerij werd gehoord. Bouwen in de vrije sector is de enige mogelijkheid om een dergelijk object nog te kunnen verwezen lijken. Hij meende voorts, dal voor tal van middenstanders een auto een noodzakelijk heid is om hun brood te verdienen. De garages kosten de gemeente bovendien geen geld, doch leveren inkomsten op. De arbeidersbouw wordt niet verwaar loosd: reeds is een architect verzocht een plan te maken voor het afbouwen van de Provinciën buurt. Hij ontstreed voorts de juistheid van de door de heer Zegwaart genoemde cijfei's. De gemeenschappelijke tuinen zullen gedeeltelijk door de plantsoenendienst worden onderhouden, doch de wethouder ADVERTENTIE burgerlijke stand van heemstede ONDERTROUWD: H. H. Ruskamp en A. •U Kleeblad. GETROUWD: J. R. Los en G. J. Macpher- ion: J. H. Verbeek en W. Koper; H. H. Cevat H. D. Kersten; J. Meeuwenoord en M. M. Stroombergen; J. G. Brouwer en C. M. Boozen. GEBOREN: Carla Anne Marïta, d. van G. •U van Vemde en G. J. v. d. Post: Wilhel- mina Everdina Maria, d. van K. Lobregt en J. C, Zijderveld: Carlo, z. van W. Koopman G. Lancetti: Hannelce Philippine, d. van van der Kruit en D. Lepelaar. OVERLEDEN: Wed. J. A. van Eden—van Dijk, 62 j.; H. De Meerleirevan der List, I'j.; Wed. J. M. BechtholdBlokker. 81 j.; "sd. C. J. v. d. Vlietde Roy van Zuijde- m 85 jaar. (V.V.D.) kreeg de toezegging, dat in het nieuwe uitbreidingsplan in enkele wijken de mogelijkheid van „hoogbouw" wordt geschapen. Tenslotte ging wethouder Van Lent nog in op een opmerking van de heer Van Wijk (Prot. Chr.) die gesugge reerd had, dat de gemeente nu ging doen. wat particuliere bouwers al lang gewild hebben. „Mij is nog nooit hoe dan ook gebleken, dat aannemers ooit zulke plannen hebben gekoesterd", luidde het bondige antwoord. Niettemin bleek de heer Zegwaart niet overtuigd. De voorzitter merkte nog op, dat. het in geen enkele gemeente voorkomt, dat jonggehuwden gehele woningen krij gen toegewezen, zoals hij gevraagd had. Wethouder Van Lent gaf te kennen dat het voor die categorie in de richting van duplexwoningen moet gaan. Voor ar beiderswoningen is nog plaats, behalve in de Provinciën buurt, bii het Oude Slot en aan de Meerweg. Na die toezegging gaf ook de heer Zegwaart zijn stem aan het voorstel. Gezondheidshuis Het tweede zeer belangrijke voorstel dat ter tafel kwam betrof een licvelingsidce van wethouder Disselkoen: de uitbreiding van het Gezondheidshuis, hét centrum van de medische verzorging voor alle Heem stedenaren. De heer VanBrugg.e n (Prot. Christ.) sprak zijn grote dankbaarliëid ui't voor de voorgestelde uitbreiding; zowel van het huis als van het personeel. Spreker zou gaarne zien, dat de naam van de initiatief nemer aan het Gezondheidshuis zou wor den verbonden of dat een gedenkplaat erin zou worden aangebracht. Ook de heer Zeelenberg gaf uiting, aan zijn genoegen over dit voorstel, dat zonder verder discussie werd aangenomen. Weg met die geuren Langer werd gesproken over de voorge stelde zuiveringinstallatie voor het riool water, die meer dan zeven ton uit de ge meentekas gaat vergen. De hqer Van Bruggen merkte op, dat zelfs al zouden latere generaties wellicht opmerken dat het tijdstip van een dergelijke enorme uitgaveongelukkig ge kozen is aangenomen moet worden, omdat op dit^moment de zorg voor de be woners dit offer rechtvaardigt. Mr. Kamerbeek (Kath. Vrije lijst) vond, dat dit project nog wel eens bekeken mocht worden. Hij vroeg zich af of de „onwelriekende geuren" van de huidige lozing in een redelijke verhouding staan tot de hoogte van het gevraagde bedrag. Ook de heer Van W ij k had deze zijde van het waagstuk onder het oog gezien en zich eveneens afgevraagd of de situatie wel zo urgent is. Wellicht kan het later goed koper uitgevoerd worden. Tegen het opleg gen van nieuwe lasten als gevolg van dit project verzette de heer Van Wijk zich bij voorbaat en hij beval als compensatie be zuiniging aan op diverse posten als de bi bliotheek, openbare werken, politie en der- ADVERTENT1E Technisch groot! PHILIPS ERRES WALDORP ELECTRISCHE APPARATEN 'n Blijvend cadeau voor St. Nicolaas Grote Houtstraat 131 - Telefoon 10271 Sniedestraal 7 - 11287 gelijke. Daar sprong de heer Reynders natuurlijk onmiddellijk op in: zijn partij zou nooit meewerken aan bezuinigingen die in de eelste plaats de economisch-zwak- keren zouden treflen. Wethouder Van Lent zette uiteen, dat men thans tot deze slap gedwongen is, om dat door de slank bij de haven de om ringende huizen vrijwel onbewoonbaar zijn geworden. Bij het uitwerken der plannen heeft men veel profijt getrokken van de adviezen van het raadslid Kooymans. Over de financiering gaf wethouder Bak huizenvan den Brink een toe lichting. Over de dekking der uitgaven kan men thans nog niets definitiefs zeggen. Ook dit voorstel werd met algeihene stemmen aangenomen. De volgende agendapunten betroffen „enig kleingoed". Mevrouw Van Nispen-Van W e 1 y (V.V.D.) juichte de betegeling van het speelterrein bij de Eikenlaan van harte toe, doch de heer V a n W ij k handhaafde ook deze keer zijn faam als „bezuinigings expert" en steunde over de dertien mille, die het geval ging kosten. Het zat hem echter niet glad, toen hij bij de rondvraag de wens te kennen gaf het verzakte fietspad langs de Heemsteedse Dreef te laten ophogen. „Dat kost zestig mille, meneer Van Wijk", zei wethouder Van Lent onder hilariteit. Het voorstel tot het verlenen van een gemeentelijke bijdrage aan middelbare scholen, nadat een amendement-Van Brug gen was aangenomen, waardoor de scholen boven deze bijdrage progressief school geld mogen heffen, werd aanvaard. Bij de rondvraag opperde de heer Van der Linden het plan om de door de uitbreiding der bouwgronden bedreigde volkstuintjes opnieuw te laten aanleggen in de omgeving van. de Glipperweg. De heer Van Houten vroeg een par keerverbod aan een zijde van de Raad huisstraat tussen IJzeren brug en Juliana- laan en de heer Pliester vernam tot zijn genoegen, dat de Jan van Goyenstraat en omgeving weldra weer een postagent schap zullen bezitten. ■\DVERTENTIE voordeliger! Prinses Wilhelmina heeft Ddnderdag een kort b.ezoek gebracht aan de Wereld omroep te Hilversum. Merkwaardig P.T.T.-jubileum: Veertig jaar op dezelfde standplaats In liet huis aan de Achterweg van de heer J. Bouwman hangt een fraaie litho van Harting, een duingezicht. Zij werd hem nu welhaast vijftien jaar geleden overhan digd door zijn collega's op het Heemsteedse postkantoor, waar hij toen een kwart eeuw werkzaam was. Bij die gelegenheid werden zijn tact, zijn ijver en zijn betrouwbaarheid hoog geroemd en dat zal straks, op 12 De cember, bij de herdenking van het veer tigjarig „huwelijk" van de heer Bouwman met Tante Pos wel niet anders zijn. Het merkwaardige van dit jubileum is wel, dat deze P.T.T.-man altijd een en de zelfde standplaats heeft gehouden, zodat de verbintenis van de jubilaris met Heem stede bijna even lang duurt. En toch, zo zegt de heer Bouwman, heb ik niet te klagen gehad over gebrek aan afwisseling. Van de tijd dat ik ais een sla perige jongen van zestien in het holst van de nacht op de postkoets van Haarlem naar Heemstede bolderde tot vandaag, nu ik het hele dorp van haver tot gort ken is er genoeg gebeurd. En verantwoordelijk werk heeft deze 56-jarïge adjunct-com mies een rang die tegenwoordig als employé eerste klasse wordt aangeduid genoeg gehad. Dat begon al in 1922 toen de postambtenaren de ouden van dagen blij gingen maken met de ouderdomsrente. Van die tijd daleren de goede relaties tussen de heer Bouwman en de Heem steedse bejaarden, die hem voor allerlei delicate financiële zaken altijd weten te vinden. Een paar jaar later moest de a.s. jubilaris in Heemstede de warboel van de in de knoop geraakte girodienst oplossen. In 1937 beleefde de heer Bouwman een grote tijd: hij werd gedetacheerd op het postkantoor van'de wereldjamboree. Nog steeds slaat hij met pleizier de albums met foto's, handtekeningen en merkwaardige poststukken op die hij in die tijd verza melde. Tijdens de oorlog nam hij gedurende ander half jaar het beheer waar over het Heem steedse postkantoor waarvan hij alle verhuizingen in de loop der jaren heeft meegemaakt en vervolgens deed hij het zelfde in Aerdenhout. Maar zijn stand plaats bleef Heemstede, ook toen hij ge durende enige tijd het beheer in vele plaat sen in Noordholland en Utrecht ging waar nemen. Na de bevrijding wachtte hem een an dere belangwekkende taak: de controle op de geldzuivering op de postkantoren in het ressort Haarlem. En in'1947 trad hij als beheerder op in het speciale postkan toortje op de Heemsteedse kampeerrallye. Hoewel de „omzet" beneden de verwach tingen bleef, boekte hij daar toch een suc ces met de verkoop van kinderpostzegels, een vorm van sociale steun waarvan de heer Bouwman trouwens reeds jaren lang veel werk maakt. Trouwens: de heer Bouwman hield ook nog wel eens tijd over voor iets anders dan P.T.T.: hij interesseerde zich ook voor on- derwijsaangelegenheden en was gedurende vier jaar voorzitter van de oudercommissie van de Bronstee-Uloschool en eveneens vier jaar voorzitter van de Heemsteedse ouderraad. Op 12 December zal er in de middaguren van vier tot zes voor de ongetwijfeld tal rijke Heemstedenaren die de heer Bouw man willen complimenteren te zijnen huize receptie zijn. ADVERTENTIE AMSTERD. RIJTUIG MAATS CH. ADVERTENTIE Ontelbare Duitse scheepsgranaten werden vijf jaar geleden in de nabijheid van het Kieler Lichtschip in zee geworpen. Nu echter zijn schroot en edele metalen op de wereldmarkt zo duur gewordendat men de verdronken schatmaar weer heeft opgevist. Op het voormalige Marineterrein te Kiel werden zij vervolgens, nadat de onstekingen verwijderd waren, doorgezaagd opdat de springstof er uit gehaald kon worden. Het schroot vaart nu per schip naar Engeland. Opdat er wat te eren zou zijn verkocht moeder haar trouwring In Haarlem wonen een vrouw en een man. Vroeger hadden zij een ruim en een zonnig huis. Alles ging voor de wind. De man was geruime tijd bij dezelfde firma werkzaam en al was zijn inkomen niet groot, het gezin kon er toch behoorlijk van komen, want de vrouw had veel overleg. Maar toen kwamen de tegenslagen. De man werd ernstig ziek en herstelde niet zoveel dat hij weer kon gaan werken. Hij kreeg een pensioentje, maar omdat hij nog niet veel dienstjaren had, was het slechts gering: Het gezin verhuisde naar een nauwe straat. Toch zorgde de vrouw er voor dat het er gezellig bleef, ook al kwam er nu slechts een sober maal op tafel. Wel verdwenen successievelijk de stukken van waarde uit het huis. Eerst een antieke kast, toen het tafelzilver, ook het horloge der vrouw. De rekeningen voor versterkende middelen van de zieke man slokten het grootste deel van het kleine wekelijkse in komen op. De mensen schaamden zich er voor om bij een instelling van weldadigheid of bij Sociale Zaken aan te Moppen om hulp. Zij trachten met de uiterste inspanning op eigen benen te blijven staan. Toén een maatschappelijke werkster, door anderen op dit geval opmerkzaam ge maakt. in dat gezin kwam. vond zij daar de bitterste armoede. Er was letterlijk aan alles gebrek, want de vrouw kon niets meer te gelde maken. Zelfs baar trouwring had zij al verkocht Nog een ander geval: Als verpleegster had zij vele jaren het leed van zieken verzacht. Toeu trof het leed haar zelf. Zij werd ziek, zelfs zó, dat zij niet meer verplegen kon en gedwongen werd tot rusten. Dit was in een tijd dat er voor verpleegsters nog geen pensioen was sioentje moeten leven, krijgen niet meer guldens in handen, maar voor een gulden kunnen zij nu veel minder kopen. Op alles moet nu bezuinigd worden. Ook op eten en op kleren. Zelfs op het kopen van brand stof. Naar buiten wordt nog een schijn van welvaart opgehouden, maar in vele huizen is aan alles gebrek. Ook in vele gezinnen van mensen die uit Indonesië gerepatrieerd zijn wordt armoe de geleden. Vooral door de Indonesiërs en de Indo-Europeanen. Zij zijn hier berooid aangekomen en moeten zich hier door het leven slaan zonder een behoorlijke huisves ting, want eigen meubelen hebben zij niet. Veel geld uitgeven kunnen -zij ook niet, want van het inkomen dat zij in Indonesië hadden, wordt hier slechts 1/3 uitbetaald. OP TIJD TERUG Reikhalzend hebben velen uitge zien naar de tenigkeer van "4711", de wereldbekende Eau de Cologne, in de zo vertrouwde blauw-gouden flacons. Dat wachten is nu voorbij, waut "4711" is er weer. Juist op tijd om dit jaar te worden gegeven, als St. Nicolaas-geschenk. Amateurtoneel Naar Indonesië teruggaan" kunnen deze mensen ook niet, althans niet de goede Ne derlanders, want die worden daar immers niet meer welkom geheten. Wij hopen zo besloot Mr. Barbas dat ons vertrouwen in de bewoners van Haarlem en Omgeving ook dil jaar niet be schaamd wordt en dat het Comité ook nu door de uitreiking der Kerstgave een zon nestraal kan doen vallen in de droeve levensomstandigheden van de Stille Armen, ingesteld. Een vast inkomen had zij dus niet. Familieleden en vrienden gaven haar zo nu en dan wat, maar het is te begrijpen dat dit op den duur te veel om te sterven maar te weinig om te leven was. Toch stelt deze verpleegster er een eer in, dat zij tot heden zich zelf een gang naar Sociale Zaken om steun te vragen bespaard heeft. Deze gevallen van in stilte gedragen leed, die de nood van de Stille Armen ty peren, werden ons verteld door Mr. P. E Barbas, de secretaris van de Sociale Raad van Haarlem en Omgeving (de nieuwe naam voor de Armenraad). Hij voegde er aan toe: Na het vorige jaar is de economische toe stand weer verslechterd. Dat maakt dat er ook meer Stille Armen gekomen zijn. Met stelligheid kunnen wij zeggen dat de Kerst inzameling voor de Stille Armen slechts ge slaagd genoemd kan worden als het Comité in staat is tenminste duizend uitkeringen te doen, want anders zouden er mensen moeten worden overgeslagen die dringend aan deze hulp behoefte hebben. Die toeneming van het aantal Stille Ar men is te verklaren. Het geld is minder waard geworden. Mensen die van een pen- „De verdraagzame echtgenoot" De aantrekkelijke doch zich veronacht zaamd voelende vrouw, die de gevoelens van een kansloze aanbidder aanwakkert, alleen om de aandacht van haar eigen man te trekken, de al wat oudere pan toffelheld die door een goed voorbeeld tot inzicht komt en met behulp van een beetje sterke drank het commando over de hu welijksboot herneemt, de geroutineerde Franse gids in de doolhof der liefde van al deze figuren uit het oppervlakkige, maar toch wel onderhoudende blijspel De verdraagzame echtgenoot" hebben de schrijvers Dudley Harcourt en Elena Clearyl-Fox allerminst het alleen-verto- ningsrecht. Sedert Scribe verschenen zij in allerlei gedaanten en onder talloze namen op de planken- als de hoofdpersonen van oude geschiedenissen,' die blijkbaar altijd weer voor nieuw kunnen doorgaan. Zo ook in dit geval, in zoverre gemoderniseerd dat de proloog zich afspeelt in de spreekkamer en de eigenlijke handeling in de woning van een populaire psychiater. Maar het voornaamste verschil tussen dit gisteren en Woensdag door de Haarlemse Toneel club ter opening van liet seizoen in de Stadsschouwburg vertoonde amusement^ stuk en een klucht van Kaclelburg is te danken aan de enigszins exclusieve hu mor, die als gesneden gemberkoek in de smaak van het feestelijk gestemde publiek viel. Daarmee was de keuze gerechtvaar digd, want men had geen andere bedoeling dan het schenken van een gulle dosis zor- genverdrijvend plezier, zoals de voorzit ter van de H.T.C. het in zijn welkomst woord uitdrukkelijk formuleerde. Bovendien is het stuk (althans na het povere en nonchalant uitgewerkte begin) rijk aan dankbare speelkansen, waarvan onder de in dit luchtige genre moeilijk te verbeteren regie van Wim Paauw een beheerst gebruik werd gemaakt. De voor stelling verliep in een vlot tempo, slechts zelden verstoord door kleine haperingen m derolkennis en de toeschouwer kon dan ook naar hartelust genieten van de komi sche overdrijvingen in pikante situaties. Met bewondering moet worden opgemerkt dat men er wonderwel in slaagde de daar toe gemakkelijk aanleiding gevende type ringen voor het vergroeien tot caricaturen te behoeden. Bepaald een. verrassing was het leven dige optreden van de zich gracieus bewe gende mevrouw M. G. van den Broek- Flemming als de gewezen actrice, vooral dank zij haar gevoelig overschakelen van kunstmatige in echte stemmingen, waar door zij voortdurend^ de moeilijk te door gronden inspiratrice van alle gebeurtenis sen bleef een behoorlijke samenvatting van de zo uiteenlopende grilligheden die men pleegt samen te vatten onder de noe mer „het eeuwig-vrouwelijke". Zij ont ving uitstekend tegenspel van mr. N. Drost als de titelheld en de heer L. Straus als de schutterige minnaar. Dit was een kostelijk trio, een waarlijk gelijkzijdige driehoeksverhouding. Voor de rol van de ervaren secretaresse was Lenny Berentsen misschien wat jong, maar dit neemt niet weg dat zij een natuurlijke aanleg demon streerde, die zich in betrekkelijk korte tijd wel eens tot een talent van betekenis zou kunnen ontwikkelen. De bijrollen werden door mevrouw M. L. H. Wiemeyer en de heren G. A. Koppen en P. Knuttel met verve vertolkt. In de beste scènes kon men menen met een comedie van Noel Coward of Frederick Lonsdale te doen te hebben. DAVID KONING Bewoners vluchtten over het dak van brandend huis Te Apeldoorn is in de afgelopen nacht brand uitgebroken in de woning van de heer V. in de Schoolstraat. De woning, waarin ook een zaak in tweede hands artikelen was ondergebracht, brandde ge heel uit. De heer V. en zijn drie medebewoners, een echtpaar met een achtjarig dochertje, zagen zich de weg langs trap door het vuur I afgesneden. Via het platte dale wisten zij op een transformatorhuisje te komen, waarna zij de straat konden bei-eiken. De brandweer had het vuur na ruim een half uur bedwongen. Naamsverwisseling in wijk-comité Tot onze spijt worden in het verslag van de installatie van het wijkcomité Voor Haarlem-Noord de namen van de heren B. A. J. Steentjes en J. G. Winter verwis seld. De eerste werd tot voorzitter geko zen en de laatste opende de bijeenkomst. Dezelfde fout werd ook in het onder schrift van de foto gemaakt. Links (op de foto) van de burgemeester zit de heer Steentjes; rechts van mr. Cremers de heren Winter en Kampman. ADVERTENTIE KOFF1EFILTERPOT Parafeu 4,20 NEST SCHALEN aardewerk 5,95 4,25 HOUTEN LEPELREK 4,95 2,25 TEIEEBEURS 14,50 7.15 ZEILMOP 2,85 BROODTROMMEL einaille m. 4 bussen 22.75 EI AARD KETEL chroom 9,85 GELDKIST 1L65 LEPELREK Zilmeta 13,50 AARDAPPELSCHILMACHINE 39,50 R.OLSCHUIER 19,75 PLASTIC BROOD- of FRUITMAND JE 0.98 THEEZEEFJE m. bakje vanaf1,50 KO PEN SCHOTEL porselein vanaf 1,35 ZIJLSTRAAT 24—30 Emigratie-problemen De directeur van de R.K. Emigratie Stichting in Den Haag, drs. J. van Campen heeft Donderdagavond in gebouw Sint Bavo voor de R.K. Middenstandsvereniging een uiteenzetting gegeven over de vele problemen die aan emigratie verbonden zijn. De heer Van Campen begon zijn betoog met op te merken dat emigratie een conse quentie is van het scheppingsplan en dat er van het begin der wereldgeschiedenis af emigratie geweest is. In de grijze oud heid en ook later nog ging de verplaatsing van volkeren gepaard met militair geweld. De vredelievende emigratie kwam pas op het einde van de achttiende eeuw. Een van de belangrijkste gebieden waar in die" dagen veel West-Europeanen heentrokken was Amerika. Ongeveer 60 millioen West- Europeanen vestigden zich daar omdat de bevolkingsdichtheid in eigen land oorzaak dreigde te worden van minder gunstige ar beidsmogelijkheden. Wij moeten echter positief stelling nemen tegen de gedachte dat de wereld overbevolkt is, zo merkte de heer Van Campen op. Wanneer wij moeite doen om ergens cul tuurgronden voor landbouw bij te krijgen worden elders gronden voor industriële doeleinden gebruikt, met als gevolg dat jonge boeren of tuinders zich dikwijls ge noodzaakt zien de industrie in te gaan of te emigreren. Na de oorlogsjaren heeft de emigratiegedachte meer en meer bij jonge Nederlanders post gevat en de regering, die begrijpt dat emigratie nodig is, heeft zelfs 8 millioen op de volgende begroting uitge trokken teneinde onvermogende emigran ten de helpende hand te bieden. Emigratie heeft voorbereiding nodig, welke door de Rooms Katholieke vakorga nisaties in de vorm van cursussen wordt gegeven. Men moet zich voorts gaan instel len op de mentaliteit van de bewoners van het land waar men heentrekt. De taal moet men goed beheersen. Vooral voor vele huis moeders blijkt dat later een struikelblok te zyn. Een land dat voor alle categorieën van mensen kansen biedt is Canada dat zich eigenlijk pas in de laatste eeuw heeft ont wikkeld. De bodem bevat een grote schat aan mineralen en dichte bossen garanderen een uitgebreide papierfabricage. De lonen zijn er goed, de sociale voorzieningen ech ter niet. Ook Zuid-Afrika biedt mogelijk heden voor vaklieden. Huisvesting is er moeilijk te krijgen. Nieuw Zeeland is bii uitstek geschikt voor vaklieden. De sociale voorzieningen zijn er uitstekend, maar cok hier laat de huisvesting veel te wensen. In 1951 vertrekken 2000 Nederlandse emi granten naar Nieuw-Zeeland. Australië slaat wel het meest in de be langstelling. Dit land kan jaarlijks 200.000 emigranten gebruiken. Er is werk volop, maar het is alweer de huisvesting die dik wijls een sta-in-de-weg vormt.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7