De eerste bewoners van Zuid-Kennemerland Overal 1 dreigt besmetting! wfiEirr mm Pelèkan Communistische raadsleden maken misbruik van hun onschendbaarheid EEN GERO GESCHENK een BLIJVEND geschenk! -Clowntje Riek (^Kort en Bondig Geef LAKENS als GESCHENK! Fa. VAN VASTENHOVEN ZUIVER WOLLEN DEKENS De Zevenster Vrijdag 1 December 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Woonden hier al mensen vóór de Batavieren? De schooljeugd wordt, by het leren van jaartallen, ingepompt: „Circa 100 jaar vóór Christus: de Batavieren komen in ons land." Het is zeker dat zij zich ook in Kennemerland gevestigd hebben. De Bat ten, Caninefaten en Maresaten (alle Ger maanse stammen) kozen vooral de kust strook in het Westen van ons land tot woonplaats: Dit wordt bevestigd door de Romeinse geschiedschrijvers, die boek staafden dat de Romeinse legioenen, die hier in het begin van onze jaartelling bin nenvielen, deze Germanen hier vonden. Haarlem bestond toen nog niet. Het wordt aangenomen dat de eerste bebou wing waaruit later' de stad gegroeid is, dateert uit 900. De Germanen kozen de duinvoet bij voorkeur tot woonplaats uit. Zij hielden zich onledig met jagen en vis sen. Ook werd al wat gedaan aan land bouw en veeteelt. In Velsen zijn sporen gevonden van boerderijen uit die tijd. Er wordt beweerd dat de naam Canine faten van „konijnenvatters" is afgeleid, wat er dan op zou duiden, dat er in de duinen heel wat konijnen gevangen werden. Er wordt betwijfeld of dit juist is (want het schijnt vast te staan, dat de konijnen pas na het jaar 1000 uit Spanje in ons land gekomen zijn) maar het is in elk geval wel aardig gevonden! Uit onderzoekingen is komen vast te staan dat er voor de Batavieren nog andere bewoners in ons land geweest zijn. Bij Hengelo werd een skelet gevonden dat, naar de deskundigen meenden te kunnen vaststellen, 30.000 jaar oud is. In Drente woonden de stammen die de hunnebedden bouwden, om daarin hun lijken te begra ven. Verondersteld wordt dat dit 1700 a 2000 jaar voor onze jaartelling was. De Haarlemse geoloog dr. J. F. Steenhuis vertelde ons bijzonderheden over onderzoe kingen in onze omgeving. Er kan worden aangenomen dat gedeelten van Kennemer land omstreeks 6000 jaar geleden bewoon baar waren, maar dat wil niet zeggen dat er zich toen al mensen gevestigd hadden. Er zijn in Kennemerland verschillende opgravingen gedaan. De oudste vondst is gedaan in Hillegom en Santpoort, waar voorwerpen van de bekercultuur (klok en touwbekers) naar boven gebracht zijn, die dateren uit het jaar 1800 vóór Christus. In Hillegom werd ook een tot hakken en omwoelen van de grond geschikt ge maakt hertengewei gevonden. Vermoed wordt dat dit werktuig gemaakt is 4000 jaar vóór Christus. In Velsen en Driehuis zijn vondsten ge daan die ouder zijn dan het begin onzer ADVERTENTIE In volle treinen, trams of bussen loert de verkoudheidsba- cil. Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met Klléén in dozen 32, 45 en 70 cent. msM Auto botst tegen stilstaande oplegger Een dode en een zwaargewonde Kort na het middernachtelijk uur is te Roosendaal een kleine auto tegen een stil staande truck met oplegger gebotst. Van de drie inzittenden werd de 42-jarige ge huwde kapper F. Heesbeen uit Roosen daal op slag gedood. De 40-jarige begra fenisondernemer J. van Overveld, even eens uit Rosendaal, liep zeer ernstig letsel op. De bestuurder van de auto, Joh. van Overveld, liep slechts lichte verwondin gen op. Het achterlicht van de oplegger brandde niet, maar de wagen stond onder het schijnsel van een straatlantaarn. De. perso nenauto werd geheel vernield. ADVERTENTIE WATERMAN PARKER ONOTO VULPENHOUDERS M. STRIJLAND SCHOTERWEG 5-7 jaartelling. De heer H. J. Calkoen vond in de tuin van zijn huis aan de Driehui- zerkerkweg te Velsen aavdewerkscherven, houtskool, paalgaten en beenderen van een volk" dat daar 800600 jaar voor Chris tus gewoond moet hebben. Dit volk uit de late bronstijd hangt volgens prof. Van Giffen samen met de volken die zowel in het Oosten als in Noordbrabant de urnenveldencultuur tot aanzien brachten. De vondsten in Driehuis gaan zeker 100200 voor Christus terug. De andere vondsten gaan niet verder terug dan tot het begin onzer jaartelling. Hier volgt een korte opsomming: Bij de zanderij in Overveen werden delen van een korthoornrund gevonden, alsook van het edele Oosterse paard (Eerste eeuw onzer jaartelling). Tussen de Brouwersvaart en de Zijlweg werden in de laatste oorlog bij het graven van een tankgracht beenderen opgedolven van huisdieren die geleefd moeten hebben in het begin onzer jaartelling. De Romeinse historici spreken in hun beschrijvingen van ons land niet over hoge duinenrijen, maar tekenen de kuststrook als moerassig en bosrijk. Dit wijst er op dat de jonge duinen, die boven de oude duinen gevormd zijn. pas ontstaan zijn na het vertrek der Romeinen, dus na het jaar 400. De voorwerpen die van de Romeinen afkomstig zijn, werden dan ook gevonden in de oude duinen, nadat de jonge duinen op die plaats waren afgegraven. Zowel in Velsen als in Santpoort zijn enkele voor werpen gevonden die van de Romeinen afkomstig zijn. Ook bij „Beeckensteyn" in Velsen zijn ADVERTENTIE Sint Nicolaas ideeën ZIJDEN SHAWLS 6.75 SLIP-OVER 9.50 - 12-50 DAMESZAKDOEKJES - 3 stuks in doosje 2.25 JONGENSREGENJAS 20.— CROMBY WINTERJAS 180.— BRETELGARNITUUR 4.— TRAININGSBROEK 4.75 MORGEN NIEUWE IDEEëN M. DO UW M A ZOON Gen. Cronjcstraat 42—44 - Tel. 15438 voorwerpen van Romeins aardewerk op gegraven. Die dateren, zoals de heer Cal koen ons mededeelt, uit de jaren 4050 voor Christus. Deze vondsten bij „Beecken- steijn" zijn nog niet goed verklaard. De Romeinen kwamen, zo merkt hij op, be halve bij tijdelijke veldtochten, niet ver der dan de Noordelijke grens van hun gebied, te weten de Rijnlinie Utrecht- Lei den -Kalwijk. Bij het graven van de Oranjekom in Vogelenzang (voor de Amsterdamse Wa terleiding) werden in 1852 gevonden: een zilveren versiersel in fibula-vorm met leeuwen- of drakenkop, een ijzeren pijl spits, een fragment van een aarden pot, karmozijnrood van kleur en een pijpaarden beeldje, voorstellende een Christuskind met een wereldbol met een kruis er op in de linkerhand. Deze voorwerpen werden gedateerd als behorende tot het Merovingse of Frankische tijdperk, waarbij een Ro meinse invloed werd geconstateerd. Er zijn deskundigen die dit beeldje latei- dateren, namelijk in de middeleeuwen. De aanwijzingen dat in Kennemerland al bewoners waren vóór de Batavieren zijn dus nog schaars. Het is jammer dat niet meer stelselmatig gegraven is, want er is in de bodem ongetwijfeld veel meer te vinden. ADVERTENTIE De ontspoorde jeugd Op de vierde avond in de serie van elf, welke georganiseerd worden door de zeer actieve afdeling' Haarlem van de „Paeaa- gogische Vereniging", zou prof. dr. M. J. Langeveld uit Utrecht spreken over ..Ka raktervorming". Door ernstige familie omstandigheden was deze spreker verhin derd en werd drs. H. G. Bos, een der lei ders van het gemeentelijke school-psycho- logische bureau alhier, bereid gevonden zijn voor Februari geprojecteerde inleiding over „De ontspoorde jeugd" op zo korte termijn voor te bereiden en Donderdag avond te houden in het gebouw van de Ned. Protestantenbond. Ruim tweehonderd belangstellenden volgden de uiteenzetting van de heer Bos over de oorzaken van het verschijnsel der ontsporing en over de mogelijke oplossing die verkregen moet worden voor dit onheilspellende probleem. Een korte inhoud van rede en bespre king volgt hier. Terwijl een eeuw geleden de vaders en moeders in de laagste lagen der bevolking veelal in hun gezinnen nog een welbegre pen en voldoening schenkende positie in namen, die samenhing met hun arbeid en hun duidelijke gezinstaak, maakte indu strialisatie, trek van hef platt'èTand naar 'd'ê-; grote steden en vervlakking van de' arbeid; de positie der ouders 'in hun gezin ên tegenover hun kinderen steeds vager, 'min der zinvol en onbevredigender. Het gevqlg hiervan was, dat hun autoriteit tegënover de kinderen verzwakte en maar al ie vaak geheel verdween en het ouderlijk huis geen warmte, veiligheid èn impulsen tot groei naar waardenormen meer schonk, Maar al te vaak voelt het nog jonge kind nauwe lijks meer een band met de ouders, vlucht en zoekt het buiten in het „leven", dat voor hen slechts één lange nauwe gang is met holen, waarin het zedelijk ontspoort én waarin het geen uitzicht heeft op een zin vol bestaan. Baldadigheid, passiviteit, ideaalloosheid en volkomen verlies van persoonlijkheid typeren deze jongeren, deze ontspoorde jeugd, die overigens heus niet tot de laagste bevolkingslagen is be perkt. Men schat in Rotterdam hun aantal reeds op 40 a 60.000 uit sociaal debiele ge zinnen. Een verdere uitbreiding zou noodlottig worden en de grote bestaande categorie van „stroomloze" jongemensen en a-sociale gezinnen moet een heropvoeding krijgen, moet in letterlijke zin zich zelf weer vinden. De leeftijd van 3 tot 6 jaar is vaak reeds fataal en grote gevaren dreigen in de moei lijke puberteitsperiode. Beide groepen moe ten in de gezinnen weer de beschutting en het houvast vinden. Slechts door het aan bieden van nieuwe gemeenschapsvormen, waarin de mens zich zelf weer kan zijn, een taak ziet, ook in zijn gezin, is hier heil te verwachten. De wijkgedachte werkt in de goede rich ting. Uitstekend werk wordt verricht in de goed geleide buurtgemeenschappen voor a-sociale gezinnen, waarin de bewoners zelf een aandeel in de organisatie en de uitwerking hebben. Spreker wees op het grote belang, vooral de meisjes tussen 14 en 18 jaar richting- en vormgevend te be ïnvloeden en deze stellig niet op ouder wetse schoolse manier zogenaamd alge meen te willen vormen. Buurthuizen, mits goed geleid, kunnen de steeds aanwezige goede kiemen voeden en activeren. Indien de jeugd zelf en ook de ouders voorzichtig en langzaam aan' worden ingeschakeld in het werk van het club- en buurthuis zelf, wordt dit instituut juister gericht en tegelijk voor de deel- nemenden zinvoller, gelijk dit ook het ge val is in de jongenssteden. Het onderwijs is niet op het volle leven, doch te zeer op later te volgen onderricht ingesteld. Het biedt de kinderen niet vol doende gelegenheid de eigen individuele vorm te vinden. De moeilijkste typen vinden in Haarlem die mogelijkheid wel op een onvolprezen inrichting als de school voor moeilijk op voedbare kinderen. Deze laatsten hebben voor hun veelal normale maar vrijheid be hoevende aanleg en activiteitsdrang ruimer armslag nodig. Begrip voor de geestelijke noden en behoeften van de gezinnen, de jonge mensen en de jongste kinderen en samenwerking van psycholoog en socio loog met de leidende la-achten in wijk, club- of buurthuis en in de scholen, moeten aan de grote groep van ontspoorden weel de gelegenheid bieden het goede in hun aanleg te voeden en tot een kracht te ma ken in hun eigen leven en de gemeenschap. j; Door- de^ omzetting der spreekbeurten öntstióhd- een--hechfer.verband.tUssèn de causerie'van dr, van Dis, de vorigë' spreker en de over veertien dagen te houden be schouwing, die. dr. A. v. Biemen zal. geven over „Industrialisatie en geestelijke vólksgezondheid". ADVERTENTIE Burgemeester Tuin van Finsterwolde „Herhaal uw beschuldigingen eens buiten de raadszaal" Voor de derde maal binnen enkele weken is de gemeenteraad van Finsterwolde bijeen geweest op verzoek van de commu nistische meerderheid om het wetsvoorstel inzake besluursvoorzieningen in de ge meente Finsterwolde te bespreken. De communistische wethouder Haken wenste een uitspraak van de gemeenteraad 'over deze kwestie. Naar zijn mening kan men de gemeenteraad van Finsterwolde zeker niet betichten van een verwaarlozing van de gemeentelijke huishouding, zoals in art. 146 van de Grondwet wordt gezegd en waarop de regering zich thans beroept. In het wetsvoorstel zou volgens deze spre ker geen enkel bezwarend feit voor de ge meenteraad van Finstei-wolde staan en het bevreemdde hem, dat er niets werd gezegd over het vele goede, dat door de communis ten in de gemeente tot stand werd ge bracht. Hij stelde vervolgens-een motie aan de orde, waarin de gemeenteraad pro testeert tegen de voorgenomen regerings maatregelen. De burgemeester vap Finsterwolde, de heer Tuin, zei in zijn antwoord dat hij waardering had voor het vele goede, dat 'door de communisten volgens hun zeggen tot stand was gebracht. De wethouder had naar zijn mening het wetsvoorstel verkeerd begrepen. Waarom het hier gaat, aldus de burge meester, is, dat men een politiek voert, welke niet door de beugel kan, in het bij zonder wat betreft de steunregeling. Ver schillende bedragen werden uitgekeerd op instigatie van de communistische wethou ders, zonder dat hiervoor reden was. Zo kreeg men een grote groep frauderende steuntrekkers, aldus de burgemeester, die verklaarde dat het aan zijn beleid te dan ken was, dat de Justitie niet direct inge grepen heeft. Toen Sociale Zaken een on derzoek instelde naar deze fraude, aldus de burgemeester, probeerden de commu nistische wethouders zich op alle moge lijke manieren afzijdig te houden van deze zaak.. „Voorts", aldus de burgemeester, ADVERTENTIE Een enorme voorraad steeds aanwezig Alle artikelen boven de 10, zijn verzekerd tegen VERLIES. DIEFSTAL. BESCHADIGING. 't Sêlver Stoepke GROTE HOUTSTRAAT 49 - TEL. 20049 HAARLEM de kleine zaak met de grootste keuze! Emigratie naar Zuid-Afrika neemt toe De emigratie van Nederlanders naar de Unie van Zuid-Afrika neemt toe. Het aan tal Nederlandse emigranten was vorig jaar '110'per maand; in de eerste acht maanden van dit jaar bedroeg het aantal Nederlandse emigranten per maand 223. Het vorig jaar emigreerden 1320 Nederlanders naar de Unie van Zuid-Afrika; in de eerste acht maanden van dit jaar vertrokken er. 1789. oor de kinderen Bunkie lag nog op de pielt, waar de jongen hem had laten vallen. Hij was erg be- naiLwd geworden, toen hij zomaar was opgepakt en meegenomen. Nu ging hij juist rechtop zitten, om rond te kijken, maar.daar hoorde hij stappen naderen! Zou de jongen weer terugkomen? Hij liet zich weer vallen, om zich bewegingloos te houden.Maar toen hoorde hij de stem van z'n vriendje. „Bunkie!Hier ben ik! Kom, sta gauig op, en dan als de wind er vandoor, voordat-ie je weer te pakken krijgt! „Is hij weg?" bibberde Bunkie. „Wat is er eigenlijk gebeurd? Hij liet me opeens los!' „Jazeker!" lachte Rick, „Dat komt, omdat ik hem met steentjes geplaagd heb.... Ik heb jullie de hele tijd gevolgd! Maar kom nou, we moeten er vandoor, anders krijgt hij ons toch nog te pakken!" Toen holden ze samen het bos in, de tegenovergestelde kant op. „hebt gij een terroristische politiek ge voerd bij het ontslaan van ambtenaren in gemeentelijke dienst. De communistische wethouders hebben zelfs getracht de ar menkas als stakingskas te gebruiken en toen een der ambtenaren weigerde gelden uit te keren voor dit doel, werd met ont slag gedreigd. De communisten beroemen zich er op de financiën steeds in orde te hebben gehad, doch wanneer de voorzitter van de raad, Gedeputeerde Staten van Groningen en de Kroon niet steeds inge grepen hadden, was van deze financiën weinig terecht gekomen. Door een com munistische manoeuvre werd de gemeente door een onjuiste handeling bij de inning van straatbelasting voor 10.000 bena deeld. Dit alles", aldus burgemeester Tuin, „valt nog in het niet bij de terreur, welke op het ambtenarencorps van Finsterwolde door de communisten is toegepast. Wan neer nu de regering gaat ingrijpen, is dit juist, want hieraan moet een eind komen", zo besloot de burgemeester. Alle fractieleden van de communistische partij hebben daarna gelegenheid gehad de burgemeester te antwoorden. Over de manier waarop zij dit deden merkte de burgemeester op, dat op minderwaardige wijze gebruik werd gemaald: van de on schendbaarheid van de raadsleden, die in een raadszitting het woord voeren. Na enkele beschuldigingen, welke aan het adres van de burgemeester werden ge richt, daagde de burgemeester de betrok ken raadsleden uit, dit te herhalen bulten de raadszaal. Tenslotte stelde de burgemeester de motie-Haken aan de orde. Deze motie werd met zes tegen vijf stemmen door de raad aangenomen. (De verhouding in de gemeenteraad van Finsterwolde is zes communisten tegen vijf „rechtse" fractie leden). Derde klassers vierden met hun onderwijzers Sinterklaas In de serie feestelijkheden, die de Haar lemse onderwijzers de leerlingen van de lagere scholen ter gelegenheid van het Sinterklaasfeest bereiden in het Concert gebouw, waren vandaag de derde-klassers aan de beurt. Zij werden eerst vergast op de vertoning van „Circusjongen" een En gelse film over een scholier, die zijn zenuw achtigheid overwint, wanneer hij tijdens een circus-voorstelling in moet springen, en die blijkens het medeleven in de zaal grote indruk maakte bij het jeugdig pu bliek. Nadat de cadeautjes waren rondge deeld, kwam het toneelstukje „De Kok en de Dieven" op de planken, dat het zo mo gelijk nog beter deed. Het kwam vlot en fris van de lever over het voetlicht en be trok bovendien de jeugdige toehoorders bij de gang van zaken, door hun ruimschoots de gelegenheid te verschaffen aan de per sonen advies te verstrekken, een gelegen heid, die met enthousiasme en bewonde renswaardig stemvolume werd aangegre pen. De bijeenkomst werd opgeluisterd met zang van Sinterklaasliedjes, die tot in Ma drid geklonken moeten hebben en het was alles bij elkaar een schoon feest, dat de re- putatie van het Onderwijzers St. Nicolaas- feest ten volle hooghield. Bezoek aan het Zandvoortse circuit In de maand October werd het circuit van Zandvoort, ondanks het slechte weer, bezocht door houders van 900 auto's en 200 bezitters van motorrijwielen. Vooral gedurende de weekeinden blijkt een bezoek aan het circuit op het programma van vele automobilisten en motorrijders te staan. Hollandse Schouwburg overge dragen aan gemeente Amsterdam De voormalige Hollandse Schouwburg is Donderdag ten overstaan van notaris E. Spier aan de gemeente Amsterdam over gedragen door de „Stichting Hollandsche Schouwburg", die vertegenwoordigd was door de heren S. de Wolff, voorzitter, Joh. Winkler, secretaris en L. W. Wildervanck, penningmeester. Zoals men weet werden na een oproep van een daartoe gevormd comité in 1946 de gelden bijeengebracht, nodig voor de aan koop van het gebouw, dat tijdens de be zetting als doorgangshuis voor talloze Joodse gedeporteerden dienst moest doen. Deze aankoop diende om te verhinderen, dat de Hollandse Schouwburg opnieuw als in richting van vermaak zou fungeren. Het gebouw is thans overgedragen aan de ge meente Amsterdam op voorwaarde, dat het een waardige bestemming zou krijgen. In die zin heeft burgemeester d'Ailly het aan vaard. Er zal dus nimmer meer enige voor stelling van film of toneel worden gegeven. Naar wij vernemen zouden B. en W. van plan zijn het interieur van de schouwbui'g tot een universitaire gehoorzaal te ver bouwen. Tevens zal, volgens de wens van de stichting, in de Hollandse Schouwburg een rouwzaal worden ingericht, waar ter nagedachtenis aan hen, voor wie het ge bouw een oord van zoveel leed was, een eeuwige lamp blijft branden. De Bredase rechtbank heeft de 20-jarige J. H., midvoor van de Tilburgse voetbalclub ,.Zigo" tot twee maanden hechtenis veroor deeld. Tegen hem was zes maanden geëist, omdat hij de keèper van een tegenpartij tijdens een wedstrijd op de tweede Kerstdag van net vorige jaar, dusdanig tegen het hoofd had geschopt, dat deze aan de gevolgen overleed. Een textielhandelaar had bij een ken- nis in Vlijmen zijn auto met textielgoederen gestald. Dieven zijn er 's nachts met de auto vandoor gegaan. De textielgoederen ver. tegenwoordigen een waarde van f6500. De politie vond de gestolen auto in Tilburg terug. De textielgoederen waren echter ver- dwenen. Luchtpost, bestemd voor opvarenden van de schepen behorende tot het oefen smaldeel in de Middellandse Zee moet uiter lijk 4 December gepost worden. Dit is de laatste gelegenheid voor het zenden van brieven naar het smaldeel. De adressering blijft: rang. kwaliteit, naam, stamboek- nummer, a/b Hr. Ms. (naam van het schip) Amsterdam-Schiphol-Marine. Ruim 14.000 Hagenaars verdienen hun brood buiten de stad, dit is 7 pet. van alle werkende Hagenaars. Daartegenover biedt de stad aan 22.000 personen van elders een werkkring. Het Haagse forensenverkeer om vat dus in totaal ruim 36.000 personen. De Amerikaanse regering heeft onlangs het totale uitvoerquotum voor katoen ver hoogd, waarbij Nederland een aanvullende toewijzing ontving. Nederland heeft nu een export-toewijzing voor 117.000 balen. Het staat nog niet vast, of deze hoeveelheid zal moeten gelden voor de gehele duur van het Marshall-jaar. dat 30 Juni 1951 eindigt, of voor de kortere periode tot 31 Maart. Tegen het ex-waarnemend hoofd van de Politieke Inlichtingendienst te Amsterdam, J. F. V., heeft de officier van justitie bij de Bijzondere Strafkamer van de Utrechtse rechtbank -dertien jaar gevangenisstraf ge- eist. V. was het verlenen van hand- en spandiensten aan de SD ten laste gelegd. De minister van Justitie heeft besloten met ingang van 1 Maart 1951 op te heffen de Commissies Beheersconflicten te 's Her togenbosch, Breda, Venlo, Zwolle, Enschede, Goes, Alkmaar, Haarlem, Utrecht, Leeuwar den en Assen. Donderdagmiddag heeft een straaljager van de Royal Air Force een noodlanding ge maakt even buiten de kom van het dorp Linne ten Zuiden van Roermond. De Meteor had vermoedelijk brandstofgebrek. Het vlieg- tuig werd nagenoeg niet beschadigd, HAARLEM EN OMGEVING Zowel de burgemeester als de wet. houders van Heemstede zijn verhinderd Woensdag 6 December hun spreekuur te houden. Zondagmiddag 3 December houdt de Haarlemse zwemvereniging „De Water- vrienden" een Sint Nicolaas-zwemfeest voor de jeugd in het Sportfondsenbad. Verwacht wordt, dat 350 jeugdige leden een afwisse lend programma zullen afwerken. De gemeente Haarlemmermeer heeft aanbesteed het bouwen van 120 eensgezins woningen te Hoofddorp. Het aantal inschrij vingen bedroeg 23; de raming was f993.000. Laagste inschrijver was J. F. P. Jansen te Nieuw Vennep voor f 1.015.500. Het hoogst werd ingeschreven door M. W. Belmer uit Amsterdam met f 1.246.000. De gunning is aangehouden. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heren G. J. H. de Leeuw en in- P. C. Rus beiden te Haarlem. De heer G. H. N. Germans Jr. te Haar lem is met ingang van heden benoemd tot Godsdienstonderwijzer bij de Ned. Herv. Gemeente te Utrecht. Aan de Leidse universiteit slaagde yoor het doctoraal examen geneeskunde mej. G, van Maasdam te Haarlem. ADVERTENTIE Speciale-aanbieding graslinnen 150x225 f 6.90 Ostadestraal 46, Kleverpark - Tel. 10413 Haarlemmermeer BEURSBERICHTEN Tarwe 22.90—23.45; gerst 28.00—30.00; haver 25.5029.00; rogge 26.5029.50; groene erwten 37.0043.00; duivebonen 34.25—37.00: karwïjzaad 133.00—146.00; koolzaad 55.5059.50; blauwmaanzaad 123.50—151.00. ADVERTENTIE De tijd zal het leren Wij kunnen U niet overtuigen, maar het kan zijn, dat het kopen van een 100% zuiver wollen deken de ver standigste koop in de eerste dagen van December is. Een uitgezochte collectie treft U bij Haarlems Eedden- en Deken- Speciaalzaak Jansweg t.o. station - Haarlem - Tel. 14329 FEUILLETON door mevrouw Bijleveld-Gelinck 29) Het gesprek ging natuurlijk hoofdzake lijk over het spook. Men was zo genoeg lijk bij elkaar en onder het genot van de voortreffelijke spijzen was men het er algemeen over eens dat het spook geen spook geweest was: natuurlijk! een toe vallige gelijkenis, maar dan toch in ieder geval een zeer treffende! En hoe meneer Valentijn in vredesnaam op het idee gekomen was! De arme boek houder nam,, bij deze rechtstreekse aanval, haastig een slok water, verslikte zich en werd door de gemeenschappelijke bemoei ingen van freule Frida en de inspecteur van de verstikkingsdood gered. Ik denk, zei Hans Preller tegen Aagje, dat het een familielid van je is! Ja zeker! spotte ze. Een tante uit Amerika! Of een tante uit Indië, dat kan ook, antwoordde hij. Hij hief zijn glas op en vroeg haar hetzelfde te doen en met hem te klinken. Op je tante in Indië! Zijn ogen, ondoorgrondelijk zwart, sche nen door haar héén te kijken. Zij zag hem verbaasd aan. Aan het dessert legde hij ineens zijn pezige, bruine hand op de hare; zij trok die haastig terug. En hij vroeg: En hoe laat gaan we nu ons tochtje maken, Aagje? Och, zei ze, liever vanavond niet, Hans. Maar ik heb de auto bij Poortman al besteld! Hè, dat spijt me. Ik ben zo moe. Ik ga liever vroeg naar bed. En je had het me zó beloofd! Wat je beloofd heb Ja, maar toe, Hans, je begrijpt toch wel dat het nu een bijzonder geval is, na een dag als vandaag! Ên dan zachtjes aan zijn oor: Vraag Frida mee. Die stakker heeft de hele dag op haar kamer gezeten! Ze zal het zalig vinden! Dank je wel! antwoordde hij even zacht, maar knorrig. Je weet best dat ik jou alleen wil en niemand anders, Aagje. Ja maar. Ik hou van jou en ik zou zo graag. Hans! Je hebt beloofd dat je me niet meer zou vragen om met je te trouwen en nu doe je het aan tafel! Best mogelijk. Maar als jij je belofte niet houdt, doe ik het ook niét! Ja maar, Hans, je kunt dat toch wel begrijpen! Laten we dan morgen gaan. Mórgen is het misschien lelijk weer! Hij boudeerde, teleurgesteld als een klein kind. De anderen waren al opgestaan en nu was inspecteur Renkevoort ineens achter haar stoel en tikte haar op haar schouder. Zou u met ons mee willen gaan, juf frouw Van Esbeeck, naar de kamer van meneer Benck? Hij heeft ons iets gewich tigs te vertellen, freule Van Amshove is er ook. Gaat u mee? Graag. De heer Benck was een perfect gastheer. Hij nodigde de beide meisjes hoffelijk uit op de kleine gebloemde zitbank plaats te nemen en installeerde de politieman met een sigaar in een gemakkelijkefauteuil. Op het kleine middentafeltje stond een ronde kristallen kom met prachtige rode rozen, waar Aagje, even maar, haar wip neusje in moest steken. Door de wijd-open balcondeuren kwam het stralende licht van de Juni vóóravond volop naar binnen; het gouden schijnsel maakte het mahonie van de antieke meubelen wonderlijk warm en diep. Allen kwamen onwillekeurig on der de invloed van de bijzondere sfeer in liét vertrek. Dus, inspecteur, verbrak de heer Benck de stilte, nu verwacht u een verdere verklaring van mij nietwaar? Heel graag, meneer Benck. Als één van de ondertekenaars van dit papier zult u ons wel precies kunnen vertellen wat dit allemaal betekent. Aagje keek met grote ogen nu de één, dan de ander aan. Ik begrijp er geen sikkepit van! ver klaarde ze. De inspecteur glimlachte. Dat kan ik me indenken, antwoordde hij. En dan komt er ook nog de rol bij, die freule Van Amshove in de zaak gespeeld heeft. Nietwaar, freule, zo wendde hij zich nu tot haar. U hebt toch dat papier vannacht in de vaas gestopt, is het niet? Inderdaad! bekende deze. Maar.begon Aagje weer. U wilt wel zo vriendelijk zijn, freule, vervolgde de politieman, om ons dat straks óók uitvoerig te vertellen, nietwaar? Al is het dan niet zo zeer ter wille van mij als van ditnieuwsgierig Aagje! Hè wat flauw! repliceerde deze. Ik zal het weer goedmaken, haastte hij zich. Ik zal u eerst het papier laten zien, dat meneer Benck tussen de scher ven heeft opgeraapt. Een wonderlijk docu ment, waarvan hij ons de uitleg zal geven. Hier is het. Hij haalde het rollete papier uit zijn zak, vouwde het open en legde hét voor de beide meisjes neer op het kleine tafelblad. Aagje boog er zich gretig overheen en las: „Ik, Annernarie Elisabeth Esbeeck, ver klaar hierbij het mij toebehorende klei nood, de hanger, bijgenaamd de Zevenster, waarin zeven echte diamanten, en die ge taxeerd is op een waarde van twintig duizend gulden te vermaken aan mijn nichtje Agatha Johanna Petronella van Esbeeck .wanneer zij op haar tweeën twintigste verjaardag dus op vijftien Juli 19xx, gehuwd is. Wanneer dit niet het ge val is, blijft de hanger mijn eigendom. Deze verklaring is gedaan in tegenwoor digheid van twee getuigen: Maarten Jo hannes van Esbeeck, oud acht-en-twintig jaar, en Pierre Louis Benck, oud zes-en- dertig jaar. Beiden zee-officier. Amsterdam, twaalf Augustus 19xx. Ondertekend: M. J. van Esbeeck. P. J. Benck. A. M. E. van Esbeeck. HOOFDSTUK VIII. Zo luidde het wonderlijke document dat het meisje wel driemaal overlas zon der er iets van te begrijpen. Toen keek ze eindelijk op. Daar snap ik nu niets van! Annernarie van Esbeeck, legde me neer Benck haar uit, een tweelingzus ter van je tante Truus. Maar je hebt nooit van haar bestaan afgeweten en je hebt haar ook nooit gezien.vóór vanmiddag op het trottoir aan de overkant! O! Haar ogen waren nu weer heel groot van verbazing; ze staarden donker, naden kend, in het gezicht van haar oude vriend. Ze moest al dat vreemde even verwerken. Toen zei ze langzaam en er was teleurstel ling in haar stem: Dat hebt u altijd geweien.en mij nooit gezegd! Nee, kind, het was een belofte aan tante Truus. En vader hebt u dus ook gekend! vervolgde zij nu heftig, en toch hebt u altijd gezegd dat dat niet zo was. U hebt tegen mij gelogen en ik had altijd zo graag wat over vader gehoord. Zo graag. Haar stem brak ineens in een snik. De oude heer legde even zijn hand op haar schouder en antwoordde zacht: Je moet niet bedroefd zijn, kindje. Ik weet dat ik je heel erg teleurgesteld heb, heel erg. Maar ik kon niet anders, ik was door mijn erewoord gebonden aan tante Truus. Ik heb het zelf ook ellendig gevonden, al die jaren lang. Het was nu even stil. Aagje worstelde tegen haar tranen en veegde krampachtig met haar zakdoek over haar gezicht. En' de politieman keek haar peinzend aan; hü bedacht dat dit pas de eerste keer was, dat hy haar zag schreien en dat na alles wat er vannacht en vandaag gebeurd was! Wat een geluk dat zijn eerste verdenkin gen tegen meneer Benck ten minste onjuist waren gebleken! Hier zou zij wel spoedig overheen komen. Vertelt u haar nu maar alles! ver zocht hij zijn gastheer. De oud-zeeofficier was weer gaan zitten en het meisje keek hem nu vol verwach ting. Hij vertelde: (Wordt vervolgd)*.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 8