A f ÏÊti Drie wedstrijden zijn vastgesteld voor eerste klassers uit Kennemerland AÜTOSPUITINRICHTING Vier ondernemende militairen repatrieerden per jeep -Clowntje Rick CRftfarme ,4" Uw juwelier 't Silver Stoepke 't Silver Stoepke De Zevenster Zaterdag 2 December 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlems'che Courant SPORT OP ZONDAG Voetbal Indien de velden Zondag bespeelbaar zijn kan het publiek uit Haarlem en omgeving een ruime keuze doen. Voor de eerste klas sers zijn drie wedstrijden vastgesteld en in de tweede klasse speelt Schoten op het ter rein achter de Kleverparkweg tegen Storm vogels. Dan staan er verscheidene derde en vierde klas wedstrijden op het programma. EDO krijgt in het Noorder Sportpark be zoek van DWV. De resultaten van deze ploe gen zijn van dien aard geweest, dat een zege voor de Haarlemmers te verwachten is. Met belangstelling wordt het resultaat van de ontmoeting tussen RCH en HDVS afge wacht. Winnen de Haarlemmers dan hebben zy een even groot aantal punten als de Schiedammers. De Volewijckers heeft ook nog een kansje om hogerop te komen en zal daarom trachten op eigen veld van Blauw Wit te winnen. Indien De Volewijckers en RCH winnen, dan stijgen de kansen voor de Haarlemmers weer. Haarlem trekt naar ADO en hoopt, even als de afgelopen Zondag tegen VSV, een goed resultaat te bereiken. In Velsen brengt HBS een bezoek aan VSV. Wij vermoeden, dat een gelijk spel het resultaat zal worden. Voor de tweede klassen is het eerste returnprogramma vastgesteld. Stormvogels, dat het seizoen met een overwinning op Schoten begonnen is. speelt in Haarlem. Schoten heeft goede prestaties geleverd en zal de IJmuïdense ploeg behoorlijk partij geven. Er wordt grote belangstelling voor ADVERTENTIE Ze hebben 131 Sinterklazen gevraagd wat hun de meeste voldoening schenkt. 116 hebben geantwoord: de blijde kindergezichtjes 11 hebben geantwoord het draven op zo'n koude winternacht over de daken 3 hebben geantwoord: m n ouderdoms pensioen 1 heeft geantwoord mijn Bond Street sigaret na gedane In alle ernst De Sigaret met dé record öfnzet T Zwemmen RDZ verbetert eigen record drie maal 100 m. wisselslag Tijdens wedstrijden van HZ en PC te Den Haag verbeterde de damesploeg van de RDZ het record drie maal 100 meter wisselslag estafette en bracht het op 3 min. 43.2 sec. (oude record 3 min. 46.7 sec., dèzelföe ver eniging). De ploeg bestond uit Ria van der Horst, Nel Garritsen en Irma Schumacher. Tweede werd ZIAN in 4 min. 11.2 sec. en derde DZV. De zwemclub „Haarlem" zegevierde in het nummer 5 maal 50 meter vrije slag heren met Bijlsma, C. Doorenmalen, Van Merke- steijn, H. Dooremalen en Van de Helder. De tijd was 2 min. 20.8 sec. Tweede was HZ en PC 2 min. 22.8 sec.; derde Odin 2 min. 28.4 sec. De uitslagen van het waterpolotournooi om de „Zilveren HZ en PC-lauwerkrans" luiden: HZ en PC—Haarlem 5—1 (rust 3—0); ZIAN—Meeuwen 6—6 (rust 3—4). ZIAN wint na het nemen van strafworpen; HZ en PC— ZIAN 3—2 (rust 2—1). de ontmoeting verwacht. Daarom rijden extra-bussen van IJmuiden naar Haarlem en van de Vergierdeweg en het station naar het terrein aan de Kleverparkweg. HFC, dat in September met een zege op Sliedrecht gestart is, speelt morgen de uit wedstrijd. Wij vermoeden, dat de Haarlem mers zullen winnen, vooral omdat de Slie- drechtse ploeg slechts een punt na acht wedstrijden heeft behaald. Voor de derde klasse A in West II zijn vastgesteld TYBBHillinen; Blauw Zwart— DIO; HPSVZandvoortmeeuwen en LFC HBC. Wij vermoeden, dat enkele wedstrijden door afkeuring van velden niet door zullen ADVERTENTIE A. 1. CHRISTIAANSE LANGE HERENSTRAAT 26 - TEL. 14371 Prima afwerking. Vlotte aflevering Wandelsport Conflict Nijmeegse wandelaars en Bond Lich. Opvoeding Reeds enige tijd heerste er verschil van mening tussen het bestuur van het Nijmeegs Wandelverbond en de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding over de hou ding van het bestuur van het Nijmeegs Wandelverbond ten aanzien van plaatselijke samenwerking tussen de Nederlandse Wan delsportbond en de te Niipiegen gevestigde clubs van de N. B. v. L. O, De versterking van deze plaatselijke samenwerking te Nijmegen en omgeving werd noodzakelijk geacht door de teruggang van de wandelsport in deze streek en om een einde te maken aan een ongezonde rivaliteit. Het meningsverschil tussen het bestuur van de N. B. v. L. O. en het Nijmeegse Wan delverbond leidde tot het verzoek van de N. B. v. L. O. dat de heer G. P. Wijers zijn functie als voorzitter van het Nijmeegs Wandelverbond zal neerleggen, daar de lei ding van de Bond van Lich. Opvoeding hem onaanvaardbaar achtte. De heer Wijers was bereid aan dit verzoek te voldoen, mits de wandelclubs van het Nijmeegse Wandel verbond daarover hun reglementaire beslis sing zouden hebben uitgebracht. Dezer dagen hield het Nijmeegs Wandel verbond een algemene ledenvergadering. Na langdurige discussie sprak de vergadering zich uit voor de handhaving van de heer Wijers als voorzitter van het Nijmeegs Wan delverbond. Bij informatie bij de N. B. v. L. O. is ons gebleken, dat de vierdaagse afstandsmarsen in 1951 op de normale wijze in Nijmegen zullen worden gehouden. Biljarten De Ruyter verbetert Nederlands record De uitslagen van de Vrijdag te Leeuwar den gespeelde wedstrijden om het kampioen schap van Nederland hoofdklasse 47/2 luiden: De Ruyter 400 11 104 36.36 Sweering 266 11 77 24.18 Metz 400 18 144 22.22 Van Oosterhout 322 18 85 17.88 Metz 400 13 128 30.76 Sweering 171 13 44 13.15 Kruythof 316 19 71 16.63 Van Oosterhout 400 19 81 21.05 Kruythof 400 19 108 21.05 Eigelsheim 249 19 50 13.10 De Leeuw 400 16 190 25 Teegelaar 339 16 101 21.18 De Ruyter 400 3 305 133.33 Teegelaar 8 3 6 2.66 De Leeuw 388 15 229 25.86 Eigelsheim 400 15 95 26.66 Kees de Ruyter verbeterde met een gemid delde van 133.33 het Nederlands record dat tot nu toe voor een partij op 100 stond. In de eerste beurt scoorde hij 60, in de tweede 35 en zijn slotserie was 305. De stand na twee wedstrijddagen luidt: gew. part. alg. gem. 1. De Ruyter 4 51.61 2. Metz 4 32.— 3. De Leeuw 3 21.39 4. Kruithof 3 21.05 5. v. Oosterhout 1 14.32 6. Eigelsheim 1 16.62 7. Teegelaar 0 17.20 8. Sweering 0 15.90 Kampioenschap derde klas De stand van het tournooi om het kam pioenschap van de derde klasse van het distriet Haarlem en Omstreken is thans: gesp. gew. verl. pnt. G. Toledo6 4 2 8 H. van der Erf 5 3 2 6 H. Sengers 5 3 2 6 P. de Groot 5 3 2 6 P. Arons 6 3 3 6 J. Wesseling5 2 3 4 W. in 't Veldt5 2 3 4 H. van Doorn p 1 4 2 Vanavond worden de wedstrijden voort gezet en Zondagavond worden de laatste partijen gespeeld. ADVERTENTIE Cricket Regen bij de testmafch Op de tweede dag van de eerste testmatch tussen Australië en Engeland kon niet wor den gespeeld. Zware regenval had het ter rein te Brisbane onbruikbaar gemaakt. Basketball Ongeslagen ploegen van Sportbond en H.H.C. ontmoeten elkaar Maandag: KCH—HOC III. dames. Donderdag: PSVH IHHC II, heren; PSVH IHOC II, dames; Sport Vereent I KCH I, heren. Vrijdag: Sportbond IIIHHC III, heren. Deze wedstrijden worden in de Doelen ge speeld. Sportbond IHHC I, heren, Zander- -Instituut. Voor de komende week is een klein pro gramma samengesteld, doch het vermeldt enige zeer belangrijke ontmoetingen, zoals de wedstrijd heren om de laatste plaatsen tussen PSVH en HHC II, waarbij wij de Politiemensen wel de beste kansen geven, hoewel HHC II betere resultaten heeft be haald. Dan is er in de tweede klasse heren de wedstrijd tussen de nieuwe ploegen van KCH en Sport Vereent. De eerste ploeg geven wij de beste kans. gezien het feit dat zij meer wedstrijdeiwaring heeft. In de eerste klasse dames is vastgesteld PSVH HOC 33, welke ook belangrijk is voor de bezetting van de laatste plaatsen. Een kleine overwinning voor de dames van HOC kan verwacht worden. De wedstrijd in de eerste klasse tussen de tot heden ongeslagen heren- ploegen van Sportbond en HHC, welke wed strijd Vrijdag 8 December in het Zander- Instituut zal worden gespeeld, is van belang. De verwachting is een overwinning voor de ploeg van HHC, de kampioen van ver leden jaar. Een overwinning voor De Sport bond zal niet vreemd zijn, vooral omdat tegenover de snelle voorhoede van HHC. bij de Sportbond een zeer schotvaardige voor hoede staat opgesteld. Sport in 't kort GEEN ZESDAAGSE IN AMSTERDAM. De zesdaagse die van 5 tot en met 11 Januari in het RAI-gebouw te Amsterdam gehouden zou worden gaat niet door. Na een reis van zeven maanden in Nederland aangekomen Het is vandaag feest in het dorpje Linnen in Zuid Limburg, want een van zijn inwoners, de 25-jarige J. W. Beulen, zal er na een afwezigheid van meer dan vier jaar terugkeren. Hij zal niet de enige zijn, die door de plaatselijke fanfare en door de bur gemeester zal worden binnengehaald, hij is vergezeld van drie vrienden, die met hem deel hebben uitgemaakt van het vierde Bataljon van het tien de R. I., dat vier jaar geleden naar Indonesië vertrok. Het feest dat te hunner ere wordt aangericht, geldt in de eerste plaats hun veilige terugkomst, doch het draagt een heel bijzonder karakter doordat de gedemobiliseerden niet per boot, maar per jeep, na een reis vol avonturen, die meer dan zeven maanden duurde, naar het vaderland zijn teruggekeerd. Kort voordat zij naar Nederland mochten repatrieëren kochten zij voor 1100 Indone sische guldens uit een legerkamp een af gekeurde jeep met aanhangwagen plus wat onderdelen. Zij maakten er een prima vervoermiddel van en togen vervol gens naar de militaire autoriteiten om de nodige papieren. Aanvankelijk dacht men dat de jongelui een grapje maakten, maar tenslotte kregen zij toch toestemming voor deze avontuur lijke terugreis. Philips Batavia zorgde voor een radio toestel, dat gedurende de tocht vele goede diensten bewezen heeft. Een viertal reser vebanden, fotomateriaal, mondvoorraad voor enkele dagen en vief veldbedden, een projectietoestel en enkele films over Indonesië completeerden de uitrusting. De expeditie vertrok zonder enig geld; on derweg kwam men aan de kost door het geven van filmvoorstellingen. Behalve Beulen namen de 25-jarige Glissenaar uit Montfoort die als verslaggever optrad, de 24-jarige P. Pennarts uit Haarlem, fotograaf en de 25-jarige G. B. Sloots uit Zutfen, de expeditieleider, deel aan de tocht. Door de woestijn Met de Salaliga reisde het viertal naar Madras aan de Oostkust van India, van waaruit zij per jeep verder trokken. Als herinnering kregen zij van de kapitein van de Salatiga de vlag van de Rotter damse Lloyd. Voetbal Geen voetbal afd. Haarlem Het bestuur van de afdeling Haarlem van de KNVB heeft alle voor Zaterdag en'Zon dag vastgestelde wedstrijden afgelast. Ook gaan Zaterdagmiddag de wedstrijden van de KNVB niet door. Voetbalopstellingen EDODWV. EDO verschijnt met: doel: Van den Berg; achter: Dweelaart en Bax; midden: Karpes, Schijvenaar en Evers; voor: Molenkamp, Verdam, Roodselaar, Ko ning, Spek. RCHHDVS. De opstelling van RCH luidt: doel: Wille; achter: Van Rheenen en Willemink; midden: Heyerman, De Vos, Lasschuit; voor: Koster, De Wette, De Boer, Biesbrouck en Oosterbaan. ADOHaarlem. Tegen ADO komt Haarlem als volgt uit: doel: Snijders; achter: Van Gooi en Odenthal; midden: Meertens, De Voogd en Barënds; voor: Van der Lin den, Van Osch, Roozen, Boeree en Groe- neveld. Voor de Milderen. Wp 445 Ze bleven een hele tijd rennen, tot Rick meende, dat ze ver genoeg buiten het bereik waren van de jongen. Toen konden ze wel even uitrusten, vond hij. „Iièhè.is dat lopen!" Ze gingen even zitten. „Zou hij ons nou niet meer krijgen?" vroeg Bunkie, nog 'n beetje ongerust. „Welnee!" stelde Rick hem gerust. „We zijn zo ver weggelopen, en precies de andere kant uit.Die vindt ons niet meer!" „Gelukkig", zei Bunkie. „Ik was zo bang, dat we elkaar kwijtgeraakt waren!" Rick lachte. „Wat zal die op z'n neus kijken, zeg!" „Hij vindt niemand, en als hij terug komt, ben jij ook verdwenen!" Maar even later keken ze toch wat ongerust. Waar waren ze eigenlijk? Van Madras ging de reis via Begalore door gebieden, die vrijwel geheel uit woestijnen bestonden, naar Bombay, waar zij veertien dagen later gezond en wel aankwamen. Van Bombay ging het naar het Noor den, naar Gwalior, waar de expeditie ont vangen werd door de Maharadja van Madhya Bharat. Zij logeerden er in een groot hötel en kregen de beschikking over een grote auto met een eigen chauffeur en een Engels sprekende luitenant. De Maharadja gaf de avonturiers bij het afscheid een vredesboodschap van het Oosten aan hel Westen mee, doch het boek, waarin deze boodschap geschreven stond, is helaas bij de verdere tocht door de woestijn verloren gegaan. In étappes van 400 tot 500 km. per dag ging het vervolgens op Agra aan. Men reed tot 11 uur 's avonds en sloeg meestal in een of andere rotsholte de veldbedden op. Daar zij een visum nodig hadden voor Perzië, trokken zij de Perzische gezant die in Old-Delhi woont, maar met vacantie ergens in de Himalaya verbleef, achterna. Zij vonden hem in Missouri en slaagden er in de visa te bemachtigen. Vervolgens trok de expeditie naar Sibi in Pakistan, dat als de warmste plaats ter wereld bekend staat. Na de 15 km. brede Indus op een raderboot te zijn overgetrokken, geraakte het viertal in een sneeuwstorm voor Be- loedjistan. Maar ook hier kwamen ze goed door en 11 dagen later arriveerde de jeep express in Teheran. Teleurstellingen „In Teheran had de Nederlandse kolonie met angst en beven op ons zitten wach ten", vertelde een hunner ons. „Kort te voren was er namelijk een Amerikaanse expeditie verongelukt. In Teheran is reeds veel van Russische invloed te merken, tal van opschriften zijn in het Russisch gesteld en de bevolking zag ons meerma len voor Russen aan. Van Teheran ging het naar Kermanschah, waar voor het personeel van de Anglo- Irian Oil Co. een filmvoorstelling werd gegeven. Op weg naar Bagdad kreeg de jeep-express panne, de enige tijdens de gehele reis. aan de grens van Irak. De kundige technicus Jan Beulen verhielp het euvel snel en voort ging het weer. „Bag dad was niet veel meer dan een armelijke oase en de illusies, die wij uit Duizend en een nacht hadden opgedaan kregen hier een gevoelige klap", aldus de trekkers. „Van Bagdad werd op het kompas naar Damas cus in Syrië gereden. De vertegenwoordi ger van de K.L.M. ir. Damascus liet er ons in een luxueus hötel logeren. Vervolgens reden wij naar Beyroeth, de vrijwel enige Europese stad in Libanon, om daarna Ammas in Transjordanië aan te doen. Door het dal van (le Jordaan reisden wij via Jericho naar Jeruzalem. Wij verble ven 11 dagen in Israel. Het was de bedoe ling om van hier naar Egypte te reizen, maar daar kregen we geen visum voor. Met toestemming van het Arabisch Le gioen om door de militaire zönes te trek ken, reden wij daarna naar Aquaba, aan de Rode Zee, vanwaar wij per boot Egypte wilden bereiken. Wij leefden hier een drietal dagen onder de Bedouïnen en dronken kameelmelk of wij er mee groot waren gebracht. In Aquaba was echter geen schip dat geschikt bleek om ons aan boord te nemen en wij keerden dus onverrichterzake weer 700 km. door de woestijn terug naar Bey roeth. Wij zaten echter financieel volko men aan de grond en waren erg teleurge steld, dat wij Egypte niet konden binnen komen. De Nederlandse consul-generaal hielp ons echter uit de moeilijkheden. Hij betaalde onze overtocht naar Egypte waar we de volgende dag aankwamen. Het schip was echter nauwelijks de ha ven binnengekomen of de Egyptische po litie kwam aan boord om te verklaren, dat wij op de „zwarte lijst" stonden en niet van boord mochten. Blijkbaar was het feit dat wij in Israel waren geweest reeds voldoende om ons als spionnen te brandmerken. Twee beambten van de Veiligheidsdienst werden op de loopplank geplaatst en ieder van ons kreeg een politieagent als be waker. Deze bewakers volgden ons overal en het werd op den duur een spelletje om de man doodsangsten te laten uitstaan door plotseling te verdwijnen". Na een tweetal dagen liet de Neder landse zaakgelastigde weten dat het vier tal geen voet aan land mochten zetten. Enkele dagen later, vex-lieten de avon turiers, tot grote opluchting van de be wakers, de haven van Alexandria, om na enkele dagen in Sicilië aan land te gaan. „In Italië konden we erg moeilijk aan de kost en benzine komen, want alleen in Rome viel iets voor ons te verdienen met het afdraaien van films. Van Italië ging het via Milaan naar Zuerich, Bazel en Pa rijs om eindelijk in Brussel aan te komen. Wij hadden onmiddellijk naar Nederland willen doorreizen, maar het feestcomité van Linnen heeft ons gevraagd nog wat ADVERTENTIE Beter resultaat met 4 middelen tegelijk Chefarine „4" bevat 4 geneesmidde len, elk stuk voor stuk al wereld beroemd. Haar in één tablet ver- eenigd, is de werking nog beter, zodat zij ook helpen bij hevige pijn of griep, wanneer een ander middel faalt. Tégen pijnen on grlop - 20 tabletten k f 0,75 langer weg te willen blijven, omdat het plaatsje helemaal versierd moet worden en alle maatregelen om ons feestelijk in te halen nog niet voltooid zijn. Dat hebben wij dan maar gedaan want wij spelen graag voor feestvarken", aldus Glissenaar. Wij kunnen het nog juist met onze financiën tot Zaterdag uitzingen, doch als wij Zaterdag bij Maastricht over de grens komen, zullen wij hoogstens nog benzine kunnen betalen. Wij zijn dus zonder geld uit Indonesië vertrokken en komen zonder geld in Nederland aan, maar wij hebben een reis achter de rug, die wij nooit zullen ver geten". Toekomstplannen En nu de toekomstplannen van deze vier ondernemende jongelingen. „Eerst gaan wij lezingen houden in Nederland om de Ne derlandse consul-generaal in Beyroeth de 23 dollar terug te betalen, die hij voor onze reis heeft neergeteld. Wij zullen lantaarn plaatjes van onze fotos laten maken en verwachten veel succes van onze lezingen. Bovendien hebben wij van een uitgevers maatschappij een aanbod om een boek te schrijven over onze avonturen. Maar de vier expeditieleden zullen ook weer een betrekking moeten vinden in het burgerleven. Beulen heeft tijdens deze expeditie bewezen dat hij een kundig tech nicus en een uitstekend chauffeur is hij heeft de afstand geheel alleen gereden. Pennarts uit Haarlem wil cineast worden. Hij gaat naar de school voor fotografen in Amsterdam: Sloots, de leider van de ex peditie wil er het liefst weer op uit en Glissenaar die reeds zijn eerste schreden op het journalistieke pad heeft gezet door het schrijven van reportages voor Neder landse kranten wil in die richting verder gaan. Kinderbewaarplaatsen kunnen afgedankt speelgoed nog goed gebruiken Evenals vorige jaren heeft mevrouw A. van GelukVan Dooren te Overveen zich belast met de inzameling van het speelgoed dat op 6 December in vele huisgezinnen min of meer overtollig is geworden, omdat de goedheilig man voor nieuwe poppen, treinen, garages, tollen, auto'tjes en bouw dozen heeft gezorgd. De jeugd in de Haarlemse kinderbewaar plaatsen kan echter nog heel wat pleizier beleven aan de dingen die nu naar de rom melzolder worden verbannen, zodat wij onze lezers van harte aanbevelen mevrouw Van Geluk per telefoon (tel. 23707) of per briefkaart (Zeeweg 24) te verzoeken dit speelgoed te laten afhalen. Tot 28 November konden aan de stich ting In- en Verkoop van Aardappelen con sumptie-aardappelen worden aangeboden, bestemd voor de voorraad, die de overheid in het belang van ae aardappelvoorziening in het voorjaar 1951 wil vormen. Daar de gewenste hoeveelheid nog niet geheel is bereikt, is de termijn van aanbieding tot nadere aankondiging verlengd. ADVERTENTIE is vanzelfsprekend Want daar vindt U HONDERDEN MODELLEN Dames- en Herenhorloges in de merken Prisma - Zentra - Rodana - Laco - Arta etc. Meer dan 50 modellen in gouden Dameshorloges vanaf 95.— Een pracht collectie in gouden zegel en fantasieringen, vanaf 14.50 En weet U wat zo prettig is, alles mag na de Sint geruild worden EN alles is verzekerd tegen VERLIES, DIEFSTAL en BESCHADIGING. GROTE HOUTSTRAAT 49 - TEL. 20049 HAARLEM FEUILLETON door mevrouw Bijleveld-Gelinck 30) Ik zal dan beginnen bij het allereerste begin, hoe ik als zeeofficier op de rede van Soerabaja kennis maakte met Maarten van Esbeeck, veel jonger dan ik en luitenant ter zee op ae „Heemskerk". Het was op de avond van een herendiner, één van die zeer vrolijke en uitgelaten feesten zoals die in de tropen gevierd worden. Iedereen was min of meer opgewonden, deed geestig of was geestig en,, verhief luide zijn stem. Toen werd ik getroffen door het sympa thieke en rustige optreden van een van de jongere officieren. Ik raakte naderhand met hem op de voorgalerij in gesprek en hij vertelde dat hij Van Esbeeck heette, de zoon was van een koopvaardij-kapitein en zelf drie maanden geleden getrouwd was. Hij liet mij zelfs een portretje van zijn jonge vrouw zien, een allerliefst ge zichtje, sprekend jou, Aagje! Wij spraken elkaar nog dikwijls in de volgende weken. Hij vertelde mij niet veel van zijn eigen familie, behalve dat hij twee zusters had, tweelingen, zes jaar jon ger dan hij en waarvan de één altijd vrolijk was en lachte,' en de ander heel terugge trokken en stil was. Maar van zijn vrouwtje sprak hij altijd en de enige schaduw op zijn geluk was, dat zij niet sterk was. Na tuurlijk was hij ook van plan om een baantje aan de wal te zoeken om altijd bij haar te kunnen zijn. Maar zeemansvriendschap kan nooit lang duren. Na een paar weken vertrok de „Heemskerk" voor een halfjaarlijkse reis naar de Buitenbezittingen en vóór die tijd verlopen was, verlieien ook wij de rede van Soerabaja. En het was al ongeveer drie jaar later, toen ik met verlof in Holland was en hem onverwacht weer ontmoette in de Leidsestraat. Hij was erg veranderd, erg verouderd en al spoedig hoorde ik de reden daarvan: Zijn vrouw had pas gele den een baby gekregen, een meisje, en was een week daarna gestorven. Zij had zelf geen familie en nu had hij het kind bij zijn zusters gebracht, die zelf nog maar twee-en-twintig jaar oud waren. De ene zuster, Truus, de stille en geslotene, was nu verloofd met een zekere Pelman, een veel oudere Indische planter, en zou spoedig met hem naar Indië gaan. Maar de andere, de vrolijke Annemarie, zou hier blijven en had hem beloofd om altijd voor zijn kind te blijven zorgen, ook als zij zelf trouwde. Hij was bij al zijn verdriet nog dankbaar dat het zo gelopen was en niet omgekeerd: dat nu ten minste de zonnige Annemarie voor zijn kindje zou zorgen'. Ik ging enige malen met hem mee naar het huis van zijn zusters waar hij nu ook zolang woonde. Ik maakte kennis met de beide zusters en ik zag jou in de wieg lig gen, Aagje. Och, zo'n klem hoopje mens! En toen jij ongeveer vier weken oud was gebeurde het drama, waarbij dit document werd opgesteld. Wij zaten in de huiskamer: Truus, Maar ten en ik, om de ronde tafel, jij, Aagje, in de wieg in een hoek. Het was een koude, regenachtige Augustusdag, maar Anne marie was tóch uitgegaan. Die stoorde zich niet aan een beetje regen! En daarna hoorden we de sleutel in het slot steken en even later kwam Annemarie binnen, gearmd met de verloofde van haar zuster! De regendroppels flonkerden op haar krul len en haar gezicht straalde, maar zij was ook schuldig en we begrepen allemaal direct wat er gebeurd was. Het was eigen lijk niet eens meer nodig dat Pelman de explicatie gaf die hij trachtte te geven: hoe hij op een feestje Truus ontmoet had en zich tot haar aangetrokken had gevoeld, maar hoe hij nu bij haar thuis haar twee lingzusje ontmoet had, hetzelfde uiterlijk maar een geheel ander karakter. Hij zag nu in, dat hij zich vergist had en het was gelukkig nog bijtijds geweest. Hij zou nu met Annemarie naar Indië vertrekken! Ik zal nu maar niet de pijnlijke scène beschrijven, die hier op volgde. De arme Truus was buiten zichzelf en gooide alle gevoel-van-achteruitgezet-te-worden, alle opgekropte afgunst op het fleurige zusje in de hefstigste verwijten er uit. En Annemarie stond daar maar gearmd met die man en was eigenlijk onaantast baar in haar pas verworven geluk. En toen ging Truus naar het wiegje waar jij, on bewust van alle beroering om je heen, lag te slapen en ze strekte theatraal haar hand naar je uit en riep dat zij je nu wel op zou voeden als de ander alles zo maar in de steek liet. Maar ze zou je opvoeden tot net zo'n mannenhaatster als zijzelf nu geworden was en ze zou een premie voor je uitloven, als je op je twee-en-twiniigste jaar, zou oud als zij beiden nu waren, on getrouwd was. En toen lachte Annemarie en zei dat zij óók een premie zou uitloven: als de baby op haar twee-en-twintigste jaar wèl getrouwd was, zou zij de Zevenster ontvangen, een kostbare hanger, die zij als de eerstgeborene van de beide twee lingen geërfd had. En Truus, in haar blinde woede, eiste, dat dit opgeschreven zou worden, nu metéén en dan als een verkla ring ondertekend door twee getuigen. Dat deden Maarten en ik, zeer tegen onze zin. En Annemarie liet het juweel aan Truus over om het te bewaren. Dit is nu de verklaring van dit zonder linge papier, Aagje. Ik hoef verder niet veel meer te vertellen, Annemarie ver trok nog dezelfde avond uit huis en wij hoorden nooit meer iets van haar. Van middag zag ik haar ook pas weer voor het eerst; ik geloof niet, dat zij een ge makkelijk leven gehad heeft. Maarten en ik gingen weer varen, maar ik zag hem nog slechts eenmaal wéér in een korte verlof-periode. En na vijf jaar hoorde ik hoe hij door een ongeluk met munitie was omgekomen: ik had het gevoel van een beste vriend verloren te hebben. Na mijn pensionnering zocht ik bier een pension in Amsterdam en huurde mijn kamer bij mevrouw Beerman, zonder te informeren naar de namen van de verdere huisgenoten. De eerste dag aan tafel stond ik ineens tegenover Truus en zij viel bijna flauw toen ze mij zag. Ik ging 's avonds naar haar kamer en slechts met de groot ste moeite kon ik haar er van weerhou den om met het kind te gaan verhuizen. Ik beloofde op mijn erewoord om met geen enkel woord ooit over het verleden te spreken, ook niet tegen het kind. Zij ontweek mij sindsdien zoveel mogelijk, maar dat deed zij eigenlijk iedereen. En jij, Aagje, werd van toen af aan het zon netje in mijn leven, het eigenlijke doel van mijn bestaan. Maar mijn belofte is mij dikwijls zwaar gevallen, aldus eindigde meneer Benck. Er viel een langdurige stilte in de kamer. De rozen geurden, de antieke pendule tikte. Ze waren alle vier getroffen door dit felle menselijke drama, dat nu door de tijd was uitgewist en waarvan alleen een stukje papier nog de stomme getuige was. En Aagje voelde groot medelijden met die stugge vrouw, die zoveel voor haar gedaan had en haar toch zo weinig gegeven had. En nu komt freule Van Amshove aan de beurt, verbrak de inspecteur de stilte. Nu moet u ons nog vertellen wat u met die zaak te maken hebt. Dat is juist het erge, antwoordde deze met een pijnlijk glimlachje, dat ik er eigenlijk niets mee te maken had en dat ik mij er mee bemoeid heb! Ik ben er wel voor gestraft! Maar hoort u maar: gisteravond, of liever gezegd vannacht, want het was al bij twaalfven, stond ik nog op mijn. faalcon uit te kijken, omdat hetb uiten zo prachtig was. Ik kon er niet het buiten zo prachtig was. Ik kon er niet dat kon meneer Benck ook niet, want hij stond ook op zijn balcon naast het mijne en we raakten aan het praten. We spraken over jou, Aagje. Wij houden allebei zoveel van je en we maakten ons zorgen, hoe het nu verder met je gaan moest na de plotselinge dood van je tante. En toen (we werden vertrouwelijk in die halve duisternis) vertelde meneer Benck mij, dat hij de volgende morgen met jou het bureau zou gaan opruimen en dat je dan een document zou vinden, waarin je een kostbaar juweel werd ver maakt op voorwaarde, dat je op je twee- en-twintigste jaar getrouwd zou zijn. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6