r Verongelukte „Metamorphosis trok veel bekijks De radio geeft Dinsdag De drinkwatervoorziening in Noordholland Haarlems Matrassenhuis VAN NIEL PANDA EN DE MEESTER^BEDIENDE J Wereldnieuws J Maandag 4 December 1950 2 „Neeltje Jacoba" haalde kleren, papieren en de poes van boord ff ADVERTENTIE Dat zuurbranden op Uw maag kunt ge blussen in enkele minuten met één of twee Rennies. Laat ze gewoon smelten op de tong, zonder water of wat ook en die brandende pijn wordt sneller gestild dan ze gekomen is. Iedere Rennie is apart verpakt en zo kunt ge ze bij U steken om dadelijk Uw pijn te blussen» bij iedere voor komende gelegenheid overal en altijd. Vraag Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. Het bij de IJmuïdense Noorderpier verongelukte Griekse stoomschip „Me tamorphosis" heeft tijdens het afgelo pen weekeinde van heinde en verre belangstellenden in zijn deplorabele toestand getrokken en de parkeer wachter op het eind van de Strandweg zal het spreekwoord over de „ander zijn brood" met vreugde in de praktijk hebben gebracht. Zowel bij de Kustwacht als op de Zuid- pier de Noordpier is nog steeds niet toe gankelijk hebben Zaterdagmiddag en Zondag velen naar de ongelukkige stomer staan kijken en de N.Z.H. bracht met een inderhaast heropgerichte dienst vele Haar lemmers naar de plaats van de ramp. Neeltje erheen. Zondagochtend is schipper Jaap v. d. Meulen met de reddingboot „Neeltje Ja coba" onder heel wat betere weersomstan digheden dan Zaterdagmorgen, toen de Griek verongelukte, naar het schip ge weest. Enige papieren en wat kleren van de be manning konden er nog afgehaald worden. De schipper, die een dag tevoren 29 man aan de veilige wal bracht, vertelde ons, dat het schip reddeloos is; van het afgebroken voorschip is alleen bij laag water nog een stukje te zien en het achterschip is deerlijk gehavend. Maar kleren en papieren vormden niet de enige bnit van de „Neeltje": de bemanning had de schipper gevraagd of hij „Meta", de scheepspoes nog van het wrak zou willen halen en op die vraag antwoordde hij on middellijk: „Al zal ik er heen moeten zwemmen, maar die kat komt er af". Dat is dan ook gebeurd en „Meta" is als laatste opvarende gered. De luiken van het schip zijn weggeslagen, zodat het water door de ruimen spoelt. Het zal dan ook vermoedelijk wel onbegonnen werk zijn, om de lading zwavelijzer te bergen. De gewonde Michael Salavaki, die in het Antoniusziekenhuis werd opgenomen, heeft zijn linkerbeen moeten missen. De patiënt maakt het naar omstandigheden redelijk wel. ADVERTENTIE Gezegd èn lekker! REU C0IFECTI0BE8Y WOEIJ ROOSENDAAL HOLLAND - IURNH0UT BELGIË Afdeling Zandvoort van „Peruka" opgericht Dezer dagen had in Hótel-Pension Bo- damèr te Zandvoort de oprichting plaats van een afdeling van PERUKA, de Nederlandse vakbond van pension-, rusthuis- en kamer verhuurbedrijven, welke door de groei van het ledental noodzakelijk was geworden. In het bestuur werden gekozen: G. J. Peper, voorzitter, Hogeweg 46, Zandvoort; E. A. Bodamèr, secretaris, Hogeweg 42. Zandvoort; mevrouw W. Schoutenv. d. Berg. penning- meesteresse, Zandvoortselaan 153, Zandvoort. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed. 7.30 Slui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Lichte muziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Pla ten. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualitei ten. 13.25 Metropole-orkest. 14.00 Kamer orkest. 14.50 Platen. 15.30 Voor zieken. 16.30 Sluiting. 18.00 Hier is Europa. 18.29 Bariton en piano. 18.45 Sport, Dit is leven en Voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 Kinderkoor. 19.52 Politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-schaakwedstrijd Noor wegenNederland. 20.06 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Gevarieerd pro gramma. 21.03 Amusementsorkest. 21.30 Surprise. 21.35 Cabaret. 22.30 Uitslag prijs vraag kinderoostzegels. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM H. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 9.30 Amusementsmuziek. 10.30 Voor de huis vrouw. 10.35 Voor kinderen. 11.00 Piano. 11.30 Voor zieken. 12.00 Platen. 12.30 Weer bericht. 12.33 Voor het platteland. 13.00 Nieuws. 13.20 Financieel weekoverzicht. 13.30 Instrumentaal kwartet. 14.00 Voor de huis vrouw. 14,30 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse buren. 15.45 Voor kinderen. 16.30 Sluiting. 13.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Promanade- orkest. 19!00 Paris vous parle. 19.05 Kinder koor. 19.20 Dansorkest. 19.45 Groeten van militairen uit Indonesië. 20.00 Nieuws. Radio schaakwedstrijd NoorwegenNederland. 20.06 Uitslag luisterwedstrijd. 20.15 Geva rieerd programma. 21.30 Platen. 21.45 De ant- woord-man 22.00 Platen. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Licyt-ensemble, 13.00 Nieuws. 13.15 Zang. 13.30 Platen. 15.30 Platen. 16.00 Omroep orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Koor. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Licht orkest. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Koor. 19.50 Voordracht. 20.00 Hoorspel. 21.15 Lichte mu ziek. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. 22.45 Balletmuziek. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Symphonische muziek. De strandvonders hadden druk werk met het verzamelen der wrakstukken van d* gestrande Griek. Instemming met voorstellen van Gedeputeerde Staten De commissie uit de Frov. Staten van Noordholland, die het voorstel van Ged. Staten, om water uit de Lek naar de dui nen te transporteren, opdat daarvan het Provinciaal Waterleidingbedrijf en het waterleidingbedrijf van Amsterdam zullen profiteren, deelt mede, dat dit plan in haar midden algemene instemming verwierf. De besprekingen droegen daarvoor al leen een aanvullend en informatief karak ter. De vraag werd gesteld of het mogelijk is het Lekwater ook op andere plaatsen in de duinen te brengen clan alleen onder Zandvoort, opdat daarvan de tuinbouw bedrijven in die omgeving zouden kunnen profiteren. Gevraagd werd of voorzieningen zijn getroffen tegen de gevolgen van een mo gelijke nadelige verontreiniging van het rivierwater in de ons omringende landen, o.a. door de industrieën aldaar. Waarom Haarlem niet? Verder lezen wij in dit verslag: „Het is enige ..leden opgevallen, dat over de ge meente Haarlem In dit plan niet wordt ge sproken. Gevraagd wordt .of opname van Haarlem niet financieel voordeliger' zou zijn geweest. Andere erkennen, dat Haar lem wel voldoende water heeft. Zij achten het echter mogelijk, dat door het loslaten van een bepaalde tot heden toe gevolgde politiek het waterverbruik door deze ge meente sterk zou kunnen toenemen, waar door zelfs een tekort zou kunnen ontstaan. De vraag wordt gesteld of dan de moge lijkheid aanwezig is, dat Haarlem van de te stichten N.V. water zou kunnen betrek ken en welke consequentie dit heeft voor de uitvoering van dit plan. Is hierin reeds voorzien?" (Wij tekenen hierbij aan dat het wa terverbruik in Haarlem lager is dan el ders omdat hier watermeters gebruikt worden. Voorts meent de directie der Haarlemse Waterleiding dat Haarlem nog voor 50 jaar water voldoende heeft in haar duingebied zonder dat aanvulling no dig is. Red. H.D.) De Lek boven het IJselmeer Het verslag gaat verder: Voor enige leden is het loslaten van het IJselmeerplan (De Prov. Waterleiding had aanvankelijk het plan water uit het IJsel meer naar haar duingebied onder Bakkum te brengen) een verrassing, doch na de uiteenzetting en de berekeningen van de directeur gaan zij met de nieuwe plannen accoord. Enige leden achten de sterke verzilting van het IJselmeer niet zo ernstig voor de toekomst; specaal omdat het IJselmeer wordt beïnvloed door de grote rivieren verwachten zij in de toekomst een ophef fing van de verschillen. Andere leden wagen zich af of de toe voer uit de rivieren wel verzekerd is voor de toekomst. Gewezen wordt op grote wa terreserves in de plassen in de omgeving van Utrecht. Is er reden voor geweest deze mogelijkheden niet in het plan te be trekken? Medegedeeld werd dat infiltratie van de duinen met Lekwater zal tot gevolg heb ben, dat het zgn. diepwaterkapitaal in de duinen in de toekomst niet meer zal wor den aangetast en zelfs daaraan in de loop der jaren meer water zal worden toege voegd dan er aan zal worden onttrokken. De infiltratie zal een gebied van 60 ha. omvatten. Flora en fauna zullen op dit terrein wel wijziging ondergaan. De kwestie van de uitdroging van de geestgronden langs de duinen staat buiten deze zaak. Deze aangelegenheid wordt on derzocht door een commissie van deskun digen, die hopelijk zal weten aan te geven, hoe verdere uitdroging van de duinen kan worden voorkomen. Wat de vrees betreft, dat het Lekwater in de toekomst nadelig verontreinigd zou kunnen worden, o.a. door industrieën in Duitsland, wees het lid van Gedeputeerde Staten dat in de commissie zat, er op, dat niet alleen de Provincie en Amsterdam, Veren gestremd door hoog water Door het hoge water is het veer te Pan- nerden gestremd. Voor voetgangers'en wielrijders wordt het verkeer nu onder houden met een motorboot. De Waal is bij Tiel buiten de oevers ge treden, waardóór de gierpont uit de vaart moest worden genomen. De veerdienst Tiel-Wamel wordt met een stoomboot en een motorboot ieder met aangekoppelde pont onderhouden, maar ook reeds 's-Gravenhage en Rotter dam water uit de Lek zullen onttrekken zodat er dus meer belanghebbenden zijn bij een zoveel mogelijk rein houden van het rivierwater. In verband hiermede vindt dan ook regelmatig overleg plaats met de Rijnvaartcommissie; bezwaren of nadelige gevolgen worden dan ook zeker niet verwacht. Verder bestaat nog altijd de mogelijk heid om in ongunstige ogenblikken, als ook in tijden van de lage waterstand het zoetwatërkapitaal in de duinen aan te spreken. Lagere straffen voor V-lieden uit Haarlem en Heemstede De Bijzondere Raad van Cassatie heeft uitspraak gedaan in twee zaken tegen V- lieden uit Haarlem en omgeving. In de eerste plaats tegen de Heemsteedse tuindersknecht P. Rothert, die in cassatie was gekomen van een vonnis van het Bij zondere Gerechtshof te Amsterdam, dat hem tot de doodstraf had veroordeeld. Ook de Bijzondere Raad van. Cassatie achtte bewezen dat Rothert als vertrouwensman voor de Abwehrstelit: Niederlande had ge werkt en dat hij tal van slachtoffers door zijn verwerpelijke activiteit had gemaakt. De Bezondere Raad had evenwel redenen om een lichtere straf op te leggen en ver oordeeld Rothert tot levenslange gevange nisstraf. De Bijzondere Raad van Cassatie deed eveneens uitspraak in de zaak tegen de Haarlemse kleermaker Mozes Brandon Bravo. Deze was een der eerste slachtoffers van Rothert en meende zijn leven te kun nen redden door als spion voor de Duitsers te gaan werken. Door zijn optreden kwa men heel wat illegale werkers en onder duikers in handen van de vijand, hetgeen in enkele gevallen de dood der gearresteer den ten gevolge had. Het Amsterdamse Bijzondere Hof had een gevangenisstraf van achttien jaar op gelegd, welke straf de Bijzondere Raad van Cassatie thans tot vijftien jaar heeft ver laagd. ADVERTENTIE 10% KORTING Slechts korte tijd op alle Matrassen-reparaties Bijvullen en Vernieuwen 's Morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF, Grote Houtstraat 103 Telefoon 11485 De provinciale bedrijven in Noordholland Aan het verslag der afdelingen van de Provinciale Staten van Noordholland waar in de balansen en de winst- en verliesreke ningen over 1949 en de begrotingen voor 1951 van de Provinciale Bedrijven, behan deld zijn, ontlenen wij: Door verschillende leden wordt bepleit een wijziging in het bestuur der bedrijven. Naar hun oordeel moet de samenstelling der Dagelijkse Commissie uit de Raad van Toezicht worden herzien. De invloed dei- Statenleden is, door de opneming van een drietal leden uit het personeel, minder groot dan voorheen. Onrendabele gebieden Vele leden zijn erkentelijk voor hetgeen er in de loop der laatste jaren is gedaan voor de ontsluiting van onrendabele gebie den. Hoever denkt men in het komende jaar met de nieuwe aansluitingen te ko men? vragen zij. Zijn er ook moeilijkheden bij de aanvoer van materialen? Door andere leden wordt opgemerkt, dat blijkbaar het Provinciaal Waterleidingbe drijf met meer moeilijkheden heeft te kam pen dan het Provinciaal Electriciteitsbe- drijf. Is er van de zijde der gemeenten wel voldoende medewerking? Het P. E. N. In verband met de noodzakelijke nieuwe investeringen wezen verschillende leden er op, hoe juist de politiek is, in Noordholland gevoerd, nl. dat geen winst wordt genoten door de Provincie, doch de exploitatie- overschotten gereserveerd worden in het bedrijf. Zijn deze hoge afschrijvingen niet pijn lijk te achten indien men tegelijkertijd moet constateren, dat slechts 102 onren dabele percelen van stroom worden voor zien? Kunnen Gedeputeerde Staten de Staten gerust stellen inzake de grote toename van het stroomverbruik? Het waterleidingbedrijf Enkele leden klagen, dat men noch uit het verslag, noch uit de begroting een dui delijk beeld krijgt van de inkomsten en uitgaven voor recreatie. Kan voor het recreatie-terrein Bakkum niet een aparte begroting en rekening worden gegeven? Tenslotte werd gevraagd of de drink watervoorziening in de Haarlemmermeer voortgang vindt. ADVERTENTIE PENDULES met bïm-bam slagwerk vanaf 50. Ü98L0ËES Originele, Zwitserse fabrieksmerken ook in billijke prijzen LUXE WEKKERKLOKJES ENORME SORTERING KWALITEITEN GEGARANDEERD 86 GSKHE HOUTSTRAAT 86 Speciaalzaak sinds 1883 Ambonezen op Java spoedig naar huis Half December zal worden begonnen met het Overbrengen van Ambonese mi litairen (voormalige leden van het K.N.I. L.). die zich thans op Java bevinden, naar Ambon, aldus vernam de correspondent van Aneta te Soerabaja. Het betreft in to taal ongeveer 4000 man met 8000 gezins leden, die thans voor het grootste deel in Oost-Java vertoeven. Het plan tot terug voering werd opgesteld in tegenwoordig heid en met volledige instemming van deze voormalige leden van het K.N.I.L. Strijdbericht Het bureau Zuid-Molukken in Den Haag meldt: „De regering van de republiek Zuid- Molukken deelt in haar weekoverzicht over de strijd in de Molukken mede, dat de Indonesiërs aan het front bij de stad Ambon thans gebruik maken van vlam menwerpers en fosforkogels. De Indonesiërs maken ook gebruik van Japanse pantserofficieren, waarvan enige gevangen werden gemaakt. De manilarang- troepen lieten 800 doden achter. Aan het Hitoefront liep een bataljon APRI-soldaten volledig bewapend over. Op Ceram, Haroekoe, Saparoea en Noesa Laoet is alles rustig. ADVERTENTIE VOL VERWACHTING. ORANJEBOOM BIER! Afscheid van ds. Leendertz Gistermorgen heeft ds. J. M. Leendertz zijn laatste preek gehouden als voorganger van de Verenigde Doopsgezinde gemeente van Haarlem, die hij gedurende 23 jaar heeft gediend, na eerst dertien jaar in Wie- ringen en vier jaar in Koog aan de Zaan te hebben gestaan. Degenen die destijds aanwezig waren bij de intrede van ds. Leendertz in zijn twee vorige gemeenten en bij die "iri Haarlem, konden de teksten weer horen, die de ver trekkende predikant bij die gelegenheden had gebruikt, want ds. Leendertz verwerkte ze thans in zijn schriftlezing en vatte ze samen in het woord uit Johannes 15 vers 9: „Gelijk de Vader Mij heeft liefgehad, heb ook Ik u liefgehad; blijft in Mijne liefde". Voorts had ds. Leendertz tot tekstwoord van zijn preek Hebreeën 13 vers 8 gekozen: „Jezus Christus is gisteren en heden de zelfde en tot in eeuwigheid". Ds. Leendertz volstond over zijn afscheid met slechts enkele woorden, die getuigden van zijn dankbaarheid dat het hem gegeven mocht worden onder gezegende omstandigheden deze dag te beleven. Overigens, zo zeide hij, is het de eerste Zondag van de Advent en het wordt dus een Adventspreek en geen weemoedige oudejaarsavondstemming. Hij had "net geci teerde woord uit de Hebreeënbrief, dat 38 jaren geleden ook het motief vormde voor de af scheidspredikatie van zijn vader in Amsterdam, gekozen, omdat het op zo'n bijzondere wijze de levende werkelijkheid van Jezus Christus uitdrukt. Het was im mers sprekers taak geweest de gemeente te binden aan Hem van wie alle kracht en vernieuwing uitgaat, aan de Mens die de eeuwige God vlak tot ons sterfelijk hart brengt. Aan de hand van zijn tekst zette ds. Leendertz uiteen, dat hij gedurende veertig jaar er slechts naar gestreefd had Christus te doen kennen als de Heer van ons leven, de Kracht die ons staande houdt en de Bron van liefde. In een slotwoord bracht de scheidende zieleherder dank aan allen die hem in zijn werk terzijde hadden gestaan en aan de gemeente die hem met zoveel genegenheid had omringd. Op verzoek van ds. Leendertz werden er Auto slipte en reed het water in Een der inzittenden verdronken Tengevolge van de gladheid van de weg zijn Zondag op de rijksweg bij Delft enige verkeersongevallen gebeurd, waarvan één met dodelijke afloop. Nabij het viaduct aan de Hugo van Rijkenlaan slipte een personenauto, waarin .twee personen zaten, het echtpaar H. uit Scheveningen. De auto, die door dr. H. bestuurd werd, reed van de dijk af in een sloot. De 67-jarige mevrouw J. A. H. kwam in het water onder de auto. Toen de wagen door de politie was ge licht, bleek mevrouw H. te zijn overleden. Dertig meter van de plaats van dit on geval reed een andere auto van de weg en kantelde. De vier inzittenden kwamen met de schrik vrij. Tenslotte reden nog vier auto's in de berm van de weg. Order staakt het vuren na botsing in Palestina TEL AVIV, 3 December (Reuter) De waarnemende stafchef der UNO in Palestina heeft Zondag een bevel tot staken van het vuren afgekondigd na een botsing tussen Israëlische strijdkrachten en het Jordaanse Arabische legioen. Zondagochtend hadden leden van het Arabische legioen op de voor Israël belang rijke weg van Beersjeba naar Aylat een wegversperring aangebracht, die door Isra ëlische soldaten onder het oog van de Ara bieren weer werd verwijderd. Enkele uren later openden pantser wagens van het Arabische legioen volgens een Israëlische woordvoerder het vuur op een Israëlisch convooi. De Israëliërs beant woordden 't vuur en schoten een Jordaanse pantserwagen in brand. De woordvoerder verklaarde, dat de Arabieren zich daarop terugtrokken en het Israëlische convooi zijn weg voortzette. geen toespraken gehouden. In een der ka mers van het kerkgebouw kregen de talloze belangstellenden uit Haarlem en van buiten vooral uit Wieringen was een grote deputatie gekomen gelegenheid hem de hand te drukken. 13. Hoewel Panda nogr wel enkele bezwa ren voelde tegen het 'donkere, oude huis dat Jolliepop geschikt voor hem achtte, legde hij zich toch maar neer bij de er varing en het inzicht van zijn volmaakte bediende, en zo kwam het dan, dat hij al spoedig eigenaar loas van deze woning en kon beginnen aan de inrichting. Dat vond hij nu wel weer prachtig, want je moet denken, dat hij nog nooit een helemaal- eigen huis had gehad! Hij snorde ijverig wat leuke platen op, en helder-gekleurde vazen met pauwenveren en kunstbloemen er in, en roze schemerlampjes, en die schatten liet hij blij aan Jolliepop zien. „Kijk," zei hij tevreden, „we gaan het hier echt gezellig maken, Jolliepop! Vind je het niet aardig?" „Heel aardiginder daad, mijnheereliPanda!" sprak Jolliepop, na een korte rilling. „Wij kun nen deze snuisterijen zeer wel aan bren gen in de vertrekken, die wij voor het lagere dienstpersoneel bestemmen, want dergelijke lieden schijnen zeer op dit soort versierseltjes gesteld te zijn. Voor de ver trekken die wij zelf betrekken zullen wij natuurlijk geheel andere decoratiën die nen aan te brengen! Dit doet mij er aan denken, mijnheer.... eliPanda; be zitten wij wellicht voorouders?" Voor oudersvroeg Panda verbaasd. „Maar natuurlijk, Jolliepop! Heb jij soms geen voorouders?" „Veroorloof mij op te mer ken," sprak Jojliepop afgemeten, „dat mijn voorouders geheel buiten twijfel slaan en hier niet besproken behoeven te wor den! Ik had echter het oog on onze voor ouders! Het zal u békend zijn dat por tretten van voorouders er niet weinig toe bijdragen, het aanzien ener woning te verhogen!" „O 'bedoel je ddt," zei Panda. „Ja kijk ilc heb hier nog een kiek van tanteDe foto die hij hierbij liet zien roas bijna de beheersing van Jollie pop te machtig maar liij hield zich nog net goed. „In dit geval rust op mij de zware plicht," zo steunde hij, om er voor te zor gen dat er een aantal portretten geschil derd wordt van een meer presentabele tak der familie.eh.Panda., Voortekenen. Vlammen, dichte rookwolken en lavastroompjes schenen gisteren te duiden op een mogelijke nieuwe uit barsting van de Etna. De lavastroom, die naar schatting een snelheid heeft van ongeveer 5 meter per uur, bedreigt op het ogenblik geen bewoond of be bouwd gebied. Enthousiasme. De Roemenen zijn Zondag voor het eerst sinds April 1948, toen de naar Sovjet-Russisch voorbeeld ont worpen grondwet van la-acht werd, ter stembus getogen om een volksraad te kiezen. Aan de stemming zijn twee maanden verkiezingsacties van dagbla den en radio voorafgegaan. „De dag verliep rustig en in een sfeer van alge meen enthousiamse", aldus radio Boe karest. Treinbrand. In de sneltrein Dijon-Madrid is in Noord-Spanje brand uitgebroken. De postwagon vatte vlam en de brand sloeg over naar twee andere wagons. De trein kwam door de noodrem tot stilstaan doch juist in een vier kilo meter lange tunnel, waardoor het red dingswerk bemoeilijkt werd. Vier per sonen zijn in de vlammen omgekomen en 17 werden gewond. In de tunnel, die zich met verstikkende rook vulde, ontstond paniek. Dit is het derde ongeluk in de afge lopen paar weken op deze lijn. Misdadigers. Generaal Thomas Handy, op perbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, heeft zijn goedkeuring gehecht aan een vermin dering van de straffen van 14 Duitse oorlogsmisdadigers, die allen hebben behoord tot het personeel van de concentratiekampen Buchenwald en Dauchau. Twee hunner, prins Josias zu Waldeck en Arthur Dietzsch, komen door de vermindering onmiddellijk op vrije voeten. Van acht gevangenen is de straf van levenslang verminderd tot 25 jaar. De overigen, die straffen on der de 25 jaar hadden, kregen deze verminderd tot 10 a 18 jaar. Stuk. Toen de kerkklok van het Engelse plaatsje Knowle in Warwickshire bleef staan, ontdekten deskundigen, dat de slinger 17 jaar lang geschommeld had aan een stuk van een corset, dat aan de vrouw van de koster had toebehoord. Men monteerde toen in plaats daarvan een stukje staal, dat het na een week begaf. Ook nadien was het voortdu rend mis met de klok. Als het uurwerk nu weer blijft staan, zal men overwe gen het weer met een stukje corset te proberen. Golven. Een Deense metselaar zegt een apparaat te hebben uitgevonden om de kracht van de Oceaangolven productief te maken. Schepen met dat apparaat uitgerust, zouden bij slecht weer sneller kunnen varen dan bij goed weer. Hij hoopt zijn uitvinding aan de Nobel- prijscommissie te Stockholm voor te leggen. Afschaffing. De algemene vergadering van de UNO heeft met 55 tegen nul stemmen bij twee onthoudingen beslo ten aan te bevelen, dat onmiddellijk stappen worden ondernomen om in alle trustgebieden lijfstraffen af te schaf fen. De trustschap'smogendheden móe ten volgend jaar hierover rapport uit brengen. België en Zuid-Afrikaont hielden zich. UNO-beslüiften mzoke Afrika, Eritrea en Palestina Volgende vergadering in Paijs? FLUSHING MEADOWS (Reuter). De Algemene Vergadering van de UNO heeft Zaterdag met 35 tegen 13 stemmen bij 12 onthoudingen een aanbeveling goed gekeurd waarbij Zuid-Afrika wordt ver zocht de wet op de groepsgebieden, han gende een ronde-tafelconferentie tussen Zuid-Afrika, India en Pakistan, op te schorten. Deze aanbeveling maakte deel uit van een resolutie, die in haar geheel met 33 tegen 6 stemmen bij 21 onthoudingen werd aangenomen. Volgens deze resolutie moeten de regeringen van India, Pakistan en Zuid-Afrika verder gaan met het voor bereiden van een ronde-tafelconferentie ter regeling van de kwestie van de Indiërs in Zuid-Afrika. De resolutie verzoekt voorts de betrokken regeringen geen stap pen te doen, die de onderhandelingen na delig zouden beïnvloeden. Verder werd met 46 tegen 10 stemmen en vier onthoudingen een plan goedgekeurd om een autonoom Eritrea te federeren met Ethiopië onder de souvereinïteït van de Ethiopische kroon. Volgens dit plan krijgt de regering van Eritrea volledige bevoegd heden op binnenlands gebied, doch wordt de federale regering belast met de leiding van de buitenlandse zaken, de financiën en de handel. Het plan waarborgt tevens aan alle inwoners van de vroegere Italiaanse kolonie, met inbegrip van Italianen en an dere buitenlanders, volledige vrijheid in de uitoefening van individuele en economische rechten. De Assemblée keurde ook de be noeming goed van een commissaris der U.N.O., die zal toezien op de overdracht van de macht van het huidige gezag (Enge land) aan het nieuwe federale gezag op een tijdstip vóór 15 September 1952. Met 46 stemmen tegen nul en zes ont houdingen werd een voorstel goedgekeurd om het bureau voor Palestijnse vluchtelin gen te machtigen zijn werkzaamheden voort te zetten. Geschat wordt, dat voor de periode van 1 Juli 1951 tot 30 Juni 1952 een bedrag van ongeveer 20 millioen dollar nodig zal zijn voor rechtstreekse hulp aan vluchtelingen, die nog niet in de economie van het Nabije Oosten zijn opgenomen. De assemblée heeft het bureau opdracht ge geven een fonds te stichten voor projecten voor de permanente hervestiging van vluchtelingen. Hiei-voor zou naar schatting ten minste 30 millioen dollar nodig zijn. De Algemene Vergadering besloot verder haar begrotingscommissie te verzoeken het door Bolivia, Columbia en Peru gedane voorstel om de zitting van het volgend jaar in Europa te doen houden, in overweging te nemen. Waarnemers verwachten dat Parijs' als plaats van vergadering zal worden ^ge kozen. Engelsman vermoord op Java DJAKARTA, 3 December (Reuter) Naar heden te Djakarta bekend werd is op de Pamanoekan- en Tjiasem-landen wederom een moord gepleegd, thans op de Britse administrateiir Norman B. Winning. Hij werd doodgeschoten toen hij zich in een auto van de ondernemingstumen naai Soebang begaf,

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2