r Conferentie over de status van Nieuw Guinea geopend "MORRIST Radio geeft Woensdag De nieuwe verkeersregeling IVOROL: de beste garantie tegen tandbederf J Wereldnieuws w Dinsdag 5 December 1950 2 Mr. Roem: „Dit probleem zal ook de historie van onze samenwerking beïnvloeden" Maandagavond is in de Trèveszaal in Den Haag de conferentie tussen Nederland en Indonesië betreffende de status van Nieuw Guinea geopend met een rede van minister Van Maarseveen, voorzitter van de conferentie. De minister zeide onder andere: ..Volgens de opdracht in de overeenkom sten van de Ronde Tafelconferentie moeten Nederland en Indonesië binnen de 23 dagen, die ons nog scheiden van het eind van het jaar, tot overeenstemming komen omtrent de toekomst van Nieuw Guinea. Aan die opdracht kan in strikte zin niet meer voldaan worden. Het is immers niet aan te nemen, dat het mogelijk zou zijn niet alleen een overeenkomst tussen onze delegaties voor het eind van dit jaar te be reiken, maar bovendien binnen een tijdvak ook nog de daarop vereiste parlementaire goedkeuring te verkrijgen. Gelukkig heeft men ter R.T.C. reeds voorzien, dat de ter mijn van een jaar zou kunnen worden overschreden." „De opdracht, die de R.T.C. ons gaf, is, bezien van zuiver juridisch standpunt, niet zonder bedenking. Wij moeten door onder handelingen de toekomstige politieke status van Nieuw Guinea bepalen. Ieder van beide partijen heeft zich te dien aanzien echter zijn eigen standpunt volledig voor behouden. Slechts omtrent de middelen, die wij bij de oplossing van onze tegenstelling te baat zouden nemen, hebben wij ons tot iets verbonden. Deze middelen zullen vreedzaam en redelijk moeten zijn. Zolang beide partijen deze verbintenis in acht nemen, kan geen van beide de ander iets verwijten. Maar daarmede alleen wordt geen overeenstemming bereikt. Nieuw Guinea vormde een struikelblok voor het welslagen van de R.T.C. Wij wisten dit des tijds en hebben, beseffend, dat de R.T.C. in het belang van onze beide landen moest slagen, dit struikelblok ontweken.Ter R.T.C. leek het, alsof althans over één criterium overeenstemming was bereikt. Straks zal moeten blijken of dit criterium door ons beiden wordt gehandhaafd." De minister zei, dat hij op de besprekin gen niet wilde vooruitlopen. Slechts wenste hij vast te stellen, dat het probleem, dat op deze conferentie behandeld wordt, in zijn werkelijke betekenis verre onderdoet voor het probleem dat men ter R.T.C. wist mees ter te worden. Mr. Van Maarseveen besloot: „Laten wij hopen, dat wij slagen. Op een ogenblik, waarop de vlammen, die straks een wereld brand kunnen veroorzaken, aan vele kan ten beginnen op te laaien, beginnen wij aan een werk, dat in verhouding tot het we reldgebeuren gering schijnt, maar niet temin daarop toch van invloed kan zijn. Ter R.T.C. hebben wij aan de wereld een voorbeeld gegeven, hoe een belangrijk con flict door mensen van goede wil kan wor den opgelost. Moge deze conferentie daar van opnieuw getuigenis afleggen." Antwoord van mr. Moh, Roem. Vervolgens hield de voorzitter van de Indonesische delegatie, mr. Moh. Roem een rede. Met de opmerking van minister Van Maarseveen, dat het niet mogelijk zou zijn om in 23 dagen aan de voorwaarden van de R.T.C.-overeenkomst te voldoen was hij het niet geheel eens. Hij hoopte, dat binnen die tijd van 23 dagen of zelfs in nog kortere tijd beide delegaties overeenstemming zul len bereiken, welke aan de wereld het be wijs levert, hoe een ernstig geschil kan worden opgelost door mensen van goeden wille, In de huidige wereldconstellatie be tekent een tijd van 23 dagen een lange pe riode, waarin zelfs beslist kan worden, of er oorlog in deze wereld zal zijn of niet, zo zeide mr. Roem. „Het Nederlandse volk en het Indone sische volk kennen elkaar reeds gedurende meer dan drie eeuwen. Wij hebben elkaar gekend in een koloniale verhouding, wij hebben als vijanden tegenover elkaar ge staan en sedert een jaar staan wij tegen over elkaar als twee onafhankelijke, met elkaar bevriende staten. Ofschoon in dit eerste jaar de vriendschap nog niet beant woordde aan de gestelde verwachtingen ADVERTENTIE PELSJEKKERS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Een woord voor de dag. 7:30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.10 Hoorspel. 12.00 Alt en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Adventdienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Reportage. 13.20 Dubbel- kwartet. 13.40 Platen. 14.45 Kamermuziek. 15.15 Vocaal ensemble. 15.45 Voor de jeugd. 16.30 Sluiting. 18.00 Gemengd koor. 18.30 R.V.U. 19.00 Nieuws. 19.15 Discussie-club. 19.30 Tenor en gitaar. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio schaakwedstrijd Noor wegenNederland. 20.06 Kerkkoor. 20.40 Ge zin en school. 21.00 Amusementsmuziek. 21.30 Platen. 21.45 Omroeporkest. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Piano. 23.30 —24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.12 Voor de huisvrouw. 9.22 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de huis vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.33 Orgel. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansorkest. 13.50 Regeringsuitzending. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.-30 Sluiting. 18.20* Actualiteiten. 18.35 Piano. 19.00 Causerie. 19.15 Trio. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Omroeporkest. 21.15 Hoorspel. 22.25 Pianoduo. 22.45 Causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Wereldschaaktournooi. 23.20 Orgel. 23.40 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Licht ensemble. 13.00 Nieuws. 13.30 Sympho- nisch concert. 15.45 Platen. 16.00 Belgische muziek. 16.15 Symphonie-orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Klankbeeld. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Vlaamse pianomuziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Radiofeuilleton. 20.00 Operette. 22.00 .Nieuws. 22.15 Orgel. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Ver zoekprogramma. ben ik van mening dat wij het hierin met elkaar eens zijn, dat de verhouding, die nu sedert een jaar bestaat, de'beproeving van de tijd reëel heeft doorstaan. Het probleem, waarvoor we nu staan, is belangrijk en ernstig en zal niet alleen de historie van elk van onze beide landen beïnvloeden, doch ook de historie van onze samenwerking." Vandaag zijn de delegaties de besprekin gen in besloten vergadering begonnen. Trein botst tegen melkcuto op onbewaakte overweg Chauffeur om het leven gekomen Op een onbewaakte overweg bij Waar land tussen Alkmaar en Schagen is heden- morgen vroeg een melkauto door een trein aangereden. De chauffeur, de 50-jarige L. Kos uit Schagen, kwam daai'bij om het leven. Toen K. met zijn vrachtauto halverwege de overweg was, zag hij dat de weg aan de andere zijde van de spoorbaan gedeel telijk was opgebroken. Terwijl hij achter uit reed, naderde een trein, die om 5.18 uur uit Schagen was vertrokken. De loco motief botste tegen de vrachtauto, die vrij wel geheel werd vernield. K. was op slag dood. In het Concertgebouw bracht Sint Nicolaas weer het gebruikelijke bezoek aan de kinderen van de Haarlemse scholen. Er werd weer dapper gezongen en ook deze keer herbergde de zaal niet één stout kind, vjat in deze tijden een verheugend verschijnsel genoemd mag worden. Foto: Hzel braven mochten op speciale audiëntie bij de Sint komen. Hier zijn het twee leerlingen van de Com. Houtmcnischool. Verrassende ontdekking op een contactmiddag van jonge toonkunstenaars Onder auspiciën van het Nederlands Impresariaat te Amsterdam wordt eens per maand een contactmiddag belegd, waarop jonge toonkunstenaars gelegen heid krijgen zich te later, horen. Wij. heb ben Zaterdag een dergelijke samenkomst bijgewoond. Het optreden voor een publiek van uitsluitend vakgenoten betekent dat men door scherpe spitsroeden rhoet. En dat is wel eens goed. Wie daar ongehavend doorheen komt, geeft meteen het bewijs dat hij klaar is voor het grote podium, dat zijn zenuwen bestand zijn tegen een scherp critïsgh contact e^.da.t.,hij;het .nodige.over schot aan technische 'én artistieke, ver mogens bezit orh ieder pulbliek',te 'kunnen domineren. Twee van de viei* optredenden legden de proef schitterend af. Het was alsof het contact met een begrijpend publiek van „kenners" hen inspireerde tot bijzondere prestaties. Bij de twee anderen werkte het echter net andersom: bij de eerste een pianist, verkillend, zodat men alleen nog maar een te waarderen technische uitvoe ring hoorde: bij de tweede leidde het tot volslagen onbeheerstheid in loonvorming (de jonge man speelde fluit), frazering en muzikale voordracht in het algemeen. Daar stond tegenover, dat men over de taak van zijn begeleider geestdriftig kon wezen. Maar wat de beide andere „patiënten" betreft, kon men van een meer dan gewoon succes spreken. De baszanger Leo Rom- merts mag zelfs een verrassende ontdek king worden genoemd. Stel u voor: de vader van de jeugdherberg te Bakkum (dat is. naar wij vernamen, de maatschap pelijke functie van de heer Rommerts) neemt het er eens een Zaterdagmiddag van om in Amsterdam een paar deuntjes te gaan zingen voor de scherp geslepen critici, die muziek-vaklui gewoonlijk onder elkaar zijn. En hij weet ze in een ommezien klein te krijgen, gespannen te doen luisteren, geestdriftig te stemmen, niet alleen door zijn zeldzame stemmiddelen (een bas met kernachtige diepte en fra' ontwikkelde baritonale hoogte), maar ook door zijn gedegen zangkunst, door zijn voordracht, door zijn smaak, die een niet alledaagse ontwikkeling verraadt, en ten slotte, vast niet het minst, door zijn gezonde muzikali teit. Zijn deuntjes? Denk er niet te min netjes over: een aria uit „De Schepping" van Haydn, een prachtige ballade van Löwe, waarmee de zanger zijn voordracht kwaliteiten en hiermede ook zijn geschikt heid voor de opera schitterend aantoonde, verder moderne liederen van Badings, Voormolen en Rudolf Mengelberg. Nou asjeblieft! Ik gun de heer Rommerts zijn herbergvaderschap te Bakkum van harte, indien hij daarin zijn levenstaak ziet; maar ik gun hem even hartelijk alle podiums die hij maar wensen kan. Rommerts werd voortreffelijk begeleid door Jan Kruyt. Maar de voortreffelijk heid van deze pianist werd nog duidelijker geopenbaard door zij poëtische solo-voor drachten van Debussy's „Pagodes" en „Ce qu'a vu le vent d'Ouest" alsmede door zijn spirituele vertolking van de Scherzo-Valse van Chabrier. Evenals aan Rommerts mag aan Jan Kruyt het podium-brevet worden toegekend. JOS. DE KLERK Post voor militairen op de „Cameronia" Post, bestemd voor naar Nederland te rugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Cameronia", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 7 December in Nederland ter post worden bezorgd. Behalve de ge bruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten: „Aan boord van „Cameronia" op thuisreis naar Nederland", Onderhands is aanbesteed de bouw van het sanatorium „De Klokkenbevg" te Breda. De hoogste inschrijving was die van de Hollandse Betonmaalschappij, Den Haag, met f5.310.000; de laagste die van de N.V. Internationale Gewapend Betonbouw te Breda met f Vrouw verdacht van verraad tijdens bezetting Ns eis van 12 jaar thans vrijgesproken Vorig jaar werd tegen de 29-jarige me vrouw G. G. H., die toen in Indonesië ver bleef en op het ogenblik in Hilversum woont, bij verstek twaalf jaar gevangenis straf geëist wegens het plegen van verraad tijdens tie bezetting. Daar zij zich onschuldig achtte, keerde zij met haar man, die zijn betrekking daar voor opgaf, terug naar Nederland orn zelf bij haar berechting, aanwezig te kunnen zijn. Maandagmiddag heeft de Bijzondere Strafkamer.der Amsterdamse Recljxbank een verzoek van de verdedigster om onmid- cléllijk uitspraak te "dóén, ingewilligd:ên een half uur na afloop van het langdurige pro ces de verdachte vrijgesproken. Mevrouw G. I-I. was ten laste gelegd dat zij in 1944 in Amsterdam een 43-jarige Groningse pensionhoudster samen met haar Joodse vriendin aan de Duitsers had uitge leverd. De Bijzondere Strafkamer in Gro ningen deed in dit proces geen uitspraak, doch verwees de zaak naar de Bijzondere Strafkamer in Amsterdam. Deze achtte het niet wettig en overtuigend bewezen dat verdachte de haar ten laste gelegde feiten, heeft gepleegd. Mevrouw G. H. was in 1944 in kennis gekomen met een zekere D. Deze D.-ging wonen in het pension in Groningen, waar ook mevrouw G. H. verblijf hield. D. gaf zich uit voor ondergedoken officier van het Nederlandse leger en houthandelaar uit Arnhem. Toen de pensionhoudster met haar Joodse vriendin, samen met D. en mevrouw G., in de herfst van 1944 naar Amsterdam was gefietst om daar voedsel bij familie leden te brengen, bleek haar, zo verklaar de zij ter zitting, dat D. een oplichter was. die voor de Duitsers werkte. Volgens haar was het D. blijkbaar opgevallen, dat zij achterdocht tegen hem begon te koesteren. Enkele dagen later werd zij gearresteerd. Zij was met haar Joodse vriendin en me vrouw G. naar het station gefietst, waar de Duitsers de drie vrouwen aanhielden. Me vrouw G. mocht echter doorrijden, zij zelf werd, evenals haar Joodse vriendin, gevan gen genomen. De pensionhoudster zei ervan Kan alleen succes hebben als alle weggebruikers medewerken In een kring van persmensen, die in Den Haag een Contact-Centrum hebben, kwam de nieuwe Verkeersregeling ter sprake. Als inleider'trad op een lid van de staande Ma gistratuur, die bij zijn werk veel te maken heeft gehad met de berechting van ver- keerszondaars. De algemene indruk is, dat van de nieuwe voorschriften niet verwacht kan worden dat in het verkeer na 1 Januari alles veel ordelijker zal toegaan, ook al zijn er dan wat nieuwe bepalingen gekomen die een verbetering genoemd kunnen worden. Het succes van de nieuwe Verkeersregeling hangt af van de manier waarop de mensen- die ontvangen en uitvoeren zullen. Dit geldt voor alle weggebruikers, dus zowel voor automobilisten, fietsers (berijders van bromfietsen inbegrepen) en voetgangers. De Nederlanders gedragen zich in het ver keer ongedisciplineerd. Verleden jaar wer den er in ons land niet minder dan 536.000 processen-verbaal opgemaakt wegens aller hande verkeersovertredingen. En dit jaar worden het er nog veel meer, want na de aanschrijving van Justitie, dat er slechts bij uitzondering nog waarschuwingen gegeven mogen worden, worden er nog veel meel mensen bekeurd. (In Haarlem werden in 1949 12.476 pro- cessenverbaal opgemaakt voor verkeers overtredingen). De overtuiging werd uitgesproken dat het aantal verkeersongelukken belangrijk kan dalen al§ ieder zich „als een heer in het verkeer" gedraagt. Bovendien zou er dan heel wat lichamelijk leed voorkomen worden, veel bespaard worden op kosten voor ziekenhuisverpleging, terwijl boven dien de materiële schade met millioenen zou verminderen. De inleider juichte het toe dat de maxi mum snelheidsbepalingen komen te ver vallen. Hij zei: ik heb die altijd als iets schijnheiligs gevoeld. Een automobilist die in bebouwde kommen niet meer dan 40 K.M. per uur reed, ging in bepaalde om standigheden niet vrij uit, want er kunnen immers situaties zijn waarin die snelheid nog te groot is. Het is veel beter om, zoals nu geschiedt, alle verantwoordelijkheid op de autobestuurders te leggen en van hen te eisen, dat zij zó zullen rijden dat de veilig heid van het verkeer niet in gevaar komt. Het wordt in de toekomst voor de politie ongetwijfeld moeilijker om een automobi list op de bon te zeiten. Vroeger hing die altijd als hij in de bebouwde kom meer dan 40 K.M. reed, maar nu moet aangetoond worden, dat er zo snel gereden is, dat de veiligheid bedreigd werd. Maar zo ver volgde deze zegsman al zal er dan in de toekomst officieel geen maximum snelheid zijn, het zal er toch wel op x '■erkomen, dat iemand die bijvoorbeeld 65 K.M; op een weg rijdt die kruispunten heeft, veroor deeld kan worden omdat hij de veiligheid in gevaar gebracht heeft. De aanwezigen warén het hiermee wel eens, maar toch kon men de vrees dat in dorpen, die door betrekkelijk smalle wegen Voor groot verkeer doorsneden worden, de kans op ongelukken zal toenemen, niet van zich afzetten. De vefwachtihg werd "uitgesproken dat cle autobestuurders de grotere réchten' die zij hu krijgen niet kullen misbruiken. Allen moeten medewerken om het ver keer, dat zich in ons land dikwijls moet be helpen met.veel te smalle wegen, zo goed mogelijk 'te laten verlopen. Ook van de politie wordt een tactvol op treden verwacht. Niet zoals de veldwachter deed, die, Prof. Meyers (de man die het nieuwe Burgerlijk Wetboek ont werpt) in de omgeving van Amersfoort aanhield, omdat hij meende dat deze tegen een verlceersvcorschrift zondigde. Prof, Meyers trachtte hem duidelijk te maken dat hij meer uit het betrokken wetsartikel haalde dan er in ligt, maar de veldwachter overtuigd te zijn, dat mevrouw G. deel had aan dit verraad. Mevrouw G. H. verklaarde, dat zij maan den later D. by de Duitsers aangaf, nadat zij ontdekt had, welke verraderlijke rol hij speelde. De Duitsers hadden korte metten met hem gemaakt. Na de bevrijding keerde mevrouw G. naar haar echtgenoot terug. Tenslotte gaf de pensionhoudster de zaak bij de politie aan, nadat zowel de heer G. als de ouders van de verdachte geweigerd hadden haar 1000 terug te betalen, die zij in 1944 aan D. geleend had. Onder tranen verzocht de pensionhoudster de rechtbank toen zij een week geleden als getuige werd gehoord, mevrouw G. zo licht mogelijk te straffen, „terwille van haar goede man en haar hoogstaande ouders". sneed verdere discussie af door te zeggen: „laat u de uitleg van de wet nu maar aan mij over". Algemeen wordt betreurd dat bij de nieuwe Verkeersregeling niets wordt ge zegd over de oversteekplaatsen voor voet gangers. Zij worden zelfs niet eens ge noemd. De voetgangei's die daar dus over steken worden op geen enkele wijze be schermd. Dit werd wel een bezwaar gevonden. Er kwam bovendien naar voren dat gebleken is, dal er nog andere en zelfs enkele ernsti ger leemten in de nieuwe voorschriften zijn, zodat de mogelijkheid zelfs bestaat, dat er op korte termijn nog een wijziging zal worden voorbereid. Opgemerkt werd dat de verkeerslichten niet gelden voor voetgangers. Houden zij zich er niet aan. dan kunnen zij niet ver volgd worden. Maar er moet wel bedacht worden, dat zij zich dan aan ernstige ge varen bloot stellen. Algemeën was men het er over eens dat het aantal verkeerslichten tot een mini mum beperkt moet worden. Zij moeten, zo werd opgemerkt, alleen aangebracht worden op punten waar zij inderdaad nodig zijn en bovendien buitenwerking ge steld worden óp tijden waarin het verkeer sterk is afgenomen, want anders wordt .het verkeer maar onnodig opgehouden. Gewezen werd op het feit dat er een tegenstelling is tussen Amsterdam en Rot terdam. In Amsterdam zijn er zeer veel verkeerslichten en in Rotterdam zeer weinig. Medegedeeld werd dat in de naaste toekomst het aantal verkeerslichten in Den Haag wordt uitgebreid. Nu in vele steden uit bezuinigingsover wegingen de sterkte van het politiecorps is ingekrompen, werd de vraag opgeworpen, of het aanbeveling zou verdienen mede werking van het publiek in te roepen om de politie bij de regeling van hét verkeer te helpen, door een hulpcorps in het leven te roepen. Dit denkbeeld vond evenwel veel bestrijding en vrijwel geen verdediging. De A.N.W.B. zendt ons een uitvoerige be schouwing die ook neerkomt op een verde diging van het opheffen van de bepalingen over de maximum snelheid. Die ministe riële beslissing wordt zelfs „een moedige daad" genoemd. Aminah mag op kosten van regering naar ons land Poging tot algemene verzoening Mevrouw Hertogh verklaarde gisteren in Singapore aan United Press, dat sedert de eerste dag dat Bertha bij haar echtgenoot en pleegmoeder Aminah weg was, zij niet meer gehuild heeft cf nieuwe verzoeken heeft gedaan hen te mogen zien. Zij voegde hieraan toe, dat zij thans niet zou toestaan dat Aminah' het meisje bezoekt en toen gevraagd werd of zij dat wel zou goed keuren als de zaak gesloten was, gaf zij geen antwoord. Op de vraag of zij Bertha zou toestaan de ..inheernse kleding-, te dragen, waarmee zij in het klooster gearriveerd was, zeide de moeder: „nooit". Bertha heeft het voedsel gegeten dat haar gegeven is, zei mevrouw Hertogh. Op de vraag of het meisje varkensvlees heeft gegeten, hetgeen de Mohammedaanse godsdienst verbiedt, antwoordde de moeder dat zij daar niet op gelet heeft. Op het Nederlandse consulaat, zeide con sul generaal Van der Gaag dat Aminah op kosten van de Nederlandse regering naar Nederland kan gaan. „Het is onze bedoe ling dat zij en het kind niet van elkander vervreemden. Daarom zou ik zeer graag willen, dat Aminah met de familie Hertogh bevriend "blijft. Ik zal proberen haar naar Nederland te krijgen wanneer Bertha en haar moeder daar zyn". Aminah heeft vanochtend gepoogd toe gang tot het klooster te krijgen, doch werd door de politie bij de ingang tegenge houden. Zij kreeg te horen dat toestemming van het Nederlandse consulaat vereist werd. De officier van justitie te Breda heeft een dagvaarding uitgebracht tegen Man soer Adibi, die getracht heeft met Bertha Hertogh te trouwen. Deze dagvaarding, die reeds uitgebracht was voordat het vonnis van Singapore bekend was, gelast Adibi op 9 Januari voor de Bredase rechtbank te verschijnen. Voorts is een dagvaarding uitgebracht tegen Adibi in verband met een klacht van Bertha's ouders. ADVERTENTIE PANDA EN DE MEE STERKE EDI EN DE 14. Langzamerhand begon Panda's mil- lionnairs-huishouding op gang te komen; Jeremias Jolliepop zorgde voor. allesen Panda bemoeide zich er maar liever niet mee, omdat hij merkte dat hij alles ver keerd deed. „Ik zal maar goed kijken hoe Jolliepop alles doet," dacht hij, „dan word ik misschien ook nog wel eens deftig. Dan leer ik het wel!" Intussen was er nu ook een enorme rij schilderijen aan de wanden komen te hangen allemaal schilderijen die Panda's voorstelden. Panda's uit alle eeuwen en in allerlei oude klederdrachteti. „Tjonge!" dacht Panda, terwijl hij die bekeek.. „Ik heb nooit geweten dat ik zoveel voorouders had! En wat deftig wa ren ze allemaal! Ik ben toch zeker niet de eerste millionnair in de familie!" Ter wijl hij zo stond te kijken zag hij een zeer voorname heer door de gang lopen, die blijkbaar juist door Jolliepop uitgelaten sou worden. „Een bezoeker!" dacht Panda. „Een hoge!" En hij maakte een vriende lijke buiging en zei: „Goeden dag!" „Ah, bonjour!" riep de vreemdeling. „Je silïs heureux.Dat verstond Panda niet, en daarom maakte hij maar weer een bui ging en zei: „Ik ook!" „Je suis enchant riep de vreemde. „Ik ook," zei Panda bui gend. „Je suis charmé!" voegde de andere er aan toe, en weer wist Panda niets be ters te doen dan buigend te zeggen: „Ik ook!" Wie weet hoe lang dat zo voort was gegaan, wanneer Jolliepop niet op ijzige toon tot de bezoeker had gezegd: Deze kant uit".en toen dreef hij hem voor zich aan naar de voordeur, die hij zorg vuldig achter de vreemde sloot, terwijl deze nog op de stoep stond te roepen: „Enchanté! Au plaisir!" „Wie was die vooraanstaande vreemdelingvroeg Pan da getroffen. „Ik geloof dat hij buitenlands sprakFrans dacht ik„Wij heb ben zeer juist opgemerkt, dat dit persoon zich voor een Fransman wilde doen door gaan, mijnheerehPanda," ant woordde Jolliepop onbewogen. „Hij solli citeerde hier naar de positie van koksmaat, maar wij zouden er natuurlijk niet aan denken om een Amerikaan i?i dienst te nemen, die zijn Frans zó slecht spreekt!" „O, neenatuurlijk nietzei Panda verlegen, en hij dacht:' wat moet ik nog veel leren! Onrust. President Quirino heeft voor een gezamenlijke zitting van het Philippijn- se parlement de staat van beleg afge kondigd wegens „de dreiging van een wereldoorlog en de binnenlandse on lusten". Voorts verzocht de president de bevolking de anti-staatsbeweging en de „mogelijke doch ver verwijderde inva sie" onder ogen te zien, de vrede te steunen en de rijkdommen rechtvaardi ger te verdelen. Afzijdig. In antwoord op in de Japanse Rijksdag gestelde vragen heeft minister Josjida geantwoord, dat de Japanse re gering niet voornemens is Japan op nieuw te bewapenen, en dat zij geen Japanse vrijwilligers naar Korea of naar elders zal zenden, om deel te nemen aan een buitenlandse oorlog. Hij voegde hieraan toe: „Wat president Truman ook enkele dagen geleden op zijn persconfe rentie moge hebben verklaard, de her bewapening is een aangelegenheid, die Japan niet aangaat." In de hand. Malcolm MacDonald, de Brit se commissaris-generaal voor Zuid- Oost-Azië, verklaarde Maandag te Sin gapore, dat, wat er ook in Indo-China zou gebeuren, Engeland de toestand in Malakka in de hand kan houden. Hij zeide, dat de partisar.en in Malakka driester werden, toen zij hoorden van communistische successen in Korea en Indo-China. „Wij hebben echter vol doende troepen hier om de toestand in de hand te houden", zo zeide hij. Benauwd. Vier jonge grot-onderzoekers uit Namen, die Zondag te Mont Godin nes in de „Trou de Renard", een 120 meter diepe grot, waren afgedaald, wer den op hun onderaardse tocht plotseling verrast door een watermassa, die in de toegangsgalerijen was doorgedrongen en die hen van de buitenwereld afsloot. Een van hen slaagde er echter in, na vele uren met het water geworsteld te hebben, uit de spelonk te geraken, Hij waarschuwde onmiddellijk de hulpdien sten te Namen en de brandweer te Di- nant. Deze laatste wist na vele uren werken aan het water een nieuwe loop te geven. Des avonds konden de drie jonge mannen worden bevrijd. Beschuldiging1. Twee geleerden, die aan de atoombom gewei'kt hebben en twee als oud-communistische organisatoren ge- identificeex'de personen zijn Maandag in staat van beschuldiging gesteld wegens ongehoorzaamheid aan het Amerikaanse Congres. De twee geleerden zijn Gio vanni Rossi Lomanitz en Irving David Fox. Zij waren werkzaam op een labo ratorium van de universiteit van Cali- fornië. De betrokkenen weigerden vra gen van de commissie voor on-Ameri- kaanse activiteit van het Huis van Af gevaardigden te beantwoorden. Terugslag. Een persoon, wiens naam niet bekend is gembakt, heeft via een Lon- dens advocatenkantoor bezwaar gemaakt tegen het testament van Bernard Shaw, „daar dit het gezag van de Engelse taal ernstig zou aantasten en een ernstige terugslag zou hebben op de Engelse litteratuur". S'naw heeft een groot ge deelte van zijn fortuin nagelaten voor het werk aan de hervorming van de En gelse taal. Indien het protest wordt gehandhaafd, zal een proces volgen. Aax-dbcving. Volgens mededeling van de Fordham-universiteit te New YoxJk is een „yernietigende" aardbeving gere gistreerd in Nieuw Guinea. De seismo graaf van deze universiteit registreerde Maandag om 16.46 eix 16.48 uur twee hevigs aardschokken op ongeveer 14.000 kilometer ten Zuid-Westen van New Yorlc.in de omgeving van Nieuw Guinea, Ongeluksgetal. De 79-jarige Giuditta Va- rese in. Italië, die 13 jaar geleden bij de dood van haar echtgenoot met drie dochtertjes onverzorgd werd achterge laten, heeft, omdat het nummer van het formulier 13 bedroeg, voor de eerste keer meegedaan aan een voetbalpool en wel op de sterfdag van haar man. Zij won 240.000 gulden. Openhartig. Elf millioen Amerikanen kun nen vandaag per televisie in de borstkas van een patiënt kijken. De man zal zich in een nieuw soort Röntgenapparaat bevinden. Rechtse West-Berlijnse partijen hebben meerderheid De voorlopige verdeling der zetels in de West-Berlijnse gemeenteraad is als volgt: sociaal-democraten 61, christen-democra ten 34, vrije democraten (liberalen) 32. Vergelijking van de uitslag met die van de gemeenteraadsverkiezingen van 1948 geeft het volgende beeld; stemgerecht. uitgebr. stemm. ongeld. stemm. sociaal-dem. christen-dem. 1048 1950 1.580,605 1.664.091 1.367.976 (86,6) 1.504.414 37.156 40.674 858.100 (64,5) 653.074 258.490 (19,4) 360.829 214,224 (16,1) 337.447 (44,7) Verwacht wordt dat de burgemeester van Berlijn, professor Ernst Reuter, in functie zal blijven. Professor Reuter is voornemens begin 1951 een reis naar de Verenigde Sta ten te maken, teneinde om meer hulp voor de West-Berlijners te verzoeken. D.P.A. meldt nog dat de uitslag, volgens de West-Berlijnse „Telegraf", een volko men duidelijk antwoord is aan de commu nisten, die de West-Berlijners hebben op gewekt niet of ongeldig te stemmen. Korps mariniers krijgt ereboek van Rotterdam Het zal 11 December 285 jaar geleden zijn dat het Korps Mariniers werd opgericht. Daar het 275 jarig bestaan van het korps, ten gevolge van de oorlogsomstandigheden, niet kon worden gevierd zal de Rotterdamse burgerij aan de viering van het 285 jarig bestaan een bijzonder feestelijk karakter geven. Onder voorzitterschap van mr. J. P. van der Mandele heeft zich een comité ge vormd, dat het jubilerende korps een in perkamentleer gebonden ereboek zal aan bieden, waarin de namen van allen die bij dit korps gediend hebben staan vermeld, alsmede de namen van hen die na Mei 1940 als marinier hun leven voor het vaderland hebben gegeven. Voorts bevat dit boekwerk de namen van hen die wegens betoonde moed een Koninklijke onderscheiding ont vingen, De banden die Rotterdam met. het Korps Mariniers binden wil men door dit geschenk bijzonder tot uitdrukking brengen. Teneinde het ereboek een waar dige plaats te kunnen geven zullen tevens een vitrine en een oorkonde worden aange boden. De burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, heeft het ere-voorzitterschap van het comité aanvaard.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2