Haarlemse Reinigingsdienst pauzeerde in een etmaal slechts een uur Opbrengst der niet-kohierbelastingen bereikte in October nieuw hoogterecord Comedia speelde „Oom Wanja" van Tsjechof Dinsdag 5 December 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant KONING WINTER IN KENNEMERLAND Koning: Winter, die zich Zondagmiddag: met een flink pak natte sneeuw reeds aan kondigde, heeft gisteren Kemiemerland laten voelen dat het menens wordt met zijn heerschappij. In de middag en avond braken achtereen volgens regen-, hagel- en sneeuwbuien in striemende vlagen over velden, bossen, wegen, dorpen en steden los. Dat was voor de reinigingsdiensten het sein om tot de tegenaanval over te gaan, vooral toen de vorst straten en pleinen in glijbanen herschiep. In Haarlem, waar de mensen van de rei niging reeds Zondagnacht tot half vier in de weer waren geweest, werd vannacht tot uur doorgewerkt om in het bijzonder de routes van de autobuslijnen ijsvrij te hou den. Men pauzeerde slechts een uur: toen werden de leden van weer andere ploegen opgetrommeld om in actie te komen. Niet minder dan zeventig kubieke meter zand werden in luttele uren tegen de vlakte gegooid en tegen het aanbreken van de dag kon men zeggen, dat men op de belangrijk ste punten voor een beschermende laag op het gladde wegdek had gezorgd. Gisteren werden overdag met twee zand- strooiers in het bijzonder ook de wegen van de Waarderpolder bewerkt. Vanmorgen heeft de reiniging met vreugde het zonnetje begroet, dat pogingen in het werk stelde haar werk te versnellen. De reinigers hebben een schietgebedje ge daan voor het welslagen daarvan, want an ders zien zij hun Sint-Nicolaaspret van avond in het (bevroren) water vallen. Ook in Bloemendaal heeft vandaag hard gewerkt en in Heemstede deed men daar voor niet onder. Maar in een zo uitgestrekte gemeente als Haarlem is het vrijwel ondoenlijk op alle punten tegelijk te zijn, terwijl men voorts te kampen had. met de verraderlijke wer king van het opvriezen, zodat plaatsen die reeds onder handen waren genomen later weer spiegelglad bleken te zijn. Bussen waren weer best Het busverkeer heeft zich evenwel best gehouden. De chauffeurs reden nog voor- 'zichti^er dan anders, hetgeen hier en daar natuurlijk wel tot vertragingen leidde, in het bijzonder de buitenlijnen, doch nergens werd het tijdschema in abnormale propor ties overschreden. De N.Z.H. verkreeg daartoe veel mede werking van de gemeenten die zij bedient. Bloemendaal begon bijvoorbeeld Zondag avond laat nog met zandstrooien en in de afgelopen nacht nam men ook in IJmuiden de strijd tegen de gladheid krachtig ter hand. Voorts zorgt de Zuidhóllandse Water staat voor een stroef wegdek in haar ressort. Ongelukken Natuurlijk zijn er nogal wat val- en slip partijen voorgekomen, doch het aantal on gevallen bleef toch zeer beperkt. In Haarlem gleed een achttienjarige fiet ser gisteravond omstreeks vijf uur bij het oversteken van de trambaan langs de Am sterdamse vaart weg. Een zeswielige vrachtauto die hem achterop kwam, kon niet tijdig stoppen en reed over de fiets heen, maar de jongen werd niet geraakt. Een 73-jarige dame viel door de glad heid om een uur of negen tijdens een wan deling langs de Nieuwe Gracht, waarbij zij haar rechter onderarm brak. Zij is in het St. Elisabethsgasthuis opgenomen. Aanslag op openbaar gezag Bepaald vermakelijk was het incident, dat zich gisteravond om kwart voor zes op het kruispunt van de Jansweg en de Nieu we Gracht voordeed. Daar stond in het volle besef van zijn waardigheid een in witte gummijas gehulde agent van de verkeersbrigade ter bediening van zijn gecompliceerde stopbord. Juist toen hij het groene vlak daarvan naar de kant van de Jansstraat had ge keerd, kwam van die zijde een bestelwagen waarvan de bestuurder blijkbaar zo met zijn gedachten bij het rode habijt van Sint Nicolaas was, dat hij noch het sneeuwwitte gewaad van de verkeersagent noch diens instrument opmerkte. Hij vloog pardoes op het stopbord toe en reed het onder de handen van de bediener vandaan en stuk. De verkeersagent wankelde evenwel niet en hanteerde even later niet de handle van de verkeersregulator, maar wel het potlood waarmee het formulier werd ingevuld dat aan verkeerszondaren pleegt te worden uit gereikt. Vorstplaag Overigens hebben wij diep meegevoeld met de zwarigheden van de agent die van morgen op de hoek van Zijlstraat en Nas- saulaan geroepen was zijn regelende taak Aantal ongelukken valt mee te volbrengen. Telkens wanneer hij de groene met de rode vlakken wilde laten afwisselen, bleken de stangen die dit moes ten bewerkstelligen in de grond vastge vroren te zitten. Waarop deze dienaar van het veilig verkeer pas na veel gesjor de baan in de door hem gewenste richting kon vrij geven. En hoe met de K.N.A.C.-actie? Men zal zich wellicht afvragen wat er van de actie van de K.N.A.C. voor een on- gelukkenvrije Sinterklaas onder deze om standigheden terecht kan komen. Dan moet het antwoord luiden, dat tot vanmorgen elf uur de vooruitzichten op een gunstig resultaat, althans in Haarlem, zeer rooskleurig zijn. Want tot dat tijdstip viel er slechts een onbetekende aanrijding, tussen twee auto's op de Leidsevaart, te registreren. In Bloemendaal was men helemaal onge- lukkenvrij gebleven. In Heemstede was men minder ge.ukkig geweest. Nadat gistermiddag om 3 uur een wethouder uit Den Helder met zijn wagen ter hoogte van de Kerklaan door de glad heid tegen een boom langs de Herenweg was gebotst, waardoor hij zijn reis met een ander vervoermiddel moest voortzetten en een half uur latei' een op het kruispunt van Dreef en Pieter Aertzlaan door dezelfde oorzaak tussen twee auto's een lichte aan rijding ontstond, had er vanmorgen om half elf op de Herenweg ter hoogte van de Rijnstraat een aanrijding plaats tussen een bakfiets en een bus. De bestuurder van de bakfiets werd licht gewond. De juiste toedracht van het ongeluk is nog niet be kend. In Bennebroek botste een Utrechtenaar met zijn auto tegen het hek van de stich ting „Vogelenzang" te Bennebroek. Het hek werd zwaar en de auto licht beschadigd. Wat de Fiscus ontvangt! Grote aankopen na het uitbreken van het conflict in Korea weerspiegelen zich in hoge opbrengst der Omzetbelasting Was de pas gevallen sneeuw gistermiddag in de stad spoedig in een grauwe massa veranderd, in de Hout bleef het witte kleed geruime tijd liggen. Foto: nog wat onwennig verkennen de bewoners van de Hertenkamp het blanke, koude sneeuwtapijt. Subtiel drama der menselijke verkwisting Internationaal politiecongres in Parijs In totaal tien West-Europese landen waren vertegenwoordigd op het politie congres, dat in Parijs werd gehouden en Nederland zond als afgevaardigden de heren G. J. Timmermans uit Velsen en A. Stille uit Maastricht, respectievelijk secre taris van de Velsense Politiesportvereni- ging en van de Nederlandse Politiesport- bond. De heer Timmermans vertegenwoordigde de voorzitter van de bond, die door fami lieomstandigheden verhinderd was. Het voornaamste doel van het congres, het nauwer aanhalen van de internationale banden der diverse landelijke politiebon den, is bereikt en de organisatie van de politie-kampioenschappen werd eveneens verder uitgewerkt. Eens in de vier jaar zal een onderdeel daarvan in een der dertien aangesloten landen worden gehouden en volgend jaar komt Kopenhagen aan de beurt, waar de schermkampioenschappen zullen worden gehouden. De ontvangst in de Franse hoofdstad door de prefect van politie en de hogere autoriteiten der prefectuur was uitermate hartelijk. Thans zijn 654 plaatselijke politiesport- verenigingen, die reeds in landelijk ver band waren bijeengebracht, in West-Euro pees kader georganiseerd met 110.040 leden. Voorzitter werd de heer W. Morren, hoofdcommissaris uit Edinburgh, secreta ris commissaris M. Simon uit Parijs. Voor de Beneluxlanden nam in het bestuur zit ting de heer F. v. d. Putke, hoofdcommis- ïaris te Brussel. Toen Comedia in het vorige seizoen de eerste voorstelling had gegeven van het prachtige stuk „De drie zusters" van An ton P. Tsjechof, noemde ik in mijn recensie deze in 1904 overleden Russische schrijver thans moderner dan ooit. Dat geldt mis schien in nog sterkere mate voor zijn daar aan voorafgaande drama „Oom Wanja" (uit 1896), waarvan hetzelfde gezelschap, we derom onder regie van professor Peter Scharof, destijds een medewerker van de vermaarde Stanislavski in het Moskouer Kunst-Theater, gisteravond in de Haar lemse Schouwburg de première voor Ne derland gaf. Want hierin worden de dringende, on ontkoombare vragen naar de zin van het leven in zekere zin gesteld op de wijze waarop de tegenwoordige „existentialisten" dat doen en veel kunstzinniger uitgewerkt. Ik reken het eerste, het tweede en het vier de bedrijf tot de schoonste fragmenten die mij uit de wereldlitteratuur van het theater bekend zijn. De derde acte bevat een zeker soort climax, doch deze betekent tenslotte niet meer dan een overgang naar het her stel van de oude situatie, met dien ver stande dat het onmiddellijke perspectief alleen maar versomberd is. Toch mag men Tsjechof geen pessimist noemen, want ook hier klinkt het als een steeds terugkerend refrein: „Zij die honderd, tweehonderd jaar na ons zullen komen en ons verachten, om dat wij zo dom en smakeloos met ons leven zijn omgegaan,' zij zullen misschien het middel vinden om gelukkig te zijn". Zoals in al zijn stukken is er van een intrige nauwelijks sprake. Oom Wanja en de onaantrekkelijke Son ja hebben zich jarenlang opgeofferd, zich uitgesloofd ten dienste van de vader van het meisje, een eerst door hen verafgode, doch feitelijk niet meer dan middelmatige en pedante oud hoogleraar. De crisis ontstaat doordat Oom Wanja en de districtsarts Astrof in liefde ontvlammen voor de betoverend-mooie vrouw van de professor en wordt verhevigd als deze de landelijke bezitting wil ver kopen. Maar het tragische is dat na de ver zoening de twee eerstgenoemden, die een beter lot verdienden, gedoemd zijn hun verdere dagen in nutteloosheid te slijten met slechts een vage hoop op „een barm hartigheid die eens de hele wereld zal vervullen." Oom Wanja zou men als de hoofdpersoon van het stuk kunnen beschouwen. Hij heeft tweemaal een verkeerde keuze gedaan eerst door als man van 37 jaar de vrouw die hij later vergeefs zou lief krijgen, niet ten huwelijk te vragen, later door zijn tijd en zijn energie te verdoen ten behoeve van een vermeende geleerde. Men moet hem zien als een geniaal begaafde idealist, even als dokter Astrof, die ergens uitroept: „De mens heeft verstand en scheppingskracht gekregen om te vermeerderen wat hem ge geven is. Maar tot nu toe heeft hij niet ge schapen, maar vernield!" Deze beide men sen gaan, evenals de in haar verwach tingen bedrogen Sonja, ten onder in hun provinciale omgeving. Zij blijven eenzamen in een achterlijk, geestdodend milieu. Het gehele stuk het drama der verkwisting van de edele mogelijkheden van de mens is doordrenkt van medelijden met de slachtoffers van deze maatschappelijke om standigheden. Iedereen die deze tijd de onze bewust ondergaat, moet zich wel tot Tsjechof aangetrokken voelen, omdat hij het schipbreuk lijÓen behandelt van een generatie, die gedreven door sterke impul sen en de behoefte aan vrolijkheid en geluk de armen strekt naar een betere werkelijk heid. Al missen zijn personen de techniek, heeft iemand eens opgemerkt, om vorm en zin aan hun bestaan te geven, zij hebben toch het gevoel het te moeten proberen. „Je moet in de mensen geloven, anders kun je niet levenDit zou men de moraal kunnen noemen van het stuk, van deze wissel op de toekomst. De opvoering wordt prachtig Evenals „De drie zusters" kan men „Oom Wanja" schijnbaar een vormloos stuk vergelijken met een symphonie. Alle per sonen leveren hun variaties, subtiel ge nuanceerd en zich gaandeweg tot een for midabel geheel tezamen voegend, op de voornaamste motieven. Het is een drama van indirecte, maar daarom niet minder machtige actie. De ontwikkeling voltrekt zich in het innerlijk, is dus psychologisch van aard. 1-Iet mag een wonder van toneel schrijfkunst heten dat in nog geen veertig met interlinie getikte foliovellen een com pleet beeld wordt gegeven niet alleen van negen mensen, waar men aanvankelijk vreemd tegenover staat, toch tevens var een tijdperk en dat bovendien uit dit particuliere geval zonder opzettelijke sym boliek een universele betekenis oprijst. Doordat alle woorden met elkaar ver weven zijn om de onnavolgbare melancho lieke Tsjechof-stemming te weeg tc brengen, die nooit zonder humor is, komt alles aan op het ensemblespe]. Dit nu was (voorlopig) minder sluitend en evenwichtig dan bij „De drie zusters". Cor Hermus als de ziekelijke professor, maar vooral John Gobau in de titelrol, in sommige hoewel schaarse ogenblikken ook Rie Gilhuys als de mooie Jelena, konden nog te weinig hun comediantennatuur onderdrukken, al lieten zij overigens in ieder opzicht voorbeeldig spel zien, vooral de laatstgenoemde. Soms echter degradeerden zij door kleinigheden tot Nederlanders die voor Russen probeer den te spelen, maar ik heb sterk de indruk dat het zenuwslopende feit van de première invloed had op hun prestaties, die eigenlijk niets dan zeldzaam goeds beloofden. Maar zoals het nu was, verliep bij voor beeld de moordaanslag niet in de sfeer van het absurde en belachelijke, die de mee dogende schrijver gewenst moet hebben. De enige die precies de juiste ..humoristi sche" toon wist te vatten was Joan Rem- melts als de dokter. De afscheidsscène met Rie Gilhuys vormde het hoogtepunt van de vertoning. Uitstekend was ook het onder het strakke uiterlijk innerlijk bewogen op treden van de jonge Manon Alving als Sonja, al schoot zij mogelijk in het tweede bedrijf iets tekort. In de bijrollen zag men een doorwerkte typering door Frits van Dijk van de komische grootgrondbezitter Wafel, een goede huishoudster van Rika Hopper en een wat te nadrukkelijk aan gezette weduwe van Jopie Tourniaire. De grote tovenaar echter was professor Schavoff, regisseur en dirigent, die uit tal loze treffende détails een muzikaal afge rond geheel tot stand wist te brengen. De alles overheersende achtergrond werd op overtuigende wijze onthuld aan iedereen die de goede wil toonde om zich open te stellen voor deze eiger aardige samenleving. Eenmaal ingespeeld en afgesteld op het klimaat van de Nederlandse schouwburgen zal het een prachtige opvoering worden. DAVID KONING Uit het overzicht van het ministerie van Financiën van de stand aer rijksmiddelen over October 1950 blijkt dat de opbrengst der gezamenlijke kohierbelastingen f 239.9 millioen was, tegenover in Augustus en September respectievelijk f 96.5 en f 202 millioen. De tot dusverre hoogste opbrengst in 1950, f 235.6 millioen in Februari, werd hiermede overtroffen. Voor de Inkomstenbelasting, boekings tijdvak 1949/50. werd in October opnieuw een vrij hoog bedrag ten kohiere gebracht, namelijk f 40.3 millioen. Het totale kohier bedrag vorderde hiermede tot f 763.8 mil lioen. Het boekingstijdvak 1950/51 van de Inkomstenbelasting, waarop de voorlopige aanslagen over het belastingjaar 1950 wor den geboekt, vorderde zeer bevredigend met f 77.2 millioen tot f 126 millioen. Het kohierbedrag van de Vermogensbe lasting, boekingstijdvak 1949/50. nam in October toe met f 3.7 millioen en kwam daarmede op f 80.9 millioen. De opbrengst van de Vennootschapsbe lasting bedroeg in October f 71.4 millioen. Dit is de hoogste maandopbrengst welke tot dusverre is bereikt. Voor een belangrijk deel heeft dit bedrag betrekking op voor lopige aanslagen over het boekjaar 1949. Het boekingstijdvak 1949/50 van de On dernemingsbelasting is per ultimo October, inclusief opcenten, gekomen op f 285.2 mil lioen. Het kohierbedrag van het boekings tijdvak 1950/51 vorderde mt f 22.8 mil lioen tot f 59.4 millioen. Het op deze belastingen in October in gevorderde bedrag vertoonde met f 159.4 millioen een daling ten opzichte van de ontvangsten in September (f 183.2 mil lioen) hetgeen eer? gevolg is van de lagere ontvangsten aan Vennootschapsbelasting. Doordat voor de kohierbelastingen f 239.9 millioen aan aanslagen werd opgelegd, nam het in te vorderen bedrag vrij aan zienlijk toe, namelijk met f 80.5 millioen tot f 1225.1 millioen. Niet-kohierbelastingen De niet-kohierbelastingen leverden in October het zeer hoge bedrag van f 330.5 millioen op. Deze opbrengst ligt nog boven die van Juli, in welke maand f 317.6 mil lioen werd geïnd. In totaal is in de afgelo pen tien maanden van 1950 f 2.553 millioen ontvangen, waarmede de oorspronkelijke jaarraming van f 2470 millioen is over schreden. Van de herziene raming van f 2876 millioen vormt de tot dusverre in 1950 bereikte opbrengst 89 percent. Aan Omzetbelasting werd in October ontvangen f 108.3 millioen, waarmede alle vroegere ontvangsten werden overtroffen. In dit bedrag weerspiegelen zich de grote aankopen die door het publiek en het be drijfsleven zijn verricht na het uitbreken van de strijd in Korea. Ook de opbrengst van de Loonbelasting was in October hoog (f 88.2 millioen). Tot dusver was in Juli met f 82.7 millioen de hoogste ontvangst bereikt. Het in October aan Vereveningsheffing geïnde bedrag (f 30.1 millioen) lag boven het peil dat tot dusverre voor de eerste maand van een kwartaal normaal was. De opbrengst van het invoerrecht hand haafde zich op het peil van de laatste maanden. In October beliepen de ontvang sten f 39.4 millioen tegenover in Augustus en September respectievelijk 1' 38.1 f 39.1 millioen. Het aan statistiekrecht ont vangen bedrag daalde tengevolge van te rugbetalingen op reeds uitgegeven zegels. De opbrengst van het accijns op gedistil; leerd was voor het eerst sinds Juni lager dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. In October werd f 8 millioen ontvangen tegenover in October 1949 f 8.3 millioen. In October steeg het bruto-kohicrbedrag der beide buitengewone heffingen aanzien lijk in vergelijking tot het bedrag van de aanslagen, opgelegd in de voorgaande maanden van dit jaar. De stijging in Octo ber beliep namelijk het opvallend hoge be drag van f 21.5 millioen. Het bruto-kohier- bedrag kwam daarmede op f 3.489,1 millioen. Van het laastgenoemde bedrag betreft f 2411 millioen de Vermogensaan- wasbelasting en f 1078.3 millioen de Ver mogensheffing ineens. Het bedrag der te rugbetalingen nam in October toe met slechts f 6.3 millioen zodat het netto- kohierbedrag niet onbelangrijk vermeer derde en wel met f 15 millioen tot ongeveer f 3090 millioen. Ook de ontvangsten waren in October aanzienlijk hoger dan in de voorgaande maanden van 1950. Deze beliepen in Octo ber f 19.8 millioen en bereikten daarmede een totaal van f 2799,7 millioen. Hiervan betreft f 1805 millioen de Vermogensaan- wasbelasting en f 994.7 millioen de Ver mogensheffing ineens. Van het totale be drag is f 524.8 millioen ontvangen in vrij geld. Daarnaast is bij benadering f 630 millioen voldaan door afboeking op zeker heidstellingen, f 1124 millioen met geblok keerd tegoed en inschrijving Grootboek 1946 en f 521 millioen met overige gecon solideerde staatsschuld. Tito spreekt wijze woorden „Het gebruik van de atoombom in Korea zou de wereldvrede niet redden, doch zou daarentegen niet te voorziene gevolgen hebben voor de uitbreiding van dit conflict j Amsteipark. tot een wereldoorlog. Amerika zou, zowel Amstelveen. Bennebroek Schoolkinderen kregen bezoek van Sint Nicolaas Zowel de leerlingen van de lagere- als die der MULO-scholen hebben het Sint Nicolaasfeest achter de rug. Maandagmid dag bracht de Sint in hotel Vreeburg m Bloemendaal een bezoek aan de leerlin gen der eerste, tweede en derde klasse van de Bornwaterschool, de openbare la gere school te Bloemendaal. In dezelfde zaal werd des avonds een bijeenkomst voor de ouders en leerlingen aer hogere klassen gehouden. Leerlingen voerden to neelstukjes op. Vanmorgen heeft Smt Nicolaas de an dere scholen bezocht. Zoais de k.euter- klassen in de Julianaschool te Overveen, en de Vondelschool te Aerdennou:. De leerlingen van de Christelijke school voor lager onderwijs hadden een bijeenkomst in de gymnastiekzaal van net schoolgebouw. De Mulo-leerlingen kwamen bijeen in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan. De Har- tenlustschool heeft dezer dagen het Smt Nicolaasfeest gevierd. SCHEEPVAART Alchlba, 2 te R'dam v. Narvik- Ariadne. 2 v. R'dam. Aardijk. 3 te Tampiro. Alcvone. 3 v. Cape Hast.en Algorab. 3 v. Damman. Almkerk. 4 te Suez. Altair. 4 v. Bahia n. Rlo de Janeiro. Axeldljk.te3 '"v^Boston te Philadelphia. Ab'oekerk. pass. 2 Socotra Almdijk, 3 v. Hamburg n. Rdam. Arrr.iH» 'tl 3 v. Singapore n. Almdijk, 4 17 u verw. H. v. r.oUand n. Rdam. Amstekhjk. 2 te New Cirleans. - Hamburg te Londen. Suez. Kingston. in politiek als in moreel opzicht, veel ver liezen", zo heeft mrcrschalk Tito geant woord op vragen, die hem in een telegram door de Europese directeur van de „Inter national News Service" werden gesteld. Wat de recente ontwikkeling van de toe stand in Korea betreft, verklaarde maar schalk Tito van mening te zijn, dat uitbrei ding van dit conflict kan worden voor komen, als de UNO haar koelbloedigheid bewaart en geen minuut uit het oog ver liest, dat het in deze noodlottige tijd voor de mensheid van het grootste belang is een nieuwe wereldramp te voorkomen. Maarschalk Tito voegde er aan toe, dat het voor het ogenblik niet om prestige gaat, doch om de vraag wie het meest be reid is zich op te offeren voor de hand having van de vrede, zonder dat het be staan en de zelfstandigheid van welk land ter wereld ook in het geding worden ge bracht. Mr. dr. H. Polvliet overleden Te 's-Gravenhage is overleden mr. dr. H. Polvliet, oud-lid en oud-vice-president van hst Hof van Justitie in Curagao. Hij bereik te de leeftijd van 76 jaar. Na zijn universitaire studie te Leiden vestigde hij zich als advocaat en procureur te Haarlem. Korte tijd later vertrok hij naar Zierikzee. Daar is hij raadslid en wet houder en secretaris van de Gezondheids commissie geweest. Ook oefende hij er de reehtspractijk uit. In 1924 vertrok hij naar Curagao wegens zijn benoeming tot lid van het Hof van Justitie aldaar. Hij bleef daar werkzaam tot zijn repatriëring in 1946, waarna hij zich in Haarlem vestigde. In Willemstad op Curagao was hij ook op maatschappelijk gebied werkzaam. Hij be kleedde daar o.a. het voorzitterschap van de vereniging „Oost en West". Mr. Pblvllet was officier in de Orde van Oranje Nassau. Commentaar Algemeen Dagblad meldt, dat de schrij- ver Willem van Iependaal, bekend om j i zijn boeken over de Amsterdamse en I Rotterdamse onderwereld, bezig is aan j een nieuio boek als commentaar op de j twee boeken van de Amsterdamse ex- commissaris van politie H. VoordewindI die van deskundige zijde nogal wat H critiek hebben ondervonden. De titels van de boeken van de oud- commissaris luiden: „De commissaris S vertelten „De commissaris vertelt f verder". j De titel van Van lependaals boek? „De f I commissaris kan mij nog veel meer j vertellen". Driehuis Crematie Gerhard Reynders Zeer vele geestverwanten, vrienden en bekenden van de overleden redacteur van „De Vrije Socialist" Gerhard Reynders hebben hem gistermiddag in het crema torium in Velsen de laatste eer bewezen. Tal van sprekers hebben op het marme ren podium in de grote aula de goede eigenschappen van Reynders gememoreerd en hun waardering voor hem geuit. Onder meer werd het woord gevoerd door de voorzitter van het landelijk comité van Vrije Socialisten, de heer C. Bonnet, die de overledene dank bracht voor wat hij voor de socialistische beweging had gedaan. De heer J. P. Lulting roemde de ver scheidene als een voorbeeld van ijver, wilskracht en geduld. Arie Bom vertolkte de gevoelens van de Haagse geestverwanten „voor de man die gestreden heeft voor de eenheid van de arbeidersklasse". E. Götze sprak als voorzitter van de kring Leiden van de vrijdenkersvereniging „de Dageraad". Roelie Westerbeek uit Rijswijk decla meerde, staande naast de baar een eigen gedicht en de heer D. Stevens zong Reyn ders het „vaarwel" van Paolo Tosti toe. Nadat onder de tonen van Otto de Nobels compositie „Aan de strijders" de met kleurige bloemen en rode linten bedekte kist was gedaald, dankte de zoon van de overledene voor de betoonde belangstel ling. Rika Hopper als de huishoudster, Cor Hermus als de professor en Manon Alving als Sonja in een scène van het toneelstuk „Oom Wanja" door Tsjechof, waarvan Comedia gisteravond in Haarlem de première gaf. Santpoort MEISJE LIEP TEGEN RIJDENDE BUS. Maandagavond om 8 uur wilde een 14- jarig meisje op het Broekbergerplein te Santpoort plotseling voor een bij de halte staande bus langs de straat over rennen. Zij liep daardoor tegen een andere bus op, die juist passeerde. De chauffeur remde krach tig, maar kon niet verhinderen dat zij tegen het trottoir werd geslingerd. Het meisje bloedde erg en bleek een lichte hersen schudding te hebben gekregen. Nadat een arts haar in een winkel eerste hulp had verleend, is zij naar huis vervoerd. Zandvoort Bijna veertig mille voor herstel van Zandvoortse straten Op de Zandvoortse gemeentebegroting voor 1951 is een bedrag van f39.500 uitgetrokken voor het onderhoud van straten en en plei nen. De volgende straten zullen zo mogelijk worden hersteld: Hulsmanstraat (nieuwe tegels), Willemstraat. Schoolplein, Smede- straat, Sandrinastraat, Kruisstraat. Kruis weg. Koninginneweg (tussen Kostverloren- straat en Emmaweg), Emmaweg (trottoirs) Julianaweg (trottoirs). Stolbergeweg (trot toirs), Weimarweg (trottoirs), Oosterpark straat, Wikkelaan, Westerparkstraat (ge deeltelijk), Marnixstraat. Paradijsweg. Duin weg. Duinstraat. Gasthuisstraat. Achterom. Tollensstraat, ten Kateplantsoen, Nic. Beets- laan, Trompstraat, dr. J. Metzgerstraat en Vondellaan (trottoirs). Voor de aankoop van tegels, sintels en grint voor het onderhoud van fietspaden is drieduizend gulden beschikbaar. Amstelkerk. 4 tc Dakar. Ag led ijk. pas;- 4 Starlpolnt. Aldabi. 4 v. Las Palmas n. Antwerpen. Alr.att, 4 dwars Oporto. Arendskerk. 4 v. Melbourne Aalsdtfk. 4 te Havanna v. Rdam. AUoth. 5 te Porto Alegre. Alderamin, 5 v. Douala n. Abidjan. Aludra. 5 verw. Rosario. Arundo. 4 v. Montevideo. Baarn. pass 2 Flores. Boissevaln, 4 v. Buer.os Aires n. Santos. Bontekoe, 4 verw. Makassar v. Menaao. Boschfontein. 3 te Bremen v. Adam. Blitar. 4 v. R'dam n. Djakarta. Bantam, 1 te Singapore. Bcnnckom. 4 v A'dam n. Chili. Breda. 4 v. Guayaquil n. Calao Cleodora. 3 v. Bergen te R'dam, Cvrenia. 3 360 m. O.ZO. Guardaful. Cèram, 4 v. Suez n. Karachi. Castor. 4 verw. Petl Goave Cronenburgh. 4 verw. Bilbao v Gent. Caltc-x Delft (t). pass 3 Algiers. Caltex Pernis. 3 tc R'dam v. Rastanura. Caltex The Hague (tl. 5 verw. Port Said. Congoslroom. 5 te Takoradi v. Accra. Caltex Utrecht, pass. 4 Kp. Carbon. Caltex Leiden. 5 v. Suez. Ceronia. 4 v. Auckland n. MIN. Diemevdijk. 3 v. Bremen te Antwerpen. Dulvendrecht (t). 2 170 m. Z.t.W. Kp. trio. Dorsetshire. 4 v. Port Said. Dalcrdijk. 4 te San Francisco.- Delfland. 4 v. Las Palmas. Delft, 6 verw. Cristobal. Drente, 2 v. San Francisco n. Portland. Empire Brcnt, 3 te R'dam v. Djakarta. Eemdijk, 3 v. Panama n. Los Angeles. Etrcma ft). 3 v. Aruba n. Gent. Elsenburgli. 2 te Casablanca v. R dam. Fannsum, 3 te Willemstad. Gnndeng. 3 voor mond Barito Rivier. Gaasterkerk. 4 v. East London n. Durban. Garoet. pass. 4 Finisterre. Grootekerk. 4 V. Durban n. East Londen. Meetor, 3 te Piraeus. Helicon. 1 v New York n. Turkseil. Hero, 3 v. Kingston te Puerto Plata. 1-Ivdra, 2 v. Hamburg te Antwerpen. 1-lèlicon, 4 v. New York te Turkseil. Hecuba, 5 v. Curacao n. Oranjestad. Ilos, 30 v. Cnracol n. New York. Indrapoera, pass. 4 Bizerta. Jobshaven, pass. 4 Las Palmas, Kolbergen, pass. 4 Ouessant. Kieldrecht, 2 v. Hamburg n. Antwerpen. Kota Baroe, 3 v. Singapore n. Makassar. Kieldrecht, 4 v. Hamburg te Antwerpen. Kertosono, 4 v. Genua. Kota Agoeng, 5 te Bclnwan. Lemsterkerk, pass. 4 Finisterre. Loenerkerk. 2 nog te Basrah. Lucita (t) 2 v. Avdrossan n. Stanlow. Lanskcrk. 3 v. Madras. Larenberg, 4 v. Genua tc Bona. Leopoldskerk, 4 tc Genua. Lindekcrk, 4 v. Bandarshapur te Basrah. Lissekerk. 4 v. Bombay n. Colombo. Langkoeas. 5 in Suezkanaal. Leerdam, 4 te New York. Marken. 4 te R'dam v. Calcutta. Merwede, 2 te R'dam v. Houston. Maashaven, 4 v. Las Palmas. Madoera, 4 in Suezkanaal. Mntaram, 4 te Belawan. Molenkerk, 2 v. Novoredondo te Boma. Maetsuycker. 1 v. Geraldton n. Singapore. Markelo. pass. 2 Fogos ell. Mariekerk. 4 verw. Singapore. Meerkerk. 3 v. R'dam te Hamburg. Melampus, 4 verw. Londen. Maas. 4 v. Trinidad n. Paramaribo. Muiderkerk, 3 te Bremen. Marlsa pass 4 Kp Guardaful. Melampus. 4 te Londen. Meiiskerk. pass. 4 Gibraltar n. Genua. Mijdrecht, pass. 4 Malta. Noordam. pass. 3 Sclllies. Nieuw Holland. 3 v. Djakarta te Singapore. OverUsel, pass. 3 Ouessant. Oranjestad, 4 v. Barbados n. Trinidad. Orion. 3 te A'dam v. Patras. Oberon. 3 v. Cumana te Guanta. Ophir, 3 v. Singapore n Belawan. Oranje Fontein. 3 v. Hamburg n. Antwerpen. Orestes, 3 v. Antofagasta te Valparaiso. Omnia (t). 1 v. Balik Papan n. Singapore. Ovula, 4 v. Pulosambu te Fremantle. Ondlna. 4 v. Port Said. Polyphemus. 3 v. New York n. Alexandria. Poseidon. 4 v. Maracaibo n. Ciudad Trujillo. Plancius. 2 v. Soerabaja n. Buleleng. Polydorus, 2 v Soerabaja n. Semarang. Poseidon. 2 v. Macaibo n. Ciudad Trujillo. Perna, 1 te Singapore v. Piraeus. Prins Alexander, 3 v. Hamburg n. Southampton. Prins Maurits. 4 te R'dam v. Chicago. Prins Willem n. 3 460 m. ZO. Kp. Race. Prins Willem IV. pass. 4 Gibraltar. Prins Willem v. Oranje, pass. 4 Kp. Race. Prins Philips Willem 4 te Alexandrie v. A'dam. Rlouw. 4 tè Alexandrie. Rondo. 3 v. Manilla n. Honoloeloe. Rijnland, 2 v. Buenos Aires n. A'dam. Raki. 4 te Liverpool Ridderkerk, pass. 4 Casquets. Ruys. 4 v. Mauritius n. Singapore. Rijnkerk, 4 v. Penang n. Colombo. Roepat, 5 te Port Said. Sibajak, 12 verw. Soerabaja v. Sydney. Somersetshire, 3 500 in. ZO. Dor.drahead. Sabang, 4 te Port Said. Scherpendrecht (t). pass. 4 Aden. Sloterdijk. pass- 3 Gibraltar. Saidja It). 3 te Pladju. Siagoe. 3 v. Djakarta n. Soerabaja. Soestdijk. 3 anker rede Singapore. Stanvac Djirak (t). 3 v. Sungeigerong n. Saigon. Stan vac Talang Akar (t), 2 n. Pulutebarok. Schie, 3 v. New Orleans n. Laguaira. Stad Haarlem. 6 verw. Ancona n. Sfax. Stad Alkmaar. 3 v. Emden n. Narvik. Stad Vlaardingen. pass. 3 Stadt Landet. Stad Arnhem, pass. 5 Finisterre. Stad Schiedam. 4 v. Vlaardingen n. Savona. Staa Dordrecht. 5 v. Porto Empedocle te Punto de Segunto. Stad Maastricht, pass. 4 Finisterre. Straat Malakka. pass. 4 Mauritius. Schiedijk, 5 verw. Galveston. Sanana. pass. 4 Socolra. Sliedrecht. pass. 4 Beachyhead. Sommelsdijk. pass. 4 Sir. Florida. Tankhaven II (t) 3 te Pladju. Tiberius, 4 verw. Paramaribo v. Trinidad. Titus. 3 te Hamburg. Tomini,, 3 v. Semarang n. Soerabaja. Tomori, 3 v. R'dam te Antwerpen. Triton, 3 v. Puerto Plata te Philadelphia. Telamon, 1 v. Maracaibo te New York. Tabinta. pass. 5 Algiers. Tarakan. 2 te Belawan. Tjibadak. 1 v. Zanzibar. Tjipondok, 1 v. Penar.g n. Singapore. Trompenberg. 3 te Mobile v. R'dam. Van Heutsz. 2 v. Soerabaja n. Semarang. Van Riebeeck. 2 v. Tegal n. Cheribon. Veendam. verw. 6 te Southampton. Vrij burgh, 4 te Bordeaux. Venus. 4 v. Istanboel te Izmir. Vulcanus, 4 v. Oran, n. Parlermo. Westerdam. 2 v. New York n. R'dam. Winterswijk. 1 v Paranagua te Durban. Willemstad. 3 te A'dam v. Cristobal. Waterland. 3 v. Hamburg n. A'dam. Winsum, pass. 3 Ouessant. Weltevreden, pass. 4 Minicoy. Wieldrecht. -1 v. Bahrein n. Lorenzo Marquez. Wickenburgh. pass. 4 Ouessant. IJsel, pass. 2 Keywest. Zijpenberg, 2 te A'dam v. Huelva.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3