Partij Najdorf-Stahlberg afgebroken De Bilt verwacht niet dat het winterse weer lang zal aanhouden Q Kort en Bondig De Zevenster Dinsdag 5 December 1950 4 Schaaktournooi te Amsterdam De uitslagen van de zeventiende ronde van het schaaktournooi te Amsterdam luiden DonnerPirc 01 na 32 zetten. Euwe Kramer 10 na 23 zetten. KottnauerTarta- kower Y±*A na 27 zetten. Foltijs—Rossolimo ViYx na 19 zetten. Van der BergPilnik 0—1 na 31 zetten. Najdorf-Stahlberg afge broken na 40 zetten. Gligoric—Van Scheltinga afgebroken na 41 zetten. SzabadosReshevsky afgebroken na 40 zetten. Gudmundsson— O'Kelly afgebroken na 40 zetten. Golombek Trlfunovic afgebroken na 42 zetten. De stand luidt: 1. Najdorf 13 pnt. plus 1 afgebroken partij. 2. en 3. Stahlberg en Reshevsky 12 pnt. plus 1 afgebroken partij. 4. Euwe 11 pnt, 3. Gligoric I0l/j pnt. plus 1 afgebroken partij. 6. Pirc 101/» pnt. 7. Rosso- hma 10 pnt. 8. Pilnik 91/* pnt. 9. Trifunovic 8V2 pnt. plus 1 afgebroken partij. 10. O'Kelly 8 pnt. plus 1 afgebroken partij. 11. en 12. Tartakower en Donner beiden 7Vs pnt. 13. Foltys 7 pnt. 14. Van der Berg 6J/t pnt. 15. en 16. Van Scheltinga en Gudmundson 6 pnt. plus 1 afgebroken partij. 17. Kottnauer 6 pnt. 18 en 19. Szabados en Golombek 4)4 pnt. plus 1 afgebroken partij. 20 Kramer 4'/» pnt. Het is duidelijk, dat deze avond de belang stelling in de eerste plaats uitging naar de partij NajdorfStahlberg. Wat zouden dezen doen? Een vreedzame remise schuiver* of zou Najdorf trachten zijn voorsprong te ver groten De Argentijn gaf al spoedig in de opening blijk, dat hij wilde vechten. Maar ook in andere partijen werd strijdlust getoond. Zo kwam in de partij roltys—Rossolimo, een tweepaardenspel in de nahand, de Fransman met een oeroude variant nJ. 4 r c 5 als antwoord op 4. p g 5 en offerde twee stuk ken, maar de mataanval bleef nog uit. Het werd remise na 19 zetten door voortdurend schaak. Men had de analyse van Keres ge volgd. In de partij EuweKramer, een Nimzo- Indische met 4. d c 2, roeheerae Euwe naai de lange zijde en trok flink van leer. Kramer behandelde tegen Euwe de opening niet correct. Onze kampioen kreeg overwe gend spel en met een paar fraaie offers be sliste hij de partij te zijnen gunste. In de partij KottnauerKartakower, een orthodox koninginnnegambiet, ging reeds vrij spoedig veel materiaal van het bord. Het daarna ontstane eindspel stond gelijk en bood geen van beiden een redelijke kans op winst. Remise na 27 zetten. In de partij DonnerPirc ging het wild toe; de offers van de zijde van Donner wa ren niet van de lucht. De jonge Donner had het geheel wat te fantastisch behandeld en na 32 zetten was zijn stelling hopeloos. Szabados en Reshevsky speelden een Grün- feld-Indische opening, waarin Reshevsky het niet zo gemakkelijk had, als velen op grond van het krachtsverschil zouden menen. Bij de onderbreking had hij een pion meer en stellingsvoordeel. In de partij Van der BergPilnik, een Grünfeld-Indische opening, hield de Neder lander lange tijd de balans in evenwicht, maar geleidelijk kreeg Pilnik stellingsvoor deel en na 31 zetten was de situatie voor Van der Berg van die aard, dat hij de vlag streek. Evenals de partij Szabados—Reshevsky kwamen de overige nog niet tot een be slissing. De partij Najdorf-Stahlberg werd onder broken in een stelling, waarin de Argentijn de kwaliteit meer heeft. In de partij Gligoric—Van Scheltinga, een Caro-Kann, hield de Amsterdammer tot aan het einde van de zitting de balans in even wicht. Biljarten Van der Erf kampioen derde klasse van Haarlem De eindstand van het tournooi om het kampioenschap derde klasse van het district Haarlem van de N. B. B. luidt: gesp. gew. verl. pnt. car. H. van der Erf 7 5 2 10 2.50 W. in 't Veldt 7 4 3 8 2.80 J. Wesseling 7 4 3 8 2.77 P. Arons 7 4 3 8 2.57 G. Toledo 7 4 3 8 2.16 H. Sengers 7 3 4 6 2.65 P. de Groot 7 3 4 6 2.49 H. van Doorn 7 1 6 2 2.41 Motorsport TT-races op 7 Juli in Assen Op hei najaarscongres van de Fédération Internationale Motocycliste is besloten, dat de TT-races te Assen op Zaterdag 7 Juli in Assen zullen worden gehouden. Verder zul len op Zondag 6 Mei internationale races op het circuit van Zandvoort worden gehouden en op 5 Augustus wegraces te Etten en op 13 Augustus te Tubbergen. Voetbal Haarlem speelt tegen K.F.C. Voor Zondag is ingelast de eerste klasse wedstrijd KFC—Haarlem te Koog aan de Zaan. Agenda voor Haarlem DINSDAG 5 DECEMBER Bioscopen: Avondvoorstellingen, 7 uur. WOENSDAG 6 DECEMBER Luxor: „Opmars zonder genade", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Bel Ami", 18 j., 2:30, 7 en 9.15 uur. City: „Montana" 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarnc: „De zweep van Zorro", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Liebe '47", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Zuidzee-zondares", 18 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. In de partij GolombekTrifunovic koos de Joegoslaaf weer de Benoni-opening. Geruime tijd verkreeg geen van beiden voordeel, maar bij het afbreken had Trifunovic de kwaliteit en een pion meer, zodat de winst voor hem in het verschiet ligt. De partij GudmundssonO'Kelly was we der een Grünfeld-Indische. De Belg deed wanhopige pogingen voordeel te bereiken, echter zonder succes. Het bij de 41ste zet bereikte eindspel van ieder raadsheer plus zes pionnen staat gelijk. De afgebroken partijen worden Woensdag voortgezet. Hockey Proefwedstrijd voor dames Zondag 10 December wordt op „Klein Zwitserland" te Den Haag een hockeywed strijd gehouden tussen twee westelijke dames proefelftailen, samengesteld uit de volgende speelsters: Groen. Doel: A. Schagen van Leeuwen (HHÏJC). Achter: S. de Greve (Laren) en J. Hoge- stijn (Be Fair). Midden: N. Huurman (BDHC), C. Nagel (Kieviten) en M. Wijnstroom (BDHC). Voor: B. Coops (Gooi), E. Anjerna (TOGO), H. Heirsch (Kampong). L. Rusins (HHIJC) en H. den Tex (Amsterdam). Rood. Doel: L Roemers (Hilversum). achter: I. Nienaber (Gooi) en L. Couvret (TOGO). Midden: E. Colthof (HHIJC). L. Klein Bog (Gooi) en D. Burgersdijk (Amsterdam). Voor: R. Saarberg (BDKC), F. Brouwer (HHIJC), J. Jurrissen (BDHC), R. Rouwen- horst (TOGO) en E. Lach de Bère (Hilversum). Cricket Australië won testmatch Met een meesterlijke innings van 62 not out heeft Len Hutton de spanning in de eer ste testmatch tussen Australië en Engeland gaande gehouden. Toch eindigde de wedstrijd nog voor de lunch in een nederlaag voor Engeland met 70 runs. Hutton en Douglas Wright zetten een fraaie stand op voor het laatste wicket die 45 runs opleverde van het Engelse totaal van 122. Samen hielden zij de Australische bowlers langer dan een half uur in bedwang. In totaal bleef Hutton 90 mi nuten aan bat en hij scoorde 50 runs in 69 minuten, waarbij hij zes vieren sloeg. Jack ïverson nam twee wickets voor 35 runs en hij eindigde met 4 voor 43. Bill Johnston, op wiens bowlen Evans en Comp- ton uitgingen, noteerde 2 voor 30. De score van de tweede innings van En geland luidt: Simpson b Lindwall 0. Washbrook c Lox- ton b Miller 6. Dewes b Miller 9. Bailey c Johnston b ïverson 7. Evans c Loxton b Johnston 5. Bedser c Harvey b ïverson 0. Mc. Intyre run out 7. Hutton not out 62. Compton c Loxton b Johnston 0. Brown c Loxton b ïverson 17. Wright c Lindwall b Ïverson 2. Extra's 7, totaal 122. De bowlingcijfers waren: Lindwall 2—21. Johnston 2—30. Miller 121. ïverson 443. Zeals bekend is scoorde Australië in de eerste innings 228 runs en in de tweede 32 voor zeven (gesloten) en Engeland in de eer ste innings 68 voor zeven (gesloten) en in de tweede 122 runs. Sleefestijn in Overveen Het heeft Maandag nauwelijks een uur tje gesneeuwd, maar de hoeveelheid sneeuw was toch'wel zodanig, dat gister avond enige tientallen Bloemendalers hun slee van zolder haalden en zich naar de Hoge Duin en Daalseweg begaven. Ging het in het begin nog wat stroef, hoe later het werd, des te beter werd de baan. Om elf uur was nog een aantal enthousiaste sleeliefhebbers aanwezig. De verlichting laat hier veel te wensen over. Het gebeurde gisteravond meerma len, dat een auto die de weg opreed in botsing kwam met sleeërs die naar bene den suisden. Londen bereidt zich voor op het Festival of Britain". (Foto boven) Een maquette van het tentoonstellingsterrein op de Zui delijke Theemsoever te Londen van het Festival of Britain" dat het volgend jaar van Mei tot September zal worden gehou den. 60.000 bezoekers zullen gelijktijdig op hun gemak de tentoonstelling, die een oppervlakte van 43.700 m2. beslaat kunnen bezichtigen. (Onder): Om het grote aantal bezoekers dat men verwacht, logies te verschaffen is een diep onder de grond gelegen schuilkelder in Clapham ver bouwd tot een eenvoudig doch goed hötel, waar men tegen redelijke prijzen zal kun nen eten en slapen. Het vijftien meter onder de tunnels van de ondergrondse liggende hötelheeft twee verdiepingen van ruim iy2 km. lengte, die men bereikt door 180, respectievelijk 192 treden af te dalen. Een kijkje in de slaapzaal van het „Kelder-hotel". Inkomen per hoofd In Amerika bijna 15 maal hoger dan in Rusiand Volgens een door het bureau voor de statistiek van de UNO opgesteld overzicht is het inkomen per hoofd van de bevol king in de Sovjet-Unie op één na het laagste van alle geïndustrialiseerde landen ter wereld. Uit 't overzicht blijkt, dat het gemiddelde inkomen van een Russische burger in 1949 gelijk was aan 3C8 dollar, vergeleken met 1.453 dollar in de Verenig de Staten en 773 dollar in Engeland. Het land met het laagste inkomen der in dustriële landen is Polen met 300 dollar per hoofd. Voor het midden-Oosten zijn deze cij fers: Egypte 100 dollar, Irak 85 dollar, Israel 389 dollar, Libanon 124 dollar, Saoedi Arabië 40 dollar, Syrië 100 dollar, Yemen 40 dollar. In Latijns-Amerika heeft Argentinië het grootste inkomen met 346 dollar en Ecuador het laagste met 40 dollar. In West-Europa geniet Zwitserland het hoogste' inkomen met 849 dollar. In Enge land en Zweden bedraagt het inkomen 700 dollar 800 dollar per hoofd van de be volking. Andere cijfers voor Europa zijn: België 582 dollar, Denemarken 689 dollar, Frank rijk 482 dollar, West-Duitsland 320 dollar, Ierland 420 dollar, Luxemburg 553 dollar, Nederland 502 dollar, Noorwegen 587 Rick en Bunkie stonden bij de beek. „Ziezo, nou zijn we tenminste al wat op dreef!" zei Rick tevreden. „De beek hebben we, als we die nou maar volgen, komen we vanzelf terug bij het dorp!" Bunkie knikte. „Ja, dat is zo. Maar.naar welke kant moeten we dan lopen?" Daar keek Rick beduusd van op. Warempel, dat was niet dom opgemerkt van Bunkie! Even stond hij te verzinnen. Maar toen helderde zijn gezicht op. „Ik weet het al.... 't Is heel eenvoudig! Kijkde beek stroomt die kant uit....". Nou, daar moeten we heen, want het water stroomt naar de kant van 't Kabouterdorp! „Gelijk heb je", zei Bunkie tevreden. „Vooruit dan maar, dan gaan we naar huis!" Op dat ogenblik ontdekten ze een plank, die met de stroom mee kwam drijven. Vrolijk en nuttig weekeinde m de Rijkskweekschool De gedachte, dat de jongeren zoveel mo gelijk zelf ingeschakeld moeten worden bij het zinrijk maken van him leven, vindt steeds meer ingang. Tal van schoolvereni gingen, soms in interscolair verband, leve ren er het voorbeeld van. Haarlem kan bogen op een waardevolle jaarlijkse pres tatie: het cultureel tournooi. Deze opvatting geldt te meer voor de onderwijzersoplei ding. Daar toch worden de krachten ge vormd die straks mede leiding zullen moeten geven in 't opvoedingsproces van het kind. Geheel in de geest van deze gedachte handelden de leerlingen van vele Rijks kweekscholen in het land, toen zij enkele jaren geleden hun Kweekscholen-Werkge meenschap oprichtten, de K.W.G. Daarin willen ze zoveel mogelijk zelf vormgeven aan het eigen jeugdleven en tevens gele genheid vinden tot scholing voor het toe komstige maatschappelijke werk. De afde ling Haarlem van de K.W.G. had in het af gelopen weekeinde een veertigtal Hilver- sumse kwekelingen uitgenodigd in hun grote gebouw aan de Leidse "Vaart. Een rijk programma hebben ze daar in een paar dagen afgewerkt: volleybalwedstrijden, ge zamenlijke maaltijden, zang, voordrachten, volksdans en moderne dans. Zaterdag hield de directeur der ontvan gende school, de heer J. van der Meulen, hun voor wat de K.W.G. voor hen zelf kan betekenen en in Haarlem voor velen ook inderdaad reeds is: een gelegenheid zich van eigen tekortkomingen bewust te wor den; een organisatie, die hen aanspoort tot zich geven aan de arbeid voor anderen, waarbij zij hun eigen vorm vinden en straks uiïgebalanceerder, vrijer en begrij pender zullen staan in hun levensarbeid: het school- en jeugdwerk. Hoe belangrijk het onderricht ook is en steeds zal moeten blijven, aanstaande jeugdleiders zullen daarnaast de gelegenheid moeten krijgen om uit te groeien tot mannen en vrouwen die met idealen bezield als volop levende mensen in school en maatschappij staan. Op Zondagmorgen bracht de heer Krau- weel uit Bennebroek, directeur van het Medisch Consultatiebureau voor Alcoho lisme te Amsterdam de toekomstige leer krachten in kennis met maatschappelijk werk, in het bijzonder met de hulpverle ning in gevallen van onmaatschappelijk alcoholisme. Zonder een eenzijdig pleidooi te houden voor geheelonthouding, bracht hij de jongelui zoals uit de in kleine groepen uitstekend gevoerde discussies bleek er toe zich te bezinnen op hun verantwoordelijkheid, hun persoonlijke houding en mogelijkheden in deze. Dat er ook veel en goed gezongen is, be hoeft geen betoog. Aan de voeten van Laurens Coster op de Grote Markt bracht een honderdtal Hilversummers en Haar lemmers Zaterdagavond het ene Sinter klaaslied na het andere, afgewisseld door canons, ten gehore. Treinverkeer ondervond stagnatie door bevroren wissels en seinen Sneeuwbuien en lichte vorst hebben de l laatste dagen aan het weer in ons land een winters karakter gegeven. In sommige plaatsen lag de sneeuw twintig centimeter dik. In de afgelopen nacht daalde de tem peratuur op enkele plaatsen gedurende korte tijd tot zeven graden Celsius onder nul. De plotseling ingevallen winter heeft bij de spoorwegen enige moeilijkheden ver oorzaakt. Hedenochtend omstreeks zes uur ontstond te Leiden door bevriezing storing in een wissel. Tussen Leiden en Voor schoten ondervonden de vroege treinen daardoor vertraging. Om zeven uur was de dienst weer normaal. Eveneens door bevriezing geraakte om streeks zeven uur bij Schiedam de auto matische koppeling tussen twee treinstel len defect. De koppeling moest ontdooid worden, waarmee geruime tijd gemoeid was. Door bevriezing ontstond voorts storing in een seinpaal bij het Centraal Station te Amsterdam, waardoor dit sein op onveilig bleef staan. Alle treinen moesten daardoor binnengeloodst worden, waarmee extra veel tijd gemoeid was. Ook dit euvel was echter spoedig verholpen. Een storing lussen Hilversum en Utrecht had van ochtend vroeg een andere oorzaak. Dicht bij Maartensdijk waren de voorste twee assen van een locomotief ontspoord, waar door de lijn versperd was. Tussen Hilver sum en Utrecht werden de passagiers met autobussen vervoerd. Omstreeks kwart voor tien kon het treinverkeer op deze lijn hervat worden. Twintig gewonden bij botsing tussen bus en tram. In Rotterdam is gisteravond op de Blaak als gevolg van de gladheid een autobus van de R.E.T. tegen een tram gebotst. Twintig personen werden hierbij gewond. Drie van hen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Het ongeluk gebeurde toen de buschauffeur moest remmen voor een naderende tram en de bus op het gladde wegdek doorgleed. Met een hevige klap botste de bus, waarin 60 personen zaten, tegen de bijwagen van het tramstel. Doordat de ruiten van de bus versplinterd werden liepen zeventien inzittenden snij- wonden op. Eén passagier kreeg een her senschudding, twee anderen kregen in wendig letsel. Zij zijn in een ziekenhuis op genomen. De autobus werd ernstig beschadigd en moest worden weggesleept. Het blijft niet lang winter, zegt De Bilt Het K.N.M.I. in De Bilt verwacht, niet, dat het winterse weer zal aanhouden. De koude lucht komt naar ons land door een Noord-Westelijke luchtstroming, die boven de omgeving van Schotland in stand wordt gehouden door een lagedruk gebied boven Scandinavië en een gebied van hoge luchtdruk boven de Atlantische Bloemendaaise raad vergadert Donderdagmiddag B. en W. van Bloemendaal delen de leden van de gemeenteraad mee, dat enkele pun ten aan hen ter beslissing voorgelegd moeten worden, waarvan de behandeling niet kan wachten tot de derde Donderdag van de maand. Daarom komt de raad Donderdag middag 7 December bijeen. In de eerste plaats stellen B. en W. voor wijziging te brengen in het besluit inzake de verhoging van het maximum-aantal vergun ningen ingevolge de Drankwet. Dit onder werp moet vóór 1 Januari a.s. geregeld zijn en dient derhalve ten spoedigste behandeld te worden. Vervolgens zal de raad een beslissing moe ten nemen naar aanleiding van het besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij goedkeu ring onthouden wordt aan het raadsbesluit tot opheffing van de Hartenlustsehool. Aan gezien de termijn, waarbinnen van deze be slissing van Gedeputeerde Staten in beroep kan worden gegaan, op 21 December afloopt, kan de behandeling van dit punt niet wach ten tot de derde Donderdag van deze maand. Voorgesteld wordt niet in beroep te gaan. Tenslotte stellen B en W. de raad voor het aan de Woningbouwvereniging „Bloe- mendaal-Noord" verleende voorschot voor de bouw van 14 woningen aan de Donkere- laan te verhogen met f20.000. Ook dit punt dient voor 1 Januari a.s. geregeld te zijn en vraagt derhalve in verband met het aan vragen van de vereiste goedkeuring een spoedige beslissing. Sint Nicolaas bij de militairen De in de Koudehorn-kazerne gelegerde militairen van het regiment lichte lucht doelartillerie „Betuwe" hebben Maandag middag Sint Nicolaas ontvangen in ge bouw St. Bavo. Voorafgegaan door de ruim zestig man tellende drumband van dit regiment, reed de gast en twee pieter knechten in een open jeep naar het ge bouw. Nadat de Sint een groot aantal mi litairen onder handen had genomen, bleef men nog enige tijd bijeen. Oceaan, dat tot bij IJsland en Groenland reikt. Langzamerhand komen er echter veran deringen in deze luchtdrukverdeling. Be langrijke storingen trokken over het Groenlandse plateau en zullen de lucht druk in de omgeving van IJsland spoedig doen dalen. Tegelijkertijd beweegt het hogedrukgebied zich naar het Zuiden. Hierdoor stroomt minder koude lucht uit het Westen naar IJsland en Schotland. De kans neemt toe dat deze lucht in de ko mende dagen ook naar het Noordzeege bied zal doordringen. Het ziet er dus naar uit dat het winterse weer van korte duur zal zijn, aldus het K.N.M.I. Boycott-actie in Indonesië Ofschoon de Indonesische autoriteiten en ook de leiding van enkele politieke partijen in Indonesië het denkbeeld van een boycott-actie tegen de Nederlanders in het geval dat de kwestie Nieuw Guinea voor 1 Januari 1951 zal zijn opge- yost volgens het Indonesische standpunt verwerpen, wordt in brede lagen van de Indonesische bevolking de actie tot boycott voortgezet. Op welke wijze dit onder meer geschiedt, bleek ons uit een „ketting-commando" dat onder de Indo nesiërs wordt verspreid en dat een gere- partieerde Nederlander ons toonde. Dit „ketting-commando" bevat tien pupten waarin de algehele boycott van Nederlan ders en Nederlandse belangen wordt voor geschreven, op straffe van de beschuldiging van verraad. De leuze: „Irian zal steeds overwinnen", vergezelt déze voorschriften. In de kettingbrief, die volgens de instruc ties vermenigvuldigd en verspreid moet worden alweer op straffe van verraad worden de Nederlanders „de moorde naars van onze broeders" genoemd „met wie wij door de R.T.C. in gedwongen vriendschap moeten leven". BINNENLAND Op de nieuwe rijksweg Den Haag- Rotterdam nabij Delft is weer een verkeers ongeval met dodelijke afloop gebeurd. De 75-jarige H. G. uit Delft, werd toen hij de rijweg overstak, aangereden door een auto, bestuurd door een inwoner van Wassenaar. B. was vrijwel op slag dood. Voor 1951 worden twee beurzen beschik baar gesteld voor Nederlanders, die willen deelnemen aan de zomercursus voor buiten landse studenten aan het Massachusetts Institute of Technology té Cambridge in de V. S. Inlichtingen vertrekt het Nederland- Amerika Instituut, Museumplein 4, A'dam. Tot burgemeester van Wormr-rveer is benoemd mr. J. C. Lycklama, laatstelijk resident van Djokjakarta en Magelang. Tot burgemeester van Baarderadeel (Fr.) is be noemd mr. L. G. B. Oelens, commies ter provinicale griffie van Friesland. Mr. P. Mïjksenaar, hoofd van de afde ling pers en propaganda van de gemeente Amsterdam, is teruggekeerd van een reis door de Verenigde Staten en Canada. Hij hield lezingen over Amsterdam en sprak tal rijke malen voor Amerikaanse radiostations. Over de Nederlandse exporteurs hoorde hij vele malen: te weinig aanbod van Neder landse zijde. Voor de voltooiing van de restauratie van de Buur-, Jacobi- en Nicolaastorens heb ben B. en W. van Utrecht de gemeenteraad een crediet gevraagd van f534.500, waarin is begrepen een bedrag van f 70.000 voor een spits op de Jacobitoren. In totaal zal de restauratie dezer toren f 1.463.000 kosten. De Jacobitoren heeft vroeger een spits gehad, die echter in 1674, tegelijk met het schip van de Domkerk en de toren van de Pieters kerk verwoest werd. Een Indonesische delegatie onder leiding van mr. Mas Pardi, hoofd van het departe ment van Scheepvaart in Indonesië, heeft in Groningen verscheidene scheepswerven, een motorenfabriek en een zeevaartschool in Delfzijl bezocht. HAARLEM EN OMGEVING Benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau de heer S. Jansma, wonende te Santpoort, technisch hoofdambtenaar bij het rijkstoezicht op het stoomwezen. Een door de heer H. d. H. bestuurde auto kwam gisteravond op de Dr. D. Bakkerlaan te Bloemendaal door slippen in aanraking met een andere auto. Beide voertuigen zijn licht beschadigd. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 4 December 1950 ONDERTROUWD: 4 Dec., P. J. Verver en J. J. Riemens. BEVALLEN van een zoon: F. H. Franse— Kluen; 2. Dec., J. KnotKoopmans; J. Lui ten—de Reus; M. C. Winnubst—Schutte; 3 Dec., M. C. Bal jetCats; C. J. van den Bos van Heerde; G. E. Joppe—Schenken. BEVALLEN van een dochter: 1 Dec., P. K. J. WinkelVerweij; B, Heimigvan den Burg; 2 Dec., G. M. MöhringerStroom; 3 Dec., A. J. ZeijlBok; G. E. Pepervan Mou- rik; G. K. HasertElfrink; M. Makkelie— Roose; H. Gootjes—Ned er lof; J. M. L. Hoo ningEbbeling; 4 Dec., E. F. Mijervan Maris. OVERLEDEN: 2 Dec., G. Cruijce, 78 j Minahassastraat; H. Bennema.Groenewoud, 73 j., Faradaystraat; 3 Dec., A. F. E. Knoop, 92 j., Schotersinigel; I. N. M. Tool, 3 m„ Kamperlaan; P. Kuipers, 72 j., Kamperlaan. FEUILLETON door mevrouw Bijleveld-Gelinck 32) De stugge, verbeten mond van Truus, de norse trekken om haar ogen, waren bij deze zuster verzacht en vervaagd tot een milde melancholie. Ze was al tamelijk grijs, waarschijnlijk grijzer dan tante Truus geweest was, en haar oog opslag was vermoeid, maar er lag een charme in haar stem, en in haar glimlach. Ze kwam aarzelend naar hem toe. Een jpolitie-inspecteur? Om mij te spreken? Ja, mevrouw Pelman. Maar daar hoeft u niet van te schrikken U bent zeker net vandaag in Amsterdam gekomen om, na de dood van uw zuster, naar uw nichtje te komen kijken, is het niet? Ze keek hem verbaasd aan. Ja, zo is het werkelijk. Maar hoe weet u dat alle maal? Omdat ik door uw nichtje te hulp ben geroepen in een moeilijke zaak. Ik was vanmiddag ook in het huis in de Vondel straat en wij zagen u aan de overkant op het trottoir staan. Maar weetweet mijn nichtje van mijn bestaan af? Sinds enige uren. Maar zullen wij misschien even gaan zitten? Ik wilde u vertellen over de dood van uw zuster en van alles, wat er sindsdien gebeurd is. En dan wilde ik op mijn beurt aan u enige ophelderingen vragen, voor zover u mij die tenminste geven kunt. Vindt u dat goed? Ja natuurlijk, inspecteur. Ze gingen tegenover elkaar zitten aan de kleine tafel en hij begon zijn relaas. Zij luisterde gespannen naar alles wat hij ver telde en stelde slechts af en toe een vraag, meestal over Aagje. Dus ze lijkt niet op ons, op onze fa milie, op mijn zuster Truus? Hij glimlachte even. In het geheel niet, mevrouw. Meneer Benck zegt, dat zij sprekend op haar moeder lijkt. O. Zij dacht even na. Dan zal ze er lief uit zien. En innerlijk? Ja, mevrouw, dat is natuurlijk moei lijker ie beantwoorden. Maar te oordelen naar alles wat ik gehoord heb, lijkt ze in nerlijk zeker niet op uw zuster! O, zei ze weer. En dan verontschuldi gend: Vergeeft u mijn nieuwsgierigheid! Maar die is toch zeer begrijpelijk, mevrouw! Hij vervolgde zijn relaas en zag haar licht-grijze ogen nu onafgebroken op zich gericht. En toen onderbrak ze hem weer: Nadat meneer Benck u dat alles ver telde, heeft hij mij toenveroordeeld? Neen, mevrouw. Zou hijdenkt uzou hij er bezwaar tegen hebben mij weer te zien? Nee, mevrouw, dat geloof ik niet. En Aagje, inspecteur. Het kind. Ik heb haar in de steek gelaten. Zou zij mij wel willen terug zien? Ik zou niet weten waarom niet, me vrouw. Het zal natuurlijk een emotie voor haar zijn, vooral omdat u sprekend gelijkt op uw overleden zuster. Maar u zou over een paar dagen, als deze zaak weer tot het verleden behoort, haar kunnen bezoeken. Zij staat tenslotte geheel alleen op de we reld en ze zal het zeker prettig vinden nog een familielid te hebben. Zij iszij heeftik denk haast wel zeker dat u het samen goed zult kunnen vinden. Zij zwegen beiden even. De vrouw staarde nadenkend uit het raam; hij liet haar even tijd. Toen vroeg hij zacht: Ik heb u nu alles verteld wat ik te vertellen had. En nu kom ik uw hulp in roepen. Misschien kunt u mij iets naders mededelen over de Zevenster. De Zevenster is een hanger, zoals ook in dat stuk staat, met zeven diamanten er in. Mijn vader was kapitein bij de koop vaardij en voer hoofdzakelijk op Zuid- Afrika. Hij heeft daar eens iemand het leven gered en die heeft hem die zeven diamanten cadeau gedaan die hij later voor mijn moeder in een hanger heeft laten zet ten. Ik was de oudste van de tweelingen en erfde het juweel; het is zeer veel waard, om de diamanten, al is de zetting ouder wets. Ik wil het ding niet terughebben, vooral nu mijn eigen dochtertje gestorven is en ik geen kinderen meer heb. Zoals ik nu leef ik ben hoofd van de huis houding in een sanatorium in de Achter hoek kan ik behoorlijk rondkomen. Aagje hoeft niet voor haar twee-en-twin- tigste jaar te trouwen om in het bezit te komen van die Zevenster. Ik zal een officiële schikking maken waarbij ik het juweel aan haar zal schen ken. Dan heb ik het gevoel ten minste nog iets goed gemaakt te hebben van alles wat ik haar te kort gedaan heb. Hij zag haar getroffen aan. Dat lijkt mij een uitstekende oplossing, mevrouw! Ten minste, ze zei het ineens met een lachje, als het u gelukt om de Zevenster te vinden! Als ik die schikking maak zult u daarvoor moeten zorgen! Ik zal mijn uiterste best doen, me vrouw! Hij wilde nu opstaan om afscheid te nemen, maar zij hield hem tegen. Als u nog even tijd hebt, inspecteur, wilde ik u ook nog mijn geschiedenis ver tellen. Ik geloof niet dat het van veel belang zal zijn voor uw zaak, maar mis schien interesseert het u toch. Maar ik wil u natuurlijk 'niet ophouden. Integendeel mevrouw, ik wil het graag horen. Ze dacht even na en begon dan: Meneer Benck heeft u dan het hele drama verteld tot aan het opstellen van het document. Toen verliet ik meteen met mijn verloof de het huis en ik kwam er niet meer in. We trouwden direct, we gingen aan boord en waren dolgelukkig. Maar toen we in Colombo waren vertelde mijn man dat hij nog een voorzoon had, een kind van een inlandse huishoudster en die jongen had hij ge-echt als zijn eigen zoon. Hij was nu zes jaar en het was een moeilijk kind, zei hij. Het was de eerste schaduw op mijn geluk en toen wij ginds waren aangeko men, werd Hans al dadelijk de plaag van mijn leven. Hans, zei u? Ja, Hans, herhaalde ze. Ik deed werkelijk mijn uiterste best om niet stief moederlijk tegen hem te zijn of stiefmoe derlijk over hem te denken, maar het lukte niet. Mijn leven werd een hèl, alleen door die jongen. Mijn man was goed voor mij, maar zwak tegenover zijn jongen, en pro beerde altijd alles goed te praten. De jon gen groeide op, gluiperig en vol lelijke streken en toen mijn eigen Lettie geboren werd, kwam er nog jaloezie bij. Hij prikte het kind met spelden, als ik hen even de rug toedraaide; en op het laatst werd het zo erg, dat ik mijn man voor de keus stel de: of Lettie en ik naar Holland terug, óf Hans uit huis. Hij ging toen naar een kost school op Java en kwam na enige maan den als onhandelbaar weer terug. Enfin, ik zal niet nodeloos uitwijden over al die vreselijke jaren. Maar ik be schouwde het ook als een straf, als mijn verdiende straf voor het onrecht, dat ik mijn zuster had aangedaan. Later zie je alles zoveel zuiverder in en begreep ik wat het voor haar geweest moest zijn. En ik dacht ook aan mijn belofte aan mijn broer Maarten, die ik zo lichtzinnig ver broken had. Op zijn zestiende jaar liep Hans weg van huis; hij was een mooie, heel knappe jongen om te zien, en begaafd ook, maar geheel verdorven. Hij heeft al het geld van mijn man opgemaakt en het erfdeel van Lettie er bij. Mijn man kreeg een kwaal en kon niet naar Holland terug; hij stierf ginds. Dit is nu vier jaar geleden. En ineens kwam Hans bij mij terug; ik dacht werkelijk, dat hij door de dood van zyn vader tot inkeer gekomen was en wij gingen met ons drieën naar Holland terug. Aan boord betrapte ik hem op vals spelen, maar ook dat vergaf ik hem weer. En hier in Holland stierf Lettie, ik kreeg mijn betrekking aan het sanatorium en leef daar nu betrekkelijk rustig. Maar telkens komt Hans weer opduiken en vraagt mij om geld, het laatst een maand of vier geleden. Sindsdien heb ik hem niet meer gezien. Maar de zorg blijft natuurlijk. Er viel nu weer een stilte in de kleine spreekkamer, waarin de politieman vol deelneming zag naar de vrouw tegenover zich. Meneer Benck had wel gelijk gehad: zij had het niet gemakkelijk gehad in haar leven. En die zoon Hans.... (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6