w LAXEER-AKKERTJES Cultureel werk in Haarlems Noorden Weg in de Waarderpolder bijna onbegaanbaar De kleine wereld Donderdag 7 December 1950 3 Sint Nicolaas op bezoek in de Ripperdakazerne Een tip voor de huisvrouw Sint Nicolaas was alom tegenwoordig Schooltoneel in schouwburg Initiatief van comité „Over de brug" vond bij bevolking veel weerklank L I N D BERGH REISBUREAUX K E R S T R EIZ E i\ Den Haag wil costuums van Cruys Voorbergh kopen Snel en §ecuur u/erken Haarlemse politie sloeg goede slag in Amsterdam TAMMER Het onderwijzerstoneel in de Concertzaal De heer C. Bouman is 50 jaar chemigraaf cttifyd en alty/cLf er UterflejVraaqt Uty wifJoelter. V erlovingsportretten Jongeman met scheikundige aspiraties veroorzaakte ontploffing De ware naam Aanvaring in de haven van Amsterdam OP DE VALREEP Sint Nicolaas, die aanvankelijk reeds gis termiddag met zijn particuliere stoomboot naar Spanje zou terugkeren, heeft op de valreep op verzoek van de bewoners van de Ripperda-kazerne in Haarlem-Noord zijn reisplan enigszins gewijzigd. Officieren, onderofficieren en sol daten van deze kazerne hadden namelijk voor meer dan 150 kinderen uit Haarlem- Noord een feestmiddag georganiseerd, die door de aanwezigheid van Sint Nicolaas uiteraard een nog fleuriger tintje zou krij gen. Toen de Spaanse kindervriend dat hoorde, aarzelde hij geen ogenblik. „Om kwart voor vier ben ik bij u", moet de goed Heiligman tegen de Kazerne-commandant, luitenant-kolonel J. W. A. Stout, gezegd hebben. En zo kon het gebeuren dat Sint met twee Pietermannen de overige leden van zijn gevolg legden de laatste hand aan de voorbereidingen voor de terugreis op de afgesproken tijd, voorafgegaan door een peloton motorrijders, per jeep op de binnenplaats der kazerne arriveerde. Tevoren waren de kinderen, voorafge gaan door de Haarlemse politiekapel, van het Soendaplein af in optocht naar de ka zerne getrokken. Hij werd daar door de commandant, de hoofd-inspecteur van politie Suurendonck en enige militaire autoriteiten welkom ge heten, waarna Sint Nicolaas de troep, die keurig netjes stond aangetreden, inspec teerde. Inmiddels werden de jeugdige feestgangers niet moe de hoge bezoeker enthousiaste welkomstliederen toe te zingen. Hang heeft Sinterklaas de kinderen niet in spanning gehouden. Na een korte toe spraak waarin hij de jeugd aanspoorde al tijd braaf op te passen en geen kattekwaad uit te halen, ging een der Pieterlieden over tot het uitreiken der pakjes. Dank zij de spontane medewerking van velen kon ieder kind het cadeautje in ontvangst nemen dat op zijn verlanglijstje een plaats had ge kregen. Voordat Sinterklaas in de kazerne aan- ADVERTENTIE jpen bi/na dagelijks lerug- J-s kerende post in Uw huishoudboekje is marga rine. Dus alles, wat U op margarine besparen kunt, loopt snel op tot een voor deel van belang! Maar besparen wil niet zeggen: beknibbelen op de kwaliteit. Alleen de beste soort margarine is goed ge noeg voor Uw gezin. Toch is er ook op de beste soort een flinke be sparing mogelijk. Immers: De Cruyter s allerfijnste margarine van 37 cent, woixlt met 10% korting verkocht! Dal be tekent een besparing van ruim V/2 cent op elk pakje. Op elke 10 pakjes hebt U er dus één gratis. Tijdens zijn verblijf in Haarlem heeft Sint Nicolaas een groot deel van zijn tijd besteed aan het bezoeken van kinderen, die vol verwachting naar zijn komst uitkeken. Aan het verzoek van tal van verenigingen om een middag in het midden van hun jeug dige leden te willen vertoeven heeft de Spaanse kindervriend, evenals andere jaren, zonder aarzelen gevolg gegeven. Zelfs de laatste dag voor zijn vertrek naar zijn resi dentie in Spanje heeft de Goed Heiligman willen gebruiken om Haarlemse kinderen enige prettige uren te bezorgen. Zo kwamen Sint Nicolaas en zijn gevolg Maandagmiddag op bezoek bij de kinderen van de leden van de Algemene Bedrijfsgroe pen Centrale. Er waren door het bestuur kosten noch moeite gespaard om er een groot feest van te maken. Voordat Sinterklaas arriveerde, voerde de jeugd enige schetsjes op die luide bijval oogstten, maar het hoogte punt van de middag was toch de aankomst van de Spaanse gasten die voor ieder kind een aardig cadeau bij zich bleken te hebben. In de „Hoge Berg" aan de Pijlslaan ver raste Sint de leden van de speeltuinvereni ging Jeugdland, nadat mr. Lawoe de kin deren een paar uur bezig had gehouden met een poppenkast-vertoning en enige staaltjes van de jongleerkunst. Ook de kinderen van de Haarlemse P.T.T.- ambtenaren werden niet vergeten. Gister middag werden zij in gebouw Cultura door Sinterklaas verrast. Voor alle meisjes had hij een pop, voor de jongens een stukje speel goed meegebracht. De speeltuinvereniging Frans Hals kreeg bezoek van de Heilige man in haar club lokaal. waar ruim 500 kinderen de Sint opwachtten. In een fleurige stoet ging het naar Cultura waar Sint Nicolaas enige tijd de gast was van de opgewonden kinderschaar. Bij zijn aankomst in de Ripperda-kazerne inspecteerde Sint Nicolaas de erewacht die op de binnenplaats stond aangetreden. kwam onthaalde de feestcommissie, die onder leiding stond van adjudant D. J. Westera, de jeugd op een poppenkastver- toning en allerlei versnaperingen. De orga nisatoren van deze klinkende feestmiddag kunnen met genoegen terugzien op een prijzenswaardig initiatief en een geslaagd programma. De toneelgroep van de schoolvereniging „Die Raeckse" van de H B.S.-A heeft gis teravond in de Haarlemse Schouwburg een opvoering in vlot tempo gegevqp van het oppervlakkig-amusante blijspel „Die tegen woordige jeugd toch!" (oorspronkelijke titel: The rising generation) door Wynn Weaver en Laura Leycester onder regie van de heer Frans Hesmerg. Het stuk laat zien welke ongelukken er zo al kunnen gebeuren als de ouders een tijdje van honk zijn en de kinderen het huishouden pogen te bestieren. Daarbij ontstaan dan nog de nodige verwikkelingen doordat twee jongelui, die zich ongelukkig voelen en derhalve zijn weggelopen, komen logeren zonder de werkelijke reden daar van op te geven. Doordat ik het eerste ge deelte van de avond heb doorgebracht op het Onderwijzers St. Nicolaasfeest, kon ik alleen het laatste bedrijf bijwonen. Dit was helaas zo kort van duur, dat ik mij nauwe lijks een oordeel over de kwaliteit van de opvoering heb kunnen vormen. Bovendien moest ik vernemen dat het spelpeil voor de pauze aanmerkelijk beter was. Toch wii ik niet nalaten een compliment uit te delen aan de gemakkelijk uit zijn woorden komende Warwick, die een voor beeldige oemonstratie gaf van jongensach tige bravour en aan de kleine Selina, die zich eveneens aardig uit de niet geringe moeilijkheden van haar rol wist te redden. Ook de plechtige butler overigens een voor de hand liggende typering verdient een vermelding. D. K. De 49-jarige horlogemaker Kempes uit Winschoten is met zijn auto tussen Win schoten en Veendam in het water gereden, vermoedelijk tengevolge van de gladheid van de weg. Hoewel spoedig hulp ter plaatse Was, gelukte het niet meer de heer K. van de verdrinkingsdood te redden. Toen wij, nu ongeveer vier jaar geleden, voor wat zwaardere stof en voor cursussen ADVERTENTIE PARIJS PARIJS (N V. LINDBERGH TOURINGCARS) 4 dagen verfrek 23 December 5 dagen vertrek 23 December BRUSSEL 3 dagen vertrek 24 December CARNAVAL 13 dagen-reis ii Februari 125.— „155.— 85.— IN NICE Januari en f 395.— OUD EN NIEUW JAAR IN PARIJS 4 dagen vertrek 30 Dec. f 1 25.— Uitstekende hotelsdeskundige leiding. Verwarmde touringcars. Vraagt gratis prospectussen. Plaatsbespr. Lindbergh Reisbureaux Amsterdam, Damrak 41, Tel. 45715-48956 Haarlem, Kleine Houtstraat 1, Tel. 17229 B. en W. van 's-Gravenhage hebben bij de gemeenteraad een voorstel ingediend tot aankoop van de costuumverzameling van Cruys Voorbergh tegen een bedrag, waarop deze is getaxeerd, te weten 65.000. Het ministerie van O.K. en W. heeft schrif telijk toegezegd hiervan een bedrag van 22.000 voor zijn' rekening te nemen. Deze collectie bestaat uit 120 complete costuums, te dateren tussen het begin van d'jjl8de en het begin van de 20ste eeuw. Voorts zijn er meer dan 600 losse onder delen van costuumsoorten, die niet meer of zeer moeilijk compleet te vinden zijn, 350 bijoux en gouden of zilveren voorwer pen, zoals oorijzers en dergelijke, die die nen ter garnering en completering van de kleding en ten slotte nog ruim 300 paren schoenen, handschoenen, tassen, wandel stokken, parasols en andere accessoires, in stijl behorende bij de historische costuums uit verschillende tijdperken. Deze cultureel zeer waardevolle verza meling zal met betrekkelijk geringe kosten kunnen worden ondergebracht in een waardige omgeving, namelijk in het mu seum Bredius, waar goede opbergruimte en gelegenheid tot expositie in vitrines be schikbaar zijn. Het is de bedoeling de tentoongestelde costuums om de drie maan den te wisselen en voorts om demonstraties te geven, met toelichtingen door Cruys Voorbergh, die tegen een jaarlijkse ver goeding van 1.500 als adviseur zal optre den. Op deze wijze zal de basis gelegd kunnen worden van een nationaal costuum- museum waarvan geen gelijkwaardig twee de voorbeeld in West-Europa wordt aan getroffen en waarvoor, nadat het algemene bekendheid zal hebben verkregen, grote belangstelling mag worden verwacht, ook uit het buitenland. De stichting „Vrienden van het Neder lands Costuummuseum" zal zich belasten met de verzorging van de propaganda. Zij heeft zich bereid verklaard op haar kosten costuumdemonstraties te organiseren in de verschillende provinciesteden. Uitbreidingsplan Haarlem-Zuid-Oost B. en W. stellen thans aan de Raad voor het uitbreidingsplan „Afronding Haarlem Zuid-Oost" definitief vast te stellen. Het ontwerp heeft ter secretarie ter inzage ge legen, maar er zijn geen bezwaren tegen ingebracht. Indertijd gaven wij reeds een overzicht van dit uitbreidingsplan. ADVERTENTIE De Haarlemse recherche heeft gister avond in een Amsterdams logement de 28- jarige bankwerker A.A.R. gearresteerd, die er van werd verdacht in Haarlem en Bloe- mendaal enige diefstallen te hebben ge pleegd. Hij bekende tijdens het afgelopen weekeinde een inbraak gepleegd te hebben in de Noorderschool aan de Velserstraat, waar hij 25 en een eikenhouten pendule ontvreemde. In de nacht van Maandag op Dinsdag drong hij de Tetterodeschool bin nen, waar hij 10 stal en Dinsdagavond richtte hij zijn schreden naar de R.K. H. Hartkerk aan de Kleverparkweg, waar hij eveneens inbrak. Tot nu toe is niet komen vast te staan of er iets uit die kerk is weg gehaald. op bezoek waren bij het hoofd van dc J P. Coenschool aan de Gijsbrecht van Aemstelstraat in het Noordelijkste deel van Haarlem-Noord de heer A. E. van der Linden, liet deze er geen twijfel aan be staan, dat naar zijn opvatting een school een bredere taak heeft dan het bijbrengen van kennis alleen, maar dat van haar een culturele activiteit moest uitgaan, die tot. ontwikkeling van het leven in de om ringende wijk moest bijdragen. Die gedachte heeft hij niet losgelaten en nadat hij het medeleven van de ouders met de school van hun kinderen zo had gestimuleerd, dat de oudercommissie van de school in het Vondelkwartier tot de actiefste van Haarlem .behoort, hetgeen verleden week bij de viering van het ko perenjubileum van de J. P. Coenschool nog overduidelijk bleek, was de kiem gelegd voor het ontstaan van het Comité „Over de brug". Dit comité werd in het voorjaar van dit jaar opgericht en stelt zich ten doel cul turele avonden te geven in het stadsdeel benoorden de Jan Gijzenvaart. De heer Van der Linden is er voorzitter van en de heer A. Vlas, bekend uit het Volksuniversiteitswerk, vice-voorzitter. Het secretariaat wordt bijgehouden door de heer J. van der Laaken, de voorzitter van de oudercommissie der J. P. Coen school, Gruttostraat 26, en penningmeester tenslotte is de heer P. Broertjes. Onbekrompen steun De taak van deze functionaris wordt aanzienlijk vergemakkelijkt door de onbekrompen steun die zowel de Volks universiteit als de Maatschappij tot nut van 't algemeen aan dit initiatief hebben verleend. Elk van deze instellngen draagt driehonderd gulden bij in de kosten van de door het comité „Over de brug" belegde avonden. Voor het lopende seizoen heeft men zes avonden geprojecteerd. Er zijn er twee geweest, de eerste betrof de vertoning van een film over Suriname met toelichtingen door dr. P. H. Creutzberg en deze bijeen komst werd een groot succes. Ongeveer 180 bewoners uit de buurt togen naar de gymnastiekzaal van de J. P. Coenschool, die daarmee stampvol was en velen moes ten teruggestuurd worden. Ook de tweede avond, een lezing door Jaap Buys over „Het goede boek", genoot ondanks de slechte weersomstandigheden een redelijke belangstelling. En geen wonder: want iedereen in het Vondelkwartier waaruit de meeste be langstelling voor dit werk komt stelt op prijs, dat er nu eindelijk iets gedaan wordt voor dat afgelegen stadsdeel, waar van de bewoners er moeilijk toe kunnen komen om voor alles wat hen belang in boezemt naar het centrum te gaan. Ook voor de volgende bijeenkomsten, waarvan de eerste op aanstaande Maandag plaats heeft in de gymnastiekzaal van de oude P. H. van der Leyschool aan de Rijks straatweg, waar een film vertoond zal worden over Zuid-Afrika, verwacht men veel belangstelling. In 1951 komen spreken de heren Ad. Vermeulen, secretaris van het N.V.V., over zijn reis naar en door Amerika en Jef Last over China, terwijl dr. Florence de Boer met een onderwerp dat in het bij zonder de vrouwen zal interesseren de reeks zal besluiten. Dit alles is nog maar een begin. Men hoopt in het volgende seizoen een kern te hebben gevormd die ook gegadigd is ADVERTENTIE HET BEKENDE EN BETROUWBARE RADIO-ADRES UIT DE OORLOG WEET U 'T NOG? Het oudste adres voor Erres Radio en Stof zuigers. KLEVERLAAN 176-178 - TELEFOON 14753 (Betaling in overleg) die enige zelfwerkzaamheid vereisen. Op die manier is dan deze tot nu toe op cultureel gebied zo misdeelde buurt in dit opzicht tot leven gewekt, hetgeen natuurlijk van invloed is op het „geeste lijke welzijn" van de bewoners, die veelal tot groepen behoren die het in materieel opzicht al moeilijk genoeg hebben. Het zou verheugend zijn, wanneer de werkzaamheid van het comité „Over de brug" er ook toe leidde, dat in het Vondel kwartier het zo vurig begeerde zaalgebouw tot stand kwam. Op het St. Nicolaasfeest voor leerlingen van de zesde en hogere leerjaren dat evenals dat voor de kleintjes in het ge meentelijk Concertgebouw wordt gevierd geeft het Onderwijzerstoneel onder regie van Henk Bakker dit jaar vier opvoeringen van het kleurige spel met zang „O'Tayo of het gestolen kind" door Fred. Berens in een terecht enigszins gemoderniseerde versie. Dit is nu niet bepaald een stuk om er in geestdriftige bewoordingen melding van te maken, maar het bevat toch een groot aan tal elementen die voedsel geven aan de nog niet verwende jeugdige verbeeldingskracht, speciaal door het kv/asi-exotische karakter. Wij zagen gisteravond de tweede voorstel ling en mochten daarbij constateren dat de kinderen in de zaal zich prima amuseerden Maar dit was toch in hoofdzaak te danken aan de losse toon en de vindingrijke bewe gelijkheid van de medewerkenden, die er onder beproefde leiding zowaar een onder houdend spektakel van wisten 4e maken. De inhoud is veel te ingewikkeld om hier in weinig woorden naverteld te kunnen worden. De intrige heeft trouwens geen andere bedoeling dan om als aanleiding te dienen tot het vertonen van allerhande ko mische divertissementen en daardoor heerst er in elk geval veel afwisseling vooral in het tweede bedrijf, dat zich afspeelt in een theehuis met publieke vermakelijk heden. Van dit laatste had men veel werk gemaakt. Wij zagen een leuk negerduo en een voortreffelijk in scène gezette worstel wedstrijd, benevens een aardige schets op het bekende thema van een storm in een glas water. Ook in de andere bedrijven was aan de uiterlijke effecten de nodige zorg besteed. Vermelding verdient het kluchtige optreden van de getergde profes sor en dat van de onhandige bediende. Evenmin mag de waarzegster, die zich bij haar voorspellingen door een stofzuiger liet inspireren, ongenoemd blijven. Iedereen spande zich trouwens naar beste vermogen in om de jeugd een plezierige avond te be zorgen en daarin is men ongetwijfeld ge slaagd. Tussen de bedrijven werd er naar hartelust gezongen in afwachting van de tractatie, welke ondanks de steeds geringer wordende bijdragen van de ouders, ook nu niet ontbrak. D. K. In het gebouw van de N.V. Chemigrafi- sche Kunstinrichting Polygraph heeft van ochtend de huldiging plaats gehad van de heer G. Bouman, die 50 jaar lang chemi graaf is geweest. Van die 50 jaar is hij ruim 20 jaar bij Polygraph in dienst geweest. Hij werd namens de directie toegesproken door de heer J. A. Labeur, die hem prees cm zijn voortreffelijke werk en om de wijze waarop hij zich bij iedereen gezien heeft gemaakt. Hij vertolkte de vreugde van de directie, dat de jubilaris, ondanks het feit dat hij de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt, er nog niets voor voelt om er mee uit te scheiden en overhandigde hem het gebruikelijke geschenk. Namens het .personeel werd de jubilaris nog een ge schenk overhandigd door een collega en een vertegenwoordiger van de Grafische Bond kwam ook complimenteren en bood bloemen aan. De heer Bouman dankte met enkele geestige woorden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE RICHE FOTO ART 169 Grote Houtstraat - Tel. 13472 - Haarlem Een vijftienjarige jongeman, die op de zolder van zijn huis aan de Siriusstraat een miniatuur-laboratorium had ingericht en daar, aan de hand van een leerboekje over scheikunde, allerlei proeven nam, heeft gistermiddag een experiment uitgehaald, als gevolg waarvan enkele ruiten van het huis het begaven en de muur van de huis kamer, alsmede de overgordijnen en een lamp werden beschadigd. De knaap had namelijk een mengsel van kalium-chloraat, poedersuiker en zwavelzuur in een stalen huls gedaan, die hij vervolgens uit de zol derkamér op de eerste verdieping uit het raam op straat gooide. Een ontploffing was het gevolg. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. In overleg met de ouders van de jeugdige scheikundige zal het laboratorium worden opgeruimd. De weersomstandigheden zijn de laatste dagen van dien aard, dat sommige wegen moeilijk begaanbaar zijn. Wij kregen Woensdagmiddag het ver zoek een bezoek te brengen aan de bedrij ven van de N.V. Haarlemse Machinefabriek voorheen gebroeders Figee en van de N.V. Draad- en Handelmaatschappij Hilarius, om de wegen in de Waarderpolder in ogen schouw te nemen. De Voormalige Oudeweg, die bij de Amsterdamse Poort begint, was hobbelig, de Oudeweg, die langs de ge bouwen van de Gemeentelijke Reinigings dienst loopt, was behoorlijk, evenals de Waarderweg (eigendom van de gemeente Haarlem). Toen we het bord, dat de rich ting naar de fabrieken van Figee en Hilarius aangaf, naderden, zagen wij, waar om het verzoek tot ons gedaan was. In de polderweg, die ongeveer vijfhonderd meter lang en drie meter breed is, liggen grote kuilen; hij is bijna niet begaanbaar. Het was droog, zodat de toestand niet zo ernstig was als Dinsdagmiddag tijdens de hevige regen- en sneeuwbuien het geval geweest moet zijn. De directeuren van de fabrieken deelden ons mee, dat er tot nu toe geen ernstige ongelukken zijn gebeurd, maar de kans, dat het zal geschieden, is zeer groot. Al enige tijd hebben zij klachten ingediend bij het gemeentebestuur van Haarjem, evenwel zonder succes. Eigenlijk staat de gemeente buiten deze zaak. De Waarderpolder is eigenaar van de weg, doch het polderbestuur beschikt niet over voldoende middelen, om de weg te herstellen. Wel is het polderbestuur be reid de weg aan de gemeente Haarlem over te dragen en eventueel een deel van de kosten van onderhoud te betalen. De directeuren van de twee industrieën, die samen ruim zeshonderd man perso neel in dienst hebben verwachten, dat de gemeente Haarlem spoedig zal ingrijpen. In de eerste plaats is de toestand van de weg zodanig, dat ongelukken voor chauf feurs met grote vrachtwagens niet te ver mijden zijn, doch ook bestaat de kans, dat nog meer chauffeurs weigeren naar de fabrieken te komen. Reeds hebben chauf feurs meegedeeld, dat zij hun goederen aan de Spaarndamseweg bezorgen. Dan moeten de industrieën maar zorgen, dat de goede ren per boot naar de fabrieken worden vervoerd. De directeuren merkten nog op, dat als tot het stichten van nieuwe afdelingen zou moeten worden overgegaan, er ernstig over gedacht wordt grond in een andere ge meente aan te kopen. De verbetering van de polderweg is voor de chauffeurs, die bij de industrieën moe ten zijn, van groot belang en voor de directies van bedrijven, die gevolg willen geven aan het verzoek, om meer te pro duceren. Daarom hopen de directeuren, dat er spoedig ingegrepen zal worden. Mening van het polderbestuur Van de zijde van het polderbestuur ver nemen wij, dat de weg destijds aangelegd is voor de landbouwers, die hooi ver voerden. Als de weg gerepareerd moest worden, dan waren de kosten niet hoog. De industrieën maakten aanvankelijk ge bruik van het Spaarne; alle vervoer ge schiedde per boot. In de loop der jaren zijn zware vrachtauto's naar de fabrieken gaan rijden, waarvan de weg zeer te lijden heeft. Het polderbestuur heeft zich bereid verklaard de weg aan de gemeente over te dragen, doch deze heeft het aanbod niet aanvaard. De toestand op de polderweg in de Waar derpolder, die naar de industrieën van Figee en Hilarius leidt, is door de grote kuilen en de geringe breedte zeer gevaar lijk voor bestuurders van auto's geworden. De zevende December is het vandaag een datum zonder belang. En toch heb ik er op gewacht als een bok op de sleutel van de haverkist. Want dit is een dag waarop ik u een geheim vertellen kan. Sint Nicolaas is niet weerom gegaan naar het land van de appelsienen. Zie eens, daar staat ge van te kijken. Maar ge zult uw ogen nog verder open trekken: Sint Nicolaas is nog nooit weerom gegaan naar Spanje. Daar hebben ze u al die jaren degelijk te grazen gehad. Ge hebt aan uw kinderen verteld dat ze na de zesde December geen moeite meer hoefden te doen met schoenen aan de schoorsteen en liedjeszingen bij de kachel. Want dat de bisschop met zijn zwarte secretaris was afgereisd om een jaar weg te blijven. Welzo. dan hebt ge uw kinderen maar wat wijs staan maken. Ge had het kunnen weten met wat nadenken. Hebt ge die weldoener met zijn mijter en zijn staf soms ooit zién wegvaren? Hebt ge ooit gehoord dat hij door de kleine Span- jaardjes aan de kade van Madrid werd in gehaald? Zo een man met een mijter en een lange baard, met een glimmende zwerm van zwarte sinjeurèn om hem heen, kan niet komen of vertrekken zonder dat het van alle kanten opvalt. Ge ziet het. ge had uzelf beter eens kunnen afvragen hoe het zat voordat ge smoesjes gingt verkopen aan uw kinderen. Maar nu weet ge het. Hij is er nog. Hij is er eeuwig. Hier, om u heen. Wees gerust, ik heb het ook dit jaar pas voor het eerst in de gaten gekregen. Ik zal u vertellen hoe dat gegaan is. Kijk, wij hebben met onze zoon van zeven al jaren wat pech gehad als het op Sinterklaas aankwam. Dat kunt ge zo heb ben, daar doet ge weinig aan. Wij gingen met dat baaske getrouw naar de haven om te zingen en te zwaaien als de bewimpelde boot kwam binnenvaren. Wij zagen hoe alles ging gelijk het in de liedjes staat: Zij brengt ons Sint Nicolaas, wij zien hem al staan, hoe waaien de wimpels, en ge kent dat. Maar wie er in de nacht door onze schoorsteen binnenkwam: Niet de Sint. Wij konden des avonds ons schoonste répertoire door de kachelpijp galmen en alle schoenen klaar zetten die we hadden met wortels voor een heel weeshuis erin ge zaagt hem nooit. Het kan zijn dat wij niet zuiver gezongen hebben of dat onze schoenen zijn merk niet waren hij liet zich niet van gen en wij hebben nooit voor de waarde van een knoop van hem kunnen loskrijgen. Dat is pech om zo te zeggen, waar kan dat aan gelegen hebben, het is niet na te gaan. Maar wij moesten altijd in de sche- merochtend op blote voeten wat in dat schoentje van onze zoon gaan doen, om Sinterklaas zijn eer te redden. Alla, het is met vreugde gedaan, ik zal hem dat nooit verwijten. Nu zeker niet meer. want dit jaar heb ik hem leren ken nen in al zijn eerbiedwaardige adeldom en in de grootheid van zijn eeuwige roem. Die morgen van de zesde. Wij gaan in de nanacht op koude voeten in het donker naar de kamer, waar dat deemoedige schoentje met geduld zijn neus staat te krullen voor de kachel. Wij leggen de pak jes met sierlijke speeldingen en geurige snoeperijtjes in en om dat schoentje. Wij blijven een wijle hand in hand met voch tige ogen op dat aandoenlijke schoentje neerzien en denken aan het smoeltje van morgenochtend, en de oogjes die smullen zullen van plezier. Dan staan wij star en stijf van schrik, want ergens piept een deur en er trippelen blote voetjes over het gangzeil. In de spleet licht die in de kamer valt staan wij als in brekers bevroren van verrassing. Daar dribbelt de kleine klant naar binnen met een pakketje in elke hand, die hij met een verschrikte schreeuw vallen laat als hij ons ziet. Wij draaien het licht aan, er is niets meer te verbergen. Wij rapen de pakjes op en zien ze beschreven met een stuntelige kin derhand: Voor vaader, voor moedder, fan de Zint. Daar staat ge nu voor ons in de schoon heid van uw wezen, Sint Nicolaas. Gij leeft en werkt in de harten der mensen. Gij leeft voort in de zielen van onze kinderen, die u koesteren en groot maken in de liefde van hun kleinheid. Want uw naam, goede heilige is: De Vreugde Van Het Geven. De vreugde van het geven zijt ge, die wordt geleerd en genoten van vader op zoon, van moeder op kind. De vreugde van het geven, de vreugde van het leven te gelijk. Wij juichen als wij u zien komen, telkens weer, en wij laten u nooit weer gaan. Ge blijft in ons van dag tot dag, ge opent onze ogen voor armoe en het leed. Ge doet ons geven alsof het een gunst van de hemel is, te kunnen geven. Wie van u heeft deze heilige ooit zien wegvaren? Als ge het ooit zien mocht, dan zult ge hem moeten tegenhouden. Want wij kunnen deze Vreugde Van Het Geven niet meer naar de appelsienen laten gaan nu wij haar kennen. Omdat er in onze wereld van vandaag al zoveel naar de appelsienen gegaan is dat wij hier hadden moeten houden. Als we hém laten gaan, zijn wij armer dan de armste stille arme ooit kan zijn. J. L. Giften voor de Stille Armen kunnen worden gestort op ons gironummer of afgegeven aan onze bureaux. De „Westwijk" kreeg een gat in de voorsteven Woensdagavond zijn in de haven van Amsterdam het m.s. „Batavier III" uit Rot terdam en de „Westwijk" van de Nieuwe Rijnvaart-maatschappij met elkaar in aan varing gekomen. De „Westwijk" kreeg een groot gat in de voorsteven. Het schip meerde terstond aan de Handelskade, waar een boot van de rijkswaterpolitie het door pompen drijvende hield. Later is het ver sleept naar de Rietlanden, waar de lading stukgoederen uit Duitsland werd ge lost. De lading heeft geen noemenswaardige schade opgelopen. De „Batavier III" heeft, nadat gebleken was dat er geen direct gevaar voor de „Westwijk" en de bemanning bestond, de reis voortgezet.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5