„Wij gaan niet vrijwillig uit Korea en zien aggressie niet door de vingers" De Finse componist Sibelius 85 jaar IJmuiden krijgt havenradar Amsterdamse Beurs QKort en Bondig J De Zevenster Donderdag 7 December 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Truman-Attlee in Washington: Het Witte Huis heeft Woensdagavond medegedeeld, dat president Truman en premier Attlee zijn overeengekomen „met energie voort te gaan met het opbouwen van de militaire kracht van de Atlantische gemeenschap". In een officiële verklaring na de tweede bijeenkomst, welke een uur en tien minuten geduurd had, wordt gezegd, dat de premier en de president het volledig eens waren over de noodzakelijkheid om dringend de plannen van de Atlantische Verdragsorga nisatie uit te voeren. In Washington geeft men de volgende samenvatting van het stadium, dat de be sprekingen van Truman en Attlee hebben bereikt: „Truman en Attlee zijn het er thans over eens, dat men zich niet vrij willig uit Korea zal terugtrekken en direct noch indirect in de U.N.O. aggressie door de vingers zal zien". Verder zouden zij over eenstemming hebben bereikt over algemene strategische kwesties. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat Vrijdag ook nog wordt vergaderd. Naar te Washington verluidt heeft Tru man Attlee meegedeeld dat de bespre kingen met Frankrijk over de organisatie van de verdedigingsmacht in West-Europa goede voortgang hebben gemaakt en dat het mogelijk moet zijn in de naaste toe komst een opperbevelhebber te benoemen. Volgens welingelichte kringen deelde Truman Attlee eveneens mee, dat moeilijk heden met het Congres verwacht kunnen worden over de verzoeken om gelden voor militaire hulp aan Europa, wanneer de Amerikaanse regering niet overtuigend kan bewijzen, dat de Europese leden van het Atlantisch verdrag hun volle bijdrage le veren aan de opbouw van de defensie op een practische wijze. Aan het begin van de bijeenkomst van Woensdag zou Truman verklaard hebben, dat het algemene doel van Amerika is, niet Jean Sibelius, de Finse componist die de nationale muziekcultuur van zijn vader land tot bloei heeft gebracht, wordt Vrij dag 85 jaar. Hij is op 8 December 1865 te Tanastehus geboren, studeerde aanvanke lijk rechten te Helsir.gfors, doch wijdde zich spoedig geheel aan de muziek. Eerst nam hij lessen bij zijn voorloper Martin Wegelius, later bij Becker in Berlijn en bij Fuchs en Goldmark in Wenen. Een toelage van rijkswege stelde hem in 1897 in staat zich geheel op het componeren toe te leg gen. Hij is sinds jaren met de titel van pro fessor gevestigd te Jarvenpaa. Men kan zijn werk verdelen in drie perioden. Aanvankelijk vond hij zijn inspi ratie vooral in de Finse mythologie en sagen-litteratuur, waarin het volksepos Kalevala een dominerende plaats inneemt. Hieruit zijn bij. voorbeeld voortgekomen de symphonische gedichten en suites voor- or kest: De zwaan van Tuonela, Lemminkai- nen trekt huiswaarts op, Pohjola's dochter en de Kullervo-symphonie. Hij ontwikkel de hierin een eigen stijl, enigszins archaisch aandoend en gekenmerkt door een zekere verwantschap met melodische karakter trekken van de volksmuziek. Werken als het zeer bekend geworden Finlandia of de Karelia-suite zijn voornamelijk ingegeven door de Finse atmosfeer. Met de uit 1902 daterende Tweede Sym- phonie bereikte de componist een nieuwe fase. Van de volksmuziek nam hij nog slechts de karakteristieke wendingen over. Zijn werken krijgen een rhapsodische vorm, nu eens pathetiscfc-recitatief, dan weer innig lyrisch of de natuurstemmingen fijnzinnig stylerena, maar het geheel ver toont een boeiende samenhang. Van de werken uit deze periode moeten behalve de vele koorwerken genoemd worden: De Okeaniden, het Vioolconcert in kleine terts, het strijkkwartet Voces intimae. de toneel muziek bij „Pelléas en Mélisande" van Maeterlinck en de Valse triste uit Kuolema, Na 1920 begon zich een nieuwe evolutie te voltrekken, hoofdzakelijk op harmonisch gebied, waarop hy zich een geniaal colo rist bleef betonen. Men zou kunnen zeggen dat hij langs individuele wegen onder in vloed van het impressionisme kwam. Zijn muziek keerde zich af van .wat aan pro grammakunst doet denken ën kreeg een meer absoluut karakter. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 7 DECEMBER Luxor: „Opmars zonder genade", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Bel Ami", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Montana", 14 j„ 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De zweep van Zorro", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Liebe '47", 18 j., 2. 4.15, 7 en 9,15 uur. Palace: „Zuidzee-zondares", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 8 DECEMBER Lange Veerstraat 16: Studiekring „Geeste lijk leven", bijeenkomst, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. minder in Europa dan in het Verre Oosten bescherming te zoeken en een zeker even wicht tussen deze twee gebieden te hand haven. De samenbinding van strijdkrach ten onder het Atlantisch verdrag, de voor bereidingen voor het vaststellen van Duits- lands bijdrage aan die strijdkrachten en de benoeming van een opperbevelhebber noemde Truman zaken van dringend be lang. Vier-en-twintig republikeinse Senatoren hebben bij de Amerikaanse Senaat een resolutie ingediend, waarin president Tru man wordt verzocht elke overeenkomst met Attlee het karakter te geven van een verdrag, dat door de Senaat moet worden geratificeerd. Ook wordt Truman in deze resoiutie verzocht, aan het eind van zijn huidige besprekingen een volledig rapport aan de Senaat uit te brengen. Naar uit Washington verluidt overwegen Truman en Attlee het instellen van een blokkade door de vloot om China en sancties tegen dit land, wanneer de Chine zen de 38ste breedtegraad in Korea zouden overschrijden. Men heeft geringe hoop op overeenstemming met Peking of op een gunstig antwoord van de Chinese regering op de oproep der 13 landen van de midden groep. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 6 December 1950 ONDERTROUWD: 6 Dec., C. Simmerman en J. C. Balvert; A. G. Lagerweij en M. A. M. van der Pauw Kraan; G. J. de Laat en E. J. Verbeek: A. A. Kokernoot en M. Mis- saar; G. Heitlager en A. A. van der Voort; H. Kolderie en C. W. Lehman; C. I. Egberts en M. H. Fictoor; M. P. van der Grinten en C. J. Koot; A. L. de Graai' en J. Snoek; D. W. de Jong en F. L. de Milde; W. L. Keppels en H. F. L. Langeweg; J. P. Zwart en A. Alting; H. M. Gerrits en J. Schultz; K. D. P. Jacobs en J. Sieraad; P. B. H. van den Brink en M. T. A. Jacobi; J. J. Nieuwkerk en F. F. Breed; J. P. A. Broeken en D, M. Langedijk. GEHUWD: 6 Dec., P. van Zaanen en M. Stegers; W. T, de Vries en C. Joores; H. F. Bücker en H. Boom; J. A. G. H. Jaspers en J. O. M. Kimman: E. W. Hessels en L. de Quaasteniet; T. Boq en G. H. van Egmond; G. Goossen en P. Boeser; H. J. Boogaard en J. Eden. BEVALLEN van een zoon: 5 Dec., A. van der Aarvan Stijn; 6 Dec., H. C. Slagmolen Lijnzaat; C. E. M. SpierWeijers. BEVALLEN van een dochter: 1 Dec., N. E. Roubos—van Zaane; 5 Dec., A. J. M. van der Meijde BieKloes; G. SchoonBruinen berg; 6 Dec.. A. J. ScholteMeure; H. C. van der LindenVreeburg. OVERLEDEN: 4 Dec., G. P. Vos, 74 j., Kle verparkweg: A. Pleging. 61 j., Wilhelmina- park; W. M. A. MooneSlobbe, 54 j., Wijde Geldelozepad; L. G. Loerakker, 15 d., Bree- straat; 5 Dec., J. F. Nieuwenhuijsen, 55 j-. Kloppersingel: P. Kreulen—Behagel. 52 j., Zaar.enlaan. ADVERTENTIE FINIfMOLSE O- VERDELGT MUIZEN De oudste inwoner van Twente, de heer J. M. Hagemeier te Enschede, is in de afge lopen nacht in de ouderdom van 101 jaar overleden. Bloemendaal De heer P. Bakker overleden In de ouderdom van 59 jaar is plotseling overleden de heer P. Bakker, opzichter lste klasse chef der werkplaatsen bij de dienst van Publieke Werken der gemeente Bloemendaal, De heer Bakker kwam in Juli 1930 in dienst van de gemeente. In die dertig jaar heeft hij een groot plichtsbesef getoond en de dienst verliest in hem een uitstekend ambtenaar. In de oorlogsjaren heeft de heer Bakker zich bijzonder geweerd met het onderbren gen van vele tientallen onderduikers. Bij het verborgen houden van benzine en olie, hetgeen door verraad aan het licht kwam, is hij in moeilijkheden gekomen. Dit heeft mogelijk zijn gezondheid gesohokt. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: A. v. d. Haak—Heemskerk, H. W. M. J. v. d. Haagen—de Groot, z.; J. M. C. Leemhuis—Haccou, z. ONDERTROUWD: A. Hesselink en S. v. d. Berg: A. Gort en H. de Rooij. GEHUWD: H. Kroon en A. W. M. Peij- nenburg; J. J. Th. Huigen en P. C. A: Hof meester. OVERLEDEN: Wed. J. E. Th. v. Hoorn- Schouwenburg, 84 j.; J. W. H. van Staa, 78 j.; B. Gmelig, 74 j. Amsterdam wil drie ton beschikbaar stellen In het najaar van 1949 zijn te IJmuiden proeven genomen met een mobiele radar installatie. De resultaten van deze proeven hebben het vertrouwen gewekt, dat met een havenradar schepen bij slecht zicht de pie ren van IJmuiden kunnen binnenvaren. Een commissie van deskundigen is tot de slotsom gekomen, dat een havenradar- installatie te IJmuiden in het belang van de havens aan het Noordzcckanaal moet worden geacht. Het radarstation zal moeten worden uit gerust met twee panoramaschcrmen, die gelijktijdig in werking zün en die beide bestrijken een gebied met een straal van 10 km., waarbinnen van de daar gelegen objecten op eenvoudige wijze peiling en afstand worden opgegeven, en een gebied met een straal van 3.5 km., gerekend van het midden tussen de koppen van de pie ren af, waarvan een beeld schaal 120.000 wordt verkregen. Daar het gebruiken van deze installatie ten nauwste verband houdt met het bin nenloodsen der schepen, zal de installatie bediend moeten worden door het Loods wezen. De installatie zaldaartoe in ge bruik moeten worden gegeven aan het rijk. Van een Nederlandse industrie is een aanbieding voor een volledige havenradar- Het Kerstfeest der minder-bedeelden De plannen van het Leger des Heils Majoor D. J. Korts van het Leger des Heils te Haarlem schrijft ons: Duizenden zien weer uit naar wat het Leger des Heils dit jaar doen zal om het Kerstfeest werkelijk tot een „feest" voor hen te maken. Wij zijn gereed met onze plannen. De honderden levensmiddelen-paketten zijn reeds besteld! Deze bevatten dit jaar: een worst, boter, vet, een blik sperciebonen, thee, cacao, suiker, een koek. pudding, een krentenbrood en een Kerstboek. Dit te ontvangen betekent een heerlijk Kerst maal te kunnen samenstellen met een tractatie. Met een groot aantal logement-bewoners en andere alleenstaanden hopen wij op het Kerstfeest aan te zitten voor een eenvou dig maar smakelijk Kerstmaal. Honderden kinderen die thuis geen Kerstboom hebben, hopen wij rondom de Kerstboom te verzamelen en te onthalen op een heerlijk feest met ruime tractaties. Dan zijn er de kinderen van onze Zondag school met wie wij een mooi Kerstfeest willen vieren. Meer dan honderd kinderen ontvangen bovendien een warm kleding stuk zoals trui, pullover, ondergoed e.d. De pupillen van ons Jongens-Tehuis alhier willen wij met Kerstfeest eens wer kelijk verrassen. Ook werken wij mede om de gedetineer den een Kerstverrassing te bereiden. We zijn er zeker van dat ieder onze plannen toejuichten en wij verwachten, dat velen zullen willen medewerken ons die financieel ook mogelijk te maken. Ons Gironummer is 439041 ten name van: Leger des Heils Haarlem, Schagchel- straat 26. De Kerstpotten staan op 14, 15 en 16 December in Haarlem en op 20 en 21 December in Heemstede en Bloemendaal. De Kerst-geluidsauto rijdt op 12, 13 en 18 December. installatie ontvangen voor de totaal-prijs van 252.000. Daarbij komen nog de kos ten van de communicatie-apparatuur ad 23.000, die van de staalconstructie voor de plaatsing van de radarantenne op de semafoor te IJmuiden, geraamd op ƒ10.000, alsmede een post voor onvoorziene kosten van 25.000, zodat in totaal nodig zal zijn 310,000. Deze uitgave is van buitenge wone aard en zal uit buitengewone midde len moeten worden bestreden. De gemeenteraad van Amsterdam wordt door B. en W. voorgesteld voor het aan schaffen on opstellen van een havenradar- installatie in de haven van IJmuiden be schikbaar te stellen een bedrag van 310.000. Maatregelen ter beperking der credietverlening Op 6 December is een regeling bekend gemaakt, die met ingang van 1 Januari 1951 voor de handelsbanken en de land- bouwcredietbanken zal gelden voor het verlenen van credieten. De achtergrond van de regeling wordt gevormd door de belangrijke stijging in de credietverlening door het Nederlandse bankwezen aan het bedrijfsleven. Deze ere- dietvorming betekent een inflatoire factor, die mede bijdraagt tot de vergroting van het tekort op de betalingsbalans. Het pro. ces van geldcreatie door het bankwezen dient door de centrale bank met haar dis- contopolitiek te kunnen worden beïnvloed. De door de Nederlandse Bank aangekon digde maatregelen hebben de bedoeling deze beïnvloeding mogelijk te maken, het- geen slechts kon geschieden door een grens te stellen aan de vrijheid voor de banken om geheel naar eigen inzicht schatkist- papier om te zetten in bedrijfscredieten. Bennebroek BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Simon Albertus, z. van L. M. Langeveld en \A. M. Kromhout; Eduard Petrus Maria, z. van J. G. Lommerse en P. M. Schrama. OVERLEDEN: L. F, A. v. d. Sluys, v., 67 j.; J, de Lange, m., 89 j.; D. Treffers, m„ 2 dagen. Heemstede SINT-NICOLAAS BEZOCHT DE INDISCHE BUURT De traditie getrouw heeft Sinterklaas ook ditmaal weer zijn tocht door de Indi sche buurt gemaakt, waarbij hij werd voor afgegaan door het fanfarecorps „Exselsior". Het weer werkte buitengewoon mede, zodat het. aan belangstelling niet ontbrak. Op Zondagmiddag a.s. lcomt St. Nicolaas bij de kleintjes vah de Buurtvereniging „Res Nova" op bezoek, hetwelk ditmaal in het Sportparkrestaurant zal plaatsvinden. De kinderen worden per touringcar naar de zaal gebracht. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Ned. 1947 97 gl 97 A. K. U 171% 171% Lever Brothers 219)4 219% Philips Gloeil. 230 gl 230 Kon. Petroleum 298% 298% A'dam Rubber 125 gl 125% Holl. Amer. Lyn 174 174 Ned. Scheepv.Unïe 152% gl 153% H. V. A 115% 116% 104% 104% Afnsterd. Bank 166 165% Rotterd. Bank 176% gl 176 Twentse Bank 174% 174 Anaconda Copper 38 a/ie 38% Bethlehem Steel 46% 48 Republic Steel 43»/w 44 52% 53 Tidewater 35 35 122 122 ^"voor de kinderen Met een lekker gangetje dreef de plank de beek door. Rick en Bunkie zaten er veilig op en zagen de oevers van de beek langzaam voorbijgaan „Dat gaat fijn zo, hè?" lachte Rick. „Nou," zei Bunkie. „Maar we moeten wel goed uitkijken, anders drijven we het dorp voorbij!" Het lekkere lentezonnetje scheen op het water, dat zachtjes tegen hun vaartuig kabbelde. Eindelijk riep Bunkie: „Kijk, Rickwe zijn er! Daar zie ik de eerste Kabaulerhuisjes!" Hij had gelijk; ze hadden het dorp bereikt. Bij een bocht, waar de plank dicht langs de oever van de beek schuurde, stapten ze aan land. En toen waren ze gauw thuis. Ze betraden het wortelpaadje naar Pilon's boomhuis en gingen binnen. „Zo, zijn de lieren daar?" lachte hun gastheer. „Lekker gewandeld?" „Ja," zei Bunkie. „Maar het was haast verkeerd afgelopen!" En toen vertelden ze hun avontuur met de jongen. Schaken Tournooi te Amsterdam Drie afgebroken partijen uit de zeven tiende ronde zijn Woensdagmiddag om drie uur wederom afgebroken. Najdorf—Stahl- berg na 82 zetten; Gudmundsson—O'Kelly na 105 zetten; Szabados—Reshevsky na 75 zetten. In deze laatste partij deed Reshevsky na 58 zetten een remiseaanbod, dat Szabados niet aanvaardde, Des avonds werd de partij Gudmundsson O' Kelly zonder verder spelen remise gegeven. Vanochtend is de partij NajdorfStahl- berg voortgezet en na de honderdste zet heeft Stemberg opgegeven. Najdorf heeft thans 14 punten; Reshevsky 12 punten en een afge broken partij en Stahlberg 12 punten. Er moeten nog twee ronden gespeeld worden. Voetbal Jeugdwedstrijd gaat niet door Om het terrein voor de Zondag te spelen wedstrijd Haarlem -KFC in goede staat te houden gaat de voor Zaterdagmiddag vast gestelde oefenwedstrijd tussen twee jeugd- elftallen, ter voorbereiding van het jeugd- tournooi van de FIFA, niet door. Sport in 't kort WATERPOLOTOURNOOI. Het jaarlyks waterpolotournooi van DWR om de „In memoriam D. E. van Leersum wisselprijs" zal Dinsdag 12 December in het Sportfond- senbad worden gehouden; de deelnemende ploegen zijn: Haarlem. HVGB, HPC, DWT en DWR. Ook wordt de dameswedstrijd DWR—HVGB gespeeld. SCHEEPVAART Alhena, 6 verw. Montevideo. Aldabt, pass. 5 Madeira Algorab, 5 v. Damman n. Bahrein. Alioth, 5 v. Porto Alegre n. Rio Grande. Almkerk, 5 te Suez. W. Ouessant. Aalsum, 5 225 m. z. Freetown. Abbekerk, 6 verw. Cochin Alderamin, 5 v, douala n. Abidjan. Andijk, 5 775 m. W.ZW. Flores. Arkeldijk, 8 775 m. O. Kp. Race. Armilla (t), 5 v. Pladju n. Singapore. Agatha (t) 1 v. Fulo Sambu n. Pladju. Arundo, 5 00 m. Z. Rio grande. Alblasserdijk, pass. 6 Flores. Algenib, 6 v. Recife n. Paranagua. Alkaid, 6 v. Las Palmas n. Recife. Alnati, 0 bij Teneriffe. Amstelkerk, 5 v. Dakar n. Freetown. Amstelland, pass. 6 Fernando Noronha. Amstelstad. C te Suez. Axeldijk, 0 tc Baltimore. Aalsdijk, 6 v. Havanna n. Brownville. Almkerk, 7 v. Port Said n. Genua. Ariadne. 6 te Leixoes. Amlas. 6 v. Llvorno n. Genua. Bali. 2 te Curasao v. A'dam. Bengkalls, 5 v. Djakarta n. Aden. Blitar. pass. 5 Beachyhead. Britsum, 5 v. Savona n. Casablanca. Breda, 6 te Callao. Barendrecht (t). 5 225 m. NO. San Miguel. Blijdendijlc, 5 300 m. ZO. Kp. Race. BoLssevain, C v. Buenos Aires te Santos verw Bontekoe, 6 te Soerabaja. Boskoop, G te Hamburg. Bacchus. 5 275 m. N. San Salvador. Beverwijk, G v. Vlissingen n. R'dam. Barendrecht. pass. G Azoren. Bennekom. pass. 5 Beachyhead. Bloemfontein, pass. G Kp, Verde. Blommcrsdijk. 7 v. Antwerpen. Cameronia, 4 v. Colombo. Cistula, 6 v. Kotka n, A'dam. Corllla (t), 5 530 m. ZW. Fayal. Caltex Delft, pass. 5 Kp. Roca. Caltex Noderland, 6 te R'dam v. Rastanura. Caltex Pernis, 5 v. R'dam n. Rastanura. Caltex Pornis. pass. 6 Ouessant, Caltex The Hague, 6 v. Suez. Caltex Utrecht, pass, 6 Gibraltar. Clavella, pass. G Masirah ejl. Cyrenia, 5 te Aden. Delfshaven, 5 v. St. Vincent. Dulvehdrecht (t), 5 450 m, Z.t.O. Recife. Dlemerdijk, 6 v, Antwerpen n. R'dam. Dalerdijk, G te Los Angeles. Drente, 3 v. San Francisco te Portland. Dulvendi.ik, G v, Cristobal. Elmina, 6 v. Takoradl n. Lagos. Ena (t), 5 950 m. ZW. Fayal. Etrema (t), 5 bij Montserrat. Erinna (t), 2 v. Soerabaja te Balipapan. Edam, 5 te Philadelphia. Esso Amsterdam, pass, 6 Mona Passage, Esso Den Haag. pass, 7 Sombrero eil. Gaasterkerk, 5 te Durban. Gouwe, 6 v. Pitea n. R'dam. Garoet, 7 te R'dam v. Djakarta. Groote Beer, 6 pass. Makassar. Grootekerk, 5 v. Durban te East London. Haarlem, 5 v. Port au Prince. Hecuba, 5 v. Aruba n. Punta Cardon. Heelsum, 5 625 m. W Flores. Helicon. 4 v. Turkseil, n. Laguaira. Hestia, 5 950 m. O.NO. Sombrero. Hydra, 5 v Antwerpen n. A'dam. Helder, 5 v. Montevideo n. Rio Grande. Hera, 6 te San Juan. Hercules, 6 bij Weser Vuurschip. Hector, 6 te Saloniki. Hecuba, 7 v. Punta Cardon. Hos, 6 v. Caracol te New York verw. Indrapoera, pass. 6 Gibraltar. 10 12 u. verw Rotterdam. Jupiter. 5 v. Gibraltar n. R'dam. Jobshaven, 5 100 m. N.NO. Teneriffe. Jagers Fontein, pass. 6 Kp. Guardafui. Kertosono, pass. G Messina. Kota Agoeng, 6 rode Belawan. Kota Baroe, 6 v Singapore n. Makassar. Keilehnven, 5 v. Las Palmas, Kelbergen. pass. 5 Finisterre. Kieldreeht (t), 7 verw. R'dam. Katwijk, 0 v. Delfzijl n. Hamina. Klipfontein, 6 te Durban. Harenberg, 5 v. Bona n. A'dam. Lnngkoens, G v. Port Said. Langlee Scott, 5 v. Hongkong. Leklterkork, 5 v. Calcutta n. R'dam. Leersum, 5 in Str. Florida, Leuvekerk. 5 te Basrah. Lawak, 4 te Vancouver v. Calcutta. Laurenskerk, 7 te Aden. Lemsterkerk, pass. G Ouessant, Loenerkerk, 6 te Khorromshar. Lutterkerk, 6 v, Marseille n. Genua. Lieve Vrouwckerk, 7 v. Genua n. Antwerpen. Luna, 7 v. A'dam n. Levant. Leersum, 6 v. Mobile te Jacksonville. Maaskcrk, 5 v. Porto Amboin n. Lobito. Maasland, pass. 4 St. Paulsrocks. Mentor, 5 v. R'dam. Bertlia Hertogh wil liever niet naar Nederland Dinsdag heeft de raadsman van de partij-Aminah formeel appèl aangetekend tegen het vonnis van het Singaporese hof, waarbij het huwelijk van Bertha Hertogh ongeldig werd verklaard. Indien het hof dit beroep afwijst zullen naar verwachting de moeder en het kind Maandag per vlieg tuig naar Nederland vertrekken. Bertha zei vandaag tegen haar moeder, dat zij niet graag naar Holland ging, maar dat zij haar vader en broers en zusjes wilde zien. Zij zeide, dat zij wou proberen hen allen naar Malakka te laten komen om in Kelantan op een copra-onderneming te gaan wonen. De moslems in Singapore hebben beslo ten er tegen te protesteren dat Bertha in het klooster verblijf moet houden. Zij zijn van plan morgen een massavergadering in de moskee te Singapore te houden. BINNENLAND De Koningin heeft hedenmorgen de voltallige Indonesische delegatie voor de conferentie van Nieuw Guinea in audiëntie ontvangen. Met algemene stemmen heeft de ge meenteraad van 'sGraveland besloten de gemeente-secretaris, tevens gemeente-ont vanger,'in zijn functies te schorsen wegens slordig beheer der gemeentezaken. De be trokkene, de 36-jarige G. M. B., heeft sinds Juni ziekteverlof. De Bijzondere Kamer bij de Haagse rechtbank heeft J. B. en C. J. van der B. uit 's Gravenhage respectievelijk tot 20 en 18 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hun was ten laste gelegd dat zij, zich voordoende als illegale werkers, voor een Duitse „Abwehr- stelle" gegevens hebben verzameld, ten ge volge waarvan het zogenaamde „Hannibal Spiel" zich kon ontwikkelen en vele illegale werkers werden gearresteerd. HAARLEM EN OMGEVING De heer J. M. Boh, candidaat deurwaar der te Haarlem is benoemd tot deurwaarder bij de arrondissementsrechtbank te Amster dam ter standplaats Hilversum. Aan rle Gemeente-universiteit te Am sterdam Is bevorderd tot arts mevrouw F. Th. Aus8eo—De Vries te Haarlem. Bjj de Ned, Hervormde Gemeente te Boertange is beroepen H. J. H. Steenmeljer, candidaat te Heemstede. Toen dc bestuurder van een personen auto gistermiddag geen voorrang verleende aan een vrachtauto die van de Catharijne- brug af de Koudenhorn wilde oprijden, ont stond er een botsing tussen beide wagens, als gevolg waarvan de voorzijde van de personenauto zwaar werd beschadigd en de voorbumper van de vrachtwagen werd ver nield. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Marlekerk, 4 te Singapore. Malvlna, pass 5 Elbe Cape. Maashaven, 5 200 m. G.NO. Madeira. Meliskerk, pass. 5 Kp. Palos. Manoeran. 5 300 m. N. Kp. San rogue. Maas, 6 v. Trinidad te Paramaribo. Macoma (t). 5 120 m NO. Massawa. Marken. G v. R'dam n. Hamburg. Muiderkerk, 5 te Hamburg v. Bremen. Murena, 6 bij Kp. Bougaroni. Mirza. pass. 6 Billiton. Macuba, 7 to Curacao v. Stanlow. Madoera, 7 te Djeddah. Noordam. 5 650 m. W.t.Z. Scillies. Notos, 3 te Port au Prince v. New York. Nestor, pass. 7 Finisterre. Oranjestad, 6 te Laguaira Orestes, 5 v. San Antonio n. Montevideo. Overijsel, pass. G Kp. Degata n. Marseille. Prins Frederlk Hendrik, 4 v. Quebec. Prins Philiph Willem, 6 n. Latakia. Prins Willem II, 5 435 m. Z.ZW. Kp. Race. Prins Willem V, 6 verw. Valencia v. R'dam. Prins Alexander, 4 v. Hamburg te Southampton. Prins Willem v. Oranje 6 3R0 m. O, Kp. Race. Prins Mnurlts, 6 v. R'dam n. Valencia. Prins Joh. W. Fri60, 5 v. Montreal n. Antw. Pern'a, 2 v. Singapore n. Miri, Papendrecht, 6 te Port Said. Phrontis, 6 v. Belawan. Radja, 5 600 m. O.ZO, Fernando Noronha. Reyniersz, 5 v. Paleriibang n. Djakarta. Rijnland. 6 verw. Itajai. Rempang. 6 v. Djakarta n. Semarang. Ridderkerk, pass. 7 Gibraltar. Riouw, 6 te Port Said. Roepat, pass. 0 Suez. Rossum, 6 v. Setubal n. Vlaardingen. Rotula, 6 te R'dam v. Le Havre. Slamat, 6 v. Calcutta n. Rangoon. Sliedrecht, pass. 5 Ouessant. Sumatra. 5 v. Norfolk n. Galveston. Sehiedijk, 5 te Galveston. Salatign. 6 v. Basrah n. Bombay. Soestdijk, 5 v. Singapore n. Belawan. Salatiga, 5 te Basrah. Salawati, 5 100 m. W. Bermuda. Sibigo, 5 te Sibolga v. Padang. Sommelsdijk, 5 525 m. W.ZW. Bermuda. Sandenburgh, 5 v. Casablanca n. Londen. Scherpendrecht (tl. G 80 m. NO. Port Soedan. Stad Vlaardingen, 5 65 m. ZW. Esbjerg. Stad Arnhem, verw. 10 Sluiskil v. Huelva. Stad Alkmaar, pass. 5 Geitungen. Stad Dordrecht, verw. 8 n. Vlaardingen. Stad Breda, 6 te Los Angeles v. Curacao. Stad Haarlem, 6 v. Ancona n. Sfax. Stad Maastricht, 6 Gibraltar. Stad Schiedam, pass. G Ouessant. Straat Soenda. 2 te Buenos Aires. Sarangan. 7 v, Port Said. Somersetshire, 6 v. Ceylon n. Port Said. Tosari, 5 v. Newport News n. Philadelphia. Trompenberg, 6 verw. New Orleans. Tjipondok, 4 te Singapore. Tero, 5 v. Santos n. Montevideo. Tjibadnk, 5 v. Beira n. Lorenzo Marquez. Tankhaven II (t), 5 v. Pladju n. Soerabaja. Tankhaven III (t), 5 v. Tj. Uban n. Bangkok. Tjipanns. 5 180 m. O.ZO. Rio Grande. Tibia. 5 130 m. N.NW. Minicoy. Tabian, pass. 6 Guardafui. Tegelberg, 6 v. Singapore n. Mauritius. Tallsse, pass 6 Minicoy. Teireslas, 30 Nov. te Djakarta. Tjikampek, 5 v, Yokohama n. Buenos Aires. Tabinta, 10 18 u. verw. IJmuiden v, Djakarta. Van Riebeeck, 5 v. Djakarta n. Singapore. Veendam, 7 13 u. verw. Hoek v. Holland. Venus, 7 v. Izmir n. Limassol. Waiwerang, 5 te Djakarta v. Sibolga. Westerdam, 5 300 m. Z.ZO. Kp. Race. Wickenburgh, 5 te R'dam v. Casablanca. Winsum, pass. 6 Burlings. Weltevreden, verw. 7 v. Colombo. Zuiderkruis, 5 v. Soerabaja n. Djakarta. Zeeland (KRL) 6 te Bahrein. FEUILLETON door mevrouw Bi|leveld-Gelinck 34) Hij keek schichtig om en gaf toen óók vol gas. Het werd een jacht, ze vlogen het dorp Diemerbrug uit. Op het slechte pla veisel hotsebotste Aagje heen en weer, maar ze bleef roepen en zwaaien en haar ontvoerder moest tè veel op zijn stuur let ten om het haar te kunnen beletten. Ze keek voortdurend om. Ze reden hard, maar Hans reed harder. Hij reed geweldig, hij kwam achter 'hen, naast hen, vóór hen. Ik zal je helpen! schreeuwde hij in het voorbijgaan. En ineens, hoe hij het deed begreep ze niet, zetten hij zijn wagen schuins vóór hen op de weg. Verduiveld! riep de man naast haar. Hij moest nu ook stoppen. En Hans Preller vloog als een kat uit zün wagen en stond voor hem op de weg. Wie ben je schoelje? Politie! trachtte de ander te braveren. Laat dan je legitimatie zien! Dat is niet nodig. Dat is wèl nodig! Laat je legitimatie zien! De man rommelde, vrij overbodig, in zijn binnenzak. O Hans! smeekte het meisje, laat mij er eerst uit! Natuurlijk. Die kerel is een oplichter! Kom maar hier kindje. Toe, ga zolang maar in mijn wagen. Eerst met die vent afrekenen. Maar van de afrekening met „die vent" kwam niets. Want terwy] Hans haar vol zorg naar zijn wagentje bracht en haar daar op de voorbank installeerde, had de ander als de wind zijn motor gekeerd en weer aangezet. En toen ze beiden omkeken zagen ze hem alweer in volle vaart naar Amsterdam terugkeren. In een oogwenk zat Hans nu óók weer achter het stuur. Daar gaat hij, de ellendeling! Zullen we er achteraan? Och nee, smeekte zij, niet wéér zo'n Jacht! We halen hem toch niet meer in, hij is al veel te ver weg. Laten we.... even wachten. Hü keek in haar doodsbleek en ontdaan gezichtje. Deze tweede ontvoering had haar veel erger aangepakt dan de eerste, nu zü veel meer vermoeid was dan de vorige avond en sindsdien zoveel had beleefd. Ze klappertandde, alsof ze het koud had. Zullen we hier misschien even iets gaan drinken? vroeg hij zacht. Kijk, daar even verderop is een soort uitspanning. Graag. Hij parkeerde langs de weg en hielp haar het wagentje uit. Het was maar een zéér primitieve gelegenheid daar aan de kale weg, maar ze had hier ten minste een stoel en een glas limonade. Hü ging zwijgend tegenover haar zitten en stak een sigaret op. Zy waardeerde zyn be scheidenheid en tact. Even bijkomen, Hans. Natuurlijk kindje. Langs hen heen schoof het drukke ver keer van en naar Amsterdam. Het was eigenlijk afschuwelük zitten daar aan die rommelige weg in de benzinedamp. Op zo'n prachtige avond. Maar Hans wachtte ge duldig tot ze weer wat bü'gekomen was en weer wat kleur op haar wangen had. Gaat het nu weer? Ze glimlachte even. Ja nu gaat het weer. Zullen we opstappen? Goed. Hy betaalde en ze gingen naar het wa gentje terug. En met het portier in de hand vroeg hü: Zullen we nog even een klein eindje verder? Het is zo'n prachtige avond, Ze was eigenlük het liefst meteen naar huis gegaan, maar wilde hem dit kleine verzoek nu niet weigeren. En ze gaf toe! Nu goed, een klein eindje dan. Hy had zelfs een plaid bij zich, die hij vol zorg over haar knieën uitspreidde. Daarna zette hij zich achter hel stuur. Zit je goed? Ja. Dank je Hans. Ik zit heerlijk. Hij schakelde in en ze startten. Het was prettig te rijden in de koele avond. En het was nog steeds niet donker; typisch zo lang als de schemering duurde midden in de zomer. En nu de schrik eenmaal voorbü was, begon ze weer te praten. O Hans, ik heb een angst gehad, een angst! Je bent een reddende engel in let- terlijke zin! Een engel ben je! Hü glimlachte zün stille, gesloten glim lach. Dat hoor ik graag! zei hij. Dat je nu daar net dat tankstation uit moest komen! Hoe is het mogelijk! Wat deed je daar? Benzine innemen. Die kerels hebben me dit wagentje verhuurd met een lege tank. Na tien minuten begon ik te ram melen. Een schande! Maar ik zegen die kerels! Zonder die kerels en jouw lege tank.,., ik moet er niet aan denken! Dat je daar nu net stond toen wij er langs kwamen! Zoiets is geen toeval meer, maar een wonder! Ja, glimlachte hij weer en gaf meer gas. Ik begrijp niet, hoe dat mogeliijk is!, praatte zü door in de vreugde van haar bevrijding. Weet je wat die man zei? Dat hij een boodschap had van inspecteur Renkevoort. Je bent er aardig ingevlogen! Ik begrijp niet hoe hij dat kon weten. Ik bedoel dat het nu precies inspecteur Renkevoort was en niet een andere politie man, die bij ons was. Begrijp jij dat Hans? Nee, dat begrijp ik ook niet. Hij ging nu sneller rijden. Wat blyft de schemering lang han gen! Je hebt de lichten nog niet nodig. Je rijdt nu harder, Hans. Welnee, nog geen veertig. Ze kon niet goed op het dashbord zien, terwijl ze daar achterover geleund zat in de kussens. Een prettige wagen was het, comfortabel en hy liep licht. Ik zegen je ook als chauffeur Hans! Eerst als redder, en nu als chauffeur. Die vent reed als.als een dolle stier en ik bonkte heen en weer! Afgrijselijk was het! Ik ben je ontzettend dankbaar voor al je zegeningen. Hij versnelde nog meer hun vaart. Maar nu rij je toch meer dan veertig, zeg! Nu, vijftig misschien. We moeten niet te ver gaan. Hy gaf geen antwoord en ze voegde er even later aan toe: Nietwaar Hans? Hè kind, nog even. Een avond als deze zy'n er geen tien in een jaar! Ze zwegen nu. Om hen heen lagen de vlakke weilanden in de diepe schemering, maar lichtere nevels waasden geheimzin nig over het slapende land. Op de weg werd het stiller en ze passeerden nu de eerste brandende lantaarns. Aan hun lin kerzijde lag de Zuiderzeedijk als een rechte donkere streep tegen de nog steeds lichte lucht. Ze legde haar hand op zijn arm. Hans, het is zalig, maar ik ben erg moe. Laten we nu omkeren. Als je het zalig vindt, rijd ik nog door! Nee toe, ik méén het. Weet je waar ik aan denk?, begon hij. Dat mijn wens nu toch vervuld is. Ik wou vanavond een autotochtje met je maken en nu is dat toch gebeurd! - Ze glimlachte. Ja, dat is waar. Het is goed, dat ik mijn gehuurde wagentje toch maar ben gaan afhalen. Een prettig wagentje hè? Ja, heel prettig. Maar toe Hans, nu zü'n we Muiden al voorbij. En het wordt nu toch ook donker. Keer nu alsjeblieft om. Ik was van plan, vervolgde hij, om een tochtje solo te gaan maken. En nu zit jij naast me. Je weet, dat ik niemand liever dan jou.... Hans, denk aan je belofte! Ja, maar jy hebt de jouwe. Wèl gehouden! Ik maak immers een autoritje met je! Maar luister nu eens Je hebt gelyk. Dan zal ik mijn belofte ook houden! Ze zwegen weer. En daarna begon ze opnieuw: Zeg Hans, nu moét je naar me luis teren! Ja? We moéten nu omkeren. Het wordt veel te laat. Wat zou je zeggen van een soupertje bij Jan Tabak. Nee. Geen kwestie van. Geen kwes tie! Ik ben werkelijk moe Hans, doodmoe! Maar ik wil met jou souperen in Jan Tabak. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6