Meerderheid tegen heffing reinigingsrechten Wat is het heste voor Uw baby VERWARMDE EPEDA MATRAS j. TH. KORT CjCort en Bondig^) Vrijdag 8 December 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 5 VAN BLOEMENDAAL De gemeenteraad van Bloemendaal is Donderdagmiddag in een spoedvergadering bijeengekomen ter behandeling van vier punten. Drie er van moesten behandeld vorden naar aanleiding van besluiten of mededelingen van Gedeputeerde Staten. In de eerste plaats werd een bespreking gvoerd over het besluit van Gedeputeerde Staten, inzake de Hartenlustschool. Het „adsbesluit tot opheffing der school is ver- ::etigd en B. en W. stelden voor niet bij de Kroon in beroep te gaan. De heren -jrion, Smidt van Gelder (beiden V.V.D.) en F eye n (K.V.P.) vroegen enige .nlichtingen en mr. Vliegen (Arbeid) :ted mededelingen over de huidige stand ran zaken. Het aantal leerlingen is de laat je maanden gestegen en dank zij het hoofd, heer J, Buys, biedt de school goede perspectieven. 'Wethouder mr. R oh ling (K.V.P.) zette rveneens uiteen, dat het op het ogenblik poed gaat op de Hartenlustschool en ook hij Vas van mening, dat met de aanstelling ran de heer Buys tot waarnemend hoofd sn goede keus is gedaan. Het plan was in reze vergadering reeds met een voorstel te amen om de heer Buys tot definitief hoofd benoemen, doch het advies van de in fectie van het lager onderwijs is nog niet innengekomen. Het voorstel van B. en W., om niet in kroep te gaan, werd met algemene stem- sen aanvaard. Met de stemmen van mevrouw Dal- seyer en de heren Schulz en De Vassy lallen Arbeid) tegen werd besloten tot ijjzlfiing van het voorstel aan de Kroon, inzake de verhoging van het maximaal >antal vergunningen ingevolge de Drank- set en tot vaststelling van een verordening over de slijtvergunningen voor het gebied Bloemendaal en Overveen. De laagste inschrijving voor de bouw ran veertien woningen aan de Donkevelaan j'oor de Woningbouwvereniging „Bloemen- iaal-Noord" is ver beneden de raming ge lleven. Daarom besloot de raad tot ver hoging van het voorschot met 20.000. De auren zullen ook verhoogd worden. De voorzitter, burgemeester jhr. mr. C. A, den T e x, deelde mee, dat volgens des morgens telefonisch ontvangen mede- teling Gedeputeerde Staten zich Woensdag set de aangevraagde credieten, welke op te reorganisatie van de vuilnisophaaldienst betrekking hebben, verenigd hebben, mits ce raad voor 1951 besluit tot heffing van reinigingsrechten tot een totaal bedrag van 20.000. B. en W. stelden voor in principe ie besluiten de rechten te heffen. Dan is iet mogelijk onmiddellijk tot aanschaffing van twee vuilnisauto's met roltrommel over te gaan. Wordt de aankoop langer uit gesteld, dan zullen cle kosten ten gevolge van cle prijsstijging 5350 hoger worden. Mi'. W i 1 d t Meyboom (V.V.D.) meen de, dat onder geen enkele voorwaarde de burgerij een nieuwe belasting moet worden opgelegd. De gemeente dient de kosten voor de reiniging uit de gewone middelen te bet. talen, De heer Schulz merkte op, dat de reorganisatie pas in 1951 haar beslag zal krijgen. Daarom behoeft er thans geen ge forceerd besluit te worden genomen. Aan gezien de te verwachten resultaten van de ■ganisatie niet bekend zijn, achtte spre ker het onjuist nu reeds een beslissing te nemen. De heer Smidt van Gelder (V.V.D.) was van mening, dat als op het ogenblik Gisteren werd in het gebouw van de N.V. Chemigrafische Kunstinrichting Polygraph ie heer G. Bouman gehuldigd, wegens zijn mden jubileum als chemigruaj. De heer A. Labeur feliciteert namens de directie de jubilaris (rechts). geen beslissing genomen wordt, het ge meentebestuur eind 1951 niet met de reor ganisatie gereed zal zijn. De Voorzitter betoogde, dat Gede puteerde Staten inschikkelijk zijn. Zij maken het mogelijk de auto's zo spoedig mogelijk aan te kopen. Daarentegen willen Gedeputeerde Staten rechten heffen en de bewoners moeten daaraan medewerking verlenen. Wethouder Van Geluk (V.V.D.) zette uiteen, dat het van belang is de auto's on middellijk aan te schaffen, anders zal bin nenkort een hogere prijs betaald moeten worden. Bij uitstel zullen er moeilijkheden ontstaan. De huidige contractant weet nog niet waarheen hij het vuilnis moet brengen. Voorts zette spreker uiteen, dat de rechten lager zijn dan in andere gemeenten. Met 13 tegen 5 stemmen besloot de ver gadering niet over te gaan tot heffing van reinigingsrechten. Tegen stemden mevrouw Fahrenfort, de heer Smidt van Gelder (bei den V.V.D.) en de drie wethouders. Bij de rondvraag informeerde de heer Lagendijk (A.R.) naar minder goede verlichting in de omgeving van de Beks- laan, waarna de heer Van Geluk mee deelde, dat als er lampen stuk zijn de poli tie waarschuwt. Mevrouw Dalmeyer vroeg of het juist is, dat tijdens een persconferentie over de Kennemer Duinen meegedeeld is, dat de raadsleden hel standpunt van B. en W. delen. Indien de kwestie in een openbare vergadering behandeld zou zijn, dan zou gebleken zijn, dat enkele raadsleden er een andere mening op na hielden. De Voorzitter antwoordde namens de raadsleden gesproken te hebben. Na de bespreking in de raad is geen stemming gehouden, doch spreker was uit de debat ten tot de conclusie gekomen, dal vele raadsleden de mening van het college deelden. ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR AMSTERD. RIJTUIG MAATSCH. Rapport-Langemeijer geen grondslag voor oplossing politievraagstuk Met betrekking tot het vraagstuk om trent de organisatie der politie meent de minister van Justitie dat het rapport van de commissie-Langemeijer bezwaarlijk de grondslag lean leveren voor een goede op lossing. Het nadien gevoerde overleg van de minister met zijn collega van Binnen landse Zaken heeft hem de overtuiging gegeven, dat door voortgezet beraad een aanvaardbare oplossing van de bestaande moeilijkheden kan worden gevonden. Van rivaliteit tussen Justitie en Binnen landse Zaken is daarbij geen sprake, zo deelt minister Struycken mee in de memo rie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Justitie. Het ligt in het voornemen van de mi nister in de loop van 1951 en 1952 gelei delijk over te gaan tot de benoeming van enkele vrouwelijke ambtenaren in de hoge rangen (officier der rijkspolitie 2e en le klasse en dirigerend officier der rijks politie 3e klasse), teneinde op het gebied der kinderpolitie werkzaam te zijn. Uitslag verkoping De uitslag van de Donderdag gehouden verkoping ir. het verkooplokaal Notarishuis aan de Bilricrdijkstraat in Haarlem luidt: Zomervaart 126 f8650, H. Zwart qq.; Rijksstraatweg 200 :"?100, J. C. Demoi'.ié c.s Rijksstraatweg 202 £7405, A. J. van Gijn qq Rijksstraatweg 204 f7110, A. J. van Gijn qq.; Rijksstraatweg 206 f 6700. J. C. Demoitié c.s.; Schermerstraat 4 f 5505. H. M. Fockens qq.; Haarlemmerstraat 64, Zandvoort f 4000, A. Gerritse; Parallelweg 31 en 31 a, Zandvoort f 5705, Mr. B. E. van Tijn qq.; Tramweg 24 en 26. Zandvoort f7805, S. L. Mok qq.; H. W. Mesdaglaan 33, Heemstede f 8300, J. B. Kroon v. Diest qq.; Brouwersstraat 23 f3200, C. Koning; Vooruitgangstraat 23 f 3300, A. Vos; Regulierstraat 31 en 33 f 6160. G. J. Gielis; Regulierstraat 1 uitgesteld; Bankastraat 26 f 3710, D. Swakman; De Clercqstraat 95 f 4500, J. v. d. IJkhofKostverlorenstraat 112, Zandvoort ƒ8500, Sj. K. Zonneveld; Roos- veldstraat 14 f3305, H. J. J. Toele; Brede- rodestraat 32, Zandvoort opgehouden f 12.400; Aelbertsbergstraat 60 f3950. B. P. Oudkerk; Van 't Hoffstraat 128, 130 en 132 f 11.900. L. F. Cohen; Leidsevaart 466 zw. en rd f 9305, S. L. Mok qq.: Korte Begijnestraat 29 f4225, M. Kamerman: Eindenhoutstraat 33, opge houden f 8500; Vlamingstraat 15. niet geveild; Oranje Nassaulaan 60, Overveen f7600, J. W. G. Anschütz qq. ADVERTENTIE Dat is niet zo een, twee, drie uit te maken, de kleding, het wassen, de nodige ruster is zo veel. Wat betreft de keuze van luiers, daarover bestaat geen twijfel. Teddy-luiers zijn heerlijk zacht en absorberend en toch enorm sterk. Geen zorg meer voor de luierwas. Teddy-luiers drogen snel. Nu de St. Nicolaasdrukte voorbij 's- kunt U rustig Uw Baby-uitzet uitzoeken. Luiers Tetra en Oogjes ƒ1.10 - 1.35 - 1.45 - 1.65 ^lVeeKt_ VOOR DE BABY Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 7 December 1950 GEHUWD: 7 Dec., K. A. W. van Borkum M, J. Weber; F. A. Kolder en H. M. Bot- tutga; U. A. J. Boxma en B. Tijdgaat; C. A. Xunnink en H. Abbink. BEVALLEN van een zoon: 6 Dec., H. J. SniitSchlötz; W. C. A. Deenvan der Wal; S. I. van Ommerenvan den Brande; 7 fee T. H, van den HeuvelWortel; C. J. •in Gulikvan der Putten; L. Groeneveld r-Kotel, 2 z.; M. E. A. Krouwelsvan den H^ek. BEVALLEN van een dochter: 6 Dec.. W. D. Hes—de Jong: M. E. AuberlinRosbak. OVERLEDEN: 4 Dec.. G. Koot, 75 j., U'idsevaart; 6 Dec., W. J, J. H. Deneker «uschen, 74 j., Hospeslaan. Coupon stof en microscoop gestolen De recherche heeft een dertigjarige koffie- brander aangehouden verdacht van dief stal van een coupon stof van drie meter lengte uit een winkel in de ochtend van 5 December. Hij heeft dit feit bekend en voorts nog onthuld, op 18 April uit een andere winkel een microscoop te hebben gestolen. Het microscoop had hij verkocht voor f 12.50. In de afgelopen nacht is in een papier fabriek te Wormer de 38-jarige arbeider C. Molenaar uit De Rijp met zijn hoofd tussen liftvloer en liftkoker bekneld geraakt. Hij was op slag dood. ADVERTENTIE NU OPGELET! VOOR LIJDERS AAN RHEUMATIEK EN ISCHIAS en verder voor hen die met koude te kampen hebben. DE -PA Een aangename constante warmte (naar eigen verkie zing te regelen) en volkomen veilig. VOORRADIG IN DE SPECIAAL ZAKEN Haarlem Heemstede Zandvoort De Heemsteedse melksanering Keus uit twee bezorgers zou verplicht worden Naar wij vernemen zou het college van Burgemeester en Wethouders van Heem stede overwegen aan de coöperatie van Heemsteedse melkhandelaren de eis te stellen met ingang van l Januari 1951 ernst te maken met de bij de invoering van de melksanering beloofde keuze uit twee leveranciers. Indien aan deze eis niet voldaan zou worden, zouden B. en W. zich in het be lang van de Heemsteedse huishoudens ge noodzaakt zien de sanctie op de sanering, die op 1 Janari afloopt, niet te verlengen. Men zal zich uit onze vorige berichten over de melksanering herinneren, dat de grote grief van de cliënten tegen de ra tionalisatie is, dat er van de toegezegde keuze uit twee handelaren niets terecht kwam, omdat de „tweede keus" pas in de middag bezorgde. De eis van B. en W. houdt dan ook in, dat thans door twee melkhandelaren voor de middag zal moe ten worden bezorgd. Er is een protestactie tegen de melk sanering gaande geweest, waarvan de or ganisatoren er in geslaagd zijn ongeveer duizend handtekeningen van ontevredenen te verzamelen. Deze zijn overhandigd aan de Vertrouwenscommissie, die in haar in het begin van Januari te houden verga dering zal beslissen wat er met deze handtekeningen zal gebeuren. De vereniging „Buurtbelang Aerden- hout-Bentveld" zou een aantal klachten over de sanering verzameld hebben, doen van de zijde van de coöperatie werd op gemerkt, dat het aantal klachten over de sanering zo gering is, dat de Vertrouwens commissie deze niet in een extra vergade ring behoeft te behandelen. Een negatief antwoord op de in de enquête aan de cliënten voorgelegde vraag „Bent u voor of tegen de sanering" bete kent dan ook in het geheel niet dat men met concrete bezwaren tegen de regeling is gekomen Voorts werd van de zijde van de coöpe ratie aangevoerd, dat men zich precies houdt aan de voorschriften van het Be drijfschap en dat dit zich tot nu toe met de uitvoering van de rationalisatie heeft accoord verklaard.De melkhandelaren kun nen aantonen, dat het niet mogelijk is tenzij dan na prijsverhoging een dub bele bediening per wijk in te voeren, al worden reeds nu de cliënten die dat wen sen waar mogelijk geholpen. Als regel gaat dat echter alleen in de straten en lanen die in de buurt van de grens tussen twee bezorgsecloren liggen. Britse regeringsverklaring: „Niemand weet hoe het zal aflopen" Shir.well, de Britse minister van De fensie, heeft Donderdag in het Lagerhuis „met grote nadruk" verklaard, dat „wij, noch de Amerikaanse autoriteiten ook maar denken aan een ontruiming van Korea". Shinwell zeide dat op vragen na het voorlezen van een verklaring over de Koreaanse crisis, waarin hij het Huis waarschuwde zich voor te bereiden op nog slechtere tijdingen. Sprekende over Attlee's conferentie met Truman zeide Shinwell, dat de toestand „vol gevaren en moeilijkheden" is. „Nie mand weet hoe het zal aflopen". Beeldende kunst Expositie van aankopen door Rijk en gemeenten De in het museum „Het Huis Van Looy" te Haarlem gehouden expositie van werken, aangekocht door Rijk en gemeenten, wekt gemengde gevoelens. Uiteraard is zij niet representatief voor het Haarlemse niveau, want de kunstenaars die zich een kring van kopende bewonderaars hebben weten te scheppen ontbreken hier. Dat wil niet zeg gen dat het hier getoonde niet enige inte ressante werken bevat, maar toch doet het algemene peil van deze collectie eerder aan een inzinking denken. De technische vaar digheid, de zorgvuldige beoefening van het métier ontbreekt bij verschillende ver tegenwoordigde kunstenaars en het kopende publiek schijnt dit te beseffen. Een ten toonstelling als deze werpt vragen op, die niet gemakkelijk te beantwoorden zijn. De opvatting dat de functie van de vóór oorlogse Maecenas, de rijke amateur die het werk van veëlbelovende kunstenaars kocht, thans door de overheid zou zijn ovei'genomen is onjuist. Veelbelovende kunstenaars vinden in de kunsthandel nog wel aftrek voor hun werk, terwijl de uit zonderlijk begaafden hun Prix de Rome en andere beloningen kunnen verdienen. De vroegere Maecenas koos uit de gehele groep van artisten, maar bij deze aan kopen door Rijk en gemeenten is de keus beperkt. Van de voor ons nieuwe en interessante werken noemen we de beide stillevens met vissen van P. van Heerden. Dat met het zóér ruige oppervlak (nr. 23) is zéér ge voelig voor de hoek waaronder het licht erop valt. Daarom is nr. 24 te prefereren; ook al van wege het subtiel getroffen co- loriet. Van Damave is het in beige behan delde kleine stukje „Sneeuw" een fijn werkje. Het „Heuvellandschap" van G. Houbein is romantisch en x*oept een ver gelijking op met „Geuldal" van Alb. Loots, wiens zelfportret een fris en fors stuk is, behoudens de zwakke expressie van het beschaduwde oog. Belangwekkend is het geschematiseerde Duinlandschap van G. Rober, die ook met zijn twee tekeningen „Sonate pathétique" originele wegen in slaat. H. SCHMIDT DEGENER. Amateur-genealogen bijeen Woensdag hield de afdeling Haarlem van de Nederlandse Genealogische Vereniging in het gebouw St. Bavo een goedbezochte vergadering ter opening van het wintersei zoen. Nadat de plaatselijke voorzitter de vergadering had geopend, gaf hij een resu mé van wat de afdeling dit jaar gepresteerd heeft. Dit waren in hoofdzaak de verzor ging van een stand op de tentoonstelling voor vrije tijdsbesteding in het Concertge bouw en de arbeid in de „Contactafdeling", die nu bijgewerkt is, zodat men thans de leden die over een zelfde familie gegevens bezitten binnen enkele dagen met elkaar in contact kan brengen .Voorts deed hij enige mededelingen over de samenwerking met de Zuidholiandse Vereniging' „Ons voorge slacht" en over een reeks radiovoordrach ten. Vervolgens was het woord aan drs. A. J. van I-Iouwelingen Rijkhoek, die een lezing hield over de letters en het schrift in de loop der tijden. Door het bezit van het letterschrift is onze cultuur in staat, wat overgeleverd is te bewaren en door te geven. Ons huidige schrift is tot ons ge komen via Ierland waar het door de mon niken ontwikkeld werd naar Romeinse en Byzantijnse voorbeelden. In het rijk van Karei de Grote werd het geleerd aan de schrijfscholen die Alcuin daar stichtte. Werd in de middeleeuwen de schrijfkunst vooral in de kloosters beoefend, vooral na de uitvinding der boekdrukkunst kwam hierin verandering. Het schrift wordt veel meer een „gebruiksschrift", dat aaneen ge schreven wordt. Vooral Nederlandse schoonschrijvers als Jan van de Velde en Maria Strick bereikten in de calligrafie een grote hoogte. Dit werd mede mogelijk door het gebruik van de ganzeveer die de rieten pen als schrijfmateriaal vervangen had. Door de uitvinding van de stalen pen, en nog meer door die van vulpen en ballpoint, zijn de mogelijkheden om „schoonschrift" te leveren ten zeerste gedaald. Nadat enige vragen waren beantwoord, dankte de voor zitter de spreker voor zijn interessante lezing, waarmede de aanwezigen van harte instemden. Na de pauze ontstond een ge animeerde gedachtenwisseling, waarbij vooral de Hugenoten en hun invloed op de Nederlandse familienamen in het middel punt der belangstelling stonden. Burgerlijke rechtsprocedures duren vaak te lang Minisier wil daar verandering in brengen De minister van Justitie is van oordeel, dat de burgerlijke rechtsprocedure in veel gevallen te lang duurt en te kostbaar is. De oorzaak van deze ongewenste situatie ligt voor het grootste deel niet in de wet, maar bij de practijk. De minister wil nu de justitiabelen de keus laten tussen de huidige en een snelle procedure. Om dit ie bereiken zal het Wetboek van Burger lijke Rechtsvordering op een aantal pun ten incidenteel worden gewijzigd. De nieuwe regeling van de cassatie procedure, die cassatie wegens schending van het recht en van standaard-contracten en reglementen zal introduceren en de mogelijkheid kent van cassatie met over slaan van het appèl, heeft het departement reeds verlaten. Een ontwerp voor een kantongerechtsprocedure, waarbij aan par tijen de keus gelaten wordt de thans ge bruikelijke dan wel een geheel mondelinge procedure te volgen, is reeds om advies gezonden aan de staatscommissie voor de burgerlijke wetgeving. Het advies dezer commissie kwam op sommige punten niet overeen met de wensen van enkele voor aanstaande kantonrechters. Een hoofdamb tenaar van het departement is thans voor enige tijd als plaatsvervangend kanton rechter werkzaam teneinde in de practijk te kunnen nagaan, welke wijzigingen no dig, wenselijk en mogelijk zijn. Minister Van den Brink als Sint Nicolaas De heer J. Wisman, die dit jaar intensief gestudeerd heeft voor het Middenstands diploma, heeft dit ijveren beloond gezien. De post bracht hem op de verjaardag van St. Nicolaas een pakketje van de minister van Economische Zaken, dat een encyclo paedic bleek te bevatten. In een begelei dend schrijven uitte minister Van den Brink zijn waardering voor het feit dat de heer Wisman als oudste van de groep Ne derlanders die dit jaar het middenstands examen aflegde, is geslaagd. De heer Wisman, een inwoner van Oranjewoud, is 42 jaar oud. ADVERTENTIE MUNDHEIM^T r sloHen altijd bollen I jffi Gemeente Utrecht gaat voprlichten De gemeenteraad van Utrecht heeft na emge discussie een voorstel van B. en W. aanvaard tot aanstelling van een ambte naar, die belast zal worden met de voor lichting. Men beoogt hiermede de voorlich ting van de burgerij via de plaatselijke en eventueel de landelijke pers, voorlichting van de Utrecht bezoekende vreemdelingen, voorlichting omtrent Utrecht in geheel Nederland en het buitenland en tenslotte voorlichting aan Utrecht over wat elders gebeurt. Ook zal de ambtenaar werkzaam heden kunnen verrichten op cultureel en economisch terrein door contact te onder houden met instellingen als de Kamer van Koophandel, het Economisch Technisch In stituut, de spoorwegen en de jaarbeurs. Minister Struycken voelt niets voor verbieden van stakingen Een aantal leden der Tweede Kamer heeft in het Voorlopig Verslag over de be groting van Justitie afkeuring uitgesproken over de havenstakingen, die in Augustus hebben plaats gehad. Die leden vroegen zich af of het niet op de weg van de wet- ever ligt, strafrechtelijk optreden tegen dergelijke niet gerechtvaardigde ontwrich tingen van het economisch leven mogelijk te maken en stakingen te verbieden, nu in alle bedrijven de lonen zo nodig van over heidswege kunnen worden vastgesteld. In zijn antwoord zegt de minister van Justitie, dat hij onder de huidige omstan digheden geen reden aanwezig acht. deze vraag bevestigend te beantwoorden, reeds op deze grond dat de loon vaststelling im mers in feite niet in alle gevallen van overheidswege geschiedt en een zodanig ingrijpen van de centrale overheid in dc verhoudingen in en tussen de bedrijven ook niet in alle gevallen als de meest wense lijke oplossing moet worden beschouwd. Een andere vraag is, aldus de minister, of een verbod van het aanzetten tot staking met het oogmerk de economische orde te verstoren aanbeveling zou verdienen. Ook deze door vele leden gestelde vraag zou de minister niet aanstonds bevestigend willen beantwoorden. Het bewijs, dat de dader het omschreven oogmerk had. zal in vele gevallen niet gemakkelijk te leveren zijn. Een andere mogelijkheid, door dezelfde leden in overweging gegeven, is het treffen van een regeling omtrent vormen, welke bij het stakingsrecht in acht genomen zou den moeten worden, zoals inachtneming van een bepaalde termijn vóór het begin dei- staking, bindende voorschriften betref fende stemming over staking en verplichte voorafgaande bemiddelingspogingen. Tegenover een zodanige regeling staat de minister in beginsel niet afkerig. ADVERTENTIE 'JlM A In de society J-'liifi'M» Davonshlre een I Londen il Lady Uavonshlfe een bekende figuur - vuor- al om haar aangeboren grncic. Tncli *a«S3l£jt Is onderstaande ioto er een van Ore (V Schaalsma uit Groningen, Geen won- fj der. 7ij draagt natuurlijk een Fanny-Hal. in V8le modellen, verkrijgbaar In elke goede zaak f 6.90 Zo nodig wetswijziging om speelclubs tegen te gaan In zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Justitie verklaart minister Struycken dat de kwestie van de speelclubs zijn bijzon dere aandacht heeft. Het betreft hier clubs, die zich aandienen als besloten gezelschap pen, welke het hazardspel in eigen kring beoefenen, hetgeen door de wet niet is verboden. De moeilijkheid is nu, aldus de minister, dat van vele dezer speelclubs het karakter van besloten kring slechts schijn is, en dat in werkelijkheid aan hel publiek gelegenheid tot hazardspel wordt gegeven. Speciaal de Haagse clubs kenmerken zich door een geraffineerde opzet, waar door het bewijs van overtreding der straf wet moeilijk te leveren valt. Onlangs zijn maatregelen getroffen om in Den Haag de controle te verscherpen. Mocht blijken, dat met de middelen, die de huidige wetgeving biedt, het bestaan der speelclubs niet af doende kan worden tegengegaan, dan zal wetswijziging overwogen moeten worden. Politie en justitie hebben voldoende oog voor de noodzaak ener bestrijding van verboden speelclubs en voetbal-pools. Op richting van gecontroleerde pools, welke niet uitsluitend een algemeen belang zou den dienen, zal slechts mogelijk zijn na wetswijziging. In hoeverre de invoering van de totali- sator invloed heeft gehad op het wedden bij de paardenrennen kan niet worden uit gemaakt, daar concrete gegevens ontbreken omtrent het wedden vóór de invoering. De indruk bestaat, dat het wedden buiten de totalisator om zeer aanzienlijk is afgeno men. In totaal bedroegen in 1949 de bruto- ontvangsten bij de totalisator ruim f 3.554.000. De meeste deelnemers blijken hun inzet ten te beperken tot het laagste bedrag. Hockey Nederlands elftal niet naar India Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Hockey Bond heeft besloten om de uitnodiging, in 1951 een tournooi door India le maken, niet te aanvaarden. De tour zou ongeveer vijf weken hebben geduurd en in November en December 1951 moeten worden gehouden. Ruim een half jaar later zouden de spelers van het Nederlands elftal wederom verscheidene weken in het buitenland vertoeven voor het Olympisch hockeytournooi, dat in de zomer van 1952 tc Helsinki wordt gehouden. BINNENLAND Dp minister van Wederopbouw en Volks huisvesting zal op 22 December tijdens een byeenkomsl in het bouwcentrum tc Rotter dam nadere mededelingen doen over een internationale prijsvraag voor de woning bouw. In Vlissingen is Donderdag plotseling, op 52-jarige leeftijd, overleden dokter G. Sissine. kringcommissaris van het Neder landse Rode Kruis. Dokter Sissing was vorig jaar de initiatiefnemer voor het nood ziekenhuis te Biggekerke. dat daar gebouwd werd in verband met de criepepidemie onder de arbeiders van dc D.U.W. Volgende week Donderdag zal van Schiphol het eerste K L M.-vliegtuig met emigranten naar Nieuw-Zeeland vertrekken. Dc emigranten zijn zufveldeskundlgen en lillen in Palmerston-North in Nieuw-Zee land voet aan wal zetter.. Deze vlucht is de langste dio tot nu toe door de K.L.M. werd uitgevoerd. De afstand naar Palmerston- North bedraagt bijna 21.000 kilometer. Het ligt in de bedoeling van de regering om bij wijze van noodvoorziening het ver lies van Nederlanderschap, ook voor ouö- Spanjestrijder.s in ruime mate ongedaan te maken. Het daartoe strekkende wets ontwerp heeft het Departement van Justitie reeds verlaten. Van de oud-Spsniestrijders zijn er reeds 86 genaturaliseerd. Meer dan honderd zullen vermoedelijk onder de alge mene regeling vallen. De eerste tien maanden van dit jaar heeft dc K.L.M. driehonderd drie en zeven tig chartervluchten uitgevoerd. Tweehonderd daarvan waren vluchten met passagiers, onder meer vluchten met emigranten naar Canada, een en twintig met emigrerende landgenoten naar Australië, vluchten met Mohammedaanse pelgrims tussen Istanbul en Djedda. een tocht Londen—Bagdad met de Koninklijke familie van Irak cn een vlucht Amsterdam—Teheran met de Sjah van Perzlë. De Bijzondere Strafkamer van de Hangse rechtbank heeft de garagehouder N. J. R. uit Laren, tegen wie levenslange ge vangenisstraf was geëist, tot acht jaar ver oordeeld. R waren verraad en oplichting van Joodse landgenoten ten laste gelegd. Het Amsterdams gerechtshof heeft het vonnis bevestigd van de rechtbank, waarby een 33-jarige P.T.T.-bcstcllcr uit Laren tot drie maanden gevangenisstraf was ver oordeeld wegens diefstal van een pakje siga retten uit een postpakket. Tot raadsheer in het gerechtshof te 'sGravenhagc is benoemd mr. G. L. W. Gra- tama, thans vice-president van de rechtbank te Rottex-dam. P.T.T. heeft voor de Hagenaars een nieuwtje, speciaal van belang voor musici en instrumentenbouwers. Als men nummer 183870 opbelt krijgt men de normaaltoon A tvan 440 Herz) te horen. Als er voldoende belangstelling voor blijkt te bestaan, krijgen andere grote telefoonnetten ook zon A-nummer. Er wordt op het departement van Justitie een persoonsdocumentatie -voorbe reid, welke onder meer beoogt de justitie van vollediger informaties te voorzien. Na invoering van deze documentatie zal de mogelijkheid geopend worden om het strafregister te zuiveren van gegevens, die de betrokkene een onevenredige benadeling berokkenen. Daarbij zal in het bijzonder gelet worden op de belangen van hen, die zich na jeugdige afdwalingen op latere leef tijd hebben gereclasseerd. De minister van Binnenlandse Zaken van dc Unie van Zuid Afrika, de heer T. E. Doenges, komt 28 December voor een drie daags bezoek naar Nederland om zich op de hoogte te stellen van emigratie-aangelegen- hedln. Er is interdepartementaal overleg gaan de over het probleem van de dierenbescher ming in zijn volle omvang, met inbegrip van de wenselijkheid van een wettelijke regeling van dc vivisectie. De minister van Justitie heeft medegedeeld, dat hij van de wenselijkheid van een algemene dieren beschermingswet vooralsnog niet over tuigd is. In ccn op 18 December te houden algemene ledenvergadering van de Ko ninklijke Vereniging Indisch Instituut te Amsterdam zal worden voorgesteld de naam „Indisch Instituut" te veranderen in „Ko ninklijk Instituut voor de Tropen". Binnenland B. cn VV. van Edam hebben de raad een voorstel gedaan om twee industrieflats te Volendam te bouwen. Industrievestiging te Volendam is van groot belang, door de be volking, volgens berekening, in dc komende acht jax'en toe zal nemen met 700 a 800 per sonen. In de vergadering van de Zaandamse gemeenteraad is een motie aangenomen waarin B. cn W. worden uitgenodigd voor stellen in te dienen voor een betere ver binding tussen dc beide Zaanoevers ter hoogte van de tegenwoordige Wilhelmina- sluisbrug. Ter aflossing van militairen, die hun dienstplicht in West-Indië vervuld hebben vertrokken heden per s.s. „Cottica" uit Am sterdam 75 leden van het garnizoen Schoon hoven naar Paramaribo. Het merendeel de zer militairen is afkomstig van het K.N.I.L. Velen zijn geboren West-Indiërs. Zeven van de onlangs uit Russische krijgsgevangenschap teruggekeerde Nederlan ders Amsterdammers zullen Maandag morgen voor de Bijzondere Strafkamer van de Amsterdamse rechtbank terechtstaan. HAARLEM EN OMSTR. In het Sportfondsenbad hield de Com missie Volkszwemfeest Donderdagavond haar jaarlijks St. Nicolaasfeest. De secretaris, de heer A de Brie, verwelkomde de hoge gast. Vele kinderen en ook enkele ouderen kregen een presentje, waarvoor af en toe een liedje gezongen moest worden. Voetbal Vriendenschaar won protest In dc voetbalwedstrijd uit de tweede klasse a tussen Vriendenschaar en Stormvogels werd aan de Culemborgers bij de stand 11 een strafschop toegewezen. Bij het nemen daarvan liep volgens de scheidsrechter een der spelers van Vi'iendenschaar te vroeg tijdig toe, waarop de arbiter het doelpunt afkeurde. Stormvogels maakte later het win nende doelpunt, zodat de eindstand 1-2 werd. Na afloop diende Vriendenschaar een pro test in tegen het niet toekennen van het doelpunt uit de strafschop. Deze werd op nieuw genomen en weer werd Kraak ge passeerd. Donderdag heeft de protestcommissie van de KNVB beslist, dat de strafsclxop wel gel dig moet worden verklaard, zodat de eind stand van deze wedstrijd veranderd wordt in 2—2. VSV—HBS BF.GINT OM 12 UUR In verband n:et de voor Zonda_, opnieuw vastgestelde wedstrijd VSV—HBS is met toestemming van de KNVB en in overleg met de vereniging HBS het aanvangsuur op 12 uur gesteld wegens de uitzending van het verslag Frankrijk—Nederland

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7