c Velsens verre verleden Nederlands voetbalelftal boekte zes overwinningen op Frankrijk 4 beroemde middelen mei extra geneeskracht Chefarine A bJuBMuèiMiAiUSiBÊtk Clowntje Riek Overname of deelname gevr. Handels- of Agenturenzaak De Zevenster Zaterdag 9 December 1950 4 De elftallen zijn: FRANKRIJK VIGNAL HUGUET MARCHE ARNAUDAU CUISSARD RANZONI STRAPPE KARGU BARATTE FLAMION DOYE Scheidsrechter BAERT (België) CLAVAN v. MELIS v. d. TUYN DE GRAAF BIESBROUCK TERLOUW VAN SCHIJNDEL SCHIJVENAAR BE JONG KRAAK NEDERLAND Op Zaterdag 23 April 1949 kwam het Franse elftal in het Stadion Feijenoord bij het Nederlands elftal op bezoek en het resultaat was dat onze landgenoten met 41 wonnen. Dat is pas anderhalf jaar geleden. In die tussentijd is er heel wat veranderd in de voetbalsport in ons land en velen zien met weinig vertrouwen de Zondag in het Co- lom besstadion in Parijs te spelen wedstrijd tegemoet. Wij hopen, dat de spelers wel met vertrouwen het veld zullen betreden en het bewijs willen leveren, dat als de Oranjeploeg er alles opzet, om wat te bereiken, zij daar in zal slager- Na de nederlagen in Bazel en Antwerpen zijn nieuwe krachten opgesteld en die zijn lid van Haarlemse clubs. Schijvenaar heeft zich zodanig opgewerkt, dat hij weer waar dig gekeurd wordt, de oranje-trui te dragen en Biesbrouck, die reeds enige weken reserve is geweest, behoort voor de eerste keer tot de uitverkorenen. Het is te verwach ten, dat beiden zich tot het uiterste zullen geven en er voor zullen zorgen, dat de ach terhoede een steviger indruk maakt dan in de vorige ontmoetingen van het Nederlands elftal. Op 1 November is in Parijs de wedstrijd Frankrijk—België gespeeld. Het resultaat was toen 33. Daarna volgde op 12 Novem ber BelgiëNederland met als uitslag 72 voor de Belgen. Dc Fransen hebben de achterhoede na het gelijke spel tegen de Belgen gewijzigd. Ver moedelijk zal dat een versterking betekenen. Van de Franse voorhoede spelers, die in April van het vorig jaar in Rotterdam uit kwamen, zijn alleen middenvoor Baratte en linksbinnen Flamion gehandhaafd. Het mee spelen van laatstgenoemde was enige tijd aan twijfel onderhevig. Uit Parijs wordt ge meld, dat zijn blessure genezen is en dat hij daar Vrijdag uit Marseille is aangekomen, om zich bij zijn ploeggenoten te voegen. Dezen komen bijeen voor een gemeenschappelijke oefening en concentratie. Het heeft ook in Frankrijk de laatste tijd hard geregend. Het terrein van het stadion in Parijs bevindt zich in uitstekende staat, hoewel het zwaar te bespelen is. Voor de negende maal. De resultaten van de wedstrijden waren (eerst wordt het aantal doelpunten van Ne derland vermeld): 10 Mei 1908 Roiterdam41 13 November 1921 Parijs50 2 April 1923 Amsterdamo1 29 November 1931 Parijs 4—3 10 Mei 1934 Amsterdam45 12 Januari 1936 Parijs 61 31 October 1937 Amsterdam23 23 April 1949 Rotterdam 41 De stand is dus: Nederland 8 6 0 2 12 37—15 Frankrijk 8 2 0 6 4 1.5—37 Uit deze cijfers blijkt, dat het Nederlands elftal tegen de Fransen vele doelpunten heeft gemaakt. Zeven en dertig doelpunten in acht wedstrijden betekent een gemiddelde van vier tot vijf per ontmoeting, Wat de belangstelling voor de strijd van morgen betreft, het bedrag. dat aan plaatsen is besteed; loopt op het ogenblik tegen de tien millioen francs. Of het stadion geheel zal zijn 'uitverkocht of niet ligt aan het weer. ADVERTENTIE SKI-KLEDING Wandelsport Conflict bij wandelsport verenigingen te Nijmegen Onder leiding van wethouder Tilman van Nijmegen werd in tegenwoordigheid van de gedelegeerde voor Nijmegen van de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding, ir. H. F. Hopster, een informele bijeenkomst gehouden van voorzitters der vijf-en-twintig te Nijmegen residerende wandelsportverenigingen, waar het conflict tussen het Nijmeegs Wandelverbond en de NBVLO en de daarmee samenhangende kwestie of de Vierdaagse in de zomer van het volgende jaar te Nijmegen zal worden gehouden, werden besproken. Naar bekend is het Nijmeegs Wandel- verbond, waarbij alle Nijmeegse wandel sportverenigingen zijn aangesloten onlangs buiten het verband van de NBVLO getre den, omdat het niet accoord ging met een voorwaarde van die zijde gesteld, om de voorzitter de heer J. P. Wijers als voorzit ter te vervangen. Het resultaat van de bijeenkomst van Vrijdagavond is geweest, dat volgende week het Nijmeegs Wandelverbond een vergadering zal uitschrijven teneinde de verhouding Nijmeegs Wandelverbond NBVLO en het punt ,,de Vierdaagse te Nij megen" opnieuw onder het oog te zien. Heel wat voetballietfhebbcrs zullen Zon dagmorgen eerst eens naar de lucht kijken alvorens het besluit te nemen om naar FrankrijkNederland te gaan, omdat het stadion nogal een eind uit de buurt ligt voor de meeste Parijzenaars. Lenstra speelt niet mee De bondsoefenmeestcr Van der Leek heeft te Heerenveen de bloeduitstorting bij Abe Lenstra onderzocht en op grond van zijn be vindingen de Heerenvener moeten adviseren Zondag niet te spelen. Morgen zal beslist worden wie Lenstra zal vervangen. Groeneveld van Haarlem is alsnog bij de reserves gevoegd. ADVERTENTIE De 4 beroemde geneesmiddelen in één tablei Chefarine „4" verenigd, zorgen voor extra geneeskracht. Door de juiste samenwerking wordt een beter resultaat verkregen, zodat zij bij hevige pijnen en griep ook dan helpen, wan neer andere middelen falen. TEGEN PUNEN EN GRIEP, 20 TABLETTEN 75 c. Dammen Haarlem leidt in de eerste klasse Voor de competitie van de Nederlandse Dambond in het district Noordholland wer den de volgende wedstrijden gespeeld: Eerste klasse: Kijk UilHaarlemse Dam club II 155; Beverwijkse Damclub H Hillegom 515; HalfwegVer. Kath. Dam mers 128: Haarlemse Damclub IIStabiel 9-11. In deze afdeling heeft Haarlem de leiding met 13 punten uit 9 wedstrijden, gevolgd door Halfweg' met 12 punten uit 7 wedstrij den en Ver. Kath. Dammers met 10 punten uit acht wedstrijden. Tweede klasse: St. Bavo IIHoofddorp 9—7 (vermoedelijk 11—9); Hoofddorp—Het Noorden 128; Ver, Kath. Dammers II. DOS I 11—9. In deze klasse leidt Oosterkwartier II met 10 punten uit 5 wedstrijden, gevolgd door Hoofddorp met 8 punten uit 6 wedstrijden en Ver. Kaht. Dammers II met 8 punten uit 6 wedstrijden. Derde klasse: DOS IIVer. Kath. Dam mers III 810; Diagonaal IVer. Kath. Dam mers III 15—5, Beverwijkse Damclub IV— Hillegom II 10—10. De stand in de kopgroep luidt: Hillegom 11 7 punten uit 4 wedstrijden; Halfweg II 6 punten uit 3 wedstrijden en Beverwijkse Damclub IV 5 punten uit 4 wedstrijden. Voetbal Haarlem—-KFC uitgesteld Doordat Groeneveld uitgenodigd is als reserve mee te gaar., van het Nederlands elftal gaat de wedstrijd HaarlemKFC niet door. Er was voor morgen een inhaalprogramma vastgesteld, doch waarschijnlijk zullen de meeste ontmoetingen niet doorgaan. Als er gespeeld wordt beginnen de ontmoetingen DIOHBC en DCOVliegende Vogels om twaalf uur. Inhaalprogramma's Voor de eerste en tweede klassers worden voor de Zondagen 24 en 31 December in haalprogramma's vastgesteld. Verre reizen mogen echter op Oudejaarsdag niet gemaakt worden. De eerste klassers spelen op 17 December de eerste return wedstrijd en op Zondag 7 Januari de tweede. De tweede klassers hebben reeds een deel van het eerste returnprogramma afgewerkt. De vorige Zondag afgelaste wedstrijd SchotenStormvogels is thans voor Zondag 24 December vastgesteld. Amerikanen starten in het buitenland In 1951 zullen meer Amerikaanse athleten in het buitenland uitkomen dan vroeger het geval is geweest. Op voorstel van de com missie voor buitenlandse betrekkingen heeft de Amerikaanse Amateur Athletiek Unie in haar jaarvergadering goedkeuring verleend aan een vertegenwoordiging op grote schaal bij wedstrijden in den vreemde. Officiéél werden uitnodigingen aanvaard van Austra lië. Frankrijk, Duitsland, Engeland. Schot land, Zwitserland. Italië. Joegoslavië, Grie kenland, Japan, IJsland,' Argentinië en nog een aantal landen in midden- en Zuid- Amerika. Het gaat hierbij niet alleen om athletiek. Een ploeg boksers zal meedingen bij üe Britse amateurkampioenschappen in Londen en ook buiten Engeland nog tegen Britse Amateurs uitkomen. Voorts zal Thelma Kalama, het zwemstertje uit Honoloeloe, ge durende de maanden Januari en Februari aan wedstrijden in Australië deelnemen. Op de internationale kalender van de Unie komt verder nog deelneming voor aan de Pan-Amerikaanse spelen, te houden in het voorjaar van 1951 te Buenos Aires, aan het zevende wintersport festival te Garmisch Pavtenkirchen (1315 Januavi), aan de we reldkampioenschappen bobslee in Frankrijk (2021 en 2728 Januari), aan de interna tionale wedstrijden te Edinburgh (8 Sep tember) en aan tal van wedstrijden in mid den- en Zuid-Amerika, De commissie voor buitenlandse betrek kingen van de unie heeft voorts goedgekeurd dat een ploeg van elf athleten tussen 7 Juli en 1 Augustus een tournee maakt door Zwit serland, Italië, Joegoslavië, Griekenland en Zuid-Duitsland. Een andere ploeg komt in Juli in Frankrijk uit en een derde, van twaalf man, gaat in de herfst naar Japan. De athleten, die naar Europa reizen, zullen IJsland aandoen en daar in wedstrijden uit komen. Stijgend aantal tbc-gevallen onder het vee Cijfers van het Openbaar Slachthuis te Haarlem De vleesdistributie is opgeheven in begin November 1949. De statistieken wijzen uit, dat sindsdien het vleesverbruik niet sterk is toegenomen. Ongetwijfeld zijn de hoge vleesprijzen daarvan de oorzaak. In het Openbaar Slachthuis te Haarlem, dat de vleesvoorziening voor Haarlem en omgeving verzorgt, werden geslacht: 9 maanden 1948 1949 1950 Rundeven 5039 5968 5397 Varkens 15576 24015 16334 Andere dieren 4913 13124 14329 Onder andere dieren zijn begrepen scha pen, paarden, enz. Er is nu in 1950 zonder distributie niet veel meer vlees gegeten dan in 1949, toen van de 12 maanden er nog 10 onder de distributie vielen. Er zijn wel wat meer runderen geslacht. maar daartegenover staat een belangrijke vermindering van het aantal varkens. Het aantal geslachte runderen was: In 1949: November 10.41, December 1222: in 1950: Januari 980. Februari 630, Maart 564, April 447, Mei 596, Juni 487, Juli 585, Augustus 570 en September 538. Nadat de vleesprijzen stegen daalde het aantal dieren dat geslacht werd. Met var kens is het precies hetzelfde. In Januari werden er hier 1991 geslacht en nu in Sep tember niet meer dan 1464. Van belang is er op te wijzen dat de tuberculose onder het vee dat in Haarlem geslacht wordt, nog steeds toeneemt. Op de 100 in Haarlem geslachte runderen werd in 1948 bij 23 tuberculose geconsta teerd. in 1949 bii 23 en in 1950 bij 27. Voor 100 varkens zijn de cijfers: 1948: 5; 1949: 4.6 en 1950: 4,8. Bij slechts zeven andere dieren werd t.b.c. geconstateerd, zodat wij die groep in onze beschouwing kunnen verwaarlozen. In 1948 werd van 291 runderen en var kens het vlees vernietigd, in 1949 van 362 en in 9 maanden van 1950 van 214. Deze cijfers over t.b.c. onder het vee vestigen opnieuw de aandacht op de nood zakelijkheid de hangende plannen om onze rundveestapel t.b.c.-vrij te maken, zo spoe dig mogelijk, uit te voeren. Kleurrijke samenwerking tussen „Rids" en „Colora" Naar wij vernemen, is er tussen de N.V. Chemische industrie Rids te Haarlem en de N.V. Colora, fabriek van teerkleurstof- fen te Zandvoort, een nauwe samenwerking tot stand gebracht. Zoals bekend houdt „Rids" zich onder meer bezig met de productie van tussen- stoffen voor de kleurstoffenindustrie, welke pruducten tot dusverre voor het grootste deel werden uitgevoerd naar de grote kleui'stoffeni'abrieken in het buiten land. Doel van deze samenwerking nu schijnt te zijn, dat „Colora" de tusschenstoffen van „Rids" tot- kleurstoffen gaat verwer ken. In de eerste plaats is hierbij gedacht aan die kleurstoffen, welke geschikt zijn voor de fabricatie van drukinkten, verven en lakken en welke kleurstoffen tot dus verre practisoh geheel uit het buitenland moesten worden betrokken. Verschillende personeelsleden van „Rids", onder wie enige buitenlandse kleurstof- specialisten, gingen intussen over naar het bedrijf te Zandvoort. De directeuren van „Rids", de heren A. P. R. Obermanri te Santpoort en R. W. H. Obermann te Bloemendaal, treden thans tevens op als directeuren van „Colora". Auto verdween door brugleuning in kanaal Zes inzittenden verdronken Vrijdagavond omstreeks 8 uur is bij Bei- len in Drente een auto door een leuning van de brug geschoten en het Linthorst Homankanaal ingereden. De zes inzittenden verdronken. Pas omstreeks 10 uur werd de auto boven water gehaald. De zes mannen, die werk hadden in de Noordoostpolder, waren op weg naar hun woningen in Emmen. Niemand heeft het ongeluk, dat vermoe delijk gebeurde tengevolge van de glad heid, zien gebeuren, doch omwonenden hoorden een hevige klap en snelden toe. Zij dregden het gedeelte van het kanaal bij de brug af. Toen de auto was gevonden is nog getracht de inzittenden te bevrijden, maar deze pogingen mislukten De auto moest worden gelicht. Daarmee is men anderhalf uur bezig geweest. Toen de auto boven water was gebracht, trof men de stoffelijke overschotten van zes mannen aan. Aankomst „Tabinta" en „Indrapoera" Het troepenschip „Tabinta" wordt bon dag tegen de avond voor IJmuiden ver wacht. De ontscheping van de opvarenden zal onvoorziene omstandigheden voor behouden Maandag om 9 uur beginnen in de haven van Amsterdam. De ontscheping van de „Indrapoera' komende uit Indonesië, zal Zondag 13 uur beginnen aan de kade van de Rotterdamse Lloyd te Rotterdam. Schip geveild in de rechtszaal Voor het eerst sedert 16 jaar is voor de Amsterdamse rechtbank een schip geveild. Het betrof hier het m.s. „Erdstaal", een kustvaartuig van 456 ton, waarvan de op brengst door de rechtbank wordt verdeeld onder de crediteuren van de N.V. Erdstaal, die achterstallig is gebleven in betaling. Het schip verwisselde van eigenaar voor een bedrag van 181.000. ADVERTENTIE Voor de Milderen l Dat was 'n prettig bericht! Pilon vertelde, dat elk jaar het Lente-feest werd gevierd, en dat :t daar vrolijk en gezellig toeging. „Gaan wij daar Zaterdag ook heen?" vroeg Rick. „Natuurlijk!" lachte Pilon. „Niemand blijft thuis als 't Lente-feest er is. Wij gaan ook, en ik weet zeker, dat jullie je best zullen vermaken, want 't is altijd erg leuk „Fijn!" zei Bunkie. Met ongeduld wachtten ze de Zaterdag af. En toen gingen ze. Het ivas 'n grote drukte in het dorp. Van alle kanten kwamen de Kabouters opzetten, in hun beste pakjes en alles stroomde naar de feestweide, die even buiten het Kabouterdorp lag. Wat was het daar druk! Pilon en zijn gasten zochten 'n goed plaatsje op. De jongens keken hun ogen uit.' Toen betrad een Kabouter, met 'n bloem op zijn jas, een van takken gebouwde verhoging; hij begon te spreken. Dat is de ceremoniemeester", verklaarde Pilon. 55 Van vier volksstammen die er zich vestigden Als de meeste mensen maar wat verder keken dan hun neus lang was, dan zou er menige tip worden opgelicht van de duistere sluier, die nu nog veel van vroegere tijden voor ons verhult! Het begon met een paar simpele, dofgrijze scherfjes, opgeraapt bij de halte Zeeweg, vlak naast de spoorrails. Zij wezen de weg naar vele onvermoede vondsten uit lang vervlogen tijden en zo hei-vonden wij geleidelijk aan het spoor, dat mensen-lief en leed in deze oude bodem had achtergelaten In Driehuis wordt een boom geplant; een flink diep gat in het gele zand. Wat is dat voor een grijze laag en wat voor rommel zit daar in? Vergeten is de arme boom en op mijn tafel ligt een wonderlijke schat van stukjes houtskool, beenderen, vuur stenen mesjes en versierde scherven van hardgebakken klei. Een ornament van vrouwennagels en van fijne vingertoppen is in de potten afgedrukt. Weet u wanneer? Toen de profeet Jezaja predikte in Jeru zalem! Dat is dus minstens zeven en twintig eeuwen geleden. Achthonderd jaar vóór Chr., in de late Bronstijd, woonden hier al mensen. Ziet u dit brok graniet en al dat steengruis door de klei der scherven heen- gestrooid? Dat is hier aangevoerd van verre heidevelden, dus deze lieden kwamen uit het Oosten en waren aan traditie zeer ge hecht. De vormen van hun aardewerk, de afgeronde hoekigheid der dunne wanden, ae Tijne proiuenng van de gladde of ge golfde randen, wijst op een ietwat stug maar vindingrijk en ook beweeglijk volk, typische zandgrondbewoners en mogelijk wel nomaden. Hun woonlaag is vrij dun en dus zijn zij hier niet erg lang geweest. In urnenvelden in het Oosten van ons land vinden wij ditzelfde aardewerk terug. Een diepe sleuf voor riolering legt de oeroude Doodweg open. What's in a name? Een graf komt bloot, een urn, rond van buik; een schotel, zwart gebrand. Een aar dewerk amulet, doorboord en stervormig uitgetand, tweemaal in 't vuur gehard. Nog was in het Oosten het Grote Lioht niet op gegaan, toen de as van deze mens hier werd begraven, Ook hier nog steengruis in de klei, maar anders zijn de vormen: ronder, statischer. Hier is Germaanse invloed in het spel. Hutleem Niet ver vandaar liggen de dikke scher ven van een kookpot of voorraadsvat uit iets later tijd. Als helderwitte spikkels in de klei steekt hier het schelpgruis af, af komstig van de zee. Die schelpen zaten in het zand en lange reizen naar de heide velden werden overbodig! In zes plaatsen in Velsen zijn sporen ge. vonden. Hier hebben Fries-Germanen lang gewoond in hun geriefelijke huizen en in de eerste, tweede en derde eeuw van onze jaartelling weergalmden de heuvelachtige eikebossen van hun luidruchtigheid. Ziet u die afdruk in de klei van hun gevlochten takken wanden? (afb. 1). Misschien wel waren dit Kaninefalen. Verbeeld u dikke, zwarte lagen, met scherven en beenderen doorspekt, zoals ik die vond in Velsen-Noord bij „Rooswijk" (afb. 2). Een schat van allerhande schotels, urnen en potten, soms wel tot vijftig centi meter hoog! Zou u kans zien om zo'n vat uit weke klei die nergens dikker dan een centimeter is, te kneden? (afb. 2 A). En dat nog zonder draaischijf? Dan toch nog lust te hebben om met een puntig houtje in de natte klei een levensboom te griffen, een geestig oortje aan te brengen en de omge bogen i-and fraai te polijsten? Ik geef het u te doen! Dit deden die Germaanse vrou wen, die ook nog weefden van de zelf ge sponnen wol. U ziet hier afgebeeld hun dubbeleonisch spinklosje van zachtgebak- ken aarde, zoals zij dat in „Rooswijk" ach terlieten (afb. 3). Zou 't waar zijn, dat die vrouwen soms verdobbeld werden? De mannen speelden wèl; meermalen vond ik speelschijfjes van het oudste damspel, rond en groot als een rijksdaalder, met zorg ge sneden uit de wand van een aarden vat. Geen spoor hier meer van steengruis, maar wel eindeloos veel afdrukjes van gras en riet en kaf en eenseen hele tarwe korrel. Echt aardewerk van kleibewoners dit, smeuïg en rondborstig, openhartig en iet wat zwaar. U heeft allang begrepen, dat naast de beenderen van huisdieren als hond en paard en schaap, ook die van reeën, herten en wilde zwijnen flink vertegenwoordigd zijn. Al in de eerste eeuw moet er contact geweest zijn tussen deze bewoners van Velsen en Romeinse kooplieden op vier plaatsen heb ik daarvan de bewijzen ge vonden. Zo lag in „Rooswijk", keurig tus sen twee Germaanse scherven ingebed, een helderrood, rond schijfje, gesneden uit de wand van een Romeinse terra-sigillata kom (afb. 4). Het beroemde import-aardewerk dezer overheersers is bekend, het ontleent zijn naam aan het sigillum, dat is het naamstempel van de pottebakker. Honder den van die namen kennen wij en wij weten ook waar en wanneer deze menson werkten. Dit schijfje toont een fraai relief en dat verplaatst ons naar Lezoux in Mid- den-Gallië (het latere Frankrijk), waar in de eerste eeuw zo'n pottebakkerscentrum was. Het geeft ons dus een datering, die nog wordt ondersteund door de vondst van èen fraai geribbeld oor van een Romeinse wijnkruik, terwijl een verguld-bronzen mantelspeld eveneens deze tijd bevestigt. En dan de Romeinen zelf. O ja, die heb ben ook in Velsen gezeten. Het fijne weten wij er nog niet van, maar, uit een Duitse tankgracht tegenover „Beeckestein" kwa men kort na de oorlog honderden scherven van hun technisch hoogstaand aardewerk voor den dag, éflles daterend uit de tijd tussen 40 en 50 na Chr. Nu weet u nog wel uit uw geschiedenislessen, dat de veldheer Corbulo in 46 na Chr. een veldtocht orga niseerde tegen de Couchische zeerovers, die, onder aanvoering van de Kaninefaat Gannascus, de indringers afbreuk deden waar zij maar konden: l'histoire se répète! Professor Van Giffen vermoedt, dat hier een étappe-castellum van deze Corbulo heeft gelegen en, mocht dit door nadere opgravingen worden bevestigd, dan is de veronderstelling niet te gewaagd, dat Pli- nius, die hem als jong officier op zijn ex pedities volgde, in Velsen heeft vertoefd. Je moet ook eens boffen en dat deed ik, toen mij daar in de grijze klei een vuur rode scherf tegenlachte, met een duidelijk leesbaar naamstempel „Ingenui". Bekend is hóe in la Graufesenque, ver in Zuid-Gallië, een pottebakker genaamd In- genuüs leefde en werkte, juist vóór het midden van de eerste eeuw. Wie mompelde daar Castellum Flevum? Weet. u soms. hoe ver de Wijkermeer in 28 na Chr. het lanc indrong? Want dit is in dit verband van groot belang! Prachtig, dat Romeinse aardewerk en typerend voor de makers: dat volk van krijgslieden en rechtsgeleerden, hard, zake lijk, practisch, maar ook prachtlievend. Daarop komt een tijdvak van vijf. nee, zes eeuwen, dat in Velsen geen mens schijnt te hebben gewoond: tenminste: vondsten zijn er niet. Vreselijke tijd vol onzekerheid, volksverhuizingen, orkanen en zandstormen. Niet voor niets zijn de Germaanse woonsteden in „Rooswijk" toe gedekt met metersdikke lagen stuifzand, in drie étappes opgestoven. In die eeuwen zijn onze tegenwoordige duinen gevormd en toen is ook een groot deel der ondoor dringbare Hollandse wouden geveld. Na Karei de Grote in de negende en vooral tiende eeuw, woonden er vele men sen in Velsen. Letterlijk overal liggen de scherven uit die tijd voor 't oprapen. Weer is het hoofdzakelijk import, maar nu uit Links: Fries-Germaanse pot. Rechts: Speelschijf je het Rijnland. Klinkend hard en dungebak- ken goed, grillig beschilderd met paarse figuren, niet poreus, maar evenmin gegla zuurd. Als inheemse bijdrage komen nu de gezellige, dikwandige kogelpotten, zwartig- grijs van kleur en rond van bodem. Juist door deze laatste eigenschap stonden zij zo heerlijk vast in de hete as der turfvuren. Tot ver in de middeleeuwen hebben zij zich gehandhaafd. Ik heb wel gemerkt hoe sommige lezers aldoor met één oog hebben gekeken naar die eigenaardige heuvel, waarop al in het jaar 700 Engelmundus de oudste kerk van Velsen heeft gebouwd. Dus: dan moeten daar toen toch mensen hebben gewoond, zegt u terecht. Hierover hoop ik u in een volgend artikel iets te vertellen. H. J. CALKOEN. ADVERTENTIE Links: Germaanse woonlaag in Rooswijk. Rechts: Spinklosje 't liefst hout, bouwmat., aannemers-mat. of iets dergelijks. Brieven no. 6723 bur. v. d. bl. FEUILLETON door mevrouw Bijleveld-Celinck 36) Ik ben hier met een politieauto uit Amsterdam. Voel je je al weer goed ge noeg om met mij mee te gaan? Dan zal ik je thuisbrengen. Erg graag. Het was een auto met chauffeur. Inspec teur Renkevoort kwam naast haar zitten en langzamerhand zonk in haar het rustige gevoei, dat alles nu veilig was. Ze reden niet snel en ze zwegen beiden. Hoe wist u dat Hans het was?, vroeg ze na een poesje. Dat zal ik je vertellen. Zoals je weet, ben ik bij je tante Annemarie geweest, een sympathieke vrouw waar je het zeker best mee zult kunnen vinden. Zij vertelde my eerst alles van de Zevenster en tevens, dat zij hel juweel nu aan jou wil schen ken. Je hoeft er niet voor op je tweeën twintigste jaar getrouwd te zijn, maar ze wil het aan jou geven omdat ze je zoveel te kort heeft gedaan. Mij te kort gedaan? Hoezo? Zij bedoelt daarmee, dat ze jou als baby in de steek heeft gelaten om met die Pelman naar Indië te gaan. En ze heeft ook veel berouw over alles wat ze tante Truus heeft aangedaan. Als je wilt zal ze over een paar dagen bij je komen. Ja, dat wil ik wel graag. Maar zij vertelde nog meer. Ze ver telde, hoe haar leven in Indië een hel is geworden door het gedrag van haar stief zoon, een zoon van die Pelman en een inlandse huishoudster. Hij heette Hans en was eerst een onhandelbare jongen en later een grote deugniet. Een Indo, nu acht-en-twintig jaar oud en bekend met het verhaal van de Zevenster. Zie je een verband? O, maar dan is Hans Preller eigenlijk Hans Pelman. Precies! En nou begrijp ik wat die agenten zeiden! Welke agenten? Op de weg. Bij de rode lantaarns. Toen we stoppen moesten. Ze riepen: U bent gearresteerd meneer Pelman! Het is toen niet tot mij doorgedrongen. Juist. En Hans Pelman woonde bij je in huis onder de naam Preller, omdat an der-s meneer Benck er natuurlijk iets ach ter gezocht zou hebben. Die kende immers de naam Pelman. Maar waarom woonde hij bij ons in huis? Om de Zevenster. Om met jou en met tante Truus vriendschap te sluiten. En te proberen vroeg of laat het juweel te kun nen bemachtigen. Hij had altijd gebrek aan geld. De plotselinge dood van tante Truus stelde hem voor een lastig probleem: hij begreep dat het voor hem noodzakelijk was om meteen te handelen. En nu ver moed ik dat zijn oorspronkelijke plan is geweest om jou voor een paar dagen van het toneel te laten verdwijnen, totdat het je niet meer mogelijk zou zijn om nog vóór je twee-en-twintigste jaar getrouwd te zijn. Vandaar de eerste ontvoering; hoe hij er toe gekomen is om zich daarbij van de palfrenier van de Van Blitterswijcken te bedienen zal nu ook wel opgehelderd worden, want Gerrit Haagjes is al opge pikt, dat hoorde ik nog net voordat ik hier naar toe ging. En toen jij van de baan was, brak hij meteen in in het bureau van tante Truus. Hij werkte met hand schoenen, die op zijn kamer gevonden zijn te zamen met nog een heel stel lopers en ander inbrekersgereedschap. 1-Iij zocht de Zevenster en vond hem niet. Om kwart voor twaalf kwam ook Arnold van Blitterswijck in die kamer, waarom dat is mij nog onbekend. Zij heb ben gevochten en Arnold verloor daarbij zijn manchetknoop. En daarna.... hebben zij waarschijnlijk onderling afgesproken om elkaar niet te verraden. Zij zijn toen weggegaan en later is de arme Frida ge komen. Wat ingewikkeld! Nog des te meer, omdat ook meneer Valentijn die nacht een greep wilde doen in tante's bureau. Hij was op weg daar heen toen wij binnenkwamen en hij stond ineens voor mijn neus, toen ik het licht opdraaide. Hij wilde waarschijnlijk de boekhouding van tante Truus laten ver dwijnen, omdat hij ook al wist dat jij de volgende dag met meneer Benck het bureau zou gaan opruimen. Het is een ontzettende drukte geweest die nacht. De bewoners van „Mon Repos" maakten queue voor het bureau van tante Truus! Gelukkig ze lachte alweer! Nu zwegen ze weer een poosje. Het was bijna nacht geworden, maar in het Oosten rees een zacht schijnsel boven de horizon: de maan, die opkwam. De stille nevels over de landen werden dichter; voor hen uit lag de rosse gloed van Amsterdam. Mag ik u nog wat vragen, inspec teur? Natuurlijk. Hoe hebt u ons zo gauw kunnen vin den? Wel, ik had juist bij tante Annemarie ontdekt dat Hans Preller Hans Pelman was en wilde snel weggaan, toen meneer Benck mij opbelde. Hevig ongerust, want hij had van Riekje gehoord, dat je mee gegaan was met een rechercheur met een boodschap van mij. Hij vreesde al voor een truc. Riekje gaf een signalement op van die man, waarvan ik wel begreep dat het snorretje en de bril vals zouden zijn. En het nummer van de motor wist ze niet. Ik begreep, dat ik beter kon uitgaan van Hans Preller dan van die onbekende man. Want bij hem moest je ten slotte toch terecht komen. En nu herinnerde ik mij op eens dat hij in zijn gesprek met jou aan tafel de naam Poortmans noemde, als de garagehouder, waar hij een wagentje voor vanavond gehuurd had. Ik ben direct naar die Poortmans toegegaan en hij vertelde mij, dat inderdaad een Indisch jongmens voor vanavond een twoseater had gehuurd, hij gaf mij het nummer op. En toen is het geval per politieradio uit geroepen: een twoseater met nummer, met een Indische jongeman er in, misschien met een meisje, waarschijnlijk op weg naar het Gooi. Daar zou je gisteravond immers ook heen gebracht worden? De auto aan houden en het jongmens meteen arresteren. De politie in Naarden heeft keurig werk geleverd door daar bij die opgebroken straat een autoval op te stellen. En toch dacht ik, dat jullie al veel verder zouden zijn. We hebben nog limonade gedronken. Maar hoe kan dat? Zie je, Aagje, ik zal alles heel precies moeten weten wat er gebeurd is. Voor het proces-verbaal, begrijp je? En die Hans zal niets loslaten en alles onikermen, ik ken die types. Voor zulke lui zou je sonic wensen, dat er nog een pijnbank bestona. Wij hebben van hem niets te verwachten en moeier. zelf met de feiten aankomen. Maar wil je me nu vertellen, wat er allemaal gebeurd is of liever morgen? Zeg maar eerlijk, wat je het liefste wilt. Och nee, ik wil het nü wel vertellen. En ze begon, nog wel een beetje met horten en stoten, maar het ging toch en hij hielp haar met enkele vragen tactvol op weg. En hij begreep nu hoe Preller het er blijkbaar op aangelegd had om haar vrijwillig met zich mee te krijgen. Kijk, Aagje, ik zei je zo juist, dat het zijn oorspronkelijke plan geweest is om jou te beletten vóór je twee-en-twintigste jaar te trouwen. Dan kwam de Zevenster weer terug aan zijn stiefmoeder en kon hij haar het juweel afhandig maken. Maar nu is de mogelijkheid ook bij hem opgekomen om zelf met jou te trouwen en op die manier in het bezit van de dia manten te komen. Ik vermoed, dat daar voor het autoritje van vanavond moest dienen en toen jij goedschiks niet mee wou heeft hij een schitterende „redding", in scène gezet om jou voor zich te winnen. Je bent uit eigen beweging bij hem in de auto gestapt en hij heeft vanavond, juri disch gesproken, niets strafbaars gedaan, tót het ogenblik waarop hij zijn zelfbe heersing verloor en hij je pols heeft omge draaid. Dat is natuurlijk mishandeling". En het torentje? Ik denk haast dat hij je daar ook uit heeft willen „redden". Ze staarde nadenkend voor zich uit. (Word.t vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6