Noeste vlijt wordt soms karig beloond italio.no Taxi? Bel 1.2,3.4.5 0UEST00K INSTALLATiëN GROEN Co. Dinsdag 12 December 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 3 STILLE ARMEN „Volgens mij is de materiële nood het grootst onder de ouden van dagen. Voor velen blijkt de uitkering uit hoofde van de noodvoorziening niet voldoende te zijn. Daarnaast heerst grote nood onder de kleine zelfstandigen. Voor beide categorieën vormt het aantal aanvragen om in aanmer king te komen voor de gemeentelijke toe slag op de ziekenfondspremie een be trouwbare graadmeter voor de omvang van de sociale nood. Het aantal gegadigden is de achthonderd al lang gepasseerd". Dit vormde de inleiding van de directeur van de Haarlemse gemeentelijke dienst van Sociale Zaken, de heer D. H. Suerink, toen hij ons iets vertelde over de nood dei- Stille Armen. Het was maar een korte, zakelijke introductie tot een lang verhaal van veel persoonlijk leed en heel wat on geweten ellende. Want bij de sociale zorg komt men al spoedig van de algemeen heden over steunnormen, sociale bijstand, bijsteun en zoveel andere wettelijke voor zieningen te spreken over de bijzondere gevallen, over de mensen zelf, want die zijn het tenslotte waarom het gaat. Daar is bijvoorbeeld die weduwnaar, die na de dood van zijn vrouw voor de verzor ging van acht kinderen kwam te staan. Hij nam een huishoudster. Maar die kon „verbeteren" en dus moest hij een an dere nemen. Maar ook deze zag elders rooskleuriger perspectieven, zodat de man maar weer een advertentie plaatste. Dat herhaalde zich zo nog een paar maal. Ge hebt het al lang begrepen: de huisvader kon uit zijn verdiensten geen ruim salaris voor een huishoudster overhouden. Intus sen geraakte zijn gezin langzaam maar zeker in verval. Tot Sociale Zaken het „ontdekte" en besloot de man in de ge legenheid te stellen tot een betere hono rering van de hulp in de huishouding. Maar daarmee is men er nog niet, want acht kinderen maken wel, dat er altijd een stevig sommetje voor dekking en kle ding nodig is. Nu zou het zo prettig zijn als aan de vooravond van Kerstmis dit gezin blij kon worden gemaakt met een extraatje, waaruit het allereerst nodige zou kunnen worden bekostigd. Dit is slechts één geval uit' die dikke dossiers van Sociale Zaken. Een ander, dat op het voorgaande sprekend lijkt, werd op een zeer bijzondere manier ontdekt. Het betrof een eerzaam ambachtsman uit de oude binnenstad. Zijn buren konden ge tuigen. dat van de vroege morgen tot de late avond het lied van de arbeid in zijn werkplaats klonk. Hij had een omvangrijk gezin nog groter dan dat van de huis vader uit het eerste voorbeeld en zijn J. H. van Oosten overleden In de ouderdom van twee en zestig jaar is in de Maria-Stichting overleden de heer J. H. van Oosten, vroeger hoofdredacteur van de Nieuwe Haarlemse Courant. Op 1 Augus tus 1910 werd hij benoemd tot redacteur en na een arbeid van meer dan een kwart eeuw moest hij om gezondheidsredenen zijn werk zaamheden in de journalistiek neerleggen. Bij zijn zilveren jubileum werd hij onder scheiden met het erekruis Pro Ecclesia et Pontifice. Zijn belangstelling ging naar vele Haarlemse verenigingen uit. Vroeger is hij bestuurslid geweest van de Nederlandse Journalistenkring, na zijn aftreden had hij zitting in de R.K. Journalistenvereniging en ook is hij voorzitter geweest van de Haar lemse Journalistenkring. Donderdagmorgen zullen in de Kathedrale Basiliek de uitvaartdiensten worden gehou den. waarna de begrafenis om halfelf op het kerkhof „St. Barbara" geschiedt. ADVERTENTIE DAAR NIET HIER WEL het lekkerste middel tegen verkoudheid 30 cent per 100 gram ËEEEEOEE; Agenda voor Haarlem DINSDAG 12 DECEMBER Stadsschouwburg: „De fluwelen hand schoen" (Haagse Comedie), 8 uur. Concert gebouw: Ledenconcert HOV, 3 uur. Frans Hals: Haarlems Kunst Gemeenschap „Rovers- symphonie", o uur. Nassauplein 8: Soefi beweging, lezing A. E. de Vries Feijens, 8 u. City: „Westwall 1944", 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Spionnage op de Martinique", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Hallo New York", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Jeanne d'Arc", 14 j., 2 en 8 uur. Luxor: „We gaan naar Parijs", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 13 DECEMBER De Nijverheid: Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, openbare verga dering, 8 uur. Doopsgezinde Kerk: Kerk en Vrede, openbare Adventsbïjeenkomst. 8 uur. Frans Hals: „Louter toeval". 18 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen. oudste jongen hielp hem bij het werk. En er moest hard gewerkt worden om al die hongerige magen te stillen. Zo kon het ge beuren, dat op een avond een waakzaam polïtie-agent eens wilde weten wie er zo laat nog aan het werk was. Hij trof de zoon, die nog druk bezig was met een karwei waar haast bij was. Oevrtreding van de Arbeidswet dus, met een boete tot slot. De vader voerde aan, dat hij die niet kon be talen, waarop Sociale Zaken een rapport moest opstellen. De rapporteurs die zo langzamerhand heus wel tegen een stootje kunnen zijn toen werkelijk geschrokken. Want al die werklust, al die activiteit om het hoofd boven water te houden, leverde per week nog geen veertig gulden op. Zo kwam men achter een geval, dat zeker als typerend voor dat van de Stille Armen kan gelden: mensen die de „bedeling" schuwen en liever het schier onmogelijke presteren dan dat zij de hand zouden moeten ophouden. Zij die het in materieel opzicht beter hebben getroffen dan deze medemensen kunnen het mogelijk maken, dat in de don kere dagen voor Kerstmis eén lichtstraal doorbreekt, als is het maar in de vorm van een bescheiden Kerstgave. ADVERTENTIE TWEEDMANTELS Sigaretten niet beneden zestig cent per pakje Dc sigarettenprijzen, voornamelijk die van de goedkope soorten, zijn verhoogd. Er. is een minimumprijs vastgesteld van zestig cent per pakje. Ook shag en rooktabak zullen in prijs worden verhoogd. De prijzen van de siga ren blijven voorlopig onveranderd. Nieuw kantoorgebouw voor de K.N.V.B. Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Voetbalbond heeft, blijkens een be richt in de Sportkroniek, besloten het pand Verlengde Tolweg 6 te 's Gravenhage als kantoorgebouw aan te kopen. Hierdoor ver vallen dc verbouwingsplannen voor de panden in de Van de Spiegelstraat 1721. Binnen enkele maanden zal het nieuwe pand kunnen worden betrokken. ADVERTENTIE f f CADEAU CADEAU Krijgt U logé's WIJ SPELEN VOOR KERSTMAN Bü aankoop van een 1 pers. of 2 pers. Bedstel een pracht Frans flanellen laken cadeau! Ook op onze bekende combinaties 1 PERS. LEDIKANT met matras en kussen samen 78.60 Alles eigen fabrikaat. 15 jaar garantie. HAARLEMSCH MATRASSENHU IS 1 PERS. DIVANBED met matras en kussen samen 69.40 2 PERS. LEDIKANT 3/3 bedstel en kussen samen ƒ119.40 H DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 1 ADVERTENTIE AMSTERDAMS CHE RIJTUIG MIJ. Geen huisdieren meer? Verschillende reacties Het stukje in ons nummer van Maandag van de inwoonster van Haarlem, die er voor pleitte bij de komende herziening der Algemene Politieverordening verschillende bepalingen op te nemen om daardoor te bereiken dat in Haarlem geen overlast meer ondervonden wordt van huisdieren van buren, heeft verschillende reacties van andere lezers uitgelokt. Mevrouw J. vindt het wel goed als zou worden voorgeschreven dat honden alleen aan de lijn mogen worden uilgelaten, want dan wordt ook voorkomen dat loslopende honden door auto's worden overreden. Het zou evenwel verkeerd zijn de eigenaars te verplichten de dieren alleen door de goten langs de trottoirs, te leiden. Als de straten verontreinigd worden is het de taak van de Reiniging dit vuil te verwijderen. I-Iet is niet erg als in de eigen tuin eens iels blijft liggen- „Een hond is gelukkig geen olifant". Mijn buren hebben kippen gehad, maar ik heb daar nooit last van gehad. Konijnenhokken stinken alleen als zij niet op tijd worden schoongehouden. Wil zo' vervolgt mevrouw J. de briefschrijfster eens vertellen hoe te voor komen is dat honden blaffen. Ook willen wij wel eens horen hoe te bereiken is, dat katten in Maart geen liefdesballades meer zingen. De meerderheid van de raad zal zo besluit mevrouw J. wel zo wijs zijn om te lachen om de verzoeken van de in zendster, die zich geen dierenvriendin toont. Mevrouw V.B. vraagt aan de schrijf ster of zij de stelregel niet kent: „Dieren bescherming is mensenbeschaving". Zij weet waarschijnlijk niet dat men vaak meer oprechte trouw en vriendschap van een dier ondervindt dan van sommige men sen. Als onze huisdieren zouden worden overgeleverd aan mensen zoals deze brief schrijfster er een is, zou het misschien beter zijn als ze alle werden afgemaakt. Maar ik ben zo eindigt mevrouw V.B. overtuigd dat er veel meer oprechte die renvrienden zijn, ook in de Haarlemse raad. De heer D. hoopt dat de raadsleden rui mer van opvatting zijn dan de „bedillige" briefschrijfster, die het houden van huis dieren practisch onmogelijk wil maken. Daarentegen toont de heer v. d. B. in stemming met het verzoek om maatregelen te nemen tegen overlast van kraaiende hanen. Hij heeft al drie jaar lang. vooral in de zomermaanden, overlast van een haan van een zijner buren. Een beleefd verzoek aan de eigenaar om maatregelen daartegen te nemen, werd op botte wijze afgewezen. Een bepaling in de Politieverordening dat men hanen in een nachthok moet houden, is zeker aan te bevelen. Maar ook deze briefschrijver meent dat men niet het houden van huisdieren be moeilijken moet. Velen zorgen namelijk zo goed voor hun beesten, dat de omwonenden er niet de minste last van ondervinden. J. Bouwman gehuldigd wegens veertigjarige P.T.T.-carrière Gisteravond kwam het gehele personeel van het postkantoor te Heemstede in het dienstgebouw bijeen om de heer J. Bouwman te huldigen wegens het feit dat hij veertig jaren bij P.T.T. werkzaam is. De jubilaris werd met echtgenote en kinderen met ..Lang zal hij leven" en een driewerf hoera begroet, waarna de beheerder van het kantoor, de heer J. Brik. het woord nam. Spreker merkte op, dat in deze veertig jaren stellig teleur stellingen en tegenslagen niet zijn uitgeble ven, doch hij prees het in de jubilaris dat zijn activiteit en zijn opgewektheid daar onder niet in het minste hebben geleden. Juist daarom betreurde spreker het dat het hem niet mogelijk was de jubilaris een bij zondere onderscheiding uit tc reiken. Dc grootste beloning echter is gelegen in het feit, dat. ieder die werkt met volle ambitie en toewijding met tevredenheid op de afgelegde loopbaan kan terugzien. Daarna bracht de heer Brik hulde aan mevrouw Bouwman die gedurende een groot deel van deze veertig jaren haar echtgenoot tot grote steun is ge weest. Als bewijs van waardering bood hij namens het personeel een fraaie wandlamp aan. Daarna werd het woord gevoerd door de heer J. v. d. Meer. die als oudste van het personeel de jubilaris prees voor de uitste kende samenwerking die hij altijd had betoond. De jubilaris sprak een kort woord van erkentelijkheid jegens het Jubileumfonds en haalde oude herinneringen op. Zang en voordracht als voorboden van Kerstmis Maandagavond had in het Jeugdhuis aan de Herenweg te Heemstede een uitvoering plaats, die vooruitliep op het aanstaande Kerstfeest, ingeleid door ds. F. R. A. Hen- kels die een toespraak hield over de Adventsgedachte in de donkere tijden die wij nu beleven. Het gesproken woord was verder toevertrouwd aan Wim Wiers, die oude Kerstpoëzie voordroeg en toepasselijke fragmenten las uit het werk van Arthur van Schenclel en Theun de Vries. Voor het gezongen woord had men een gelukkig beroep gedaan op de zangeres Didi Sanders, die met de onder haar leiding staande vierde meisjesklasse van het Chris telijk Lyceum een uitgebreide reeks Kerst zangen kwam vertolken. Zichzelf begelei dend, trad mejuffrouw Sanders ook solis tisch op met een drietal fraaie oud-Neder landse Kerstliederen, die zij zong met de bescheidenheid en-de eenvoud van expres sie die bij deze ongekunstelde, maar juist daarom zo diep-treffende volkswijzen past. In die zelfde sfeer klonken ook de Ne derlandse, Engelse, Duitse, Franse en Zweedse liederen, die het meisjeskoor ten .beste gaf: eenvoudig oprecht en anti-saai. Om dit laatste te bereiken nam Didi San ders de tempi nog al pittig, ja soms wel eens eventjes al te pittig. Maar het bleef er ge- lukig beschaafd en evenwichtig, van klank bij. In „Coventry Carol" liet het koortje zelfs een verrassend mooie pianissimo horen. Treffend van klank was ook „The first Noel". De meerstemmigheid; werd in geleid met een aardig stukje canon in een der Duitse liedjes. In het bekende „O Jesu- lein süss" viel het vlot en lenig zingen der tweede stemmen bijzonder op. Nog een verrassend effect was het te pas brengen van de sopraan-blokfluit in het refrein van „II est: né le divin Enfant". Met belangstelling hoorden wij in een der Zweedse liedjes de kern van een me lodie waarop in de Middeleeuwen ook een Nederlands Kerst-leys gezongen werd („Het is een dag der vrolijkheid"), hetgeen trouwens niet hoeft te bevreemden als men let op de Latijnse afkomst („Dies est laeti- tiae"). Alles bij elkaar was het een in teressante en tevens mooie selectie kerst zangen en een goede gedachte om deze eens voor een publiek te laten horen. Aan de uitvoering werkte ook een zeer verdienstelijk klaviertrio mee, dat onder de raadselachtige naam „Trio Mildou" aan de aanwezige-n werd voorgesteld. Het drie tal vertolkte een sonate a trois van Jean Baptiste Loeillet en het vierde trio (E gr. t.) van Haydn. Zeer te waarderen was de fraaie sonoriteit en het zuivere spel van viool en cello. De pianiste werd helaas ge handicapt door defecten aan de vleugel, die begrijpelijk genoeg niet bestand is tegen de wisselende temperaturen in het Jeugdhuis. Wellicht was dit ook de oorzaak van een weinig parelende klavierklank, die in een stevig rhythmïsch verband aan het Trio van Haydn zoveel charme en geestige karakteristiek kan verlenen. Toch konden we goede indrukken van het samenspel der „Mildons" meedragen. JOS. DE KLERK Wijkcomité houdt spreekuur „Wat moeten we nu met dat wijkcomité?" zullen wellicht sommige bewoners van Haarlems Noordelijkste stadsdeel zich hebben afgevraagd, toen zij lazen, dat dit college plechtig was geïnstallerd. De voorzitter heeft er in zijn openingsrede reeds het antwoord op gegeven: hel comité wil de spreekbuis worden van de burgerij, het wil ervoor zor gen, dat al die individuële klachten erv wen- gen. dat al die individuele klachten en wen- bereiken. toch op de plaats komen, waar ze gehoor kunnen vinden. Om dit te bevorderen houdt het wijkcomité om de veertien dagen spreekuur in de kleu terschool aan de Tesselschadestraat en wel voor de eerste keer op Vrijdagavond 15 December van 20 tot 21 uur. Groter beveiligingsgebied van Haarlemse brandweer In overleg met het gemeentebestuur van Haarlemmerliede en Spaamwoude is thans besloten, dat de Haarlemse brand weer thans ook in eerste instantie zal op treden bij branden in Zuid-Schalkwijk. Men zal zich herinneren, dat in de af gelopen zomer bij een brand door bliksem inslag in een hooiberg bij een boerderij in Zuid-Schalkwijk de Haarlemse brandweer uiteraard wel het eerst ter plaatse was, doch met het eigenlijke blussingswerk moest wachten tot de collega's uit Halfweg waren gearriveerd. Aan deze onlogische werkverdeling is nu een einde gekomen. Koningin Juliana bedankt dr. William A. Burns Deskundige op het gebied van Indiaanse cultuur Dr. William A. Burns, de Amerikaanse deskundige op onderwijsgebied, die aan Nederlandse kinderen in het Haagse mu seum voor het Onderwijs sedert midden Augustus les geeft, heeft een brief var. de secretaresse van Koningin'Juliana ontvan gen, waarin uitdrukking wordt gegeven aan dankbaarheid voor de bevordering „van het wederzijds begrip waaraan de wereld juist nu zoveel behoefte heeft". Dr. Burns, die gisteren naar New York terugkeerde, heeft door middel van voor drachten de kennis betreffende Amerika van een groot aantal kinderen vermeer derd. Hij constateerde dat de jeugd vooral belangstelling koestert voor de Indianen in Amerika. Hij is een autoriteit op het gebied der kennis van roodhuiden en hun levensgewoonten en uit hoofde daarvan door drie Indianenstammen geadopteerd. Dr. Burns heeft de stoot gegeven tot de vervaardiging in het museum van totem palen door padvinders. Beeldende kunst „Sint Lucasexposeert in Stedelijk Museum Het was te begrijpen dat er in 1880 onder de kunstenaars behoefte ontstond aan een dispuut-gezelschap, aan een combinatie van een debatingclub en een gezelligheids vereniging. De artistieke geesten waren in die dagen verhit: pro en contra Wagner, het impressionnisme, de Nieuwe Gids, de neo- Gothiek en wat niet al. Van praten kwam men tot doen en zó ontstond de vereniging Sint Lucas op het gebied van de schilder kunst, die thans als 70-jarige te Amsterdam haar interessante Najaarstentoonstelling in het Stedelijk Museum houdt. De leden ko men uit het gehele land en met genoegen zagen we er ook enige werken van Haar lemmers. Waalko Dingemans toont één van de vruchten van zijn Afrikaanse reis: een goed geobserveerde negerkop „Salomo", een naturel uit Zuïd-Rhodesia, vlot geschilderd en mooi van kleur. Mevrouw Julia Gies- berts heeft een aardig Frans stadsgezicht „Sauzon" ingestuurd, waarin misschien de stofuitdrukking der huizen en der bestra ting wat reëler had kunnen zijn. Dirk Harting is met zijn „Portret van Oscar Mendlik*" op deze expositie vertegenwoor digd. Dr. D. M. Hoogeveen koos een zeer moeilijk onderwerp: een grote oude kruik op een tafelkleed dat op een lappendeken lijkt. De buitengewone gevarieerdheid van al deze aaneengenaaide vierkante stukjes brengt onrust in dit stilleven, hoe fraai de stenen kruik ook mag zijn. J. Ph. Hoogwout geniet reeds vermaardheid oor zijn, ook hier te vinden, schilderijen met vissen. Adam Potgieter jr. uit Halfweg geeft een fraai gezicht op de Rivièra, al is het water voor de Middellandse Zee iets te onrustig. Jan Visser (Haarlem) bereikt in zijn violette Irissen een van bewogenheid getuigend kleureffect: het is het beste bloemstuk dat we tot heden van hem zagen. Het is natuurlijk onmogelijk een volledig overzicht van de bijna tweehonderd in zendingen te geven. Er zijn vele oude be kenden, onder anderen enkele „Amster damse Joffers". Van A. J. G. Colnot een fors, Saverijs-achtig winterlandschap, op vallend door het contrast in cle behande ling van de lucht en die van het land. Jos. Rovers schiep een liggende vrouwenfiguur, bijna levensgroot. Dit schilderij wordt ge kenmerkt door mooi bovenlicht en zuivere verdeling van weelderige kleuren. Jaap Sax uit eBrgen verliet zijn sombere grijzen en spreidt hier in zijn bloemen-stilleven en in „Nijmegen" een subtiele kleuren rijkdom te toon. David Schulman, die bij nadere kennismaking steeds verrassingen brengt, heeft vooral in „Maas en Waal" een overtuigende eenheid van middelen weten te bereiken. G. J. Staller staat in „Portret van mej. E. S." op de hoogte van een Charles Léandre: het is een aquarel, met pastel geretoucheerd. Ook zijn zeer kleine „Viskoopman" is meesterlijk dooi de. subtiele afweging van kleuvpartijen: de vis op de kar blijft de aandacht trek ken. L. van der Vlist verlevendigde het beige-grijs-zilveren gevederte van dode patrijzen door op de voorgrond enkele fel gekleurde cartouches (hulzen) niet scherpe slagschaduw te leggen. De romantische schilderijen van mei. G. Westermann (Voorjaar, Flora en Zomer) worden erg geschaad door de onrustige Lijsten: zou effen zilver hier niet beter zijn? Van de stillevens zijn er verschillende die door intieme beschouwelijkheid over tuigen: we noemen inzendingen van H. IJkelenstem. Jan Bogaeris, Henk Bos. D. Homberg. Onder de landschappen trof Paul Deene ons méér door Toscana dan door Florence: het is gebouwd als met décors van nevel, met een humoristische vereen voudiging der contouren, een bijna Chinese toets en gevat in fraaie lijst. H. B. Diepe- rinks decoratieve Bosgezicht, een buiten gewoon slank schilderij, is vol van vreed zaam avondlicht. De tentoonstelling blijft open tot 2 Januari. H. SCHMIDT DEGENER Begroting „Rijnland" Belangrijke werken in Spaarndam Verschenen is de begroting van het Hoogheemraadschap „Rijnland" voor 1951, die sluit met een bedrag van 1.179.262.72 voor de gewone dienst, 3.571.976.30 voor de kapitaaldienst en 1.538.039.68 voor de reserve, kas en verrekendienst. Er zal aan bundergeld in 1951 ƒ1.033.889.75 ontvangen worden. Voor de Grote- en de Kolksluis te Spaarn dam moet in 1951 66.400 uitgegeven wor den: 26.540 daarvan is bestemd voor de bediening en het gewone onderhoud, 16.000 is nodig voor het maken van een stel sluisdeuren voor het benedcn-sluis- hoofd en 8010 voor andere herstelwerk zaamheden aan de Grote Sluis. 40.895 zal uitgegeven worden aan het toezicht en het onderhoud van dc duinen; 14.865 daarvan is voor de duinen onder Zandvoort. Het spuien kost 300.000 per jaar. het gemaal in Spaarndam eist daarvan 29247. dat te Halfweg 29.936. Op de kapitaaldienst zijn o.a. de volgen de uitgaven geraamd: Nieuwe brug over de boezemsluis te Spaarndam 30.000. Nieuw schuitenhuis te Spaarndam 16.000. Verdieping van boe zemwateren (o.a. de Leidsevaart en de Maandagse wetering) 60.000. Nieuwe brug over de Kolksluis te Spaarndam 20.000. Electrificatie van de Grote Sluis te Spaarndam 15.000. De begroting zal behandeld worden in de verenigde vergadering van „Rijnland" die op 20 December zal worden gehouden. Belangrijke regeringsopdracht voor Hanny Michaelis Essay over omgekomen Doodse letterkundigen Naar wij vernemen heeft de jonge Am sterdamse dichteres Hanny Michaelis van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. Th. M. Cals, de opdracht ontvangen tot het schrijven van een litterair-historisch essay, vergezeld van een biografie, bibliografie en bloemlezing, over de Nederlandse Joodse schrijvers en dichters, die in de periode van 1940 tot 1945 zijn omgekomen. Van Hanny Michaelis, die op 19 Decem ber 1922 te Amsterdam werd geboren, ver scheen in 1949 een gedichtenbundel „Klein voorspel". Zij is thans werkzaam als re dactie-secretaresse van het Nieuw-Israëli- tiSch Weekblad. Twee personen verdronken Bij aanlegsteiger van veerpont misgestapt Maandagmorgen zag de stoker van een der veerponten van de dienst Kruiningen- Perkpolder, dat bij de aanlegsteiger in de veerhaven te Kruiningen een fiets in het water lag. Hij waarschuwde de politic, die de fiets op de wal haalde en daarna ter plaatse ging dreggen. Na enige tijd werd 'net stoffelijk overschot opgehaald van de 50-jarige J. Brasser uit Vlissingen, een der stokers van de veerdienst. Daar B. geen fiets had, vermoedde men dat er nog iemand tc water was geraakt. Het bleek de politie bij haar verder onder zoek, dat de stoker Brasser de vorige avond in gezelschap van een passagier voor de laatste boot naar Perkpolcler in 'het havencafé had vertoefd. Toen beiden het café verlieten was deze boot echter reeds vertrokken. De politie heeft reden te veronderstellen, dat beiden daarna gepro beerd hebben aan boord van de in de nabijheid van de steiger liggende reserve pont te komen om voor de nacht een on derdak te hebben. In de duisternis zijn zij waarschijnlijk misgestapt en te water ge raakt. Gisteren ontving de rijkspolitie te Goes de mededeling, dat een inwoner van St. Janssteen, G. F. van der Velde, vermist wordt. Men vermoedt nu, dat bij bij de steiger te Kruiningen is verdronken. Tot nu toe heeft het dreggen geen resultaat gehad. Rechtsherstel voor Kamers van Koophandel Koninklijk Besluit in het Staatsblad verschenen Vandaag is verschenen Staatsblad K 523, houdende een Koninklijk Besluit tot in stelling van Kamers van Koophandel en Fabrieken, bepaling van haar gebied en aanwijzing van dc gemeenten, waar zij haar zetel hebben. Dit Koninklijk Besluit is een uitvloeisel van de wet op de Kamers van Koophandel van 21 Augustus 1950. De wet en de des betreffende Algemene Maatregel van Be stuur zullen op 1 Januari in werking tre den. Vóór de laatste wereldoorlog waren er in ons land 36 zelfstandige Kamers van Koophandel. In de bezettinsglijd werd dit aantal teruggebracht tot 11 met een aan tal kantoren. De oude regeling wordt na genoeg hersteld. Dc modeshow van Jacques Fath ten bate van het Rode Kruis, die in het Victoria- hötel te Amsterdam is gehouden, heeft netto 8067,29 opgebracht. In dit bedrag is ook be grepen de som van f 1747,26, resultaat van de tijdens de show gehouden Rode Kruiscollecte. ADVERTENTIE Boksen Plannen van Van Dam De positie van Luc van Dam ten aanzien van een match om de Europese titel in het middengewicht is door zijn prestaties tegen over Robinson zeer verbeterd. De Brit Ran dolph Turpin is officieel als titeicanóidsat erkend. De andere officiële candidaat, Robert Villemaïn, is te zv.aar geworden voor deze gewichtsklasse ca heeft zich terug getrokken. Er is nog een andere Fransman, die voor een titelmatch in aanmerking komt cn wel Laurent Dauthuille. Zijn candiöatuur zou eventueel door de Franse boksbonö ge steund worden indien hij zich wilde ver plichten voor een bepaalde tijd in Frankrijk te blijven. Weigert Dauthuille dat, hetgeen mogelijk is, aangezien hij Canada cn de Ver enigde Staten tnt arbeidsveld heeft gekozen, dan is het hoogst waarschijnlijk dat de Franse boksbond de canaidatuur van Luc van Dam zal steunen. In die geest heeft de voorzitter althans toezeggingen gedaan. Er is ook sprake var. een wedstrijd tussen Van Dam en Tfoerio Mitri. de Italiaanse kampioen, te houden in Antwerpen. Ray Robinson heeft verklaard dat hij het •olgend jaar terug komt naar Europa en dan bereid is Van Dam een revanche toe te staan. Mocht hij over enkele weken Jake la Motta verslaan en daarmee zijn tweede we reldkampioenschap winnen, dan zou hij zijn titel in het middengewicht tegen Van Dam op het spel willen zetten. In dat geval zal de revanche RobinsonVan Dam in de open lucht gebokst worden, hetzij in Rotterdam hetzij in Amsterdam. ADVERTENTIE BLGEMENDAAL - TELEFOON 22143 Nederlandse sportploeg naar Nieuw Zeeland Onafzienbare stromen Noord-Koreaanse vluchtelingen blokkeren dag en nacht de weinige wegen waarlangs ontsnapping naar het Zniden van het schiereiland nog mogelijk is. Als er tijd en plaats is mogen zij, zoals de hierbij afgebeelde vrouwen en kinderen, meerijden op de militaire treinen van de UNO-troepen. De Nederlandse sporlaf vaardiging naar Nieuw Zeeland even voor het vertrek van Schiphol. Wim Slijkhuis (links boven aan).. Arie van Vliet (rechts boven) en Greetje Gulliard zijn duidelijk ie herken nen, Irma Schumacher en Leo van der Kar hebben zichzelf „verduisterd" en Jan Dcrksen gaat schuil achter de wuivende hand van Greetje Galliard. De Nederlandse delegatie van de Europese sportploeg, die in Nieuw Zeelanad zal uit komen. is Maandagmiddag om halfeen van Schiphol naar Londen vertrokken. Wim Slijkhuis, Arie van Vliet, Jan Derk- sen. Irma Schuhmacher cn Greetje Galliard stapten in het vliegtuig, vergezeld door de Amsterdammer Leo van der Kar, die als leider van de gehele Europese ploeg zal optreden. In Londen zullen de andere deelnemers zich bij de ploeg voegen. Onder hen zijn de sprinter Mac Donald Bailey, Arthur Wint, de Zweed Bengtsson, de Engelse loper op de 800 meter Bannister cn zijn landgenoot en naamgenoot Bannister de wielrenner. De gehele ploeg is in Londen ontvangen door de hoge commissaris van Nieuw Zeeland de heer Jordan en vanochtend is de reis naar Nieuw Zeeland aanvaard. De heer Van der Kar heeft van de bur gemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, twee brieven cn twee boeken over Amster dam meegenomen voor de burgemeesters van Chrislchurch en Wellington. Olympische Spelen Sportkalender N.O.C. De kalender van het Nederlands Olympisch Comité is verschenen. De eerste uitgave, die van 1950, was ongetwijfeld geslaagd, maar de kalender voor 1951 maakt een nog betere indruk. De verzorging van foto's en tekst is uitstekend, de variatie in onderwerpen is groot, hetgeen begrijpelijk is bij een uitgave over sport. Het aantal medewerkers is ge groeid, hetgeen duidelijk blijkt uit het feit. dat de inhoud veel levendiger is geworden; foto's en annecdotes zijn uit het werkelijke sportleven gekomen. Sport in 't kort NEDERLANDS CRICKETELFTAL TEGEN ZUID-AFRIKA. Op Zaterdag 15 en Zondag 16 September 1951 zal op het terrein van Rood en Wit aan de Spanjaardslaan te Haar lem een cricketwedstrijd worden gespeeld tussen het Nederlands Cricket elftal en het officiële test-team van Zuid-Afrika, dat het gehele cricket-seizoen 1951 in Engeland speelt. SLIEDRECHT—HFC Voor Zondag 17 December is de voetbalwedstrijd Sliedrecht HFC ingelast. ADVERTENTIE Slaapt U slecht door rhcumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart cn maag. Bij apotheek en drogist ƒ0.83, 2.08. 7.94

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5