Een centrale organisatie der landbouw-emigratie aanbevolen NU NOG voor DEZE PRIJZEN TEXTIELHUIS De radio geeft Vrijdag De actie van „Veilig verkeer' voor minder ongelukken C Wereldnieuws y Donderdag 14 December 1950 2 Commissie - Schilfhuis is tegen blijvend monopolie van bestaande organisaties Op 16 Maart 1949 heeft de minister van Sociale Zaken een commissie ingesteld, welke advies had uit te brengen omtrent hel vraagstuk der landbouw-emigratie en de daarvoor benodigde organisatie. De commissie, welke thans haar verslag aan de minister heeft uitgebracht, stond onder voorzitterschap van de heer J. Schüthuis, lid der Tweede Kamer. De commissie heeft een onderzoek inge steld naar de tot dusverre bereikte om vang en de behoefte aan landbouw-emi gratie, waaronder de commissie verstaat de emigratie van personen uit. het agra risch gedeelte der bevolking, die zich el ders eveneens in de agrarische bedrijfs takken wensen te vestigen; naar het be- lang, dat voor Nederland met de land bouw-emigratie gemoeid is; naar het ten aanzien van de landbouw-emigratie te voeren Nederlands beleid en de op dit gebied te treffen maatregelen. Voorts ging de commissie na wat de taak is van de overheid alsmede die van de maatschappe lijke groeperingen, welke op dit terrein werkzaam zijn. He: rapport geeft achtereenvolgens een beschrijving van de ontwikkeling van de emigratiegedachte, de bepalingen te dien aanzien en nationale en internationale re gelingen, de huidige omvang van de land bouw-emigratie, de behoefte daaraan, het belang daarvan, om dan te komen tot het beleid en te treffen maatregelen. De commissie acht het wenselijk, dat wordt gestreefd naar een regelmatige stroom van emigranten uit de agrarische beroepsbevolking van omstreeks 15.000 mannelijke arbeidskrachten per jaar met de bij hen behorende gezinnen. Het beleid, dat daartoe op het gebied der landbouw- emigratie zal dienen te worden gevolgd, zal zich moeten richten zowel op het be vorderen van de emigratie uit de agra rische bevolkingsgroepen als op het ver krijgen van goede vestigingsmogelijkheden in net buitenland. De commissie legt er de nadruk op. dat de in binnen- en buiten land te treffen maatregelen een sluitend geheel zullen dienen te vormen. Het wel slagen van een goed geordende en met de bestaande behoefte overeenkomende land bouw-emigratie zal slechts verkregen kun nen worden indien de merendeels ook nu toegepaste maatregelen meer methodisch en vaak oak algemener en in groter om vang worden getroffen. Hiervoor acht zij een centraal punt nodig, waar een uitgebreide documentatie kan worden bijeengebracht Alle gegevens dienen binnen te komen bij het ministerie van Sociale Zaken, dat ze ter beschikking stelt van een gemengd orgaan van over heid en maatschappelijke organisaties. ADVERTENTIE LAKENS 150 cm breed 8.95 180 cm breed 11.45 200 cm breed, gebord17.25 220 cm breed 15.95 SLOPEN 2.85 3.45 3.95 Gebord. slopen 4.85 (bijpassend bij de lakens 200 cm breed) GRASLINNEN 140 cm 160 cm 200 cm breed 3.25 3.95 5.15 p. mtr. THEEDOEKEN vanaf 0.89 Onze reclamedoek1.47 Prima halflinnen 1.95 BADDOEKEN Extra koopje 1.69 Mooie fantasiedoek 2.45 Badstof keukendoek 2.97 LUIERS OOGJES - TETRA vanaf 1.05 1.35 Deze prijzen gelden zolang de voorraad strekt W/Hm w Gen. Cronjéstr. 62-64 hoek Kloosterstraat J Haarlem HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Alt en piano. 11.20 Pla ten. 12.15 Marinierskapel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Marinierskapel. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsmuziek. 13.45 Platen. 14.35 Voor dracht. 15.00 Kamermuziek. 15.40 Voordracht. 16.00 Kamerkoor. 16.00 Sluiting. 18.00 Rege ringsuitzending. 18.10 Causerie. 18.20 Volks melodieën. 18.30 Het Evangelie in Esperanto. 18.45 Mannenkoor. 19.00 Nieuws. 19.15 Rege ringsuitzending. 19.35 Een goed woord voor een goede zaak. 19.40 Radiokrant. 20.00 Radio Schaakwedstrijd NoorwegenNeder land. 20.06 Instrumentaal septet. 20.30 Thea terkoor. 20.45 Piano. 21.00 Het dagelijks werk der Verenigde Naties. 21.20 Philharmonisch Orkest. 22.00 Causerie. 22.15 Bas en piano. 22.30 Literaire causerie. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7 30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Platen. 9.12 Voor de huisvrouw. 9.22 Platen. 10.00 Cause rie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor zieken. 1100 Voor de vrouw. 11.15 Piano. 11.40 Feuilleton. 12.00 Dansorkest. 12.30 Weerbericht, 12.33 Sport. 13.00 Nieuws. 13.20 Concert. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Voordracht. 15.20 Platen. ^5.35 Hersengymnastiek. 16.00 Muzikale cau serie. 16.30 Sluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Instrumentaal kwartet. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Prijzen. 19.30 Causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Instrumentaal ensem ble. 20.35 Causerie. 21.00 Theaterkoor- en orkest. 21.30 Aetherforum. 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Trio. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding, 23.00 Nieuws. 23.15 Cau- erie. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Licht orkest, 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Platen. 14.45 Platen. 16.30 Operette. 17.00 Nieuws. 17.10 Licht orkest. 18.00 Platen. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws 19.30 Platen. 19.50 Voor dracht. 20.00 Film, 20.15 Symphonie-concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. Verder acht de commissie „service" nodig in het emigratieland. Zij denkt daar bij zowel aan buitenlandse overheidsin stanties als aan particuliere instellingen of organisaties van oud-Nederlanders, en de vertegenwoordigers van de Nederlandse regering in te schakelen. De commissie acht het gewenst, dat aan het ministerie van Sociale Zaken voor de werkzaamheden, die de emigratie betref fen, een afzonderlijke afdeling of directo raat wordt gevormd. Hiermede zou het gemengd orgaan contact kunnen onder houden. Het is niet de bedoeling der com missie, dat aan de bestaande organisaties een blijvend monopolie zou dienen te wor den verleend. Tegen de voorgestelde organisatie, waar bij aan een beperkt aantal organisaties met uitsluiting van de arbeidsmarkt het uitsluitend recht wordt verleend zich met de emigratiewerkzaamheden in Nederland bezig te houden, heeft de vertegenwoor diger van het ministerie van Sociale Zaken in de commissie zeer ernstige bezwaren ontwikkeld. In beginsel acht hij ieder mo nopolie verwerpelijk. Voor het ontwerpen als ook voor het verwezenlijken van een goed gerichte emigratie zal de arbeids markt nauwkeurig in het oog moeten wor den gehouden. Ten aanzien van sommige immigratie landen, die veel waarde hechten aan ver sterking van hun agrarische bevolking, acht de commissie het niet uitgesloten, dat die regeringen zouden willen besluiten tot financiële tegemoetkomingen aan emi granten. Voorts dient gedacht te worden aan de mogelijkheden van de Marshall hulp. ADVERTENTIE Kindje verkouden? Dan rug, keel en borstje inwrijven met De zetel van „Bloembollencultuur" De afdeling Bennebroek wil het plan „Hartenkamp" bestuderen De afdeling Bennebroek-Vogelenzang van de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur hield Woensdagavond een zeer druk bezochte vergadering in „Oud Berg en Dal". Het voornaamste punt van de agenda was de beschrijvingsbrief voor de algemene vergadering. Het voorstel van het Hoofdbestuur in zake het verbouwen van het Krelagehuis te Haarlem, werd, na een breedvoerige dis cussie, met algemene stemmen verworpen. Het schijnt in Bennebroek de bedoeling te zijn, het hoofdbestuur in de gelegenheid te stellen meer aandacht te schenken aan het in de laatste dagen naar voren gekomen plan om de buitenplaats de Hartenkamp te Heemstede te kopen, dit als ontvangstge bouw in te richten en daarachter niet alleen een zeer modern beursgebouw te plaatsen, maar ook tevens een grote proef tuin aan te leggen. Vooral in het Zuidelijk gedeelte van de Bloembollenstreek, ook in Hillegom en Lisse, zijn er voorstanders van dit plan. De voorgestelde contributieverhoging werd aanvaard. Als afgevaardigden werden aangewezen voor de algemene vergadering de heren P. Kramer en P. Tijsse. ADVERTENTIE EEN BRIL VAN K EI P DAT IS QOED (pEZIEN GROTE HOUTSTRAAT NAAST IUXOR ADVERTENTIE De „Koninklijke" geeft converteerbare obligaties uit De N.V. Koninklijke Nederlandse Petro leum Maatschappij gaat over tot de uit gifte van ƒ200.050.000 3'A procent obliga ties, converteerbaar in aandelen, in stuk ken van nominaal f 1000 aan toonder. Deze uitgifte maakt deel uit van een lening groot 250.000.000 waarvan reeds ƒ49.950.000 tot de koers van 101 procent onderhands is geplaatst. Houders van de obligaties der 3V2 procent obligatielening 1947 ad nominaal 100.000.000, alsmede crediteuren der 3!*> procent onderhandse leningen 1949 tot een gezamenlijk bedrag ad nominaal 100.050.000, hebben onder nader omschreven voorwaarden recht van omwisseling in obligaties van deze nieuwe lening tot de koers van 100 procent. Op de na uitoefening van bedoeld omwisselings- recht eventueel overblijvende obligatiën wordt een vrije inschrijving opengesteld tot de koers van 101 procent. De obligaties zijn te allen tijde verwis selbaar in gewone aandelen nominaal groot 1000 in het kapitaal der vennoot schap en wel in dier voege, dat tegen in levering van nominaal 2900 obligaties wordt afgegeven 1 gewoon aandeel groot nominaal 1000, mitsdien tegen een con versiekoers van 290. De lening heeft een looptijd van 15 jaar en is a pari aflosbaar in tien jaarlijkse termijnen, waarvan de eerste vervalt op 15 Januari 1957. Ver vroegde algehele of gedeeltelijke aflossing is te allen tijde voorbehouden. In een toelichting herinnert de directie der „Koninklijke" aan de aanzienlijke in vesteringen, die na de tweede wereldoor log zijn verricht en die enerzijds dienden voor het herstel van vernielde eigendom men, anderzijds voor de uitbreiding van de installaties en fabrieken en de ver groting van belangen in andere onder nemingen. De thans aangekondigde uitgifte beoogt behalve een aantrekking van mid delen ter versterking van de kaspositie der Nederlandse moedermaatschappij, aan houders der thans uitstaande lenin gen de mogelijkheid te bieden hun bezit in aandelen om te zetten. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden is de direc tie voornemens de thans uitstaande lenin gen algeheel en vervroegd af te lossen op de eerstkomende contractueel toege stane datums, zijnde voor de obligatie lening ad 100.000.000 1 December 1952 en voor de onderhandse leningen tezamen groot 100.050.000 1 Maart 1955. De direc tie behoudt zich het recht voor om in geval tot vervroegde of versterkte aflossing mocht worden overgegaan en de koersver- houding tussen aandelen en de thans uit te geven obligaties daartoe naar haar me ning aanleiding mocht geven, de conversie koers voor de bij die gelegenheid af te lossen obligaties te vei'lagen. Staten van Zuidholland vergaderden in het Kurhaus Voor het eerst in hun geschiedenis heb ben de Provinciale Staten van Zuidholland in een hotel vergaderd. Bij gebrek aan eigen vergaderruimte kwamen de Staten meestal in de Ridderzaal of in het gebouw van de Eerste Kamer bijeen. Deze lokali teiten zijn thans evenwel niet beschikbaar, zodat naar een andere ruimte moest wor den uitgezien. De keuze viel op de grote zaal van het Kurhaus in Scheveningen. Daar is nu de zitting van de Provinciale Staten gehouden. Men gebruikte meubilair van hec hotel. De zetels van de voorzitter en de griffier waren uit de provinciale griffie afkomstig. De stenografen hadden de bar van het hotel als hun werkvertrek ingericht. Strassburger jubileert Op Donderdag 21 December geeft circus Strassburger de gala-première van een nieuw programma in het Amsterdamse Carré om dan, volgens traditie, in dat ge bouw gedurende de wintermaanden een reeks voorstellingen te geven. In tegen stelling met verleden jaar zullen deze winter Karei, Regina en Elly Strassburger weer zelf medewerken. Ter viering van het feit, dat Karei Strassburger dertig jaar als zelfstandig circusdirecteur werkzaam is, zal er een bijzonder Kerstprogramma worden uitgevoerd, dat geheel uit nieuwe nummers bestaat en dat geopend wordt met een spectaculaire feestparade. Sigarenwinkeliers duchten verlaging van de winstmarge De Nederlandse Algemene Bond van Sigarenwinkeliers heeft in Amsterdam een vergadering gehouden om te spreken over de mogelijke verlaging van de winstmarge op tabaksproducten, met name sigaretten. Daarover heerst op het ogenblik in de kringen der tabaksdetaillisten ongerust heid. Gezien de gedaalde koopkracht van het publiek, de stijging van de prijzen van tabaksproducten en de naar de mening der detaillisten toch al krappe winstmarge, zou volgens de detaillisten deze verlaging een ernstige aantasting betekenen van de be staansmogelijkheid van de sigarenwinke liers. De detaillisten vrezen dat het grootste deel van het publiek bij een prijsstijging van rookgerei minder zal gaan roken of goedkopere tabaksproducten zal vragen. Dit zou voor de sigarenwinkeliers een dras tische verlaging van hun inkomen be tekenen. De vergadering nam eenstemmig een motie aan, waarin met klem wordt gepro testeerd tegen elke aantasting van de be staansmogelijkheid der sigarenwinkelier. Zij stelde zich voorts achter de voorstellen van de drie samenwerkende organisaties van sigarenwinkeliers. Deze voorstellen beogen te komen tot een hogere procentuele winstmarge dan de van industriële zijde voorgestelde. In de motie wordt tenslotte tot uitdrukking gebracht, dat de bond zal trachten elke verlaging met alle ten dienste staande middelen te voorkomen. De bond heeft de confessionele organisaties uitge nodigd de motie te ondersteunen. NEDERLANDS KAMERKOOR NAAR ITALIë Het Nederlandse Kamerkoor van Felix de Nobel, dat reeds enige keren in Italië optrad, zal eind Januari wederom een tour- née door dit land maken en onder meer uitvoeringen geven in Rome, Venetië en Triëst. ADVERTENTIE Bij brandend maagzuur een of twee Rennies eenvoudig laten smelten op de tong. Nog vóór U het weet, behoort de pijn tot het verleden. Ook voor U is er nu geen reden meer bepaal de lievelingsgerechten te laten voorbijgaan. Als er eens iets verkeerd valt, hebt ge toch Uw Rennies bij de hand. En ge kunt ze in nemen zonder water of wat ook, altijd en overal. Vraag Uw Apotheker of Drogist een pak Rennies. Een pracht remedie, prettig om in te nemen en.... zo doeltreffend. „Alleen falen wij, samen slagen wij" Ter gelegenheid van de jaarverga dering van het Verbond voor Vei lig Verkeer te Utrecht heeft de waarnemend voor zitter prof dr. ir. N. A. Halbertsma erop gewezen, dat het aantal ver keersongevallen in de eerste helft van het jaar 1950, ver geleken met die van 1949 een toe neming vertoont van ongeveer 20%, terwijl het aantal dodelijke slacht offers met 24% is toegenomen. In verband hier mede acht het Ver bond voor Veilig Verkeer het nuttig op basis van bo venstaande spreuk het totale beeld dei- verkeersongelukken van 1938 af in be schouwing te nemen, waarvoor verwezen wordt naar het hierbij afgedrukte carto- gram. Per jaar eist het verkeer nu bijna 1000 doden. - Van het totaal aantal jeugdige slacht offers bedraagt het aantal tot 13 jaar ge durende de laatste jaren gemiddeld 250, dat wil dus zeggen, elke schooldag een kind. Niet alleen onder de jeugd is het aantal dodelijke slachtoffers percentsgewijze zeer hoog, doch dit betreft ook de wegge bruikers boven de 60 jaar. Behalve het onnoemelijk leed, dat elk jaar weer in de gezinnen wordt gebracht, is cle maatschappelijke schade 88 millioen gulden per jaar. Volgens de millioenennota 1950 bedroeg de Begroting van het Ministerie van Ver keer en Waterstaat 119 millioen gulden, zijnde in vergelijking hiermede het schade bedrag hiervan dus ruim 70%. En de oorzaken van dit alles? zo vraagt Veilig Verkeer en vervolgt dan: In de eerste plaats de weggebruiker zelve; het grote individualisme van de Neder landse weggebruiker, alsmede onwetend heid, onoplettendheid, onvoorzichtigheid en onwellevendheid. Voorts zijn de oorzaken van vele ver keersongevallen tot psychologische toe- Alsof het haar dagelijks werk is, zo des kundig roert mevrouw Churchill in de grote ketel met beslag voor de reuzen-plum pudding, waaraan de bemanning van het Britse vliegdekschip „Indomitable" zich tijdens de Kerstdagen tegoed hoopt te doen. Amerikaanse studiebeurzen voor Nederlanders De Amerikaanse ambassade en de „United States Educational Foundation in the Netherlands" delen mede, dat er ongeveer 20 gecombineerde beurzen beschikbaar zijn voor studie in de Verenigde Staten ten behoeve van Nederlanders, die met goed gevolg hun candidaatsexamen hebben ge daan of een opleiding hebben voltooid gelijkstaand aan die van een Amerikaans instituut voor hoger onderwijs. De leef tijdsgrens voor het verkrijgen van deze beurzen is bepaald op 35 jaar. De beurzen, die verstrekt zullen worden voor studie van „business administration", Amerikaanse geschiedenis en litteratuur, journalistiek en onderwijsmethoden, zijn bedoeld voor het studiejaar 1951-'52. Aanvragen dienen uiterlijk op 31 Decem ber in het bezit te zijn van het Nederland- Amerika Instituut, Museumplein 4 te Am sterdam. standen terug te brengen die hun grond vinden in: boosheid, ergernis, vermoeid heid, moedeloosheid, ziekte, drankmisbruik enz. Verder moet er op gewezen worden, dat, wat de materiële omstandigheden betreft, een zeer belangrijk percentage van de ver keersongevallen geschiedt op kruispunten, alsmede door de toestand van de weg, in clusief slippen en doorglijden. Moge dit cartogram en de daarbij ver melde feiten het Nederlandse volk de bit tere ernst van het veilig-verkeersvraag- stuk doen beseffen en doordringen van de wijsheid van het in Engeland gesproken Koninklijk Woord, hierboven afgedrukt en hier nog eens herhaald: „Alleen falen wij, samen slagen wij", welk woord ook geldt met betrekking tot het verkrijgen van een veiliger verkeer op de weg. Tsjechische vluchteling voor Haarlems Economische rechter Overtreding van deviezen- bepalingen De 25-jarige in Haarlem wonende Tsje chische importeur M. V. H. was danig ver strikt geraakt in de nauwe netten van de Nederlandse deviezenbepalingen. In de ten laste legging was er sprake van, dat hij over een bedrag van 1217.gul den had beschikt om goederen te impor teren, terwijl hij daarvoor niet een invoer en een betalingsvergunning had gebruikt, zoals was Voorgeschreven, doch een tran- sitovergunning, hoewel de goederen later reeds in Nederland verkocht bleken te zijn. Vervolgens had hij goederen geïm porteerd, die veel te laag gefactureerd bleken te zijn. Bovendien gaf cle verdachte, die de toch al zeer ingewikkelde zaak nog gecompliceerder maakte met ellenlange verklaringen en toelichtingen, die om de kern van de zaak heendraaiden, toe dat het hier eigenlijk öra één compensatietransactie ging- Daar kwam nog bij, dat een groot deel van zijn verweer steunde op handelingen die hij verricht had nadat het onderzoek naar deze onregelmatigheden was begon nen, hetgeen eigenlijk op een volledige be kentenis neerkwam, zoals de politierechter, mr. C. G. Bijleveld, opmerkte. De verdachte bleek daardoor niet in het minst uit het veld geslagen en betoogde onverstoord, dat hij door zijn activiteit de dollarvoorraad van de Nederlandse Bank had doen toenemen. Dit zou ook het gevolg zijn van een te lage facturering van een zending zilveren colliers uit Pforzheim. Uit de stukken bleek evenwel dat door deze transacties de Nederlandse Staat voor meer dan 1200.aan invoerrechten was benadeeld. De Officier, mr. J. Wiarda, achtte bewe zen, dat de transitovergunning opzettelijk was misbruikt en dat de bank er was in gelopen. Bij de tweede zending had hij doen voorkomen of het om een geschenkzending ging. In andere gevallen had hij met ver gunningen gegoocheld die geen betrekking hadden op de onderhavige zendingen. Voor al deze geraffineerde knoeierijen, zoals mr. Wiarda het uitdrukte, die boven dien het niet op zijn plaats achtte dat de Nederlandsche Bank een afkoopboete van vijfhonderd gulden had voorgesteld en het bovendien zeer te laken vond, dat een Tsje chische politieke vluchteling de hem gebo den gastvrijheid zo slecht op prijs stelde, eiste de Officier een maand gevangenis straf met verbeurdverklaring der in beslag genomen goederen. Nadat H. vergeefs om een vierde uitstel van de zaak had verzocht, veroordeelde mr. Bijleveld hem tot een geldboete van vijf honderd gulden of drie maanden hechtenis met verbeurdverklaring, waarbij hij wilde aannemen, dat de verdachte niet met opzet had gehandeld, hoewel hij daarvan niet overtuigd was. PANDA EN DE MEESTER-BEDIENDE 22. Toen die ene kunstenaar op grove toon verteld had, xoaarom die rij daar voor de huisdeur stond, was Panda natuurlijk zeer verontwaardigd. Hij was geen gekke millionnair, maar een heel verstandige, en hij was ook niet van plan zijn geld weg te smijten, want hij wilde er goede en nuttige en edele dingen mee doen! „Laat mij door," zei hij dus streng, en hij begon door de rij heen te dringen teneinde zijn eigen huisdeur te bereiken en daar naar binnen te gaan.maar dat viel niet mee! „Héé daar!" riep een geleerde, die ook in de rij stodn. „Niet dringen! Achter aan sluiten!" En een dichter, die daar vóór stond, vroeg: „Wat moet jij trouwens hier? Er stond in de krant dat alleen kunste naars en wetenschaps-lieden in aanmer king komen! Daar zie jij niet naar uit! Wat ben je! Ben je een geleerde of een kunstenaar?" „Laat mij door!" riep Panda. „Ik ben geen geleerde en geen kunstenaar, maar ik ben.Doch het kon de wach tenden niets schelen wie of wat hij was. „Hij is geen geleerde! Hij is geen kun stenaar!" riepen zij en nu grepen de begaafde omstanders hem bij armen en benen om hem uit de rij te gooien. „Weg met hem! Hij is niet geniaal! Hij hoeft niet aangemoedigd te worden! Die gekke mil lionnair is van óns' Jij hebt hier niets te makenNu moet men weten, dat Jeremias Jolliepop, de meester-bediende, deze woelige tonelen vanuit het huis gade sloeg, waarbij de afschuw duidelijk van zijn gezicht te lezen was. „Men jonast ons!" zo peinsde hij. „Wij zijn viel diep gezon ken wanneer het geestelijk proletariaat zich vrijheden met ons veroorlooft! Ik vraag mij af, of het geacht moei worden tot mijn plichten te behoren om ons te hulp te komen en om in te grijpen in deze wansmakelijke tonelen. Fabriek. De voorzitter van de commissie voor atoomenergie van het Amerikaanse Congres, senator Brian McMahon, heeft Woensdag in de Senaat verklaard, dat de regei'ing van plan is een nieuwe grote fabriek voor atoomenergie te bouwen. Hij gaf geen bijzonderheden, maar zei, dat het bouwen van de fabriek een der fasen zou zijn van een prQgram waar voor het Congres wordt verzocht 1.050.000.000 dollar toe te wijzen. Geen verschil. Dr. Ralph Bunche, winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, heeft in een gesprek met verslaggevers te Kopenhagen verklaard: „Ik kan, op morele gronden, geen oordeel vellen over een gebruik van de atoombom. Zij, die vallen, zullen er niet veel om geven of de atoombom of een geweerkogel de oorzaak van hun dood was. In oorlogs tijd maakt een land gebruik van de be schikbare wapens. Het al dan niet ge bruiken van de atoombom is niet een der oorzaken van de geschillen tussen de staten. Het vloeit slechts uit het be staan van deze geschillen voort." Verongelukt. Een Dakota van de „Air In dia". die sinds Woensdag vermist werd, is op een 2400 meter hoge bergkam, 150 km van Coimbatore, waargenomen. Er bevonden zich 16 passagiers en vier be manningsleden aan boord. Bijzonder heden zijn nog niet bekend. Het toestel was op weg van Madras naar Trivan- drum. Vernield. Een viermotorig toestel van de „Swissair" van de lijn GenèveNew York. dat bij de start te Sydney (Nieuw Schotland) tegen een pijler botste, is geheel door brand vernield. De 20 pas sagiers en de 11 leden van de beman ning zijn er in geslaagd het toestel te verlaten voor het uitbreken van de brand. Explosie. In de chemische afdeling van een atoomfabrielc in Chalk River (Canada) heeft zich „bij het doen verdampen van een vloeistof" een ontploffing voorge daan. Eén persoon werd gedood en vier raakten gewond. De atoomzuil, die op enige afstand van de plaats der ontplof fing stond, werd niet beschadigd. Mijnramp. In een steenkoolmijn in de na bijheid van Bellaire, in de Amerikaanse staat Ohio, heeft een ontploffing plaats gevonden. Men meent, dat 200 mijnwer kers hierdoor in ondergrondse gangen zijn afgesneden. Lezing. Een lezing van de Poolse generaal Anders in het Paleis voor Schone Kun sten te Brussel is door manifestanten verstoord. Generaal Anders is met de Poolse regering naar Engeland gevlucht en Heeft als bevelhebber van de Poolse troepen in verschillende landen van West-Europa gevochten. Hij erkent de huidige regering van Polen niet. Tijdens zijn lezing van gisteren is een tiental communistische manifestanten gear resteerd wegens ordeverstoring en het gooien van stinkbommen. Een mani festant riep uit: „Meneer, u bent een bedrieger. Leve het vrije Polen". Lava. Hoewel de Etna nog steeds lava uitbraakt, zijn enkele lavastromen veel langzamer gaan vloeien en andere tot stilstand gekomen. De pastoor van Milo heeft evenwel last gegeven de inventaris ui,t een kerkje.dat aan de Heilige Maagd is gewijd en op de weg van de lava stroom ligt, te verwijderen. ADVERTENTIE LANJSHUID PANTOFFELS Weekstaat Nederlandse Bank Herwaardering der saldi op Indonesische E.C.A.-rekening De ruime situatie op de geldmarkt, die volgens verwachting wellicht tot het eind van het jaar 2al voortduren, blijkt duidelijk uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 11 December. Op de voorschotten is 19 millioen gulden terugbetaald. De ont spanning blijkt ook uit de forse daling der biljettencirculatie met 53 millioen tot 2791 mllioen gulden. Een opmerkelijke verandering is de daling van de diverse rekeningen aan de debet- en creditzijde, voor het overgrote deel het gevolg van een wijziging in de omrekenings koers der tegenwaarderekeningen van de aan Indonesië verstrekte E. C. A.-hulp. Thans zijn de saldi op de Indonesische E. C. A.-rekeningen, die van vóór 1 April 1950 dateren, opnieuw gewaardeerd. Zij zijn thans omgerekend naar de verhouding Ne derlandse guldens 3.80 is gelijk Indone sische guldens 11.43. Provinciale vlag voor Limburg Gedeputeerde Staten van Limburg heb ben aan het provinciaal bestuur voorgesteld een provinciale vlag vast te stellen. Reeds in Juni 1948 was er een ontwerp voor een vlag die uit vijf gekleurde banen bestond, maar de Provinciale Staten hadden hier tegen aesthetische bezwaren. Hoewel de Hoge Raad van Adel vasthield aan het eerste ontwerp, heeft een commissie van advies uit de Provinciale Staten thans een nieuw ontwerp voorgelegd. Hierop komt een blauw kruis voor als symbool van het eerste Christendom in Nederland. De vier vakken zijn afwisselend in geel en wit gehouden. In het eerste vak komt een rode leeuw, die de centrale figuur is in het Limburgse wapen. Gedeputeerde Staten hebben zich accoord verklaard met dit ontwerp. Zweedse onderneming sticht kogellagerfabriek in Nederland Naar uit Stockholm gemeld wórdt, is de Zweedse kogellagerfabriek S.K.F. van pian een fabriek te bouwen in Nederland. Aanvankelijk zal het personeel slechts een paar honderd man groot zijn. Er zullen voornamelijk rollagers geproduceerd wor rier:, grotendeels voor de export. De maat schappij wil nu reeds 100 Nederlandse werklieden in dienst nemen in haar hoofd fabriek ir: Gothenburg, om daar de tech niek te Ieren. De fabriek zal gebouwd worden in de provincie Utrecht. Begin volgend jaar wordt met de bouw begonnen en in de eerste maanden van 1952 hoopt men met rle productie te kunnen beginnen. Voor lopig zal het bedrijf ongeveer 200 per sonen in dienst nemen. De nieuwe fabriek za! ressorteren onder de bestaande S.K.F.- maatschappij in Nederland, gevestigd t« Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2