Haarlems Dagblad ALGEMENE VERGADERING VAN DE UNO KEURT VOORSTEL DER DERTIEN LANDEN GOED Overstelpende thuiskomst van belangstelling bij Bertha Hertogh Churchill vraagt geheim debat over defensie- en atoom-kwesties L 65e Jaargang No, 19732 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buïtenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 15 December 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en <©pretbte ïjaarientótijc Contant (Hinno i(>$6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Commissie moet basis vinden voor staking van het vuren in Korea FLUSHING MEADOWS, (Reuter). De Algemene Vergadering van de U.N.O. heeft met 52 tegen 5 stemmen, bij één ont houding, het voorstel der dertien landen voor een staken van het vuren in Korea goedgekeurd. De Sovjet-groep stemde tegen, nationalistisch China onthield zich. Gezien het Russische standpunt verwacht men niet veel succes van de poging om tot staking van het vuren te komen. De Russische afgevaardigde Malik heeft verklaard, dat het voorstel slechts dient als camouflage om de Amerikanen gelegenheid te geven nieuwe aggressie te plegen in Korea. Het voorstel houdt in de benoeming van een commissie van drie om een basis vast te stellen, waarop een bevredigend bestand in Korea kan worden bereikt. De voorzitter van de Assemblée, de Pers Nasrollah Ente- zam, is één der drie leden. Sir Benegal Rau (India) en Lester Pearson (Canada) zijn gekozen om samen met Entezam de com missie van drie te vormen. De eerste vergadering van de commissie van drie zal, naar verwacht wordt, Vrijdag worden gehouden. Daarna zal waarschijn lijk wordt beraadslaagd met een vertegen woordiger van Peking en vertegenwoordi gers van het opperbevel van de U.N.O. in Korea. Zitting in Europa. De Algemene Vergadering heeft voorts besloten haar zitting van 1951 in Europa te houden. Het besluit werd genomen met 31 tegen 16 stemmen, bij 11 onthoudingen. Al gemeen wordt aangenomen, dat Parijs de vergaderplaats zal zijn. Devinat (Frank rijk) die tot de voorstemmers behoort, zei dat een zitting in Europa de U.N.O. zal hel pen de veelheid van problemen beter te begrijpen. Een zitting in Europa zal onder de huidige omstandigheden een politieke beslissing van bijzonder psychologisch be lang zijn, aldus Devinat. De Europeanen zullen het als een boodschap van vertrou wen en solidariteit beschouwen. Tegen een zitting van de Algemene Vergadering in Europa stemden: Australië, Engeland, Canada, China, Nederland, India, Indonesië, Israel, Liberia, Nieuw- Zeeland, Noorwegen, Pakistan, Zweden, Turkije, Zuid-Afrika en Jemen. Verdere resoluties. De Algemene Vergadering heeft verder op alle regeringen een beroep gedaan ge vangenen uit de tweede wereldoorlog, die nog in haar landen worden vastgehouden, te repatriëren. De Sovjet-Unie kantte zich tegen de re solutie. De repatriëring van alle gevange nen uit de Sovjet-Unie was reeds lang vol tooid, aldus de Sovjet-afgevaardigde. De algemene vergadering deed voorts een beroep op alle landen om een einde te maken aan het storen van radio-uitzendin gen. Een desbetreffende resolutie werd met 49 stemmen tegen vijf stemmen aangeno men. In cle resolutie werd er bij de regeringen op aangedrongen een ieder toe te staan vrijelijk naar alle radio-uitzendingen te luisteren. Sir Benegal Rau (met rug naar camera), de afgevaardigde van India, bespreekt met andere UNO-afgevaardigden te Lake Success het voorstel van het Aziatiscli-Arabisch blok om het vuren op Korea te doen staken. Luisterend naar Sir Benegal Rau (van links naar rechts): Jean Chauvel (Frankrijk)Ernest Gross (Verenigde Staten); John Ross (Verenigde Staten); J. E. Coulson (Groot-Brittannië) en Lacoste (Frankrijk) Achtendertigste graad zou heden overschreden zijn SEOEL (Reuter)Volgens een woord voerder van het Zuid-Koreaanse leger hebben communistische troepen heden de 38ste breedtegraad overschreden. Men verwacht, dat de communisten met inzet van meer dan een kwart millioen man een groot winteroffensief zullen beginnen. In betrouwbare militaire kringen te Seoel gelooft men dat slechts enkele hon derden Noord-Koreaanse partisanen de 38ste breedtegraad overgetrokken zijn. Men neemt aan dat de Chinese hoofdmacht nog ten minste 30 km verder ligt. In een toespraak tot een aantal directeu ren van radio- en televisiemaatschappijen heeft president Truman vandaag verklaard, dat de verbonden troepen niet van plan zijn Korea te verlaten, tenzij zij eruit ge dreven worden. Chinese activiteit in Korea verwacht Luchtoorlog op grote schaal (Reuter). Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht heeft te Washing ton verklaard, dat er aanwijzingen zijn, dat de Chinese luchtmacht een luchtoorlog op grote schaal gaat voeren. Volgens door New Yorkse radiostations aangehaalde telegrammen uit het bruggen hoofd van de UNO in Noord-Óost Korea zijn de Chinezen een grote aanval tegen de Amerikaanse en andere troepen aldaar be gonnen. Generaal MacArthurs hoofdkwartier heeft Vrijdag in een communiqué meege deeld, dat de bewijzen zich opstapelen, dat de grote massa van het communistische leger opdringt tegen het terugtrekkende achtste Amerikaanse leger. „Uit de niet opdrogende bron in Man'dsjoerije blijft de Chinese communistische mankracht toe stromen in Korea", aldus het communiqué, dat als operatiegebied van de communisti sche troepen met name de streek Majon- Koksan-Intsjon noemt Aan het front viel er overigens weinig activiteit waar te nemen. Communistische patrouilles, die de stel lingen van het bruggenhoofd in Noord- Oost Korea aftastten, deden eenheden van de derde Amerikaanse divisie gisteren te rugtrekken. Speculaties over nieuwe maatregelen in de V.S. (A.F.P.) Volgens sommige hoge ambte naren van de Amerikaanse regering zullen de maatregelen, die getroffen zullen wor den na de rede van president Truman, van het Amerikaanse volk een inspanning vergen welke te vergelijken is met die durende de tweede wereldoorlog. De regeringspersoonïijkheden gaven te verstaan dat de rede van de president gevolgd zal worden door de oprichting van een leger van vier millioen man, mo gelijke militaire credieten van 100 mil liard dollar, een vrijwel totale industriële mobilisatie, een strenge controle op de Amerikaanse economie, gepaard met een gedeeltelijke controle op de prijzen er lonen en tenslotte een aanzienlijke ver hoging van de belastingen. President van Mohammedaanse Liga in Singapore wil boycot van Nederland Voor de Stille Armen 12de verantwoording N. N. te Haarlem ƒ10,Riekje ƒ2,M. J. K. ƒ10.—; de R. ƒ5,—; J. t. P. ƒ2.50; N. ƒ2,50; E. H. N. ƒ2,50; J. en K. ƒ10,—: M. ƒ1.—; S. R. f2.—; J. S. ƒ2,50; Mevr. L. S. ƒ20.—: M. S. ƒ5.—: A. K. ƒ2.50: G. A. 1.—: V. L. 2,50; J. M. H. 10,—; Jokcr- pot ƒ2,50: C F. S. ƒ1,50; Prov. Electr. Be drijf Afd. H. S. Kabelnetten ƒ33,25: W. v. L. ƒ5,50; H. H. ƒ2,Dames B. ƒ1.X. X. ƒ2.—: S. H. ƒ1,—; N. N. ƒ5.—; F. B ƒ2.50: W. D. ƒ2,50; ..Een kleine" ƒ1.Mej. N. N- f2.50; N. N. ƒ2,50; Kees en Wiebe ƒ2.50; J. Ph W. f2.—: W. F. H. ƒ7,50: N. N. ƒ1.—: H. C. V. Jr. ƒ2.50; Gez. L, ƒ5.—: B. J. B. flO—Dames B. ƒ5.—; V. v N—E. ƒ5.—; Z ƒ1,—; fam. v. M. ƒ10.—; Ir. J. C v. H. ƒ25.—: G. J. T. ƒ25,—: Mevr. J. L.—-K. ƒ25.—; Mevr. B.—1. B. ƒ20.—: Mej. E. d. G. ƒ10—; D C. Z. ƒ10,—: Mej. M M. v. V. ƒ10.Dames de B. ƒ10.D. D_ ƒ10.H. R. flO.—J. A. ƒ10,—: T. S. ƒ5,—: Mevr. A. H. ƒ5,—; J. S. K O. ƒ5.—: Dr. C. D. ƒ5.—; 'J. V. ƒ5.—: M. V. ƒ3.—: A P. d. W. ƒ2.50; Mevr. A. S. G. B V. ƒ2,50; J. L. f2.50; Mevr. D. J. H.v. D. ƒ2,50: E. C. H. V 2,50; I. A. O. v. d. V. ƒ2,50; H S. ƒ2.50: J. W. M. C.—R. ƒ2,—; D. J. N. K ƒ2.—: Mevr. J. F.—G. R. ƒ2,—: Mej. P. d. G. 1.— Dagtotaal 424,75. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen f 8738.77. Giften worden gaarne in ontvangst geno men aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. (S.v.p. geen enveloppen met geld in de brievenbus werpen). Men kan ook een gift storten op onze postgiro-reke ning no. 273107 onder bijvoeging „Voor de Stille Armen". Eén landingsbaan voldoende voor vliegveld der toekomst In de toekomst zal één landingsbaan voor een luchthaven voldoende zijn, daar de vliegtuigen dan waarschijnlijk eer. draaibaar landingsgestel zullen hebben. Dit verklaarde ir. G. C. van Wageningen in een te Den Haag gehouden lezing voor leden van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs. Oude typen vliegtuigen moeten landen met de neus in de wind. Bij de moderne verkeersvliegtuigen als de Convair, de Constellation en de DC-6 is een vrij sterke dwarswind toelaatbaar. Een toestel met een draaibaar landingsgestel kan met de neus in de wind landen en daarna uitrol len in de richting van de landingsbaan. Rsde van Attlee De Britse minister-president, Clement Attlee, zal Zaterdagavond een radiorede tot het Britse volk houden. Radar-installatie voor IJmuiden Amsterdamse raad verleent crediet van ƒ310.000, De gemeenteraad van Amsterdam heeft Donderdag na enige discussie zonder hoof delijke stemming een bedrag van 310.000 beschikbaar gesteld voor het aanschaffen en opstellen van een radarinstallatie in de haven van IJmuiden. De voorzitter bracht hierbij terloops in herinnering dat op 1 November 1951 het Noordzeekanaal 75 jaar bestaat. Te zijner tijd aldus de voorzitter zal het rijk de radarinstallatie stellig overnemen. Het goed functionneren der installatie wordt Het woord is aan. Rémy Montalée: Er zijn mensen die oud geboren worden. Vredesvoorwaarden Radio-Peking somde vandaag de Chmese voorwaarden voor vrede in het Verre Oosten als volgt op: Terugtrekking van de verenigde troepen uit Korea. Terugtrekking van de Amerikaanse ag- gressiestrijdkrachten uit Formosa. v.— - Beëindiging van gewapende expansie en voor twee jaar gegarandeerd door de I oorlogsvoorbereiding van het Westen. Nederlandse industrie, die haar bouwt. LA GERHUISDEBA T Reis van Attlee bracht „niets dan goeds" Londen. (Reuter). De Britse Premier, Clement Attlee. heeft gisteren in het La gerhuis verklaard, dat er bij zijn vertrek naar de Verenigde Staten „in dit land en misschien ook elders grote ongerustheid heerste over de loop der wereldgebeurte nissen" Attlee erkende, dat de verbonden troepen in Korea een zeer ernstige terug slag hebben gekregen en veel mensen en materiaal hebben verloren. „In generaal MacArthurs hoofdkwartier vertrouwt men er echter op, dat de verbonden troepen een sterke positie in Korea zullen kunnen handhaven". Attlee verklaarde, dat hü van Truman met betrekking tot het ge bruik van de atoombom een verzekering heeft gekregen, die hij „volkomen bevre digend" achtte. „Wij zijn van mening, dat de Chinese vertegenwoordiging in de UNO bij de huidige regering van China behoort te be rusten", zo zeide Attlee, die hieraan toe voegde, dat dit reeds het geval zou zijn geweest als de episode in Korea er niet tussen gekomen was. De Britse regering is vast van mening, dat de eerste stap naar de oplossing van het Koreaanse pro bleem het eindigen van de vijandelijk heden is. „Er staan twee wegen voor ons Verzoek aan onze weekabonnés Wegens incassomoeilijkheden in ver band met de Kerstdagen, verzoeken wij onze weekabonnés vriendelijk, in de week van 1823 December, tevens het abonnementsgeld voer de week van 2530 December aan onze bezor gers te willen voldoen. DE ADMINISTRATIE Het K. L. M. vliegtuig Maastricht dat Bertha Hertogh en haar moeder naar Ne derland heeft vervoerd, is gisteravond om vijf minuten over half negen op Schiphol geland. De thuiskomst van Bertha Hertogh heeft grote belangstelling getrokken. Negentig journalisten uit Nederland, maar ook uit Engeland en zelfs uit Australië, waren al vroeg op de luchthaven bijeen, waar zij in het passagiersrestaurant een plaatsje kre gen. De aankomsthal was voor hen afge sloten. Wel waren zij in de gelegenheid om van het terras af het uitstappen van de passagiers te zien. Op het platform moch ten, mede in verband niet de quarantaine maatregelen voor passagiers uit Indonesië, geen journalisten komen. Toen de „Maastricht" op Schiphol landde stonden honderden mensen, zes rijen dik, l* een lengte van ongeveer honderd me ter op de eerste verdieping van het sta tionsgebouw de aankomst van het vliegtuig gade te slaan. Om kwart voor negen zetten Bertha Hertogh en haar moeder voet op Neder landse bodem. Nauwelijks was Bertha de trap afgedaald of haar vader snelde öp haar toe en omarmde haar. Temidden van haar ouders liep Bertha, met de ogen, naar de grond geslagen, naai de douanehal. Het meisje was duidelijk onder de indruk van de overstelpende be langstelling. Mevrouw Hertogh werd na mens het comité uit Bergen-op-Zoom een bos bloemen aangeboden. In het restaurant las de heer Hertogh een verklaring voor, waarin hij onder meer zeide: „Ik ben erg blij dat alles achter de rug is en dat mijn vrouw ons kind weer terug heel't kunnen brengen. Hoeveel ik en mijn kinderen hebben geleden gedurende de spannende gebeurtenissen in Singapore, kan ik u niet zeggen. Ik ben diep geschokt door hetgeen er de laatste dagen in Singapore is gebeurd. Ik wil hier mijn dank uitspreken jegens allen, die zich hebben ingespannen dat ik mijn kind weer heb kunnen terug krijgen. Allereerst geldt mijn dank de minister van Buitenlandse Zaken, de hogere ambtenaren van dit departement, de consul-generaal te Singapore, het Nederlandse Rode Kruis, het comité in Bergen-op-Zoom, de Engelse advocaat en de familie Kooy, waar mijn vrouw in- Singapore heeft gelogeerd". Aan het slot van zijn verklaring zei de heer Hertogh: „En nu zult u begrijpen, dat wij verder graag met rust worden ge laten". Om kwart over negen begaf de familie Hertogh zich naar een wachtende auto en begon de reis naar Bergen-op-Zoom. Gedurende het gehele gesprek in het restaurant zat Bértha Hertogh stilletjes op de bank naast haar moeder. Zij reageerde nauwelijks op het onophoudelijk flitsende blitzlicht. Op de vraag van een der verslaggevers of ze Nederlands sprak, draaide zij zich even om en haalde de schouders op met een nietsbegrijpend gebaar. Aan Bertha Hertogh werden verder op verzoek van een der comitéleden geen vra gen gesteld. De politiemacht, die op Schiphol was samengetrokken, bestond uit rijkspolitie en was groter dan ooit tevoren op de lucht haven was gesignaleerd. De politie had maatregelen getroffen, waardoor niemand in de gelegenheid was de auto, waarin de familie Hertogh de luchthaven verliet, te volgen. De aankomst in Bergen-op-Zoom In Bergen-op-Zoom verdrongen zich in middels duizenden voor de woning van de familie Hertogh. Het huis was versierd met een erepoort, waar boven een schild was aangebracht met de woorden'. „Slamat datang di roemah" Welkom thuis. Toen om even over half twaalf de auto arriveerde, waarin Bertha en haar ouders van Schiphol waren gehaald, klonk een oorverdovend hoera geroep uit de menigte, die de afzetting had verbroken en met moeite op een kleine afstand van de wo ning kon worden gehouden. Toen Bertha uit de auto stapte werd zij door een van haar zusjes in de armen opgevangen en verdween vervolgens springende tussen haar zusjes en broertjes in het huis. Bertha verscheen even voor twaalf uur lussen haar zusjes en broertjes voor het open raam van de bovenverdieping, waar zij de luide toejuichingen van het publiek met een lach en een armzwaai beant woordde. In de loop van de dag werden vele ge schenken bezorgd, waarmee Bertha dooi de Bergenaren is overladen: een volledige wintel-garderobe, japonstoffen, hoedjes, schoenen, onderkleding enzovoort. Morgen of overmorgen zal het geschenk van de buurt aan Bertha worden over handigd. Mohammedanen willen boycot De Mohammedanen, die zich met de be slissing van het' gerechtshof allerminst kunnen verenigen, zitten niet stil. Mohammed Karim Gani. president van de Mohammedaanse liga te Singapore, heeft te Koeala Loempoer verklaard dat alle Mohammedaanse landen zal worden ver zocht een boycot van de Nederlanders te steunen, totdat Bertha Hertogh „terugge keerd is tot haar eigen volk". Op de ir Januari 1951 te Karatsji te houden Moham medaanse wereldconferentie wil Gani steun voor zijn denkbeeld verwerven. Voorts is hij voornemens de Indonesische regering tijdens deze conferentie vragen de betrekkingen met de Nederlandse regering te verbreken. Tenslotte wil de delegatie van Malakka naar de conferentie te Karatsji de Moham medaanse landen en de daarmede bevrien de staten verzoeken, hun havens en vlieg velden voor Nederlandse schepen en vlieg tuigen te sluiten. Gani zei nog dat hij de leider zou zijn van de delecatie van Malakka naar de con ferentie te Karatsji en dat Mansoer Adabi hem daarheen als zijn particulier secretaris zou vergezellen. Donderdagavond werd vernomen dat Bertha Hertogh, die herhaaldelijk heeft verklaard, Mohammedaanse te zijn gewor den. de koran, een gebedsmatje en Maleise kledingstukken te Singapore heeft achter gelaten. De directeur-generaal van de burger luchtvaart in Pakistan heeft de vertegen woordiger van de K. L. M. te Karatsji ge vraagd, waarom het lijnvliegtuig waarmee Bertha Hertogh en haar moeder naai Ne derland vlogen, niet te Karatsji is geland. Het ministerie van Defensie, dat het toezicht op de burgerluchtvaart heeft deze mededeling deed, voegde hieraan toe, dat het K. L. M.-vliegtuig na het vertrek uit Calcutta over Karatsji vloog en door ging naar Dahran, hoewel Karatsji volgens de dienstregeling toch een landings in het luchtvaart verdrag tussen Neder land en Pakistan wordt gezegd dat elk willekeurig punt op een bepaalde route op een of meer vluchten mag worden overge slagen. Met betrekking tot deze bepaling zegt het ministerie van Defensie van Pakistan verder „de omstandigheden waarin de K. L. M. verkoos van dit recht gebruik te maken, zullen blijken uit het rapport van de algemeen vertegenwoordiger, wanneer hij antwoord van zijn hoofdkantoor krijgt". Zelfs na haar terugkeer in de ouderlijke woning in Bergen op Zoom had de kleine Bertha nog geen rust, de duizenden die voor den huize Hertogh waren samengestroomd bleven juichen en roepen tot het meisje (tweede van rechts op de foto) zich nog eens aan het venster tiertoond had. Ook de andere kinderen Hertogh deelden in de feestvreugde. Passagierslijst van de „Maloja' Op onze kantoren ligt ter inzage een passagierslijst van het troepentransport schip „Maloja", dat op 1 December uit Tandjong Priok is vertrokken. Het schip wordt op 27 December in Amsterdam verwacht. Wijziging der Marshall hulp verwachï Na einde van Plan-termijn alleen hulp bij „speciale moeilijkheden" WASHINGTON (AFP). In gezagheb bende economische kringen alhier wordt erop gewezen, dat een der voornaamste factoren der vermoedelijke wijziging van hef plan-Marshall na de stopzetting van de hulp aan Engeland vermoedelijk zal bestaan uit een overeenkomst tussen de Verenigde Staten en de belanghebbende westelijke mogendheden over verdeling van, en de prijscontrole op de belangrijk ste grondstoffen. De stopzetting var. de Marshallhulp aan Engeland, aldus wordt anderzijds verklaard, werd vooral door de voorbereidingen voor een economische mobilisatie in de Verenigde Staten moge lijk. De voorbereidingen voor deze mobi lisatie, welke door de verwachte afkon diging van de nationale noodtoestand nog verscherpt en bespoedigd zullen worden, hebben geleid tot massale aankopen van grondstoffen in het „sterlinggebied" Voor deze aankopen wordt in goud en dollars betaald. Anderzijds kan worden ver'.', acht, dai Engeland spoedig weer in staat zal zijn enkele vooroorlogse markten voor zijn fabrikaten onder meer in Zuid-Amerika, te heroveren. De Amerikaanse industrie die zich steeds meer wijdt aan de produc tie van oorlogsmateriaal zal deze markten namelijk niet meer op dezelfde wijze als in de laatste jaren kunnen verzorger.. De bepalingen betreffende de stopzetting van de Marshallhulp aan Engeland houden naar de mening van Amerikaanse econo mische deskundigen in, dat aan de samen werking tussen de Verenigde Staten en de Westelijke geallieerden na het einde van het Plan-Marshall het beginsel van een Amerikaanse hulp voor de oplossing van speciale moeilijkheden ten grondslag moet liggen. De Amerikaanse hulp zou dan vooral tot doel hebben de herbewapening van de Westelijke landen mogelijk te ma ken. Mutaties in de directie van de Nederlandse Opera Gevolg gevendaan een verzoek van dr. Paul Cronheim, die wegens drukke werkzaamheden en redenen van gezond heid ontheven wenste te worden van een gedeelte zijner taak, heeft het bestuur van de Nederlandse Opera te Amsterdam, in overleg met rijk en gemeente, de heer Abr. van der Vies met ingang van 14 December 1950 benoemd tot artistiek directeur van deze instelling. De heer Gronheim zal van die datum af de titel voeren van algemeen directeur. open. Wij moeten door onderhandeling een regeling trachten te bereiken, die is ge baseerd op aanvaarding van de normale internationale gebruiken en op de begin selen van de UNO, of wij zullen onvermij delijk afglijden naar een oorlog. Een derde weg is er niet". De enige weg De leider der oppositie, Winston Chur chill. zeide in zijn rede onder meer, dat het bezoek aan Washington „niets dan goeds" had gebracht. Hij betreurde het echter, dat het bezoek niet eerder was af gelegd. De opbouw van de West-Europese defensie is traag „terwijl de overweldigen de Sovjet-Russische militaire macht to renhoog tegenover ons staat". Na het Kerstreces zou de oppositie een debat met gesloten deuren over de defensie ver zoeken. De verklaring van de minister-president, dat er geen sprake zal zijn van een „be- daringspolitiek", verdient verduidelijking. Hetgeen wij werkelijk bedoelen is: geen sussingspolitiek, die voortkomt uit zwak heid of vrees. Een politiek, die ten doel heeft „olie op de golven te werpen", kan naar gelang van de omstandigheden, goed of verkeerd zijn. Wanneer wij een „bedaringspolitiek" voeren, terwijl wij een sterke positie inne men, moet dit grootmoedig en edel wor den genoemd. Het is de zekerste en in feite wellicht de enige weg om de wereld vrede tot stand te brengen. Ongelukkig genoeg verkeren wij, met uitzondering van het bezit der atoomwapens, in een zeer zwakke positie en deze toestand zal waarschijnlijk" nog verscheidene jaren duren. Churchill veroordeelde de eis, dat men plechtig diende te beloven de atoombom niet te zullen gebruiken tenzij de bom tegen het Westen zou worden gebruikt. Een dergelijke belofte zou de oorlog slechts nader halen „en het betekent al^ leen dat je niet mag schieten voor je zelf doodgeschoten bent". Er ontstond luid rumoer in het overi gens rustige debat toen de oppositieleider de regering verzocht de plannen ten aan zien van de nationalisatie van de staal industrie te veranderen. De orde werd pas hersteld toen de voorzitter met de schorsing van het debat dreigde. China wordt gebruikt Bevin, de minister van Buitenlandse Za ken, zeide: „Wij weten zeer wel uit onze inlichtingen, dat China de strijd (in Korea) tot een einde wenst te brengen". Naar zijn mening wensen de Russen de oorlog voort te doen gaan. „Ik twijfel er echter ten zeerste aan, of Rusland de sprong in de oorlog zal wagen. Ik heb nooit geloofd, dat de Sovjet-Unie -China in de UNO wenst". Stalin wil China slechts gebruiken „om ons tot de strijd te dwingen. Het zou het Kremlin goed te stade komen om Chinezen te gebruiken om de Amerikanen in een strijd te ver wikkelen". Europa vormt het zwaartepunt. Door dit te zeggen wenste hij echter niet, dat bij de landen in het Nabije en het Verre Oosten de mening post zou vatten, dat „wij hen verlaten". HET WEER AFGEBEELD De depressie, die gisteren over het Westen van Frankrijk naar het Zuidoosten trok, lag vanmorgen in de omgeving van Corsica. Een andere depressie, die gisteren bij de Shetland-eilanden werd aangetroffen, trok naar het Noorden in de richting van Jan Mayen. Door deze ontwikkeling kwam Nederland te liggen in een vore van lage luchtdruk, waarin de drukverschillen en dus ook de windkrachten gering waren. Gisteravond deden zich in deze vore belangrijke veranderingen voor, die tot gevolg hadden dat Westelijke winden warmere lucht uit zee aanvoeren waar door de temperaturen overal tot boven het vriespunt stegen. Een nieuwe de pressie, die zich vanmorgen boven Zuid- West-Éngeland bevond, zal later het weer in onze omgeving kunnen beïn vloeden. Weerbericht NU EN DAN SNEEUWBUIEN Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt. geldig van Vrijdaga-vond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Haif tot zwaar bewolkt met nu en dan sneeuwbuien. In het Zuiden van het land aanvankelijk zwakke tot matige veranderlijke wind, ovei'igens matige tol krachtige en in de kuststreken tijdelijk wellicht harde Westelijke wind. Temperatu ren om het vriespunt. In het bin nenland tijdens plaatselijke opkla ringen in de nacht en ochtend lichte vorst Zaterdag 16 December Hoog en laag water te IJmuiden Hoog water: 9.09 en 21.40 uur- Laag water: 4.28 en 16.56 uur. 16 December Zon op 8.42 uur, onder 16.29 uur Maan op 12.56 uur, onder 0.07 uur (Eerste kwartier)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1