r Ambonese militairen willen zelf naar Ambon terug LODEN REGENJASSEN M. Doiiwma en Zoon De radio geeft Zaterdag TAPIJTHUIS H.IMiKi PANDA DE MEESTEE-BEDIENDE Q Wereldnieuws j Nieuwe Uitgaven Vrijdag 15 December 1950 2 TWEEDE KAMER Minister s Jacob meent dat hun vertrouwenslieden hier te lande de situatie niet juist beoordelen Begroting van Justitie goedgekeurd (Van onze parlementaire redacteur) Minister Struyckens eerste optreden ter verdediging van de begroting van Justitie, dus van zijn beleid, was niet in alle opzich ten gelukkig. Hij maakte de indruk een Peetje oppervlakkig en nonchalant over allerlei zaken heen te lopen. Toen hij bij voorbeeld bij zijn beantwoording van jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (C.H.), mr. Roolvink (K.V.P.), mr. Stokvis (Comm.) en ïr. Van Dis (Stk. Geref.) het beleid ten op- zicnte van de politieke delinquenten, in het bijzonder dat inzake hantering van het gratierecht uiteenzette, liet hij zich de op merking ontvallen dat ieder tenslotte de vniheid moet hebben verkeerde dingen te doen, natuurlijk dan onder aanvaarding van clé gevolgen daarvan. Hoe hiermee het gevoerde beleid werd verklaard vermocht cle bewindsman niet duidelijk te maken. Even min was de ten aanzien van de gratieverle ning in herinnering gebrachte vergelijking van de verloren zoon hier op haar plaats. De minister had wel gelijk toen hij de nei ging vaststelde om de destijds uitgesproken straffen thans vrij sterk te corrigeren. De minister bleek er wel voor te voelen om als een derde deel van de straftijd is uit gezeten tot voorwaardelijke invrijheidstel ling over te gaan. Naar aanleiding van beschouwingen van mej. mr. Tendeloo over het Beheersinsti tuut en over Rechtsherstel wees de minis ter op verschillende moeilijkheden in de praktijk. Beperking van appèl ten aanzien van kwesties over de effectenregistratie, door mr. Terpstra (Arbeid) aanbevolen, zal de minister nog eens overwegen. Aan het eind van de behandeling van zijn begroting voelde minister Struycken zich gedrongen de Kamer te bedanken voor de welwillende wijze, waarop zij hem tege moet was gekomen. Hij bracht tevens hulde aan de „werklieden", die zulk een goede arbeid verrichten in „de tuin van Justitia." Dit bloemrijke slot was misschien wel het beste, waarop de bewindsman zijn gehoor had onthaald. Het oproepen van de lichting 1949 II. Naar aanleiding van het wetsontwerp „Onder de wapenen blijven van dienst plichtigen" protesteerde de heer Haken (Comm.) tegen de wijze waarop er was omgesprongen met de dienstplichtigen be horende tot de lichting 1949 II, die in Maart naar huis waren gestuurd en een paar maanden later weer opgeroepen waren. Was dit laatste niet mede een gevolg van druk. door de Atlantische bondgenoten uit geoefend? Minister s' Jacob antwoordde, dat indien ook een door de communis tische afgevaardigde aangeroerd vraagpunt het "de bedoeling zou zijn de dienstplich tigen van de groep 1949 II langer dan tot 1 April 1951 onder de wapenen te houden, de regering met een nieuw wetsvoorstel bij hét parlement zcu komén. Voorts gaf hij de verzekering, dat het weer opi-oepen dier manschappén geenszins onder buitenlandse druk had plaats gevonden, maar louter or ganisatorisch nodig was geweest met het oog op de opleiding van het kader. Zonder hoofdelijke stemming met aantekening van het „tegen" der Communisten, ging dit ont werp er door. Hierna kwam het voorstel aan de orde, dat de regering machtigt na 1 Januari nog dienstplichtigen in Indonesië te houden. Mr. Roos jen (A.R.) en de heer Fens (K.V.P.) hadden bezwaar tegen de afvoer van Ambonezen naar Ambon. Ook de heer W el t er (K.N.P.) roerde deze kwestie aan. Wat is er waar van het verhaal, dat de desbetreffende Ambonezen ginds hiermee accoord gaan, maar Ambonese vertegen woordigers in Nederland het tegenoverge stelde standpunt innemen. Spreker wilde ADVERTENTIE voor jongens en meisjes, met f Al capuchon, vanaf 5 jaar Gen. Cronjéstr. 42-44'Haarlem - Tel. 15438 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed. 7.30 Slui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen. 10.35 Zang en piano. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Godsdienstige causerie. 12,00 Angelus. 12.03 Platen. 12,30 Weerbericht. 12.33 Orgel. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Pianoduo. 13.50 Harmonie-orkest. 14.20 Engelse les. 14.40 Mannenkoor. 15.10 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.45 Amusements orkest 16.20 Platen 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Film. 18.15 Binnenlands overzicht. 1825 Pla ten. 18.40 Regeringsuilzending. .19.00 Nieuws. 16.15 Dit is ieven, actualiteiten en sport. 19.27 Mctropole-orkesl. 19.52 Journalistiek week overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Platen. 20.15 Licht baken. 20.40 Steek eens op heren. 21,00 Ge varieerd programma. 21.53 Wat zou u doen? 22.00 Populair concert. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto 23.2224.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Platen. 10.00 ?.Iedische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in continubedrijven. 11.35 Blaaskwintet. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12 33 Platen, 13.00 Nieuws. 13-15 Metropole orkest. 13.50 Platen 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Orgel. 15.00 Boekbespreking. 15.15 Platen. 15.45 Causerie, 'lj.00 Platen, 16 30 Sport. 16.45 Utrechts Stedelijk Orkest. 17.30 Nederland industrialiseert 17.40' Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18 15 Hein Festijn. 13.25 Dansorkest. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepar tout. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd. 19.55 Deze week 20.00 Nieuws, 20.05 Radio- schaakwedstrijd NoorwegenNederland. 20.06 Actualiteiten. 20.15 Gavarieerd pro gramma. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Strijksextet. 22.25 Hoorspel. 22.45 Orgel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.GO Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Licht ensemble, 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Causerie. 14.10 Platen. 14.30 Licht ensemble. 15.00 Platen. 15.30 Concert. 17.30 Nieuws. 17.10 Accordeon, 17.25 Platen. van de regering vernemen, dat zij in elk geval haar redelijke plicht erkent om te zorgen, dat de mensen in kwestie niet in levensgevaar zullen komen te verkeren. Voor het Nederlandse volk en speciaal voor de hierbij betrokken militairen is dit wetsontwerp volgens de heer H aken (Comm.) een ernstige, tevens wantrouwen scheppende, teleurstelling. De Minister van Oorlog, mr. s' Jacob, merkte op, dat hij een jaar geleden, toen hij in een andere functie behoorde tot hen die te Djakarta de repatriëring van tien duizenden militairen begonnen voor te be reiden, wel had begrepen, dat de laatste lood jes het zwaarst moeten wegen. Tenslotte is het jammer genoeg niei mogelijk gebleken vóór 1 Januari alle militairen uit Indonesië te doen terugkeren. Op Java bevinden zich nog 3600 man Ambonezen met 9000 gezins leden. Dezen gaan nu, op grond van hetgeen met hun vertrouwenslieden is overeenge komen, geleidelijk naar Ambon terug, want zij willen naar huis.'Voor zover dit met een enkelen niet het geval mocht zijn, zal de re gering zich beraden wat daarmee dan te doen. Onder het? aanhangige wetsontwerp vallen 3000 dienstplichtigen van wie te ver wachten valt, dat zij binnen drie maanden 1 Januari huiswaarts zullen komen. Als verklaring voor het feit, dat de Ambonese vertegenwoordigers hier een voorstelling van zaken geven, afwijkend van het stand punt der vertrouwenslieden in Indonesië, moest vermoedelijk worden aangenomen, dat eerstgenoemden de situatie verkeerd beoordeelden. Ook dit ontwerp nam de Hoger pensioengrondslag voor rijkspersoneel Salarisverhogingen worden veranderd in vaste toelage Naar het A.N.P. verneemt is spoedig een Koninklijk Besluit te verwachten, waarin de twee salarisverhogingen van procent, welke sinds 1 Januari 1948 ge geven zijn aan rijks- en onderwijzend per soneel, zullen worden veranderd in een vaste toelage. De consequentie hiervan is voor de be trokkenen dat de pensioengrondslag zal worden verhoogd met 10i procent. In deze grondslag zal tevens de z.g. Joekes-gulden zijn begrepen. Daarnaast is een regeling te verwachten waardoor betrokkenen geen nadeel zuilen- ondervinden van het feit, dat gedurende 1950 deze verhogingen nog niet in de pen sioengrondslag waren opgenomen. Kamer met alleen aantekening van het Communistische „tegen" zonder hoofdelijke stemming aan. Het Verbeersfonds. Tenslotte nam de Kamer het wetsont werp aan. om nog drie jaar te wachten met de inwerkingtreding van de wet op het Verkeersfonds, onder aantekening, dat de V.V.D. en de heer Verkerk (A.R.) tègèn zijn. Minister Lieftinck wees erop, dat er geen grond bestaat voor de vrees, dat minder goed voor de wegen wordt gezorgd. De be paling, dat ten minste een derde deel van de opbrengst der motorrijtuigenbelasting zal worden aangewend voor de wegen, wordt nageleefd. Ook de uitkeringen aan de provincies voor dat doel worden stipt verleend. De motorrijtuigenbelasting moge meer opbrengen dan vroeger, het onder houd van wegen en bruggen vergt het dub bele bedrag van voorheen. Het zal dus wel drie jaar duren, voordat tot wederinstelling van het Verkeersfonds wordt overgegaan. Het nieuwe radio-ontvangststation„Nefa"' te Nëderhorst den Berg. dat bestemd is voor het commerciële radioverkeer, is Donderdagmiddag door ir. L. Neher, directeur- -generaabvan de P.T.T., officieel in gebruik-gesteld: Dit .radiostation Js in de.plaats, gekomen van liet station ,,Nora" in de duinen bij Noordwijkèrliout. De foto boven toont het extérieur van het nieuwe station. Op de onderste foto de contröletafel voor radiotelegrafie en -telefonie. Hef bestuur van de gemeente Finsterwolde Kamerleden geven andere oplossing aan dan het wetsontwerp Uit het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot voor ziening in het bestuur der gemeente Fin sterwolde blijkt, dat sommige leden met verontwaardiging kennis hadden genomen van dit wetsontwerp. Zij verklaarden dat door dit voorstel de door het volk gekozen vertegenwoordigers van hun wettig man daat zullen worden beroofd en dat de in diening ervan moet worden gezien „in het licht van de anti-communistische hetze campagne, welke in de Marshall-landen en ook in Nederland op bevel van Amerika wordt gevoerd". Zeer vele andere leden verklaarden zich voorstander van het ontwerp. Vele leden meenden dat het ingrijpen zo min mogelijk moet afwijken van de geldende democratische regelingen en kun nen dienen tot een zo spoedig mogelijk herstel van de normale democratische ver houdingen. Deze \eden bepleitten de vor ming van een nieuw college van burge meester en wethouders, waarin de grote bevolkingsgroepen vertegenwoordigd moe ten zijn. Dit college zij niet. adviserend doch regerend, zodat een wettelijk ge vormd bestuurlijk orgaan aan het hoofd der gemeente Finsterwolde komt te staan. Ook verschillende andere leden, die zich met de strekking van het wetsontwerp wel konden verenigen, hadden er bezwaar te gen, dat de gehele bestuursbevoegdheid wordt gelegd in handen van de burge meester. Zij wilden de bevoegdheden van de raad overdragen aan een commissie uit de ingezetenen, te benoemen door Gedepu teerde Staten. Haar aantal leden zou ge lijk aan dat van de raad moeten zijn. Bij haar samenstelling zouden de bij de laat ste raadsverkiezing op de niet-communis- tische candidaten uitgebrachte stemmen tot grondslag van de verdeling der raads- zetels over de verschillende richtingen kunnen worden genomen. Deze commissie zou uit haar midden een tweetal assesso ren moeten benoemen die met de burge meester het college van burgemeester en assessoren zouden vormen. Bij een oplos sing in deze zin kan het normale toezicht van hoger gezag blijven gehandhaafd en bestaat aan een bepaling als die van arti kel 3 van het wetsontwerp geen behoefte. Vele leden konden zich in grote trekken hierbij aansluiten. Daar de toestand in de gemeente Fin sterwolde een onverwijlde voorziening vordert, achten zij aanneming van het wetsontwerp gewenst. De geldigheidsduur zou echter gesteld kunnen worden op ten hoogste zes maanden. De minister zou dan kunnen worden uitgenodigd binnen deze termijn met een nieuw wetsontwerp te komen, waarbij met de bovenvermelde ge dachten ware rekening te houden. Van verschillende zijden werd echter tegen de voorgestelde commissoriale op lossingen bezwaar gemaakt. Voetbal Wedstrijden tegen België in het volgend seizoen De KNVB heeft aan de Belgische Voetbal bond voorgesteld in het komend seizoen de wedstrijd NederlandBelgië in November 1951 en België—Nederland in April 1952 te spelen. De Belgische bond had liever gezien dat de wedstrijden in het voorjaar 1952 werden gespeeld, maar de KNVB heeft er op aan gedrongen dat men zich houden zou aan de onlangs door de bonden gesloten overeen komst. Ook De Graaf naar Frankrijk? Tussen De Graaf van Limburgia, rechts buiten van het Nederlands elftal en de Franse club Nancy zijn onderhandelingen gaande voor een eventueel contract. Eerst de volgende week zal er een beslissing wor den genomen. Waterpoloprogramma Het programma van de op Zaterdag in het Sportfondsenbad te spelen wedstrijden in de waterpolocompetitie luidt: Tweede klasse, heren: DWT 2VZV 2. Eerste klasse, dames: HVGE—Haarlem. Centrale wintercompetitie Koninklijke Nederlandse Zwembond: HaarlemHZPC. Eerste klasse, heren: HVGB 2—Haarlem 2, Bekercompetitie, heren, KNZB: HPC-DJK: ADVERTENTIE Tepifthuis H, INEKE 'leer belangrijke aanbieding A.S. ZATERDAG van 1012 en 26 uur KOOPT U VOOR OÜOE PRIJS ZWARE WOLLEK W I l 1 O N S ROYAL AIMSMSTERS Engelse topkwaliteit Exclusieve dessins Salonmaat.f 55.- 170 x 240 cm f 105.» 200 x 300.cm f 145.- 230 x 315 cm f 225.- Tevens nog een collectie prima Karpetten, uitzoeken 75. NATUURLIJK BIJ 200 x 300 cm J 225.- 230 x 320 cm f 275.- PRIMA WOLLEN Moquette Tafelkleden f 49.- SMYRNA'S' de allerbeste kwaliteit 249.—, 298.- 385,- PSiSNÉ WILTONS iets bijzonders 275 x 375 cm 1 525.- Schagchelstraat 19 (b.d. Anegang) Haarlem - Telef. 14762 Geopend van 1012 en 26 uur. Utrecht Ontwikkeling en betekenis van kunststoffen Lezing voor departement Haarlem van „Nijverheid en Handel" Er stond gistermiddag tijdens de maan delijkse maaltijd van het departement Haarlem van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel in de kroonzaal van „Brinkmann" een schoolbord op een ezel bij de tafel-president en het was de scheikundige van de Philips' gloeilampen fabriek te Eindhoven drs. M. Stel, die er voor stond en het volschreef met formules, benamingen en tekeningen naarmate zijn voordracht over de ontwikkeling en bete kenis van plastics de slotzin naderde. Er bestaan nogal wat misvattingen over deze moderne materialen en dat begint er eigenlijk al dadelijk mee, dat men wel ge woon is te spreken over het bronzen of het stenen tijdperk, maar dat men vergeet dat ook de organische materialen voor de oude volken van belang zijn geweest, zoals hui den en vezels, de schalen der schildpadden, de boomsappen die de Inca's voor de ver vaardiging van hun schoeisel gebruikten. Het zijn deze organische stoffen die nu nog, zij het dan door mechanische en che mische processen gewijzigde vorm, een grote rol in. de economie spelen. -Het is inzonderheid Fischer geweest-die erin geslaagd is langs de klassieke che mische weg eiwitmoleculen op te bouwen en daarna te synthetiseren, een moeilijk, in-, gewikkeld en kostbaar werk. De op deze wijze verkregen stoffen kun nen worden verdeeld in thermoplastische, die onder verhitting vloeibaar worden en bij afkoeling stollen en thermoharde, die bij verhoogde temperatuur aanvankelijk vloeibaar en vervolgens weer vast worden. De kennis van deze eigenschappen bepaalt ADVERTENTIE ,M mag ik, lieveling?" chocolade smaakt beter! natuurlijk voor de industrie welke stoffen zij zal gebruiken om tot weer nieuwe pro ducten te geraken. Zo ontdekte een Engelse irtgenieur van de I.C.I. vlak voor de oorlog het polythae, dat van zeer groot belang bleek voor de radar-installaties zonder welke de slag om Engeland verloren zou zijn. £o belangrijk wordt de verdere ontwik keling der plastics gevonden, dat men in Amerika voor het research werk daarvan bedragen beschikbaar stelt die in grootte slechts met die welke voor de atoomsplit singswetenschap worden uitgetrokken ver geleken kunnen worden. Men zoekt in het bijzonder naar materi alen die tegen hogere temperaturen bestand zijn, de Amerikaanse firma's Dow en Corning zijn erin geslaagd het silicone te vervaardigen, dat 300 graden Celsius kan doorstaan. Ook zijn er koolstof-fluorver bindingen gevonden die 500 graden kunnen halen. Natuurlijk schept dat nieuwe problemen: de bestaande machineparken blijken on toereikend voor de vervaardiging van deze kunststoffen, zodat daarvoor nieuwe tech nieken moeten worden uitgevonden. Drs. Stel weer erop, dat heel wat stoffen reeds lang geleden gevonden zijn, doch pas de laatste jaren heeft men de methode ge vonden waarop ze voor het dagelijks leven toegepast kunnen worden. Dat is bijvoor beeld het geval met het bakeliet, in origine een vinding uit 1.902 door de Belg Balce- land. Ook de Leidse chemicus Van Bemme- len vond reeds in 1850 bepaalde harsachtige bijproducten van glycerine, doch de tijd was voor een verder onderzoek daarvan nog niet rijp. Spreker besloot zijn uiteenzetting met enkele Amerikaanse cijfers uit 1941, die duidelijk demonstreerden het grote gewicht, dat er in economisch opzicht aan deze pro ducten gehecht moet worden. Voor de vervaardiging van 85.000 phenol- hars was 68 millioen ton steenkool nodig, voor de productie van 4000 ton nijlongarens ging 7 millioen ton steenkool heen. In de Verenigde Staten evenaart de opbrengst aan plastics de productie van aluminium, lood of zink. Volleyballcompetitie Voor de volleyballcompetitie zijn de vol gende wedstrijden gespeeld: Dames: EHVC Raeckse 31; RaeckseIHJ 31; heren eerste klasse: EHVCVolley Stars 2 40; Volley Stars 1CIOS 04: Brandweer Raeckse 1—3; VCK—Volley Stars 1 3—0: IHJ—CIOS 1—3. Heren B: EHVC 2—CIOS 3 1—3; Volley Stars 4—CIOS 2 9—4; VCK 2— Volley Stars 3 31; CIOSBrandweer 2 3—0. Vanavond worden gespeeld Volley Stars 1 Brandweer I, Volley Stars 2EHVC (schoolgebouw Wilgenstraat), EHCV 2 VCK (Overtonstraat). VCK 3—EHVC 2 (Velsen). Voor Maandag luid.t het program ma: IHJVolley Stars 2 (Meisjes HBS) en VCK 2Brandweer 2 (Velsen) en Dinsdag CIOS—VCK (Beatrix-school). Aan een scheidsrechterscursus nemen drie en veertig dames en heren deel: Leider is de heer Van Veen. 23. Een ogenblik zag het er werkelijk donker uit voor Panda, want de begaafde personen, die, aangelokt door het kranten bericht, voor zijn huis stonden te wachten, namen er geen genoegen mee dat hij naar de deur probeerde te dringen. „Hij is vol strekt niet begaafd!" riepen zij. „Weg met hem! Hij hoort hier niet! Hij heeft geen talent!" En Panda mocht roepen en schreeuwen en spartelen zoveel als hij wilde dat hielp allemaal niet, en hij zou door de woedende geleerden en kun stenaars misschien ver weg gejonast zijn, wanneer niet juist op dat moment niemand minder dan Jeremias Jolliepop op het bordes van het huis verschenen was! Het -plotseling opduiken van deze waardige verschijning deed de gemoederen natuur lijk bedaren en toen Jeremias Jolliepop begon te spreken, verstomde ieder, geluid. De wachtenden veronderstelden, dat nu de verdeling van het geld zou beginnen, en zij luisterden dus ademloos naar wat hij te zeggen had. Geachte toehoorders!" sprak Jolliepop helder. „De heer... eh... Panda heeft mij gerechtigd u mede te delen, dal de uitreiking der door u ver langde aanmoedigingsgelden zal geschieden ten kantore van het dagblad, dat het zeer treffende artikel betreffendegenoemde heereh.... Panda afdrukte Misschien had hij nog meer welverzorgde zinsneden ten beste willen geven, maar dat was al niet meer nodig. „Hup! Hiep! riepen de genieën. Naar de krant! We gaan ons geld halen! Vlug!" En daar gin gen zij al, rennend, met zijn allen! In hun haast vergaten zij Panda, die zij dan ook gewoon lieten vallen. „Hè, hè," zei Panda, toen ook de laatste rennend verdwenen ivas. „Ze zijn weg!" „Inderdaad zeer treffend opgemerkt!" gaf Jolliejiop toe. „Zij zijn weg, zoals ook ik al spoedig zal zijn„Wat bedoel je, Jolliepop?" vroeg Panda verontrust. „Het zal ons toch duidelijk zijnmijnheer.ehPanda," sprak Jolliepop „dat ik mij na deze tafe relen van zeden-verwildering en onbeta melijke gewelddadigheid niet langer in onze dienst kan ophouden! Ik ga ons dan ook verlaten1" Kleine kans. De Canadese minister-presi dent Louis St. Laurent verklaarde Woensdag, dat de wereld thans niet in een nieuwe wereldoorlog zal worden gestort. Hij wees ei op, dat de verzeke ringsmaatschappij Lloyd's het risico op een algemene oorlog vóór September 1951 één op vijftig heeft gesteld en hij zeide: „Ik ben even optimistisch als zij". Fascist. Op een bijeenkomst van de Belgi sche socialistische Kamerfractie is een schrijven voorgelezen, dat ontvangen was van een Belgische advocaat, die zo juist uit Spanje is teruggekeerd. Deze advocaat verklaart tijdens zijn verblijf in Spanje de gewezen leider van de Rexisten, Leon Degrelle, te hebben ge zien, ondanks de verklaring van de Spaanse regering, dat hij daar niet zou verblijven. De socialistische Kamer fractie heeft dit ter kennis gebracht van de premier en er bij deze op aange drongen geen diplomatiek vertegen woordiger te zenden naar „een land, dat aan Belgische oorlogsmisdadigers een schuilplaats verleent". Glaasje muis. Een bacterioloog, die als deskundige optrad in een rechtsgeding te Oklahoma over een dode muis, die in een fles limonade was aangetroffen, deed de aanwezigen gruwen door de drank, waarin de muis gelegen had, op te drinken, teneinde te bewijzen dat die onschadelijk was. Hij zeide. bevonden te hebben dat de drank voldoende zuur bevatte om alle schadelijke bacteriën in 72 uur tïjds ie doden. Onlusten. Het bestuur van de kroonkolonie Singapore zal het Britse ministerie van Koloniën verzoeken een volledig offi cieel onderzoek in te stellen naar oor zaken van de wanordelijkheden te Sin gapore, waartoe de onmiddellijke aan leiding werd gevormd door hel; verloop van de zaak-Bertha Hertogh. In cle af gelopen veertig uur hebben zich te Sin gapore geen ernstige botsingen voorge daan, doch de autoriteiten zijn er nog steeds niet gerust op wat er zou gebeu ren, indien militairen en politie uit de inheemse wijken van de stad zouden worden teruggetrokken. Verzet. Het bestuur van cle Franse socia listische partij heeft de socialistische ministers in het kabinet verzocht; zich te verzetten tegen de benoeming van een Franse ambassadeur te Madrid, aldus werd Donderdag te Parijs vernomen. Premier Pleven en Robert Schuman, minister van buitenlandse zaken, doen krachtige pogingen om hun socialisti sche ambtsgenoten te bewegen tot een stap, welke de meerderheid der minis ters een noodzakelijke ontwikkeling acht in de Atlantische en West-Euro- pese defensie-politiek. Uranium. Uranium uit de Zuid-Afrikaanse goudmijnen, welke behoren tot de grootste tot nog toe bekende bronnen in de wereld, zal op grond van een driemogendhedenovereenkomst ter be schikking van de Engelse en Ameri kaanse regeringen worden gesteld. In Londen werd verklaard, dat Zuïd- Afrika misschien een van de belang rijkste uraniumproducenten in de wereld zal worden. Twee der andere grote producenten zijn de Belgische Congo en Canada. Staking. Een staking van spoorwegperso neel, die eergisteren te Chicago is be gonnen, is gisteren tot Washington en tot St. Louis uitgebreid. De bond van spoorwegpersoneel is voornemens het werk ook iri andere streken te staken. Het departement van Oorlog verklaart, dat, indien de bond van spoorwegper soneel zich niet houdt aan de beslis sing van een federale rechtbank, waar bij de bond verzocht wordt cle staking te eindigen, de federale regering de zaak voor het gerecht zal brengen. Geraamte-net. Gisteren zijn de arbeiders van cle Argentijnse staatsspoorwegen in staking gegaan. Zij eisen het aftre den van de vakverenigingsleiders, die een ontvangst van Frva Perón hebben bijgewoond ter gelegenheid van een kortelings door de regering toegestane loonsverhoging. De arbeiders zijn niet tevreden en eisen een verdere loons verhoging. Tegen de avond werd van regerings wege verklaard, dat „vele arbeiders naar het werk teruggekeerd waren en dat op één lijn na het verkeer bijna weer normaal" was. Reuter meldt ech ter, dat er slechts sporadisch treinen lopen en dat men blijkbaar poogt al thans een „geraamte-net" te handhaven. ADVERTENTIE Johan Andriessen, Rachmaninov A. J. G. Strengholt, Amsterdam. De heer Andriessen, van wie enkele maan den geleden een boek over Johan Strauss gepubliceerd werd, is in dit werk wel be langwekkend over Rachmaninov's muziek, maar flets in zijn eigenlijke levensbeschrij ving. Er is een opvallende scheiding in twee perioden in Rachmaninov's leven: de Rus sische periode (tot de Revolutie) en da Amerikaans-West Europese, tot zijn dood in 1943. In de tweede periode voelde de com ponist zich „ontworteld"; zijn eigenlijke contact met het leven kon hij alleen via Rusland hebben, en toen hij die verbinding miste, werd zijn monotone neerslachtigheid dieper. Het monotone van Rachmaninov'3 karakter nu mag voor de biograaf niet boeiend zijn: de gebondenheid aan de bodem geeft toch een motief dat zowel kansen biedt als eisen sfelt. die. niet gebruikt en vervuld, zich wreken door de lezer onbevre digd te laten. Het onverzorgde proza van de heer Andriessen is veel beter berekend op de niet al te ondernemende lezer dan op de held van het boek; men kan niet in ernst aannemen, dat hij zich met toewijding gezet heeft aan de uitbeelding van een persoon lijkheid. Maar wat hij vertelt is niettemin de moeite waard voor wie iets over Rachmaninov we ten wil; de deskundigheid is er wel, speciaal in de beoordeling van de composities. Aan het eind van het boek staat daar een vol ledige lijst van, naar opusnummer gerang schikt, en ieder met een commentaar: van enkele zinnen of alleen wat korte adjec tieven. Beter overzicht van het werk van Rachmaninov is natuurlijk niet denkbaar: maar de enkele noten voorbeelden er bij reiken niet toe om een'indruk te geven van merendeels onbekende composities. Daarom had de levensbeschrijving zelf minder ten. loops geschreven moeten zijn. S. 3»

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2