Voorzitter der Indonesische delegatie vertrekt vandaag Koorschool dagvaardt gemeente Haarlem Amsterdam voteert bijna f 12 millioen ten behoeve der drinkwatervoorziening Vrijdag 15 December 1950 3 Nieuw Guinea - conferentie In nieuwe Nederlandse nota worden opvattingen der Indonesische delegatie weersproken Na afloop van de Donderdag gehou den vergadering der Nieuw Guinea- conferentie deelde mr. Roem mede dat hij besloten had Vrijdag (heden) naar Djakarta te vertrekken teneinde met zijn regering overleg te plegen. Mr. Roem verwacht Vrijdag 22 December in Den Haag terug te zijn. De volgen de bespreking is vastgesteld op Zater dag 23 December. Inmiddels zal tijdens de afwezigheid van mr. Roem de vice- voorziller van de Indonesische delega tie, dr. Leimena, de leiding van de delegatie op zich nemen. De Nederlandse delegatie heeft Donder dagmiddag een schriftelijk antwoord aan geboden aan de Indonesische delegatie op het Indonesische memorandum van Maan dag 11 December. In het antwoord wordt eraan herinnerd dat de Nederlandse regering reeds te kennen heeft gegeven dat de arbeid welke Nederland in Nieuw Guinea verricht en het daar geldende bestuursstelsel ten onrechte als een vorm van kolonialisme worden gekenschetst. Aan de term kolo nialisme worden gedachten en doeleinden verbonden, welke aan de Nederlandse regering vreemd zijn. De Nederlandse dele gatie merkt in dit opzicht op, dat de Ver enigde Naties Nederlands Nieuw Guinea reeds als een gebied, bedoeld in het des betreffende hoofdstuk van het Handvest, hebben erkend. De Nederlandse regering kan niet de opvatting van de Indonesische delegatie delen dat Indonesië de overheidsrechten op Nieuw Guinea van de voormalige Ne derlands-Indische regering zou hebben geërfd, nu de souvereiniteit over dit ge bied niet aan Indonesië is overgedragen. De delegatie van de Indonesische rege ring heeft uiting gegeven aan haar bezorgd heid ten aanzien van een juiste uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht in Neder lands Nieuw Guinea indien, bij handha ving van het Nederlandse bewind, dat ge bied zou zijn bedoeld als reservoir voor de Nederlandse overbevolking en voor Nederlands gezinde Indonesiërs. De Neder landse regering wil niet nalaten uitdruk kelijk te verklaren, dat de Nederlandse regering geenszins de bedoeling heeft om Nieuw Guinea tot een toevluchtsoord te maken voor Nederlands gezinde Indone siërs. De Nederlandse regering meent elke bezorgdheid ten deze te kunnen wegnemen door te verklaren dat bij de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht slechts de autochtone bevolking van Nieuw Guinea haar staatkundige bestemming zal kunnen bepalen. Nederlanders noch Indonesiërs zullen daarbij stemrecht behoeven te heb ben. De Nederlandse regering vestigt nog maals de aandacht van de Indonesische delegatie op het feit, dat ter Ronde Tafel conferentie Nieuw Guinea uitdrukkelijk van de overdracht der souvereiniteit over Indonesië werd uitgesloten. Indien derhal ve het Indonesische volk op de overdracht van de souvereiniteit ook over Nieuw Gui nea wacht, clan kan dit niet gegrond zijn op de ter Ronde Tafel-conferentie gemaak te afspraken. De Nederlandse regering heeft met waar dering kennis genomen van het vertrouwen in de goede gezindheid van Nederland, hetwelk de Indonesische regering wil ver- bincleii aan een aanvaarding door Neder land van de door de Indonesische delega tie voorgestane oplossing". Zij vertrouwt op haar beurt dat de In donesische regering zich van zodanige gezindheid van Nederland en zijn ver trouwen in de Indonesische regering wil verzekerd houden ook indien Nederland de Indonesische regering in haar denk beelden ten aanzien van Nederlands Nieuw Guinea niet kan volgen. Met belangstelling nam de Nederlandse regering kennis van de nadere precisering door de Indonesische delegatie van haar denkbeelden. Voor de daarin tot uiting komende bereidheid om een bijdrage te leveren voor de oplossing van het geschil heeft de Nederlandse delegatie waarde ring. Zij kan echter niet daaruit de over- ADVERTENTIE S\ HUNTER: d van blijven Agenda voor Haarlem VRIJDAG 15 DECEMBER Stadsschouwburg: Comedia, 'n Vreemd meisje, volksvoorstelling, 20 uur. Gemeen telijke Concertzaal (Tuinzaal): Georgette Hagedoorn en Pierre Verdonck, 20 uur. Haarlemse Kegelbond: Trekking loterij Kleuterhuis Margriet. 20 uur. Rembrandt: Horizon in vlammen. 14. 16.1o. 19 cn 21.15 u. Palace: Malakka. 13 j., 14, 16.15, 19 cn 21.15 uur. Luxor: Leve de koning. 18 j.. 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. City: Laatste signaal, 14 j., 14.15, 16.30, 19 en 21.15 uur. Spaarne: De zoon der apachen. 14 3., 14.30, 19 en 21.15 u. Frans Hals: Weekend in Havanna, 18 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. ZATERDAG 16 DECEMBER. Stadsschouwburg: Aerdenhouts Kinderto neel: ..Sneeuwwitje en de zeven dwergen" ten bate van de Stille Armen. 14 uur: De Nederlandse Comedie: Nina, blijspel. 20 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. tuiging putten, dat inderdaad langs deze weg een voorspoedige ontwikkeling van Nieuw Guinea gewaarborgd zal zijn. Zij hoopt, dat verdere bestudering van de wederzijdse standpunten uiteindelijk tot overbrugging der standpunten zal vermo gen te leiden. Sardar Patel overleden BOMBAY. (Reuter) Sardar Wal- labhbhai Patel, de vice-premier van India, is heden te Bombay overleden. Hij is 75 jaar geworden. In de vroege ochtend kreeg Patel een hartaanval. Hij verloor het bewustzijn en overleed enkele uren later. Zijn gezond heidstoestand was al meer dan een maand slecht. Patel, die een intiem vriend van Gandhi is geweest, bekleedde in India de eerste plaats onder Nehroe. Behalve vice-premier hield hij de belangrijke portefeuille van binnenlandse zaken. Tezamen met Pandit Nehroe was hij de leidende geest in de verschillende onder handelingen met Engeland, die tot de onaf hankelijkheid van India leidden. Zijn hele leven heeft Patel gestreden tegen rassen discriminatie en geweld. Als volgeling van Gandhi leefde hij zeer sober. ADVERTENTIE HOEST, GRfEP... De weldadige warmte van Ther- mogène stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval. Ihemaogènp Belangrijke benoeming voor mr. G. J. van Heuven Goedhart Hoge Commissaris voor vluchtelingenzaken LAKE SUCCESS. (A.N.P.). Dc Alge mene Vergadering van de UNO heeft onze landgenoot mr. G. J. van Hcuvcn Goed hart gekozen tot Hoge Commissaris van dc UNO voor vluchtelingenzaken. Hij ver kreeg dertig stemmen. Dc tcgcncandidaat, de Amerikaan Donald Kingslcy, kreeg vicr-en-twintig stemmen. Er waren vijf onthoudingen. Dc Hoge Commissaris zal vluchtelingen internationale bescherming verlenen en trachten permanente oplossingen te vin den voor vluchtelingenproblemen door re geringen te helpen bij dc repatriëring of dc opname van vluchtelingen in nieuwe nationale gemeenschappen. Zijn taak zal onder meer inhouden, dat gepoogd wordt internationale conventies tot stand te brengen, landen te bewegen vluchtelingen op te nemen en regelingen in het leven te roepen voor de persoon lijke, mede te nemen, bezittingen. Voorts zal in het algemeen gepoogd dienen te worclcn dc verschillende organisaties, die voor vluchtelingen werken, te coördineren. De benoeming van mr. Van Heuven Goedhart gaat één Januari 1951 in. Het commissariaat zal te Genève gevestigd zijn. ADVERTENTIE f cadeau cadeau Krijgt U logés? WIJ SPELEN VOOR KERSTMAN Bü aankoop van een 1 pers. of 2 pers. Bedstcl een pracht Frans flanellen laken cadeau! Ook op onze bekende combinaties 1 pers. divanbed met matras en kussen samen 69.40 1 pers. ledikant met matras en kussen samen ƒ78.60 2 pers. ledikant 3/3 bedstel en kussen samen ƒ119.40 Alles eigen fabrikaat. 15 jaar garantie. HAARLEMSCH MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 ADVERTENTIE Zwarte handelaars in Seoel sloegen hun slag Goedbetaalde geruchtenverspreiders zijn in Seoel aan het werk geweest om hun broodheren, de zwarte handelaars, de ge legenheid te geven goede zaken te doen. De prijs van de rijst, het voornaamste volksvoedsel in het Verre Oosten, werd door toedoen van opzettelijk verspreide geruchten in enkele uren tijds eerst gehal veerd en daarna opgejaagd tot het dubbele. De zwarte handelaren begonnen met rijst aan te bieden. Hierop werd, gezien de be trekkelijke rust aan het front, niet grif in gegaan. Men verspreidde daarna het gerucht, dat de Chinese communisten de 38ste breedtegraad hadden overschreden, hetgeen de hamsteraars er toe bracht ijlings hun voorraden op de markt te brengen. Korte' tijd later brachten de handlangers van de zwarte handelaren echter een tegenspraak in de wereld: het oorspronkelijke alarmerende bericht was te wijten geweest aan een verminkt over gekomen telegram. Niet de Chinese com munisten doch de troepen van de UNO waren aan het opmarcheren. Dit „nieuws" deed de prijzen weer oplopen en daarvan konden de zwarte handelaren, die tegen lage prijs hadden kunnen inkopen, thans profiteren, zodat ze in één dag verdienden wat ze met eerlijke handel in een jaar zouden hebben kunnen la-ij gen. De lage graad van ontwikkeling der Koreanen en de aanwezigheid van weinig radio's maken het de zwarte handelaren bij hun operaties des te gemakkelijker. Storm over Biscaye, schepen in nood Elf schepen verkeerden gisteren in moeilijkheden. Acht daarvan ondergingen in de Golf van Biscaye het geweld van een hevige storm. Twee opvarenden van de Britse „Blair- clova" sloegen volgens een te' Den Haag opgevangen radio-bericht, over boord. Het Griekse schip „Agios Spvridon", dat, zoals gemeld, in nood verkeerde, is thans echter veilig. Drie opvarenden (twee mannen en een \touw) van de ..Agios Spvridon", die over boord waren geslagen, zijn later door een Frans motorschip opgepikt. Het Nederlandse 493 ton metende motor schip ..Koningshaven" drijft nog steeds, op een afstand van ongeveer negentig mijl van Ouessant. stuurloos rond. Sleepboten zijn onderweg om hulp te bieden. De 153 ton metende Nederlandse sleep boot „Noord-Holland" en de ruim tien dui zend ton grote „Oranjefontein'' meldden dat. een reddingsboot en een ponton over boord zijn geslagen. De Franse vissersboot „Jany Pierre" is vergaan. De lijken van vier der opvarenden zijn in de buurt van La Rochelle. aan de Franse Atlantische kust, geborgen. Vier an dere opvarenden worden nog vermist. Het Italiaanse s.s. ..Bruciatutto" meldt dat er drie man over boord geslagen zijn. „Goede zwemmers. Kijk goed uit", zo werd geseind. Ook dit schip bevindt zich in de Golf van Biscaye. Het Zweedse stoomschip „Scandinavia" in de Golf van Biscaye heeft gemeld dat het schip lekt ter hoogte van de machine kamer. Het vraagt dringend hulp. Het Amerikaanse schip „American Banker" drijft nog steeds brandend rond. Het sehio heeft thans blijkbaar wel hulp nodir. - -~it het schijnt dat de ..Nieuw Am- sterc'- naar de Amerikaan op weg is. Kinderhuis zou ontruimd moeten worden Naar wij vernemen heeft de Stichting Muziekinstituut van Kathedraal Sint Bavo de gemeente Haarlem gedagvaard tot het ontruimen van het pand Wilhelmina- straat 6. waarin het Kinderhuis Zuid is gevestigd. Zoals men weet is deze stichting eige naresse van het perceel, waarin zij haar koorschool wil vestigen. De gemeenteraad heeft in zijn laatste vergadering de aankoop van een huis in de Spruitenbosstraat verworpen, omdat dit slechts na hoge kosten voor het doel de huisvesting van ruim dertig kinderen geschikt was te maken. Het college van B. en W. stelt de raad voor tegen de ingestelde vordering ver weer te voeren, daar zij voorlopig geen kans ziet op andere wijze in de verzorging van deze kinderen te voorzien. In dc gemeenten waar de broodbakkers in onderling overleg besloten hebben op Tweede Kerstdag niet te werken, mogen bakkers cn bakkersgezellen op Woensdag 27 December twee.uur vroeger beginnen dan gewoonlijk. Reeds om acht uur 's morgens mag in deze gemeenten op 27 December brood worden verkocht. ADVERTENTIE mim 1 bkwjriihrjn tl WffwmiriiWif pelsjekkers Ook Togliatti in Moskou onder „dokters honden" De Italiaanse communistenleider Palmiro Togliatti zal zich binnenkort naar Moskou begeven voor een „medische behandeling". Uit communistische bron wordt verno men dat Togliatti, die thans herstellende is van een hersenoperatie en verwondingen bij een auto-ongeluk opgelopen, zich naai de Russische hoofdstad zal begeven. Ver dere bijzonderheden werden hieraan niet toegevoegd, maar van andere zijde wordt vernomen, dat hij de volgende week Don derdag per trein zal vertrekken. De secretaris-generaal van de Franse communistische partij, Maurice Thorez, bevindt zich- reeds enige tijd in Moskou eveneens voor een medische behandeling. Hij werd met een speciaal vliegtuig naar Moskou overgebracht. IJmuidense kotter leverde zestig mille teveel op Arrestatie van reder en twee medeplichtigen Er zijn in opdracht van de afdeling re cherche van het ministerie van wederop bouw drie personen gearresteerd verdacht van oplichting ten nadele van de Staat der Nederlanden ten bedrage van 60.000. Een hunner is de voormalige directeur, M. K. uit Santpoort, van een kleine IJmui dense rederij, die in de oorlog geliquideerd werd en slechts de beschikking had over één scheepje. Dit schip, een kotter, werd door de Duit sers gevorderd en de eigenaars kregen schadevergoeding. Toen de kotter na de bevrijding als marinescheepje in IJmuiden terug kwam, vulden de eigenaars met be hulp van een expert een schade-cnquéte- formulier in met de vermelding, dat zij nog geen schadeloosstelling hadden ontvangen. Het „bureau oorlogsschade" keerde zestig duizend gulden uit. De Officier van Justitie te Haarlem zal het drietal thans vervolgen op beschuldi ging van valsheid in geschrifte, medeplich tigheid en uitlokking daarvan en oplich ting. Twee doden en drie gewonden bij auto-ongeluk in Barneveld Donderdagavond reed in de Baron van Nagelstraat in Barneveld een personenauto met vijf inzittenden in volle vaart tegen een stilstaande trailer. De verloofde van de chauffeur, de 28- jarige H. v. d. K., die voorin zat, werd op slag gedood. Van de drie personen die achterin zaten, werden mevrouw A. P. en haar 16-jarige dochter ernstig gewond. Een andere inzittende en de chauffeur werden licht gewond. Mevrouw P. over leed tijdens het vervoer naar het zieken huis Salem te Ermelo. Het gezelschap was voor ziekenbezoek op weg naar Salem. De auto werd geheel vernield. ADVERTENTIE De gemeenteraad van Amsterdam heeft Donderdag zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd het voorstel van B. en W„ voorlopig een crediet van 11.900.000 beschikbaar te stellen voor het uitvoe ren van werken ten behoeve van de drinkwatervoorziening van Amsterdam. Bij de discussie achtte de heer Van Sandick van de Protestants-Christelijke •aadsfractie grote spoed met de uitvoering gewenst. Hij betreurde het dat de grote industrieën in Velsen niet bijdragen in de aanlegkosten en had meer vertrouwen in een oordeel van het Rijksbureau voor Drinkwater over de kwaliteit van het Lek- water dan de inhoud van een open brief van prof. Visser. ADVERTENTIE VERJAARDAG ORANJEBOOM BIER! Groene Kruis in Lochem voor 10.000 benadeeld Tijdens de algemene ledenvergadering van de afdeling Lochem van het Groene Kruis is meegedeeld dat de afdeling door fratiduleus beheer van de penningmeester voor 10.601 is benadeeld. De afdeling heeft daardoor per 15 November een voor lopig geschat tekort van ruim 4000. Een accountantsonderzoek heeft aange toond dat de penningmeester, de Lochemse fabrikant A. L., sedert 18 Juli belangrijke bedragen van het Groene Kruis ten eigen bate heeft aangewend. De verduistering kwam aan het licht toen bekend werd dat voor het bedrijf van L. surséance van be taling was verleend en een controle op de boekhouding van het Groene Kruis werd ingesteld. Het bedrijf van A. L. is inmiddels failliet verklaard. L. is onder verdenking van ver duistering gearresteerd. GESLAAGD. De hoogst gegradueerde judo-beoefenaar in Europa, de heer M. Ka- waishi-shi-Ham uit Parijs, heeft gisteren aan de heer J. Nauwelaerts d'Agé uit Haarlem het diploma van het examen „tweede dan" uitgereikt. Wegens poging tot doodslag acht jaar geëist De Groninger rechtbank heeft Donderdag de poging tot doodslag berecht, die op Za terdag 29 Juli van dit jaar door de 48- jarige Leeuwarder los werkman J. van der B. op de portier van een Groninger snack bar aan het Zuiderdiep werd gepleegd. Verdachte Van der B. kwam die Zaterdag avond dronken de bar in om een paar broodjes te kopen. Hij kreeg ruzie met de portier, de heer R. S., die hem de deur wees. Toen v. d. B. hieraan geen gevolg gaf, duwde de portier hom de straat op. Hevig vertoornd stoof Van der B. op de portier af, die een eind aan de twist maakte door de deur dicht te doen. De dronken man schreeuwde dat hij het niet vergeten zou en terug wilde komen. Hij kocht een mes en kwam terug. Hij stak de portier met het mes in dé rug. In het ziekenhuis bleek dat het mes een rib geraakt had, waardoor de gevolgen niet zo ernstig wa ren als men aanvankelijk dacht. De officier van justitie bij de Groninger rechtbank achtte evenwel poging tot dood slag bewezen en eiste een gevangenisstraf van acht jaar. Ecu personenrijtuig van de bij Libramont, Belgische Ardennen, verongelukte sneltrein BazelDen Haag bleef halverwege het zeven meter diepe ravijn op de helling hangen. Duidelijk is te zien dat de stalen zijwand van deze Nederlandse wagen grotendeels intact bleef. Op de voorgrond links een stuk van het gekantelde, geheel vernielde postrijtuig. De heer Burger (K.V.P.) vond het vreemd dat prof. Visser zijn opvattingen zo laat heeft kenbaar gemaakt. Overtui gende bewijzen dat het Rijnwater onge schikt en voldoende zuivering daarvan onmogelijk is, geeft prof. Visser niet. De heer Seegers (Comm.) zei dat naast de in aanbouw zijnde sluis bij Tiel nu reeds tunnels zijn gemaakt ten behoeve van de watervoorziening van Amsterdam en het Westen. Hij vroeg daarover ophel dering. Wethouder Van Wijck zei dat de voor dracht een definitieve watervoorziening beoogt. Reeds in 1894 werd de Rijn als drinkwaterbron aangewezen. De wethou der sloot zich aan bij degenen, die de open brief van prof. Visser op een onjuist en .te laat tijdstip ingezonden achten. De wethouder hechtte niet de minste waarde aan deze open brief. De tunnels bij de Sluis te Tiel zijn 'aangelegd ten behoeve van de landbouw. B. en W. zullen pogen voor de financiering een bedrag uit de Marshall-tegenwaarderekening toegewe- zijn te krijgen. De voorzitter, mr. A. J. d'Ailly, noemde deze beslissing een historische. Hij ver trouwde dat de samenwerking met de provincie en met alle betrokkenen zo zal blijven dat inderdaad de in liet verleden nimmer gefaald hebbende watervoorzie ning van Amsterdam en van het gewest ook in de toekomst de perfectie zal tonen, die het nu aanvaarde project ondubbel zinnig belooft. Herenigd Duitsland als neutrale „bufferzone"? „Russische concessies mits West- Duitsland ontwapend blijft" BONN. De onlangs afgetreden West- Duitse minister dr. Heinemann eiste Don derdagavond van de regering te Bonn, dat zij ernst zou maken met het aanbod der Oost-Duitse regering-Grotewohl tot het openen van besprekingen tussen beide delen van Duitsland. „Zolang niet de aller laatste kans op een vergelijk met het Oos ten voorbij is moeten wij blijven weigeren ons volledig in een Westelijk Europa te laten betrekken", aldus Heinemann in een rede voor studenten in Bonn waarin hij zich opnieuw tegen een Duitse herbewape ning uitsprak. De A.N.P.-correspondent tekent hierbij het volgende aan: De gedachte aan een neutraal Duitsland tussen de beide grote invloedssferen heeft in West-Duitsland nog een zo grote aan hang. dat de regering van Bonn niet ge makkelijk voorbij kan gaan aan de ernstige pogingen als deze om tot een vergelijk te komen en de overtuiging wint in Bonn veld, dat de Russen tot concessies bereid zouden zijn indien zij daarmede de bewa pening van West-Duitsland zouden kunnen voorkomen. Na het lange twistgesprek over de mili taire inschakeling van West-Duitsland in het Atlantische blok staat de Duitse poli tiek nog wat onwennig tegenover het vrij plotseling weer op de voorgrond treden van het vraagstuk van de hereniging van beide delen des land. De mogelijklieden voor zulk een hereniging schenen tot voor onafzienbare tijd te zijn uitgeput, doch men moet ze thans weer onder het oog zien, daar zij het belangrijkste thema zullen zijn dat bij een nieuwe conferentie van Vier ter sprake zal komen. Dit veroorzaakt in de Duitse politiek een „dualisme". Enerzijds heeft het vraagstuk van de opneming in het Atlantische geheel nog altijd grote actualiteit, anderzijds moet men ernstig rekening gaan houden met een be spreking, „op het hoogste niveau", van een .neutralisering" van Duitsland, waarop een hereniging in feite zou neerkomen. Het weekblad „Der Rheinische Merkur" heeft reeds gesprokfen over „de schaduw van München" en over de kans. dat de Vier een accoord zullen bereiken, dat ten koste van Duitsland zou gaan. Het onafhanke lijke Hamburgse weekblad „Die Zeil" meent, dat de Duitsers zich moeten reali seren, dat zij voor de Westelijke mogend heden tenslotte niets anders dan „een on vermijdelijk euvel" zouden zijn. Tegen de voormalige commandant van het interneringskamp te Finsterwolde. die in hoger beroep voor het gerechtshof te Leeuwarden terechtstond wegens mishan deling van gedetineerden en verduistering, is thans anderhalf jaar gevangenisstraf geëist.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5