Kijk- c Het Kerstfeest nadert FRIS, KELLER en MCDONALD PHILIPS en TELEFUNKEN Reerners Reemers Zonder geld I 't Silver Stoepke j Vrijdag 15 December 1950 4 Voor de Stille Armen Wij schrijven al 16 December. Kerstfeest nadert al. Nog slechts een week en de leden van het comité voor de Kerstgave aan de Stille Armen zullen er op uittrek ken om hun enveloppen met inhoud rond te delen. Die gave moet de mensen in staat stellen op de feestdagen even uit de sombere grauwheid van hun triest bestaan te komen, doordat zij in de gelegenheid komen wat inkopen te doen en er voor te zorgen dat zij zich behoorlijk kunnen voe den en niet behoeven te verkleumen bij een gedoofde kachel. Het comité (en ook wij) verheugen er ons over dat reeds een belangrijk bedrag is ingekomen. Maar wil men bereiken dat geen der duizend Stille Armen teleur gesteld moet worden, dan is het nodig dat in de komende dagen nog veel inkomt. Het is gewenst dat degenen die van plan zijn nog iets voor dit goede doel te offeren, dit zo spoedig mogelijk doen. Er moet zo spoedig mogelijk een overzicht verkregen worden, opdat het comité weet hoeveel Stille Armen geholpen kunnen worden. Lezer, bij u thuis worden misschien de voorbereidingen getroffen voor het Kerst feest. Vergeet nu ook niet de minder bedeelden. Gij hoopt zelf ongetwijfeld op een paar blijde Kerstdager., ook al zal menigeen zijn eisen nu heel wat lager moeten stellen dan in de voorafgaande jaren. Juist die omstandigheid zal veler gedachten even doen verwijlen in gezinnen die zo zwaar getroffen zijn door de moei lijke tijdsomstandigheden, dat zij vrijwel niets meer hebben overgehouden om zich het meest noodzakelijke aan te schaffen. Het moet voorkomen worden dat er Stille Armen zijn die zelfs op Kerstmis gebrek lijden. Wij allen die het gelukkig beter hebben kunnen niet bereiken dat de Stille Armen voor goed van hun zorgen bevrijd worden. Daarmee zouden immers zeer grote kapi talen gemoeid zijn. Maar wel kunnen wij met vereende krachten er voor zorgen, dat er ook in de huizen dezer zwaar getroffe nen met Kerstmis een lichtstraal valt. Een lichtstraal die zich niet alleen openbaart doordat zij nu althans genoeg te eten heb ben en zich om de warme kachel kunnen scharen, maar bovenal omdat zij door de Kerstgave ervaren dat er medeburgers zijn die met hen medevoelen, Ds. H. W. Duyvendak overleden In de ouderdom van 57 jaar is te Heem stede overleden ds. H. W. Duyvendak, predikant van de Nederlands Hervormde Gemeente aldaar, die in het bijzonder be last was met werkzaamheden op de inrich ting ..Meer en Bos". De thans overledene, die in 1893 ge boren is, werd in 1916 zendeling-leraar van de Nederlandse Zendingsvereniging in Nieuw Guinea. In 1935 keerde hij in ons land terug en werd geestelijk verzorger van „Meer en Bos". Hij bezocht daarna de universiteit voor studie in theologie en werd in 1942 in Zeeland candidaat. Op 14 April 1946 deed ds. Duyvendak zijn intrede bij de Nederlands Hervormde Ge meente te Heemstede met als opdracht de geestelijke zorg op „Meer en Bos" op zich te nemen. In Maart 1947 vertrok hij naar Indonesië, om tijdelijk in Hollandia als predikant werkzaam te zijn. Vorig jaar is ds. Duyven dak teruggekeerd-en heeft zijn werkzaam heden op „Meer en Bos" weer opgevat. Dinsdag 19 December om elf uur zal in de kerk aan het Wilhelminaplein een dienst worden gehouden, waarna om kwart over twaalf het stoffelijk overschot op de alge mene begraafplaats te Heemstede zal wor den ter aarde besteld. ADVERTENTIE zegt «OUEWUHTIE VAM V/U* speelt 1 hoofdrol MOTECHT KLEURECHT 100% ZUIVER WOL ADVERTENTIE Nee, dit is mei de beeltenis vart de beJtoorJfjke aangeres Suianne Grubcl - van de Weensè Staatsopera, maar van Anneke Brand uit Arnhem. Naluurlijk - draagt zij een Fanny-Hat. in vele modellen, verkrijgbaar in elke goede zaak f 6.90 Nieuwe scholen in Heemstede Plannen voor 1951 Ook Heemstede heeft plannen in voor bereiding om het aantal soholen te ver meerderen. Zeker is dat de lagere scholen die er thans zijn in het jaar 1951 nog in staat zijn om alle kinderen een plaats te verlenen. Maar het staat ook vast dat voor 1952 maatregelen genomen moeten wor den. Ook Heemstede had in 1946 en 1947 een hoog geboortecijfer en die kinderen worden voor een deel in 1952 leerplichtig. Het is zeker dat in 1951 een nieuwe R.K. ulo-school voor meisjes komt op een terrein aan de Burgemeester van Lennep- weg, een zijweg van de Kerklaan. Verder staat eveneens op het program een Protestants-Christelijke kleuterschool te bouwen. Die komt op een terrein aan de Koediefslaan nabij de vroegere herberg ,.De Dorstige Kuil". Tevens zijn er nog enige plannen in voorbereiding. Die betreffen zowel het openbaar als het bijzonder onderwijs. FEUILLETON 2) HOOFDSTUK II. Val in de luchtkoker. De vrouw heeft met^ rouge en poeder haar gezicht weer wat opgekalefaterd, maar de .dikke huilwallen onder haar fletse ogen loochenen de pijnlijke scène, die ik zojuist boven heb gehoord, niet. Nu het echtpaar zo stuntelig tussen de tafel tjes van het smalle eelzaaltje door la veert, is het duidelijk te zien, dat dit geen grotestadsmensen zijn. Middenstan ders uit een provinciestadje. Onaange naam, dat juist het tafeltje achter het mijne leeg moet staan. Ik ben helemaal niet verlangend naar het, zij het in deze omge ving dan ook beheerste en clandestiene vervolg van een echtelijke twist mee te maken. Het was geen gezellige, kinderlijke ruzie, zoals die in elk huwelijk wel eens voorkomt, maar hier schuilde achter de ADVERTENTIE HET GESCHENK, EEN Indra Kamadjojo c.s. met Indonesische dansen Op de gisteren in de Stadsschouwburg te Haarlem gehouden achtste bijeenkomst van de vereniging „Geloof en Wetenschap" heeft Indra Kamadjojo, met medewerking van Dewi Kartini en een klein ensemble onder leiding van Mas Kassanna voor de begeleiding, een programma van Indone sische dansen uitgevoerd. Er bestond hier voor niet alleen een verheugend grote be langstelling, want de zaal was geheel uit verkocht, doch ook een bewonderende aandacht, die na ieder nummer ondubbel zinnig bleek uit het dankbare applaus. Indra Kamadjojo bracht zowel klassieke als volksdansen ten tonele, voornamelijk van Hindoe-Javaanse en Balinese origine. Bij voorbeelden van de eerste categorie, ontleend aan de epische heldendichten Mahabharata en Ramayana, gaf hij zoals gewoonlijk achteraf een korte uitleg van de voornaamste der voorgeschreven bewe gingen (waarvan er 24 voor het hoofd be staan, 6 voor de hals, 44 voor de ogen, 57 voor de hand enzovoorts) teneinde de toe schouwers ook het gewenste begrip bij te brengen voor het tevoren in al zijn raadsel achtige exotische bekoring genotene. Maar niet alleen dank zij dit instructieve ele ment, ook door de popularisering in andere nummers van traditionele Oosterse vor- menweelde doet deze bekwame danser, die over een soepel lichaam beschikt, een zeer nuttig werk als propagandist voor deze eeuwenoude cultuur. Met opzet werd hierboven van bekoring en niet van schoonheid gesproken, want in artistiek opzicht zijn er wel betere Indone sische dansers aan te wijzen, die een ster kere esthetische bevrediging weten te schenken door een meer aristocratische stylering en een machtiger beheersing van de ruimte. Niettemin was er vooral in het Brahmaanse scheppingsverhaal, in de legende van de danser uit het hof van Be tara Indra en in mindere mate ook in de vlinderdans uit Bali veel te genieten, al vond ik nog altijd de demonstratieve waar de overheersend. Ingetogen en toch verleidelijk, het hoofd wiegelend gelijk een bloem op een stengel, zoals het in de voorschriften heet, was Dewi Kartini als de hemelnimf, meege sleept door het rhythme als de Sumatraan- se regenbezweerster. Toch is zij een dan seres met nog bescheidener mogelijkheden, hetgeen vooral bleek uit de overigens prachtige, aan Dewi Sri opgedragen rijst- dans. Ter aanvulling van het programma zong Mas Ismael bij de guitaar enkele dromerige Indonesische liederen en was er een kront jong-intermezzo, waarbij Indra Kamadjojo enkele vrije improvisaties gaf. Heel fijnzin nig was het door Dewi Kartini en Mas Kassana uitgevoerde duet uit de Mina- hassa, waarin een jonge man werft om de liefde van een mooi meisje. DAVID KONING. Ir. H. F. Hopster verdedigde het amateurisme bij voetbal „Professionalisme of amateurisme" was het onderwerp, dat ir. I-I, F. Hopster, vice- voorzltter van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond Donderdagavond besprak op een bijeenkomst van jeugdleiders, op uit nodiging van de commissie jeugdvoetbal der afdeling Haarlem van de KNVB. Ir. Hopster was van mening, dat de be langstelling voor voetbal op het ogenblik ongezond is. Het bezetten van een goede plaats op de ranglijst is belangrijker dan het spel. De KNVB ziet natuurlijk gaarne, dat het Nederlands elftal overwinningen boekt, maar indien er een elftal moet komen ten koste van het amateurisme, dan trekt de bondsleiding daaruit haar conclusies. Het bestuur gaa* op de gewone wijze door. ook al zou de publieke belangstelling voor de wedstrijden van het Nederlands elftal min der worden. Spreker vervolgde, dat men zich moet richten naar de grote waarden van het amateurisme. Wat heeft het voor nut het werk voor dc jeugd voort te zetten, als de jongens later beroepsspelers worden. De jeugd heeft dan voor de clubs geen belang stelling. Men zal slechts prijs stellen op spelers, die hun geld waard zijn en zij, die van mening zijn, dat de KNVB concessies aan het amateurisme zou kunnen doen, door bijvoor beeld een kleine vergoeding voor de spelers beschikbaar te stellen, zullen bedrogen uit komen. De spelers zullen steeds meer gaan eisen en wanneer de clubs eenmaal tot be taling overgaan, is het hek van de dam. Ir. Hopster besprak het grote belang van goede jeugdleiders en het houden van jeugd kampen. Het hoofddoel moet steeds gericht zijn op de ontspanning, welke het spel kan brengen. In de club moet een sfeer waarneembaar zijn van vriendschap en saamhorigheid en wanneer later de jongen eenmaal man is geworden en de voetbalsport reeds lang vaarwel heeft gezegd, zal hij herinneringen aan zijn voetbaljaren moeten hebben, waar op hij steeds met voldoening zal mogen terugzien. „Wij zullen ons standpunt ten aanzien van professionalisme handhaven", zo besloot ir. Hopster, maar ten aanzien van de spelers- roof door het buitenland, zal „een internatio nale instantie, bepalingen moeten gaan ma ken, welke aan deze toestand een einde zal maken". Bloembollencultuur De vergadering van de afdeling Haarlem van de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur heeft zich verenigd met de voorstellen van het hoofdbestuur, welke Maandagmiddag op de algemene vergade ring aan de orde zullen komen. Dat bete-; kent dus, dat het voorstel tot het verbou wen van het Krelagehuis en dat tot ver hoging der contributie werden aanvaard. ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT 56 - TEL. 11828. Verkoop en reparatie van radiotoestellen Toestellen uit voorraad leverbaar Vraagt demonstratie. Zeer deskundig personeel steeds ter beschikking. ADVERTENTIE Kerststemming De prettige sfeer var dennenbomen en Kerst klanken begeleiden van afdeling tot afdeling. U Deze nog eens extra ver zorgde stands maken Uw bezoek in de Kerstweek bijzonder aantrekkelijk en U weetde ingang is vrij. Kerststemming KRUISSTRAAT 35 Filmavond van Vegetariërsbond In de tentoonstellingszaal van het Frans Halsmuseum heeft de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vegetariërsbon'3 gisteravond een filmvoorstelling gegeven over Krugers Wildtuin. Een boeiende rolprent, opgenomen .in het dierenreservaat in het Oosten van Transvaal, dat onder de naam Paul Kruger- park alom grote bekendheid heeft verwor ven. In deze wildtuin die een oppervlakte beslaat van acht duizend vierkante mijl, en een onbewoond en woest toevluchtsoord vóór Zuid-Afrikaans wild is, heeft de cineast de gewoonten van vele dieren op het celluloid vastgelegd. „Krugers Wildtuin" is dan ook een documentaire geworden die veel belangstelling verdient. Voor de vertoning van deze interessante •film vroeg de heer E. Spiering enige ogen blikken de aandacht voor een deel van het werk van dé Nederlandse Vegetariërsbond. Spreker betoogde dat de doelstellingen dei- vegetariërs naast een economische zijde, ook een ethische zijde hebben. Hij riep de leden op de leerstellingen van de vegetariërs te propageren. In de heden gehouden trekking dei- Staatsloterij is een prijs van f1000 en een premie van f 30.000 gevallen op nummer 21112. Voor de kinderen epjl Ff 470 Maar er zijn nog meer aardige dingen te beleven op het feest, dan zaklopen en mast- klimmen.Kijk maar eens gindsdaar hebben ze een kabelballon gemaakt! Dat is een luchtballonnetje, dat aan een draad vastzit; en nu kunnen er telkens twee personen in het schuitje, waarna de draad een eind gevierd ivordt. En dan ga je een heel eind de lucht in. Kwaad kan het niet, want de ballon blijft aan de draad vastzitten. Nou, dat is iets voor ons tweetal, dat begrijp je! Daar moeten ze bij zijn! „Ik zou er best 'n tochtje mee willen maken!" zegt Bunkie. „Nou, kom maar mee, dan zullen we ook wel eens mogen!" denkt Rick. Zo lopen ze naar het veldwaar de kabelballon wordt bediend. En natuurlijk mogen ze ook eens naar boven. Slap maar in! Rick en Bunkie lieten het zich geen tweemaal zeggen; gauw klauterden ze in het schuitje, en toen werd het touw gevierd. Daar gingen ze naar boven! Rick en Bunkie keken lachend in 't rond. Muziek Symphonie-orkest „Haerlem" gaf een jubileum-concert Ter gelegenheid van zijn 12^-jarig be staan, gaf het Symphonie-orkest „Haer lem" in de gemeentelijke Concertzaal gis teravond een jubileumuitvoering met een extra zwaar programma. Het mocht zelfs van de dirigent, de heer Piet I-ïalsema, een gevaarlijk waagstuk heten met deze dilettanten zij het dan zeer verdienste lijke de Suite in b van Bach, de Ita liaanse Symphonie van Mendelssohn, de Egmont-ouverture van Beethoven en de begeleidingen van een celloconcert van Boccherini en van het Vijfde pianoconcert van Beethoven aan te durven. Hij kon immers vooruit weten welk een heksen werk het zou zijn deze gevaarlijke muziek (denk alleen nog maar aan Bach en Beet hoven) klank- en toonzuiver in een stevig rhythmisch verband te krijgen, afgezien nog van de instrumentaal-technische moei lijkheden die zich daarbij voordoen en die toch in de eerste plaats dienen te worden opgelost. Maar tegenover dit alles kon hij stellen zijn eigen geestdrift en werklust en te vens de goede geest van muziekliefde en ambitie welke in zijn vereniging heerst, een geest die tot ernstige studie dwingt. Niettemin bleef het een waagstuk, want er zijn grenzen waai- amateurs bezwaarlijk overheen komen. Doch laat ons dat alles niet te zeer op de korrel nemen, want over het geheel genomen is er deze avond door „Haerlem" zeer behoorlijk gemusiceerd, enkele keren zelfs bijzonder fraai. Dat. was dan natuurlijk steeds het geval bij passages, waarin het orkest niet boven zijn kracht hoefde te gaan en met een zeker overschot aan vermogens zijn taak kon vervullen. Het bracht ons in herinne ring het zo buitengewoon mooi geslaagde concert van een paar jaar geleden, met een programma dat technisch bescheide ner eisen stelde. De solo-fluitist van „Haerlem", de heer J. J. Poolman, speelde bijzonder knap de solopartij in de dankbare Suite van Bach; opvallend was niet alleen zijn mooie cn zuivere, maar ook zijn grote toom Dr. J. Veenenbos ook een lid van „Haerlem" liet zich als een zeer verdienstelijk cel list gelden in het concert van Boccherini, Zijn eerste cadens was technisch een bij zonder sterk staaltje van zijn kunnen en in het Adagio wist hij een zuivere mu zikale expressie te leggen. Niemand minder dan George van Re- nesse was de solist in het gekozen Piano concert van Beethoven. Hij had op te tornen tegen een orkest dat in zijn over moed even boven het toonpeil zweefde, wat de heroïsche stemming van het eerste deel nogal verrtfwde..-7Dpeh het kalmere middendeel schonk daarna veel bevredi ging. Het was al Léel '-wafr' dat het geheel (een kleine Vergissing van ëen der blazers daargelaten) zonder opvallende schomme lingen kon verlopen. Op de solist was in alle opzichten te rekenen. In de Italiaanse Symphonie van Men delssohn was veel goeds te waarderen, niet het minst vanwege de blazers, die de rhythmiek van het slotdeel dapper bevor derden. Ook de Egmont-ouverture stond op behoorlijk peil; het stuk klonk vooral zuiver. Piet Halsema toonde zich voortdu rend een dirigent die alles in de hand houdt, die aanvuurt en bezielt, maar te vens de détails niet uit het oog verliest. De leden van „Haerlem" mogen hem in ere houden, èn om zijn vakmanschap èn om zijn aanstekelijke muzikale geestdrift. Er was verblijdend veel belangstelling voor dit concert- Burgemeester Cremers en wethouder Angerient woonden deze feestelijke avond bij.Veel bloemen en zelfs een krans uit de gevangenis, waar „Haer lem" reeds meermalen concerteerde. JOS. DE KLERK De Bijzondere Strafkamer van de Utrechtse rechtbank heeft de gewezen „Kri- minal-sekretar H. K. Houbrock, een mede werker van Schreieder, wegens medewer king aan executies van Nederlanders tot 7 jaar gevangenisstraf veroordeeld. J. F. V. uit Utrecht, die waarnemend hoofd van de politieke inlichtingendienst te Amsterdam is geweest, werd wegens hulpverlening aan de vijand tot 18 jaar veroordeeld. ADVERTENTIE kan Uw kolenleverancier niet werken. Maak het hem .dan ook niet moeilijk, maar betaal direct als de kolen komen. FEDERATIE BRANDSTOFFENHANDEL HAARLEM EN OMSTREKEN BINNENLAND De Rotterdamse rechtbank heeft een 51- jarige gewezen brigadier van gemeentepoli tie, die in zijn diensttijd drie inbraken heeft gepleegd, conform de eis tot 3 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Dc zaak Pieter de Boer uit Drachten, voorzitter van de Bond van Mobilisatie- slachtoffers en van de stichting „De Neder landse Soldaat", contra de officier van justi tie te Leeuwarden cn de Staat der Neder landen, is gisteren wederom voor de tijd van vier weken verdaagd. De grafische industrie in Nederland heeft in de afgelopen elf maanden van dit jaar voor f 38% millioen geëxporteerd tegen f27 millioen in 1949, De afgetreden minister van Oorlog en Marine en mevrouw Schokking, alsmede de afgetreden staatssecretaris van oorlog en mevrouw Fockema Andreae hebben Don derdagavond ten paleize Soestdijk ten af scheid bij de Koningin en Prins Bernhard gedineerd. HAARLEM EN OMGEVING Vanmorgen om halfvijf nam de bestuur der van een bestelauto uit Amsterdam, toen hij van de Militaireweg in Overveen kwam en links af de Bloemendaalseweg wilde op rijden de bocht te kort en kwam in botsing met een vrachtauto van een Bloemendaalse firma die in de richting Overveen reed. De voertuigen werden beschadigd. De bestuur ders lièpen geen wonden op. Aan dc gemeentelijke universiteit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen geologie de heer C. Kieft te Haar lem. (Verbeterd bericht). De heren H. C. Hennevelt cn P. H. Vooren zullen in de aanstaande vergadering van de gemeenteraad B. en W. vragen of het wenselijk is aan de leden van het ge- meentepcrsoneel voor de Kerstdagen een extraloon van een week of een vierde van het maandsalaris toe te kennen en aan hen, die door de dienst van Sociale Zaken wor den ondersteund voor de Kerstdagen een extra-uitkering van 50 van het wekelijkse steunbedrag te verstrekken. Aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam slaagde voor het candidaats- examen politieke- en sociale wetenschappen mejuffrouw H. L. Schéjtema te Haarlem, De gemeenteraad van Haarlem verga dert Woensdagmiddag in de Statenzaal. De agenda vermeldt zes en dertig punten. ADVERTENTIE KERSTMIS VRAAGT I WAARDEVOLLE GESCHENKEN j WIJ HEBBEN VOOR U EEN ZEER MOOIE COLLECTIE VERZ. AANSTEKER 16.75 j BONBONMANDJE 19.50 TAFELAANSTEKER 28.50 VULPOTLOOD 6.50 GOUDEN MANCHETKNOPEN totaal 125. ZEGELRING 40.— BRILL ANTEN RING 37.50 1 GOUDEN DAMESHORLOGE v.a. 95.— Alle artikelen boven de 10. zijn verzekerd tegen VERLIES, l DIEFSTAL. BESCHADIGING. GROTE HOUTSTRAAT 49, TEL. 20049 HAARLEM de kleine zaak met de grootste keuze! Hoofdstedelijk subsidie aan Concertgebouw goedgekeurd Motie inzake uitkering aan dr. W. Mengelberg In de zitting van de Amsterdamse ge meenteraad kwam gisteren de voordracht van B. en W. aan de orde om aan het Concertgebouw N.V. voor het seizoen 1948- '49 een subsidie van ten hoogste 197.796 en voor het seizoen 1949-'50 van maximaal 242.000 te verlenen. Tevens werd hierbij het rapport der commissie van onderzoek betreffende de exploitatie van het Concert gebouw behandeld. Wethouder mr. A. de Roos zei in zijn antwoord aan de sprekers, die critiek had den geuit op het beleid van het Concert gebouw en soms ook op het uitgebrachte rapport, dat geen enkele instelling van kunst en cultuur heden ten dage een ren derende zaak is. Maar men kan niet spre ken van een failliete boedel. Het Concert gebouw is stellig een bloeiende culturele instelling, al zijn er ook moeilijkheden van allerlei aard. Bij de pogingen tot oplossing hiervan moet men van het historisch ge groeide uitgaan. Bij de begroting voor 1951 zal de kwestie van eventuele splitsing van gebouw en orkest besproken moeten wor den. De verstgaande structuurverandering zou zijn het onderbrengen van het orkest in een afzonderlijke stichting. De voordracht werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, niet echter clan nadat er met 35 tegen 2 stemmen een door cle heer Sajet (P.v.d.A.) ingediende motie was aangenomen. Daarin wordt gezegd dat de raad het in hoge mate betreurt dat het Concertgebouw N.V. aan dr. W. Mengel berg, hoewel zijn aanspraken daarop niet vaststaan, een jaarlijkse uitkering van 10.000 doet, zonder daartoe door een ge rechtelijke uitspraak te zijn gedwongen. Een amendement hierop van de commu-. nistische heer Bot om in plaats van „be treuren" de term „afkeuren" te bezigen, werd met 27 tegen 9 stemmen verworpen.- felle twistwoorden een dreiging, iets on heilspellends. Onbegrijpelijk, dat die men sen niet beseffen, dat elk woord in de andere drie kamers, rondom de luchtko ker gelegen, te verstaan was, onbegrijpe lijk, dat zij hun woede zo de vrije loop lieteji. Elisabeth en ik hadden elkaar eens verwonderd aangekeken, toen die eerste luidruchtige woorden tezamen met de geuren van de tomatensoep, welke ik nu aan het oplepelen ben, mijn kamer binnen dreven. Wat de vrouwenstem, die me uit mijn slaapje gehaald bad, eigenlijk zei, kon ik zo gauw niet verwerken, maar het antwoord van de man was duidelijk: „Je houdt je mond. Begrepen? Ik waarschuw je!" Verder ving ik nog iets op van „we zouden zelf de dupe worden", maar daarna dempte hij wijselijk zijn stem en bleef er slechts een vaag en dreigend gebrom te horen, af en toe onderbroken door een hysterische huilsnik. Ik ben maar een mens en dus nieuwsgierig en bovendien was het toch etenstijd en zo verliet ik met enige lichamelijke moeite het zachte bed en stelde me verdekt achter het half dicht geschoven rode pluche-gordijn op. Heel voorzichtig keek ik om de rand van het gordijn. Mijn blikken gleden eerst langs het venster, links van me, om er meteen halt te houden. Ik zag daar een man met dezelfde manoeuvre bezig als ik zelf: luis teren! Geen prettig gezicht, voor zover een gerechtvaardigde critiek op deze mat bleke vlek in het reeds vaal wordende licht in de. luchtkoker mogelijk was. Donker, lang haar, achterover gekamd, een grote neus en loerende ogen. Of hij oud of jong was, kon ik niet zien. Het leek me toen verstandiger me aan te kleden en ietwat te# soigneren voor het diner. Eén bespieder van de echtelijke ruzie in de kamer tegenover me, was wel genoeg en bovendien had mijn eerste op welling van nieuwsgierigheid intussen het loodje gelegd tegen mijn fatsoensmoraal, om een lelijk, maar duidelijk woord te gebruiken. Een kwartiertje later, klaar om kamer 17 te verlaten en om de drie trappen naar de eetzaal af te dalen, kreeg ik de twis tende vrouw toch nog te zien, toen ik het gordijn open schoof om zoveel mogelijk frisse lucht binnen te laten. Onwillekeu rig keek ik naar de overkant. De vrouw bukte en rommelde waarschijnlijk wat in een koffer, die op een stoel stond. Het was slechts een flits „en face", maar toch voldoende om nu te weten, dat zij het is, die thans aan het tafeltje achter me zit. Mevrouw Luchtenbeldde Ruiter heet ze vermoedelijk. Tenminste, toen ik zojuist op verzoek van de ober Jan een gezel lige kerel met een uitgestreken facie met een aniline potloodje mijn naam Thomas Marijns en mijn verdere doopceel in het gastenboek schreef zag ik op de laatst beschreven regel althans die naam staan. De Luchtenbelds komen uit Gorin- chem. Wat hij als beroep ingevuld had, kon ik zou gauw niet ontcijferen. De vrouw heeft iets ti-agisch over zich en dat komt niet alleen door de huilwallen. Ze is duur gekleed, te duur, want het is duidelijk te zien, dat ze vroeger eenvoudiger en goed koper kleren droeg. Ook het roodbruine haar in mijn eigen krant zie ik vaak advertenties van kapsalons, waarin de qualificatie „Titiaanrood" veelvuldig voor- komt, en misschien bedoel ik die kleur nü ook wel dit geverfde haar dan staat niet boven het vlekkerige, vijftig jaar oude vrouwengelaat met zijn verkeerde make up. Eigenlijk is het een onopvallend, vrien delijk gezicht, maar nu valt het op door zijn lelijkheid. Toen het echtpaar naar zijn tafeltje ging, had ik geen tijd de man rustig te bekijken, maar in de gauwig heid heb ik toch gezien, dat hij vrij klein en kaal is. Ik zit met mijn gezicht naar het Damrak. Voor me, rechts, is een bar, gewoon donkerbruin eikenhout met een stuk of wat krukjes. Op één er van zit de neger. Wat verder naar voren is de lees- en bittertafel, nu leeg, laag beschenen door met groene kap afgeschermde lam pen, en tenslotte de brede, beslagen spie gelruit, met daarachter het Damrak, dat zich alleen maar raden laat door het con tinu langsglijden van lichten. Mijn mocca-puddinkje met vanille-saus smaakt goed en juist als ik de laatste hap naar binnen slok, wandelt de platina blonde van Joe's foto „Le Soleil" binnen. Ik hoor hoe ober Jan zegt: „Daar is Daisy, Joe", en zie hoe de donkere Joe oprecht verheugd van zijn barkruk springt en haar tegemoet loopt. De foto in de vensterbank was niet geflatteerd, ze is inderdaad knap en opvallend in haar ge ruit grijze tailor-made met daaronder een groen truitje. Een geroutineerde kellnershand dekt mijn tafeltje af. „Jan", zeg ik. „Meneer?" zegt Jan. „Dat blonde meisje Jan, is dat-eh-eh?" Hij begrijpt, dat ik wat meer wil horen over dat merkwaardige paar, dat aan een duur, paars likeurtje nipt. Maar Jan moet me teleurstellen. „Het spijt mij, meneer, maar ik ken dat blondje niet. Ze komt hier pas de laatste drie dagen. Joe is in het Amerikaanse leger, hij hoort bij een afdeling, die nog in ons land zit en heeft nu een paar dagen vacantie. Maar ik ben het met u eens meneer, die 'Daisy is niet mis". Veel weet ik nog niet. Zij heet Daisy en hij is Amerikaans soldaat. Terwijl Jan met me sprak, keek ze me aan, lang en ondex'zoekend, te lang. Ik ben vrijgezel, ik ben met vacantie en bovendien ben ik, zoals ik reeds zei, nieuwsgierig. Daarom intrigeert me deze knappe platina blonde, die over haar paarse glaasje heen Joe vriendelijk toelacht. Tien minuten later loop ik het Damrak af. Het is druk. Ieder, die uïtgaansplannen heeft voor de komende uren, is op stap. Toch heerst er nog niet de gezellige sfeer van vroeger, van voor de oorlog. Het is allemaal nog sun-ogaat vrolijkheid en di-ukte. Er-ontbreekt iets, wat weet ik niet pi-ecies. Of ben ik misschien zelf anders geworden? Ze steken de Dam over-, rich ting Kalverstraat, ik kan ze gemakkelijk in het oog houden. Een witte regenjas met een zwarte kroeskop erboven en zij in een geel doorzichtig cellophaan geval over haar mantelpakje. Wat ben ik eigen lijk? Een kleine jongen, die uit nieuwsgie- gierigheid een blond meisje en een neger achterna loopt of een jaloerse mede-min naar, die wil zien waar zijn geliefde blijft? In de Kalverstraat ben ik ze plots kwijt. Ietwat verbouwereerd rem ik mijn lopp- tempo wat af en kijk om me heen. In de hellichte ruimte van de cafetaria zie ik ze zitten. Daisy heeft blijkbaar nog niet veel gegeten, ze hapt met smaak in wat koude aardappels, met wat azijn, een stuk je augurk en een schijfje tomaat: „huza- x-enslaatje" zal ze besteld hebben. De kruk naast haar is leeg en ik ga daar zitten. Waarom niet? Joe kent me helemaal niet en zij heeft aan mij zo even in „Le Soleil" een brutale, onderzoekende blik gewijd. Die zal ze wel aan meer mannen wijden. Ik heb een kaartje voor de bioscoop, maai de voorstelling begint pas over een half uur. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6