Sneeuwlusten en -lasten onderbraken de dagelijkse gang van zaken N&tuurwollen QKort en Bondig Kleuterhuis Margriet verlootte landhuis voor een gulden Zaterdag 16 December 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Kennemerland in hermelijn ADVERTENTIE parket 1 Vloerenhins ksfaiam In een warreling van glinsterend wit heeft koning Winter zijn intrede gedaan. Parken en plantsoenen heeft hij bedolven onder het smetteloze gewaad van zijn koninklijke waardigheid en alom heerst er de rust die zijn komst pleegt te vergezellen. Men kan genieten nu van de schoonheid die Haarlem aan parken heeft. De wonderlijke stilte die de sneeuw om geeft kan echter wreed verstoord worden door een al te uitbundige jeugd die het witte tapijt gaat misbruiken om er de lust tot sleeën en sneeuwballen gooien in bot te vieren. Het zijn juist de parken die worden uitgekozen om deze sport te beoefenen, hetgeen helaas dikwijls ten gevolge heeft dat het onderscheid tussen perk en pad uit het oog wordt verloren. Maar het is niet allemaal pure sneeuw wat er blinkt. Van de sneeuw komt de modder en daarmee Haar lem in last. Slippertjes Alle activiteit van de reinigingsdienst ten spijt hebben zich toch nog enkele on gevallen voorgedaan. Zo slipte Vrijdagmiddag om halfdrie een vijftienjarig meisje in de Archipelstraat. Zij viel van haar fiets en moest met een rechter onderbeenfractuur per ziekenauto naar het St. Elisabeths Gasthuis worden overgebracht. Om kwart voor 10 's avonds slipte een een-en-twintigjarige steward in de bocht VelserstraatKleverparkweg. Hij viel op zijn achterhoofd en werd met een lichte hersenschudding per auto naar zijn woning vervoerd. Alle hens op de weg De Haarlemse %emeente-reiniging trok er gistermorgen al voor dag en dauw op uit om eventuele gevolgen van de sneeuwval tot een minimum te beperken. Van half vier in de ochtend af is zij tot gisternacht twee uur aan het werk geweest om pleinen en straten van de binnenstad en ook de buitenwijken, een flinke beurt te geven. Waar het nodig was werd zand gestrooid en toen het bleek dat er hier en daar nog een korreltje bij kon, gingen de strooiploe- gen er vanmorgen andermaal op uit. Ook de sneeuwploegen hebben de strijd met de winter aangebonden. De afgelopen nacht zijn zij druk in de weer geweest om sneeuw te ruimen. De vertragingen op de busdiensten ble- „Apeldoorne Bos" wordt opnieuw geëxploiteerd Noordholland zal medewerking verlenen Gedeputeerde Staten van Noordholland delen de Provinciale Staten van Noordhol land mee, dat het gebrek aan plaatsruimte voor de verpleging van Noordhollandse zwakzinnigen en vooral van jeugdige zwakzinnigen lien reeds geruime tijd met ernstige bezorgdheid vervult en naar we gen heeft doen zoeken om daarin te voor zien. Het is thans mogelijk voorstellen te doen, welke in belangrijke mate aan de ten deze bestaande behoefte tegemoet kunnen komen. In de omgeving van Apeldoorn bevindt zich het gebouwencomplex, ge naamd „Het Apeldoornse Bos" en toebe horende aan de vereniging „Centraal Israë liet] ;ch Krankzinnigengesticht in Neder land" (CIK), dat. totdat het in de aanvang van 1943 ontruimd werd, bestemd was tot opneming en verpleging van Israëlietische geesteszieken. Tijdens de oorlog en de be zetting is aan de gebouwen en terreinen van die inrichting aanzienlijke schade aan gericht. Teneinde te bereiken, dat de in richting wederom dienstbaar kan worden gemaakt aan de verpleging van geestes zieken zij het ook voortaan in het bij zonder van zwakzinnigen hebben het rijk en de provincie Noordholland in ge meen overleg de zaak ter hand genomen. Het rijk en de provincie zullen een stich ting in het leven roepen, welke „Het Apel doornse Bos" zal aankopen van het CIK en vervolgens tot einde 1962 zal verhuren aan de "vereniging'tot Opvoeding en Ver pleging van geestesgestoorde kinderen, welke thans reeds inrichtingen in Ermelo en Noordwijk in stand houdt. Het kapitaal, dat de stichting nodig heeft, wordt op f 2.693.000 geraamd. De koopsom van de gebouwen en terreinen is f2.400.000; de kosten voor herstel bedragen f 533.000 en de kosten van het in gereedheid brengen van de gebouwen f 422.000. Van het totale bedrag van i 3.355.000 gaat af voor ver goeding wegens geleden bedrijfsschade f 657.000. Van het bedrag van f 2.698.000 zal de provincie Noordholland, indien de Staten medewerking verlenen, een bedrag van f 1.4.95.000 fourneren. De provincie zal het bedrag van een lening aan 't CIK, welke zal worden afgelost door inhouding op de koopsom van „Het Apeldoornse Bos", aan de stichting lenen. Voor het overleg ad f 1.200.000 zal door de stichting een lening worden aangedaan bij een der rijksinstel lingen onder garantie van het rijk. De stichting zal de achterstallige renteschuld van een geldlening ten bedrage van f 345.916 overnemen. Het is de bedoeling, dat niet de stichting zelf de verpleging van zwakzinnigen ter hand zal nemen, doch de Vereniging tot Opvoeding en Verpleging van geestesge stoorde kinderen, welke zich bereid heeft verklaard „Het Apeldoorne Bos" tot en met 1962 daartoe van de stichting te huren, waarbij zij de inventaris in huurkoop zal ontvangen. Gedeputeerde Staten stellen de Provin ciale Staten voor uit het vermogen der provincie een bedrag van f 500 af te zon deren. om daarmee met de Staat der Ne derlanden de hierboven vermelde stichting in :t leven te roepen. Zij vragen machtiging een overeenkomst aan te gaan met de nieuwe stichting en een bedrag van f 1.495.033 ter beschikking te stellen. Voorts vraagt het college machtiging om, tezamen met de minister van Financiën en de staatssecretaris van Sociale Zaken, aan de met de werkzaamheden te belasten ar chitect een voorlopige opdracht tot het voorbereiden van die werkzaamheden te verlenen en verder hetgeen onmiddellijk daarmee samenhangt te verrichten. ven, met uitzondering van de zeer kwets bare lijn naar Noordwijk en Den Haag, beperkt. Tussen vijf en zes uur kwam het tijdschema nogal in de war, doch in de avonduren kon men zich weer zo aan de frequentie houden, dat het publiek geen hinder ondervond. De bussen hielden zich in ieder geval beter dan de tram en de trein, want op de tramlijn tussen Am sterdam en Zandvoort had men met nogal wat moeilijkheden te kampen en de be vroren wissels en seinen bij de spoorwe gen waren oorzaak van een vertraging die op het Westelijk net tot bijna een uur opliep. Sleefestijn herhaalt zich Het gaat er naar uitzien, dat de sleeërs dit seizoen meer hun sport kunnen be oefenen dan de laatste jaren. Nauwelijks tien dagen geleden hebben sommigen op de sleebaan aan de Hoge Duin en Daalse- weg hun hart reeds kunnen ophalen, of een nieuwe sneeuwperiode deed tientallen Bloemendalers vooral jongeren Vrij dagmiddag weer hun slee te voorschijn halen. De des middags voortdurend aan houdende sneeuwbuien werkten er even wel niet aan mee de baan op de Hoge Duin en Daalseweg binnen korte tijd bruikbaar te maken. Tegen het sleeën op deze weg bestaan geen bezwaren. Indien de sneeuwperiode aanhoudt en de baan bruikbaar blijft zul len van gemeentewege enige veiligheids maatregelen worden getroffen, zoals het afsluiten van de weg voor hetverkeer, het aanbrengen van sterkere lampen in de lantaarns, alsmede het plaatsen van stropakken in de gevaarlijke bocht. Gisteravond maakten meer dan honderd jongemensen gebruik van de baan en sommigen bleven tot na het middernach telijke uur. De baan was spiegelglad. Vanmiddag wordt een grote drukte ver wacht. Er kwamen Vrijdagavond ook velen een kijkje nemen bij het sleeën en vanmorgen trokken wandelaars naar Bloemendaal om van de natuur te genieten. Enkelen be klommen de uitkijktoren op het Kopje en hadden een prachtig uitzicht op de be sneeuwde bomen. Voor een eivolle zaal van de Haarlemse Kegelbond heeft notaris B. M. Serné gis teravond honderd cijfercombinaties gespeld, waarvan er tien met luidruchtige instem ming van een zenuwachtig publiek werden begroet. De overige negentig kwamen er met nauwelijks hoorbare critiek af. Om klokke negen kondigde de notaris het begin van de trekking van de tweede en laatste verloting ten bate van het bouw fonds van het kleuterhuis Margriet aan en precies een half uur duurde het voordat de spanning in de zaal enigszins luwde: om half tien kwam de hoofdprijs uit de bus, een houten landhuis dat in de •Wilhelmina- straat op zijn bewoners staat te wachten. De gelukkige bezitter van nummer 9219, want daar viel de hoofdprijs op, was niet in de zaal aanwezig en wellicht is hij of zij nog niet op de hoogte van het feit dat vrouwe Fortuna werkelijk bestaat. De rook was te snijden, de spanning voelbaar en het geroffel der kegels niet van de lucht, toen de voorzitter van Margriet, de heer W. F. Happé, om 8 uur de aan wezigen een hartelijk welkom toeriep. Een dankwoord- aan allen, die hadden meege werkt om de verloting tot een succes te maken ging vooraf aan een kleine teleur stelling: De politie maakte er bezwaar tegen dat met de trekking werd begonnen. Er was namelijk nog een boekje met 53 loten niet ter bestemder plaatse aangeko men en dat moest achterhaald worden. Dat werd het ook, maar het duurde toch nog een uur voordat het eerste lotje uit de bus werd gehaald. Na een kwartier werd de spanning ge broken. Notaris Sernée schraapte zijn keel: vier-zeven-nul-een-twee, dat is nummer twee. De auto. Geen van de aanwezigen was de gelukkige. De spanning steeg weer, om drie minuten later even plaats te maken voor een zuchtje van verlichting, want toen kwam nummer vijf, een bromfiets uit de bus. Tot half tien precies duurde het voordat dan eindelijk de hoofdprijs viel. Een luid hoera-geroep begeleidde de aan kondiging van de notaris: negen-twee-een- negen. Toen om 10 uur de tien hoofdprijzen er uit waren stonden de aanwezigen en bloc op en spoedden zich door de sneeuw niet naar het landhuis. Op de volgende nummers zijn de tien hoofdprijzen gevallen: 9219: huis; 47012: auto, 62204: wire-recorder, 49027: radio, 70971: bromfiets, 50963: bromfiets, 50843: Uw bestellingen worden keurig thuisbezorgd. ADVERTENTIE Chin. Ind. Rest. Hongkong Lunch a f 1.75 bestaande uit: Soep - Loempia - Bami. of Nasigoreng - Koffie HAARLEM, Smedestraat 21, Telefoon 21375. Dammen Haarlemmers wonnen fraai van Wormerveer Voor ae hoofdklasse-competitie van de Nederlandse Dambond speelde in haar club lokaal de Haarlemse Damclub I tegen de damclub „Wormerveer-Wormer" I. De Haar lemmers zetten hun overwinningenreeks voort en wonnen na fraaie strijd rnet 128. De gedetailleerde uitslag luidt: H. Damcl. IDamcl. „Wormerv.-Wormer" I. 1. J. B. Sluiter Jr.—G. Mol 1—1 2. P. J. van DartelenB. J. de Boer 11 3. J. W. van DartelenJ. Stroo20 4. J. P. van EijkJ. Wortel 2—0 5. J. H. BlomS. Kuijper 11 6. H. T. Luif—P. Ofman 1—1 7. Chr, GerritsenJ. Fritz 20 8. Nico BlomC. Tenty 11 9. A. SmitC. Wortel 0—2 10. Ph. RostA. Duif 11 Totaal12—8 De Haarlemse Damclub I bezet thans de derde plaats in deze competitie niet 12 pun ten uit 9 wedstrijden. Verzoek aan onze weekabonnés Wegens incassomoeilijkheden in ver band met de Kerstdagen verzoeken wij onze weekabonnés vriendelijk, in de week van 18—23 December, tevens het abonnementsgeld voor de week van 2530 December aan onze bezor gers te willen voldoen. DE ADMINISTRATIE V_-J Assemblée verdaagd FLUSHING MEADOWS, (Reuter) De Algemene Vergadering van de UNO is gisteren tijdelijk verdaagd. Alle aange legenheden zijn afgedaan, behalve de be langrijke kwesties Korea en Formosa. Voorzitter Nasrollah Entezam kon niet zeggen, wanneer de Assemblée weer bijeen zou kunnen worden geroepen. Dit hing er van af, wanneer de politieke commissie met haar werk klaar zou zijn. De Sovjet-afgevaardigde Malik zei op de laatste vergadering, dat de politieke com missie haar werk onverwijld moet her vatten. Het werk is opgehouden in af wachting van het resultaat van de bespre kingen der commissie van drie, opgericht om te - trachten tot een staking van het vuren in Korea te komen. Behalve Korea moet de politieke com missie nog drie kwesties behandelen: na melijk de Russische klacht over Ameri kaanse aggressïe tegen China; de Russische klacht over het bombarderen van Mand- sjoerije door de Amerikanen en het Ame rikaanse verzoek om een debat over de toekomst van Formosa. Malik noemde de eerste twee kwesties „zeer belangrijk". ADVERTENTIE RESTAURANT BOEKENROODE Gaarne zal Ik voor U een tafel reserveren voor cle komende feestdagen. F. J. BRINKMANN naaimachine, 72636: encyclopaedie, 68161: fiets en 72489: fiets. Met deze trekking is dan de loterij van het kleuterhuis Margriet definitief ten ein de. Het is de laatste dagen meermalen ge bleken dat deze verloting werd verward met een actie voor de Rooms-Katholieke kleuteruitzending in het bisdom Haarlem, die eveneens een landhuis als hoofdprijs beschikbaar had gesteld. Dit betreft echter de bouw van een kleuterhuis in Bakkum dat de naam Marijke zal dragen. Aankomst „Dorsetshire" en „Cyrenia" Het troepenschip „Dorsetshire" wordt in de nacht van Zondag op Maandag met re patriërende militairen en hun gezinnen uit Indonesië voor Hoek van Holland ver wacht. De ontscheping der opvarenden zal onvoorziene omstandigheden voorbe houden Maandagmorgen negen uur be ginnen in de haven van Rotterdam. Het troepenschip „Cyrenia" wordt heden met uit Indonesië repatriërend personeel der Koninklijke Marine te Marseille ver wacht. De opvarenden worden per speciale trein uit Marseille naar Nederland ver voerd. Deze trein wordt Maandag om streeks 14.00 uur op de terreinen der Ko ninklijke Rotterdamse Llo3rd te Rotter dam venvacht. In de loop van Maandag middag zal de afvoer op de gebruikelijke wijze geschieden. 81» In „Leve de koning" (Lux or) zingt Maurice Chevalier drie liedjes voor beslist meer dan een frank. Om de teksten van „C'est fini", „Elles sont les bouquets de Paris" en „Dansons la cachoucha" is het gebruikelijke verhaal gedrapeerd van veel vluchtige liefde en nog meer menselijke ijdelheid, dat Maurice sinds zijn Liefdes parade met Jeannette MacDonald al zo vaak op het celluloid heeft beleefd. Dit keer is het patroon van een oude komedie van Robert de Fiers en Cavaillac gevolgd, waarin de koning van Cerdagne een bezoek brengt aan Frankrijk en daar uiteraard in het bij zonder de betrekkingen tot bekoorlijke Frangaises cultiveert. Dat zijn uitverkorenen nu juist achtereenvolgens de minnares en de vrouw van een lid van de Franse volks vertegenwoordiging zijn, is alleen uit een oogpunt van carrière gezien alleen maar pleizïerig voor de bedrogen vriend en echt genoot, want die mag er een ministerssteek door opzetten, en voor de auteurs van de dialoog die menig steekje op de dragers van het staatsbestel loslaten. Zo werd deze film ondanks de wat conventionele opvattingen in de regie tot een genoegelijk divertis sement voor iedereen. J. H. B. Horizon in vlammen (Rembrandt). De Amerikaanse filmindustrie heeft in de gevechtsverwikkelingen in en om het Verre Oosten materiaal te over gevonden om het bioscooppubliek de heldhaftigheid van de Amerikaanse Marine voor te schotelen. In min of meer geslaagde vorm heeft zij aan de lopende band een verslag op celluloid gegeven van alles wat maar betrekking heeft gehad op de tweede wereldoorlog. In Horizon in vlammen is Cary Cooper de man die met veel verve een marine-vlieger uitbeeldt, die met een vliegluigdekschip naar Okinawa vertrekt, om daar de invasie van de Ameri kaanse landtroepen te dekken. Voordat het echter zover is moet hij een felle strijd voe ren om de regering er van te overtuigen dat Zeven Fransen op voetreis naar Nieuw Guinea Zeven ondernemende jonge Fransen, onder wie een verpleegster, zijn uit Rome vertrokken voor de volgende étappe van hun voetreis naar Nieuw Guinea. Zij ver trokken op 6 November uit Parijs en hopen in ongeveer drie jaar in Nieuw Guinea te zijn. „Ons doel is de binnenlanden van Westelijk Nieuw Guinea te onderzoeken. Wij zijn van plan drie jaar door te brengen in streken, waar nog nooit een blanke is doorgedrongen", aldus deelde de 26-jarige Serge Gardon, die vroeger ver zekeringsagent was, aan Reuter mede. Hij zeide, dat men gedurende de voet tocht met zoveel mogelijk mensen in con tact wil komen om hun levensomstandig heden te bestuderen. Voorts deelde hij Reuter mee dat zij van de Franse en Italiaanse nationale commis sies van de UNESCO aanbevelingen voor hun tocht hadden gekregen. Van Bari in Zuid-Italië -willen zij trach ten per schip naar Athene te komen, van waar zij hun tocht zullen voortzetten via Istanboel, Ankara, Iran, Afghanistan, New Delhi, Calcutta, Rangoon, Bangkok en Singapore. Voordat men de binnenlanden van Nieuw Guinea intrekt, wil het gezel schap Sumatra en Java bezoeken. Nieuwe Oost-Duitse wet tot „bescherming van de vrede" BERLIJN (Reuter). De Oost-Duitse Volkskamer (parlement) heeft met alge mene stemmen een wet „tot bescherming van de vrede" aangenomen, waardoor „oorlogspropaganda" strafbaar wordt ge steld. De wet die als maximum-straf de dood straf stelt, is uitgevaardigd als geldende voor Oost-, zowel als West-Duitsland. Geallieerde waarnemers beschouwen de wet als een waarschuwing aan de West- Duitse regering en het parlement om niet verder te gaan met de voorgenomen her bewapening. Volgens de wet zouden de West-Duitse parlementsleden strafbaar zijn als zij voor herbewapening stemden. De wet stelt diegenen strafbaar, die: 1. andere landen of rassen minachten, of aansporen tot haat en boycot tegen hen, ten einde de vreedzame betrekkingen dei- volken te verstoren of Duitsland in een nieuwe oorlog te storten; 2. aggressieve handelingen propageren, of anderen opwekken of recruteren tot of voor deelneming aan oorlogshandelingen, of voor het Franse vreemdelingenlegioen of dergelijke buitenlandse militaire forma ties of huurlingentroepen: 3. herstel van het aggressieve Duitse mili tairisme en imperialisme propageren of de aansluiting van Duitsland bij een mili tair aanvalsblok. Het Roemeense parlement heeft Vrijdag eveneens een wetsontwerp tot verdediging van de vrede aangenomen, volgens hetwelk oorlogsophitsing als een misdaad zal wor den beschouwd waarvoor een maximum straf van 25 jaar dwangarbeid kan worden opgelegd, aldus meldt radio-Boekarest. Spaarsaldi in November Uit de door de Nederlandse Spaarbank- bond gepubliceerde cijfers blijkt, dat bij de algemene spaarbanken in November is ingelegd 33.124.078 en terugbetaald 32.824.565. Dit betekent dus een ver meerdering van de spaargelden met 299.513. Bij de bankspaarbanken waren inleg en terugbetaling in deze maand respectievelijk ƒ2.735.489 en ƒ3.080.706. Hier daalden de spaarsaldi dus met ƒ345.217. EENDEN GEVLOGEN Drie eenden, die een familie aan de Cre- merlaan in Santpoort zuinig groot bracht voor de komende Kersttafel, zijn door on bevoegde gastronomen uit hun gevangenis verlost met het kennelijke doel op een an dere dis dan de Santpoortse te verschijnen. De politie jaagt thans op de eenden jagers. de marine een goed geoutilleerde vliegdienst nodig heeft. Hij bereikt zijn doel tenslotte en wordt commandant van de Enterprise waarmee hij enkele stoute stukjes in de Japanse wateren uithaalt. Deze rolprent die ons confronteert met alle ellende die een oorlog met zich meebrengt blinkt uit door goed camerawerk en strakke regie, maar ze laat ook een onaangename nasmaak achter. L. v. B. Week-end in Havanna (Frans Hals). Een winkelmeisje uit New York kan zich na jarenlang sparen een vacantie in Havanna veroorloven, maar het luxe-mailschip dat haar daarheen zal brengen loopt op een klip. Alle passagiers tekenen een verklaring dat zij afzien van schadevergoeding, behalve het winkelmeisje dat haar plannen, waarop zij zich zo lang te voren had verheugd, in dui gen ziet vallen. Maar de stoomvaartmaat schappij is coulant; zij zorgt ervoor dat het meisje toch alle vreugden van een verblijf in Havanna deelachtig wordt onder persoon lijk toezicht van de charmante vice-presi dent der maatschappij, die na veel verwik kelingen zijn hart aan haar verliest. Een amusant verhaal in technicolor, met imponerende shows, met zang en dans van Carmen Miranda en geestig spel van de bekoorlijke Alice Faye, de charmeur Cesar Romero en John Dayne. S. K. „Laatste signaal" (City). Nog niet lang geleden is een ramp gebeurd met de Engelse onderzeeër „Truculent". Kort daarvoor had een filmmaatschappij een rolprent vervaar digd, die een beeld gaf van zulk een catastrophe en zij overwoog de film niet in roulatie te brengen, maar het is nu toch doorgegaan. Door haar te vertonen wil zij hulde brengen aan de dapperen van de moderne marine. Op een oefentocht van deze onderzeeër uit de film „Laatste signaal" zinkt het vaartuig en het grootste deel van de bemanning komt om het leven. Twaalf man blijft op de boot, diep onder de golven. De commandant berekent dat twee groepen van vier gered kunnen worden. Voor dezen zijn er twee wegen naar het leven en daar na is er wellicht nog een mogelijkheid met behulp van de reddingsactie de achtergeble venen in veiligheid te brengen. De onderzeeër moet gelicht worden. Dit zware karwei vergt ontzaglijk veel van de reddingsploegen. Een hevige storm komt op- Basketbalkompetitie De standen van de Basketballcompetitie luiden: Dames, eerste klasse: HOC 5 5 0 0 10 143— 66 SC Haarlem 5 3 0 2 6 113— 95 Sportbond 5 3 0 2 6 79— 91 HHC 5 2 0 3 4 87—10S H O C II 5 2 0 3 4 77—111 P S V H 5 0 0 5 0 84r-131 Dames, tweede klasse: SC Haarlem II 6 4 0 2 8 106— 58 H O C III 5 3 0 2 6 60— 71 Sport bond II 3 3 0 0 4 56— 24 K H C II 5 2 0 3 4 62— 77 K C H I 3 1 0 2 2 27— 43 H O C IV 3 0 0 3 0 23— 66 H H C III 4 0 0 4 0 46— 98 Heren eerste klasse: H H C I 6 6 0 0 12 237— 96 Sportbond 1 6 6 0 0 12 197—111 H O C I 6 4 0 2 8 134—112 SC Haarlem I 6 3 0 3 6 140_143 H O C II 6 3 0 3 6 152—166 P S V H I 6 1 0 5 2 99—141 SC Haarlem II 6 1 0 5 2 84—172 H H C II 6 0 0 6 0 114—217 Heren tweede klasse: H O C III 5 4 0 1 8 114— 87 P S V H II 5 3 1 1 7 144—119 Sportbond III 6 3 1 2 7 105— 97 K C H I 4 3 0 1 6 91— 51 SC Haarlem Hl 5 1 2 2 4 96—118 Sportbond II 4 0 2 2 2 70— 83 H H C III 5 0 0 5 0 70—135 Sportbond II dames 2 verliespunten we gens 'niet opkomen. De voor de eerste klasse heren gespeelde wedstrijd SportbondHHC, is een verdiende kleine overwinning geworden voor HHC. Met de stand 32—29 kwam het einde. Er was voor deze wedstrijd vrij veel belangstelling. Het schooltournooi begint op 22 December Ongeveer 125 scholieren zullen deelnemen. ADVERTENTIE JANSEN en TILANUS kwaliteit 1.00 Herenpantalons, maat 5-6 5/7 v.a. ƒ20. Herenhemden, maat 5-6, 5/7 v.a. ƒ19.20 Fa. VAN VASTENHOVEN v. Ostadestraat 46, Kleverpark - Tel. 10413 SCHEEPVAART Aagtekerk. 14 v. Bremen n. Antwerpen. Albireo, 14 420 m. ZZO Madeira. Alphard, 14 120 m. O Santa Catharina eil. Aioherat, 14 240 m. NW Kp. St. Martin. Arkeldijk, 15 vm. verw. Havanna. Agatha, 9 v. Pladjoe n. Manggar. Alkaïd, pass. 14 Fernando Noronha, Arundo, pass. 14 Fernando Noronha. Andijk, 13 te Vera Cruz v. R'dam. Alioth, 13 te Rio de Janeiro. Arendsdijk. 14 v. Charleston n. Norfolk. Ariadne. 14 v. Curasao n. Cornerbrook. Akkrumdiik. 15 v. Teneriffe n. Kaapstad. AlbJasserdijk, 15 te Rotterdam v. Mobile. Alchiba. 15 v. Narvik n. Rotterdam. Alhena. 15 v. Rio de Janeiro n. Bahia. Averdijk. 15 v. Rotterdam te Antwerpen. Boissevain, 14 130 m. OZO Kp. Frio. Britsum, 18 verw. Rotterdam. Barendrecht, pass. 14 Montserrat. Bantam, 14 te Djakarta v. R'dam. Blommersdijk, 15 v. Antwerpen. Beverwijk, pass. 15 Beachy Head. Bloemfontein. 15 v. Antwerpen. Blijdendijk, 15 te Rotterdam v. New York. Caltex The Hague. 16 te Rastaanura. Coryda, 17 verw. Tel Aviv v. Napels. Caltex Delft (t) 14 v. R'dam n. Rastanoera. Celebas, 14 te Hollandia. Ceram, 14 te Karachi. Clavella, 14 te Suez. Congostroom, pass. 14 Kp. Verde. Coryda, 13 v. Napels n. Tel Aviv. Cameronia (rep.), 23 22 u. verw. R'dam. Caltex Nederland, 15 dwars Oporto. Cottica, 15 v. Madeira n. Barbados. Cyrenia, 16 16 u. verw. Marseille. Diemerdijk, 14 110 m. ZO Ouessant. Delfland, 16 verw. Bahia. Duivendrecht, 15 80 m. NW Kp. Blanco. Delft, 14 rede Man of War Cays. Dorsetshire (rep.) 17. 12 u. verw. H. van Holl. Enggano, 15 verw. Londen v. Hamburg. Esso Amsterdam, 14 210 m. N. Flores Esso Den Haag, 14 370 m. W. Madeira. Etrema, 14 400 m. WZW Madaira. Eendracht, 14 dwars Algiers. Ena t), v. Curacao te Cristobal. Friesland, 14 v. Dunston te Londen. Felipes. 8 v. Saigon te Haiphong. Grootekerk. 14 440 m. W Kp. Frio. Gaasterkerk, 14 v. Durban n. Lorenzo Marquez, Gadila, pass. 15 Azoren. Helder. 14 v. Santos. 15 verw. Rio de Janeiro. Helena. 14 975 m. ZW. Fayal. Hersilia. 14 300 m. WZW Ouessant. Hermes, 14 v. Curacao n. Haiti. Hector. 15 v. Mutzuna te Izmir. Hercules, 15 te R'dam. Heelsum, 15 v. Le Havre tc Duinkerken. Heemskerk, pass. 15 Gibraltar. Ittersum, 14 v. Antwerpen n. Mobile. Jagersfontein. 15 vm. verw. Genua. Java, pass. 14 Gibraltar. Japara (KRL), 14 v. Baltimore n. Norfolk. Jupiter, 15 te A'dam v. Levant. Jobshaven, 15 bij Beachy Head. Kertosono, pass. 14 Perim. Kota Gede, 14 v. Port Said. Kota Baroe. 15 v. Djakarta n. Singapore. Kota Inten, 15 v. Rotterdam n. Djakarta. Kleldrecht, pass. 15 Kp. La Hague. Keilehaven, pass. 15 Dover. Langkoeas. 16 verw. Rotterdam. Larenberg, 16 verw. Amsterdam. Laurenskerk, 15 verw. Bahrein. zetten en het bergingswerk moet gestaakt worden. Boeiend wordt dit gegeven uit gebeeld, de regisseur komt de eer toe, dat hij in een verantwoorde cadans van fascine rende opnamen deze titanische strijd aan nemelijk heeft gemaakt, zonder een moment d" spanning kwijt te raken, A. O. Malakka (Cinema Palace) is een spannend filmverhaal over de belevenissen van een tweetal Amerikaanse rubber-smok kelaars in het door de Japanners bezette Malakka. Na de overval op Pearl Harbor beschikten de Verenigde Staten slechts over een mini male voorraad natuurrubber en om het te kort aan deze voor de oorlogvoering primaire grondstof zo snel mogelijk aan te vullen zodat Washington zelfs contact met een „zware jongen" (Spencer Tracy) die wegens smokkelarij met het Verre Oosten een lang durige celstraf ondergaat. Deze desperado krijgt de opdracht, in samenwerking met een „hardgekookte" journalist (James Stewart) dc op Malakka voor de Jappen verstopte plantagerubber op te kopen en naar zee" te smokkelen, waar een gecamoufleerd vracht schip de kostbare lading zal overnemen Het stoutmoedige plan slaagt grotendeels, maar bij het transport van de laatste zending lopen de smokkelaars, door verraad van een Duitse planter in de val, hetgeen hun beiden het leven kost. Behalve de boeiende hande ling treft vooral de beklemmende sfeer van wantrouwen, list en tegenlïst in het louche havencafé in Penang dat tegelijkertijd het hoofdkwartier van de smokkelaars en het rendezvous van de Japanse bezetters is. H. C. De zoon der Apachen (Spa ar lie). Een verhaal uit het Wilde Westen waarin een avontuurlijke jongeman, die er met zijn vrienden op uittrekt om zich in Oregon te vestigen, in de val loopt, die een arglistige oom voor hem heeft opgesteld. Hij wordt beroofd door de handlangers van dit bemin nelijk familie-lid maar zoals dat in de be treffende landstreek der Verenigde Staten altoos het geval is, komt de hele zaak voor elkaar en trekt de booswicht aan het wel zeer korte eind. In het voorprogramma draait Jamboree, een muzikale show-film, waarin drie orkesten strijd leveren om een radio contract, een strijd die wordt uitgevochten met vele bekende wijsjes. W. L. B. 8 BINNENLAND Met een aantal gecharterde vliegtuigen zijn 250 Mexicaanse studenten op Schiphol aangekomen. Zij blijven tot Maandag in Amsterdam en zullen daarna met autobussen naar Rome gaan, waar zij door de Paus zullen worden ontvangen. Het Protestants Centrum van de Neder lands Hervormde Kerk heeft een nieuw te huis gekregen op het landgoed „De Haaf" te Bergen (N.H.). Vrijdagmiddag is het nieuwe tehuis officieel geopend en in gebruik ge nomen. Ds. J, H. Klein Wassink uit Alkmaar sprak een openingswoord uit. Het verkeer over de ophaalbrug in de Westelijke dijk van het Merwédekanaal te Nieuwersluis zal wegens aan de brug te ver richten werkzaamheden zijn gestremd van 18 tot. en met 30 December. Het m.s. Johan van Oldenbamevclt van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" is Vrijdagmiddag met 1400 emigranten uit Amsterdam naar Australië vertrokken. Te Paramaribo is de redacteur-uitgever van het politiek orgaan „De Volksstem" in arrest gesteld. In een offciële mededeling, wordt gezegd, dat zijn aanhouding gelast is wegens het in het openbaar uiting geven aan gevoelens van vijandschap, haat of minachting jegens het Surinaamse bestuur en wegens opruiing. Het gemeentebestuur van Nijmegen had aan Engelse fabrikanten 15 chassis voor trolleybussen besteld. De uitvoering van deze bestelling ondervindt moeilijkheden wegens gebrek aan deviezen. Het gemeentebestuur voert nu besprekingen met rijksinstanties om tot een oplossing te komen. De Niwin zendt op 20 December a.s. als Nieuwjaarsgift naar de militairen van het Nederlands detachement der Verenigde Naties in Korea 700 blikken elk inhoudende 12 chocoladerepen en 1400 blikjes sigaretten v-n 50 stuks. Tevens stelt zij pogingen in het werk de militairen door tussenkomst van de Nederlandse missie te Tokio een Kerstver rassing te doen toekomen. HAARLEM EN OMGEVING De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland zal Donderdag 21 December geen audiëntie verlenen. De heer F. M. Konincks te Santpoort is geslaagd voor het examen geschiedenis M. O. Dooi' de sneeuw was het Vrijdag niet mogelijk de Kerstversiering in de Generaal Cronjéstraat op tijd gereed te krijgen. Er is echter hard door gewerkt en vanavond om zes uur zal wethouder W. f. Happé de ver lichting officieel ontsteken. De geheelonthouders-toneelvereniging „Nieuw Leven" geeft op 18, 20 en 21 Decem ber in de Haarlemse Schouwburg opvoerin gen van „Rebecca" door Daphne du Maurier. ïn de Nederlands Hervormde kapel te Aerdenhout wordt op Woensdag 27 December een concert gegeven door het Haarlems Bachkoor onder leiding van Kees Hartvelt, met medewerking van de sopraan Willy Zanen. ADVERTENTIE SUPERFINE SOAP ROGER GALLET LONDON PARIS OEILLET - MIGNARDISE CARNATION ROSE THé TEA SCENTED ROSE violette' EXTRA VIEILLE SAVON A L'EAU DE COLOGNE van Loenen Frères 8 OSTADESTRAAT HAARLEM TEL. 14851 Leerdam, 14 650 m. W Scillies. Leersum, 14 300 m. ZZO Kp. Race. Loenerkerk, 14 te Khor Ramshar. Lombok 14 v. Rangoon n. Penang. Loppersum. pass. 14 Gibraltar. Lemsterkerk, 14 te Hamburg. Lucita, 15 v. Heysham n. Stwanlow. Laertes, 13 v. Panaroekan n. Soerabaja. Laurenskerk. 15 te Bahrein. Leopoldskerk. 15 te Port Said. Lievevrouwekerk, pass. 15 Ouessant. Lissekerk, 15 te Madras. "V Limburg, pass. 13 Panamakanaa). Manoeran, 14 650 m. ZZO St. Helena, Mapia, 14 v. Antwerpen n. Amsterdam. Mijdrecht, pass. 14 Makala. Melampus. 15 te Hamburg. Maetsuvcker, 13 v. Singapore te Djakarta. Meliskerk, pass. 15 Kreta. Merwede. 15 te Antwerpen v. Hamburg. Muiderkerk, 15 v. Hamburg n. Antwerpen. Maloya, pass. 14 Port Soedan. Metula. 14 bij Malta. Mirza (t). 14 v. Singapore. Molenkerlc, 15 te Freetown. Murena, 15 te R'dam. Mariekerk, 14 v. Manilla. -,fi) Mentor. 15 v. Patras te Piraeus. Maasland, pass. 15 Lissabon. Malvina, pas. 15 Kp. Bougaroni. Marisa. pass. 15 Dover. Modjokerto, 16 te Tj. Pandan. Nieuw Amsterdam. 14 375 in. W. Scillis. Notos. 12 v. Cap Haitien n. Djakarta. Noordam, 14 v. New York n. R'dam. Ondina, pas. 14 Kp. St. Vincent. Orestes, 14 260 m. Z. Bahia. Oranje, 14 te Port Said. Overijsel, 14 v. Genua n. Port Said. Omala, 15 v. Madras n. Cliittagong. Oranjefontein, pass. 15 Finisterre. Prins Willem van Oranje, 14 v. Antwerpen n. Bremen. Prins Johan Willem Friso. pass. 15 Scilliea Parkhaven, pass. 15 Kp. Frio. Poelaulaut, 15 te Djakarta. Polyphemus, pass. 15 Pantelaria. Prins Frederik Hendrik, pass. 15 Kp. La Hague. Prins Willem IV, 15 te Liverpool. Rijn, 15 verw. te Amsterdam. Radja. 14 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Rijnkerk, pass. 14 Socotra. Rotti, 15 v. Djakarta n. Amsterdam. Schiedijk, 14 120 m. N Bahamas. Sommelsdijk, 14 240 ni. N. San Miguel. Stanvac Bënakat, 14 op de Moesi. Sarpedon, 14 v. Pampatar n. Turkseil. Schie, 15 te Puerto Cabello v. Laguaira. Salawati, pass. 14 Madeira. Sanana, 14 v. Colombo n. Belawan. Sarangan (tl, 14 v. Suez. Stad Haarlem, 14 v. Sfax n. Vlaardingen. Sibajak, 12 te Soerabaja v. Sydney. Stad Leiden. 13 te Sydney. Stad Vlaardingen, 15 v. Narvik n. R'dam. Scherpendrecht, pass. 15 Oram Stad Maastricht, pass. 15 Kp. Palos. Stad Schiedam. 15 v. Savona n. Casablanca. Stentor, la v. Oran n. Alexandria". Sunetta. 15 v. Kaapstad n. Buenos Aires. Sibajak. 14 v. Soerabaja n. Semarang. Sumatra. II v. Galveston n. Houston. Tamo, 14 bij Vitoria. Tasman, 15 te Singapore verw. Tomini. 14 v. Balikpapan n. Makassar. Trajanus, 12 v. Yokohama n. Djakarta. Trajanus, 12 v. Houston n. New Orleahs. Teiresias. 14 rede Soerabaja. Tomori, 14 v. Londen n. Port Said. Tjibadak, 14 v. Durban n. Port Elizabeth. Ternate, pass. 14 Finisterre. Talisse. 15 v. Port Sudan n Suez. Tjikampek, 15 v. Manilla n. Singapore. Tjipondok, 13 te Hongkong. Trompenberg, 13 te Houston v. New Orleans. Utrecht. 12 te Houston. Van Riebeeck, 14 v. Muntok n. Djakarta. Veendam, 14 800 m. WtZ Ouessant. Volendam, verw. 19 v. Djakarta n. R'dam. Vrijburgh, 13 v. Casablanca n. R'dam. Vulcanus, 14 v. Malta n. Bari. Venus, 14 v. Haifa n. Kulluk. Waal. 14 in Windward Channel. Wickenburgh, pass. 15 Kp. Vilano, Weltevreden, 13 v. Port. Swettenham n. Dja karta. Waterland, 15 v. A'dam n. Buenos Aires, Willem Ruys, pas. 15 Minicoy. Zaan, 14 v.. Kotlca n. Harlingen. Zeeland (SSM), 14 v. Blyth, 17 verw. Aarhus. ADVERTENTIE VOOP f Rcclamc ADVERTENTIE <^>MCuJe $<X>C STATIONSPLEIN 6 Cs Telefoon 21750 Voor de a.s. feestdagen leveren wij weer onze welbekende Hors d'oeuvres Russische eieren Huzaren salades Polonaises gevuld met ijs Polonaises gevuld met slagroom Ijstaarten

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 10