Haarlems Dagblad TRUMAN KONDIGT IN ERNSTIGE REDE DE NATIONALE NOODTOESTAND AAN Overleg Loon- en prijsbeheersing, uitbreiding van het leger en hogere productie Republikeinen eisen aftreden van minister Dean Acheson Handelsbesprekingen vlotten niet tussen Duitsland en Nederland West-Duifsiand stelt een serie voorwaarden voor plan-Schuman 65e Jaargang No. 19733 Sê Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 16 December 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie ett «Dpterütfe Daatiemsdje Courant (Hlnno t6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Er IS WEER SPRAKE GEWEEST van een conferentie der „Grote Vier", met inbegrip van de Russen dus, en wij hopen dat het daartoe komt. Er zal kans op wel slagen zijn als diegenen, die oprecht de vrede nastreven, zich daarbij laten bezie len door Hogerhand, dewelke oneindig hoger is dan alle menselijke pogingen en immer bereid tot raad en uitkomst voor wie luisteren wil. In Amerika wordt veel getwist over het begrip „appeasement", waaronder men kalmering en bevrediging verstaat. Sommigen achten een beleid van bevrediging der tegenpartij verkeerd; zij zien daarin een teken van zwakte. Zij herinneren aan de befaamde conferentie van München in October 1938, toen onder Chamberlain's leiding „appeasement" van Hitier werd beproefd, hetgeen niet baatte en zelfs slechte gevolgen had. Dergelijke historische vergelijkingen zijn altijd ge makkelijk te gebruiken als men een be paald standpunt verdedigen wil. De om standigheden in de beide situaties zijn evenwel nooit gelijk. Dat is ook in dit ge val zo. al gaan velen grif op het argument van München in zonder een nauwkeurige vergelijking te maken. De principiële tegenstanders van „appea sement" zijn altijd op een gevaarlijke weg, ook al toont de andere partij zich nog zo moeilijk, al stookt zij overal en heeft zij een geduchte bewapening ontwikkeld. Een sprekend voorbeeld van zulk gevaar heeft de Amerikaanse onwil, om de Chinese volksrepubliek tot het lidmaatschap van de U.N.O. toe te laten, opgeleverd. Een ander is gebleken in het uitstel om het Engels- Franse voorstel tot schepping van een ge demilitariseerde zóne langs de Mandsjoe- rijse grens te aanvaarden, toen de U.N.O.- troepen nog aan de winnende hand waren en in Noord-Korea oprukten. Het woord van een eenvoudige, dat in 1940 als oorzaak van alle oorlogen gaf: „De mensen weten niet van toegeven" is hier eerder aange haald. Ik gebruik het opnieuw. De princi piële tegenstanders van appeasement, van bevrediging en kalmering, die menen te zullen slagen door onder alle omstandig heden onverzettelijk te blijven, zijn op een gevaarlijke weg. Want toegeven aan rede lijke wensen en verlangens kan nooit een teken van zwakte zijn of een „verlies van prestige" betekenen. Omdat het voor een vertoornd en verontrust mens in critieke omstandigheden zelfoverwinning vereist is het juist een teken van moed, niet van lafheid. Ware mensenkennis is zeker een grote voorwaarde om bij moeilijk overleg te slagen. Men onderhandelt „met staten", wordt er gezegd. Maar „staten" zijn slechts toestanden, samenstellingen van bepaalde verhoudingen. Een staat is een ontwikke ling die tot een zekere stand van zaken heeft geleid; het is een begrip, geen levend wezen en nog minder een soort halfgod, zoals sommigen hem hebben gepoogd voor te stellen. Men overlegt niet met een staat, maar met de mensen, gewone mensen met hun goede en kwade eigenschappen, met hun sterke en zwakke karaktertrekken, met hun hardheden en gevoeligheden, die deze stand van zaken vertegenwoordigen. En die tenslotte verantwoording dragen niet al leen voor het behoud van de staat maar ook voor he't welzijn van talloze mensen die onder zijn bestuur leven. Het is niet slechts de.moei te waard, maar het is nood zakelijk, als men met die mensen een ver gelijk wil bereiken, hun algemeen-mense lijke reacties te begrijpen en ook de eigen aardigheden van hun volksaard en hun verleden. Het is nodig rekening te Houden met de moeilijkheden waarin zij verkeren, met de achterdocht die hen vervult achterdocht bestaat in zulke crises altijd aan beide zijden als men hen begrijpen wil. Men moet zich de moeite geven, zich in hun gedachten en gevoelens te verplaat sen. Dat wil niet zeggen, evenmin als het devies toegeven, dat 'het verstandig zou zijn aan onmogelijke, opgedreven eisen toe te geven. De vraag is alleen of die nog gesteld zullen worden als men tijdig bereid is ge weest, aan vervulbare wensen tegemoet te komen en daarmee die goede wil te tonen, die vertrouwen wekt. In het verleden is herhaaldelijk gebleken, dat een conflict was ontstaan doordat die goede wil ontbro ken had, doordat men bang was om door enigerlei toegefelijkheid „prestige te ver liezen". Men was er bang voor. Men vrees de dat. Deze woorden spreken al duidelijke taal; dit was geen moedige houding. Hetgeen in het conflict tussen Oost en West de rustige beschouwer wel vaak ver bazen moet zijn de krasse, onbeheerste be schuldigingen die men elkaar wederzijds toeslingert, terwijl tegelijkertijd telkens weer over nieuw overleg gesproken wordt. Vormen die uitingen een verstandige voor bereiding voor geslaagd overleg? Niemand zal dat bevestigend kunnen beantwoorden. De Amerikaan dr. Ralph Bunche, erva ren diplomaat, heeft onlangs gezegd dat er geen tegenstellingen bestaan die niet door redelijk overleg tot oplossing gebracht zou den kunnen worden. Het is feitelijk de meest krasse veroordeling van de huidige toestand, die iemand zou kunnen uiten. R. P. Nog géén Chinezen over de breedtegraad (Reuter). Een communiqué uit Mac- Arthurs hoofdkwartier, dat de Chinezen de 38ste breedtegraad zouden zijn overgetrok ken, is gisteren later op de dag herroepen, toen bleek dat piioten Noord-Koreaanse guerilla's voor Chinezen hadden aangezien. Volgens de luchtmacht van de UNO in Korea verloor de tegenstander Donderdag door aanvallen uit de lucht 1.400 man aan doden en gewonden. Er werden vier be langrijke verbindingscentra gebombar deerd. De vijfde Zuid-Koreaanse divisie levert hardnekkige gevechten met Noord-Ko- reaanse eenheiden ten Noorden van Tsjoentsjon. Voorts wordt vernomen, dat partisanen, die blijkbaar versterkingen hebben ont vangen van het nieuwe Noord-Koreaanse leger, sterke verdedigingsstellingen heb ben aangelegd vlak voor de 38ste breedte graad. Deze stellingen worden door artil lerie gesteund. Een woordvoerder van het achtste leger heeft verklaard, dat op het Westelijk front alles kalm is en dat de eenheden van de UNO hun positie verstevigd hebben. WASHINGTON, (Reuter) President Truman heeft in een radiouitzending- tot het gehele land medegedeeld, dat hij vandaag de nationale noodtoestand zou afkondigen. Truman verklaarde, dat de V.S. in groot gevaar verkeren, dat geschapen is door de heersers van de Sovjet-Unie. Hij verklaarde, dat de regering onmiddellijk zal beginnen met het instellen van prijscontrole en het stabiliseren van de lonen. Truman zei. dat hij ter ondersteuning van de mobilisatieinspanning een bureau voor defensie-mobili satie onder leiding van Charles Wilson, directeur van de „General Electric Company" zou instellen. Hij kondigde voorts het onder de wapenen roepen van één millioen man aan. De president zei: „Onze haardsteden, onze natie, alle dingen waarin wij geloven, verkeren in groot gevaar. De heersers van de Sovjet-Unie doen een meedogenloze aanval op de Ameri kaanse pogingen om een blijvende vrede tot stand te brengen," aldus de president. „Zij hebben getracht de vrije landen één voor één te ondermijnen of te overweldi gen. Zij hebben bedreigingen, verraad en geweld gebruikt." Hij zei vervolgens, dat de Chinese com munisten, door hun legers in Korea in de strijd te werpen tegen de vrije landen, hadden getoond, dat zij thans bereid zijn de wereld in de richting van een algemene oorlog te sturen, teneinde te verkrijgen, wat zij willen. Dit is de werkelijke beteke nis van de gebeurtenissen, die in Korea zijn voorgevallen. Daarom verkeren wij in zulk een groot gevaar. De toekomst van de beschaving hangt af van wat wij doen, van wat wij thans doen en in de maanden, die voor ons liggen. De president verklaarde, dat de V.S. vier dingen zouden doen: de UNO blijven steunen, de gecombineerde defensies van de vrije wereld blijven versterken, de Amerikaanse strijdkrachten opbouwen en meer wapens maken, ook voor de gealli eerden en de Amerikaanse economie uit breiden en in evenwicht houden." Geen München President Truman vervolgde: „Hoewel de huidige toestand zeer gevaarlijk is, ge loven wij niet, dat oorlog onvermijdelijk is. Er is geen conflict tussen de wettige be langen van de vrije wereld en die van de Sovjet-Unie, dat niet door vreedzame middelen opgelost kan worden. Wij willen alle eervolle stappen blijven doen om een algemene oorlog te vermijden, maar wij willen geen politiek van toegeeflijkheid volgen." De wereld heeft van München geleerd, dat veiligheid niet door toegeeflijkheid kan worden gekocht, aldus de President. „Bij de behandeling' van de Koreaanse crisis zullen we niet het gevaar van aggressïe elders in de wereld negeren. Er is een toestand van feitelijke oorlog in het Verre Oosten, maar Europa en de rest van de wereld verkeren eveneens in groot ge vaar". Truman verklaarde, dat de Verenigde Staten machtige strijdkrachten hebben, maar dat deze niet voldoende zijn tegen over het gevaar, dat het land bedreigt. Sedert de communisten Korea binnen vielen waren de Amerikaanse strijdkrach ten gebracht van 1.500.000 man op 2.500.000, aldus de president. „Onze volgende stap is het vergroten van dit aantal tot bijna 3.500.000. Grotere productie Hij verklaarde voorts, dat de productie van militair materiaal snel zou toenemen. „Binnen een jaar willen wij vijf maal zoveel vliegtuigen bouwen als thans. Bin nen een jaar zullen vier maal zoveel tanks worden gemaakt. Binnen een jaar zal de productie van eléctronisch materiaal voor de defensie vier en half maal zo groot zijn. Dit zullen geen wapens voor onze eigen strijdkrachten alleen zijn. Zij zullen een arsenaal voor de verdediging van de vrij heid vormen." President Truman zeide nog: „Wij moe ten met onze geallieerden standvastig zijn. Zij hebben hun moed en vrijheidsliefde getoond. Amerika, Canada en de tien lan den van West-Europa, die verenigd zijn in het Atlantisch pact, zijn reeds begonnen een gecombineerde militaire defensie te vormen." Prinses Anne van Bourbon Parma, de vrouw van ex-koning Michael van Roe menië, heeft onlangs het leven geschonken aan een tweede dochtertje. Op de foto: de ex-koning met zijn oudste dochter en Prinses Anne met baby Helena. Mr. Roem kon pas vandaag naar Djakarta vertrekken De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, mr. Roem is hedenmorgen om 8.35 uur met de KLM-Constellation „Maastricht" naar Djakarta vertrokken, teneinde met zijn regering overleg te plegen inzake de besprekingen op de Nieuw Guinea-conferentie in Den Haag. Het vertrek van de „Maastricht" zou Vrijdagavond geschieden, maar moest we gens de ongunstige weersomstandigheden worden uitgesteld. Instemming voor Truman De leden van het Amerikaanse Congres hebben over het algemeen met de rede van Truman hun instemming betuigd. Sommi gen echter zijn van oordeel dat Truman niet snel genoeg tot algehele mobilisatie overgaat. Anderen dringen aan op alge mene invoering van een loon- en prijsstop. Volgens de „New York Times" heeft Truman een stap gedaan om een eind te maken aan „een nachtmerrie van teleur stelling". Zijn rede komt volgens het blad hierop neer: „Indien de Sovjet-Unie voort zetting van de koude oorlog wenst, zal zij die krijgen". De „New York Herald Tribune" schrijft: ..Om de oorlog neer te slaan, om aggressie een halt toe te roepen, om de oorlogsaan stichters te waarschuwen, dat zij op eigen risico handelen, zal het land doen wat Tru man vraagt en meer dan dat". Heï woord is aan... Grillparzer: Kan de blik niet overtuigendan doet de mond het ook niet. Democraten dreigen met aanval op MacArthur Defensie-toewijzing Het, Amerikaanse huis van afgevaardig den heeft Vrijdag een wetsontwerp, dat voorziet in een noodtoewijzing van 17.809.304.424 dollar voor de Defensie, goedgekeurd en naar de Senaat doorge zonden. WASHINGTON (Reuter). Republi keinse leden van het Amerikaanse Congres hebben gisteren de verwijdering van Dean Acheson als minister van buitenlandse zaken geëist in een resolutie, die aan Tru man zal worden doorgegeven. Volgens de republikeinse leiders is de resolutie „met overweldigende meerderheid" aangenomen. Behalve op de vervanging van Acheson wordt aangedrongen op „wijzigingen in het personeel en de politiek, die dit gebrek aan vertrouwen in het ministerie van bui tenlandse zaken teweeg hebben gebracht". De republikeinse commissie van senatoren voor de bepaling van de politiek heeft alle republikeinse senatoren in vergadering bijeengeroepen om te spreken over een formele motie van wantrouwen in Acheson. In de resolutie wordt gezegd: „In dit cri tieke uur is het vertrouwen van het Ame rikaanse volk in de leiders van het grootste belang voor onze veiligheid. Het is geheel en al duidelijk, dat minister Acheson en het ministerie van buitenlandse zaken onder zijn leiding het vertrouwen van het Congres en van het volk verloren hebben en dit niet kunnen herwinnen." De conferentie, waarop de resolutie werd aangenomen, was druk bezocht, ofschoon een aantal republikeinse congresleden af wezig was. Verscheidene leden hadden aan verslaggevers meegedeeld dat zij tegen de resolutie waren en de conferentie niet zou den bijwonen. Zij stonden niet toe, dat hun namen genoemd werden. Senator Scott Lucas (democraat) zeide later in de Senaat, dat het aannemelijk was, dat men in het Kremlin zou conclu deren, dat men in Amerika zo verdeeld was, dat een aanval gedaan kon worden. Volgens waarnemers gaf hij te verstaan, dat generaal MacArthur mogelijk een doel wit voor „democratisch geschut" zou kun nen worden „als de republikeinen de bui tenlandse politiek voor het forum van Senaat en Huis wensen te brengen". Hij zeide, dat er „heel wat gezegd zou kunnen worden over sommigen, die zich almachtig wanen en over de wijze waarop de oorlog gevoerd is." Duitsers beschuldigd van onvoldoende begrip Animo gedaald door Franse houding bij herbewapeningskwestie Geen overeenstemming over Oostenrijk De plaatsvervangers der „Grote Vier", die, zoals gemeld, te Londen vergaderden over het opstellen van een ontwerpvredes- verdrag voor Oostenrijk, zijn tot midden Maart uiteengegaan, zonder dat enige voor uitgang is geboekt. De Duitse animo voor een spoedige tot standkoming van een overeenkomst inzake het plan-Schuman is blijkens de deze week in Bonn gedane mededelingen sterk afgenomen. Terwijl men in regeringskrin gen de nadruk meent te moeten leggen op de omstandigheid, dat de voordelen van het plan vooreerst meer naar Frankrijk dan aan Duitsland zullen toevallen, heeft men onverholen te kennen gegeven dat de Franse aarzeling om Duitsland bij de mi litaire inschakeling een volledig gelijke positie te verschaffen de geestdrift voor het plan niet heeft versterkt. Ook Adenauer persoonlijk heeft gemeend deze opvatting te moeten verkondigen. Hoewel Bonn principieel het plan tenvolle blijft steunen, heeft het toch gemeend een serie voorwaarden te moeten opstellen, die ver vuld zouden moeten worden aleer West- Duitsland het plan definitief zou tekenen. Het kabinet beeft de Duitse vertegen woordiger in Parijs nieuwe instructies ge- Epn vindingrijke Zuid-Koreaan spande zijn os voor een slee en opende een ,.taxi- dvenstr',Het één ossékracht sterke voertuig vond gretig aftrek bij de Amerikaanse militairen. De voerman fungeert tevens als taxameter en claxon geven en het verluidt, dat de onderteke ning van het plan zal afhangen van het vervullen der Duitse voorwaarden. Daar toe behoort de opheffing van de nog altijd bestaande productiebeperkingen, opheffing of omvorming van de Ruhr-autoriteit, aanvaardding van het Duitse project voor re-organisatie der zware industrie van het Ruhrgebied, waardoor de mijnen en staal fabrieken weer organisatorisch samenge voegd zullen kunnen worden, en instelling van een eenvormige verkooporganisatie voor kolen. In het bijzonder ligt de reorganisatie van de industrie de Duitsers zeer na aan het hart en zij verzetten zich tegen het geallieerde streven dat naar de Duitse opvatting geleid wordt door de wens de industrie van het Ruhrgebied zoveel mo gelijk te versnipperen. Minister Erhard heeft dit probleem deze week met de Amerikaanse Hoge Commissaris, Mac- Cloy, besproken en dit onderhoud zou op nieuw bewezen hebben, hoe moeilijk het is hier een voor Duitsers en geallieerden aanvaardbare oplossing te vinden. Te Bonn legt men er de nadruk op, dat hand having van de discriminerende maatrege len tegenover Duitsland het voor de re gering bezwaarlijk zou maken een voor stel tot ratificatie van het plan-Schuman te brengen voor een Bonsdag, die steeds gevoeliger gaat reageren op alle beper kende maatregelen. Te Bonn gelooft men dan ook niet, dat de Franse wens om zeer spoedig een ministersconferentie over het plan bijeen te roepen, zal kunnen worden verwezenlijkt. Franse bijeenkomst In een bijeenkomst van de voornaamste leden van het Franse kabinet onder voor zitterschap van de minister-president, heeft Jean Monnet, Hoge Commissaris voor het plan-Schuman gisteren een over zicht gegeven van de huidige stand der onderhandelingen voor de oprichting van een Europese kolen- en staalpool. Robert Schuman, de minister van Bui tenlandse Zaken, deelde mede, dat de Franse regering de eerstkomende dagen het ontwerpverdrag zal bestuderen, dat thans door de deskundigen is opgesteld. De zes ministers van Buitenlandse Za ken der deelnemende landen zullen ver moedelijk begin Januari bijeenkomen om het voorgestelde verdrag te onderzoeken. De deskundigen moeten nog een aantal secondaire vraagstukken uitwerken, als mede de regeling voor de beginphase van het plan. Voor de Stille Armen 13de verantwoording Mevr. J. C. v. H.—M. ƒ50.—: J. H. K. ƒ15,—: Mevr. Ir. E. C. E.—Z. ƒ10.—: G. M. ƒ10,—; A A. E. B. v. V. ƒ10—; K. G. B ƒ10,—; H J. M. V ƒ5.—; O. N. C. ƒ5.—; W. J. te H. ƒ5.—; fam. L. ƒ5.—; W. v. B. ƒ5.—: Mevr. S. W K. v. H.—H. ƒ5.—: H. J. O. ƒ5,—: fam. v Z. ƒ5.—; A. c. J. ƒ5.—; A. K. b S ƒ5.—; L C. M. f 5.Mevr. Dr. C. J. ƒ5,—; Mr. B. F. E. ƒ5.—; Mevr. Dr. K.—B. ƒ5.—: N. N. ƒ5.—: L. v. E. Lzn. ƒ4.—; C. L. d V. ƒ2,50; ..Wiaadoli" ƒ2.50: J. L. ƒ2,50; J. H. S. ƒ2,50; S. K. ƒ2.50; C. H. ƒ1.—: D. A. H. ƒ10—: J. C F. S. 25,—: C-. R ƒ10.—; S. C V/. G. ƒ20.—: X. N. 1 Uit Sonja's spaarpot 1—N. N. ƒ2.50: Dames v. H. ƒ5.—; M S. ƒ2.—; J. A. H. ƒ2.50; N. N. 15,L. H. ƒ25—; J. R. ƒ10.—; Mej. G. Z. ƒ1.Een gepensionneerde R- E. ƒ1.—; H. de G ƒ3.—; J. v. L. H. ƒ20.—: M. s. ƒ1.—; B. B. ƒ1.—: P. E. ƒ2.—; Dames B S. ƒ2.—: G. K. f 2.50: Chr. v. L. ƒ1.—; v. Z. ƒ2.50; L. ƒ2.50; N. N. ƒ1—- Dagtotaal 373, In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen f9111.77. Giften worden gaarne in ontvangst geno men aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. iS.v.p. geen enveloppen met geld in de brievenbus werpen). Men kan ook een gift storten op onze postgiro-reke ning no. 273107 onder bijvoeging ..Voor de Stille Armen". Bij het Comité voor de Stille Armen zijn de volgende giften binnegekomen: Huize P. f 19,20: P. A. D. ƒ10,—. Bij de Twentse Bank: J. V/. ƒ2,50: N.V. Mij. Gebr. B. ƒ2.50; N. A. ƒ15, BONN (A.N.P.). De leider der Duitse haiidelsdelegatie, welke de besprekingen over een nieuw handelsverdrag met Neder land voert, dr. Müller-Graf, sprak gisteren de hoop uit, dat de Maandag in Den Haag te hervatten onderhandelingen nog voor Kerstmis tot resultaat zullen leiden. Hij meende daarbij echter bijzonder nadruk te moeten leggen op het feit, dat de bespre kingen tot dusverre uiterst moeilijk zijn geweest en soms zelfs tot een gespannen sfeer hebben geleid. De eerste twee weken der onderhandelingen te Frankfurt hebben volgens dr. Müller-Graf nog tot generlei re sultaat kunnen voeren als gevolg van de wederzijdse wens om een passief belalings- saldo, dat tot verrekening via de Europese betalingsunie zou voeren, te voorkomen. De Duitse delegatie betreurt het volgens de leider zeer, dat Nederland meent met uiterste nauwgezetheid ervoor te moeten waken, dat het tegenover Duitsland geen ogenblik in het passief geraakt. Nadat Duitsland in de afgelopen veertien maan den de invoer uit Nederland zodanig heeft vrijgegeven, dat het een schuld van hon derd millioen dollar heeft opgelopen, meen- Aan ile kwartaaiabonnés Door het abonnementsgeld voor het eerste kwartaal 1951 thans te gireren bespaart u incassokosten. De prijs van ons blad is verhoogd tot 5.20 per kwartaal, voor abonnés die de krant per post ontvangen tot 5.70 per kwartaal (zie de uitvoerige mede delingen in ons nummer van 7 Decem ber j.l.). U kunt het bedrag storten of over schrijven op postrekening 273107 of op één van onze rekeningen bij de Am- sterdamsche, Twentsche of Rotter- damsche Bank te Haarlem. Als u er prijs op stelt, dat het abon nementsgeld voortaan automatisch van uw girorekening wordt afgeschreven, wilt u dan een machtigingsformulier aanvragen bij onze administratie de hij van Nederlandse zijde meer soepel heid te mogen verwachten. Naar aanleiding van de mededelingen, die de voorzitter van de Duitse delegatie bij de handelsbesprekingen met Nederland heeft gedaan, deelt mr. S. Th. J. Teppema, als voorzitter van de Nederlandse delegatie, het volgende mede: „Sinds de Europese betalingsunie voor het betalingsverkeer tussen Nederland en Duitsland geldt, is de betalingsbalansver houding tussen de beide landen practisch volkomen in evenwicht. Gedurende de pe riode van 1 April tot ultimo September was slechts acht millioen gulden ten bate van Nederland te vereffenen. Aan Duitse zijde heeft men begin September een libe- ralisatielïjst afgekondigd voor de invoer in Duitsland, op grond waarvan slechts onge veer 30 procent van de lopende Neder landse invoer in Duitsland onder het vrije regiem valt, terwijl dit voordien ongeveer 75 procent bedroeg. Het is dus voor Neder land zaak voor het overgrote deel van zijn uitvoer naar West-Duitsland, welke voor namelijk in de agrarische sector valt, de nodige zekerheden te verschaffen. Indien aan Duitse zijde niet wordt beoogd het lopende verkeer en de daarmee verbonden belangen ernstig te benadelen, is derhalve het probleem om een evenwichtige regeling te bereiken, niet moeilijk. Het begrip, dat voor het bereiken hiervan nodig is, ont breekt evenwel aan Duitse zijde. Inwerkingtreding van de Huurwet Naar het A.N.P. verneemt zijn zeer spoe dig enige algemene maatregelen van be stuur te verwachten, houdende nadere uitvoeringsvoorschriften van de Huurwet. Deze voorschriften zullen tegelijk met de Huurwet in werking treden. Een Ko ninklijk Besluit., waarbij de datum van inwerkingtreding op 1 Januari 1951 zal worden vastgesteld, is onmiddellijk te verwachten nadat in de loop der volgende week de Eerste Kamer de aanhangige be- lastingontwerpen zal hebben goedgekeurd. HET WEER AFGEBEELD De depressie die gisteren in ons land belangrijke hoeveelheden sneeuw bracht bevond zich vanmorgen boven de Waddejieilanden en beweegt zich nu in de richting van Denemarken. Achter de depressie begoü de luchtdruk snel te stijgen zodat langs de kust van Zeeland tijdelijk een harde Zuid-Westelijke wind opstak. Over de Britse eilanden beweegt zich nu een zeer koude luchtstroom naar het Zuiden tot aan het Kanaal, waar deze stroming naar het Oosten ombuigt en West-Europa binnen dringt. De komende dagen zal steeds meer van deze koude lucht ook Nederland bereiken. Boven de Noordzee ontstaan hierin sneeuwbuien, die zich voornamelijk in de kustprovincies zullen ontlasten. Weerbericht WEINIG VERANDERING Verwachting, meegedeeld door het K.N.MJ. in De Bilt, geldig- van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Hier en daar tijdelijk mist, overi gens veranderlijke bewolking met voornamelijk in de kustprovincies enkele sneeuw-, hagel- of regen buien. Zwakke tot matige en in buien vrij krachtige wind tussen Noord-West en Zuid-West. In het binnenland in de nacht en ochtend lichte, op enkele plaatsen mogelijk matige vorst. Overigens tempera turen om het vriespunt. 17 December Zon op 8.43 uur. onder 16-29 uur Maan op 13.05 uur. onder 1.21 uur 18 December Zon op 8.44 uur. onder 16.29 uur Maan op 13.15 uur. onder 2.35 uur Hoog en laag water te IJmuiden 16 December Hoog water. 9.09 en 21.40 uur. Laag water: 4.28 en 16.56 uur. Zondag 17 December Hoog water- 10.12 en 22.42 uur. Laag water: 5.28 en 17.55 uur. Maandag 18 December Hoog water: 11.12 en 2346 uur. Laag water: 6.30 en 18-57 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1