TAXS18000 „BOLWERK" Geen belangstelling voor eerste spreekuur Op Uw wagen Predikbeurten TAXI? bel 13000 Zaterdag 16 December 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 7 Een brandweerman in Brighton, Engeland, heeft in zijn vrije tijd deze minialuur- ladderauto vervaardigd, die plaats biedt aan een bestuurder en aan zes peuters en een snelheid van 25 kilomeier kan bereiken. De kinderen van Brightons bad gasten zullen er volgend jaar zomer tochtjes in mogen maken. Financiën en Woningbouw! Afdeling Heemstede ook tegen verbouwing Kreiagehuis Het wordt voor de gemeenten moeilijk aan geld te komen Het is bekend dat de gemeenten sinds enige tijd zelf voor het geld moeten zorgen voor de financiering van de woningbouw. Vroeger verleende het rijk daarvoor voor schotten. Het is bij de tegenwoordige stand van de geldmarkt en de bepalingen die door Den Haag zijn vastgesteld voor deze soort leningen, voor* de gemeenten moeilijk om thans leningen voor de woningbouw te sluiten. Ook de gemeente Haarlem onder vindt dat. Toch hoopt men op het Stadhuis dat de gemeente er in zal slagen steeds het geld te kunnen opnemen dat nodig is voor dit doel. Haarlem heeft in de finan ciële wereld altijd een goede naam gehad en kan er. zich in verheugen dat hij die nog heeft. Het is intussen te verklaren dat er ge meenten zijn die geen aanbestedingen hou den voor zij toezegging gekregen hebben dat de lening geaccepteerd wordt. Een kassier die per jaar f 12.000.000 ontvangt Een 40-jarig jubileum bij de incassodienst te Haarlem De 1ste Januari 1951 zal de heer A. Koo- men, die sedert 1 Januarfi 1948 de titel heeft van administratief hoofdambtenaar, maar door al zijn collega's aan de Incasso- dienst der gemeente Haarlem eenvoudig „onze kassier" wordt genoemd, de dag her denken waarop hij 40 jaar geleden als klerk 2de klasse in dienst trad bij de gemeente ontvanger van Haarlem. De toen 17-jarige jongeman in het, toen voor hem, gewichtige domein van geldstuk ken en bankbiljetten en met al zijn gehei men, van kohieren „overgeplant", kwam blijkbaar in een klimaat terecht waarin zijn wasdom verzekerd was. Weliswaar is hij deze kohieren niet altijd trouw gebleven, omdat zijn overplaatsing naar de Incassodienst in Maart 1934 dit onmogelijk maakte. In de bekwame en accurate wijze, waarop hij de bankbiljetten wist te tellen en te beheren, zagen zijn superieuren in hem de man die waardig werd bevonden om de verantwoordelijke post te bezetten van „kassier" van de In cassodienst, aan welke dienst in diezelfde maand de Centrale Kas der gemeente werd toegevoegd. De heer A. Koomen. Sinds die maand Maart 1934 werd de kassier in een „getraliede kooi" opgesloten en van dag tot dag gingen de duizenden door zijn vaardige handen. Per jaar niet minder dan 12 millioen gulden! Deze kooi heeft echter niet de minste invloed gehad op de gemoedelijke wijze, waarop hij sinds dien dc ontelbare stadgenoten heeft gehol pen als zij hun kwitanties voor gas, elec- triciteit of waterverbruik kwamen betalen, evenmin als een slecht gehumeurde „klant" ook dit komt zo nu en dan voor het vermagte bereiken hem uit zijn evenwicht te. brengen. Onverstoorbaar ging hij al die jaren voort; aan de ene kant van zijn „koor' hel publick „weghelpende", aan de andere kant aan de regelmatig terugkerende vragen om uit betaling van gelden aan diverse bedrijven en diensten te voldoen. Van de jubilaris is ie getuigen, dat hij de dienende functie, die de ambtenaar in het algemeen heeft, dage lijks in zjjn arbeid demonstreert. Zijn groot verantwoordelijkheidsgevoel, zijn, bij superieuren en collega's overbe kende nauwgezetheid waarmede hij zijn kassen beheert, de voorkomende en behulp zame manier waarmede hij het publiek van dienst is, stempelen de heer Koomen tot een ambtenaar in de^ beste ziri van het woord. Wij zijn er dan ook zeker van dat het deze jubilaris aan hartelijk gemeende be langstelling niet zal ontbreken. Op Nieuwjaarsdag zal de jubilaris van 35 uur thuis (Kloppersingel 183) zijn, om gelukwensen in ontvangst te nemen. Nachtdienst apotheken Haarlem: Bos en Vaart-apotheek. Bos en Vaartstraat 26. telefoon 13290. Centraal apotheek. Grote Houtstraat 78. telefoon 10500. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat G. tele foon 1C354. Noorder-apotheek. Jan Gijzen- kade 181. telefoon 23821. Heemstede: Apotheek Schotsman. Binnen weg 206—208. telefoon 28320. Bloemendaal: Bloemendaalse apotheek, Bloemendaalseweg 88. Vrijdagavond vergaderde in hel R.K. Verenigingsgebouw de afdeling Heemstede van de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur, welke slechts matig was be zocht, ais gevolg van de slechte weers omstandigheden Als candidaten voor het hoofdbestuur werden aangewezen de heren J. G. Timmer P.zn te Breezand en D. Boon W.zn te Bo- venkavspel. Het voorstel van het hoofd bestuur tot het verbouwen van liet Kre iagehuis werd, nadat de eerste keer de stemmen staakten, bij tweede stemming verworpen met een kleine meerderheid tegen. Het plan „de Hartenkamp" kwam terloops even ter sprake, doch een bepaal de opvatting kwam niet naar voren. Als afgevaardigden naar de algemene vergadering werden benoemd de heren Jac. W. H. M. Roozen, J. Dix-Jr. en als plaatsvervanger de heer Ant. Roozen. De aftredende bestuursleden van de af deling cle heren Nic. Roozen Jac.zn en P. A. Masc-ini werden bij acclamatie herkozen. Het verzoek van cle Vereniging van make laars in de bloembollenhandel betreffende een gewijzigde prijsvaststelling bij de ver koop van leverbare narcissen en tulpen werd met grote instemming ondersteund. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 15 December 1950 GEHUWD: 15 Dec., J. van Wamel en J. van Donselaar. BEVALLEN van een zoon: 12 Dec.. M. II. OttoProper; 13 Dec., C. Branderhorst Maarssen; A. RenoutHoekman; 14 Dec., C. Koejemansde Boer; P. J. Polmanvan den Berg; H, A. H. RiegenSmid; 15 Dec.,, G. SchouwBooij. BEVALLEN van een dochter: 13 Dec., G, M. Ru-yterOverman!; J. S. 'KoeseKloos; 14 Dec., M. M, Hüsslage—de Cocci; A. C. KaartHorsten; G, W. A. HandgraafSlrij- bosch; 15 Dec,, J. Willemsende Graaff; J. Brandsvan der Geest; A. D. Molenaar van Lieshout. OVERLEDEN: 13 Dec., A. de Boer, 5 m„ Gijsbrecht van Aemstelstraat; A, Slingerland —de Saegher, 82 j„ Kamperlaan; 14 Dec,, C. Stammes—Fokkens, 86 j., Karolingenstraat, ADVERTENTIE Nog eens: AAoef Haarlem alle huisdieren weren? Meer protesten Het stukje van een lezeres die praclisch het houden van huisdieren in Haarlem on mogelijk wil maken, door het opnemen van allerlei bepalingen in de Haarlemse Politicverordering, heeft nog meer dieren vrienden tot reacties aangezet. De heer Charles Priesman schrijft: Wanneer men wijzigingen wil maken in de Politieverordening, dan moeten die ook nageleefd kunnen worden. De schrijfster wilde als nieuw artikel: „Eigenaars moeten zorg dragen dat hon den, natuurlijk aan de lijn. alleen de goot langs het trottoir bevuilen". Maar dan moet dit aangevuld worden met de bepa ling: „Zij moeten te allen tijde een schopje of iets dergelijks in hun zak dragen voor het geval dat een en ander niet volgens program verloopt". Ook ten aanzien van het door haar ge wenste voorschrift dat wie zijn hond in eigen tuin uitlaat zorg moet dragen dat het vuil op regelmatige tijd verwijderd wordt, dient- aangevuld te worden met: „De politie moet geregeld alle tuinen controleren, b.v. in de zomer elke veertien dagen, in de winter kan met eens per maand volstaan worden". Ook met de 3e voorgestelde wijziging zijn we nog niet klaar. Immers, wanneer je geen kippen, hanen of konijnen in cie bebouwde kom mag houden, dan zal dat ergens anders gebeuren, b.v. op de volks tuinen. Dit worden dan volksdieren tuinen. Als er dan maar geen andere be langen geschaad worden. Tegen de ver banning van de haan ben ik ten sterkste. Een wekker is een onding, een haan daar entegen een prachtig dier, terwijl ik 't ge luid van de haan verre verkies boven dat van de rammelende wekker. Weet u, dat ik de wekker van mijn buurman ook wel eens hoor en moeten we dat ook gaan ver- bicden? Punt 4: Eigenaars van honden moeten zorgen dat de dieren niet blaffen of huilen. Dit is enkel een kwestie van dressuur. Laten we voorstellen dat het is toegestaan dat een blijde hond mag blaffen tussen 9 uur en 6 uur, natuurlijk niet aan een stuk ofnaar keuze mag huilen. Bij punt 5, betreffende dg muziek die katten kunnen maken, in 't bijzonder in Maart, heb ik even stilgestaan. Zou het niet mogelijk zijn deze muziekmaand naar cle maand met de kortste nachten te ver schuiven? En tenslotte een raad aan de schrijfster: Neem een hond, verzorg hem goed en ge zult zien clat niemand ter wereld trouwer is dan dat dier. Mensen zullen u vergeten, uw hond nooit. Dc heer B. schrijft: „Mensen die er dieren op na houden, zijn dierenvrienden. Volgens mijn ervaring bezitten zij de beste karakter-eigenschap pen. Zij zijn prettig in de omgang en be hulpzaam voor medemensen. Zij zoeken veelal de gezelligheid in eigen huis. Als zij 's avonds van hun werk komen, is hun eerste gang.; naar hun kippen of konijnen of zij halen hond of kat aan. Zou de inzend ster dat aan deze mensen willen ontnemen? Zo ja, dan heeft zij een hart van steen. Ik hoop dat de Raadsleden, die over de nieuwe Politieverordening moeten beslissen, er an ders over zullen denken. Het enige waar ik mij mee verenigen kan Is er naar te streven, dat de honden hun behoeften alleen in de goten naast, de trot toirs doen. Met enige dressuur zal dat de eigenaars wel gelukken". ADVERTENTIE E KERSTDAGEN Zweedse Kerstdiners Beschaafde muziek. RESERVEER TIJDIG UW TAFEL SVENSKA RESTAURANGEN TELEFOON 16840 Wijkcomité Haarlem-Noord Toch onvervulde wensen genoeg Zelfs Haarlem-Noord krijgt door het sneeuwtapijt een poëtisch waas over zijn steenmassa en de Finse kleuterschool aan de Tesselschaöestraat kon dan ook zo van een Scandinavisch Kerstplaatje zijn weg gelopen. Achter een der ramen scheen, licht en toen wij binnenkwamen bleek ons dat het drie leden van het Wijkcomité belichtte, die hun eerste spreekuur voor de wijkbe woners hielden. Nu, er is wel gesproken, maar niet met bezoekers behalve dan dat even een organisatorische kwestie opgehelderd moest worden want die lieten zich blijkbaar door de sneeuw weerhouden. Wel was er een brief binnengekomen van iemand, die op een nacht voor een spoedgeval een reis naar het Frans Hals plein had moeien maken om daar de eerste geopende apotheek aan te treffen. In het gunstigste geval behalve natuurlijk wan neer de apotheek aan de Jan Gijzenkade nachtdienst heeft moet men naar het Raadhuisplein of het Marnixplein, maar ook dat is een hele rit als men van de Von del weg komt. Menn zou het in Haarlem-Noord dan ook toejuichen indien er een tweede apotheek boven de Jan Gijzenvaart zou komen. Voor een stadsdeel met ongeveer 20.000 inwo ners moet dat toch geen weelde genoemd kunnen worden. Er zijn meer van die dingen die men in iedere plaats met dat inwonertal en met nog heel wat minder trouwens ook wel aantreft en in het Noordelijkste deel van de Spaarnestad niet. Een garage bijvoorbeeld. Weliswaar zal er binnenkort een in de Vogelenbuurt wor den geopend, doch men gelooft dat de capaciteit van dat bedrijf niet toereikend zal zijn voor de gehele buurt. Wie zo 's avonds laat door de straten van het Vondelkwartier dwaalt kan daar tientallen auto's van handelsreizigers en andere za kenlieden aantreffen, die soms onbeschut, soms door een dekzeil verhuld, de kou en Industrialisatie en geestelijke volksgezondheid Voor de geheel bezette muziekzaal van restaurant Brinkmann hield dr. A. van Biemen voor de „Vereniging voor Paeda- gogiek" een voordracht over „Industriali satie en geestelijke volksgezondheid". Wie zou meer ter zake kundig zijn om hierover te spreken dan de jonge doctor die enkele maanden geleden zijn proef schrift verdedigde over: „De zedelijke waardering van de arbeid in het industria- lisme"? Want.de juiste zedelijke en maat schappelijke waardering van de mens in de ogen van zijn medemens, en daardoor voor zijn eigen gevoel en zekerheid, is stellig een der belangrijkste voorwaarden voor het geestelijk gezond zijn van cle enkeling en daardoor weer van het geheel der samenleving. Spreker schetste in grote lijnen het ken merkende van het ïndustrialisme, ontstaan door de zich steeds verfijnende en uitbrei dende techniek. De menselijke handelingen y/orden - beperkt en. gespecialiseerd, waar door steeds minder arbeiders de voldoening smaken, een geheel werkstuk te voltooien. Het economisch beheer noodzaakt tot massaproductie, steeds meer in onderdelen en half-fabrikaten. Aan de doelmatigheid in het bedrijf moet vanwege de winst mogelijkheid alles worden opgeofferd en ontstaat.een zakelijke, keiharde mentali teit; tevens, ook in de bedrijven, een bureaucratie en planmatigheid, die met de mens als, ook geestelijk-zedelijk, wezen, weinig rekening kan houden. Industrialisatie leidt onontkoombaar tol vorming van grote bedrijven, aangezien enorme kapitalen per arbeidskracht (van 20.000 tot 100.000!) in het bedrijf ge stoken moeten worden voor gebouwen, machines, grondstoffen enz. Deze grote bedrijven worden in of bij een grote stad gebouwd. Ook gebeurt het. dat door een dergelijk complex een dorp in korte tijd stedelijke allures aanneemt. Het gevolg is urbanisering van de cultuur. Zo woonden in 1880 nog 80 der Ameri kanen op het platteland, nu nauwelijks de helft daarvan. In Engeland zijn meer dan 80 der bevolking in steden samen gepakt met alle gevolgen van dien voor volwassenen en kinderen. De bewoners cle neerslag trotseren. Gegadigden voor een garagebedrijf zijn er genoeg: een oproep van het gemeentebestuur leverde veertien, later zelfs zestig sollicitanten op. Evenmin is er een schoenenwinkel, maar dat schijnt een minder groot bezwaar te zijn, want de winkelende dames hebben voor zo'n aankoop wel een ritje naar het centrum over en over cie verbinding kan onmogelijk geklaagd worden. Dat is wel het geval over de afwezigheid van een hulpposlkantoor. Voor alle grotere postzaken moet men naar de Schoterwog of Santpoort. Voor de kleinere kan men bij een postagentschap terecht, waar men lang moet wachten als het geopend is en dat ls ook lang niet altijd het geval. Het wijkcomité zal ongetwijfeld zijn ac tiviteit op verbetering van deze misstand richten, zoals het ook zal ijveren voor cle inrichting van een hulppost voor de politie, een gedachte waarmee hoofdcommissaris J. J. Fontijne het geheel eens is. hebben minder persoonlijke bewegings vrijheid, het leven wordt zakelijk en ei- ontstaat een tekort aan mogelijkheden om cie vrije tijd actief te besteden of (voor cle jeugd) om fantasie en drang om te spelen uit te leven. De stadsbevolking mist de samenhang, voelt hoogstens nog de wijken naar graad van welstand en voelt zich vereenzaamd. De sociale verbanden ver schralen, de verhouding van mens lot mens wordt zakelijker, vluchtiger en onwaar achtiger. De toestand is in ons land nog gunstiger, doch nu ons nationaal bestaan in grote mate afhankelijk gesteld wordt van verdere industrialisatie, zijn we snel op weg naar de bovengenoemde verhoudings getallen tussen de benauwde en gejaagde stad en het natuurlijker en ruimer platte land. De taak van ouders, leerkrachten en be drijfsleiders zal moeten zijn: de zoekenden een uitweg helpen vinden binnen het raam van het nu eenmaal onontkoombare in- dustrialisme. Hier is niet: dwang van ho gerhand het middel, doch activering van de ouders, opvoeders en van de jeugd zelf, in gezin, school, buurt- en speeltuinvereni ging. in wijkverbanden en bedrijfsvereni gingen. Mede-verantwoordelijkheid, medezeggen schap. goede vrije tijdsbesteding al naar de gegeven mogelijkheid zullen weer inhoud geven aan de lege mens van de geïndustria liseerde maatschappij. De opvoeding zal de jonge mens moeten helpen zijn verant woordelijkheid te leren zien. Hem zal in het gezin, in de school en in het vereni gingsleven de gelegenheid gegeven moeten worden het besef van die mede-verant woording te tonen in zo zelfstandig moge lijke initiatieven en daden. Een hechter contact van ouders met de school en van cleze met het volle leven o.a. voor de be roepskeuze zijn voorwaarden voor een snelle ontwikkeling van cle zo hoog nodige versterking der geestelijke volkskracht. Overheid en kerkgenootschappen moeten hier middelen verschaffen en richtlijnen aangeven. Jeugdigen en volwassenen moe ten zelf op gang komen en onder het ver werven van zelfdiscipline hun levensver banden mede een nieuwe inhoud geven. In de discussie werd o.a. gewezen op de noodzakelijkheid de precaire economisch# toestand waarin wij verkeren, duidelijk- te maken en dit op.een zakelijke en eenvou dige wijze, opdat ieder het begrijpt. Dr. v. Biemen eindigde met de woorden: dc mens in het industrie-tijdperk moet zijn functie en verantwoordelijkheid in arbeid en sa menleving leren beseffen, Dan zal hij geestelijk gezonder en als mens gelukkiger worden ADVERTENTIE moet I) kunnen vertrouwen. Laat hem iedere 10-000 km even grondig controleren, met de zeer moderne meet- en testapparaten van Autogarages Olleslagerslaan 30 Koninginneweg 11' Tel. 10570, b.g.g. 12-103 - 13441, ZONDAG 17 DECEMBER 1950. HAARLEM. Ncd. Herv. Kerk. Grote Kerk. Zaterdag 7.30: Dhr. C. Kousemaker. Avond gebed in de Consistoriekamer, Zondag 10: Ds. G, J. Waardenburg, 4: Consistoriekamer. Liturgische Dienst voor Doofstommen en Slechthorenden. 7: Ds. G. van Leeuwen, den Haag. Jeugddienst. Nieuwe Kerk. 10: Ds. de Ru. Zandvoort. Noorderkerk. Zaterdag 45: Bidstond in dc Gerfkamer. 10.30: Dr. Ch. de Beus. Overveen. Oosterkerk 10: Dr. A. J. Rasker. 7: Ds. B. van Gelder. Kapel Sarcpta 9:30: Kinderkerk. 10.45: Ds. J. W. van Nieu- wenhuijzen, Heemstede. Bakcnesscrkcrk. 9.30: Dhr. A. J. van Houwelingen Rijkhoek. Diaconesscnhuis 4.30: Ds, W. J. van Elden. Rusthuis Jansstraat. 10.30: Dhr. F. H. Geur- sen. Jeugdkapel. Noord 10.30: Dhr. J G. van Epen. Oost 10: Mej. A. G. Becker. Centrum 10: Dhr. L. de Graaf. West 10: Dhr. D. Sel ling. Ver. van Yrïjz. Herv.. Jacobstr, 6. 10 30: Prof. Dr, M. A Beek. Amsterdam. Alie-Dag- kerk of Oecumene Kerk in de verwarmde kerk van de Ev. Broedergemeente, Parklaan 34. Open kerk wordt niet meer gehouden, maar de ronde-tafelgesprekken gaan gere geld door. Ze worden gehouden op Maan dagavond 8 uur. en des Dinsdags en des Vrijdags n.m. van 3—4. Ze dragen een inter kerkelijk karakter en een ieder, ongeacht zijn of haar geloofsstandpunl. is er van harte welkom Egüsc Wallonne, Begijnhof. Diman- che 17 Décembrc a 10 h. 15: Service présidé par le pasteur Ch. Cabanis. de Leyde. a 16 h. 15: Arbrc de Noël de l'Ecolc du Dimanehe Church of England. Sunday Dcc. 17th. 3 p. m. at the Oud-Katholieke Kerk. kinderhuis singel: Evensong. Rev. C. E. Wearne. Ned. Herv. Evangelisatie, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. J. Lekkerkerker. West broek. Stads Evangelisatie, Lange Herenstr. 6. 10 en 7.30: J. Spierenburg, Alphen a. d. Rijn. Woensdag 3: Advent prediking. W. F. Kloos. Gouda. Medewerking Gem. Koor Eben Haëzer. Zuiderkapel. Zuiderstraat 15- 10: Zendeling W. Kónemann. Makassar (Ce lebes) 5: Dezelfde. Mededelingen over het Zendingswerk in Indonesië. 8: Jeugdbijeen- komst o. 1. v. H.'v. d. Brink. Opwekkingssa menkomsten. Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J. Sevensma. Evangelist te Amsterdam. Kerstwijdingsdienst met medewerking van Jettie Visser, sopraan te Hillegom. A. Strin ger. viool; declamatie. Vrije Evang. Gemeente Bakenessergracht 65. 9.30: Ds. P. van Vliet, uit Oldebroek. 5: H. Avondmaal. Broederge meente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgi sche Zangdienst. Zondag wegens ziekte geen dienst. Evang. Lutli. Gemeente, Witte Heren straat 20. 10.30: Ds. Jac. J. Bik, van Eindho ven, Donderdag 8: Kerstwijding H.-N. geb. N P. B. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Hoekema. Jeugddiensten. Peuzelaarsteeg 10.30: Dhr. R, West. Minahassaslraat 17.45: Mej. B. Luikinga. Remonstr. Geref. Ge meente. 10.30: Ds. J. J. van Hille. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. A. M. Boeijnga. Wilhelminakerk. 10: Ds. P. de Ruig. o: Ds. J. A. v. Arkel Zuid- Oosterkerk. 10; Ds. J. A van Arkel. 5: Ds. L Hoorweg Jr. Geref. Kerk, Begijnhofkapel 10 en 5: Prof. C. Veenhof, van Kampen. Geref. Gemeente onder het Kruis. Ged. Oude Gracht 47. Dinsdag 7.30: Ds. J A Smink, van Rotterdam. Ger. Gemeente, Woensdag 7.30: Dr. L. Rijksen. van Leiden. Opening kerkgebouw Ridderstraat 29 Oud-Geref. Ge meente, Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.30: Ds. E van Dijk, van den Haag. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Bap- tistc Gemeente. Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. J. W. Weenink. Gebouw ..Salem". Bakenesser gracht 65. 11: Zondagsschool. 8: Jeugdsamen- komst o.l.v. Ds. J. W. Weenink. Leger des Heiis. Schagchelstraat 26. O.l.v Komman- dant en Mevr. Thykjaor. 10: Heiligingsdienst 15.30: Verenigde Solaatensamenknmst. 7: Grote openluchtmeeting Ged. Oude Gracht. 8: Groots welkom van de nieuwe Komman danten. Woensdag 18.30-19.45: Instuif voor de Jeugd tot 14 jaar. 20—21.30: Instuif voor ouderen. Donderdag 8: Heiligingsdienst. Pinkstergemeente, geb. „Immanuël", Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Doopdicnst. 7.30: Kerst wijdingsdienst. Medew. Gem. Zangkoor ..De Lofstem". Neö. Chr. Gemeenschapsbond. Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst Vergadering van Gelovigen, Jansstraat 85 10: Samenkomst (BroodbrekenGemeente des Hecrcn, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomst Pinkstcrevangelisatie. Ged. O. Gracht 47. 10: Samenkomst. 7: Volle Evan gelieprediking. De Gemeente va» Christus. Ged. Oude Gracht 47 (achterzaal) 10.15: Avondmaal en Predicatie (Kinderbijbelklas tezelfdertijd). 7: Eredienst met preek Don derdag 8: (in voorzaal) Bijbellezing Vrijdag 4.30: Kinderbijbelklas. Kruisleger. Wolstr. 7. 10: Wijdingsdienst. 8: Verlossingssamen- ADVERTENTIE DAG EN NACHT komst. Donderdag 8: Grote verlossingssamen- komst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Cornelissteeg 9 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstraat 74, 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk. Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Hersteld Apost. Zenainggemeentc. Ja- cobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging. Nassauplein 8. 11: Univer sele Eredienst. Psycho-Synthese, Rest. Brink mann. 10.30: Maatschappij en Geestelijk leven Gemeente_ Gods, Jansstraat 85, zaal 5. 10 en 7.30: J. Jeeninga. HAARLEM-NÖQRD. Ncd. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. K. v. d. Loos. 7: Dezelfde. Kerstwijdingsdienst m. m. v. het versterkt Kerkkoor. Immailuëlkerk. 10: Dr. M. v. d. Voet. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10 10.30; Ds. G. K. v. d. Horst. Geref. Kerk. Noord- Sclioterkerk. 9 en 10.30: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. P. de Ruig. Chr. Geref. Kerk. Flores- straat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. Leger des Hcils. Cerarr.straat 4, 10: Heili gingsdienst. 12 en 5: Kindersamenkomsten. 7.15: Openluchtsainenkomst Soendaplein. 8: Verlossingsdienst. Donderdag 8: Samenkomst o.l.v. Li. kolonel Palstra. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het IVilheiminaplein. 10: Ds. Bartlema, Jeugd dienst. 15: Kerstfeest ..kleintjes". 18: Kerst feest ..juniores". Kapel N. Vrcdenhof. 10.30: Ds. Oskamp. 13: Kerstfeest Zondagsschool Noord. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. W. J. v. Elden Ned. Prot. Bond. Postlaan 15, 10.30: Dr. P, D. Tjalsma. Rent.. Rotterdam. Gcrcf. Kerk. Aula Lyceum. 9: Ds. A. Dondorp. 5: Dr P. J Richel. Koediefsiaan 10: Prof, Dr. R. Schippers, Amsterdam. 5: Ds. A. Dondorp. Camplaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Prof. Dr R. Schippers. Geref. Kerk, Herenweg 111 9 en 4.30: Ds. M. Vrieze AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. 17: Ds. C. de Ru. uit Zand- voort. Jeugddienst. Religieuze Kring. Eiken laan 5. 10.30: Dr. G. J. Hoenderdaal. Rem. Pred. te Amsterdam. BENXEBROEK. Ncd. Herv. Kerk. 10: Ds. •Tulp, te Leidein H. Avondmaal. 7: Ds. S. J. Knotnerus, te Hillegom. H. Avondmaal en Dankzegging. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds, A v. d. Veen te Nieuw-Vennep. BLOEMEXDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 11: Dr. J. H. Stelma. 9: Jeugdkapel. 12 j. e. o Jeugdhuis. Donkerelaan. 11,45: Zon dagsschool. 5 j. e. o. Jeugdhuis. Donkerelaan Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. J. A. Oosterbaan. Dg.. Haarlem. Geref. Kerk. 9. 10.30 en 3.30: Dr. J. L. Koole. Soefi-Bewe- ging, Acacialaan 28. 11: Universele Eredienst Vrije Katholieke Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Zangrepetitie. OVERVEEN. Ncd. Herv. Kerk. 10: Ds. E A. A, van Vroede, van Vluchtheuvclgemecn. te te Zetten. 19.45: Zondagavondstilte voor Protestant Overveen, voorafgegaan door Zangdienst. aanvangende 19.15 uur in de kerk aan de Ramplaan. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. K. Talsma, ge repatrieerd legerpredikant. HALFWEG. Ncd. Herv. Kerk. 10: Ds. H. Dekker. Amsterdam. 11.45: Kinderkerk. 7: Ds. A. J Kromhout. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. Zwart. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 cn 7: Ds. J. C. Salverda. Geref. Kerk. 10 cn 3.30: Ds. M. Ros. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Ds. R. C, dc Lange, van Aalsmeer. NIEUW*-VENNEP. Ncd. Herv. Kerk, Dorp 9.30: Ds. M. M. de Jong. 3: Ds. M. C Don. Abbencs. 9.30: Ds. M. C. Don. 3: Ds. M. M. de Jong. Bethel Kapel 10: Cand. J. Irik.Geref. Kerk. 9.30: Ds. Hoornslra van Hoofddorp 3: Ds. IJ. v. d, Zee. BADHOEVEDORP. Ncd. Herv. Kerk. lm- mamiëlkerk. 10 en 5: Ds. J. Meilink. Geloof cn Liefdckcrk 10: Ds. H. H. Tulp Geref. Kerk. 10 en 3: Ds. P. Warmenhoven. IJFHUIZEN: 10 en 3: Dhr. A. C Srörens Geref. Kerk. 10 en 3: Prof. C. Ch Aalders van Heemstede. SANTPOORT. Ncd. Herv. Kerk. 10: Ds. P. A. Tichelaar. H. Avondmaal. ..De Toorts". 10: Ds. H. W. Bloemhoff. Heiloo. ..De Kapel" 5: Dhr. K. W. Hofmeester, Hilversum. Mede werking Kapelkoor. S PA A R ND AM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds, B. van Gelder. Jeugd dienst. 7: Ds. G. H. v. d. Woord. West. Kon, Em(naschool, Raafstraat. 9 en 10.30: Ds. J Kroon. ZANDVOORT. Ned, Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. E. Sarabcr Jr. 7: Ds. J. E. Drost van Aerdenhout. Ned. Prot. Bond, geb Brugstraat 15. 10.30: Ds. L. H. Ruitenberg', Ned. Herv. Pred. te 's Gravenhage. Geref. Kerk. Julianaweg. 10 cn 5: Ds. A. dc Ruiter Ned. Chr. Gemeenschapsbond. geb. On* Huis Dorpsplein. Dinsdag 8: J W. van ZeijT. Pa rochie H. Agatha, Gr. Krocht. H.H. Missen om 7, 8.30 en 10 de Hoogmis. 7 n.m. Lof. In de week H.H. Missen om 7 en 7.45 uur. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Fortgens, van Voorschoten. 7: Ds, Kuilman, van Lei den. Jeugddienst. Ncd. Prol. Bond. 10.15: Dnr. S. L. Verheus. Thcol. Cand te Amster dam Geref. Kerk, 10 en 4: Dr. Th Ruvs Jr Geref. Kerk (Art. 31). 10.30 en 4.30: Ds' J j' Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gem. 9,30 en 3: Leesdienst. Christ! Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. ADVERTENTIE 14 karaits gouden pen. Volledige schriftelijke garantie. Verkrijgbaar in vele briljante kleuren en modellen van f. 12.75 tot f. 24.50 bij kantoor boekhandel en vulpenzaken. Georgette Hagedoorn met een nieuw répertoire Tot dusver onbekends teksten van Xanrof Hoewel Georgette Hagedoorn zij gaf gisteravond, pas terug uit Denemarken, in de tuinzaal van het Concertgebouw voor de Haarlemse Kunstgemeenschap de pre mière van een zo goed als geheel nieuw répertoire verreweg de meeste van haar teksten zingend ten gehore brengt, moet men haar eerder een diseuse dan een chansonnière noemen. Misschien mag men zelfs zover gaan om de bekoring, die er altijd weer van haar voordrachten uitgaat, in hoofdzaak aan haar originaliteit toe te schrijven. Haar behandeling van het lied is overwegend afgestemd op de uitdruk kingsmiddelen waaraan men in de eerste - plaats de actrice, de comédienne herkent. Zo sterk kan deze indruk zijn dat men in sommige „scènes" (want het zijn steeds uitgespeelde taferelen of komische dan wel gevoelige genrestukjes) het gemis van een regisseur voelt. Het is niet prettig en zelfs onbillijk om van een programma als het hare een eer ste uitvoering te moeten beoordelen. De definitieve vorm van de -nummers komt immers pas al doende tot stand, hl belang rijke mate onder invloed van het contact met publiek, dat haar nieuwe mogelijk heden kan openbaren of tot verwerping van het overbodige aanleiding geeft. Bo vendien speelde gisteravond een onmis kenbare nervositeit haar parten, waardoor zelfs van ouds bekende liedjes met minder zekerheid dan gewoonlijk tot een goed einde werden gebracht. De grote attractie voor de pauze was de kleine cyclus „Xanrof, bekend en onbe kend". Georgette Hagedoorn heeft deze zomer een bezoek gebracht San deze vooral aan het einde van de vorige eeuw beroemde chansonnier en tekstdichter (uil- de bloeiperiode van het cabaret „Le chat noir"), die nota bene onder zijn eigen naam, mr. Léon Fourneau, minister van Landbouw in Frankrijk is geweest. Zij had gedacht dat hij allang overleden was, tot haar moeder toevallig zijn stem via de radio opving en hem een brief schreef, waar onmiddellijk een invitatie als ant woord op volgde. Enthousiast over dc ken nismaking met deze nog levenslustige grijsaard en met enige nieuwe aanwinsten van zijn hand keerde zij huiswaarts. Zo hoorden wij thans, behalve de onvolpre zen barcarolle „Le promenade en mer" en het pikante meesterwerkje „Le fiacre", ook enkele teksten van jongere datum: over een tienderangs-actrice, die haar hele leven op de scène heeft doorgebracht om in de Seine te eindigen en de fijnzinnige fabel van het Winterkoninkje (door mr. M. Nijboff subliem vertaald) dat door koning Winter zonder succes met alle denkbare plagen wordt achtervolgd, maar dat ten slotte bevriest door de liefdeloosheid van een echtpaar, waar het onderdak zocht. Minder geslaagd waren de sentimentele romance „De molen" en de niet genoeg doorwerkte fantasie van Xanrof over de mensen van papier of kristal. Eepaald teleurstellend was het onder de titel „Slaap kindje slaap" voorgedragen liedje „In mijn pyjama."van.Annie Schmidt, waar een overdaad aan uiterlijke effecten de sympathieke humor schaadde, om niet te zeggen geweld aan deed. Georgette Hagedoorn heeft een bijzonder scherpzin nig observatievermogen en slaagt er in met haar expressieve mimische gaven onge meen komisch uitdrukking aan het ,waar- genomene te geven, maar soms overschrijdt zij daarbij de grenzen van het lied. Het is hier overigens wel de plaats om een 'krach tig compliment te maken aan Pierre Ver- donck voor zijn zorgvuldige begeleidingen en even vindingrijke als sfeer-brengende composities, Men mag zijn aandeel in het succes van hun gezamenlijk optreden niet onderschatten. Na de pauze kwamen er „teksten van moderne meesters" aan de beurt: Thornton Wilder, Jacques Prévert en T. S. Eli'ot, met als hoogtepunt van de gehele ayond de l'elle satire van het striemende chanson „Combien?", waarin de verderfelijke macht van het geld als een circustemster wordt voorgesteld. Nauwelijks minder voortref felijk was de kleine schets van de vrouw op het café-terras, die al haar opgespaarde verwijten tegen haar man op tafel gooit om niettemin met een bevestiging van haar liefde te eindigen. Natuurlijk ontbrak ook de thans „koninklijk goedgekeurde" Madame Arthur niet op het appèl. Als toegift aan het talrijke publiek, dat bijzonder geest driftig dankte voor het gebodene, werd nog „Le petit rat de l'Opéra" uitgevoerd. Hedenavond wordt het programma in het Kennemer Lyceum herhaald. DAVID KONING.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 9