Haarlems Dagblad Mt WEINIG HOOP MEER IN LAKE SUCCESS OP EEN COMPROMIS MET PEKING r !hi mezen De Chinese delegatie gaat morgen naar huis Chinezen trekken hun troepen ten Noorden van Seoel samen Rusland beschuldigt Engeland en Frankrijk van verdragsschending Atlantische conferentie heden in Belgische hoofdstad begonnen Amerika startklaar voor algemene economische mobilisatie T 55e Jaargang No. 19734 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Telef. 15295. Maandag 18 December 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.—. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie HoofdredacteurRobert Peereboom en «©ptetttc tjaartnustbc Courant (2tratotós,6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE CHINEES WOE is met zijn mede afgevaardigden uit Amerika vertrok- ien omdat de Amerikanen hem zijn zin iet wilden geven, vooral niet.ten aanzien ran Formosa. Diplomatiek wordt dit als sn zeer ernstige gebeurtenis beschouwd, iet zal nog moeten blijken of hét dat is. 'afellakens zijn lang niet altijd doorge leden door het vertrek van delegaties. De ieschiedenis telt vele zulke demonstra te afmarsen. In dit geval had blijkbaar foe instructies uit Peking, die hem geen ndere keus overlieten. Een betoog van een aurnalist uit India deelt op dit moment :=de, dat velen zich in China allesbehalve ernst voelen over het buitenlands beleid Er regering-Mao-tse-toeng. Dat kan men rif aannemen. De Chinezen zijn een oud oil:, uit een zeer oude beschaving ge- protén, dat ook in moderne tijden nog een root aantal bekwame mensen telt, van rie velen naar meer dan kennis, namelijk iar wijsheid streven. Ge moefr u het Chi- volk zeker niet voorstellen als van smmunisme doortrokken dat van oor- wong een Westerse ideologie is en nog ander als een volgzame helper van de lussen. Ook de huidige leider der regering dat kennelijk niet. Een slimme man on- stwijfeld, maar een man die een Chinees sleid voert, niet het .Russische beleid. Dat troepen in Korea (in tegenspraak met aanvankelijk bericht) nog steeds de e breedtegraad niet overschreden heb- en duidt er wel op, dat hij niet overijld il handelen. Chinezen.... Een gans andere indruk ijl Chinese levensopvattingen dan ge krijgt it het optreden en de redevoeringen van !ao en Woe kunt ge verwerven door de izing van Lin Yutang's werken, resultaat an de arbeid van een dier buitengemeen llelligente mensen, die naar levenswijs- eid streven. Zij boek ..The importance of ving" dat van 1938 dateert, bevat de ont- akkingen en gevolgtrekkingen van een lan clie er zich op beroept, dat hij vooral ij het leven zelf te rade is gegaan. Hij ord'eelt dat teveel boeken-wijsheid schaadt noemt verscheidene moderne wijsgeren, 'e hij niet gelezen heeft. Wat niet zeggen ril dat hij zich niet een grondslag van Dekenkennis zou hebben gevormd. Maar jarop is hij gaan voortbouwen in het ven, bij de mensen, inplaats van in de udeerkamer. Deze Lin Yutang is tenvolle overtuigd an de waarde der menselijke persoonlïjk- ieid als gegeven factor, die in ieder mens erschilt en bovendien in vele harer itingen onberekenbaar is. De philosophic egint en eindigt met de persoonlijkheid, ij is het eerste en laatste woord in dit iven: een doel in zichzelf en geen middel, let grootste rijk ter wereld (schrijvend in 338 noemt de auteur het British Em- re) bestaat om er voor te zorgen dat een Qgelsman bijvoorbeeld in Sussex in rede- ike omstandigheden, met een kans op eluk, kan leven. Het zou een valse philo- ophïe zijn die zou aannemen dat de iigelynan in Sussex bestaat om ervoor te «•gen dat het Britse Rijk kan leven. Lin Yutang, die lange jaren in Amerika eeft gewoond, verklaart dat zijn eerbied oor de Westerse beschaving sinds de twin- iger jaren van deze eeuw aanmerkelijk is edaald. Hij had zich geschaamd over. de jiinese beschaving en het Westen vereerd mdat China' geen grondwettige staat had evormd en geen burgerrechten, erkend. Ui was toen oprecht van mening dat een rondwettig bewind, hetzij in de vorm van en koningschap of van een republiek, een ooruitgang der cultuur betekende. Welnu schreef hij in 1938): ik heb ervaren dat et in het Westen niet is gelukt, dat er meer laven ('in de zin van het oude Grieken- snrl) in Centraal Europa zijn dan in China adat sommige Westerse natie's meer logica a minder gezond verstand hebben clan wij hinczen. Het Chinese ideaal is altijd de :ije persoonlijkheid geweest. Heeft het Pesten een "troef die deze evenaart? fets iat aantoont dat zij'n leer van individuele lïijheid en burgerrechten een diep-ge^ •orteld geloof of instinct is, dat voldoende Evenskracht bezit om zich opnieuw te ioen gelden en de balans weerhaan de oede zijde te doen doorslaan? Want die balans, zegt de Chinese beoor- lelaar, is aan de verkeerde zijde doorge- iagen. Redenen zijn ongetwijfeld de eco- lomische ontwikkeling in de richting van ollectivisme en de erfenis van een tech- ische, mechanistische opvatting in de egentiende eeuw. Die hebben geleid tot de verheersende aandacht voor economische raagstukken en veronachtzaming van een Mlosophie, die zich met het persoonlijk ïven van de mens bezighoudt. Inplaats van 'ensen zijn er leden van een bevolkings- lasse. Inplaats van denkbeelden, persoon- jke vooroordelen en eigenaardigheden ijn er ideologieën of denkbeelden van een roep. Inplaats van persoonlijkheden zijn r blinde krachten. Wij zijn opgewekt en eestdriftig onderweg naar de nabootsing an de mieren. Toch erkennen medici steeds lerker de onberekenbare invloed van de ersoonlijkheid. Veel patiënten, die volgens igica en ervaring zouden moeten sterven, 'eigeren dit te doen en verbazen de dokter oor hun herstel. Een dokter die dezelfde oorschriften aan twee patiënten geeft en 'ezelfde gevolgen verwacht zou men met echt een maatschappelijk gevaar kunnen oemen. Niet minder gevaarlijk zijn de ociale philosophen die de menselijke per ioral ij kheid en haar uiteenlopende reacties ergeten en evenmin denken aan het (in at algemeen) eigenzinnige en onbereken- are gedrag, dat het individu kenmerkt, lisschien heb ik geen verstand van de conomie, maar de economie heeft ook geen erstand van mij.... Dit zijn enkele gedachten van een man, lens oordeel over cle huidige toestand in iiina men wel eens gaafne zou willen ■eten. Terwijl hij toch tegelijkertijd, zich eroepend op de tradities vair het Chinese svensideaal der vrije persoonlijkheid, ons !s kenner van zijn volk de indruk geeft, Et deze volksrepubliek vaij Mao niet kan lortelen in enige diepe overtuiging. Zij zou 'el eens heel kort van duur kunnen zijn Is'zij zich in te gewaagde avonturen stort. Van Lin Yutang's gedachten en van zijn ritiek op het Westen hoop ik u nog wel :eer te vertellen. R. P. Maandagmorgen is het nieuwe spoor- égstation te Vlissingen. door de president- Irecteur van de Nederlandse Spoorwegen, G. Q. den Hollander,"in gebruik gesteld. (Reuter). Op een persconferentie te Lake Success heeft de leider van de dele gatie van Peking, Woe Hsioe-Tsjoean, ver klaard, dat zijn regering bereid is te pogen de Chinese vrijwilligers te adviseren de militaire operaties, die zij genoopt zijn ge worden te ondernemen, spoedig te eindigen, mits aan bepaalde voorwaarden voldaan is. Woe zei echter verder, dat de werkelijke bedoeling van het voorstel tot een staken van het vuren was, de Chinese vrijwilligers en Noord-Koreanen de handen te binden, zodat de Amerikaanse strijdkrachten liaar aggrcssïc zoudeu kunnen voortzetten. Woe weigerde op vragen te antwoorden. Hij legde alleen een lange verklaring af en gaf de tekst van een rede, die hij voor de poli tieke commissie had willen houden. De Chinese volksrepubliek moet ten volle erkend worden, zowel bij de regeling van Aziatische aangelegenheden 2ls in de UNO, zei hij. Slechts dan zouden de pogingen om de belangrijkste wereldproblemen met vreedzame middelen op te lossen resultaat kunnen hebben. Woe herhaalde de reeds herhaaldelijk van Sovjet-Russische zijde gestelde eis van terugtrekking van alle buitenlandse troe pen uit Korea, om het Koreaanse volk zelf zijn problemen te laten oplossen. Ofschoon zijn voorstellen door de Veiligheidsraad waren verworpen zou de regering van Peking blijven streven naar een vreedzame oplossing van de problemen van het Verre Oosten. Trumans jongste verklaring over de atoombom, het gemeenschappelijk commu niqué van Truman en Attlee en de afkon diging van de nationale noodtoestand in Amerika gaven volgens Woe blijk van de „ware bedoeling achter het voor-stel om eerst het vuren te staken in Korea". De bedoeling hiervan is ook de bezetting van Formosa te doen voortduren, een herle ving van het Japanse militarisme onder leiding van MacArthur mogelijk te maken en het Amerikaanse volk in de afgrond van de oorlog te jagen, aldus zeide Woe. „Een dergelijke val is in China meermalen gezet door Tsjang-Kai-Sjelc met de hulp van generaal Marshall. Vandaar dat het Chinese volk er niet onbekend mee is". In de rede die Woe voorlas werd voorts gezegd.dat het Chinese volk vastbesloten is Taiwan (Formosa) uit de greep van de schaamteloze Amerikaanse aggrocsers te halen. China bezit daar de kracht toe, zei hij. „Het Chinese volk begrijpt, dat als een aggressor in Korea zijn aggressie eenmaal voltooid lieeft, zijn vólgende stap onver mijdelijk verdere aggressie tegen het Chi nese vasteland is". Woe stelde daarna in zijn rede een reso lutie voor, waarin de Veiligheidsraad werd verzocht sancties, tegem de Verenigde Sta ten tóe te passen en Amerika aan te sporen zijn troepen uit Korea en Formosa terug te trekken. Weinig hoop Veel waarnemers te Lake Success be schouwen de mogelijkheid op een compro mis inzake Korea verder verwijderd dan ooit. Men gelooft, dat zowel van Chinees- communistische als van Amerikaanse zijde de houding ten aanzien van een staakt het vuren in Korea onverzettclijkcr is ge worden. Tot voor een paar dagen scheen het, dat de regering van Peking misschien zou instemmen met het vaststellen van een demarcatielijn en een geleidelijk terug trekken der buitenlandse troepen. Gene raal Woe eist echter het terug trekken van alle UNO-troepen uit Korea. De Chinese delegatie heeft officieel me degedeeld, dat zij Dinsdag in haar geheel zal vertrekken. UNO-functionarissen hadden verwacht, dat Woe Hsioe Tsjoean, de leider van de delegatie, beschikbaar zou blijven voor on derhandelingen met de commissie van drie voor een staken van het vuren in Korea. Pan-Amerika-conferentie over het oorlogsgevaar De Verenigde Staten hebben een oproep gedaan tot een conferentie van de minis ters van buitenlandse zaken van een-en- twintig landen van het Westelijk Halfrond om overleg te plegen naar aanleiding van „de bedreiging van de gehele vrije wereld door het communisme". ■2». De Algemene UNO-vergadermg heeft een uit drie leden bestaande commissie inge stelddie pogingen zal aanwenden om tot een ..staakt het vuren" op Korea ie komen. Van links naar rechts: Lester B. Pearson, minister van Buitenlandse Zaken van Canada, Nasrollah Entezam van Iran, president der Algemene UNO-vergadering en Sir Bencgal Rau, afgevaardigde van India bij de UNO, zijn leden van de commissie. Koninklijk gezin gaat weer naar Sankt Anton De Koningin en Prins Bernhard hopen met de oudste drie prinsesjes na Kerst-mis voor korte tijd naar Sankt Anton in Oos tenrijk te gaan. In de eerste week van Januari zal de Koningin terugkeren met de prinsessen Irene en Margriet, wier scho.ol- vacantie dan voorbij is. De Prins zal met zijn oudste dochter een week langer in Sankt. Anton blijven. (Reuter-). Uit waarnemingen van vlie gers blijkt dat de Chinese communisten grote aantallen troepen blijven samentrek ken ten Noorden van Seoel en tegenover de voornaamste, door Britse en Ameri kaanse troepen bezette geallieerde stellin gen, die juist ten Zuiden van de 38ste breedtegraad zijn gelegen. Uit dit gebied wordt alleen melding gemaakt van pa trouille-activiteit. De Britse en Amerikaan se verdedigers hebben hier nog slechts met guerilla's en Noord-Koreaanse eenheden te maken gehad. In Noord-Oost-Korea duurt de evacuatie van geallieerde troepen uit de haven van Hamhoeng voort. Deze geschiedt onder dek king van een hevig vuur door het scheeps geschut en met krachtige hulp uit de lucht. Gemeld wordt dat Zondag 600 Chinese' communisten bij luchtaanvallen om het leven kwamen. De Chinese strijdkrachten zijn Zaterdag middag de stad Hamhoeng via de Noord- Oostelijke voorsteden binnengedrongen, terwijl de verbonden troepen over de brug van de grote weg ten Zuiden van de stad wegtrokken. Een woordvoerder van het Zuid- Koreaanse leger heeft meegedeeld^ dat Noord-Koreaanse troepen Jonan hebben bezet, 13 km ten Zuiden van de 38stè breedtegraad aan de Westkust. Executies. De UNO-commissie voor Korea heeft de Zuid-Koreaanse minister van binnenlandse zaken om uitleg gevraagd betreffende exe cutie van 34 burger-gevangenen, onder wie drie vrouwen en twee kinderen. De minis ter heeft toegezegd een onderzoek te zullen instellen. De terechtstelling had plaats in de bui tenwijken van Seoel. De terechtgestelden waren door een Zuid-Koreaans militair ge rechtshof ter dood veroordeeld, omdat zij „communistische sympathieën" hadden. „Herbewapening van West-Duitsland in strijd met overeenkomsten" LONDEN (Reuter). De Sovjet-Unie heeft de Engelse en Franse regeringen ge lijkluidende nota's duen toekomen, waarin Engeland en Frankrijk naar aanleiding van de plannen lot opneming van West-Duits land in de Westelijke defensie ervan wor den beschuldigd respectievelijk het Brils- Sovjel-Russïsche twintig-jarenverdrag van 1942 en het Frans-Sovjet-Russiscli pact van December 1944, alsmede de overeenkomst van Potsdam geschonden te hebben. Radio-Moskou heeft de tekst van beide nota's gepubliceerd. Na een verwijzing naar cle Sovjet-Rus sische nota van 3 November, waarin een bijeenkomst van de ministers van Buiten landse Zaken van de Grote Vier werd voor gesteld „met het oog op de tenuitvoerleg ging van de overeenkomst van Potsdam voor de demilitarisatie van Duitsland", wordt in de nota aan Frankrijk en Enge land gezegd dat in de afgelopen maanden tussen de regeringen van Frankrijk, Groot- Brittannië en de Verenigde Staten onder handelingen zijn gevoerd „met het oog op opneming van West-Duitsland en zijn ge wapende machten zowel in de West-Euro- pese als Noord-Atlantische groeperingen van mogendheden, op welker aggressief bij meer gelegenheden heeft gewezen." Er zijn aanwijzingen, die het mogelijk maken te beweren, aldus de Russische nota. dat de Westelijke mogendheden reeds tot overeenstemming zijn gekomen ten aan zien van de oprichting van een Duits leger in West-Duitsland. het aanstellen in dit leger van vele Hilleriaanse generaals en officieren en het treffen van maatregelen voor herstel van de oorlogsindustrieën, met inbegrip van dé oorlogsindustrie van het Roergebied. Een en ander wordt een ernstige bedrei ging van de vrede genoemd. Commentaar In Franse regeringskringen wordt als commentaar op de Russische nota aan Frankrijk gezegd, dat in West-Duitsland nog geen maatregelen tot bewapening zijn genomen, maar dat in Oost-Duitsland daarentegen al organisaties van militair karakter bestaan. „Frankrijk is bereid deel te nemen aan ec-n bespreking van de Grote Vier en hier uit moet voldoende blijken, dat het geen aggressieve gevoelens jegens de Sovjet unie koestert en dat het zijn oprechte wens is de hangende kwesties op te lossen", aldus 'karakter de regering van de U'.S.S.R. reeds verklaart men in deze kringen. Schandalige executies door Zuid-Koreanen Bepaalde feiten waren hun niet ten laste gelegd en zij hadden geen recht op hoger beroep. De terechtstelling werd bijgewoond door Britse soldaten die evenwel niet bij machte waren ih te grijpen. Een Ameri kaanse patrouille kon bij een andere exe cutie één vrouw redden. De terechtstelling is geschied door leden van de „Jeugdbond ter verdediging van Korea", een organisatie, die de Zuid- Koreaanse militairen en politie helpt bij hét bewaren van de orde. De Amerikaanse militaire politie heeft zeven leden dezer organisatie gearresteerd en ter beschikking van de geallieerde militaire politie gesteld. De leider van het zeven man sterke uurpeloton verklaarde aan de geallieerde en Zuid-Koreaanse autoriteiten dat de kin deren waren terecht gesteld „daar hun ouders communisten waven en zij dus op volwassen leeftijd ongetwijfeld ook com munisten zouclen zijn geworden". ATTLEE: „Niet willoos toegeven aan wetteloos geweld" LONDEN (Reuter). Clement Attlee, de Britse minister-president, heeft Zater dagavond in een radiorede tot het Britse volk verklaard te geloven, dat de UNO binnenkort in staat zal zijn over Korea te onderhandelen, aangezien de militaire po sitie daar beter wordt. De actie van de Chinese troepen had „een gevaarlijke toestand gevaarlijker ge maakt, omdat, als aggressors hun zin krij gen, alle landen ter wereld, die in geweld geloven, worden aangemoedigd en wij weten uit ervaring wat dit betekent", zo zeide Attlee. „Wij moeten ons daarom schrap zetten tegen toegeven wanneer dit een willoze overgave aan wetteloos geweld betekent. Daartegenover mag het Koreaanse conflict niet ontaarden in een wereldoorlog. Wij moeten een regeling trachten te vinden, die de oorzaken van de wrijving weg neemt en toch het gezag van de UNO handhaaft." Attlee zeide, dat er geen grond was voor enige bezorgdheid, dat de atoombom licht vaardig zal worden gebruikt. Hij zeide te hopen, dat de ministers van Buïtsenlandse Zaken der Grote Vier spoedig bijeen zou den komen om te trachten overeenstem- Hef woord is aan. Houdart de la Mottel De verveling werd geboren uit de eenvormigheid. ming tussen de Sovjet-Unie en het Westen te bereiken. Wysjmski De Sovjet-Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Wysjinski, heeft op een persconferentie op het Franse schip „Li- berté", waarmede hij na de verdaging van de Algemene Vergadering van de UNO uit New York naar huis is vertrokken, ver klaard .'het met president Truman eens te zijn, dat oorlog niet onvermijdelijk is. „Ik heb reeds sinds lang in die zin ge sproken," aldus Wysjinski. „Ons standpunt ten aanzien hiervan is bekend. Het hangt af van de volkeren der wereld. De mensen de eerzame en verstandige willen geen oorlog. Alleen zij die winst maken, willen oorlog en zij die de wereld willen beheersen. Naar mijn mening zijn derge lijke mensen niet geheel normaal". Na aan boord van de „Liberté" te zijn gegaan, las Wysjinski een in het Engels gestelde verklaring voor, waarin hij de Verenigde Staten critïseerde, doch het Amerikaanse volk „wensen van vrede, wel vaart en geluk voor het nieuwe jaar" aan bood. West-Duifsland zou een vijfde van de troepenmacht moeten leveren BRUSSEL. (Reuter). Heden is te Brussel dc bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken en Landsverdedi ging der twaalf statcn-ledcn van het Noord- Atlantische verdrag begonnen. Van een zijde, die in nauw contact staat met de At lantische verdedigingsorganisatie, werd Zondag vernomen dat de ministers hun uiteindelijke goedkeuring zullen moeten schenken aan het instellen van een ver enigde Europese legerleiding, het benoe men van een Europese opperbevelhebber en het in grote lijnen vaststellen van een Duitse deelneming aan het Europese leger. Van dezelfde zijde wordt vernomen dat het Europese leger een sterkte zal hebben van tussen dc 55 cn 58 divisies. Het is de be doeling dat een vijfde gedeelte hiervan uit West-Duitsers zal bestaan. Verder wordt vernomen dat de Atlan tische staten overeenstemming hebben be reikt over een plan, waarin is aangegeven hoeveel manschappen, wapens en voor oorlogsvoering belangrijk mat^naal de lan den elk zullen inbrengen. Ook de wapens en grondstoffen zullen gemeenschappelijk worden beheerd. Een woordvoerder van de Noord-Atlan tische organisatie deelde desgevraagd mede dat West-Duitsland op de conferentie te Brussel niet vertegenwoordigd zal zijn. Het zal de taak zijn der drie Westelijke Hoge Commissarissen in West-Duitsland die, zoals gemeld, de besprekingen te Brussel zullen bijwonen om aan te West-Duitse regering een schema over te leggen betreffende de West-Duitse deel neming aan de Europese verdediging, na dat hierover te Brussel overeenstemming is bereikt. Ongekende volmachten voor „defensie-coördinator" Charles Wilson (Reuter) Zaterdagochtend te 10.20 uur Washingtonse tijd heeft president Truman in de Verenigde Staten officieel de nationale noodtoestand afgekondigd. In de door Truman ondertekende pro clamatie wordt op alle Amerikanen een beroep gedaan om gezamenlijk de strijd krachten op te bouwen. Het Witte Huis heeft een lange lijst wetten met buitenge wone bevoegdheden voor de president ge publiceerd, die bij de ondertekening van de proclamatie automatisch van kracht zijn geworden. Kort na de proclamatie van de nationale noodtoestand heeft Truman Zaterdag het bureau voor de economische mobilisatie ten behoeve van de defensie ingesteld. Tot hoofd van dit nieuwe regeringsorgaan is Charles Wilson, president-directeur van de „General Electric" benoemd, die alle be voegdheden krijgt, waarin de wet op de productie voor de defensie voorziet. Het nieuwe orgaan zal zich bezighouden met onder andere: productie, aankopen, mankracht, stabilisatie en vervoer. Wilson zal Stuart Symington als „de fensie-coördinator" vervangen maar veel grotere bevoegdheden hebben. In feite heeft Truman Wilson een blanco volmacht gegeven om defensie-organen op te heffen, in te stellen en te organiseren. Vijandelijke activa in de V.S. geblokkeerd WASHINGTON (Reuter). De Ame- rikaanse regering heeft alle activa van communistisch China en Noord-Korea in de Verenigde Staten geblokkeerd en alle schepen, die onder Amerikaanse vlag varen, verboden havens in communistisch China aan te doen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaart evenwel, dat de regering bereid is, deze beperkingen op te heffen en de normale handelsbetrekkingen te herstel len als de Chinese communisten „hun aan- valstroepen uit Korea terugtrekken en handelen overeenkomstig de principes van da UNO". Hij is bevoegd de meeste ervan tot een enkel machtig mobilisatie-orgaan te co- ordineren. Wilson zal alleen aan president Truman rechtstreeks verantwoording verschuldigd zijn voor de productiecontröle en de mo bilisatie van de industrie In de proclamatie van de noodtoestand heeft Truman er op gewezen, dat binnen kort aan verschillende industrieën prijs- en loonbeperkingen zullen worden opge legd. Andere functionarissen van de Noord- Atlantische verdragsorganisatie wezen er op, dat, ook indien de West-Duitse rege ring in zal stemmen met de te Brussel te nemen besluiten inzake een West-Duitse deelneming, er toch nog een „aanzienlijke overgangstijd" zal zijn, die de regering te Bonn nodig heeft om nieuwe wetten op te stellen en door bondsdag en bondsraad te doen aanvaarden. Deze wetten zouden moeten voorzien in het inschrijven en on der de wapenen roepen van West-Duitsers van dienstplichtige leeftijd. Ook bestaat de mogelijkheid dat de West-Duitse regering in dat geval een ander stelsel zal toepassen om de West-Duitse deelneming aan een Europees leger té verwezenlijken. Acheson op weg De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, is Zondag naar Brussel vertrokken na van de presi dent de verzekering van „zijn volledig ver trouwen" te hebben gekregen. Acheson verklaarde te hopen dat deze bijeenkomst van de Atlantische raad de laatste stap zal zijn naar de vorming van een internatio nale strijdmacht voor de Europese verde diging. Volgens inlichtingen uit regeringskrin gen te Brussel zullen de Beneluxlanden op de bijeenkomst van de Noord-Atlantische raad steun geven aan elke formule die de opbouw van de West-Eiiropese defensie zou kunnen bespoedigen en zou kunnen bijdragen tot volledige overeenstemming over de opneming van Duitse eenheden in het Atlantisch defensiefront. De Benelux landen zullen ter conferentie een gemeen schappelijke politiek volgen. Krachtproef „Minister Acheson zal op de conferentie te Brussel met zijn Britse en Frajnse col lega's spreken over de Westelijke Strategie in Azië en over de Europese herbewape ning", meldt de diplomatieke iriedewerker van de „New York Times", James Reston. Achesons voornaamste taak: op de con ferentie te Brussel is het overtuigen van zijn collega's dat de staten-leden vaii het Atlantisch pact, zowel in hiun eigen als in het algemeen belang, onverwijld tot een gedeeltelijke mobilisatie moeten overgaan, opdat de nodige kracht sv^at achter het bondgenootschap der Westelijke landen, zegt Reston. „De V.S. dringen er thans bij de West- Europese staten op aan om juist die poli tieke en diplomatieke stappen te doen, speciaal met betrekking tc't West-Duits land, waaromtrent de Sovjet-Russische re gering heeft verklaard ze ,;niet le zullen dulden". Daarom beschouwt 'men te Wash ington de conferentie te Bvussel als een krachtproef zowel voor de Russische als voor de West-Europese buitenlandse poli tiek". HET WEER AFGEBEELD I8DFCI950 1 UUR MfST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN R ONWEER .'PrEyPEnATUUR- -:OÖ5 ïSOBAAB SELANGSA* s£-:=S^A^. GE8l£C CENTaü: - SCHEIOiNGSLIJN-FBON-.T'JSSEN LUCHT VAN VELSCHILLENDE HESKOMST STAND VAN 0)T TEKEN GEEFT OE WINDRICHTING AAN- lEOEBEWfLE DWAPSS,Ta£EMS EEN W)ND- SNELHEIQ VAN Vijg METER pep SECONDE Dc depressie die Vrijdag over ons land trok. was gisteravond de Belgische kust genaderd, hetgeen in het midden en Zui den van ons land sneeuw bracht. Hedenochtend troffen we de slinkende depressie aan boven België. Bij IJsland bevindt zich een depressie, waarvan het koudefront zich vrij snel naar Europa verplaatst. Weerbericht VORST Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk op de meeste plaat sen weinig bewolking, later half tot zwaar bewolkt met in de Wes telijke helft van het land plaatse lijk enige sneeuw of regen. Aan vankelijk zwakke tot matige, later matige tot vrij krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. Vannacht lichte tot matige vorst, morgen overdag lichte vorst tot tempera turen om bet vriespunt. 19 December Zon op 8.45 uur, onder 16.29 uur Maan op 13.27 uur, onder 3.48 uur Hoog en laag water te IJmuiden Maandag 18 December Hoog water: 11.12 en 23.46 uur. Laag water: 6.30 en 18-57 uur. Dinsdag 19 December Hoog water: 12.14 uur. Laag water: 7.37 en 20.01 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1