c r~ v.. Bloembollen export bezorgde het vak in 1950 een bijzonder jaar Jioliano iittlaai De radip geeft Dinsdag Zandvoorts culturele kring ,/t Helm' treedt in de openbaarheid AUSTRALIË PANDA EN DE MEESTER-BEDIENDE J Wereldnieuws Maandag 18 December 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Planten werd zeer bemoeilijkt door het buitengewoon natte weer „Geconstateerd mag worden, dat men ïn het bloembollenvak op een bijzonder jaar mag terugzien. De export, die het vak in het kalenderjaar tot een waarde van hon derd millioen gulden hoopte op te voeren, heeft niet alleen deze mijlpaal bereikt, doch zelfs overschreden, terwijl het totaal ge- wichtcijfer van de export met 5000 ton om hoog liep. Voor het eerst na vele jaren is er geen surplus, is er een einde gekomen aan de vernietiging van de goede en dure pro ducten door deze tot veevoeder te ver malen en voor het eerst na vele jaren is de zware druk, die de surpluskortingen op de vele kwekers legden,van dezen afgenomen." Dit deelde j h r. d r. O. F. A. H. v a n Nispen tot Pan n er den vanmiddag in de vergadering te Haarlem van de Al gemene Vereniging van Bloembollencul tuur in zijn openingsrede mede. „Het is jammer, dat daarop de laatste maanden door het buitengewoon natte weer nog een schaduw is geworpen. Het planten is ern stig bemoeilijkt en hier en daar is reeds thans waterschade geconstateerd aan te velde staande bollen", voegde spreker er aan toe. „Een uitkomst in de nood" Bij de zeer gunstige resultaten van het afgelopen jaar dient echter ook te worden bedacht dat de uitkomst, die 1950 heeft ge bracht, was: een uitkomst in de nood! Reeds talrijke jaren achtereen hebben met name de kleinere kwekers geleefd op of onder de grens van het bestaansminimum, om nog niet te spreken van de achterstand, die in talrijke bedrijfjes was ontstaan op het ge bied van de aanschaffing en het onderhoud der bedrijfsmiddelen. Voor de exporteurs van bloembollen zijn de bedrijfsuitkomsten over 1950 minder gunstig geweest; zeker veel minder gunstig dan in sommige voorafgaande jaren." Het jaar 1950 heeft nog weer eens duide lijk aangetoond hoe de goede gang van zaken in het vak, dus zeer zeker die voor de kwekers, op de allereerste plaats af hangt van het verloop van de export. Daar om is het goed, aldus spreker, dat hier openlijk waardering wordt uitgesproken voor de onverflauwde energie, waarmede ADVERTENTIE DAAR NIET hetj lekkerste middel t&gen verkoudheid 30 cent i per 100 gram HILVERSUM T(i, 402 M. 7.00 Nieuws-. 7.15 Morgengebed. 7.30 Slui ting. 9.00 Niefuws. 9.10 Platen. 9.35 Licht baken. 10.00 V'oor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio, j 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. ?i2.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht:. 12.33 Pianoduo. 12.55 Zonne wijzer. 13.0tö Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Metropole-t orkest. 14.00 Zang en piano. 14.25 Platen. 15.r05 a Capellakoor. 15.30 Ziekenlof. 16.00 Voos- zieken. 16.30 Sluiting. 18.00 Platen. 18.25 Li<Jhte muziek. 18.48 Sport, Dit is leven, en voof" de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.15 Actua liteiten 19.23 Internationale sterrenparade. 19.52 Pi&jlïtiek-O'verzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-scahaakwedstrijd Noorwegen—Neder land. 2Qg.06 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.1r-2 Maastrichts Stedelijk Orkest. 21.35 ActaulijKeiten. 21.45 BI aasensemble. 22.15 Ge- variee rde muziek. 22.35 Klankbeeld. 22.45 Avdndlgebed. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Platen. HILV ERSUM II. 298 IVL 7.0C, Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.00 vNïeuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 10 ?4ü Van vrouw tot vrouw. 10.35 Platen. ic'6.50 Voor kleuters. 11.00 Piano. 11.30 Voor .""zieken 12.00 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 i Voor het platteland. 12.40 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.20 Financieel weekoverzicht. 13.30 Dansmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 15.45 Onze Amerikaanse buren. 16.00 Platen. 16.10 Kinderkoor. 16.30 Sluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Concert. 19.10 Paris vous parle. 19,15 Platen. 19.50 Repor tage. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-schaakwed strijd Nederland—Noorwegen. 20.06 Actuali teiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Causerie. 21.20 De antwoordman. 21.35 Platen. 22 00 Causerie. 22.15 Piano. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15—24,00 Platen. BRUSSEL, 12.00 Platen. 12,30 Weerberichten. 12.32 Gevarieerde muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Koor 13.30 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Cello. 16.00 Omroeporkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Kroniek. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang. 19.50 Voordracht. 20.00 Hoorspel. 21.20 Omroeporkest. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.4524.00 Platen. de exporteurs de producten in het buiten land verkopen, alle moeite en zorgen daar aan verbonden ten spijt, en met name is het verheugend, dat naast het bedrag van hon derd millioen, ook een redelijke vooruit gang in aantallen kilogrammen mag wor den vermeld. De wel wat eenzijde uitkomsten der be drijven in een tiental afgelopen jaren heb ben ongetwijfeld de ongelukkige tegenstel lingen tussen kweker en exporteur te scherp aangeslepen. Dat voor een deel hun belangen anders liggen behoeft geen be toog en het zou onjuist zijn daarvoor geen oog te hebben. Onjuist zou het echter ook zijn geen oog te hebben voor het feit, dat het wegwerken der producten naar het bui tenland voor beide groepen van het hoogste belang moet worden geacht. Goede, maar anderzijds ook redelijke prijzen in ds bin nenlandse handel lijken spreker dan ook het meest geschikt om zowel voor kweker als exporteur de afzet bevredigend te doen verlopen. Voorts besprak de voorzitter de vraag stukken waarmee het hoofdbestuur zich de laatste tijd heeft bezig gehouden, zoals de plannen tot het verbouwen van het Kre- lagehuis, de voorbereiding van de Flora 1953, het toewijzen van teeltrecht aan ge- demobiliseerden, de moeilijkheden onder vonden met liftinstallaties in bloembollen- schuren, tengevolge van het in werking treden van het Landbouwveiligheidsbesluit, de verzilting van de bodem en het onttrek ken van waardevolle cultuurgrond. De voorzitter wijdde enige woorden aan de verscheidene vakgenoten die in de loop van dit jaar zijn overleden, namelijk J. Stelling (Enkhuizen), Engelbert Öostdam (Noordwijkerhout), J. M. C. Hoog (Haar lem), B. Ruys (Dedemsvaart), P. I. van der Ploeg (Heemskerk), W. Roozen (Haar lem), J. Spaargaren (Aalsmeer), H. Carlee (Heemstede), J. I-I. Angevaare en J. Val- kering (Limmen). Ook buiten de piekuren zuinig met stroom Lichtreclames en buitenverlichting verboden; straatverlichting wordt beperkt 's-GRAVENHAGE, 18 Dec. De sterk gestegen vraag op de internationale kolen- markt als gevolg van toenemende industrië le bedrijvigheid maakt het moeilijk met zekerheid de omvang van de import van de kolensoorl nootjes IV en V vast te stellen. Daar de electrïcïtèilscentrales voor circa 75 percent op deze kdlensoort zijn aange wezen, is hel noodzakelijk gebleken met het gebruik van de thans nog beschikbare voor raad voorzichtigheid te betrachten. De minister van Economische Zaken heeft besloten maatregelen te treffen om het verbruik van electriciteit ook buiten de piekuren te beperken. De minister heeft een beschikking uitge vaardigd, waarbij het met ingang van Dins dag 19 December verboden wordt electrici teit te gebruiken voor lichtreclames eh voor buitenverlichting, die hoofdzakelijk voor reclamedoeleinden wordt gebruikt. Het electriciteitsver'oruikvoor straatverlich ting moet worden beperkt tot 80 percent van het normale verbruik in de overeen komstige periode van het vorige jaar. De regering doet voorts een dringend be roep op de bevolking, zich ook buiten de piekuren vrijwillig beperkingen bij het electriciteitsverbruik op te leggen. Indien in de gezinnen én bïi het bedrijfsleven aan deze oproep terstond gevolg wordt gegeven, zal het weder instellen van een electrici- teitsdistributie kunnen worden voorkomen. De regering hoopt dat de moeilijkheden bij de kolenvoorziening der eleetriciteits- centrales van tijdelijke aard zullen zijn. De moeilijkheden ten opzichte van de voorzie ning met nootjes IV en V veroorzaken geen stagnatie bij de huisbrandvoorziening. Aantal electrische treinen buiten dienst Zondag moesten door instuïving van ■sneeuw in de motoren vele eiectrische treinstellen buiten dienst gesteid worden. Doordat men gedurende de nacht in de revisieloodsen met dubbele ploegen heeft gewerkt was hedenochtend bij het begin van de dienst de achterstand aanzienlijk ingelopen, doch niet geheel. Hierdoor reden hedenmorgen vele electrische treinen in kleinere formatie dan normaal. Ook importsigaretten worden veel duurder Verwacht wordt dat de prijs van de import-sigaretten sterk zal stijgen. De prijs van een doosje geïmporteerde siga retten, die bijvoorbeeld thans 1,50 be draagt, zal waarschijnlijk tot 1,90 a 2 worden verhoogd. Het totale verbruik van sigaretten in de eerste tien maanden van dit jaar bedroeg 6977 millioen stuks. Daarbij waren 465.8 millioen geïmporteerde sigaretten, hetgeen 6,6 procent van het totaal uitmaakt. In de vooroorlogse jaren maakte het aandeel van de import-sigaretten ongeveer 11 pro cent uit van het totale verbruik. De fabrikanten moeten na 1 December 6 procent inplaats van 3 procent omzet belasting betalen op sigaretten met een prijs van meer dan 90 ct. per 20 stuks. Op impoi-t-sigaretten zal de verhoging van de prijs groter zijn, daar de impor teurs in plaats van de tot nu toe ver schuldigde omzetbelasting van Y procent thans twaalf keer zoveel moeten voldoen aan omzetbelasting,- namelijk eveneens 6 procent. Om een erfenis van 160 millioen In 1776 overleed te Wenen de hofschoen- maker Thiery, die een vermogen van 50 millioen kronen naliet. Dit bedrag werd gedeponeerd op een bank te Venetië. Velen maken aanspraak op deze erfenis. Ook in Nederland wonen mensen die menen recht te hebben op de nalatenschap van Thiery. Jaren geleden hebben deze Nederlanders een vereniging opgericht „ter behartiging van de belangen van de familie Thiery". Daar de statuten verouderd waren is een nieuwe vereniging opgericht. De tegenwoordige waarde van de erfenis wordt op 160 millioen gulden geschat. Het bestuur zal maandelijks „De Gids der Thiery's" uitgeven om de leden der vereniging van de gang van zaken op de hoogte te houden. Partijraad der K.V.P. te Utrecht bijeen Rede van W. 3. Andrlessen Te Utrecht is Zaterdag een buitengewone partijraadsvergadering van de Katholieke Volkspartij gehouden. In deze vergadering heeft de voorzitter der K.V.P., de heer W. J. Andriessen.. een rede uitgesproken, waar in hij eraan herinnerde,, dat bijna vijf jaar geleden, op 22 December 1945, de Katho lieke Volkspartij is opgericht door de aan vaarding van een resolutie in de partij raadsvergadering der R.K. Staatspartij. Uit de eensgezinde aanvaarding van deze resolutie bleek duidelijk, dat men de staat kundige formatie der Nederlandse katho lieken ook na de oorlog bewust en welover wogen wilde, zei de heer Andriessen. Naar zijn mening behoefde dat niemand te ver wonderen, omdat de katholieke levensbe schouwing zich over het hele levensgebied uitstrekt. Een politieke groepering van katholie ken als zodanig is een eis van katholieke 1 even sbeschou wing. De partij heeft haar verantwoordelijk heid ten volle gedragen en zij heeft niet na gelaten haar aandeel te leveren in de vaak moeilijke beslissingen, welke genomen moesten worden. Tezamen met anderen is zij de moeizame weg van het herstel ge gaan. De heer Andriessen betoogde, dat het welzijn van het land 'en het volk alleen steeds liet criterium voor haar gédragslijn is geweest. Vervolgens stelde de heer Andriessen de vraag of de structuur van de partij wijzi ging behoeft. Hij verklaarde, dat er geen aanleiding is om van het element „volks partij" ook maar op enigerlei wijze afstand te doen. Zij heeft zijns inziens bewezen deze naam met ere te kunnen dragen; prin cipieel en fundamenteel kan gehandhaafd worden wat in 1945 is opgezet. Het pro gressieve karakter van de partij moet even eens worden bewaard. In tegenstelling tot anderen, zo zei spreker, eisen wij het mo nopolie daarvoor niet op. Komende tot een bespreking der verhou ding tot andere partijen, zei de heer An driessen, dat de K.V.P. in de Nederlandse staatkundige verhoudingen een eigen plaats inneemt. Beginsel- en programmapartij zijnde, vaart zij op een eigen koers, zonder zich daardoor in een isolement te willen verstikken. Haar politiek is gericht op de behartiging van 's lands belang en Zij is in beginsel steeds bereid daarvoor samen werking met die partijen te zoeken en te aanvaarden, welke met inachtneming van haar programma met haar deze belangen willen dienen. Dit houdt in dat zij niet gebonden is aan een bepaalde samenwerking, al zullen de verhoudingen ertoe kunnen leiden, dat deze samenwerking in bepaalde richtingen ge zocht wordt. De beslissende vraag is. daarbij steeds wat 's lands welzijn eist. In de Nederlandse staankundige verhoudingen is het vinden van dat antwoord dikwijls gecompliceer der dan in andere landen, wat nog niet be tekent dat daardoor minder stabiele staat kundige verhoudingen aanwezig zijn dan elders. Het moet naar sprekers mening ernstig worden betwijfeld dat de politieke verhou dingen door een partijvorming op confes sionele grondslag verstarren. Tenslotte merkte de heer Andriessen op, dat de komende jaren jaren van grote ver antwoordelijkheden en van zware inspan ning zullen-zijn.-Het zal er ook om gaan nieuwe zich baanbrekende of -in aanleg aanwezig zijnde ontwikkelingen gestalte Je geven in fundamenteel gewijzigde vórmen. Deze zullen zowel nationaal als internatio naal ontstaan. ADVERTENTIE I IAMSHUID HANDSCHOENEN Alle margarine moet gevitamineerd zijn Met ingang van 17 December is het mar garinefabrikanten verboden margarine voor binnenlands gebruik af te leveren, welke niet tenminste 20 internationale eenheden vitamine a per gram bevat. Met dit besluit beoogt het Bedrijfschap voor Margarine, Vetten en Oliën een eind te maken aan de mogelijkheid van mislei ding van het publiek. Het verplichte op schrift tot vermelding van het vitamine gehalte blijkt daarvoor niet voldoende te zijn. Binnenkort zal er dus uitsluitend ge vitamineerde margarine in de handel zijn. Daar tengevolge van de concurrentie ge vitamineerde margarine reéds vérkocht wordt tegen de eerst voor ongevitamineer- de margarine geldende prijs behoeft deze maatregel geen invloed op de prijs der margarine te hebben, zo deelt het mini sterie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening mede. In tegenwoordigheid van een groot aan tal genodigden, waaronder de burgemeester van Zandvoori met zijn echtgenote opende de cul turele kring ,,'t Helm" Zaterdagmiddag in de bovenzaal van café-restaurant „Espla nade" zijn eerste ledententoonstelling. De voorzitter, mr. A. Merens, memo reerde in zijn openingswoord, dat de vlag van 't gebouw wapperde, omdat „de fami lie 't Hem" voor het eerst werkelijk feest kan vieren, omdat zij thans haar nieuwe woning heeft kunnen betrekken. Bij een familie behoort nu eenmaal een vader, en deze Helm-familievader is zeker de heer Jac. Bonset. Dat ,,'t Helm" ter ge legenheid van diens gouden jubileum niet in het openbaar aan de huldiging deelnam, kwam omdat men eerst een iets van zich wilde laten horen en niet als eerste daad van een nog jonge vereniging een deelne ming aan een openbare huldiging wilde stellen. Dit nam echter niet weg dat ,,'t Helm" ten volle met de jubilaris heeft mee geleefd, ten bewijze waarvan spreker de heer Bonset een drietal door het lid Wim Sluys ingebonden boekwerken aanbood, welke de verzamelde uitgaven van de com ponist bevatten. Mr. Merens vervolgde hierna zijn ope ningsrede en zei, dat er reeds vele jaren door zéér velen geploeterd is, om te trach ten het culturele leven in Zandvoort sa men te bundelen, pogingen die meestal een teleurstelling worden. Spreker bracht dank aan allen, die voorbereidend werk hebben verricht, in het bijzonder aan Zand voorts burgemeester. Mr. H. M. van Fenema zei in een kern achtig betoog, dat geen betere naam denk baar is dan ,,'t Helm"! De" helmplant im mers heeft drie zéér bijzondere eigenschap pen, welke ook noodzakelijk zijn voor het bestaan van deze culturele kring. Dat deze kring tot nu toe nog niet veel van zich liet horen is te begrijpen. Het is in deze materialistische tijd uiterst moeilijk, op cultureel gebied iets tot stand te brengen. Niettegenstaande het aanvankelijk aan be langstelling, aan geld en aan een goed mil- lieu ontbrak, heeft spreker vertrouwen in deze kring. De poging om in Zandvoort een culturele kring op te richten geschiedt onder gunstige vooruitzichten. De tien met werk vertegen woordigde leden van deze vereniging zijn ten dele vakmensen, ten dele amateurs. We misten B. F. Groeneveld en A. de Boer, twee bekende Zandvoorters. Van P. Swildens leek ons de grote gouache „Figuur met vogel" zéér geslaagd. Het beige, zwart, grijs en wit is er met élan opgezet, in een fresco-stijl. Het geheel doet even aan Campigli denken. De con touren hebben een elastische, gespannen kracht en zijn fraai opgebouwd in de rich ting van de vogel die de bijna Italiaanse jonge vrouw voorzichtig in haar handen omhoog houdt. Met rechtopstaande cvalen doorweven vitrage hangt achter deze vrou wenfiguur vóór het open raam en vult alle lëegten die dit enorme oppervlak anders zou hebben kunnen vertonen. Het is te be grijpen dat Swildens een opdracht kreeg om (in Tanger) een hotel inwendig te de coreren. Van Wim Steyn vindt men hier drie portretten: twee mannen en een vrouw. Vooral de vrouwenfiguur boeide ons. Op weldoordachte manier werd hier de expressie in het gelaat geconcentreerd. De eenvoudige tricot doet niet meer dan de rondheid en het gewicht van het lichaam voelen. Dan glijdt de blik naar het gezicht en treft ons de dromerige blik der ogen. Ook het kleine mannenportret is gevoelig van expressie .en- verzorgd van kleur. Als derde exposant imponeerde ons Pieter Giltay. Zijn .„Stadsgezicht", de nachtelijke en van mensen verlaten „Place St. Germain des Prés" is teer van visie. Zijn „Duin" is een brok aarde dat met elementaire kracht omhoog steekt. Als tekening is het bijna niets en toch alles. Mevrouw B. Sturm- van den Bergh is beeldhouwster: haar posthuum portret van Monnickendam is een prachtig staal van karakteruitbeelding. Van Wim Sluys is „Vliegdennen" (bomen waarvan de onderste takken zijn wegge waaid) rijk van kleur en doorzichtigheid. Zijn „Stilleven" is goed gecomponeerd, maar de uitwerking kon rijker zijn. De „Clown" van Gerrit de Vries is imposant. De rechtse doorkijk naar een circusruimte Heffing op de uitvoer van kaas vastgesteld De voorzitter van het Bedrijfschap voor Zuivel heeft in het verloop van de groot- handelsprijzen voor kaas aanleiding ge vonden een heffing van 2 cent per kilo gram vast te stellen voor kaas, welke op of na 16 December wordt uitgevoerd. Uit gevoerde kaas, welke geproduceerd is vóór 2 December en kaas, bestemd voor de Ver enigde Staten van Amerika, Canada, België of Luxemburg, wordt niet belast met deze bijzondere uitvoerheffing, welke ten doel heeft het binnenlandse prijspeil voor kaas te beheersen. doet aan Maks denken. Zijn „Appels", fraai gepenseeld, zouden de goedkeuring van Cézarine hebben verworven. Zeer goed is het zelfportret De kleine maquette voor een grafmonu ment „Amor en Psyche" van de beeldhou- werd A. de Brouwer heeft een Rodin-ach- tige natuurlijkheid. Het is in alle onder delen prachtig geconcentreerd op de om hoog wijzende vinger van Amor. Deze beeldhouwer schildert óók: mooi van kleur is zijn zogenaamde kop van „Zeus". C. Leenman zou er goed aan doen het aardige potje dat rechts op zijn stilleven „Mag nolia" staat, weer weg te nemen. Van J. Praag (reeds vroeger werd diens Haarlem se tentoonstelling door ons besproken) een klein Parijs' straattafereeltje, geestig en zonder pretentie. Zijn „Kaïn" lijkt te veel op de acteurskoppen van de Japanner Sharaku, met hun dichtgeknepen kraal oogjes, effen gezichten en soms weelderige haardos. Ook bij diens navolger Toyokuni lean men ze vinden. Van B. Bijnen een landschap met dennen, dat door zijn bru tale frisheid verrast. De expositie duui't tot 26 December. H. SCHMIDT DEGENER. ADVERTENTIE Het Jand van vele mogelijkheden Door onze landgenoot J. J. v. d. LAAN te Sydney, is dit fraai ge- illustreerde boek geschreven. Uit dit prachtige boek leert ge dit land kennen. - Het kost gebonden ƒ6.90 en alle boekverkopers hebben het voorhanden. Gouden jubileum van „De Amsterdamse Pers" Voorzitter 3. van den Bergh geridderd De vereniging „De Amsterdamse Pers' heeft Zaterdag haar gouden jubileum ge vierd. De avond tevoren hadden B. en W. van Amsterdam tijdens een ontvangst in het Stedelijk Museum de jubilerende orga nisatie de zilveren medaille van de stad Amsterdam aangeboden. Zaterdagmiddag, tijdens een herdenkingsbijeenkomst in het Victoriahötel, heeft de ere-voorzitter, de heer D. Kouwenaar. een overzicht gegeven van het ontstaan en de groei der vereni ging en haar positie ïn het maatschappelijk leven van de hoofdstad besproken. De staatssecretaris van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. J. M. L. Th. Cals, die vervolgens het woord voerde, zeïde door een bezoek aan de tentoonstelling „Het dagblad door de eeuwen" ïn het Waaggebouw te Am sterdam nog sterker overtuigd te zijn van de betekenis der journalistiek voor de be vordering van onze cultuur. Hij noemde de taak der pers een integrerend en on vervangbaar onderdeel van ons democra tisch bestel, waar tegenover de overheid niet onverschillig, kan staan, Mr. Cals noemde de voorzitter der „Amsterdamse Pers, de heer J. J. F. van den Bergh, een voorbeeld-voor-zijn collega's- en- een.si.eraa.cl voor de stand der journalistiek. Uit dien hoofde verheugde het hem „als primeur" te kunnen melden, dat het de Koningin had behaagd de heer Van den Bergh té be noemen tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Mr. M. Rooy, voorzitter der Federatie van Nederlandse Journalisten, wenste de heer Van den Bergh geluk met-zijn benoe ming, waai-in hij. een eerbetoon zag aan de gehele journalistiek van de stad, die hij wilde betitelen als „de journalistieke hoofdstad van Nederland, waarvan de „A. P." het gemeentebestuur vormt." Vertegenwoordigers van zusterafdelin- gen boden geschenken aan die kenmerkend waren voor bepaalde streken en steden, zoals Haagse Hopjes, Zeeuwse Babbelaars, Utrechtse Sprits en Haarlemmer Halletjes. Voorzitter Van den Bergh dankte voor de hem verleende onderscheiding, die hij be schouwde als een waardering van het werk der Amsterdamse journalisten. Hij sloot daarop de bijeenkomst Op de daama volgende receptie kwamen zeer velen het bestuur hun gelukwensen aanbieden. Onder hen bevonden zich de burgemeester der hoofdstad, mr. A. J. d'Ailly en enige wethouders. Met een feestavond is de jubileumviering besloten. Truman vroeg 1,834 milliard voor voorraadvorming WASHINGTON. (Reuter). Nader wordt gemeld, dat,president Truman het Congres Vrijdag om 1.834.911.000 dollar heeft ge vraagd voor strategische en belangrijke andere materialen, die schaars zijn. In totaal is in het huidige begrotings jaar voor dit doel reeds 2.923.911.000 dol lar gevraagd. 25. Panda en Jolliepop renden naar bin nen en sloten de voordeur achter zich, en ze waren daarmee nog maar nét op tijd! De geniale kunstenaars en de begaafde geleerden waren nu, zowel door het lange wachten als door hun vergeefse ren naar het kranten-gebouw, tot het Uiterste op gezweept, en wierpen zich in menigten bonzend en dreunend legen de deur aan. „Wa-wa-ioa-xoat moet ik doen?" stotterde Pandadoch Jolliepop was niet te ver murwen tot ook maar de geringste mede werking. Hel spijt mij u er opmerkzaam op te moeten maken, mijnheereh Panda", sprak hij, „dat ik zojuist mijn ontslag genomen heb. Aan deze gang van zaken ontleen ik, naar het mij voorkomt, het recht om mij door de achterdeur ie verwijderen alvorens zich, dank zij ons onbesuisd optreden, nieuioe voorbeelden van groof smaakbederf ontlasten over dit ongelukkig huis, waarmee ik vanaf heden iedere verbintenis loochen!" Dat was een heel lange toespraak, die Panda niet goed begreep, hiaar het. kiuam hierop neer, dat Jolliepop zich met grote schreden ver wijderde op weg naar de achterdeur, waardoor hij stilletjes meende weg te kunnen komen. Dat alles nam natuur lijk tijd in beslag, en in die tijd werd het bonzen en bonken tegen de voordeur steeds indringender. „Wij willen aangemoedigd worden!" riepen zij. „Wij luillen Panda! Wij willen geld!" „Tjahmivat moet ik doen.dacht Panda zenuwach tig, terwijl hij nu alleen achter die la waaiige deur stond. „Als ik ze niet binnen laat breken ze wel door de deur.maar als ze eenmaal binnen zijn, wat dan? Jam mer van Jolliepop, die had vast loei een deftige manier geioeten om. al die begaafde lieden aan te moedigen op een deftige manier....". Terwijl hij zo stond tc den ken had hij. de klink van de deur al be wogen, en de deur barstte natuurlijk onmiddellijk open,terwijl uit vele kelen geroepen werd: „Waar is nu die aanmoe diging?" Verhoor. Tien leiders van de pro-comrr, nistische Perzische Toedeh-partij, sinds de aanslag op de Sjah, twee ji geleden, in de gevangenis te Tehet zaten opgesloten, zijn Vrijdagavo daaruit ontvoerd. Een vrachtauto van hel leger met vi geüniformeerde soldaten en twee of eieren verschenen aan de gevahgei om de gevangenen „voor een verhoc te halen. Sindsdien is niets meer <v hen vernomen. Vertrek. De leider der Italiaanse Comm nistische partij, Palmiro Togliatti, d zoals gemeld, in de Sovjet-Unie e rustkuur zal doormaken, is Zondag, gezeld door de Italiaanse communis sche vrouwelijke afgevaardigde Leon de Jotti en zijn aangenomen achtjari dochtertje, per trein uit Rome n< Warschau vertrokken. Alarm. Arthur Wallander, hoofd van luchtbescherming van de stad Ni York, heeft plannen bekend gema; voor de onmiddellijke instelling van e groot luchtalarmstelsel in de stad. Op 1.631 belangrijke punten zoals set len, ziekenhuizen, radio- en televis stations zullen luchtalarminstallat worden aangebracht, die met de polit bureaux in verbinding staan. Op c noodsignaal van het leger drukt politie op-een knop, waardoor de alari installaties overal tegelijk in werki worden gesteld. Achtervolging. Bij een schietpartij in straten van Bologna als gevolg van e achtervolging van twee gangsters, daags te voren te Rome een bank ha den overvallen, werden vijf person gedood en talrijke andere gewond. Onder de doden zijn een agent, één gangsters en een voorbijganger. De vi de is een der vier aanranders, die in e bioscoop te Bologna zelfmoord heeft pleegd. De pers w-ijdt in heftige bewoording uit over dit bloedige incident en eist de doodstraf, die in de nieuwe grondv -werd afgeschaft, weder zal worden gevoerd, om dergelijke praclijken te b teugelen. Zuivering. „Neues Deutschland': partij-orgaan van de, onder comni nistische leiding staande Duitse soci listische eenheidspartij, heeft bijzo derheden gepubliceerd over een voi genomen onderzoek naar de antec denten der S.E.D.-leden op ideologii gebied. Tussen 15 Januari en 30 Ji 1951 zullen 1.700,000 leden der par op hun ideologische zuiverheid word beproefd. Het doel is van de S.E „een nieuwe partij" te maken. West-Berlijnse politici zijn van meni dat de voorgenomen zuivering ten d( heeft alle „burgerlijke elementen" de S.E.D. te stoten. Zij wijzen er dat nog niet de helft van het leden met handenarbeid zijn brood verdie Arrestatie. De correspondent van „Times" te Hongkong schrijft, dat vi gens betrouwbare berichten in geh China arrestaties zijn verricht. Er v; ren strenge veiligheidsmaatregelen nomen, waarschijnlijk om opstanden voorkomen, terwijl de hoofdmacht v de, Chinese legers in Korea Mandsj.oerije is, aldus de corresponds De meeste gearresteerden zijn naar g mgld yoprmalige leden .v.an, de.Kw - mihtang, va tv de democratische .soci iistische partij of van de jëugd'partij, Neergestort. Een lijnvliegtuig, .inet 28 'V nezolaanse studenten aan boord, is de bergen nabij Valera, in Zuid-Wei Venezuela, neergestort. Uit. Vale wordt gemeld dat er enige overleve den zijn. Reddingsploegen zijn. in alle ijl naar het toneel van de ramp ve trokken. Uitbarsting. Na een week van betrekli lijke rust heeft zich Zondag een nie we hevige uitbarsting van de Et voorgedaan. Duizenden tonnen la stroomden langs de Noord-Oost-zij van de vulcaan naar beneden. Eén to dreigt de weg tussen de dorpen Milo Rinazzo, die twee weken geleden oi ruimd werden, af te snijden, doch v< gens plaatselijke autoriteiten is er het ogenblik geen gevaar voor de dorpen. Oudste inwoner van Nederlan wordt 104 jaar De oudste inwoner van Nederland, heer J. Neiling te Drouwenermond Borger in Drente, wordt Donderdag II jaar. Incident in Bandoeng kost doden Een geschil over het betreden van ei voe.tbalterrein te Bandoeng aan de gre Postweg, had een incident tengevolge, d volgens de .eerste officiële opgave 5 dodi en vele gewonden en volgens een lat 'niet officieel bericht een dozijn dodi heeft geëist. Onder de doden zijn luitena :V.an der Loos van de Koninklijke Lam macht en de voetballers Rocjue van „Joi Ambon" en De Bies van „Sidolig". H incident begon toen een wedstrijd tussi ,Jong Ambon" en „Sidolig" juist 5 mini ten aan- de gang was. België toont zijn dankbaarhei jegens inwoners van Willemsfc Voor hulpverlening bij c ramp met de „Rhenus" in Mei 1940 De Belgische ambassadeur in Nederlan de heer E. Graeffe, heeft Zalerdagrhidd aan de burgemeester van Willemstad, heer C. A. van der Hooft, een cheque v; honderdduizend Belgische francs aangeb den namens de Belgische regering, als b öxage voor het herstel vr.n de in de zora door een windhoos te Willemstad gerichte schade. Voorts heeft hij negental onderscheidingen uitgereikt blijk van dank voor de op 30 Mei 1940 aa Belgische militairen verleende hulp. Op 30 Mei 1940 werden 1400' Belgisc! krijgsgevangenen met de Rijnaak „Rhen 127" door de Duitsers weggevoerd. De bo voer in het Hollands Diep op een mijn i zonk. Men slaagde er in Willemstad in 4 drenkelingen aan land te brengen, waa van er 160 zijn overleden. Achthonde militairen werden op andere wijze gere tweehondei-dwerden vermist. In "Willen stad en Breda is véél voor de geredi militairen gedaan. Het Nederlandse vrachtschip „KonhiL haven" dat. zich tengevolge van' stormwe in moeilijkheden heeft bevonden, is Zate dagmiddag door de Franse sleepboot ,.Ii placable" de haven van Brest binne gebracht. De „Koningshaven" helde ov naar bakboord.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2