RADIO c KAASENSROOO Amsterdamse Beurs -Clowntje Riek pr Kort en Bondig h Maandag 18 December 1950 Haarlem? Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 45e Kerstverlichting en versiering in Cronjéstraat en Julianapark De weersomstandigheden waren Vrijdag en Zaterdag voor het bestuur van de Ge neraal Cronjéstraat- en Julianaparkvereni- ging te ongunstig om de Kerstversiering op tijd klaar te krijgen. Zaterdagavond om zes uur was men echter in zoverre met de werkzaamheden gereed, dat de verlichting aangestoken kon worden. In de winkel van een der bestuursleden kwamen enkele ge nodigden bijeen, onder wie de heer W. F. Happé, wethouder van de bedrijven. De voorzitter der Generaal Cronjéstraat- vereniging, de heer C. J. van Kuijeren, sprak een inleidend woord, waarin hij de acties van de vereniging in herinnering bracht en dank bracht aan allen die daar aan medewerking hebben verleend. De heer W. F. Happé merkte op, dat het buitenland veel werk maakt van de ver lichting der winkels en straten in de don kere dagen omstreeks Kerstmis. Hij ver heugde zich er over, dat in de Generaal Cronjéstraat en het Julianapark het voor beeld gevolgd wordt. Door de huidige stroomvoorziening moet de verlichting be perkt blijven, doch zij is wel voldoende, om de straat een prettig aanzien te geven. Tenslotte ging de heer Happé er toe over de verlichting te ontsteken. Langs de trottoirband zijn masten opgesteld, welke met groen versierd zijn. De versiering en de verlichting trokken grote belangstelling. Dief liep in Haarlem tegen de lamp Oe Haarlemse politie heeft Zaterdagmid dag een 24-jarige chauffeur aangehouden, die er van werd verdacht drie insluiDinger. op zijn geweten te hebben. Dat had hij ook. Hij bekende eerst een gouden herenring. een gouden damesring. een gouden hangertje en een gouden slavenarmband ontvreemd te hebben. En als of dat nog niet genoeg was. stal hij ergens anders een gouden ring, bezet mét diamanten en een gouden damesring. Bü zijn derde insluiping ontvreemdde hij f27,50. Deze diefstallen, waarvan nog geen aangifte is gedaan, werden vermoedelijk begin October gepleegd. VIJFDE VRIJDAGAVOND-CONCERT Het vijfde H.O.V.-concert van serie V zal op Vrijdag 22 December plaats hebben. Onder leiding van Marinus Adam zal wor den uitgevoerd: de Ouverture in g kleine terts van' Bruckner, het Pianoconcert van Schumann en tenslotte de Vijfde Sympho- nie „Uit de nieuwe wereld" van Dvorak Soliste is de pianiste Gesina Popping. ADVERTENTIE Kerst- en Nieuwjaarsklckken met één onzer toestellen. PHILIPS ERRES WALDORP Technisch groot Grote Houtstraat 131 - Smedestraat 7 Telefoon 10271 - 11237 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 16 December 1950 GEHUWD: 16 Dec., H. Rudelsheim en E. A. BEVALLEN van een zoon: 13 Dec., A M. Nanninga. E. Olie—van den Hoogen; 15 Dec., A. van LoenenVeerman. BEVALLEN van een dochter: 13 Dec., A. I Kok—Waterberg; 15 Dec., N. J. Knio—Sle per; T. T. de Graaff—van Gemert; J~. C. E. Kijtenburg—Elfrink; E. Vermeer—Bruins; T. G. C. Kleinhout—Christiaans; M J. G. Polman—Brink; J. Planting—Bultman. OVERLEDEN: 15 Dec., A. M Boomsvan Salen, 87 j„ Zomerkade; S. Bosma. 59 j„ Kle verlaan; A. M. BaasKuneken, 84 j„ Engelsz- straat. Zo ziet de Generaal Cronjéstraat er deze week bij avond uit. Drankbestrijding Weer actie voor Plaatselijke Keuze Op een door het Haarlems Centraal Drankweer Comité, op verzoek van het Provinciaal Werkcomité van de Bond voor Plaatselijke Keuze belegde bijeenkomst, bepleitte de heer F. S. Noordhoff de nood zakelij kheid van een hernieuwde actie, om de wens naar Plaatselijke Keuze te doen herleven waardoor de kiezers medezegging schap krijgen in de beperking of vergro ting van het aantal vergunningen en ver loven. De afdeling Haarlem van de Bond voor Plaatselijke Keuze werd opgericht, waar van het secretariaat voorlopig gevestigd is Pieter de Hooghstraat 28, Heemstede. Het Provinciaal Werkcomité (waarvan de heer Noordhoff voorzitter en de heer Abr. Gerhardt secretaris is) schrijft in een toelichting o.a.: Toegegeven moet worden dat de bepaling van het aantal Drankwetvergunningen voor een gemeente nu niet direct een poli tieke zaak is en dat hierover door leden van eenzelfde politieke groepering zeer verschillend gedacht kan worden. Toe gegeven kan ook worden, dat buitenstaan ders er een onpartijdiger kijk op kunnen hebben. Maar ook moet toegegeven v/or den dat in beide gevallen weinig of niet bekend is hoe de bevolking zelve van de plaats er over denkt. En het is toch van groot belang, te weten weike gevoelens en meningen onder de burgerij leven voor zo'n zaak. Ongewenst zou het zijn dat de burgerij een bindende uitspraak zou kun nen doen. Maar als er een uitspraak kon zijn waardoor de gemeenteraad en andere instanties een zekere aanwijzing zouden krijgen, zou dit toch wel van zeer grote waarde zijn. Haarlems leger des Hesls riep nieuwe commandant welkom toe Het Leger des Heils te Haarlem heeft Zondagavond in een druk bezochte open bare samenkomst de sinds kort aangestelde leiders van het Leger des Heils in Neder land enthousiast verwelkomd! Vol geestdrift werden de strijdliederen gespeeld en gezongen. En op het moment dat Commandant Ejner Carl Thykjaer, een Deen. en zijn echtgenote, commandante Maggie Thykjaer-Larsson, een Zweedse, het podium betraden, stonden de aanwezi gen op om met luid handgeklap aan hun vreugde uiting te geven Vriendelijk lachend nam het reeds grijze echtpaar met zijn desondanks opvallend jonge gezichten de spontane hulde in ontvangst. De bevelhebbend plaatselijke officier majoor Kort sprak een welkomstwoord. De sergeant-majoor van het Haarlemse jeugdcorps, zuster Bruins, sprak de wens uit, dat de nieuwe commandanten voor de jeugd tot grote zegen zullen zijn. Een vijf jarig meisje stapte parmantig met een groot pakket het podium op; in het geheel niet verlegen bood zij de commandante een blik Haarlemmer Halletjes aan. Commandant Thykjaer dankte voor de treffende ontvangst in Haarlem en noemde het Nederlandse volk levendig en harte lijk. „Het Leger des Heils in Nederland heeft zeer moeilijke tijden en donkere er varingen gehad. Wij in het Noorden even eens! Daarom kunnen wij elkaar begrij pen", merkte spreker met nadruk op. Na vrolijke en ernstige jeugdherinne ringen opgediept te hebben, sprak de com mandant de wens uit, dat de jongeren van het Leger des Heils over de gehele wereld mogen voortmarcheren in de voetstappen der pioniers. De commandante getuigde, vol van be moediging en optimisme van haar geloof in die God, die gisteren en heden dezelfde is; die God, die wonderlijke verlossing en vrede kan geven! Tot besluit hield de nieuwe commandant een toespraak over Josua 17, vers 19, 20 en 21. Dooi verstoorde ijsvermaak Dooi, sneeuw en vorst hebben de leden van de Haarlemse gemeente-reiniging een allerminst huiselijk weekend bezorgd. Zaterdagavond moesten zij er op uit om op de drukke punten der stad met zand en zout de strijd tegen de gladheid aan te binden. En ook Zondagavond zaten zij niet stil. Tot drie uur in de nacht doorkruisten zij de stad, om de wegen begaanbaar te maken. Tengevolge van de gladheid slipte Zaterdagavond een personenauto op de Nieuwe Gracht, toen de chauffeur remde voor een bus die uit het Kenaupark kwam. De wagens reden tegen elkaar aan. De voorzijden van beide auto's werden zwaar beschadigd. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. De dooi herschiep de Bloemendaalse wegen Zaterdag in een modderpoel en de plannen van slee-enthousiasten om tijdens het weekend vertier te zoeken op de slee- baan vielen daarmee in duigen. De hoofd wegen werden Zaterdag door de Dienst van Publieke Werken geducht onder han den genomen. De Julianalaan en de Bloe- mendaalseweg in Overveen en Bloemen- daal waren dan ook weldra behoorlijk berijdbaar. Anders was het gesteld met de wegen tussen deze dorpen. Vele wan delaars en fietsers die zich moeizaam van Overveen naar Bloemendaal, of omgekeerd, begaven moesten meermalen halsbrekende toeren verrichten om niet door passerende auto's te worden ondergespat. De dooi van Zaterdag en de daarop vol gende vorst maakten speciaal de wegen der buitenwijken Zondag voor de niet-automo- bilisten bijzonder gevaarlijk. Publieke Werken was Zondagmorgen reeds vroeg in touw om zand te strooien. De busroutes en de hoofdwegen kregen het eerst een flinke beurt. Uit veiligheidsoverwegingen werd het sleeën op de Hoge Duin en Daalseweg ver boden, maar toen het in de loop van de middag begon te sneeuwen, werd de baan tegen vier uur alsnog opengesteld. ADVERTENTIE HARDHOREND Boorapparaten vanaf 175.— THEO v. AMEROMGEN RADIO- EN TELEVISIESPECIALIST Raadhuisstraat 35 - Heemstede - Tel. 29449 In Hamburg had zich aan boord van het s.s. „Averdijk" een 21-jarige Tsjech in een der sloepen verborgen. Gedurende de reis naar Rotterdam heeft hij de kastjes met levensmiddelen opengebroken. In Rotterdam is dé verstekeling ontdekt en door de rivier politie van boord gehaald. 3-3Ned. 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned. Scheepv.Unie H. V, A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel S'.otkoers Vrijdag 96% gl 168 gb 216^ 224 291 113 175% 144 107 96 X 164 171% 172% 38% 46% 42 54 36% 43% ex div. 32 Openings koersen 96»» 164 217 225 290 113% 176 144 106 96 163% 172% 172 37% 48 44 56 36% 44% De Haarlemse Esperantisten De traditie getrouw, hebben de Haar lemse esperantisten weer hun jaarlijkse Zamenhofavond gehouden. De voorzitter van het contact-comité der samenwer kende verenigingen, de heer H. J. Blokker, wekte de leden op om, ondanks de moei lijke tijden waarin wij thans leven, toch te blijven volharden in de strijd voor de wereldvrede, het ideaal waarvoor Zamen- hof het Esperanto heeft samengesteld en waarvoor hij steeds heeft gearbeid. Het was een goede gedachte van het bestuur om deze keer eens niet te laten spreken over Zamenhof zelf, maar de prac- tische waarde van Esperanto te demonstre ren. De heer N. H. Slinger, directeur van het Sportfondsenbad, werd bereid gevon den te spreken over zijn grote reis rondom de wereld met behulp van de groene ster. Op boeiende wijze vertelde hij van zijn ervaringen, vooral van die in de Oosterse landen, zoals Japan, Indochina, Indonesië, Siam. Ook het Midden-Oosten en enkele Europese landen waren in het reisplan op genomen. Spreker accentueerde de grote waarde van het Esperanto. Hij was door het gebruik van die taal in de gelegenheid grondig kennis te maken met het familie leven in de verschillende landen, omdat hij in nauw contact kwam met de bewoners. Ter illustratie vertoonde de heer Slinger een serie mooie lichtbeelden. Voor de Haarlemse Esperantisten was het een niet spoedig te vergeten avond. Feestavond Haarlems Avondlyceum In gebouw Cultura werd Zaterdagavond een culturele- en ontspanningsbijeenkomst gehouden voor de leerlingen van het Haarlems avondlyceum. Vóór de pauze werden enige films vertoond, die door het British Council in Amsterdam beschikbaar waren gesteld en daarna bood een oud leerling, die dit jaar het einddiploma heeft behaald, het bestuur en curatorium dei- school een electrische klok aan, onder dankbetuiging voor hetgeen in het belang der scholieren in de afgelopen jaren was Docenten, leerlingen en administratie- personeel voerden tot slot enige sketches op. Limburgse avond bij Holland-Nautlc In de nieuw ingerichte cantine van de Maatschappij tot Exploitatie van de Scheepswerf en Machinefabriek „Hol land Nautic" werd Zaterdag een ontspanningavond gegeven voor het personeel, die verzorgd werd door de Voorlichtingsdienst van de Staatsmijnen uit Limburg. Het Mannenkwartet „Stem men uit de Mijnstreken" zong enige liede ren, waarvan vooral het sappige Limburgse liedje „Sonja" met daverend applaus werd ontvangen. Verder werden de films „Del vers van het zwarte goud" en „Gas", een in 1947 bekroonde industriefilm vertoond. Tenslotte vertelde de doel verdediger van het. Nederlandse elftal, de heer P. Kraak, nog enige van zijn belevenissen op het groene tapijt. Het levendige contact dat bovengenoemde Maatschappij met de Staatsmijnen onderhoudt werd door deze bijzonder geslaagde avond nog versterkt. ADVERTENTIE RECTIFICATIE In de advertentie van Chin. Ind. Rest. Hongkong van Zaterdag j.l. staat abusievelijk vermeld Uw bestellingen worden keurig thuisbezorgd. HAARLEM, Smedestraat 21, Telefoon 21375 Voor de kinderen 'ts Ja, zo was het.de draad was kapot en de ballon was de lucht in gegaan. En in het schuitje zaten Rick en Bunkie! Er was opeens 'n grote beroering op de feestwêide. De Kabouters renden verschrikt door elkaar en wezen jammerend naar de ballon, die nu hoog boven de bomen zweefde en snel uit het oog verdween. Wat zou er nu met die arme jongens gebeuren? Ook Pilon was radeloos. Hij hield ve'el van z'n jonge, vrolijke gasten.... zou hij ze ooit nog terugzien? Zouden ze niet verongelukken? En waar zouden ze terechtkomen? De feestvreugde was opeens gedaan. Met verschrikte gezichten stonden de Kabouters bij elkaar. Er waren er enkelen, die riepen, dat men de ballon moest nalopen, om te zien of die ergens zou neerkomen, maar dat was onmogelijk. Niemand kon zo gauw lopen. Die ballon vloog zo snel met de wind mee, dat geen van de Kabouters dat zou kunnen bijhouden „Hadden we ze maar niet in dat ding laten gaan!" zei Pilon treurig. Maar ja.niemand had kunnen voorzien, dat het touw zou breken. Lenstra naar Italië? Abe Lenstra heeft een aanbod gekregen van de Italiaanse profclub „Florentina". Over het transferbedrag wilde hij zich niet uitlaten. Er wordt in sommige bla den een bedrag genoemd van f 100.000 maar dit is niet juist, hoewel de som wel hoog is. Dinsdag valt de beslissing. Abe Lenstra zegt zelf dat de kans groot is, dat hij vertrekt. Verlenging van overschrijvingstermijn Naar aanleiding van de onderhandelingen van Nederlandse spelers met buitenlandse clubs vernemen wij dat het bestuur van de KNVB de termijn van overschrijving van een maand op drie maanden heeft gebracht, het geen inhoudt dat, wanneer de contracten getekend en de aanvragen om overschrij ving van de betrokken buitenlandse bond ontvangen zijn, de KNVB nog drie maanden zal wachten alvorens toestemming te ver lenen. Djt is geschied zowel in het belang van de spelers, die meer bedenktijd krijgen, als van de clubs die voortaan hun diensten zullen moeten ontberen. De KNVB acht het bovendien onwenselijk en niet sportief om buitenlandse verenigingen, die hun ploeg willen versterken, in de gelegenheid te stel len op stel en sprong Nederlandse spelers aan te kopen. Gedurende de wachttermijn van drie maanden zullen de spelers nog voor hun oude club mogen uitkomen. Roosenburg stelt een onderzoek in Florence in. Roosenburg heeft eveneens een aanbieding gekregen van „Florentina", waarmede Abe Lenstra in onderhandeling is. Roosenburg vertrekt vandaag naar Italië om poolshoogte te nemen. OVERHEIDSSTEUN VOOR HARMONIE EN FANFARE TOEGEZEGD Na afloop van de Zaterdag in het ge bouw voor K. en W. te Utrecht gehouden jaarvergadering van de Nederlandse fede ratie van harmonie en fanfaregezelschap pen, die 625 muziekcorpsen uit het gehele land omvat, hield het bestuur ter gelegen heid van het veertig-jarig bestaan een receptie. Namens de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen werd toe zegging van overheidssteun gedaan. Heemstede De politie schoot Met 35 man is de Heemsteedse politie naar de buitenplaats „Woestduin" getrok ken om daar een schietwedstrijd te hou den. Elke deelnemer loste vijf schoten met de karabijn en vijf met hel pistool. Het maximum aantal te behalen punten was 100. De prijzen werden gewonnen door agent L. v. d. Berg met 89 punten, agent A. Boesveld eveneens met 89 punten, hoofdagent F. Wel met 87 punten en agent A. v. Zwol, ook met 87 punten. De burgemeester, mr. A. G. A. Ridder van Rappard reikte de prijzen uit. SCHEEPVAART Alblasserdijk. 15 te Rotterdam v. Mobile. Alchiba, 15 v. Narvik n. Rotterdam. Alliens, 15 v. Rio de Janeiro n. Bahla. Averdijk, 15 v. Rotterdam tc Antwerpen. Abbekerk, 14 v. Colombo. Altair. 1G te Santos. Ariadne, 15 ',e Genua v. A'dam, Algorab. 15 te Koweit. Alnatl, 15 120 m. O. Bahla. Alphard, 15 130 m. ZW. Kp, Frio. Alpherat, 15 350 m. W Elisabehbaai. Amsteldiep, 15 te Antwerpen. Amsteldijk, 15 460 m. NO. Bermuda. Amstelland. 16 verw. Montevideo. Arnédij'k, 15 500 m. O. Bermuda. Agamemnon, 12 v. Ciudad Trujillo n. N. York. Aldegomda, 12 v. Singapore n. Bangkok. Aagtekerk. 16 v. New York te Boston. Aalsum. 17 ie Kaapstad. Akkrumdijk, pass. 17 Dakar. Al'bireo, pass. 16 St. Vincent. Alderamin, 18 te Monrovia. Alkaid, 17 v. Recife n. Salvador. Aludra, pass. 16 Montevideo. Alwaki, 16 v. Montevideo n. Paratiagua. Amstelkerk, 18 te Lagos. Amstelpark. pass. 17 Wight. Amstelstad, pass. 17 Kp. Si. Vincent. Aardijk, 15 v. Mobile te Houston. Arendsdijk, Id v. Charleston te Norfolk. Axeldijk, 16 te New York. Alhena, 16 v. Bahia. Almkerk. 18 te Duinkerken. Beverwijk, pass. 15 Reachy Head. Blijdendijk, 15 te Rotterdam v. New York. Breda, 16 v. Callao n'. Arica. Bacchus, 11 v. Ciudad Trujillo n. Trinidad. Bengkalis, 15 420 m. W.t.N. Mlnicoy. Barendrecht, 16 te Curagaa v. A'dam, Bennekom, 17 te Curagao. Blritang, pass. 17 Gibraltar. Blitar, 17 te Aden. Blommersdijk, pass. 16 Wight. Biilsum. 13 te R'dam v. Casablanca. Bloemfontein, 16 te A'da i. n. Zuici Afrika. Cottica, 15 v. Madeira n. Barbados. Cyrenia, 16 16 u. verw. Marseille. Caltex Delft, pass. 16 Ouessant. Caltex Leiden (t), 16 v. Rastanura n. R'dam. Caltex Nederland, pass. 17 Gibraltar. Caltex Pernis, 16 te Suez. Cameronia, pass. 17 Malta. Ceram, 17 v. Karachi n. Bombay. Domburgh, 15 v. R'dam n. Casablanca. Duivendijk, 15 430 m. ZW. Flores. Dalerdijk, 17 Panamakanaal. Diemerdijk, pass. 17 San Miguel. Dorsetshire, 17 te R'dam v. Djakarta. Eendracht, pass. 15 Bona. Fsso Den Haag (l). 15 140 m. N.NW. Madeira. Eemland. pass. 16 Las Palmas. Edam, is v. New York n. R'dam. Gadila. pass. 15 Azoren. Gaasterkerk, 15 te Lorenzo Marques. Grootekerk, 15 450 m. O.NO. St. Helena Heelsum, 15 v. Le Havre te Duinkerken. Heemskerk, pass. 15 Gibraltar. Hecuba, 15 v. Curagao n. Trinidad. Heelsum, 16 anker rede Duinkerken, Hera, 17 te Pont del Gada. Hector, 17 te Mutzuna. Hoogkerk, 16 v. Zanzibar n. Dar es Salaam. Hersilla, 13 Ie A'dam v. Paramaribo, Hydra, 17 pass. Pont del'Gada. Jagersfontein, 17 v. Genua n. Southampton. Japara (KRL),. 17 te Savanna. Job. v. Oldenbarnevelt, pass, 18 Finisterre. Jobshaven, 17. te A'dam v. Landana. Kertosono, pass. 16 Guardafui. Kielcheqht, pass. 15 Kp. La Hague. Kota Baroe, 17 te Singapore. Kola Inten, pass Kota Gede. pass. ie Singaport 16 Wight. 17 Malta. üoof irelef |tdm Haa-r Druk In alle R.K. kerken in Nederland Zondag een herderlijke brief voorgelezer. waarin bepaald is dat Zondag 24 Decembe biddag voor de vrede zal zijn. Het bestuur van de Overijsselse Land. bouwmaatschappij heelt zich tot de Tweedi Kamer gewend met het verzoek om de melk- prijsverlaging voor de producent in dit college opnieuw aan de orde te stellen ec de regering te vragen deze verlaging ongc. daan te maken. Voor het gerechtshof te Leeuwarden hebben drie voormalige bewakers van hel interneringskamp te Finsterwolde terecht gestaan wegens mishandeling van gevange. nen. Tegen twee hunner werd bevestiginj van het vonnis van de rechtbank een maand gevangenisstraf gerequireeri tegen de derde verhoging van de straf vat drie tot zes maanden. In de vergadering van de Verenigin; éal voor Wijsbegeerte des Rechts, die Zaterdsj jken te 's Gravenhage is gehouden, zijn in plaau van de aftredende bestuurleden prof. dr. R Dooyeweerd, prof. mr. J. P. Hooykaas ea prof. mr. I. Kisch, tot lid van het bestum gekozen prof. dr. J. P. A. Mekkes. prof. m: G. E. Langemeijer en mr. J. J. Boasson. De nieuw benoemde directeur van Rijksdienst voor de Uitvoering van Werkc: (D.U.W.) dr. ir. E. R. Mansholt, zal op Januari deze functie aanvaarden. Op December zal hij in het D.U.W.-kamp „E. Slikken" te Wester-Nieland afscheid neme: als hoofd van het Noordelijk district vy de D.U.W. HAARLEM EN OMGEVING imst n w We: che ierir De heer A. Schelvis te Heemstede geslaagd voor het examen opticien, dat wen! afgenomen door de Stichting Ned. Vakoplei ding voor opticiens. Mej. N. Derlagcn te Heemstede is ay de Leidse universiteit geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde. Mej. ds. J. C. Schreuder te Haarlet: heeft het beroep als hulppredikante van ds wijk Lonneker van de Nederlands Hervorm, de Gemeente te Enschede aanvaard. Keilehaven, 16 te R'dcm v. Port Genitil. Lissekerk, 15 te Madras. Limburg, pass. 13 Panamakanaal. Lissekerk. 16 te Madras. Lacigkoeas, 16 verw. R'dam v. Djakarta. Leersum. 15 400 m. O.ZO. Kp. Race. Laertes, 13 v. Pararukan te Soerabaja. Loosdrecht, 16 v. Hamburg te Bi emeu. Laurenskerk, 17 v. Bahrein n, Damman. Leerdam, 18 te Antwerpen Lelckerkerk, 1G v. Calcutta n. Madras. Lombok, 1G v. Rangoon te Penang. Lieve Vrouwekerk, 16 le R'dam v. Abadan. Larenberg. 16 te A'dam v. Bona. Leopoldskerk, 16 v. Port Said. Leuvekerk, 17 v. Khorramsliar. Loppersum, 18 te Piombino. Lutterkerk, 17 v. Suez. Luna. 17 v. Algiers n. Tunis Malvina, pas. 15 Kp. Bougaroni. Marisa, pass. 15 Dover. Midas, 15 v. Cartagena n. A'dam. Meerkerk, 15 v Hamburg te Antwerpen. Metuïa (t), pass. 15 Pantellaria, Muiderkerk, 16 verw. Antwerpen v. Hamburg. Maasland, pass. 17 Flr.lsferre. Marpessa, pass. 17 Azoren Mentor, 17 v. Piraeus te Alexar 'Irlë. Milra, 17 v. Abandan te Mombi'-a. Mod.iokerto, 18 v. Tj. Panclan. Maaskerk, 10 te Novoredondo. Moleukerk, 15 V. Freetown n. A'dam. Mataram, pass. 18 Mimlcoy. Murena, 17 v. R'dam n. Menaal2hmadi. Madoera. pass. 17 Minicoy. Meliskerk. 18 v. Suez n. Aden. Molenkerk, 18 v. Dakar n. Le Havre. Nieuw Amsterdam, 15 025 m O. Kp. Race. Nieuw Holland. 14 v. Pt. Swettenham te Penan; Nigerstroom, 17 v. "Bordeaux n. Dakar. Omala, 15 v. Madras n. Chittagong. Ophir, 15 v. Djakarta n. Muntok. Overijsel, pass. 15 Ischia eil. O testes, 16 te Montevideo v. San Antonio. Oberon, 14 v. New York n, Pun-ta Cardon. Ondma, pass. 16 Kp. Vtllano. Oranje, 16 v. Suez te Aden. Oranje Fontein, 17 te Teneriffc. Odysseus, 17 v. R'diam n. Savona. Oranjestad, 17 v. Cristobal n. Aruba, Parkhaven, pass. 15 Kp. Frio. Poelaulaut, 15 te Djakarta. Polyphemus, pass. 15 Pantelaria. Prins Willem IV, 15 te Liverpool. Prins Jon. W. Friso, pass. 15 Startpoint, Prins Willem v Oranje, 15 te Bremen. Prins Philips Willem, 17 v. Palenno te Tunis, Prins Fred-erilc Hendrik. 17 te Antwerpen. Prins Willem V, 17 te A'dam v. Montreal. Rotti, 15 v. Djakarta n. Amsterdam. Radja, 16 verw. Port Elisabeth v. Kaapstad, Roebiah, 15 vede Semarang. Kiouw, 15 400 m. O.ZO. Socotra. Ridderkerk, 17 v. Genua n. Port Said. Rossum, 15 v. Vlaardingen n. Lissabon. Roepat. pass. 17 Dondrahead. Scherpendrecht. pass. 15 Oran. Stentor, 15 v. Oran n. Alexandrië. Sunetta, 15 v. Kaapstad n. Buenos Aires. Scherpendrecht. pass. Gibraltar. Salland. 16 v. Santo n. Montevideo. Sloterdijk, 15 te Boston. Sandenburgh. 15 te R'dam v. Casablanca. Sarpedon, 15 150 m. Z- Puerto Rico. Schïe, 15 v. Puerto Cabello n. Guanta. Silindoeng, 12 v. Moelmein n. Belawan. Stad Alkmaar, 15 v. Narvik te Emden. Stad Haarlem, pass. 15 Kp. Bon. Stad Dordrecht, 15 v. Gibraltar n. R'dam. Stad Maastricht, pass. 16 Gibraltar. Stad Maastricht, pass. 15 Kp. Palos. Stad Schiedam, 15 v. Savona n. Casablanca. Stad Arnhem, pass. 17 Dungeness. Stad Breda. 14 te San Francisco. Sabang, 16 dwars Djeddah. Salatiga, 13 te Cochin. Salawati, pass. 16 Gibraltar. Sibajak. 16 v. Djakarta n. R'dam. Straat Malakka, 15 v. Dudban te Singapore. Sumatra, 14 v. Houston r.. Galveston. Sommelsdijk, pass. 17 Ouessant. Tjikampek, 15 v. Manilla n. Singapore. Trompenberg, 13 te Houston v New Orleans. Tabian. pass. 16 Str. Messina. Tero, 16 v Montevideo n. Buenos Aires. Tjisadane. 16 v. Makassar te Djakarta. Talisse, 17 in Suezkanaal. Tawall, 17 te Belawan. Tern a-te, 18 te R'dam v. Makassar. Tjipondo-k, 15 v. Hongkong. Tomori, pass. 16 Ouessant Titus, 17 v. R'dam n, Gibraltar, Utrecht, 14 v. Houston n. Beaumont. Venus, 14 v. Haifa n. Kulluk. Veendam, 15 330 m. NW. Flores. Vulcanus, 16 v. Bari n. Venetië. Westerdam, 17 v. Southampton. Willemstad. 16 v. Dover n. Madeira. Willem Ruys. pass. 18 Guardafui. Woensdrecht, 18 te New York v. Curagao. ir It t fit ten id a. voel de a he Sr z ssch n L nen tspa h in FEUILLETON 4) Alles zie ik als op een film. Onder het gat - in het café - bewegen mensen, een gewriemel van zwarte figuren. Het witte gezicht in het raam tegenover me is weg. Verwarde ge luiden. En dan, overheersend al het andere, een huilende mannenstem: „Waarom doe je dat nu? Waarom doe je dat nu?" Tien minuten nadat de soldaat uit het café het politiebureau opgebeld heeft, is. Klinkhamer al in „Le Soleil". Met drie agenten in uniform komt hij binnen. Hij heeft dadelijk de situatie in handen, als de deur achtér hem dicht valt. Met „Ik ben rechercheur Klinkhamer", maakt hij zijn entree en het is alsof ieder weer weet wat hij doen moet. Op het ogenblik, dat ik in 'n overhaast aangeschoten broek en een regenjas de caféruimte binnen storm de, heerste er chaos. De soldaat zyn meisje bleef verstandig in haar hoekje zitten was eigenlijk de enige, die iets had gedaan. Hij had gejacht in de tele foongids gebladerd en toen de politie op gebeld. De anderen waren volslagen in de war. Joe en de ober stonden bij het lichaam van de vrouw. Er om heen lagen glasscher ven. Ze stonden voorovergebukt, waar schijnlijk in angstige spanning uitziend naar een teken van leven. De zakenman met de uilebril hield zich bezig met Luch- tenbeld. Over zijn zenuwen heen was deze op een stoel neergevallen, zijn hoofd voor over in de beschutting van zijn armen. Huilend en ongearticuleerde klanken sta melend. De ander probeerde hem tot be heersing te brengen, sprak overredende woorden. Enkele andere gasten liepen ver dwaasd rond in peignoirs en overjassen. Met slordige haren. Iets later kwam de man uit de kamer links van me binnen. Het lange zwarte haar correct naar ach teren gekamd. Hij viel me uiterlijk nog mee, meer een verwijfd, dan een ongunstig type. De loerende houding achter het gor dijn had me 's middags zeker iets onaan genaams gesuggereerd. „She is dead", zei Joe tegen hem, alsof het een vertrouwelijke mededeling aan een oude bekende gold. En dat was dan het moment, waarop Klinkhamer binnenkwam en het leek alsof er sinds de gil, het bre kende glas en de val nog geen twee minu ten verlopen waren. Het sloeg echter juist half twaalf toen ik binnenkwam en nu is het tien minuten later. Klinkhamer zal een goed politieman zijn, daar twijfel ik niet aan, maar toch heeft hij een handicap, een ernstige. Het is alsof hij overal aan zijn zware, bonkige lichaam bordjes met het opschrift „recher cheur" heeft hangen. Ook zijn hangsnor wijst duidelijk in die richting. „Gaat u allen maar 's daar tegen de achterwand zitten", is zijn eerste order. De soldaat gaat zijn meisje van achter de bloembakken halen en we zien een vriendelijk kind met iets van het platte land over zich. Zwijgend zitten we in de eetzaal-hoek achteraan. Het is alsof we een toneelvoorstelling bijwonen. Vlak voor ons bukt Klinkhamer zich over het dode li chaam heen, voelt de pols, tilt de hand even op en laat haar dan vallen. Een hese snik van Luchtenbeld versterkt het drama tisch effect. Dan wenkt Klinkhamer één van de agenten, die de opdracht begrijpt, de lakens van twee tafeltjes pakt en over het lichaam heen legt. De man, die de scène nu beheerst, steekt van wal met zijn korte proloog: „Ik vind het natuurlijk vervelend, maar het moet nu eenmaal. Ik moet weten, wat er gebeurd is en dat kom ik alleen maar te weten door vragen. Wie heeft me eigen lijk opgebeld?" vuurt hij zijn eerste vraag af. „Ik meneer, ik dacht, dat het wel goed was ik dacht de politie de soldaat met vijf maanden militaire discipline in zijn botten gaat staan en neemt in zijn zenuwachtigheid de houding aan. ,Ga maar zitten vriend we zijn hier maar op het Damrak en niet in de kazerne". De rechercheur begrijpt, dat Luchten beld de echtgenoot is en vindt het kieser aan de ober te vragen hoe de vrouw heet. Deze haalt er zijn gastenboek bij en Klink hamer schrijft alles in een notitieboekje over. Tussen de bedrijven door vertelt Jan, die zijn kalmte terug heeft, wat er eigenlijk gebeurd is, voor zover hij het weet. „De vensterbanken boven zijr. niet al te hoog en ik denk, dat ze duizelig ge worden is". „Toch vreemd", vindt Klinkhamer en hij vraagt aan Luchtenbeld of zijn vrouw al lang boven was. „Nee, pas een paar minuten, een kwar tier misschien". De woorden zijn nauwe lijks verstaanbaar. Overigens krijgt Klink hamer niets meer uit hem. De andere drie van het bar-gezelschap komen aan de beurt. De ober meegerekend. De man met de uilebi-il blijkt Ramaar, F. W. Ramaar te heten, inderdaad zakenman te zijn en ergens in Amsterdam-Zuid te wonen. Ik zie nu, dat hij dwars over zijn voorhoofd een litteken heeft. Uiterst kalm, met een onpersoonlijke stem schildert hij in enkele woorden de situatie in- het café. Joe, Luch tenbeld en hij voor de bar en Jan er ach ter. In de hoek de soldaat met zijn meisje en verder niemand. „Die meneer daar", en hy wijst op mij, „ging naar boven, een minuut of vijf voor het ongeluk gebeurde. Dit is natuurlijk geen insinuatie", en hij lacht even gepo seerd, „en wij zaten hier tot enfin u weet het". Jan, een tikje bleker dan anders, maar overigens onverstoorbaar, zegt, dat hij er niets aan toe te voegen heeft en Joe, die voortdurend en nadrukkelijk ja-knikte bij alles wat Ramaar zei, is ook snel uitge praat: ,We were sitting here all together, and then at once a clap and that is all". „Wat zegt ie?" zegt Klinkhamer en een agent, die na de bevrijding drie maanden met de Canadezen is meegetrokken, ver telt het. „Nou dat klopt dan wel zo'n beetje met elkaar", vindt de rechercheur. En dan komen de anderen. De hotelgasten weten weinig te vertellen. Met hen is Klink hamer gauw klaar. Soldaat Marinus van Schoten heeft in zijn hoekje zitten min nekozen en toekomstfantasieën geschapen en luchtkastelen gebouwd, al bestonden die dan ook maar uit èen paar kamers bij anderen in. Hij weet er dus niet veel van af, maar toch dacht hij, dat het gezelschap aan de bar in de periode vlak voor de val niet steeds in ruste was geweest. „Ik dacht, dat er wat gelopen werd". „Ja, dat zal wel", zegt Jan, „ik heb nog een paar bierglazen weggehaald van dat tafeltje". „Oh, dat is best mogelijk", retireert van Schoten en hij vindt het verstandiger der te zwijgen. Het meisje, Johanna dan nog wat, had alleen maar oog ei voor soldaat Marinus en behoeft ook te vertellen. Blijven over die andere kerel, ik nog steeds niet hoe hij heet, en ik. Terwij de anderen aan het woord waren, heb i erover gedacht, wat ik moet doen. Het heel eenvoudig over die ruzie te verti Maar is het verantwoord? Als ik dat Luchtenbeld haar bedreigd heeft wordt hij daar dan niet ongemotiveerd dupe van? Misschien was het maar e gewoon scheidpartijtje. De een is nu e« maal onbeheerster in zijn uitingen dan ander. Nu blijkt ook weer uit zijn reacties, dat hij zijn gevoelens niet gemakkelij» uiterlijk onder de duim kan houden. Trou wens hij zat toch hier maar de stapper op de gang dan en de klap van de dicht slaande deur na de val? Die heb ik ook duidelijk gehoord. Of is alles verbeel ding? Ik wil toch eens horen, wat ander antwoordt en daarom zeg ik gewoOD tegen Klinkhamer, wanneer deze mij als eerste met zijn gemoedelijke b: stem attaqueert, dat ik me heb uitgekh en zonder ergens aan le denken of over te piekeren onder de wol ben geschoven.^ lev vei#eu erpd. ;ta E B c'-ciaal bkz n b Bei, an irom-UW0 eeifeevt (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6