Bronchitis Samengaan P.v.d.A. en Democratische Partij akkert nationalisme op Curacao aan BAKKER's Cafetariabedrijf VLEESCROQUETBALLEN ym- Aan de kwartaalabonnés <Z^ncLcJe Behandeling begroting 1951 Kort en Bondig J Dinsdag 19 December 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemscbe Courant Samenwerking met Nederland wellicht m andere banen (Van onze correspondent te Willemstad) In het orgaan van de Curagaose Nationale Volkspartij, Nos Lucha, komt 'n spotprent je voor, waarop de voorzitter van de De- locratische Partij als schipbreukeling is afgebeeld, turend naar de horizon, waar ten machtig schip, Partij van de Arbeid -eheten, te zien is. Het onderschrift luidt: Auxilio. Dat betekent „help". Uit deze publicatie blijkt dat de verkie- lüigsstunt van de Democratische Partij om ten bondgenootschap met de P. v. d. A. ian te gaan, indruk heeft gemaakt op de :1ste tegenstanders van de democraten: nationalisten. Toch blijft het de vraag, de D.P. er meer stemmen door zal krij- •n. Immers, de grote Curagaose massa reet niet wat de Partij van de Arbeid is de Hollanders zullen zich door dit mdgenoolschap niet dusdanig laten be- ivloeden, dat voor de D.P. een noemens- ;aardige stemmenwinst te verwachten is. Niettemin verdient het verschijnsel dat partij, die altijd van sterk pro-Latijns Amerikaanse tendenzen heeft blijk gege- i, zich thans op Nederland en het demo- ratisch-socialisme oriënteert, onze volle andacht. Het toont aan dat er onder de fel natio- :a!istische groeperingen op dit eiland iets an het veranderen is, in de verhouding sn opzichte van het moederland. Overigens jjn de democraten niet de eersten die een ondgenootschap met een Nederlandse olitieke partij zijn aangegaan. Tussen de [atholieke Volkspartij en de gelijknamige artij in Nederland bestaat reeds langer en zekere samenwerking. Nationalisme aangewakkerd Waar staat nu de Nationale Volkspartij an dr. Da Costa Gomez, de tot dusverre lachtigste politieke groepering? Aanvan- ;elijk gold zij als het symbool van de Ne- lerlands-Curagaose samenwerking, niet in et minst door het optreden van haar lei- er in Nederland. Nog steeds hameren de ationalisten op dit aambeeld, maar wij ebben de indruk dat de overeenkomst issen de D.P. en de Partij v. d. Arbeid meer dan tot dusverre tot een fel ationalisme om niet te zeggen chau- inisme heeft aangewakkerd. Het prent- in Nos Lucha bewijst het. De samenwerking met Nederland, die Jt dusverre als een noodzaak voor de ederlandse Antillen werd aangeprezen an thans, met de verkiezingen op 21 De- ember in zicht, moeilijk meer voor de luragaoënaars in die mate gepropageerd ;orden als in het verleden geschiedde. De '.V.P. zou anders de democraten te zeer de kaart spelen. Daarom kan het be- iuit van de Partij v. d. Arbeid om met e D, P. in zee te gaan voor het politieke wen der Nederlandse Antillen gevolgen ebben, die de politici van overzee zich rellicht niet geheel hebben gerealiseerd, 'eel zal er natuurlijk van afhangen hoe uitslag van de Statenverkiezingen is. )e strijd, die wederom tussen de N.V.P. D.P. gaat, verloopt minder luidruchtig lil de vorige maal. De procureur-gcne- lal heeft namelijk het gebruik van luid- prekers beperkt. Maar ook de belangstel ling bij de bevolking lijkt minder intensief. Sén van de oorzaken zou kunnen zijn dat een kleine gemeenschap, als die te Wil- imstad, het te koop lopen met een poli- ieke overtuiging niet altijd voordelig is (bleken. Wij kennen verscheidene men- I, die officieel niet meer aan politiek ioen uit vrees voor hun betrekking, of- choon zij in hun hart graag het partij- [odium zouden willen beklimmen. Strijd achter de schermen Een andere categorie, de Nederlandse imbtenaren, is bang om een andere reden. haar overheerst de vrees dat zij niet (chandhaafd wordt, indien zij zich niet met politiek bemoeit. Vooral bij de N.V.P. bestaat het streven om zoveel mogelijk lensen uit eigen kring de sleutelposities doen bezetten. De toon van een reeks [jmfletten van de N.V.P., speciaal be- lemd voor de Nederlanders en Surinamers, leeft verscheidene ambtenaren de schrik m het hart doen slaan. Veel opzien heeft dit verband gebaard dat de directeur ian het departement voor Onderwijs en Volksopvoeding, dr. Wybo J. Goslïnga, op iet ogenblik op vergaderingen van de Ü.V.P. het woord voert als Staten candi- iaat.. Ofschoon bij hem ongetwijfeld an- iere drijfveren in het spel zijn hij is aan zijn pensioen toe is hij voor ADVERTENTIE t CROOTE HOUTSTRAAT 108 I£L.liO<6 HAttIJft Voor de hebben wij een uitgebreide collectie prachtige KERSTPLATEN, o.a.: Cantique Noël - gez. door G. Tbill Kerstliederen - gez. door Jo Vincent Stille Nacht - gez. door Domkoor White Christmas - gez. door Bïng Crosby en Frank Sinatra The Holy City - gez. door K. Crooks Ave Maria - gez. door B. Gigli. enz. enz.t Verder de grootste keuze, in KLASSIEKE-, DANS- en AMUSEMENTSPLATEN De „Karei Doorman" terug in Nederland Na een reis van zes weken is hedenmor- *-t de „Karei Doorman", het Nederlandse ^gkampsehip. dat met een smaldeel tellingen ui de Middellandse Zee heeft houden, in Rotterdam teruggekeerd. Het ki van de oefeningen was de vliegers te tenen in de Amerikaanse wijze van het sken van deklandingen. vele Hollanders in Curagao de zondebok geworden. Met andere woorden: de verkiezingsstrijd speelt zich thans niet meer uitsluitend in het openbaar- af, doch woedt ook achter de schermen. In wiens voordeel dit gevecht beslist zal worden? Dr. Da Costa Gomez heeft de grote massa achter zich en op het platteland is zijn positie onaangetast ge bleven. De N.V.P. rekent erop ten minste zeven van de twaalf Curagaose Staten- zetels te krijgen, waaruit volgt dat de D.P. er in dit geval maximaal drie krijgt. De Katholieke Volkspartij en de Curagaose Onafhankelijke Partij zullen stellig ook een zetel opeisen. Met de steun van de boven windse Statenleden en de Arubaanse Volles- Partij van Henny Eman zou de huidige coalitie haar meerderheid in de nieuwe Staten kunnen bestendigen. Het lijkt on waarschijnlijk. dat de krachtsverhoudingen ineens zoveel zouden verschillen. Evenals in Nederland beginnen de kiezers op de Nederlandse Antillen partijvast te worden. ADVERTENTIE Onweerstaanbaar lekkere bereid met room en eieren 2 stuks 25 cent Bestellingen boven 5.worden thuisbezorgd. Gen. Cronjéstraat 121 Rijksstraatweg 238 t.o. Haarlemterrein Zondag en le Kerstdag gesloten Nieuw Gumea-delegatie zendt telegram aan Dr Drees „Papoea's zijn geen Indonesiërs en willen het ook niet worden" De delegatie van de centrale Papoease politieke vertegenwoordiging, die in Neder land vertoeft, heeft aan de minister-presi dent, dr. W. Drees, het volgende telegram gezonden „Het Papoease volk brengt de Neder landse regering dank voor haar vastbe slotenheid om de Nederlandse souvereini- teit over Nieuw-Guinea te handhaven. Handhaving van de Nederlandse souve- reiniteit door de Nederlandse regering is voor de Papoea's de enige mogelijkheid zich als een apart volk te handhaven en zich uit te spreken over zijn toekomst na open legging van het land en opvoeding van de bevolking van een millioen Papoea's, die nu nog voor een groot deel leven in het stenen tijdperk. Dit zelfbeschikkingsrecht is voor de Papoea's een zo onbetwistbaar en inter nationaal algemeen erkend recht, dat vast legging hiervan in een overeenkomst met Indonesië slechts kan leiden tot verwarring en complicaties. Evenzo veroorzaakt, zolang het Papoease •volk van een millioen zielen zich daarover nog niet heeft uitgesproken, vastlegging van de samenwerking of medezeggenschap van Indonesië in een overeenkomst onher roepelijk moeilijkheden, nu en in de toe komst. Het Indonesische voorstel is voor de Papoea's ten enenmale onaanvaardbaar, aangezien onder Indonesische souvereini- teit het Nederlandse bestuur en de Neder landse opvoeders gedwongen zullen worden de Papoea's op te voeden tot Indonesiërs, wat zij niet zijn en nooit wensen te wor den. Er bestaat dan ook geen kans meer op nadere samenwerking of aansluiting met de verwante Papoea's van Australisch Nieuw-Guinea, Melanesiërs en Polynesiërs. Dè Papoea's wensen zich zelf te zijn en weten zich in hun verzet tegen de Indone sische eisen gesteund door hun rasgenoten in Australisch Nieuw Guinea en de Pa cific. Wij kennen in Nieuw-Guinea geen kolo nialisme in de slechte betekenis van het woord, zoals dat in het Indonesische me morandum wordt geschetst. Dit zg. kolonia lisme bracht ons volk vrede, orde en ont wikkeling. Het Indonesische voorstel echter, dat slechts bevrediging van de Indonesische politieke aspiraties beoogt, houdt generlei rekening met de wensen der Papoea's, die men tot Indonesiëers wil maken, hetgeen een vorm van het meest verwerpelijke ko lonialisme is. Een onmiddellijke beslissing en vastleg ging van de Nederlandse souvereiniteit is urgent, aangezien ieder uitstel de open legging van Nieuw Guinea belemmert, een effectief bestuur uitermate bemoeilijkt en door bepaalde elementen zal worden ge bruikt om moeilijkheden te scheppen". De obligatie-uitgifte van de „Koninklijke" Speculatiewinst op conver teerbare obligaties is niet belastingvrij (Van onze financiële medewerker) In ons artikel van Zaterdagavond over de obligatie-uitgifte van de „Koninklijke" is een fout geslopen. De eventuele speculatie winst op de converteerbare obligaties Ko ninklijke 1950 is namelijk niet vrij van belasting, omdat het in aandelen conver teerbare obligaties zijn, die, evenals de winstdelende obligaties, nadrukkelijk van de belastingvrijdom zijn uitgezonderd. Bij verkoop en ook bij conversie in aandelen binnen een jaar na aankoop is de eventuele koerswinst derhalve aan de Inkomstenbe lasting onderhevig. De verplichte aflossing der obligaties begint in 1957, maar de maatschappij heeft zich het recht voorbehouden te allen tijde tot vervroegde aflossing over te gaan met een premie van 2 tot 1 procent. Overigens behouden de obligaties ook zonder het door ons vermeende fiscale voordeel hun aan trekkelijkheid voor de belegger, zoals uit de grote belangstelling voor de oude 3\'2 pet. obligaties wel blijkt. De nieuwe dienstvoorwaarden bij de N.Z.H. Van 1 Januari 1951 af geldt voor het personeel van de N.Z.H. een nieuw Regle ment Dienstvoorwaarden. In het Weekblad van de Nederlandse Vereniging voor spoor- en trampersoneel lezen wij hierover: „In het algemeen betekent het nieuwe RDV een vooruitgang. Echter zijn er in het oude RDV enkele bepalingen, welke in betekenis uitgaan boven die van de nieuwe arbeidsvoorwaarden. Dit was moei lijk te ontgaan. Zoals men weet wordt dit nieuwe RDV bij alle tramwegondernemin gen ingevoerd. Het moest dus pasklaar zijn op alle ondernemingen. Zo kon het gebeuren dat enkele regelingen uit het bij de NZH bestaande RDV niet overgeno men werden in het uniforme reglement. Daarop is nu het volgende gevonden. De bepalingen uit het oude reglement, die in betekenis uitgaan boven datgene, wat in het nieuwe is opgenomen, worden neer-gelegd in een overbruggingsdienst- order, welke bij het RDV wordt uitge reikt. Eén ding levert nog moeiijkheden op. Wij schreven reeds in ons Weekblad van 19 Augustus, dat er voor diegenen, die wegens hun leeftijd niet in het pensioen fonds kunnen worden opgenomen, een spe ciale spaarregeling zal worden getroffen, welke zal worden beschouwd als een pensioenregeling in de geest van het RDV. De grote betekenis daarvan is, dat deze mensen dan ook in vaste dienst komen en niet bij personeel, dat vaak veel jonger is, ten achter worden gesteld in allerlei opzicht. Deze spaarregeling is nog niet gereed, al wordt er hard aan de totstand koming gewerkt". Extra bussen in Kerstnacht I-Iet grote bezwaar van de Kerstnacht dienst die de vorige jaren in de Grote Kerk van Haarlem werd gehouden was vooral, dat men na afloop (om een uur 's nachts) naar huis moest lopen, omdat er op dat tijdstip geen bussen meer rijden. Daarin komt dit jaar verandering', want de directie van de N.Z.H. is van plan thans in de nacht van 24 op 25 December extra diensten te laten rijden van de Grote Markt naar Heemstede, Haarlem-Noord, Bloemen- daal, Overveen, Amsterdamse buurt en Heemstede-Aerdenhout, Deze bussen ver trekken alle van de Grote Markt, zodat men voor de lijnen 3 en 4 niet naar de Nassaulaan behoeft te gaan. Op Oudejaarsavond zal, evenals vorige jaren, de dienst sterk worden ingekrompen na 21 uur. Voorwaardelijke straf voor vader die zoontje mishandelde Het Gerechtshof le Amsterdam heeft vanmorgen de Haarlemse oppernlan- stucadoor W. van D., die schuldig werd bevonden aan mishandeling van zijn drie jarig zoontje, tot drie maanden gevange nisstraf voorwaardelijk veroordeeld met een proeftijd van drie jaar. De procureur- generaal had veertien dagen geleden drie maanden onvoorwaardelijk geëist. De Haarlemse rechtbank had Van D. indertijd tot zes maanden veroordeeld. ADVERTENTIE Wrijf deze aangename zalf op keel, borst en rug. Zij werkt als pappleister en door de geneeskrachtige dampen, die U vele uren inademt. Maakt slijm los, verwijdert congestie en de fZ _P ademhaling wordt rustig. Het wordt stil in de rennen van dit pluimveebedrijf te Uitgeest, want de meeste hiep gefokte en gemeste kalkoenen zijn de laatste weken naar Engeland geëx porteerd. De resterende exemplaren zijn bestemd voor de Nederlandse Kersttafels. Door het abonnementsgeld voor het eerste kwartaal 1951 thans te gireren bespaart u incassokosten. De prijs van ons blad is verhoogd tot ƒ5.20 per kwartaal, voor abonnés die de krant per post ontvangen tot 5.70 per kwartaal (zie de uitvoerige mede delingen in ons nummer van 7 Decem ber j.l.). U kunt het bedrag storten of over schrijven op postrekening 273107 of op één van onze rekeningen bij de Am- sterdamsche, Twentsche of Rotter- damsche Bank te Haarlem. Als u er prijs op stelt, dat het abon nementsgeld voortaan automatisch van uw girorekening wordt afgeschreven, wilt u dan een machtigingsformulier aanvragen bij onze administratie Begrafenis ds. Duyvendak Vanmorgen is op de Algemene Begraaf plaats in Heemstede het stoffelijk over schot van ds. H. W. Duyvendak ter aarde besteld. Er was een overweldigende be langstelling ook van de zijde der patiën ten van „Meer en Bosch" waar de over ledene predikant was. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, was aanwezig evenals vele col legae van de overledene. In de aula werd niet gesproken. Aan het graf bad ds. A. Bartlema het Onze Vader. Daarna sprak een zoon van de overledene enkele woor den van dank voor het overstelpende medeleven dat was betoond. De teraardebestelling was voorafgegaan door een dienst in de Ned. Hervormde kerk op het Wilhelminaplein, waarin- ds. A. Bartlema voorging. Ramoer- en Winkler-medaille uitgereikt In de te Utrecht gehouden jaarvergade ring van de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie en Neurologie heeft de voor zitter, prof. dr. H. C. Rümke, de Ramaer- medaille uitgereikt aan dr. A. J. Westerman Holstijn uit Amsterdam en de Winkler- medaille aan dr. B. G. Ziedsez des Plantes uit Rotterdam. Uit het in 1920 door de vereniging ge stichte Ramaerfonds wordt elke tien jaar de Ramaermedaille toegekend wegens het belangrijkste wetenschappelijk werk in deze periode op het gebied der psychiatrie en neurologie. De vereniging heeft tevens een Winklermedaille ingesteld voor de be langrijkste publicatie op het gebied van de neurologie. ADVERTENTIE Hef incident te Bandoeng Nog geen officiële lezing gepubliceerd Zoals gisteren gemeld, heeft een geschil over het betreden van een voetbalveld bij Bandoeng een incident veroorzaakt, waar bij 12 personen het leven verloren en tal van anderen gewond werden. Onder de doden zijn de sportofficier lui tenant Van der Loos van de Koninklijke Landmacht en de voetballers Roqué van „Jong Ambon" en De Bies van „Sidolig". Het incident begon toen een wedstrijd tus sen „Jong Ambon" en „Sidolig" juist vijf minuten aan de gang was. Dinsdagochtend was het aangekondigde communiqué over de gebeurtenissen nog niet verschenen. De correspondent van Aneta meldt, dat majoor Van Arkel van de Nederlandse militaire missie naar Djakarta is vertrokken om het incident te bespreken. De Nederlandse soldaten in Bandoeng wa ren tot Maandagochtend geconsigneerd. Ge ruchten als zouden militairen van de Apri zijn gearresteerd, konden niet worden be vestigd. De gedode Nederlandse militairen zijn op het ereveld te Pandoe met militaire eer begraven. Overste Van der Hurk zeide, dat men moeilijk een gevoel van wrevel kan onderdrukken bij de gedachte, dat deze mensen zijn gevallen op een tijdstip, dat hun militaire taak reeds lang achter hen ligt en men slechts bezig is met de liqui datie van de laatste in Indonesië' overge bleven onderdelen. In net pand Prins Hendrikkade 23 te Amsterdam brak Maandagmiddag brand uit. De brandweer die het vuur met groot materiaal bestreed, wist het vuur vrij snel te bedwingen, maar kon niet verhinderen dat de bovenverdieping geheel uitbrandde. Een foto van het blussingswerlc. ADVERTENTIE STATIONSPLEIN 6 Telefoon 21750 Voor de a.s. feestdagen leveren wij weer onze welbekende Hors d'oeuvres - Russische eieren Huzaren salades Polonaises gevuld met ijs - Polonaises gevuld met slagroom Uw bestellingen worden keurig thuisbezorgd. Provinciale Staten van Noordholland In de Dinsdagmorgen gehouden verga dering van de Provinciale Staten van Noordholland kwam aan de orde een voor stel van Gedeputeerde Staten, hun te machtigen aan de architect een voor lopige opdracht te geven, om de gebouwen van „Het Apeldoornse Bos" in te richten, welke later bestemd zullen worden voor de verpleging van jeugdige zwakzinnigen, als later besloten wordt een stichting in het leven te roepen. Bij de bespreking van dit voorstel noemde de heer F a b e r (Arbeid) be zwaren tegen het zoeken van contact met een vereniging op Gereformeerde grond- "ag. Andere leden verheugden zich er over, dat er wat gedaan wordt voor de kinderen, doch zij wensten, dat het voorstel over de stichting later besproken zal worden. Het lid van Gedeputeerde Staten mejuf frouw mr. Ribbius Peletier deelde mee, dat het op het ogenblik alleen gaat over de vraag, of de architect aan de gang kan gaan. Voor het overige zal in de ver gadering van Januari gelegenheid bestaan bezwaren uiteen te zetten. Aangezien het vraagstuk voor de jeugd urgent is, ver zocht spreker Gedeputeerde Staten de machtiging te verlenen. De vergadering besloot zonder hoofdelijke stemming aan de architect de opdracht te verlenen, voorlopig aan het werk te gaan. Provinciale begroting Hierna werd de provinciale begroting 1951 behandeld. De heer Gortzak (Comm.) opende de algemene beschou wingen en merkte op, dat de Staten zich met het regeringsbeleid mogen bemoeien. Hij besprak in het bijzonder de lonen- en prijzenpolitiek en stelde voor aan het pro vinciaal personeel een Kerstgratificatie te geven. Spreker herinnerde aan de verkie zing van Gedeputeerde Staten, waarbij andere fracties een onjuiste bestempeling van die van hem hebben gegeven. Zijn fractie strijdt voor vrede en brood; zij wil meewerken om de werkloosheid te vermin deren en wil geen uitgaven doen voor militaire doeleinden. De heer Groen (KVP) deelde mee, dat zijn partij nog steeds bezwaren heeft tegen het eventueel zitting hebben van een com munist in het college van Gedeputeerde Staten. Bij de laatst gehouden verkiezing zijn enige moeilijkheden ontstaan, doordat er in 1946 een communist gekozen is. Was de candidaat van de Protestantse groep toen gekozen, dan zouden alle leden her kozen zijn. Onbevredigend was het voor de fractie van spreker, toen bij de verkiezing in Juli er wijziging kwam in de candidaat van de Protestantse groep. Spreker ver klaarde, dat de fractie vertrouwen stelt in alle leden van het college van Gedeputeer de Staten. De heer Groen vroeg aan dacht voor verhoging der presentiegelden. Het initiatief dient uit te gaan van Gede puteerde Staten. Spreker verzocht mee te werken om de cultuurgronden zoveel mogelijk in tact te houden en vroeg aandacht voor 't woning vraagstuk, Er worden in de provincie le weinig woningen gebouwd. Het is niet juist, dat de verdeling uitsluitend geschiedt door het provinciaal bestuur. Te veel wordt gedacht aan de toekomst, doch belangrijker is het woningen voor het tegenwoordige geslacht te bouwen. Tenslotte vroeg spre ker hoe de raad van bijstand van „De Ken- nemer Duinen" is samengesteld. Mi'. De Roos (Arbeid) was ook van fnening, dat Gedeputeerde Staten het initiatief moeten nemen de presentiegelden te wijzigen. Spreker zeide, dat het college van Gedeputeerde Staten een goed beeld geeft van de samenstelling van de partijen in de Staten en hoopte, dat het college het beleid van vorige jaren zal voortzetten. Sedert de verkiezingen van 1946 is het aantal communisten in de Staten vermin derd. Aangezien er bij de verkiezingen gesproken is van de lijst ..Vrede en brood" is het mogelijk, dat de fractie nog kleiner is dan velen menen. Geheel tevreden over de mededeling van Gedeputeerde Staten over hun beleid, dat erop gericht is om te behouden wat bereikt is, was spreker niet. Hij wilde, dat er nog meer gedaan wordt om moeilijkheden het hoofd te bieden. Kunnen er mededelingen worden gedaan over de besprekingen tussen het rijk en Gedeputeerde Staten van alle provincies over de financiën? De heer Baas (A.R.) noemde de mede deling, dat de wijziging van de Provinciale wet voorlopig nog niet tot stand zal komen, niet verheugend. Mogelijk heeft het zijn nut. Tot die tijd behoeven Gedeputeerde Staten de Provinciale Staten niet steeds in de werkzaamheden te betrekken, hetgeen spreker evenwel betreurde. Sprekende over de samenstelling van het college van Ge deputeerde Staten merkte spreker op, dat hij steeds tegen het eventueel zitting' heb ben van een communist bezwaar had. Bij de laatste verkiezing was het niet mogelijk een vertegenwoordiger van de V.V.D. can didaat te stellen. Spreker wist op de dag van de verkie zingen niet, dat mr. Bruch zich als candi daat terugtrok. Toen een nieuwe naam van de Protestantse groep werd genoemd, had de K.V.P. die candidaat moeten stemmen. Dat had de fractie van spreker tenminste gedaan, als er wijziging in de candidaten van de K.V.P. was gekomen. Spreker vroeg bij de reservering voor zichtig te zijn en aan een deel der reserve een bestemming te geven. Voorts had hij er bezwaren tegen ieder jaar een half millioen gulden uit de reserve op de begroting te brengen en er geen gebruik van te maken. Hierna werd de vergadering geschorst tot vanmiddag. BINNENLAND Zij. wier inkomsten een door de direc teur-generaal der P.T.T. in overleg met óe minister van Sociale Zaken vast te stellen bedrag niet overschrijden, kunnen van de verplichting tot het betalen van de luister bijdrage worden vrijgesteld. De hiervoor geldende normen worden met ingang van 1 Januari verhoogd. Aanvragen om ontheffing moeten op een formulier dat op een postkan toor verkrijgbaar is, bij de burgemeester worden ingediend. De gemeente Rotterdam wil aan Dier gaarde Blijdorp over 1950 opnieuw een sub sidie verlenen van totaaal 117.500 en voor de jaren 1949 en 1950 een renteloos voorschot verlenen van i 78,000 ter voorziening in de liquiditeitsmoeilijkheden. In Parijs wordt een Kerstprogramma voor de Amerikaanse radio-omroep samen gesteld, waaraan alle Marshall-landen medewerking verlenen. In het Nederlandse gedeelte zal minister-president dr. Drees enkele woorden tot de Amerikaanse luis teraars spreken. Er zullen Kerstliederen gezongen worden door het radio-dubbel- kwartet onder leiding van Anton Krelage en in de verbindende tekst zal iets verteld worden over folkloristische gebruiken in Nederland. Blijkens een mededeling van de Indone sische postadministratie is tengevolge van de recente gebeurtenissen in de Zuió-Mohik- ken doorzending van postpakketten bestemd voor Amboina, Namles, Saparoea. Wahai, Piroe, Amahai, Geser, Dobo, Saoemlakï, Toeal. Wonreli, Tepa en Naira tijdelijk niet mogelijk. Afzenders van pakketten voor deze bestemmingen moeten rekening houden met grote vertragingen. Op 16 Januari wordt de heer D. van Staveren, oud-voorzitter van de Centrale Filmkeuringscommissie, zeventig jaar. Om hem te huldigen voor zijn verdiensten op sociaal— cultureel-, politiek- en paedago- giseh gebied is een ere-comité gevormd, waarvan de minister-president, dr. W. Drees, het voorzitterschap op zich heeft genomen. Opgericht is de Nederlandse Bond van Werknemers in Boekhandel en Uitgeverij. Deze bond stelt zich ten doel de behartiging van de sociale en culturele belangen der leden. De bevordering van een goede ver standhouding en samenwerking tussen werk gevers en werknemers, en de behartiging der vakbelangen, Tot président van het gerechtshof te 's Hertogenbosch is benoemd mr. Th. R. J. Weijers, thans raadsheer in dit gerechtshof. Tot vice-president van de rechtbank te 's Gravenhage is benoemd mr. L. Vliegent- hart, thans rechter in deze rechtbank. Bij een drijfjacht in de omgeving van Haaksbergen is een der ja'gers uitgegleden en gevallen. Zijn geweer ging af en het schot trof de 24-jarige J. J., zoon van een fabri kant te Haaksbergen, in het onderlichaam. Zeer ernstig gewond is de jongeman naar een ziekenhuis in Enschede overgebracht. Het Internationaal Wolsecretariaat in Den Haag heeft een vergelijking gepubliceerd van de prijzen, welke een schapenhouder in de Kaapprovincie van Zuid Afrika heeft ontvangen voor zijn wol sinds 1932. Voor de wol afkomstig van stamboekschapen ontving de schapenhouder in 1932 60 cents per kg., in 1947 f7,80 per kg. en in 1950 f 17,30 per kg. De Hoge Raad heeft verworpen het cas satieberoep van mr. W. A. J. V., oud-burge meester van Den Haag, die door het Haagse gerechtshof was veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en een boete van f 10.000 wegens overtreding van het Deviezenbesluit, In Willemstad, Curacao, heeft kapitein ter zee M, M, Merens het commando over de Koninklijke Marine in de Nederlandse An tillen en over de marinebasis te Willemstad overgedragen aan de nieuwe commandant, kapitein ter zee B. I-Iessing. De rijkspolitic heeft een inwoner van Warmond gearresteerd, die twee inbraken in Oegstgeest had gepleegd. De buit, sieraden ter waarde van f 1000 en een fototoestel, werd in zijn woning aangetroffen, In de Overijsselse gemeente Den Haam zal een scharenfabriek gevestigd worden in samenwerking met een Duitse firma uit Solingen. In het georganiseerd overleg van werk gevers- en werknemersorganisaties in het bakkersbedrijf is besloten, dat de normale arbeidsduur in de Kerstweek 38 uur zal bedragen. In Jeruzalem worden ter gelegenheid van het Kerstfeest speciale kerkdiensten gehouden die per radio worden uitgezonden. Op de 33,3 en de 43.9 meterband zal op Za terdag 23 December, van 14.15 uur tot 15 uur Nederlandse tijd eon Protestantse dienst te beluisteren zijn. Op deze zelfde golflengte zal op 24 December om 23 uur een Rooms- Katholieke dienst worden uitgezonden, Een tweede Prostetantste kerkdienst wordt op Kerstmorgen van 9.00 tot 10.00 uur uitge zonden. HAARLEM EN OMGEVING Mej. J. G. H. Ulehakc uit Nieuw Vennep is benoemd tot onderwijzeres aan een Chr. school te Amsterdam. Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam zijn geslaagd: voor het doctoraal examen scheikunde de heer L. Heijne uit Heemstede; voor het artsexamen eerste ge deelte de heer H. E. Verheus uit Heemstede en is bevorderd tot arts de heer J. van Holl- werf te Bennebroek. Mej. L. J. Kruyt uit Haarlem is aan de Vrije .Universiteit te Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen Frans. Mejuffrouw II. M. Langevcld uit Haar lem slaagde voor het doctoraal examen in de sociologie aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. Het kerkgebouw in de Ridderstraat, dat vroeger vele jaren dienst heeft gedaan voor de godsdienstoefeningen der Gerefor meerde Kerk cn dat daarna als pakhuis en werkplaats werd gebruikt, is thans, na restauratie, ingericht als kerkgebouw der Gereformeerde Gemeente, Woensdagavond wordt het geopend in een dienst waar dr. L. Rijksen uit Leiden voorgaat. Bij tc Krommenie gehouden wedstrijden van Christelijke gymnastiekverenigingen is ae wimpel, een wisselprjjs, bij de afd. heren in handen van „Kracht en Vriendschao" uit Haarlem gekomen. Als bewijs van dankbaarheid heeft de Doopsgezinde Gemeente te Haarlem aan haar met emeritaat gegane predikant ds.' J. M. Leendertz een Bijbelse encyclopaedie bene vens een couvert bevattend f 1900 aangebo den. Ds. Leendertz heeft dit bedrag bestemd voor de bouw van een tehuis van ouden van dagen. Op Woensdagavond 20 December wordt in dc Gemeentelijke Concertzaal een Kerst samenkomst gehouden uitgaande van de Commissie Bijzonder Kerkewerk van de Nederlands Hervormde Gemeente Sprekers zijn ds. J. J. Buskes Jr., Amsterdam en ds. P. Lugtigheid uit Den Haag. medewerking verlenen Haarlems Christelijk Mannenkoor en dc organist Piet v. Egmond. Mr. F. P. Th. Rohling, wethouder van Onderwijs en Personeelszaken der gemeente Bioemendaal, zal Vrijdag 22 December geen spreekuur houden. De heer A. var. Geluk, wethouder van Publieke Werken der ge meente Bioemendaal, houdt Zaterdag 23 December geen spreekuur. Ook de Jan van Goyenstraat in Heem stede is thans van een feestelijke Kerst verlichting voorzien, die tot en met Nieuw jaar in de avonduren de aandacht van de voorbijgangers op de actieve winkeliers in de schildersbuurt zal vestigen. Door de Geref. Kerk te Bioemendaal werd een collecte gehouden voor Ambon, welke f 329.53 opbracht. De restauratie van dc jeugdkapel Ma- ranatha der Ned, Hcrv, Gemeente te Bioe mendaal aan de Donkerelaan is opgedragen aan de fa. J. Plevier en Zn. aldaar.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7