Millioenenplan voor Energiebedrijf zonder slag of stoof goedgekeurd Ga naar REEMERS Teestclngen Lawine van gelukwensen voor Woningstichting „Het Oosten" VI0T0RSA-WAÏER Restaurant BRINKMAN Kerstdiners in alle prijzen Wegens ie laag vliegen veroordeelde Haarlemse piloot kwam in beroep Wees verstandig BAKKER's l Cafetariabedrijf j VLEESCRDQUETBALLEN t Kerstdiners M. Booiman Weldadigefflonderbwlijk LAXEER-AKKERTJES Donderdag 21 December 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant HAARLEMSE RAAD Communisten stemden tegen het voorstel van B. en W. over de bouw van 86 woningen Vüf millioen voor de versterking van het hoogspannings-distributienet van het ge meentelijk energiebedrijf, zeven ton voor een watergasinstallatie, dertig mille voor twee stoomoververhitters: de Haarlemse raad liet gistermiddag posten van die grootte zonder boe of ba de hamertik van het „aangenomen" passeren. Maar niet zodra ging hèt om een kacheltje hier of een kleedje daar of bij sommige leden begon het financiële geweten te spreken, soms zo sterk dat men geen weerstand kon bieden aan de aan drang om tegen te stemmen. Aan de andere kant dient erkend te worden, dat men het voorschot van bijna f 672.000,dat de woningbouwvereniging „Zorgvliet" in Haarlem- Ncord de bouw van 86 woningen moet mogelijk maken, niet zonder meer heeft afge daan. Doch dat kwam minder door de grootte van het bedrag dan wel door de bijzon dere voorwaarden die aan dat project verbonden zijn. Vdordat dit punt ter sprake kwam. had mevrouw Scheltem a—C onradi (V.V.D.) zich verzet tegen het voorstel om het crediet aan de woningbouwvereniging „Onze Woning" met veertien mille te ver hogen voor de aankoop van gevsers. Even als bij een vorige gelegenheid gaf zij te kennen, dat naar haar smaak teveel over heidsgeld in deze „luxe" werd geïnvesteerd en dat hierdoor ook diegenen deze extra uitgave van veertig cent per week werd op gelegd die wellicht zelf niet tot de aan schaffing van zo'n apparaat zouden zijn overgegaan. En ook al weer evenals de vorige keer was daar de heer Goedee (Arb.) om te betogen, dat in Haarlem- Noord „over de brug" deze geysers niet zo'n verschrikkelijke luxe vormden omdat daar een badhuis en een zwembad voorals nog ontbreken, dat de woningbouwvereni gingen wel degelijk een sociale taak hebben en dat tenslotte het gevraagde bedrag op het totale crediet een kleinigheid is. Daarmee was wethouder Angenent van de verdediging verlost, maar voor alle zekerheid vulde hij ter geruststelling nog aan, dat de gemeente de geysertjes zeker niet zelf zal leveren. Maar dat weerhield mevrouw Seheltema cn de haren al even min om hun tegen-stern te laten aan tekenen. Rare geschiedenis Bij dit debatje nu knoopte de heer Spek (A.R.) aan, toen hij de discussies over de bouw van 86 woningen van „Zorg vliet" opende. Hij vond het maar een rare geschiedenis, dat het wel mogelijk bleek een huurverhoging van veertig cent wegens het aanbrengen van geysertjes overigens ook door hem toegejuicht toegestaan te krijgen, doch niet een van een kwartje dat noodzakelijk is om de huizen van „Zorg vliet" aan de elementairste eisen van wo- ningpeil te laten voldoen. De gemeente heeft, nu zij niet meer dan 6.70 per week mag rekenen terwijl 6.95 noodzakelijk zou zijn, besloten de 6è wo ningen die voor werknemers bij Haarlemse industrieën bestemd zijn, aan de urgente gevallen toe te wijzen op voorwaarde dat de betrokken onderneming dan 420. stort als aandeel, in het onrendabele ge deelte. De industrieën die daartoe bereid bleken stelden uiteraard voorwaarden en het was juist daartegen dat inzonderheid de leden van de communistische fractie H e n n e- velt, Mol en Vooren zich richtten. Zij betoogden, dat de rechten van de bewoner door de fabrieksdirectle konden worden aangetast, bijvoorbeeld bij oproeping in militaire dienst, bij overlijden van de kost winner, bij ontslag. Minder vrij De werknemer zou minder vrij komen te staan in geval hij elders een positieverbete ring kan verkrijgen en bij arbeidsconflic ten. Daarom meenden zij, dat de uitgifte van deze woningen in handen van de ge meentelijke instanties moet blijven, de ver huring van deze huizen aan de onderne mingen stempelt de bewoners gedurende vijf jaar tot onderhuurders. Om dat te ver mijden zouden zij nog liever de huren een kwartje hoger willen stellen, waartoe zij het college in overweging gaven het voorstel terug te nemen om het in die zin te wij zigen. Ook de heer Goedee was van oordeel dat het College in zijn concessies aan de industrie wel wat ver was gegaan. Elders hadden bedrijven voor hogere bijdragen dan in Haarlem werden gegeven alleen het recht verworven voor de eerste keer een bewoner aan te wijzen. Overigens had hij wel lof voor het project, al vroeg spreker in het vervolg de etagewoningen van sou terrain te voorzien. Ten aanzien van een door de heer Van Velsen (K.V.P.) ge maakte opmerking zei de heer Goedee dat er in de bestaande woningvoorraad nog ADVERTENTIE leuk model met Franse beugel, moiré gevoerd, in 5 kleuren, slechts f 4.95 prima boxine - vlot model met fraaie beugel - alle modetinten slechts f 5.25 U kunt er vrij naar binnen gaan KRUISSTRAAT 35 Voor 10 gulden cassabonnen 30 cent contant terug. voldoende huizen voor grote gezinnen aan wezig zijn. Wellicht dat er naar een uit breiding van de bevoegdheden van het College moet worden gestreefd om door het opleggen van ruilingen het juiste gezin in de juiste woning te krijgen. Het voorstel werd verdedigd door de wethouders Angenent en H a p p De laatste merkte op, dat de industrieën reeds door de toewijzing aan de gemeente van dit extra contingent woningen dat im mers speciaal voor industrie-arbeiders be stemd is het recht op de eerste aanwij zing van een bewoner hadden verkregen. Door een bijdrage in de bouwkosten te storten kunnen zij dus op wat meer aan spraak maken. De wethouders waren van oordeel, dat de huurbescherming zeker ook voor deze gevallen van toepassing zou blijken en dat daarenboven de gemeente de vestigingsvergunning in handen heeft. Ook de ruiltransacties met andere gemeenten wordt door deze regeling niet veranderd. Desondanks bleken de opponenten niet bevredigd. De heer Goedee stapte over zijn bezwaren heen tenslotte ging het om 86 woningén toen zijn partijgenoot Al fa r e c h t van het college de toezegging kreeg, dat de verschillende ontslaggevallen waarin de betrokken onderneming het recht zou hebben een nieuwe bewoner aan te wijzen in de plaats van de ontslagene, wat minder vaag te omschrijven dan in de toelichting was gebeurd. Maar de commu nisten, die zich anders zo gaarne zulke fervente voorstanders van een krachtige woningpolitiek tonen, stemden toch tegen. Kinderhuis Nog een andere woningkwestie kwam ter sprake: die van het Gemeentelijk Kinder huis Zuid, dat de gemeente binnen vier dagen zal moeten ontruimen wanneer zij het geding met het Muziekinstituut van de Kathedraal Sint Bavo verliest. Het College zal verweer voeren, maar de heer Voo ren schreef B. en W. in deze kwestie bij vooi'baat niet veel voortvarendheid toe. Burgemeester C r e m e r s ging op die onvriendelijke opmerking niet in, zei wel dat een beroep op het huurbeschermings- besluit alleszins gerechtvaardigd was. De bijslagreg'eling op de premie voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering genoot algemeen instemming. Wethouder Happé zei ervan, dat hiermee een gunstiger rege ling wordt verkregen dan het aangeprezen systeem-Schiedam, In antwoord op een vraag van cle heer Proper (C.P.N.) deel de hij mede, dat een groot aantal thans nog vrijwillig verzekerden zal worden overge bracht naar dc groep van de verplicht ver zekerden, hetgeen dc moeilijkheden voor vele zelfstandigen zal oplossen. Burgerzin Wethouder Geluk stemde in met die 'leden van de raad die hun dankbaarheid hadden geuit jegens mevrouw G. Walbrink- Oud, die hetgemeentelijk kunstbezit met een kostbare collectie van hoofdzakelijk hedendaagse Haarlemse kunstenaars heeft verrijkt. Hij prees de burgerzin die uit deze daad bleek en hoopte, dat dit voorbeeld navolging zou vinden. Voor hen, die zelf niet over grote middelen beschikken, be staat altijd de mogelijkheid de „Vereniging tot aankoop van kunstwei'ken voor het Haarlemse museum" te steunen. Jongensland aan de Jansweg De heer Van der Giessen (Arbeid) had zich een andere bestemming voor het terrein van de voormalige Jansschouwburg gedacht, dan de door B. en W. voorgestelde verhuur als opslagplaats aan een brand- stoffenhandel. Voor de jeugd uit de be nauwde Haarlemse binnenstad die nog lang niet ontvolkt is zou hier immers een prachtig recreatieterrein kunnen wor den geschapen, geen speeltuin in de enge betekenis van het woord, maar een „jon gensland", waar de jeugd haar fantasie en dadendrang kan uitleven. Hij zou het huur contract tot 1 April 1952 willen, beperken om in die tijd de mogelijkheid van een dergelijk plan te onderzoeken. Deze idee ondervond warme bijval van de heer M o 1 die ook overlast voor de omwonenden (vanwege de cokes) en voor het verkeer duchtte. Aan die laatste bezwaren tilde wethouder Angenent niet zwaar, de bewoners hadden weliswaar reeds geklaagd, doch bij onderzoek was gebleken, dat de stofplaag werd veroorzaakt door een andere kolen handelaar, die de politieverordening over trad. Ook hem was het plan van de heer Van der Giessen sympathiek en hij deed de toezegging dat in het te sluiten huurcon tract een clausule zal worden ingelast, die een spoedige opzegging daarvan mogelijk maakt. De heer Stoffels (V.V.D.) zette het belang uiteen van de in 1953 te houden „Flora" in Heemstede, zowel voor het vak als plaatselijk en nationaal. Daarom zou hij natuurlijk voor de subsidie van vijftig mille stemmen, hetgeen niet wilde zeggen, dat hij het eens was met hen. die denigrerend spreken over „Keukenhof". Hij geloofde ook niet, dat daar in 1953 geen tentoonstel ling zou worden gehouden, welk gebrek aan coördinatie hij betreurde. Daar was wethouder Bakker het mee eens, doch hij bleef hopen, dat de twee organisaties elkaar alsnog zouden vinden, omdat hij anders voor Lisse een groot fiasco vreesde. De kachels en de kleedjes Wethouder Geluk antwoordde mejuf frouw B o 1 s i u s (K.V.P.)en mevrouw Scheltema-Conradi (V.V.D.), die de vervanging van een kachel door een gas- radiator in de klas voor zeer moeilijk op voedbare kinderen aan de Bakkerstraat on nodig vonden, dat in het najaar de huidige verwarming verre van ideaal is te noemen. Ook met het oog op de toekomstige uit breiding van de Montessorischool is het gewenst de verandering aan te brengen. ADVERTENTIE voor de AVONDTASJE, zeer fraai handgeborduurd Pareltjes op zijde Zeer apart 075 y' i GROTE HOUTSTRAAT 93 HAARLEM De bezorgde dames namen met die toelich ting genoegen. Dertienhonderd gulden voor een paar kleedjes in de leraarskamer van het gym nasium en in een kamer van het gebouw van Openbare Werken vond mevrouw Scheltema-Conradi wel wat al te veel in een tijd nu de burgerij steeds tot zuinigheid wordt aangespoord. Wethouder Angenent voerde varia ties uit op het thema „goedkoop is duur koop", hetgeen noch mevrouw Seheltema en de haren, noch de communistische frac tie overtuigde. De heer Voogd (Arbeid) boekte nog een klein succesje, want hij zag zijn amen dement op het reglement van de Stichting Industriebevordering, dat in de vorige ver gadering was blijven hangen omdat de voor- en tegenstanders gelijk hadden ge speeld, thans aangenomen met de stemmen van de K.V.P. en de wethouders tegen. Tot besluit van de vergadering reden de heren Hennevelt cn Vooren de „verplichte figuren": zij dienden een motie in waarin dc raad aandrong op een „krachtdadige bevordering" van de uitke ring van een Kerstgratificatie van 2 aan hel gemeenlepersoneel en een Kerstuit- kering van 50 "/o aan de gesteunden. Al was dan de terminologie iets anders dan ver leden jaar, de wethouders Bakker en I-I a p p konden hetzelfde antwoord geven. De eerste trachtte de interpellanten nog maals duidelijk te maken, dat dit soort kwesties door de centrale overheid wordt geregeld en dat de gemeenten slechts één keer per jaar 2 »/o kunnen geven, hetgeen in Haarlem bij wijze van vacanti'etoeslag' geschiedt. De heer H a p p.é wees. erop, dat in Haarlem aan de gesteunden al sinds jaar en dag een Kerstgratificatie van 25"/o wordt gegeven. Dit percentage hangt samen met cle hoogte der stounnormen en daar deze in Haarlem vrijwel aan de top liggen, is 25 Hier meer clan 50 elders, zodat men het Nijmeegse voorbeeld, dat de sprekers had den genoemd, moeilijk kan doen gelden. De onderwiisbencemingen verliepen con form de voordrachten. IN HET ZILVER Het moet in 1912 geweest zijn dat twee- en-veertig Haarlemmers, die bij de ge meente in dienst waren, de koppen bij el kaar staken om te komen tot de oprichting van een woningbouwvereniging voor ge- meentepersoneel. En die vereniging kwam er. Over de plannen, die bestuur en leden koesterden, liet men geen gras groeien: in 1918 werd hot eerste complex van 77 wo ningen in gebruik genomen. Niet veel later verrees op het Hof van Egmond het tweede blok huizen, 154 in getal en nauwelijks wa ren deze betrokken of de vereniging toog in de Jacob Geelst raat aan het werk, waar 26 woningen werden gezet. In 1925 vormden de huurders van de 77 huizen, waarmee dc vereniging was ge start, een zelfstandig bestuur. De zeven bestuursleden van de oude vereniging richtten de woningstichting „Het Oosten" op. Men kan moeilijk zeggen dat het de stichting aan activiteit ontbroken heeft. Achtereenvolgens weiden 38 huizen aan de Zonnekade. 30 in de Slachthuisstraat en 21 in de Noovmannenstraat gebouwd. Eind 1951, begin 1952 hoopt de stichting weer te gaan bouwen achter de Noormannenstraat, aan de aan te leggen weg naar Schiphol. Het wachten is slechts op het bouwrijp maken van de grond. De receptie Met dat al bestaat. Het Oosten nu 25 jaar en ter gelegenheid van dit feit werd gister middag een feestelijke receptie in restau rant Brinkmann aan de Grote Markt ge houden. Daar kwamen velen de bestuur ders van de zilveren stichting hun geluk wensen aanbieden. De voorzitter van het Oosten, de heer J. cle Ruiter, memoreerde in een korte toe spraak het werk dat in de afgelopen 25 jaar tot stand is gekomen en bracht dank aan allen die de stichting in haar omvangrijke taak met raad en daad terzijde hebben ge staan. De heer De Ruiter herinnerde er onder meer aan hoe het gemeentebestuur na de eerste wereldoorlog, met het oog op de dringend noodzakelijke bezuiniging, een experiment uithaalde bij de bouw van de 154 woningen op het Hof van Eg- mond. Deze huizen werden namelijk zon der palen, doch op een betonnen plaat ge bouwd, met als droevig resultaat dat deze woningen op het ogenblik op tal van plaatsen zijn verzakt en vele gevels ervan grole scheuren vertonen. Veel belangstelling De secretaris, de heer A. L. Staphorst, las vervolgens enige schriftelijke geluk wensen voor. Onder meer van het Haar lemse college van B, en W., dat door een gemeenteraadszitting verhinderd was te komen cn van de Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht, cle heer M. A. Reinalda. Onder cle zeer velen, die bij de jubile rende stichting hun opwachting kwamen maken waren onder meer vertegenwoor digers van tal van woningbouwvereni gingen, de heren J. J. Hensen en IT. H. Kühlemeir van Bouw- en Woningtoezicht, cle heer P. H. Tel van de Volkshuisves ting, de chef van de afdeling Verificatie cler gemeente, de heer H. Mèeusen van.de 'zevende afdeling der gemeente, enige ADVERTENTIE Drinkt bij Uw KERSTDINER Het beste mineraalwater. ADVERTENTIE HET VAN OUDS BEKENDE PLEIN HOEK TEMPELIERSSTRAAT TELEFOON 10985 Gezellige sfeer - Beschaafde muziek Reserveer tijdig uw tafel Getuige onder verdenking van meineed gearresteerd „Ik zag aan de kop van de Zeeweg hoe een Pipercup ongeveer tien meter boven het strand vloog. Het was pertinent boven het strand, want de mensen die met het gezicht naar zee gekeerd zaten, draaiden zich om om het toestel te zien. Ik kon de bestuurder en een passagier duidelijk onderscheiden". „Ik stond ten Zuiden van Zandvoort op cle zeereep toen mijn aandacht getrokken werd door een vliegtuig, dat zo laag was dat het soms achter de duintoppen schuil ging". Deze twee verklaringen, afkomstig van een Bloemendaalse politie-agent en een lid van de Rijkspolitic, stonden vanmorgen bij de behandeling van de appèlzaak van de 33-jarige I-Iaarlemsc autohandelaar M. H. P., die enige tijd geleden door do Kan tonrechter wegens te laag vliegen tot twee honderd gulden boete was veroordeeld, in lijnrechte tegenstelling tot hetgeen de ver dachte en de getuigen a décharge beweer den. Op 2 Juli vèn dit jaar was de autohande laar met de PH-UCP in gezelschap van een kennis in de omgeving van het Bloemen daalse en Zandvoortse strand gaan vliegen. Hij gaf toe, dat hij boven zee op een inetev of tien had gevlogen, zo laag zelfs dat hij de duim van cle man die in het bootje van de Bloemendaalse Reddingsbrigade zat, kon onderscheiden. Maar hij ontkende per tinent, dat hij boverl het strand lager dan 250 meter was gekomen, hoewel vier van de getuigen a décharge gehoorde personen verklaarden, dat ze van zijn komst geweten hadden en naar hem uit hadden gekeken. Zij waren het er allen over eens, dat het toestel „ongeveer op tweehonderd meter" had gevlogen, hetgeen de president, mr. J Ferwerda, deed opmerken, dat het wel vreemd was dat niemand een lagere hoogte opgaf blijkbaar in het besef dat men wel wist dat het om die tweehonderd meter ging. Daarbij kwam, dat deze getuigen niet zo deskundig waren, dat zij feilloos hoogten konden schatten. Voorts trad als getuige a décharge een fotograaf op, die geregeld met de verdachte vloog om luchtfoto's te maken. Deze ver klaarde, dat P. juist bekend stond om zijn vasthouden aan de veilige limiet van onge veer vierhonderd meter, hetgeen vaak het maken van goede foto's had belet. De ver dediger, mr. J. A. P. C. ten Bokkel, had een hele collectie luchtfoto's en negatieven overgelegd die dit argument krachj moes ten bijzetten. De verdachte verzwakte zijn stelling evenwel door op té merken, dat men op luchtfoto's niet kan opmaken op welke hoogte gevlogen wérd. In ieder geval had het fotobureau speciaal voor hem een aparte camera moeten laten maken voor net fotograferen op grotere hoogten. Do belangrijkste getuige a décharge was de passagier, die verklaarde, dat hij de hoogtemeter strak in het oog had gehouden en juist boven het strand met de piloot een gesprek over dat onderwerp had gevoerd. Toen P. hem had gezegd dat hij een paar kennissen öp het strand wilde ontwaren, had cle getuige gezegd: „Steekt hem dan wat lager", waarop de verdachte had ge antwoord: -„Ik kijk wel uit". De passagier hield dan ook vol. dat zij boven het strand niet beneden de tweehonderd meter hadden gevlogen. De Officier vond deze verklaring zozeer in strijd met die van de verbalisanten, dat hij cr acte van vroeg teneinde een gerech telijk vooronderzoek wegens verdenking van meineed te kunnen instellen. Na het getuigenverhoor voldeed de rechtbank aan dat verzoek en werd de getuige aange houden. De behandeling van de zaak tegen de vlieger werd voor onbepaalde tijd ge schorst. ADVERTENTIE LEG HET GELD KLAAR Dat is de enig juiste oplossing voor U en Uw kolenleverancier. Federatie Brandstoffenhandei Haarlem en omstreken aannemers en voorts vele vrienden en bekenden van Het Oosten. De voorzitter van de Federatie van Haarlemse woningbouwverenigingen, de heer W. C. van Kampen, bracht de geluk wensen van de federatie over en overhan digde als jubileumgeschenk een electrir sche klok. Vervolgens richtte spreker zich tot de heer J. Veen, die van de oprichting van de oude vereniging in 1912 af de be langen als penningmeester had gediend. Hem werd een kist sigaren overhandigd als blijk van waardering voor het vele werk dat hij in de loop der jaren in het belang van de Volkshuisvesting in het al gemeen cn van Het Oosten in het bijzon der heeft verzet. Nog vele sprekers voerden liet woord en niet zelden lieten zij hun gelukwensen van een fraai geschenk vergezeld gaan. Zo bood onder meer de heer H. Groenen- daai, die de felicitaties van enige aanne mers overbracht, de tekening van een ge brandschilderd raam aan, dat ccti plaatsje zal krijgen in het kantoor van Het Oosten. ADVERTENTIE Onweerstaanbaar lekkere bereid met room en eieren 2 stuks 25 cent Bestellingen boven 5.— worden thuisbezorgd. Gen. Cronjcstraat 121 Rijksstraatweg 238 t.o. Haarlcmtcrrcin Zondag en le Kerstdag gesloten VTVVTTVVTTTTTTVTVTTVVTVTTTTV Gereformeerde Gemeente Haarlem betrekt eigen huis Gisteren heeft de consulent van dc Ge reformeerde Gemeente te Haarlem dr. L. Rijksen Uit Leiden, in een samenkomst met dc gemeentenaren het kerkgebouw der gemeente in de Ridderstraat officieel ge opend. Na het zingen van Psalm 84. verzen 2 en 6. beginnende met de woorden „Zelfs de mus vindt een huis. o Heer", verhaalde de predikant uitvoerig hoe het de gemeente was vergaan sinds twaalf en een half jaar geleden enkelen uit Gereformeerde gemeen ten van elders naar Haarlem waren geko men. Aanvankelijk kwamen dezen samen in een zolderkamer, die later verwisseld werd voor allerlei lokalen, maar telkens werd de plaats van vergaderen te klein. Eindelijk werd dc gemeente een zelsftandigc: in 1942 werden de ambten geïnstitueerd en tenslotte werd dit»kerkgebouw gekocht. Vervolgens werd een predicalic gehouden naar aanleiding van Koningen 3, verzen 5, 6 en 57. Na bespreking van dc zin en de be tekenis van deze tekstwoorden besloot spreker met het uitspreken van de hoop dat de Heer Zijn zegen op de bediening des Woorris zou willen doen rusten. Tenslotte richtte de predikant zich met woorden van dank tot dc vertegenwoordiger van B. en W.. wethouder W. C. Bakker, die met zijn echtgenote aanwezig was. Ds, Kier van dc Gereformeerde Gemeente te Lissc wenste de zusïergemcente geluk met de opening van haar Kerkgebouw, een ver tegenwoordiger van ac Chr. Gercf. Gemeente te Haarlem deed insgelijks. Wethouder W. C. Bakker zeidc aezc dag voor het kerkelijk leven der Gemeente van veel belang te ach ten en wenste haar namens het college van B. en W. geluk met de opening van het kerkgebouw. Zeer velen hebben deze openingsplechtig heid bijgewoond. Onder hen waren vele leden van Gereformeerde Gemeenten uit andere plaatsen. De restauratie van het gebouw voor zijn nieuwe bestemming is voor een groot deel belangeloos verricht. Financiële steun kwam in de vorm van renteloze of laagrentende voorschotten. Zoals het gebouw thans is ingericht maakt het, met het fraaie kerk orgel, een heel keurige indruk. CONCERT IN BEGIJNHOFKAPEL Onder leiding van Jan Hensen zal op 28 December in de Begijnhofkapel een concert worden gegeven, waarvan het programma na de pauze op het Kerstfeest zal zijn afge stemd. Medewerking verlenen het dameskoor Arcis, het gemengd koor Ons Genoegen, de sopraan Melly Wolff ets, de tenor Willy Wolffers, de bariton Wim Lamme en verder Francine Hinlopen (harp), Gijs Beths Jr. (viool). Arnold Koning (cello) en Johan Jong (orgel). Jeugdig knutselaar bouwde een „ijsfiets" Rex Simons is een negentienjarige Heemstedenaar, die zijn hart verpand heeft aan de techniek. Verleden jaar bouwde hij. een race-auto, die nu in de garage haar winterslaap geniet. En daar naast pronkt een ijsfiets: een race-karre tje waarvan het voorwiel is vervangen door een doorgetrokken vork met een schaats er onder. De vrije tijd van ander halve week Rex is reclame-tekenaar heeft hij gebruikt om het geval in elkaar te zetten en gisteren heeft hij er voor de eerste maal op rondgetoerd. Verleden jaar zag Rex in een Ameri kaans tijdschrift een plaatje van een soortgelijk voertuig en onmiddellijk rijpte in hem het plan om de fiets na te maken en te perfectionneren. Voordat hij echter de kans kreeg om dit plan uit te werken trad de dooi in. En zo heeft het een vol jaar geduurd voordat de ijsfiets in Heem stede werd gezien. Als we de jeugdige Heemstedenaar moeten geloven is het verre van moeilijk een ijsfiets te construeren: „Men neme een racekarretje, verwijdere het voorwiel, draaie de vork een kwartslag om, zage de vork tot op ongeveer twintig centimeter van boven af en verlenge het overgeble- ADVERTENTIE Prima verzorgd, op elk gewenst uur thuisbezorgd. Keuze uit diverse menu's. 2e Emmastraat 36 - Tel. 14627 VJ Voormalige firmanten van effectenkantoor veroordeeld De rechtbank te Amsterdam heeft heden de beide firmanten van het voormalige effectenkantoor Kerkhoven en Co. te Am sterdam. C. O. en J. van der B. C. veroor deeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van anderhalf jaar. De rechtbank acht de hun ten laste gelegde wederrechtelijke toe- eigening van belangrijke bedragen bewezen. Betsy Westendorp-Osieck 70 jaar Op 29 December hoopt de schilderes me vrouw Betsy Westendorp—Osieck haar zeventigste verjaardag te vieren. Betsy Westendorp—Osieck, die lessen kreeg van Lizzy Ansingh, studeerde aan de Rijks-academie te Amsterdam onder leiding van Allebé en Derkinderen. Daarna zette zij haar studie in Parijs voort. Zij heeft zich toegelegd op het portret en schilderde onder anderen de professoren dr. H. A van Bakel cn J F. de Beaufort. Ook naakte zij echter landschappen en stillevens. Haar werk be vindt zich in het Stedelijk Museum te Am sterdam. het Gemeentemuseum te 's Graven- hage, het museum Boymans te Rotterdam en 'het Musée du Jeu de Paume te Parijs. ven stuk vervolgens met twee stalen pijp jes. Tenslotte beveslige men een hol ge slepen kunstschaats aan dit geraamte en klaar is Kees. Nu is het alleen nog maar de kunst om er op vooruit te komen, maar ook dat valt mee. Bochten nemen levert in het begin nog wel eens moei lijkheden op, maar allengs voelt men zich op dc ijsfiets even goed thuis als op een „normaal" rijwiel, aldus Rex. En nu hij zover is, loopt Rex Simons al weer met andere plannen rond. Het ligt namelijk in zijn bedoeling om een schaatsfietsclub op te richten, zodat men zou kunnen komen tot het organiseren van speed-ice-raceis, zoals hij dat noemt. Volgend jaar denkt Rex een ijs-bromfiets te bouwen. ADVERTENTIE werken tegen verstopping H.G.K. voert voor de 30ste keer het Weihnachts-oratorium uit Op dc Tweede Kerstmiddag zal Haarlems Gemengd Koor in het Gemeentelijk Concert gebouw wederom thans voor de dertigste keer het „Weihnachts-oratorium" van Joh. S. Bach ten gehore brengen. Hieraan verle nen medewerking: de pianiste Emmy van Eden, de sopraan Nely dc Bock. de alt Cora Canne Meyer, de tenor Ilan lc Fèvre en de bas Herman Hülsmann. Het orkest is dat van de H. O. V. Het geheel staat onder leiding van Jan Booda. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 20 December 1950 ONDERTROUWD: 20 Dec.. W. Kenselaar en T. F. Kubatz; A. Vaal en P. M. Gahrmann; R. H. de Grooth en A. J. Tanis; P. Persoon en E. M. Klerk; C. Vreeken en M. A. S. van Delden: C. M. Schalkwijk en II. E. Goede- mans; E. L. Bouhuijs cn A. A. van Kleeff; J. D Boutcrse en H. Hoekstra: J. van Soest en P. Calandt: J. Kuijper cn Z. in 't Hout: K. G. Bjühl en A. E van der Weiden. GEHUWD: 20 Dec.. P. J. Verver en J. J. Riemens; T. W. J. van Dijk cn A. Donker; G. Heitlager en A. A, van der Voort; A. G. La- gerweij en M. A. M. van der Pauw Kraan; C. Simmerman en J. C. Balvert; L. Visser en II. van der Linden: K. D. P. Jacobs en J. Sieraad: A. L dc Graaf cn J. Snoek; J. P. A. Broeken en D. M. Langeaijk: J. Stapel en M. C. Flipsc; C. Sietses en H. N Brürine; J. P. Zwart en A. Alting; A. A. Kokernoot en M. Missaar; A. M. Rosa—Tas en W. M. J. van Meel. BEVALLEN van een zoon: 19 Dec., J. Kroon—Eikenberg; E. Slok—van Kleeff; M. H. Spierings—Goers; C. C. Hartgring—Heijns- dijk: 20 Dec.. T. Wielart—Snoeks. BEVALLEN van een dochter: 19 Dec., T. T. G. Molenaarvan Gemert; M. C. van Wegen—van der Hulst: 20 Dec.. L. C. A. ElkerbcutWesselink. OVERLEDEN: 18 Dcc.. G. Zoetelief, 86 j.t Crayenesterlaan: P. F. Henneman. 76 j.. Reg- gestraat; J. J. Vink, 31 j., Gasthuisvest; 19 Dcc W. Houtkooper, 64 j., Leisdcvaart; J, Keijzer, 47 j., Zijlweg.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7