Stichting Jeugdwerk Zandvoort krijgt haar subsidie nog niet Amsterdamse Beurs Volkswagens Borrelglazen Likeurglazen QPZEELAND fes? s Ha,R=T bij; t= mmm Heerlijk MBC3 Donderdag 21 December 1950 Haarlems Dagblad eu Oprechte Haarlemsche Courant BEGROTINGSZITTING Voorstel tot kampeerterrein op Zuidersrrand weer ingetrokken De Zandvoorlse raad heeft zich gisteren bazig gehouden met de puntsgewijze be handeling van de begroting, een behande ling. die slechts onbetekenende wijzigingen produceerde, aleer de begroting zonder hoofdelijke stemming door de raad werd geaccepteerd. Bezuinigd werd er niet kon er ook haast niet meer worden en de wijzigingen betroffen alleen een paar subsidies, zelfs aan twee organisaties, die er niet om hadden gevraagd en daarmee een welkom Kerstcadeautje krijgen. De heer Blom (CPN) was er als de kippen bij om aan te dringen op een Kerst gratificatie aan het gemeente-personeel. Hij had er eergisteren in toegestemd, dat zijn voorstel hiertoe bij het desbetreffend punt van de begroting zou worden be handeld, maar dat had hij beter kunnen laten, want nadat hij het met vuur had verdedigd, zei wethouder Slagveld droog jes: „U bedoelt toch zeker een gratificatie voor Kerstmis 1951. het jaar waar deze begroting voor geldt"'. De heer Blom moest zich geslagen erkennen. De heer Siegers (KVP) wilde de drie reclasseringsverenigingen ieder f 25, extra subsidie verlenen en daar kon ieder een mee accoord gaan. Daarna trachtte een aantal raadsleden nog een paar honderd gulden voor de gemeente te verdienen, maar hun hoop bleef illusoir. Er kon niets meer af. Op een vraag van mevr. Mol (Ar beid) antwoordde wethouder Kerkman dat over de schooltandartsendienst met Heemstede was onderhandeld echter zon der resultaat. Thans tracht men overeen stemming te bereiken met Bloemendaal, over een regeling waardoor de Zandvoortse kinderen van de Bloemendaalse dienst kunnen profiteren. Wethouder Kerkman beloofde voorts zijn best te doen om de na zorg voor leerlingen van het buitengewoon lager onderwijs te regelen. Op voorstel van mevr. Mol werd de sub sidie aan het Koningin Wilhelminafonds met honderd gulden verhoogd en op voor stel van de heer Gosen (CHP) ging de subsidie voor de bijzondere kleuterscholen met duizend gulden de hoogte in. Daarna kwam de raad in Sinterklaasstemming. De padvindsters-organisatie kreeg honderd gulden, hoewel zij er niet om gevraagd had, omdat de padvinders ook zo'n bijdrage krijgen. De mondharmonica-vereniging Ex celsior kreeg er eveneens honderd, zij zal er een paar concerten voor geven, en op aandringen van de heer Weber (AZB) kreeg de accordeonvereniging er toen ook hon derd. al had zij om niets gevraagd. De Commissie Huishoudelijke Voorlichting, warm maar overbodig verdedigd door mevr. Mol en de heer Siegers, kreeg de ge vraagde vierhonderd gulden. Naar de commissies Toen kwam de grootste subsidie aan de beurt, namelijk vier mille, waarom de Stichting Jeugdwerk Zandvoort had ge vraagd, teneinde het moreel te verbeteren van de massa-jeugd, waarover in een in haar opdracht vervaardigd rapport niet al te gunstig werd geoordeeld. Wethouder Slagveld vond het een hele hap en het leek hem beier deze aanvraag eerst maar eens door de sociale en financiële commissies te laten bestuderen. Dat was iedereen, be halve de heer Blom en de Arbeid-fractie met hem eens. De initiatiefnemer, de heer Siitsma (Arbeid) was begrijpelijkerwijs teleurgesteld, maar hij sloeg een slechte beurt tegenover zijn mede-raadsleden, toen hij de vraag of er voor de commissie-leden afschriften van het rapport beschikbaar waren, meest ontkennen. De subsidie voor het rapport was op, zei hij tot verbazing van vele raadsleden, die van mening wa ren dat als er geld voor een rapport be schikbaar gesteld wordt, men ook in de gelegenheid moet zijn het te bestuderen. De heer Sijtsma zou zijn best doen, het nog voor eikaar te krijgen. Procedure-geharrewar Na de gewone dienst kwam de lijst aan de beurt van de werken die in 1951 ten laste van de kapitaaldienst mogelijk zullen worden uitgevoerd en de urgentie-klassen waarin zij waren ondergebracht. Het was aan de raad om te beslissen of hij hiermede Aan de kwartaalabonnés Door het abonnementsgeld voor het eerste kwartaal 1951 thans te gireren bespaart u incassokosten. De prijs van ons blad is verhoogd tot ƒ5.20 per kwartaal, voor abónnés die de krant per post ontvangen tot 5.70 per kwartaal (zie de uitvoerige mede delingen in ons nummer van 7 Decem ber j.l.). U kunt het bedrag storten of over schrijven op postrekening 273107 of op één van onze rekeningen bij de Am- sterdamsche, Twentsche of Rotter- damsche Bank te Haarlem Als u er prijs op stelt, dat het abon nementsgeld voortaan automatisch van uw girorekening wordt afgeschreven, wilt u dan een machtigingsformulier aanvragen bij onze administratie in principe accoord ging. Mevr. Mol diende prompt een voorstel in om zesduizend gul den uit te trekken voor een kampeerterrein op het Zuiderstrand. ondanks het feit dat dit plan bij de algemene beschouwingen slecht was ontvangen. Burgemeester Van Fenema zei, dat het Strandschap deze kwestie in studie had en dat het naar zijn mening onjuist was om door een raads besluit het Strandschap te beïnvloeden. Het is immers zo, dat het Strandschap de principe-beslissing te nemen heeft, terwijl de raad alleen maar over de uitvoering heeft te decideren. Deze mening werd door vele raadsleden gedeeld en er ontstond een eindeloos procedure-geharrewar. Wethou der Kerkman, die het voorstel steunde, wenste een stemming, maar dat was de anderen allerminst naar de zin, want ook bij een verwerpen zou het Strandschap zij het dan in negatieve zin beïnvloed worden. En waar niemand de kans had gekregen het voorstel behoorlijk te bestuderen, was er nogal wat ontstemming over de pogingen van de Arbeid-fractie om deze kwestie te forceren. De voorstelster. die wel inzag, dat haar plan bij een stemming zou sneuvelen, trok het dan ook maar weer in, echter niet voordat zij enige bittere opmerkingen had geplaatst over Jan Boezeroen die wel weer het loodje zou moeten leggen ten gunste van de villa-bewoners. Burgemeester Van Fenema was het daar allerminst mee eens en kon zijn mening over het sociaal besef in Zandvoort wel staven ook. De rondvraag leverde niets van beteke nis op. WIE ZAG DEZE AANRIJDING? Op Vrijdagmiddag 15 December om vijf uur had in de Zeestraat ter hoogte van hotel Keur een aanrijding plaats tussen twee luxe auto's. De korpschef van politie verzoekt diegenen, die getuige waren van dit ongeval in het belang van het onder zoek zich te willen melden aan het bureau van politie te Zandvoort bij de afdeling' verkeer. Winterwerk van „Kindervreugd" De speeltuinvereniging „Kindervreugd" s, nadat men dezer dagen de beschikking heeft gekregen over een schoollokaal in de Wim Gertenbachschool, overgegaan tot vorming van clubs in het kader van het winterwerk. Dit werd reeds direct voor de active ver eniging een groot succes. Voor de club „handenarbeid voor jongens van 712 jaar" meldden zich ruim 50 deelnemers: voor de club ..Handwerken meisjes van dezelfde leeftijd" 46 enthousiasten, zodat deze clubs gesplitst moesten worden. Voor kinderballet en volksdansen kon een club van 42 meisjes en jongens worden ge vormd, zodat reeds nu gedurende twee avonden en twee middagen per week het winterwerk wordt gehouden. Aanmelding staat tot nu toe nog open, doch het bestuur overweegt, binnenkort wegens de groté toe loop geen nieuwe liefhebbers meer in te schrijven. ADVERTENTIE KALENDERS - AGENDA'S VAN CITTERT SPEKSTRAAT 14 TELEFOON 10839 Bloemendaal BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: C. J. L. Westerholl—Be- rendse. d.: M. A. v. d. LindenDijkman, z.; G. T. A. AntonicttiRouwendal, z.; S. M. OsingaBoer. d. ONDERTROUWD: A. F. Went en V. Sler- neberg: M. J. Schoen en F. M. Steenhuizen: H. L. Ingenhoest en A. Tinkelenberg; H. C. Zoomers en Th. H. Roebbers; J. S. de Groot en H. A. G. W. Bos. GEHUWD: A. Hesselink en S. v. d. Berg: A. M. S. Bremer en A. M. Schaap. OVERLEDEN: A. H. Klijn—Zaal. 37 j.: M. Grootv. d. Welle, 76 j.: C. J. Holtus, 57 j. 3-3% Ned. 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned. Scheepv.Unie H. V. A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 96% 96% 1685» 169!..; 220 K 220 224 225 291% 291% 116% 116', 179% 179% 151% 150 112 111% 101% 99% 164 164 176% 175% 170% 171 40% 40% 49% 49% 45r/io 45% 56% 57 37% 37% 45% 45% ADVERTENTIE zonder chauffeur „1 3 00 0" PLEIN 33 Halfweg „MARIA GORETTÏ." De R.K. toneelvereniging „Sint Gerar- dus Majella" geeft op Dinsdag 26 Decem ber (Tweede Kerstdag) en Woensdag 27 December in ,.De Sporthal" een toneeluit voering. Opgevoerd wordt het toneelspel ..Maria Goretti" van Frans Dorst en Kas- per Dierckx. De regie heeft Frans van Emmerik. Hillegom „Zingt den Heer" voerde Bach's Kerstoratorium uit In de geheel gevulde Nederlands Her vormde kerk te Hillegom heeft Woens dagavond de Christelijke Zang en Orato riumvereniging „Zingt den Heer" onder lei ding van de heer S. P. Visser het Weih- nachtsoratorium van Bach uitgevoerd. Van de zes delen, waaruit deze tot een oratorium samengevoegde cantatenreeks bestaat, werden er vier uitgevoerd. De di rigent sloot de uitvoering af met een her haling van het openingskoor van het derde deel „Herrscher des Himmels, erhöre das Lallen". Reeds het machtige „Jauchzet, froh- locket" werd door het koor op imponeren de wijze vertolkt. De prestaties zijn de gehele avond op dit peil gebleven. De monumentale koren en koralen werden uitgevoerd op een wijze die niet slechts ernstige studie, maar ook begrip en animo deed blijken. Vooral het „Ehre sei Gott" (waarin de sopranen uitblonken) zou onder andere omstandigheden een extra applaus hebben verdiend. Van de solisten moeten Corrie Pereboom en" Herman Huismann in het bijzonder ge noemd en geroemd worden voor een uit muntende vertolking der duetten. Als ge constateerd wordt dat Han le Fèvre uil- stekend in conditie was, is daarmee over deze eminente tenor genoeg gezegd. Akkc de Vries verraste met name in het be roemde wiegelied. Hoezeer de heerlijke aria „Flösst, mein Heiland" ontsierd wordt door het toen en nu mooi gevonden, maar toen en nu barbaarse echo-el'fect, bleek ook deze avond weer overduidelijk. De uitvoering zou een voldongen suc ces geweest zijn, ware het niet dat het Amsterdams Philharmonisch Orkest nogal eens een steek liet vallen. Reeds in de openingsmaten verried het onzekerheid en zelfs (misschien had het temperatuurver schil hiermede schuld) onzuiverheid. Maar van de prachtige Sinfonia aan het begin van het tweede deel kwam bedroevend weinig terecht. Verscheidene orkestleden zullen, na een hele avond onder zijn di rectie te hebben gemusiceerd, ongetwijfeld de heer Visser nog steeds niet van aange zicht kennen, zo waren hun ogen vastge kleefd aan hun partij! De pianist Richard Heidema redde hier veel. Ds. Chr. Eerhard opende de avond met een verklarend woord en sloot ï^efc heè ,Ónze Vader". De opleiding voor het U.L.O. en het Middelbaar Onderwijs Hoe die bij de openbare lagere scholen te Haarlem Vroeger was er onder de openbare lagere scholen te Haarlem een aantal dat onder scheiden werd als „opleidingsscholen". Daar was het onderwijs zo ingericht dat de leerlingen in zes jaar zover kwamen dat zij in slaat geacht werden het u.l.o. en het middelbaar onderwijs te kunnen volgen. Met ingang van September j.l. is daarin een verandering gebracht. De „opleidings scholen" verloren hun naam, zodat, er nu bij het openbaar onderwijs alleen lagere scholen zijn. Welke overwegingen het ge meentebestuur daarbij heeft gehad hebben wij in ons nummer van 23 September uit voerig uiteengezet. Nu hebben wij onlangs een verslag opge nomen van een ouderavond van de Prinses Margrietschool (Junoplantsoen) waar de verslaggever het hoofd der school, de heer J. Houwen, de woorden in de mond legde, dat „alle openbare scholen thans gelijk zijn." De heer Houwen verzekerde ons dat dit onjuist is en dat het ook niet met de feiten overeenkomt. Zijn school, die vroeger onderscheiden was als „opleidingsschool", is nog volkomen in staat om in zes jaar de kinderen klaar te maken voor een u.l.o., of een middelbare school. Bij de andere „op leidingsscholen" zal het wel hetzelfde zijn. Het is evenwel niet juist zo verklaarde de heer trouwen verder dat hij op die ouderavond gezegd zou hebben dat „er nu harder op zijn school gewerkt moet wor den," want ook dat zou in strijd zijn met de feiten. De zaak is deze. Op de lagere scholen zijn twee uur per week voor keuze vakken in het lesrooster opgenomen. De hoofden der scholen kunnen beslissen hoe zij die twee uur willen besteden. De heer Houwen heeft deze twee uren voor rekenen en taal bestemd, de vakken die het meest van belang zijn voor de kinderen die latei- naar andere scholen overgaan. ADVERTENTIE van Leerdam Kristal-Unie of import ƒ1.25 - ƒ1.00 - 75 - 50 en 25 cent ZIJLSTRAAT 24—30 HAARLEM Lisse Aanbesteding Door architect Tol is aanbesteed het bou- en van de z.g.n. 27 hofjeswoningen en 12 andere woningen. Ingeschreven werd door ccn 20-tal aannemers en bouwmaatschap pijen. Laagste inschrijver was Gebr. Bcukc- ring, Ocgstgccst 1354.390, hoogste was Gebr. Akerboom met f416.000. KLEIN EXCELSIOR A.s. Vrijdag geeft het jeugdkoor „Klein Excelsior'' haar jaarlijkse uitvoering in Rehoboth. Minister Mansholf besprak actuele landbouwproblemen In een te Middelburg gehouden verga dering van de Zeeuwse Landbouwmaat- schappij heeft minister Mansholt uitvoerig de verplichte inlevering van gerst tegen 22 per ton en de vermindering van de inleveringsprijs voor melk besproken. Wat de gerstprijs betreft verklaarde hij zich bereid te garanderen, dat de boeren de productieprijs plus 20 procent onderne merswinst ontvangen. Voor de verplicht in te leveren 2500' kilogram is een richtprijs vastgesteld, maar wanneer mocht blijken, dat de gerstverbouwers tegenvallers heb ben, is de regering bereid een wijziging in •dit plan' aan te bréngen. Sprekend, over de melkprijs merkte de minister op, dat de regering onverantwoor delijk zou handelen, indien zij de garantie op 18 cent zou handhaven. Zij is ervan overtuigd, dat 1714 cent voldoende is om een behoorlijke bestaanszekerheid voor de boer te garanderen. Nadrukkelijk betoogde hij, dat dit laatste 'iet geval is. Hij voegde er aan toe. dat in dien de prijsontwikkeling normaal blijft, er geen enkel bezwaar tegen bestaat, de hef fingen voor het Zuivelfonds le bestemmen. Ook verklaarde hij, dat de boer. de tuinder en de landarbeider zeer tevreden kunnen zijn over het peil, waarop hun inkomen thans staat. Conferentie van Amerikaanse ministers De raad van de organisatie van Ameri kaanse staten heeft met algemene stemmen besloten te Washington een conferentie te houden van de ministers van Buitenlandse Zaken van de 21 Amerikaanse republieken (de Verenigde Staten en de 20 midden en Zuid-Amerikaanse staten). Als tijdstip wordt half Februari of kort daarna over wogen. Washington had om een dergelijke conferentie verzocht, omdat „de aggressieve politiek van het internationaal commu nisme een situatie heeft geschapen, waar door de gehele vrije wereld wordt be dreigd". De raad is het centrale orgaan van de 21 Amerikaanse republieken. Nieuwe staatsgreep in Nepal De opperbevelhebber van het Nepalese leger heeft tijdens een „paleisrevolutie" de regerende premier van zijn land afge zet en zelf diens plaats ingenomen om tegemoet te komen aan de wensen van India dat ontstemd is over de recente geforceerde troonswisseling ten koste van ex-koning Tribhoevana. De huidige koning van Nepal, de drie jarige kleinzoon van de verdreven koning, wordt niet door de regering van India erkend. (United Press). Russische troepen in Bulgaarse haven Volgens do diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" zouden deze week Russische troepen' in de Bulgaarse Zwarte-Zeehaven Burgas zijn ontscheept. De medewerker zegt over bepaalde inlich tingen te beschikken, die een bewijs voor zijn bericht vormen. Zo had een Joego slavische koopman te Londen hem mede gedeeld dat hij verscheidene dagen niet in staat was geweest zijn handelsrelaties te Burgas te bereiken. Franco kwam in Frankrijk twee stemmen tekort De commissie voor Buitenlandse Zaken van de Franse Nationale Vergadering heeft Woensdag met 21 tegen twintig stemmen besloten de Franse regering aan te raden de diplomatieke betrekkingen met Spanje niet te hervatten. Socialisten en communisten stemden voor het amendement om de betrekkingen met Spanje niet te hervatten. Tegen stem den MRP, Radicalen, Gaullisten en Ge matigden. In Engeland komt de beste schouwburg van Europa In Londen zal in de zomer van 1951 met de bouw van het nieuwe nationale theater voor Groot Brittannië worden begonnen. Er bekend gemaakt, dat de Koning er in heeft toegestemd om 13 Juli de eerste steen te leggen. Het Britse parlement heeft de rege- i gemachtigd de bouw van het theater te financieren. De wet op de theaters staat toe. dat van regeringswege een millioen pond sterling voor dit doel beschikbaar wordt ;esteld. Men wil dit nationale theater tot de beste j schouwburg van Europa maken. Het is de bedoeling dat drie gezelschappen aan het theater verbonden zullen zijn. Een groep zal dan in Londen spelen, de tweede ergens in Engeland en de derde overzee. Be secretaris van de Nederlandse Spoor wegen, E. F. baron van Haersolte, zal met ingang van 1 Januari 1951 de dienst dei- Maatschappij verlaten. De heer Van Haer solte, die van 1 Januari 1947 af secretaris der" Nederlandse Spoorwegen is, trad op 15 November 1911 in dienst der maatschappij. Hij wordt opgevolgd door mr. A. W. La- zonder, thans hoofdinspecteur van het ver voer in de inspectie Amsterdam. SCHEEPVAART Amstelpark, pass. 19 Kp. Villano. Amstelstad, pass'. 19 Finislerrc. Amstelvaart, 19 v. Djibouti n. Karachi. Arundo, pass. 19 Kp. Verdc eilanden. Averdijk, pass. 19 Lizard. Albireo. pass. 20 Fernando Noronha. Almkerk, 20 v. Duinkerken n. Antwerpen. Appingedam, 19 v. Lissabon 11. Gibraltar. Ariadne, 19 v. Genua te Livorno. Almdijk. 19 300 m. ZO. Kp Race Annenkerk. 19 550 m. O.ZO.Diegogarcia. Aagtekerk, 20 voorgaats H. v. Holland mist. Alainak. 20 te Bandarsjapoer. Aagtedijk. 20 v. Boston 11. Philadelphia. Alchiba. 20 te R'dnm v. Narvik. Aldbramin, 20 v. Monrovia n. Conakry. Alhena. pass. 20 St. Paulsrocks. Ahoth, 20 v. Rio de Janeiro n. Victoria. Alphard, pass. 20 Recife. Algenib, 18 te Montevideo. Allcaid, 17 te Salvador. Arkcldijk, 15 te Havanna. Aalsdi.ik, 19 te Galveston. Aardijk, 19 te Galveston. Alnati, 20 v. Rio de Janeiro. Alpbaeco. 21 v Buenos Aires n. La Plata. Andijk, 21 te Tampico v. Coatza Coalco. Beverwijk, pass. 19 Oporto. Bah, 20 te Jacksonville. Bintang, 20 te Genua. Bengkalis, 20 v. Aden. Boskoop, pass. 20 nm. Oucssant. Breda. 20 v. Arica. 21 te Antofagasta verw. Caltcx Nederland (t). pass. 19 Tunis. Caltex Pernis. pass. 20 Aden. Caltex Leiden (t), 19 250 m. O.NO. Ra sfar tak. Cirrus. 22 7 u. vcrw. H. v. Holland. Cameronia. 21 vm. pass. Burlings.' Dalerdijk, 19 v. Cristobal n. Antwerpen. Duivendrecht. pass. 20 Finisterrc. Domburgh, 18 v. Bordeaux. Drente, 17 v. Vancouver te Portland Delfland. 19 te Rio de Janeiro. Duivendijk, pass. 21 Beachyhead. Delft. 20 vm n. Kingston. Fna. 20 v. Cristobal te Curacao. Esso Den I-Iaag (t). 19 te Vado v. Aruba. Eemland, pass. 20 Finisterre. Eemdijk, 19 v. San-Francisco n. Portland. Elmina, 20 v. Port Gentil n. Kribi. Friesland, 18 te Belawan. Farmsum, 19 v. Puerto Cabello n. Cartagena. Gooiland. 19 v. Montevideo n. Santos. Groote Beer, 20 v. Djakarta n. A'dam. Gaasterkerk, 19 te Durban. Haarlem, 18 v. Cristobal n. Pimentel, Hector, 20 te Catacolo. Helena, 20 te Barbados. Hercules. 20 v. R'dam n. Lissabon. Hestia, 21 v. San Lorenzo n. Lakeports. Ilos, 20 v. St. Marc n. Gonaivcs. .Tohan v. Oldcnbamevelt, pass. 19 Europa Point. Kcrt.osono, 19 480 m. W. Minieoy Kota Agoeng, 19 150 m. W. Sabang. Kelbergen, pass. 20 Kp. Bon. Kola Intcn, pass. 20 Kp. de Gala. Kota Gede. pass. 21 Gibraltar. Leerdam. 19 v. Antwerpen (dus niet 18). Lindekerk. 19 te Basrah. Leopoldskerk, pass. 19 St. John eil. Laagkerk, 19 130 m ZO. Masira ell. Loenerkerk, 20 te Khorramshar. Lindekerk. 20 te Basrah. Leerdam. 20 op de Schelde mist. Lekkerkerk, 19 te Madras. Lutterkerk, 20 dwars Port Soedan. Luna. 21 v. Tunis n. Piraeus. Macuba. pass. 20 Azoren. Metula, pass. 19 Gibraltar. Mirza. pass. 20 Dondrahead. Mitra, 20 te Daressalaam v. Mombassa. Manoeran. 20 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Metula ft), pass. 20 Lissabon. Mariekerk, 16 te Hongkong. Maratam. pass. 20 Guardafui. Maasland. 20 te A'dam v. Buenos Aires. Maloya (rep 27 verw. 10 u. te IJjmuden. Oraniefontein. pass. 19 te Dakar, Overijsel. 19 v. Suez n. Aden. Oranje, 20 v. Aden n. Colombo. Orion, 19 v. Gibraltar n. Malta. Oberon, 20 te Curacao. Oranjestad, 2 te La Guaira. Polyphemus, 19 te Port Said. Prins Maurits, pass. 19 Gibraltar. Phrontis, 20 v. Aden n. Port Soedan. Prins Willem v. Oranje 20 te Le Havre. Prins Willem III, 20 v. R'dam n. Valencia. Prins Willem TV. 20 v. Liverpool te Glasgow. Prins Willem V. 20 v. A'dam n. Petit Couronne, Ridderkerk, pass. 19 Messina. Roepat. 20 vm, te Belawan. Rempang, 21 v. Pladju te Makassar verw. Rotti, 19 300 m. ZO. Dondrahead. Radja. 21 te East London v. Port Elisabeth Rossum, pass. 20 Finisterre. Rondo. 17 v. Honoloeloe n. Los Angeles. Rijnland. 20 op weg v. Vitoria n. Ilheos. Sabang. pass. 19 Perim. Saparoca. 19/20 te Lorenzo Marquez v. Durban. Sommelsdijk, 19 v. Le Havre n. 'Antwerpen. Stad Schiedam, 19 v. Savona te Casablanca. Sljedrecht (t), pass. 19 Rasfartak. Sommelsdijk, 20 op de Schelde mist. Stad Dordrecht, 21 20 u. verw. H. v. Holland. Schiedijk, nass. 21 Azoren. Stad Maastricht. 20 v. Safi n. Nederland. Stad Vlaardingen. 20 te R'dam v. Narvik. Sumatra, 20 v. Mobile n. Charleston. Salaliga, 19 v. Aleppey. Sibajak, 20 300 m. ZÓ Dondrahead. Somersetshire. 20 120 m. Z Oostpunt Kreta. Stad Breda. 17 v. San Francisco n. Seattle. Stad Maastricht, 20 v.'Saffi n. R'dam. Straat Soenda,' 5.8' te Santos. Salawatï, pass. 21 Kreta'. Slamat, 20 vm. rede Belawan. j Soestdijk, 20 v. Semarang. Stad Haarlem, pass. 21 Kp. Roca. Tomori, pass. 19 Gibraltar. Theseus, 19 te A'dam v. Adriatisehe Zee. -*1 Tjibadak, 19 dwars Mosselbaai. Tamo, pass. 19 St. Pauls Rocks. Themisto, 19 bij Bermuda. Tarakan. 19 1000 O.ZO. Guardafui. Triton, 20 te Puerto Cabello. Trompenberg, 17 v. Houston n. Galveston, Utrecht, 18 te, New Orleans. Volendam, 19 v. Djakarta n. R'dam, Vulcanus. 19 te Triëst. Venus, 20 v. Kiuluk n. Pyli. Vulcanus. 20 tc Rijeka v. Triëst. Waal, pass. 19 Noord v. Sombrero. Winsum, 20 dwars Oporto. Weltevreden, 20 te Djakarta. Zuiderkruis, pass. Elba Cape. Zuiderkruis, 20 te Suez. Zeeland, IS v. Abadan n. Khorramshar. bevattende bouquetje babbeltjes betreffende best bier, bemind bij brave burgers, benevens beminnelijke burgeressen. (Red. Herengracht 282, Amsterdam) Decembervertelling fZij keek hem peinzend inde bierbruine ogen. Er sprak, dacht zij, een diep verlangen naar bier uit de wijze, waar op hij zijn haar droeg. „Bier", fluisterde zij, „en als ik nu eens nee zeg?" Hij lachte zijn onweerstaanbare bierlach. „Wel bier en gin der!", riep hij uit, „er is toch bier bij de vleet!" Zij gingen samen naar de vleet. Daar viel zij wenend in zijn armen, terwijl het zacht begon te sneeuwen. In de verte sloeg een toren klok zijn luide Bier Bam Bom. Einde. Even, in het geraas van deze dagen, een geluidje uit de gouden zeventiende eeuw: Bier in hüys, bier daebuyten Bier in backen, bier in fluyten, Bier is dranck voor alleman Bier drincktdie maer drincken kan. Let dan eens op Wanneer er visite is, me vrouw, breng dan eens een blad binnen met wat frisse, gulle glazen, enkele flesjes lekker, tintelend bier en een schaal met blokjes pittige kaas. En let dan tersluiks eens op de (verheugde) ge zichten van Uw gasten! P.S. Tijdig inslaan, Mevrouw! i5S$@i68ii De sociëteit is de huiska mer van de studenten. Ge vindt daar al les wat bij een Hollands binnenhuis be hoort: intimiteit, gezellig heid en dus ook: bier. Wij waren even in de Groningse studentensociëteit M u t u a Fides en stieten er op een vrolijk groepje, knak worstjes etend, biertjes drinkend. „Zet gerust in de krant", zei ons de praeses, B. van Lingen, Werftstraat 10 te Groningen, „dat wij hier verzot zijn op bier." Bij het afscheid drukte hij ons de hand. „Ik ben een vroeg- proeverfluisterde hij toen ernstig. De Grote Onbekende j.Ik drink het bier niet om de glazen", zei iemand toen de Grote Onbekende hem in een klein café' ontmoette. De man at zyn boterham en dronk daarbij een biertje. Zes welgevormde glazen vielen hem ten deel. „Ik drink het", verklaarde de man, „omdat mijn eten me beter bekomt met bier." De Grote Onbekende zet nog steeds zijn reizen voort langs die lokaliteiten, waar Neerlands burgers drank en voedsel tot zïeh nemen. Zes glazen schenkt hy hun, die een biertje nuttigen bij hun eten niet cm de (mooie) glazen, maar omdat niets zo bij een goede maaltijd past als.een v.clgetapt glas bier. Eten en bier zijn al sinds eeuwen één! U wilt met familie en vrienden een GEZELLIG EN PRETTIG KERSTFEEST VIEREN?? Met dranken van DE AREND slaagt U Rode en Witte Wijnen Advocaat en Boerenjongens Gedistilleerd entegen verkoudheid en griep COGNAC I rum Croc WIJN I SLIJTERIJ EN WIJNHANDEL Gen. Cronjéstraat 152 Telef. 14752 KERST-GESCHENKEN Zie pagina 7 HOOFDDOEKEN wol - met ingeweven dessin - 8 kleuren Alléén Vrijdag 2.60 KAARSJES voor de Kerstboom 24 stuks Alléén Vrydag 0.29 DAMES PEIGNOIR mooi gebloemd alle maten Alléén Vrijdag 19.75 TAFELLAKEN katoen damast 150 x 180 cm Alléén Vrijdag 7.90 VRUCHTENGLAS wit en gekleurd Alléén Vrijdag 0.23 E 1 BEVERWIJK VROOM DRKKWIWrV HAARLEM

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 8