Haarlems Dagblad EEN VEILIGHEIDSVERDRAG ZOU HET BEZETTINGSSTATUUT MOETEN VERVANGEN vliegende schotels „Gelijke behandeling" is de kern der West-Duitse eisen Voor de Stille Armen Koningin Juliana Houdt Kerstrede 65e Ja ei r ga lig No. 19738 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Erectie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haar'.ern-Neord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 22 December 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en <$prectitc tgaaricttisdjc €ourant (Jtrtno Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom IN DIT LAND zijn wij niet zo sterk ge neigd aan de vliegende schotels te ge- bven, die af en toe boven andere landen vorder, waargenomen, met vervaarlijke meiheid hoog door het luchtruim suizend, (oor de oorlog heeft Nederland zich welis waar bezig gehouden met geheimzinnige ichtsignalen, en in een veel verder ver- sden schijnen zich soms ook vreemde ver- fchijnselen in het luchtruim te hebben ooigedaan, maar de kil-nuchtere stelt zich ;jj ongekende dingen op het standpunt: Wat ik niet zelf gezien heb geloof ik niet. Uij is daar bovendien trots op en blijft het. il hebben de feiten hem meermalen in het •ngelijk gesteld. Komt het sensationele ;ieuws uit Amerika, dan gelooft hij het liet omdat hij meent dat ..alle" Amerika an aan grootspraak doen. Komt het uit Frankrijk of Italic, dan zal het wel niet raar wezen omdat z.i. alle Fransen opge- vonden mensen zijn en alle Italianen nog ipgewondener. Het is heel eenvoudig. Dat zijn eigen volk alle varianten van sober- :eid tot grootspraak en van flegma tot op- jewondenheid te vinden zijn brengt hem :iet op de gedachte, dat dit bij andere vol len ook zo is en dat overal evenveel ver killende persoonlijkheden bestaan als er mensen zijn. Ze als allemaal-gelijk te be lhouwen, volks-gewijs, is veel gemakke lijker. Het bespaart vermoeiend nadenken ■n onplezierig twijfelen. Lastiger wordt het geval evenwel als de Engelsen onthul lingen doen. Zij staan als flegmatisch be rend. Allemaal flegmatisch. Opgewonden- leid acht de nuchtere beschouwer van lolks-geaaraheden bij hen allen afwezig. Ook bij de Schotten, die hij trouwens voor :c-t gemak cok maar Engelsen noemt. Wat moet hij nu denken als hij verneemt Jat Langston Day. die een Brit is, in Cham- jers's Journal(dat te Edinburgh verschijnt) ■en uitvoerige beschouwing over de vlie dende schotels heeft gegeven waarin hij iuidelijk doet uitkomen, clat hij aan hun oestaan niet twijfelt? Hij beroept zich trou- vens geenszins alleen op Amerikaanse aarncmingcn, maar ook op Scandinavi- tche. Roemeense, Turkse. Newfoundlandse, Paragu.yaanse, Duitse. Belgische en Neder landse!" Hij verzekert dat vleugelloze tor pedo's en vliegende schotels al sinds 175 aar zijn waargenomen. Maar de twintigste eeuw met haar sterk verbeterde middelen van waarneming is langzamerhand tot dui delijker vaststelling van feiten geraakt. De Amerikaanse luchtmacht heeft op grond van een rapport (in 1947) van een ervaren vlieger, die negen discus-achtige voorwer pen in ketting-formatie over een bergketen hacl zien snellen, en van twee foto's van mlke vliegende schijven, door iemand in Arizona genomen, in datzelfde jaar een commissie van deskundigen aan het werk jezet. Luchtvaart-experts, astronomen en physici maken er deel van uit. Deze com missie heeft honderden waarnemingen ge toetst aan de aero-dynamische wetten die men tot dusver kent. Als piloten iets gezien hadden werden hun toestellen op radio activiteit onderzocht. Tenslotte rapporteer de commissie, dal; zij 375 meldingen'van onbekende vliegende voorwerpen had na gegaan. 341 waren verklaarbaar gebleken; daarentegen niet. Die 34 waren afkom stig van ervaren vliegers, die. in oorlogstijd verkenners waren geweest en die de vlie gende schotels met behulp van telescopen theodolieten hadden bestudeerd. In één geval kon men b.v. (met vijf waarnemers een vliegveld) vaststellen, dat de vlie gende schotel 35 meter in doorsnede mat en vloog met een gemiddelde snelheid van 3 K.M. per seconde, hetgeen 27.300 K.M. per uur is. Geen geleerde of technicus zou een motor kunnen bouwen, die zulk een snelheid ontwikkelt, zegt Langston Day, en geen mensèlijk wezen zou het in een toe stel, vliegend met zulk een snelheid, kun nen uithouden. Hij is ervan overtuigd dat hier geen geheime wapenen in het spel lijn. waarmee cle Verenigde Staten of een andere mogendheid proeven nemen. Hij acht de kans heel klein dat het verschijnsel ooit verklaard zal worden. Of men zou dingen moeten gaan veronderstellen, die .nuchtere mensen zelfs nooit zullen willen overdenken. De commissie van experts heeft ze aangeduid. Zij heeft de mogelijk heid geopperd van interplanetaire vliegtui gen. afkomstig van een andere planeet. Wie dit in ernst zou willen overwegen zou moe ien veronderstellen, dat andere planeten bewoond zijn. Aangezien de wetenschap heeft uitgemaakt, dat klimaat en atmosfeer zo sterk van die van de Aarde ver schillen, dat er geen mensen op kunnen leven, zouden het andere wezens moeten zijn. Zij zouden ons ook ver vooruit moeten •vezen op wetenschappelijk en technisch gebied. Wie zulke veronderstellingen grie- :elig vindt trooste zich met de gedachte, dat zij (als het andere wezens geldt) al 175 jaar bezig moeten zijn met hun onderzoe kingstochten in het heelal zonder enige neiging te tonen, bij ons te landen. Langs- ion Day maakt de opmerking, dat als wij ons pogen voor te stellen hoe onze voor ouders uit de zeventiende eeuw over een twintigste eeuwse straaljager zouden heb ben gedacht, wij ons niet zo erg verwonde- en kunnen over machines die 27.800 K.M. per uur vliegen en die stijgen met een snel heid van 4 K.M. per seconde (want dat is ook waargenomen). De vraag rest: zijn het machines, door intelligente wezens (van ander soort dan de mens) gemaakt? Of zijn het bijzondere natuurverschijnselen? Omtrent de moge lijkheid van levende wezens op andere planeten is al heel wat gefantaseerd. Maar niet meer dan dat. Alleen maar gefanta seerd. Ge zult u herinneren dat jaren ge leden radio-uitzendingen, waarin de komst /van Mars-bewoners op Aarde als fantasie rerd opgediend, door schrikachtige lieden als feitelijk nieuws werden beschouwd en in enige landen panieken teweegbrachten. Het is ongetwijfeld een voordeel van de nuchteren (wier houding anderzijds ook haar grote nadelen heeft) dat zoiets hun niet overkomen zal. Intussen blijven Langston Day's beschouwingen over de ge liane waarnemingen (hier ten dele ontleend 2an De Kern) intéressant. Daarom zijn ze hier geciteerd. Mocht iemand menen dat er toch de Amerikanen of de Russen „achter zitten", en dat die commissie de mensen expres wat op de mouw gespeld heeft, dan £an ik alleen maar zeggen dat ik het niet geloof. Zo slim, als men wel eens veronder stelt. is de mens in deze zaken niet. Zo goed houdt hij de dingen niet geheim. Hij houdt niet veel geheim. Denk maar aan de atoom bom. aan dv. Fuchs en dr. Pontecorvo, en aan de geheime diensten die er altijd weer tussen genomen worden. R. P. Onderhandelingen om de Duitse troepen begonnen BONN, 21 December Nadat de West-Europesc mogendheden met Amerika en Canada begin dezer week in Brussel tot het besluit waren gekomen dat dc Wcst-Europcsc verdediging met Duitse deelneming moet worden versterkt, restte de bezettings- mogendheden de taak de regering te Bonn voor dit besluit te winnen en een formule te vinden waarmede West-Duitsland liet eens zou kunnen zijn ten aanzien van de inschakeling der Duitse troepen in het te vormen Atlantische leger onder Eisenhower. Die taak is aan de Hoge Commissarissen overgedragen in de vorm van instructies ter onderhandeling, waarbij bepaalde concessies als tegenprestaties werden geformuleerd. Hoever deze concessies zullen gaan, is nog een open vraag. De onderhandelingen zijn thans in het eerste stadium, doch er zijn aanwijzingen dat Bonn zal trachten zoveel mogelijk munt te slaan uit het feit, dat de andere mogendheden van liet Atlantisch pact veel prijs stellen op Duitse soldaten in hun leger. Er is sprake van dat Bonn aan stuurt op opheffing van het bezettingsstatuut en op een daarvoor in dc plaats komend Veiligheidsverdrag met bepalingen, die West-Duitsland lot een vrije staat zonder andere dan verdragsverplichingen tegenover de partners zou maken. „Flinke stap vooruit" zegt Adenauer De drie geallieerde Hoge Commissaris sen en de West-Duitse bondskanselier, Konrad Adenauer, hebben Donderdag te Bonn een bespreking van 5 uur gehad. Tevoren hadden de drie Hoge Commissa rissen onderling een bespreking gevoerd. Adenauer verklaarde na de conferentie, dat „wij een flinke stap vooruit" hebben gedaan. Geen der deelnemers wilde na afloop tegenover de pers een nadere ver klaring afleggen. Een persconferentie, die Adenauer Vrijdagochtend zou houden, werd afgelast. Men verwacht, dat de be sprekingen begin Januari zullen worden hervat. Voor de bespreking had Adenauer Don derdagochtend een onderhoud met Fran- cois-Poncet, cle Franse Hoge Commissaris, die, naar verluidt, de bondskanselier een algemeen overzicht heeft gegeven van de resultaten, die de Atlantische Raad te Brussel heeft bereikt. Men neemt aan, dat de Hoge Commissa rissen Adenauer Donderdagavond op de hoogte hebben gesteld Van het besluit van de Atlantische Raad om de herbewapening van een beperkt aantal Duitsers toe te staan onder voorwaarden, die tegen een herrijzenis van een Duits nationaal leger en een generale staf garantie zullen bie den. Het algemene plan is, zoals beleend, dat de Duitse strijdkrachten zullen worden georganiseerd in gevechtsgroepen van on geveer 6000 man en in totaal 150.000 man zullen tellen. Een West-Duitse woordvoerder had Donderdag reeds verklaard, dat de Duitse eis tot gelijke behandeling in hoofdzaak hierop neerkomt, dat de West-Duitse troe pen ju geval van oorlog niet in actie zullen gaan onder ongunstiger omstandigheden dan de anderen. In diplomatieke kringen te Londen neemt men aan, dat ook het Duitse verzoek om een veiligheidsverdrag in plaats van het bezettingsstatuut is besproken. Het is zeker, dat de geallieerden in ver band met de inschakeling van Duitse een heden in het Atlantische leger verdere ver zachtingen van de bepalingen van het bc- zetlingstatuut zullen toestaan. Men gelooft echter niet, dat zij het statuut in zijn ge heel zullen opheffen, omdat hiermee de juridische grondslag voor cle aanwezig heid van geallieerde troepen in West- Duitsland zou komen te vervallen. Een „meesterplan" De Lonclense Daily Express publiceerde Donderdag een bericht van zijn correspon dent te Bonn. inhoudende dat de West- Duitse Bondskanselier dr. Konrad Adenauer Woensdagavond in een geheim onderhoud met de Amerikaanse diplomaat Samuel Reber de eis zou hebben gesteld dat de Westelijke mogendheden een vei ligheidsverdrag met West-Duitsland zul len sluiten, indien zij West-Duitse deelne ming aan de Europese verdediging wen sen. Volgens de correspondent vernam hij van vooraanstaande West-Duitse functio narissen dat er nog andere punten zijn die de regering te Bonn verwezenlijkt wenst te zien, alvorens haar medewerking verlenen aan het inlijven van West-Duitse eenheden in het te stichten Europese leger, namelijk: West-Duitsland wil slechts op gelijke voet militaire eenheden voor het Euro pese leger leveren (dit houdt dus in dat, indien cle andere landen divisies bijdragen, ook West-Duitsland slechts met divisies aan de Europese verdediging wil deelne men en West-Duitse vertegenwoordiging in de generale staf onder Eisenhower. Te vens worden gelijke rechten op econo misch gebied geëist. De bezetting en het betalen van bezet- tingskosten door West-Duitsland moeten worden beëindigd. West-Duitsland is, na het sluiten van het veiügheidsverdrag, be reid het legeren van verbonden troepen op zijn gebied toe te staan. Verder wordt gevraagd: Versterking der geallieerde strijdkrachten in West-Duitsland, opstel ling van een „meesterplan" door Eisen hower. clat moet verzekeren dat een tegen aanval der verbonden troepen, na een eventuele Russische aanval, de „bevrijding zal verzekeren van de twintig millioen Oost-Duitsc'ners". Tevens zou moeten wor den gewaarborgd dat de voornaamste bot sing in een oorlog tussen Rusland en het Westen niet op Duits grondgebied plaats vindt. Volgens de correspondent van de ..Daily Express" te Bonn hebben de geallieerde functionarissen in West-Duitsland ver klaard dat de Duitsers weten, dat de Westelijke mogendheden Duitse troepen nodig hebben voor de verdediging van Europa. De Duitsers zouden voornemens zijn deze situatie zoveel mogelijk uit te builen. West-Duitse functionarissen hebben met nadruk cle juistheid van dit bericht in de „Daily Express" ontkend. Een Duitse functionaris verklaarde, clat een militaire studiegroep binnenkort zal worden gevormd om de Duitse defensie- bijdrage te bestuderen. Zij zal besprekin gen voeren met de leiders van alle West- Duitse politieke partijen. Dit zal waar schijnlijk begin Januari gebeuren. De UNO-strijdkrachten in Korea hebben thans ten Zuiden van de 38e-brecdtegraad hun nieuwe defensie-linies betrokken. Foto: een Amerikaanse afdeling houdt een korte rustpauze tijdens de mars naar de nieuwe stellingen. Amsterdamse persfotograaf bij Laren verongelukt De 36-jarige Amsterdamse persfoto graaf H. S. is Donderdagmiddag om streeks hall' vier met zijn auto op de Rijksweg bij Laren onder een trailer met oplegger gekomen. De wagen kwam klem te zitten en wercl een eind meegesleurd. S. kwam om het leven. Belgisch voorstel voor Europese defensie Paul van Zeeland, de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, heeft Donderdag in de beide Kamers van het Belgische parlement verklaard, dat België bij de besprekingen van cle Atlantische raad „concrete voorstellen" voor cle bespoedi ging van de Europese wapenproductie heelt gedaan. In Belgische regeringskringen werd la ter verklaard, dat Van Zeeland een alom vattend boekhoudsysteem heeft uitge werkt, waarbij elk land van het Atlan tische pact een afzonderlijke rekening in een bijzonder „grootboek voor de defen sie" zal hebben, „waarin zijn bijdragen aan de creditzijde worden geboekt en de bijstand, die het van andere landen ont vangt, aan de debetzijde". Het totale na delige saldo zal door de Amerikaanse mi litaire hulp worden aangezuiverd. Een oude traditie werd ook door de bouwers van de Engelse tentoonstelling Festival of Britain" niet vergelen. Toen de herberg op het tentoonstellingsterrein ..onder de pannen" was, werd het zogenaamde chimney beer" (schoorsteen bier) gedronken, waaraan de vrouwelijke bedienden van de herberg, reeds gekleed in haar festival- costuums, danig mee deden. Kardinaal Von Preysing plotseling overleden Kardinaal graaf Von Preysing, de katho lieke bisschop van Berlijn, is Donderdag middag aan een beroerte overleden. Kardinaal Von Preysing werd 30 Augus tus 1880 in Beieren geboren. Na een car rière in diplomatieke dienst van cle Beier se staat ging hij in 1908 theologie stu deren. In 1935 werd hij aartsbisschop van Ber lijn. Hij toonde zich een fel tegenstander van het nalionaal-socialisme, en. na de oorlog, van liet communisme. Hij werd herhaaldelijk door de Oost-Duitse autori teiten aangevallen, omdat hij de geeste lijken in zijn bisdom verbood deel te ne men aan het nationale front, het alle par tijen en organisaties omvattende Oost- Duitse politieke blok. De Paus benoemde hem in 1946 tot kar dinaal. Door zijn dood is het aantal kar dinalen in Duitsland tot twee gedaald kardinaal Frings van Keulen en kardinaal Von Faulhaber van München. Joegoslavië houdt rekening met een aanval BELGRADO, (Reuter) Generaal- majoor Djoerro Loncarewitsj, een lid. van maarschalk Tito's legerstaf, verklaarde Donderdavond dat Joegoslavië in de hui dige wereldsituatie de mogelijkheid van een aanval der Cominformlanden niet uit gesloten kan achten. Generaal Loncarewitsj beschuldigde Bul garije, Hongarije en Roemenië ervan, dat I zij grotere legers hebben dan door cle vredesverdragen is toegestaan. Bulgarije, zo vervolgde hij, onderhoudt een leger van 160.000 man terwijl het vol gens het vredesverdrag een leger van niet meer dan 55.000 man mag hebben. Roe menië heeft twee maal zoveel als de toe gestane 138.000 man onder de wapenen en Hongarije heeft in plaats van 70.000 man 140.000 man onder de wapenen. De Joegoslavische industrie voorziet thans in de behoefte van het leger doch indien een noodtoestand zulks vereist zou den wapens en uitrustingen elders gekocht moeten worden. Joegoslavië behoeft niet bevreesd te zijn, zo ging de generaal verder, „want heden zal de gehele vredelievende mensheid aan onze zijde staan in het geval van aggressie jegens ons". De generaal sprak ter gelegenheid van de negende verjaardag van het Joegosla vische leger. Maarschalk Tito was onder de toehoorders. Engeland heeft Joegoslavië een nieuwe lening aangeboden van 2 millioen pond sterling voor het aanschaffen van grond stoffen. In de Amsterdamse haven arriveerde het Zweedse s.s. „Triton'' met circa 1000 stan daard gezaagd hout. Hierdoor heeft de totale aanvoer in Amsterdam gedurende dit jaar de honderdduizend standaards over schreden, Aanval op Hoengnam afgeslagen Grote Chinese en Noord-Koreaanse legers, naar verluidt in totaal 110.000 man, hebben Vrijdag een aanval gedaan op het laatste bolwerk der UNO boven dc 38ste breedtegraad in het gebied van Hoengnam, doch moesten terugwijken voor de hagel van projectielen van oorlogsschepen, vlieg tuigen en artillerie. Het dodelijke vuur- gordijn schiep een „niemandsland" voor de prikkeldraadversperringen en loopgraven van de verbonden grondtroepen. Volgens ervaren artillerie-officieren evenaarde het spervuur in hevigheid het zwaarste vuur uit de tweede wereldoorlog. Volgens een officier van de geheime dienst heeft men positief vastgesteld, dat de hernieuwde eerste Noord-Koreaanse divisie in het gebied van Hoengnam in actie is. Het enige gevecht van belang aan het Westelijk front geschiedde boven Tsjoent- sjon, waar drie bataljons 2 a 3 kilometer op de Zuid-Koreane» wonnen. De tegen standers droegen naar verluidt legerjassen van Amerikaans type. Het tiende legerkorps der verbonden legers, dat de omsingelde havenplaats Hoengnam verdedigt, heeft de laatste brug, die van de stad naar het Zuiden leidt, op geblazen. Tegelijkertijd heeft dit korps zich teruggetrokken binnen een kleiner en ge makkelijker verdedigbaar gebied. Voor het opblazen zijn de troepen veilig de Sontsjon overgetrokken. Radio Pjongjang (de hoofdstad van Noord-Korea) is Donderdagavond weer in de aether teruggekeerd met een oproep tot de Zuicl-Koreaanse troepen om de wa pens neer te leggen en zich „bij ons als broeders aan tc sluiten". „Wij behoren tot hetzelfde ras en wil len niet tegen u vechten. Laat u niet door de Amerikanen beetnemen. Schaart u aan onze zijde en wij zullen u vergiffenis schenken", aldus radio-Pjongjang, clie de oproep ook richtte tot dc Zuid-Koreaanss regeringsfunctionarissen. Dr. VAN ROYEN „Nederland juicht komst van Eisenhower toe" WASHINGTON, 22 December. (ANP/ Aneta). „De benoeming van generaal Eisenhower tot opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa wordt door volk en regering van Nederland zon der aarzeling of reserve toegejuicht", zo verklaarde de Nederlandse ambassadeur in Amerika, dr. Van Royen, Donderdag in een uitzending van de „Stem van Ame rika". ,Het stemt tot grote tevredenheid, dat generaal Eisenhower zich zo spontaan voor deze verantwoordelijke en moeilijke functie beschikbaar heeft gesteld", aldus dr. Van Royen. „Het gevoel van voldoe ning aan Nederlandse zijde is toe te schrijven aan het feit dat de functie van opperbevelhebber thans is bezet en ten tweede de keuze van Eisenhower". Dr. Van Royen wees er op, dat Nederland een van de eerste landen in West-Europa was, die het plan tot combinatie van de West- Europese strijdkrachten steunden. Hij zei- de, dat Nederland plannen had uitgewerkt om zijn leger tc versterken en de uitga ven voor dc defensie had verhoogd. Het percentage hiervan op de totale begroting was gestegen van 17.2 in 1938 en 19.9 in 1946 tot 25 procent voor 1951. Na in hel licht gesteld te hebben, dat in Nederland de algemene dienstplicht- voor alle valide Nederlanders sinds 1898 heeft bestaan, kwam dr. Van Royen op de benoeming van Eisenhower terug en ver klaarde hij, dat „naar onze mening geen betere man met deze buitengewoon be langrijke taak belast had kunnen wor den". „Wanneer ons volk aan generaal Eisenhower denkt, denkt het onmiddellijk aan de bevrijding terug en aan de vlieg tuigen, die voedsel lieten vallen voor een uitgehongerde bevolking; wordt het her innerd aan de herwonnen vrijheid. De naam Eisenhower boezemt vertrouwen en geloof in positieve resultaten van geal lieerde inspanningen in. Generaal Eisen hower is de man die onze militaire en morele krachten moet verenigen en ver groten. Ik onderschat de moeilijkheden, die zijn taak meebrengt, niet. De jongste benoeming is echter een positieve stap van het hoogste belang voor de verdedi ging van West-Europa en de Atlantische gemeenschap". Ook de ambassadeurs van andere Euro pese landen van het Atlantisch pact heb ben over hetzelfde onderwerp gesproken. Het woord is aan. Ebner-E«chenbach: Sedert de overwinning van de schildpad op de haas houdt zij zich voor een hardloopster. 17de verantwoording Mej. E. J. C. d. C. v. W. f99.75; G. E. H. ƒ35.—: G. J. S. ƒ25.—: Dr. O. N. D. ƒ10,—; Mej. F. cl. B. 10.—: N. N. ƒ5.—: N. N. ƒ5.—: P. R. ƒ5,—: J. H. ƒ5.—: A. M. J. ƒ5.—: Mevr. B. C. T. II. ƒ5.—: A. M. ƒ5.—: Chr. N. ƒ5.MeVr. M. R. F. H. ƒ5,J. C. V. G. ƒ5.—: Dis. P. C. H. f3,—: X. ƒ2.50: S. M. R. ƒ2.50: J. L. ƒ2,50; C. Z. ƒ2.50: Mevr. S. R. F. ƒ2,50; J. N. ƒ2,50; C. v. II. ƒ2.50: R. P. ƒ2,50: R. d. R. ƒ2.50; Dames L. ƒ2,50; T. D. f2,50: Gr. ƒ5.Janny en Willy ƒ3,E. E. 1. H. M. B S. ƒ50.—: C. en M. v. S. ƒ2.50: D. S. ƒ10.—: II. W. ƒ2.50: A. C. B. ƒ5.—: M. v. E. v. B. ƒ2,—: F. P. ƒ2.50: Bridgepot K. P. ƒ5.—; N. N. f2,Johnny en Dames ƒ13.—: D. S. ƒ2.50; W. C. ƒ25.—: S. V. ƒ10,—; A. R. ƒ5,—: Mej. C. B. ƒ5.—: U B—V. ƒ5.—; Ge rard en Jaap ƒ1.—: Kapittel ..Vicit Vim Vir tus" f25,N. N. ƒ2,50: M. S. ƒ50.O. te S. ƒ10.—: J. R. ƒ5,—: A. H. ƒ1.—: Sj. P. ƒ5,—; Rie ƒ2.50: G. ƒ1.—: v. Greetje ƒ2,50; T. G. A. ƒ2.50; S. ƒ2.—; A. J. B. ƒ2.50: J. F. t. V. ƒ5.—; Carla 1.—Mevr. S. K. ƒ2,50: fa. de L. ƒ3.—: P. G. ƒ10.—; W. M. K. ƒ10.—: P. F. ƒ10 N. N. ƒ100—; J. R- ƒ5,—: fam. V. ƒ4.50; F. R. B. ƒ2,50: H. C. W. 1.de IC. 5_: p. f5.—; Lotus ƒ2,50: IJ. G. P. G. H. ƒ5,—: fam. S. ƒ7.50: N. N. ƒ2,50; Wed. H. v. B. ƒ1.50: firma E. B. ƒ10,—: Opa B. ƒ1.—; Henny ƒ1.—: Bloemendaals Bridgeclubje ƒ7.—; N. N. ƒ10.—; H. O. ƒ2.50: de L. en S. ƒ10.Mevr. A. C. E. v. D. en Carla ƒ10. C. V. M. ƒ2,50: J. C. T. H. ƒ3,—: C. H. ƒ2.50; J. W. ƒ2.50; Personeel Boom Ruygrok N.V. ƒ118,55; Overschot krant ƒ1,25; Dir. en Pers. L Meijers ƒ32.—; J. H. B. 1,—G. R. ƒ2.50; V ƒ5.—; L. S.—K. ƒ3.—: J. A. V. ƒ2.50; Jiiflr. P. O. ƒ2,50; B. K. ƒ1.—: N. N. ƒ10.-. Dagtolaal ƒ953,55. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen 12.471.82. Giften worden gaarne in ontvangst geno men aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. (S.v.p. geen enveloppen mot geld in de brievenbus werpen). Men kan ook een gift storten op onze postgiro-reke ning ui). 273107 onder bijvoeging „Voor de Stille Armen". China beantwoordt blokkade Te Hongkong wordt vernomen dat in antwoord op het door de Verenigde Staten afgekondigde embargo op de grondstoffen- verzendingen naar China de regering van Peking op 20 December aan de Chinese scheepvaartagenten van Hongkong bevel heeft gegeven dc hout- en oliezendingen naar cle Verenigde Staten en Japan stop te zetten. Vreedzaam atoomplan Europees laboratorium in voorbereiding BOMBAY, 21 Decemrber. (Reuter). Het laboratorium voor „vreedzaam atoomon- onderzoek", voor cle voorbereidende werk zaamheden waarvan cle programma- en begrotingscommissie der Unesco reeds gel den heeft uitgetrokken, zal waarschijnlijk in Frankrijk, Zwitserland, Nederland of België worden gebouwd, aldus heeft de Franse commissaris voor de atoomenergie, Frangois Perrin, te Bombay verklaard. Men verwacht, dat het plan op de volgen de bijeenkomst van de Raad van Europa zal worden goedgekeurd. Ook zou men Duitse geleerden bij cle voorbereiding van de bouw willen betrekken. „Het niet-poli- tieke laboratorium zou liet grootste van cleze soort in Europa worden. Er bestaan plannen om een „cosmotron" te bouwen een machine, die door het splitsen van atomen soortgelijke deeltjes als zich in kosmische stralen bevinden zou kunnen produceren. Koningin Juliana zal op Maandag, Eerste Kerstdag, om 13.00 uur een Kerst rede uitspreken, welke door beide Hilver- sumse radiozenders zal worden uitge zonden. HET WEER AFGEBEELD Ten Westen van Ierland bevindt zich een langgerekt lage drukgebied dat in de richting van de Middellandse Zee trekt. Aangezien het hoge drukgebied boven Scandinavië weinig tekenen van ver andering toont, blijven over grote delen van het vasteland van Europa Oostelijke winden waaien. Deze transporteren lucht met tempera- turen van enkele graden onder het 1 vriespunt uit Rusland naar het Westen. Alleen tijdens nachtelijke opklaringen i kan in deze lucht matige vorst voor- komen. MiST SNEEUW o REGEN 4 MOTREGEN A KAC-EL V 8UIEN R ONWEER L?T£MR£fiATjUfi '006 ISOBAAR BELANGBUK NSESSCAG- GE8IE0 CENTRA H hoge -druk L lage DBliK - SCHEIDINGSLIJN-PRONT.TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN O'T TEKEN GEEET DE. WNDSICHTi AAM- IEDERE w£LE DWAOSSTREip cg.j SN£i_H£ip .'AN w.ic qg Tgp P£a Sf.CO'-CE Weerbericht LICHTE VORST Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bill, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt le 10 uur: Over het algemeen zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte sneeuw of motregen. Matige, langs de Wad- denkust tijdelijk krachtige Ooste lijke wind. Overwegend lichte vorst. 23 December Zon op 8.47 uur, onder 16.31 uur Maan op 15.06 uur, onder 8.35 uur Hoog en laag water te IJmuiden Vrydag 22 December Hoog water: 2.29 én 14.41 uur. Laag water- 10.24 en 22.31 uur. Zaterdag 2? December Hoog water: 3.07 en 15,20 uur. Laag water: 11.01 en 23.16 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1