Haarlems Dagblad UNO-VOORSTEL TOT STAKEN VAN HET VUREN IN KOREA VERWORPEN en «©predjte lüaattemsttjc <£ourant (Itotno iGfé) Vrede op Aarde Commissie van Drie wacht op officiële mededeling „De eigenlijke moeilijkheid is de algemene Russische houding" Voor de Stille Armen 65e Jaargang No. 19739 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie* 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 23 December 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom KERSTMIS zal tallozen doen wensen naar Vrede op Aarde. Zij zullen er op hopen zonder zover te gaan als dit alom vattende begrip: er zou al grote vreugde voor hen zijn als dat exces van de onvrede tussen de mensen, de oorlog, niet langer mogelijk was. Hij blijft mogelijk terwijl geen enkel volk oorlog wil. Er is geen militairistisch gezind volk meer, verrukt door uniformen en parades, toegespitst op veroveringen en glorie. De gedachte aan het uitbreken van de Frans-Duitse oorlog in 1870, toen juichende menigten in Parijs ..A Berlin!" en juichende menigten in Ber lijn ..Nach Paris!" kreten klinkt nu dwaas en onwaarschijnlijk. Er is geen geestdrift voor de oorlog meer. Er zijn wel geschillen die men niet tot oplossing brengt, in naam van „prestiges", die onwezenlijk klinken en van „ideologieën", waarin men als genees- middelen-voor-alle-kwalen niet meer wer kelijk gelooft. Het maandblad voor cultuur en politiek ..De Nieuwe Stem" schrijft: „Nooit was de bewustheid groter, de kritiek onbevangener en veeleisender, waarmee de mens zijn maatschappij en zichzelf tege moet trad. Nooit toonde hij zich aan de ideologieën, die vanouds de horigheid aan zijn lot veelkleurig drapeerden, meer ont wassen." Het is waar dat men veel eist bij zijn critiek. Maar ontbreekt niet de vaste grondslag, waarop men de juiste vorm van die critiek zou moeten baseren? Het Westen der wereld gaat Kerstmis vieren. Er is in deze dagen enige rust in de gebeurtenissen ingetreden. Zou dat zijn omdat Kerstmis nabij is? Het ware schoon als men daarop bij de mensen vertrouwen kon. Dan zou men ook kunnen verwachten dat de invloed van Kerstmis zich daarna in hun daden zou doen gelden. De hoop op zulk een wonder kan niet verloochend wor den, maar hoe vaak is zij al ijdel gebleken, in oorlogsjaren en in andere. Wel zullen er millioenen in het Westen op Kerstdag ter kerke trekken en om vrede bidden, en andere millioenen zullen het in hun bin nenkamer doen. Velen zullen bidden in het bewustzijn, dat God meer overgave van hen vergt dan zij hebben gegeven. Ik weet niet of de Nieuwe Stem dat bedoelt als het blad zegt: nooit was de bewustheid groter. Het schrijft wel „dat men, verstrikt in een zelf-gevlochten netwerk van oorzaken en gevolgen, de oorlog nabij helpt brengen zonder hem te willen en zelfs, volgens ge weten en belang, te kunnen willen." Het voegt daaraan toe „dat elke stap op deze weg naar de opperste onredelijkheid de schijn heeft van een nuchtere redelijkheid, die het zekere voor het onzekere neemt." Dit heeft een fatale klank. Maar is het waar? Beamen werkelijk talrijke mensen die „schijn van een nuchtere redelijkheid"? Hebben zij de indruk, dat het zekere voor het onzekere wordt genomen? Geeft bij voorbeeld het besluit tot vorming van een Atlantisch leger, met de benoeming van generaal Eisenhower tot opperbevelhebber in Europa, hun een gevoel van meer zeker heid? Onze ambassadeur in Washington heeft zich in die zin uitgelaten. Hij heeft in een Amerikaanse radio-uitzending verkon digd: „De benoeming van generaal Eisen hower tot opperbevelhebber van de geal lieerde strijdkrachten in Europa wordt door volk en regering van Nederland zonder aai-zeling of reserve toegejuicht." Het Ne derlandse volk had inderdaad geen ver wachting en heeft ook geen wens geuit dat een ander dan Eisenhower, ongetwijfeld een knap generaal, zou worden benoemd, Maar toejuichen? Het heeft van de mede deling kennis genomen. Dat is alles. Mis schien hebben andere ambassadeurs van Europese landen ook zulke hooggestemde verklaringen afgelegd, omdat zij dat be leidvol tegenover Amerikaanse politici von den. Maar in die landen heeft men zeker evenmin gejuicht. Er is geen toejuiching meer bij bewapening en benoemingen van generaals. Niemand hoeft zich dat voor te stellen. Men is zich te zeer bewust gewor den van het feit, dat oorlog alleen maar ellende en verlies en nooit blijvende op lossing van conflicten kan brengen. Men voelt te duidelijk dat de geschillen, die hangen, geenszins onoplosbaar zijn. Ook Amerikaanse diplomaten hebben dat er kend. Juichen? Juichen zou men als over leg tot stand kwam waardoor eindelijk iets werd bereikt. Bewapening is alleen maar weer het oude lied. Dat oogst geen applaus meer. Kerstmis is nabij. Een maand geleden heeft onze Koningin, in een rede aan een banket in de Guildhall te Londen, gezegd: „Wij gevoelen dat wij een wereld van eendracht moeten maken. Alle tegenwoordige omstandigheden ver groten de drang naar deze aanstaande een heid. Misschien is het moeilijk voor de mensheid, haar geesteshouding even snel te veranderen als de tijd verder gaat. Daarbij doet het ons dan goed te beseffen, dat heden ten dage de belangen van vredelie vende naties moeten worden samenge bracht. dat een militaire strijd tussen hen, zoals bestond, even ondenkbaar is gewor den als oorlog tussen uw of onze graaf schappen of provincies. Wij moeten leren, veel oude denkbeelden te beschouwen als verdwijnend en verdwenen: bij de minste aanraking vallen ze in elkaar tot stof. Sommige begrippen, die wij allen plachten mee te dragen en op te tuigen met fraaie leuzen, zijn niets dan vermomde nationale zelfzucht. Enige eeuwen lang hebben deze begrippen zo hoog tq paard gezeten, maar nu strompelen ze pijnlijk verder op zere voeten, want uiteindelijk is bewezen dat zij alleen maar tot hinder zijn op de weg naar de wereldvrede. De nieuwe eenheid is nog heel jong en tastend en het is moeilijk nu te voorspellen, welke van haar vormen later herziening zal behoeven. Toch is de ontwikkeling naar zowel Europese als wereld-vereniging niet te ontkennen en on ontkoombaar". Op Kerstmiddag om één uur houdt ae Koningin opnieuw een rede, over beide zenders. Ongetwijfeld zal zij opnieuw de taal van bemoediging en hoop spreken. Want er verandert toch ook wel iets ten goede. R-p- Brits stoomschip in brand Het Britse stoomschip „Alpera" heeft ge seind dat het in de Middellandse Zee in brand staat. Het Franse stoomschip „Calais heen aan radio Gibraltar geseind, dat het zich in de buurt van de Alpera bevindt, die ge heel in brand staat. De Alpera vertrok op 6 December tut Iskenderon (Turkije) en was op weg naar Londen. Radio-Peking meldt China's antwoord: HONGKONG, 22 December (Reuter) China heeft het voorstel van de UNO tot het staken van het vuren in Korea verworpen, aldus een radio-uitzending uit Peking. De Chinese minister van Buitenlandse Zaken. Tsjoe En Lai, noemde h§t voorstel „on wettig", omdat de Chinese communistische UNO-delegatie niet bij de opstelling ervan betrokken is geweest, zo deelde radio-Peking mee. Chinese voorwaarden China kan het voorstel niet aanvaarden als zijn voorwaarden „niet strikt worden nagekomen". Deze voorwaarden zijn: Het terugtrekken van de buitenlandse troepen uit Korea en van de Amerikaanse vloot uit de wateren van Formosa en toelating van het communistische China tot de UNO. Tsjoe En Lai verklaarde, dat het Chi nese volk vurig naar een vreedzame rege ling van de Koreaanse kwestie verlangt. De minister vroeg zich af, waarom de resolutie tot het staken van het vuren niet was gekomen toen de Amerikaanse troepen de 38ste breedtegraad overschreden. „De reden", zo zeide hij, „is dat de bedoeling voorzit de Amerikaanse aggressiestrijd- macht een adempauze te verschaffen al vorens zij tot verder aggressie overgaat". Te Lake Success is nog geen antwoord van de Chinese regering op het voorstel tot het staken van het vuren binnen gekomen. Sir Benegal Rau, het Indiase lid van de commissie van drie, deelde mee, dat het officiële antwoord van de Chinese rege ring zou worden afgewacht .alvorens over de volgende stap van de commissie zou worden besloten. De commissie heeft drie boodschappen aan Tsjoe En Lai gezonden. In de laatste, die Donderdag is verzonden, werd ver klaard, dat de commissie tot midden vol gende week op een antwoord zou wachten en dan haar rapport aan de politieke com missie en de veiligheidscommissie van de UNO zal opstellen. Winteroffensief op handen? De inlichtingendienst van generaal Mac- Arthur maakt hekend dat een Winter offensief der Chinezen en Noord-Koreanen wordt verwacht. Vrijdag is reeds een proef aanval" in de richting van Tsjoent- sjon gedaan. De aanval werrl door Zuid- Koreaanse troepen tot staan gebracht. De communistische concentraties in Noord-West-Korea zouden bestaan uit ten minste een en mogelijk twee Noord-Kore- aanse korpsen en een Chinees korps. Chi- neze zelf, aldus een woordvoerder van de dienst, zouden hier feitelijk niet zijn waar genomen doch paarden en kamelen duid den op hun aanwezigheid. De wegen van de achterhoede waren zonder sneeuw en er waren tekenen van intensief verkeer naar het front. Bij Hoengnam blijven de troepen der UNO met scheepsgeschut, artillerie en vliegtuigen de opdringende vijandelijke troepen aanvallen. De com munistische aanvallers hebben hier zware versterkingen ontvangen. Schepen, die ra ketten afvuren, hebben zich bij de andere oorlogsschepen der UNO in deze wateren gevoegd. Spoorlijnen uit Mandsjoerije naar het front worden door vliegtuigen aangevallen en een communistisch bevoorradingscen trum is in brand geschoten, aldus genoemde woordvoerder. Zes straalvliegtuigen van Russische ma kelij zijn Vrijdag laat door nieuwe Ame rikaanse „Sabre" straalvliegtuigen in het grootste luchtgevecht sedert het uitbreken van het Koreaanse conflict neergeschoten, aldus heeft de Amerikaanse luchtmacht verklaard, er aan toevoegende, dat de Ame rikaanse vliegtuigen geen verliezen leden. De strijd speelde zich af in Noord-West- Korea bij de Mandsjoerijse grens. Acht „Sabres" hadden de strijd aangebonden met naar schatting 15 tot 20 „Migs". Van de laatste toestellen explodeerde er een in de lucht en doken er vijf te pletter op de aarde. De gevechten eindigden toen de „Migs" wegvlogen over de Mandsjoerijse grens, aldus de lezing van de Amerikaanse luchtmacht. Volgens het hoofdkwartier van generaal MacArthur is een van de zwaarste lucht bombardementen van de Koreaanse oorlog uitgevoerd tegen communistische troepen in het gebied van Hoengnam aan de Oost kust van Korea. Piloten van Corsair-toe- stellen leidden het vuur van Amerikaanse kruisers. Nieuw Cuinea-conferentie hervat (Van onze parlementaire redacteur) De conferentie over Nieuw Guinea heeft vanochtend om elf uur haar werkzaam heden hervat. Er vond een bijeenkomst plaats, waaraan alleen de leden van de Nederlandse en Indonesische delegaties deelnamen, dus buiten tegenwoordigheid van hun adviseurs. Wysjinski in Parijs Bij zijn aankomst in Parijs, op weg naar de Sovjet-Unie, heeft de Sovjet-Russi sche minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinski, een interview toegestaan aan Odile Lcmmonier van de conservatieve „Figaro", waarbij hij verklaarde dat de Sovjet-Unie de vrede wil en alles wil doen om de vrede te bewaren. Commuistisch China had echter reeds lang erkend moeten zijn, zeide Wysjinski. Hij wilde geen com mentaar geven op de kwestie van een vier- mogendhedenconferentïe of op de oorlog in Korea. Het eerstvolgende nummer van ait blad zal wegens het Kerstfeest i i Woensdag 27 December verschijnen. New Yorks Rockefeller Plaza in Kersttooi 1950. Drie gelijke Westelijke nota's aan Rusland LONDEN, 23 December (Reuter). Het is, die maanden geleden in.de Russische Westelijke antwoord op het Russische zóne is gevormd en op militaire wijze met voorstel voor een viermogendhedenconfe' rentie is thans gepubliceerd. Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten blijken de Sovjet-Unie te hebben meegedeeld, dat zij bereid zijn samen met haar de mogelijkheid van het vinden van een basis voor een conferentie van de mi nisters van Buitenlandse Zaken te onder zoeken. Zij voegen hieraan echter toe, dat de nauwe basis" van een conferentie over.de-, .7ij vestigen de aandacht van de Russische militarisering van Duitsland, zoals in de Russische nota van 3 November is voorge steld, geen uitzicht biedt op een werkelijke regeling van de geschillen. De drie Westelijke regeringen verklaren zich bereid tot het aanwijzen van vertegen woordigers om een voor beide kanten aan vaardbare basis te vinden voor een confe rentie van de vier ministers van buiten landse Zaken. Het hoofdkwartier der UNO te Lake Success stellen zij voor als de ge schiktste plaats om deze voorbereidende be sprekingen te voeren. De Westelijke voorstellen, die een ant woord zijn op de Russische nota van 3 No vember, zijn door de Westelijke diploma ten aan het Sovjet-Russische departement van Buitenlandse Zaken overhandigd. De Westelijke mogendheden verklaren in hun nota's, die gelijkluidend zijn, dat zij oprecht wensen een einde te maken aan de huidige internationale spanning en geen moeite zullen sparen om dit zo zeer ge wenste doel te bereiken. Zij achten echter een bespreking van Duitslands demilitarisatie niet voldoende om de huidige spanning weg te nemen en verklaren, dat „de enige Duitse militaire macht, die op het ogenblik bestaat, degene artillerie en tanks wordt opgeleid". In de Westelijke nota's wordt verklaard, dat de eigenlijke moeilijkheid niet het Duitse probleem is, doch „de algemene houding, die de ï-egering van de Sovjet- Unie sinds het einde van de oorlog heeft aangenomen". De Westelijke nota's verwerpen catego risch de voorstellen van Praag als een basis voor de regeling van het Duitse vraagstuk. Aan de voet van de oude Bavo, waar de lijd lot stilstand schijnt te zijn gekomen in de schaduwen van de eeuwenoude muren, heeft de sneeuw dezer dagen de iijdeloze schoonheid van het schone bouwwerk versierd met een accentuering van wit en zwart en de fotograaf kon geen weerstand bieden aan het bekoorlijke effect. regering erop, dat de Westelijke Hoge Com missarissen, in de hoop een einde te maken aan de verdeling van Duitsland, dit jaar twee maal aan de Sovjet-Russische be stuurscommissie in Duitsland plannen heb ben voorgelegd voor vrije verkiezingen onder internationaal toezicht. ,De voorstellen, die op 25 Mei en 9 Octo ber aan de Russische missie zijn voorge legd, zijn tot dusver onbeantwoord geble ven", aldus de nota's. „De vraagstukken met betrekking tot Duitsland en Oostenrijk dienen uiteraard onderwerpen van bespreking te zijn", zó verklaren de Westelijke mogendheden, die verder van mening zijn, dat de besprekin gen „ook de voornaamste problemen moe ten omvatten, waarvan de oplossing een werkelijke en duurzame verbetering van de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Westelijken mogelijk zou maken". Tenslotte vragen de Westelijke mogend heden de mening van de Russische regering over hun voorstellen. Generaal Walker bij ongeluk omgekomen Bevelhebber van het achtste Amerikaanse leger op Korea Luitenant-generaal Walton H. Walker, de bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger in Korea, is bij een ongeluk met een jeep om het leven gekomen. De generaal w2s 61 jaar oud. Generaal Walker werd op 3 December 1889 te Belton in Texas geboren. Na op leiding op „West Point" en andere mili taire scholen in Amerika doorliep hij in een diensttijd van dertig jaren alle rangen tot die van generaal-majoor. Hij nam deel aan de expeditie naar Vera Cruz in Mexico in 1914 en diende in 191819 bij de expeditionaire macht in Frankrijk. In 1930 ging hij voor drie jaar naar China. In de tweede wereldoorlog voerde hij, als generaal-majoor, het bevel over het vierde pantsercorps en daarna over het twintigste corps. Van 1943 tot 1945 was hij in Europa waar hij deelnam aan de strijd in Normandië, aan de veldtocht in Frank rijk en Duitsland. Hij voerde het bevel over het twintigste corps bij de bevrijding van Metz. In April 1945 werd Walker gepromo veerd tot luitenant-generaal. Van 1946 tot 1948 was hij bevelvoerend generaal van het vijfde leger in Europa totdat hij naar het achtste leger in Japan werd overge plaatst. Toen de Koreaanse oorlog uitbrak werd Walker aangewezen tot commandant van het achtste leger in Korea. Hij was op weg geweest naar het Noor den voor het geven van een eervolle ver melding aan een Amerikaanse eenheid. Zijn jeep passeerde onderweg een tegen- liggende colonne op een gladde weg. Een der auto's van de colonne, die door een Koreaan werd bestuurd, week plotseling zijwaarts uit en kwam met Walkers jeep in botsing. Walker werd uit de jeep ge slingerd en er door overreden. Generaal MacArthur verklaarde zeer ge schokt te zijn door de dood van Walker, die hij juist had voorgedragen voor pro motie tot generaal. Tot opvolger van Walker als bevelheb ber van het achtste leger is benoemd lui tenant-generaal Metthew B. Ridgway, voorheen bevelvoerend generaal van de 82ste luchtlandingsdivisie en het 18de luchtlandingscorps in Europa in de tweede wereldoorlog. Atlantisch leger van drie millioen man Samenwerking met Joegoslavië De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft Vrijdag voor de Senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen verklaard, dal de At lantische mogendheden voornemens zijn een leger van drie millioen man op te bou wen tegen 1953, aldus hebhen twee Con gresleden, die niet nader genoemd willen worden, medegedeeld. Acheson had niet willen verklaren, hoe veel Amerikaanse manschappen aan dit le ger zouden deelnemen. Volgens een senator had Acheson ge zegd, dat overleg wordt gepleegd over nauwe samenwerking met de strijdkrach ten van maarschalk Tito van Joegoslavië en dat ook met Spanje rekening wordt ge houden in de plannen voor de defensie van West-Europa. Een andere senator zeide, dat Acheson de hoop had uitgesproken dat de diploma tieke betrekkingen met Spanje zouden ver beteren. Hij verklaarde, dat Acheson duf delijk had gemaakt, dat het plan voor een leger van drie millioen man op het ogen blik niet voorziet in opneming van Spaanse of Joegoslavische troepen. Generaal Eisenhower zou geen relaties hebben met de dertig Joegoslavische divi sies, aldus had Acheson volgens senatoren verklaard. Maar er zouden regelingen wor den getroffen om deze divisies nauw te verbinden met de Westelijke strijdmacht in geval van een aanval. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken heeft Vrijdag op zijn weke lijkse persconferentie alle suggesties, dat de Verenigde Staten zich moeten ontdoen van hun verplichtingen in West-Europa, van de hand gewezen. Men beschouwt deze verklaring als een commentaar op de jongste toespraak van Herbert Hoover, voormalig republikeins president. Deze drong er op aan, dat de Verenigde Staten geen verdere verplich tingen in Europa zouden aangaan en een verdediging zouden opbouwen op het Wes telijk halfrond. Spoorwegongeluk in Moravië; 41 doden Vrijdag is bij Podivin in Moravië (Tsjechoslowakije) een sneltrein op een bus gereden. De sneltrein werd van de rails geworpen. Er zijn 41 doden en 46 personen bevinden zich in het ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde bij een overgang. De overwegwachter is gearresteerd. Er is een speciale kabinetsvergadering gehou den waarop een rapport werd aangehoord. De doden zullen een begrafenis van staatswege ontvangen en de nabestaanden zullen door de staat gesteund worden. Hef woord is aan. Anton van Duinkerken: Wy dwalen met koningsdromen Een donkere wereld door. Zal ooit de bevrediging komen? Gods heldere ster trekt het spoor Naar het heil van de kinderlijk vromen. 18tie verantwoording Bridgepot „Itam-Vicky" ƒ25,—; Ir. R. D. ƒ10—: W. G. B. Z—K. ƒ10,—; G. G. ƒ10.—; J. C. S.—d. O. ƒ7.50; Mevr. H. d. V—L ƒ5.-; J. J. F. 5 C. S. Th. v. G. 5.—; Dr. S. K. ƒ5,—; Mej. M. W. S. ƒ4,—; M. N. N. 3.—; Dames L. ƒ2.50: A. S.d. B. 2.50: Mevr. W. A. V—K. ƒ2.50; A. A. V. B. B K. ƒ2,50; Mevr. J. F. D.—P. ƒ2.50; W. F. B. ƒ2.50; Mevr. C. E. d. V. 2,50: Mevr. G. W. K.—K. ƒ2,50; S. K. W./A. W.—C. ƒ2,50; Mevr. W. J. G. ƒ2,—; L. v. d. K. ƒ1,—; Mej. J. W. H. ƒ1.—; ƒ10,—; S. A. ƒ20.—; Erik ƒ10,—; S. C. B. ƒ2,—; S. den B. ƒ2,50; R B. H. ƒ2,50; C. E. ƒ2,50; N. L. ƒ10.—: Elsje ƒ2,50; O. V. B. ƒ1,50: H. W. B. ƒ2.50: Mr. A. W. H. ƒ10,—: B. O. ƒ10,—: A. M. Z. ƒ7,—; P. ƒ5,—: V. X. ƒ2,50; J. G. v. O. ƒ2.—; fam. M. ƒ2,50; N. V.—v. d. D. ƒ2,50: Mevr. P. 2.50: L. B. ƒ0,50; W. B. ƒ0.50: L. B.—K. ƒ10.—: Kinderen de V. ƒ2.02; Zr. A. D. ƒ2,50; v. G. 0.50; H. Z. 10.—; 't Kan net nog ƒ2.50; N. M. ƒ2,50; Mevr. v. B. ƒ1,—.; Firo ƒ2,50; Mevr. Wed. W. ƒ2,—; Textiel S. ƒ10,—; G. C. ƒ5,—; G. K. ƒ1.—: R. J. E. ƒ5.—; P. H. ƒ5,—: J. K. H. 25.—: Parel oester ƒ3,— IJ. N. ƒ1.—: N. N. ƒ2,50; T. S. 10,—: Klasse 5 B HBS B 4.—: Pers. Uitg. Stam ƒ143.69; Bridgeclub ƒ35,M. v. B ƒ5,—; M. C.—K. ƒ1.—; Br. He. Wa. ƒ10,—; C. S. ƒ2,50; X. X. ƒ2,50; T. B. ƒ2,—; V. en L. ƒ2,50; JokeMarianne ƒ1.50: Collecte Kienavond Kon. Liedertafel ..Zang en Vriendschap" 62,50; Richard en Anita 2,50; A. E. ƒ5.—: H. H. ƒ100.—; W. M. D. ƒ10,—; N. N. 1.—; X. IJ. Z. 10.—Th. J. D. ƒ35,—: P. K. ƒ3.—. Dagtotaal ƒ763,71. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen 13.240,53. Giften worden gaarne in ontvangst geno men aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. (S.v.p. geen enveloppen met geld in de brievenbus werpen)Men kan ook een gift storten op onze postgiro-reke ning no. 273107 onder bijvoeging „Voor de Stille Armen". Bij het Comité voor de Stille Armen zijn nog de volgende giften binnengekomen: N. N. ƒ25.—; H. en P. ƒ10,—: N. N. ƒ2,50; Mej. W. ƒ25,—; H. O. en Zn. ƒ5,—; M. H. F. 500,—. Ontvangen als opbrengst *van de Kinder voorstelling in de Stadsschouwburg op 16 December door Aerdenhouts-kindertoneel 171,82. Ontvangen van N.N.; 1 paar heren pan toffels; 6 paar schoenen; 4 wollen camisoles; 1 heren pullover; 1 damestruitje: 2 zijden shawls; 1 strandpantalon; 1 overhemd. Van een andere N. N. enige japonnen en mantels. Bij de Twentse Bank zijn ingekomen: N V. v. B. en Co. 10,—; Sp. K. 3,—; H. F. K. W. ƒ10,—; Mevr. E. M. ƒ5.—: B. R. 100,—; C. G. L. en Zn. 5.—; N,V. R. B. en K. ƒ30,—; D. 250,—; J. A. B. en Zn, ƒ10,—; Fa. J. F. B. ƒ10,—: N.V. My. H. ƒ5,—; B. en H. ƒ250,—; Th S. J. H. ƒ10,—: Dr. J. ƒ50,—; R. K. W. F. i00,—N.V. v. W. 25.—; J. P. B. 10.—; C. J. Schr. 10,—; M. M. F. 10,—; De B. KI, M. 5,—.. Nederlander vermoord door bende in Oasf-Java DJAKARTA, 22 December (Aneta) Een employé van de suikeronderneming Kremboen in Oost-Java, Van der Kalk of Van der Valk genaamd, die vermist werd sedert Maandag, toen hij, begeleid door twee leden van de mobiele brigade, de tuinen inging, blijkt door de leden van de bende van een zekere Pelor te zijn gedood. Ook zijn beide begeleiders werden gedood. Terwijl Pelor te Soerabaja besprekingen voerde over de aanmelding van zijn groep in verband met de oproep van minister president Natsir werd de employé door leden van zijn organisatie ontvoerd. Om trent deze moord deelde Pelor mede, dat de aangehoudenen gewaarschuwd werden niet te schieten, aangezien 't slechts om hun wapens te doen was. Toen zij evenwel schietend verzet boden, werden zij gedood, zo zei hij. De strijdgroep van Pelor omvat 150 man. Zij heeft zich bij de militaire commandant van Soerabaja aangemeld. Te Malang heeft de groep-Soenario, die eveneens 150 man sterk is, zich gemeld. HET WEER AFGEBEELD De depressie, die gisteren ten Westen van Frankrijk gelegen was, trok naar de Middellandse Zee. Het krachtige hoge drukgebied boven Rusland met zijn uitloper naar Scandinavië heeft zich nu verbonden met een hoge drukgebied boven Groenland. De luchtaanvoer naar ons land blijft derhalve uit het Oosten geschieden. Boven Duitsland en Polen bevindt zich nog steeds lucht ivaarin slechts lichte vorst voorkomt. Tijdens nachtelijke opklaringen komt echter plaatselijk matige vorst voor. Boven de Oceaan bevindt zich een vrij actieve depressie welke zich naar de Golf van Biscaje zal bewegen. Weerberichf WEINIG VERANDERING Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Nu en dan opklaringen, voorname lijk in de Zuidelijke provincies met in de nacht en ochtend plaatselijk matige vorst. Overigens zwaar be wolkt, maar overwegertd droog weer met lichte vorst. Langs de Waddenkust temperaturen om het vriespunt. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen Noordoost en Oost. 24 December Zon op 8.47 uur, onder 16.32 uur Maan op 15.57 uur, onder 9.30 uur (Volle maan) 25 December Zon op 8.48 uur, onder 16.32 uur Maan op 17.02 uur. onder 10.13 uur 26 December Zon op 8.48 uur, onder 16.33 uur Maan op 18.15 uur. onder 10.44 uur 27 December Zon op 8.48 uur. onder 16.34 uur Maan op 19-32 uur. onder 11.06 uur Hoog en laag water te IJmuiden Zondag 21 December Hoog water- 3.43 en 15.55 uur. Laag water: 11.36 en 23.57 uur. Maandag 25 December Hoog water: 4.21 en 16.32 uur. Laag water: 2.17 uur. Dinsdag 26 December Hoog water: 4.56 en 17.06 uur. Laag water: 0.45 en 12.54 uur

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1