Haarlems Dagblad I Over samenwerking BRUGGENHOOFD H0ENGNAM BESTAAT NIET MEER Nieuw Guinea onder beheer van de Nederlands-Indonesische Unie 65e Jaargang No, 19740 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peerebooia Woensdag 27 December 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.—. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en «©prertjtc Tjaarlemstije €ourant (3tono t60) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom ONZE KONINGIN heelt in haar Kerst rede, in haar zeer persoonlijke stijl, gesproken over de noodzaak van samen werking, die alleen de wereld uit haar noden kan verlossen. Zij heeft gezegd: „Nooit waren wij technisch beter toegerust, noch geestelijk rijper, noch zo na toe aan het losscheuren van verkeerde tradities. Doen wij het niet, dan verdienen wij zeker niet, het aardrijk te beërven. Het is merk waardig, dat dit internationaal saamhorig heidsgevoel onbewust, instinctief, veel ster ker leeft dan men oppervlakkig gezien aanneemt. Ik ben zelf in de gelegenheid geweest dit waar te nemen. Wij hoeven ons dat alleen maar bewust te worden en wij zijn een heel eind verder." Lster heeft de Koningin gezegd: „Blijk baar verbetert onze Aarde niet zonder ónze medewerking en dan natuurlijk ons aller medewerking. De gebeurtenissen in de we reld, die de tijdperken als het ware ont zetten. kunnen maar niet tot voldongen feit bezinken, omdat de wereld in zichzelf daarvoor niet te vinden is." Deze eenvoudige woorden van wijsheid, getuigend van heldere waarneming en van inzicht in de menselijke natuur, zullen hopelijk veel mensen tot nadenken hebben gestemd en dit bij anderen nog kunnen bereiken. Zonder onze medewerking ver betert onze Aarde blijkbaar niet. En het internationaal saamhorigheidsgevoel leeft onbewust, instinctief, veel sterker dan men oppervlakkig gezien aanneemt. Het zijn dergelijke overwegingen die in wezen veel belangrijker en beslissender zijn, op den duur, dan de gebeurtenissen van den dag, dan allerlei ingewikkelde formuleringen, gestrande plannen, vage resoluties en mis lukte conferenties. Het is te allen tijde zo geweest dat grote veranderingen, waartoe de ontwikkeling der menselijke verhoudin gen noopte, zich voor de onbevangen waar nemer al lang tevoren aankondigden. Zij leefden reeds lang zoals men dat dan placht uit te drukken onder de opper vlakte. Hei leek alsof zij nog lang niet het „stadium der praetische politiek" hadden bereikt en die praetische politiek scheen zich met gans andere dingen bezig te houden en aan de enkelen, die de nieuwe oplossingen naar voren brachten, nauwe lijks aandacht te schenken. Totdat zij, min oJE meer plotseling, zich met hen ging bezig houden. Hun werd medegedeeld dat zij idealisten waren en een utopie nastreef den. Dat werd, onveranderlijk, altijd gezegd legen mensen die op enig gebied ingrij pende herziening en verbetering voorston den. Ook tegen hen, die hun doel tenslotte bereikt zagen. Het kon nooit. Zij waren idealisten en wat zij voorstelden was een utopie. Het is misschien niet overbodig er hierbij aan te 'herinneren, dat in den loop der vele eeuwen zich talrijke en geweldig- ingrijpende veranderingen in de wereld hebben voltrokken. De moeilijkheid voor de mens van het Heden is immer, in te zien dat zij zo geweldig ingrijpend waren. Hij is zo sterk ertoe geneigd, de dingen uit zijn eigen oogpunt en zijn eigen omstandig heden te bezien, dat hij zich niet kan voor stellen hoe men geleefd heeft in toestanden en verhoudingen, die hij nooit heeft ge kend. Nog minder kan hij zich voorstellen dat vroegere mensengeslachten, door daar verandering in te brengen, meer hebben tot stand gebracht dan het levende geslacht" tot dusver gedaan heeft. Want ten onrechte gaan wij meestal van de gedachte uit, dat het levende geslacht meer weet en ook wijzer is dan zijn voorgangers. Als men in het verleden de voorstanders van verandering eenmaal had verteld, dat zij idealisten waren en hun plannen uto pieën, was men daarmee niet van hen af. Want de werking onder de oppervlakte zette zich voort en steeds meer mensen begonnen het gevoel te krijgen, dat er iets veranderen moest. Eerst zonder er zich be wust rekenschap van te geven. Alleen maar instinctief. Later met steeds klaarder wor dend bewustzijn. Omdat zij, die overheids posities innamen, door hun opdracht en door de omgeving, waarin zij gewend wa ren te werken, aan het oude gebonden waren verzetten zij zich. Dezelfde instinc tieve gevoelens omtrent naderende veran dering kwamen ook bij hen op, maar zij achtten het hun plicht die niet te aanvaar den. Werd de van buiten op hen uitge oefende dwang te groot om hem geheel te weerstaan, dan gingen zij schoorvoetend concessies doen. Eerst schijn-concessies, die uiterlijk wel iets leken maar eigenlijk geen verandering brachten. De historie is zeer rijk aan zulke voorbeelden. (Het jongste voorbeeld is dat van de Raad van Europa te Straatsburg, die alleen maar adviseren mag.) Het vervolg was dan altijd, dat men op enige punten werkelijk ging toegeven, maar als regel op zo weinig mogelijk. De meeste onderhandelaars hebben (en had den) liet grote gebrek, te menen dat het .slim is slechts het minimum toe te geven. Omdat zij niet verder keken (en kijken) dan hun neus lang is. In vroeger tijden heeft deze kortzichtigheid, onder bepaalde omstandigheden, soms tot revoluties en daarmee tot rampen geleid. Zonder te be weren dat zulk gevaar zich thans in Europa voordoet kan men vaststellen, dat het oude recept van geleidelijke bewustwording en verzet zich weer prompt doet gelden. Daar om moet men ook niet menen dat de weige ring vau de Engelsen om aan een Europese federatie mee te werken definitieve beteke nis heeft. Evenmin zijn Straatsburg's vage en ingewikkelde resoluties afdoend. Gt begrijpt natuurlijk dat ik slechts eigen ge dachten weergeef, na de rede van de Koningin te hebben gehoord en nog eens gelezen. „Blijkbaar verbetert onze Aarde niet zonder onze medewerking, en dan natuur lijk ons aller medewerking", heeft de Ko ningin gezegd. Vooral dit zou menigeen, die zich in zwartgallige beschouwingen en fa talisme verliest, in deze tijd met vrucht kunnen bepeinzen. Hij zou zich eens kun nen afdragen of hij met zijn uitingen niet eigenlijk alleen bewerkt, dat hij anderen en zichzelf ontmoedigt. En of dit nu zijn aan deel in die „medewerking van ons allen" moet zijn, waarop de Koningin aandringt. R. P. COMMANDANT VAN LEGERPLAATS OLDEBROEK ZAL WORDEN VERVOLGD Het A.N.P. verneemt van justitiële zijde dat na een onderzoek voldoende termen aanwezig zijn gevonden om de thans ge schorste commandant van de legerplaats Oldebroek door de krijgsraad te doen ver volgen wegens verduistering. De volledige omvang van deze zeer gecompliceerde zaak kan nog niet worden overzien Chinese troepen over de breedtegraad Scherpe Turkse critiek op de Amerikaanse legerleiding TOKIO, 27 December. De verwachting dat de Chinese troepen in Korea met de Kerst dagen in het offensief zouden gaan en een poging zouden doen met de Noord-Koreanen samen op te rukken naar Seoel, de Zuid-Koreaausc hoofdstad, is niet vervuld. Mac- Arthur had Zaterdag die verwachting geuit ais conclusie van de troepenconcentraties die door zijn verkenners werden gemeld. Wel zijn Chinese troepen over de breedte graad getrokken doch deze overschrijding geschiedde in patrouille-acties en plaatse lijke kleine aanvallen. Uit Turkije komt felle critiek op het beleid van MacArthur. Zoals gemeld werd is de Turkse brigade bij de snelle terugtocht als achterhoede ge bruikt, waarbij zij grote verliezen leed. MacArthur heeft in een persoonlijk communi que nog eens zijn strategie verdedigd. Uit New York komen berichten over een kloof tussen de Russische en Chinese communistische topfiguren over de vraag wie in Korea de toon zullen aangeven. Burgerbevolking en regering verlaten Seoel TOKIO, 26 December (Reuter) De voornaamste ontwikkelingen in Korea ge durende het Kerstweekeinde zijn als volgt samen te vatten: In Zuid-Koreaanse militaire kringen schatte men Zondag het aantal Chinese troepen ten Zuiden van de 38ste breedte graad op zeven tot tienduizend man. Deze raming was gebaseerd op verklaringen van krijgsgevangenen. De Zuid-Koreaanse pre sident Syngman Ehee gaf diezelfde dag bevel tot onmiddellijke evacuatie van Seoel, de Zuidelijke hoofdstad, door de burger bevolking „op aanraden van de Ameri kaanse commandant". Hij maakte verder bekend, dat zijn regering naar het Zuiden zou vertrekken. Op Eerste Kerstdag maak te generaal MacArthur bekend, dat de resterende Amerikaanse troepen in Noord- Oost-Korea uit het bruggenhoofd van Hoer-gngai waren geëvacueerd. In 11 dagen tijds waren meer dan 100.000 man troepen, j hetzelfde aantal vluchtelingen, 17.500 voer tuigen en 250.000 ton voorraden e-i uit rusting ingescheept en weggevoerd. Ame rikaanss officieren noemden de operatie „de meest geslaagde tactische terugtocht in de militaire geschiedenis". MacArthurs apologie Generaal McArthur heeft in een Dinsdag gepubliceerd persoonlijk communiqué ver klaard, dat het terugtrekken van het tiende legerkorps uit Hoengnam aan de Oostkust de herordening van de verbonden legers, die door het deelnemen van de Chinezen aan de Koreaanse oorlog noodzakelijk was geworden, heeft voltooid. In een overzicht van de gebeurtenissen na de inval van China in Korea verklaart MacArthur: „Wij brachten voordat het te laat was geheime politieke c-n militaire be sluiten van geweldige draagwijdte aan het licht en brachten de militaire voorberei dingen, waarmee de vijand heimelijk een zo grote strijdmacht wilde bijeenbrengen, dat onze legers, met één machtige slag. van grote omvang vernietigd zouden kunnen worden, uit het evenwicht. De geallieerde opmars naar Mandsjoerije was de Jaatste peiling van de Chinese bedoelingen, aldus MacArthur, én had het bewijs geleverd van „een massale ontplooiing van het vierde Chinese veldleger in een formatie van negen aaneengesloten legerkorpsen in kolonnes tot een gezamenlijke sterkte van 27 divisies, terwijl onderdelen van het derde veldleger onmiddellijk in de achter hoede werden opgesteld". „De opmars der geallieerden had de Chinezen uit hun even wicht gebracht en hen verhinderd op zo danige wijze van hun positie gebruik te maken, dat zij het achtste leger zouden kunnen bedreigen, terwijl liet tiende leger korps op de flank de communisten dwong hun strijdkrachten te splitsen en hun of fensief vermogen te verzwakken", aldus MacArthur. De Amerikaanse bevelhebber genei-aal Amond heeft verklaard, dat de evacuatie weinig verlies aan mensen 'en materieel heeft gekost. De kanonnen van het Ame rikaanse slagschip Missouri, de zware kruisers Saint Paul en Rochester en acht torpedobootjagers hebben 4 millïoen pond springstoffen afgeschoten. Vliegtuigen van zeven vliegkampschepen hebben in totaal 6.000 aanvalsvluchten gemaakt. Toen de laatste manschappen Zondagavond het bruggenhoofd verlieten explodeerden de granaten van torpedobootjagers slechts een honderdtal meters achter hen. Zaterdag ochtend moesten nog 9.000 man van de derde divisie ingescheept worden. Turkse critiek Een scherp requisitoir tegen de Ameri kaanse legerleiding in Korea is verschenen in een Turks blad, dat doorgaat voor de spreekbuis van de leidende kringen. „Het is duidelijk", zo heet het, „dat de strijdkrachten der U.N.O. overhaast moes ten terugtrekken voor de oprukkende Chi nese troepen. Generaal MacArthur heeft verklaard, dat hij de Chüiese aanval niet kon voorzien, daar zijn verkenningsvliej tuigen geen waarnemingsvluchten boven Mandsjoerije mochten maken. Dit is een bewering, die niet de minste militaire waarde heeft. De Chinezen hadden de Amerikanen trouwens herhaaldelijk ver wittigd, dat zij niet zouden dulden dat hun troepen zich aan de Mandsjoerijse grens bevonden. Men kan dan ook niet verklaren waarom de Chinese aanval als een verras sing moet worden beschouwd. De nume rieke overmacht der Chinezen is anderzijds niet zo gróót als wordt gezegd. In Korea zijn niet meer dan 250.000 Chinezen inge zet. Het leger der U.N.O. omvat ten minste 150.000 man en beschikt over een verplet terende meerderheid in de lucht. Onder die omstandigheden kon ernstig werk worden verricht. Waarom heeft het leger der U.N.O. zich dan, afgezien van de Turkse brigade, teruggetrokken?" Het blad vraagt dan waarom de Turkse brigade als achterhoede gebruikt werd. Zij beschikte niet over vervoermiddelen en zou zich dus in elk geval al vechtende te voet moeten terugtrekken. „Het is toch een al gemeen aanvaard pricipe, dat de taak van een achterhoede dient te worden uitge voerd door gemotoriseerde eenheden, die, na de vijand te hebben opgehouden, het con tact met de tegenstander kunnen ver breken". Naijver? In een bericht van de New York Times uit Tokio wordt gezegd, dat volgens inlich tingen die door de commissie der U.N.O. werden verzameld in het tijdvak waarin de verbonden troepen een groot deel van Noord-Korea bezetten, er tengevolge van de Chinese interventie op Korea een grote breuk ontstond „in de hoge leiding van het internationale communisme en Chinezen en Russen elkaar de macht over Korea be twisten." Dc Chinezen zouden Noord-Korca zijn binnengetrokken pas toen zij hadden ge zien, dat in Jenan opgeleide communisten uit leidende functies in het Noord- Koreaanse communistische bestuur werden gedrongen en vervangen door in de Sovjet- Unie opgeleide personen. De rollen zouden thans zijn omgekeerd. De New York Times schrijft verder, dat sinds de Chinezen onder leiders als gene raal Lin Piao de leiding van de campagne in Korea op zich genomen hebben, er wei nig is vernomen van Russisch-georiënleer- de communisten als premier Kim Ir Sen. Volgens de New York Times viel de be kendmaking van de bevindingen der com missie van de U.N.O. samen met berichten uit Moskou, dat officiële kringen aldaar de Chinese troepen in Korea niet langer als „vrijwilligers" betitelden. Generaal Walton Walker (rechts), die Vrijdag in Korea aan de gevolgen van een auto-ongeluk overleed, wordt als bevel hebber van hel Achtste Amerikaanse leger opgevolgd door luitenant-generaal M. B Ridgway (links) die in de tweede wereld oorlog het commando voerde over de 82ste Airborne-divisie en het 18de Airborne Corps in Europa. Britse kroningssteen uit Westminster Abbey gestolen Verdenking valt op Schotse nationalisten i „Scone Stone", dc steen waarop de Koningen van Engeland gekroond worden, is eerste Kerstdag uit Wesminster Abbey verdwenen. De politie gelooft, dat de steen door Schotse nationalisten, die in het verleden gedreigd hebben hem weer naar Schotland te zullen terugvoeren, is weggenomen. De steen werd in 1296 uit Schotland weggehaald. Scotland Yard heeft onmiddellijk de provinciale politie ver zocht de hoofdwegen van Engeland naar Schotland te bewaken. Auto's, die naar het Noorden gaan werden aangehouden en doorzocht. De steen weegt 350 pond. De steen is tenminste 1.100 jaar oud en bevond zich onder de zitting van de kro ningszetel in de Abbey. Hij werd gedurende 400 jaar gebruikt bij de kroning van Schot se koningen. Koning Edward I liet de steen van Schotland naar Westminster over brengen. In een anonieme brief werd in het begin van het jaar gedreigd, dat de steen zou worden beschadigd of gestolen tenzij hij naar Schotland zou worden teruggebracht. Toen Engeland in 1940 door een invasie van de nazi's werd bedreigd, begroef men de steen onder de Abbey. Een kaart waarop de plaats van de steen was aangegeven werd naar Canada gezonden. Wordt het Marshall-plan gemilitariseerd? WASHINGTON, 27 December (Reuter). Gemeld wordt, dat Amerikaanse ambtena ren bezig zijn met de bestudering van een plan om de Europese bewapening te bevor deren door het plan-Marshall samen te smelten met het program voor militaire hulp aan het buitenland. Een functionaris van het plan-Marshall heeft verklaard: „Gezien de oorlogstoestand op Korea èn de noodzaak van militaire pa raatheid zou het van weinig werkelijk heidszin getuigen als het plan-Marshall op dezelfde wijze als tot dusver werd voort gezet". Een andere ambtenaar zei, dat er nog niets besloten is, maar dat uiteraard de beide programma's op de een of andere wijze gecombineerd moeten worden. In welingelichte kringen te Washington gelooft men, dat, als het Congres de samen smelting goedkeurt, het plan-Marshall in feite en in naam in 1951 zou ophouden te bestaan, een jaar voor de officiële afloop datum. Het zou dan worden vervangen door een gecombineerd plan, dat is inge steld op de productie voor de defensie. Het zou ide bedoeling zijn het nieuwe plan aan het Congres voor te leggen wan neer dit 3 Januari bijeenkomt. BEN EL UX- CONFERENTIE Nu ook de Gouwzee dichtgevroren is heeft de Volendam mer jeugd zich builen de haven een ijsbaan geruimd en daar met Kerstmis danig gezwierd op de gladde ijzers Nederlands voorstel: Tegemoetkoming van Nederlandse zijde om politieke crisis te vermijden? de zijde van sommige leden der Unie- commissie (s) nogal bezwaren ontwikkeld, gelijk van diezelfde zijde ook tegenstand tot uiting kwam tegen het denkbeeld zich eventueel bereid te verklaren of te tonen de goede diensten van de UNCI te aanvaar den. Toch deinsde de Nederlandse delegatie er niet voor terug haar voorstellen aan de Indonesiërs aan te bieden. Na ruim vijf kwartier vergaderen eindigde de samen komst van de Nederlandse en Indonesische gedelegeerden. Uit een uitlating door mi nister Roem, na afloop van de vergadering gedaan, viel op te maken, dat de Indone sische delegatie vermoedelijk zeer spoedig naar Djakarta zal vertrekken, nadat er eerst nog Woensdagmiddag om 5 uur een bijeenkomst van beide delegaties, dan in tegenwoordigheid mede van de adviseurs, gehouden zal worden. (Van onze parlementaire redacteur) Tussen Vrijdagmiddag en de middag van Tweede Kerstdag heeft het ten aanzien van het moeilijke vraagstuk betreffende Nieuw Guinea zo nu en dan nogal gespannen. Het was duidelijk, dat de uit Indonesië terug gekeerde delegatie aan haar verlangen, dat uiterlijk op 27 December van Nederlandse kant in de overdracht van de souvereini- teit van Nieuw Guinea aan Indonesië zou worden toegestemd, bleef vasthouden, al zou dan die overdracht zelf in feite wel licht pas over een half jaar een feit worden. Tevens was het duidelijk, dat de Neder landse delegatie hier tegenover een afwij zend standpunt bleef innemen. Vrijdagmid dag scheen er.bij het overleg tussen de Nederlandse delegatie en de Unie-commis sie van de Tweede Kamer nogal wat on enigheid te bestaan. Er openbaarde zich in die bijeenkomst een neiging, verder maar botweg neen te blijven zeggen, terwijl daarentegen anderen van oordeel waren, dat indien men van Indonesische kant ten slotte mocht opperen de zaak nog voor nader beraad bijvoorbeeld zes of ten hoog ste twaalf maanden aan te houden, Neder land zich hiertoe bereid diende te verkla ren. Verder zouden er ook stemmen zijn opgegaan om bereidheid van Nederlandse kant te tonen en eventueel de goede dien sten van de UNCI in te roepen. Indien ten opzichte van de twee laatstgenoemde uit wegen de houding van het kabinet louter afwijzend zou zijn, kon het er staal op ma ken, dat tenminste één van de grote par tijen, op wier steun het tot dusverre kon rekenen, de verantwoordelijkheid voor zulk een beleid niet langer zou willen aanvaar den. Zodoende begon het spook van een politieke, waarschijnlijk dan een kabinets crisis, op te treden. Zaterdagmiddag bleek het kabinet niet van zins zulk een halstar- righeid aan den dag te leggen. Op Tweede Kerstdag vergaderden eerst de Nederlandse delegatie niet de Unie commissie van de Tweede Kamer, alsmede met de fractievoorzitters dier Kamer, waar na een soortgelijke samenkomst van onze afvaardiging met de Unie-commissie van de Eerste Kamer gehouden werd. Toen ver namen de Kamerleden, dat de Nederlandse delegatie, overeenkomstig een door het kabinet genomen besluit, met nieuwe voor stellen voor den dag zou komen in de laat op de middag van Tweede Kerstdag te hou den samenkomst met de Indonesische ge delegeerden. Het belangrijkste van wat Nederland thans zou hebben voorgesteld, zou hierop neerkomen, dat het beheer van Nieuw Guinea aan de Nederlands-Indone sische Unie zou worden toevertrouwd. Naar verluidt zijn hiertegen van Door deze gang van zaken is. zo valt aan le nemen, de Nederlandse politieke, even tueel kabinetscrisis, voorlopig even van de baan. Of de Indonesiërs na overleg met hu, regering tenslotte de Nederlandse voorstel len zullen aanvaarden, dan wel deze zullen afwijzen, staat natuurlijk nog niet vast. In tussen is het wel duidelijk, dat men hun van Nederlandse kant in belangrijke mate tegemoet gekomen is. Ofschoon Dinsdag hieromtrent een vol komen stilzwijgen werd bewaard, blijkt thans dat hedenochtend om elf uur opnieuw een bespreking tussen de Nederlandse en Indonesische gedelegeerden buiten tegen woordigheid van de adviseurs gehouden Of dit gisteren reeds vaststond dan wel vandaag op het allerlaatst op initiatief van Indonesische kant is besloten was niet na te gaan. De stijging der papierprijzen Zonderlinge vraag van „De Waarheid" Het Eerste Kamerlid F. Schoonenberg (C.P.N.), (hoofdredacteur van „De Waar heid") heeft aan de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen de vol gende vragen gesteld: „Is de minister niet van mening, dat door de aanzienlijke prijsverhoging van het krantenpapier een der democratische vrij heden, namelijk de mogelijkheid van voor lichting aan het publiek, ernstig in gevaar komt? Zo ja, is de minister dan bereid, een subsidie aan de kranten te verstrekken, ge lijk aan het bedrag van de verhoging, waardoor verhoging van het abonnements geld niet noodzakelijk wordt?" Het woord is aan. Fliegende Blatter: Het spet des levens zou voor alle meespelenden aangenamer zijn en gemakkelijker le winnencis het ook maar regel was onder alle omstandigheden kleur te beken nen. Ook landbouwprotocol nog niet in werking? Onze correspondent te Brussel telefo neerde ons heden: Morgen zal in Den Haag de Belgische minister van Landbouw zijn Nederlandse collega Mansholt ontmoeten. Waarschijnlijk zullen ook andere Benelux-ministers de conferentie bijwonen. Er is alhier sprake van dat de Belgische minister zijn Neder landse collega zal verzoeken de inwerking treding van het landbouwprotocol, dat te Luxemburg werd opgesteld, en dat op 1 Januari 1951 van kracht moest worden, enkele maanden te verdagen. Men weet dat dit protocol de overeenkomst van 1 Mei 1947 moet vervangen. Aan de Nederlandse agrarische export naar België werden in dit nieuwe protocol grotere garanties ge geven. Kan de Nederlandse regering name lijk niet accoord gaan met de door de Belgen vastgestelde prijzen, dan kan zij een beroep doen op een ministeriële com missie en eventueel nog op internationale arbitrage. Dit laatste punt is een doorn in het oog van de Belgische parlementsleden uit de agrarische sector. Zij' weigeren voor de Belgische begroting van Landbouw te stem men indien deze invoerclausule behouden blijft. Er is dus ook een politiek aspect aan de conferentie, welke morgen in Den Haag begint. Koninklijk paar nog niet naar Sankt Anton Prins Bernhard heeft griep Door een lichte griep is Prins Bernhard verhinderd vandaag voor een korte vacan- tie naar Sankt Anton te vertrekken. Naar aanleiding hiervan en mede door de zeer drukke werkzaamheden heeft ook de Ko ningin er de voorkeur aan gegeven de reis naar Oostenrijk uit te stellen. De prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet zullen in gezelschap van jonkvrouwe Sickinghe wèl naar Sankt Anton gaan, om zich in hun vacantie enige tijd aan de wintersport te kunnen wijden. Generaal Eisenhower in het Parijse Astoria hotel Uit Parijs werd Dinsdagavond vernomen, dat generaal Eisenhower het Astoria Hotel te Parijs zal gebruiken als zijn eerste tijde lijke hoofdkwartier in zijn hoedanigheid van Atlantisch opperbevelhebber. Officieren en manschappen van de Franse sectie van het Europese commando van de Amerikaanse strijdkrachten zijn Dinsdag begonnen met de verhuizing naar andere kwartieren. Het hotel wordt op nieuw ingericht voor generaal Eisenhower. Incident te Djakarta DJAKARTA, 25 December (Aneta). De sinds enkele dagen heersende wrijving tussen Ambonese Apri-militairen en voor malig Ambonese leden van de K.N.I.L. ver oorzaakte Eerste Kerstdag een incident te Djakarta. Militairen van beide groeperin gen ontmoetten elkaar op Kramat waarbij een schietpartij ontstond. Een Ambonees van de K.L. raakte gewond. Menend dat hij ontvoerd was ging een Ambonees contin gent van de K.L., dat daar in de omgeving gelegerd is, in stelling rond het kampement. Toen echter werd vernomen dat de collega in het hospitaal lag, keerde de rust weer. Intussen was de Matramanbuurt door In donesische en Nederlandse militaire politie gedurende enige uren afgezet. Post voor militairen op de „Volendam" Post, bestemd voor naar Nederland te rugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Volendam", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 31 December in Nederland worden ter post bezorgd. Behalve de ge bruikelijke gegevens dient het adres alleen de vermelding te bevatten „Aan boord van het troepenschip „Volendam" op thuisreis naar Nederland". Brand in kindertehuis Maandagavond brak brand uit in Huize Heelsum te Heelsum, een tehuis van het Centraal Genootschap voor Kinderherstel- lings- en Vacantiekolonies. De brand ont stond in de schoorsteen van de conver satiezaal. De ongeveer vijftig kinderen die in het tehuis aanv/ezig waren, zijn onder gebracht in het rusthuis Bergzicht. De brandweren uit Renkum en Heelsum slaagden er in het vuur spoedig te doven. Boerderij afgebrand Maandagmorgen om acht uur is brand uitgebroken in een boerderij te Oudesluis in de gemeente Zijpe in Noordholland. Pas tegen vijf uur in de middag was de brand geblust. De boerderij brandde ge heel uit. De inboedel ging grotendeels verloren. Inbraak in boerderij te Olst De rijkspolitie te Olst houdt zich, in samenwerking met de politie te Deventer en omliggende plaatsen, bezig met het on derzoek inzake een inbraak, welke ver moedelijk in de nacht van Vrijdag op Za terdag is gepleegd in een boerderij te Overwetering, onder de gemeente Olst. Uit het onderzoek bleek dat de inbreker is binnengekomen door een niet geheel afgesloten staldeur. In het huis heeft hij ongeveer tweeduizend gulden en een aan tal gouden sieraden ontvreemd. HET WEER AFGEBEELD Z?i de luchtdrukverdeling hebben zich zowel in onze omgeving als boven de Oceaan en Noord-Europa de laatste dagen verschillende belangrijke wijzigingen voorgedaan. In het hoge Noorden ontwikkelde zich een gebied met hoge barometerstanden, dat over de zeeën tussen Groenland en Noorwegen naar het Zuidoosten trok, en dat nu boven Zuid-Scandinavië is aangeko men. Daar boven het Middellandse Zee gebied de luchtdruk laag bleef, transpor teren Noordoostelijke winden koude arctische lucht over Zweden en Noord- Duitsland naar onze omgeving. In het Zuiden en Midden van het land viel vannacht enige sneeuw, veroorzaakt door een storing in de hogere luchtla gen, die zich over Frankrijk in Noor delijke richting uitbreidt. OONBEWOLK' 3LICHT BEW. HALF BEW »7.WCAR BEW »u£HEEL BEW MïST SNEEUW REGEN. MOTREGEN HAGEL <7 BUIEN K ONWEER T^ktMPEpYpjua lOOS iSCeAAB mcancpuk Z/A xcssslag- gebied CENTRA H HOGE DRUK L a»G£ opUK - SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT Van velschillende herkomst stand van dij, "eken geeft de windrichting aan- iedere hele dwarsstpee o is een wlnd- Weerbericht WEER TOENEMENDE VORST Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met op vele plaatsen enige sneeuw, later opklaringen. Krachtige tot matige Oostelijke wind. Lichte tot matige vorst. 28 December Zon op 8.43 uur, onder 16.35 uur Maan op 20.51 uur. onder 11.23 uur Hoog en laag water te IJmuiden Woensdag 27 December Hoog water: 5.32 en 17-44 uur. Laag water: 1.11 en 13.30 uur. Donderdag 28 December Hoog water: 6.09 en 18.21 uur. Laag water: 1.47 en 14-04 uur-

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1