[wee oudgedienden van het Haarlemse Stadhuis gaan van hun welverdiende rust genieten Volkswagens De kou valt we! mee, maar de voeding is een probleem 'acht en Zeker LAXE E R-AKKF RU ES Bloembollenvak tevreden over 1950 donderdag 28 December 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 5 Twee oudgedienden van het Haar lemse stadhuis gaan hun vertrouwde plaats in de bodekamer verlaten: hoofdbode H. Wezenaar en bode K. C. van Tilburg. Na meer dan dertig jaren toege wijde diensten aan de overheid en aan liet publiek dat met de functionarissen van die overheid wenste te spreken, zullen hun plaatsen eerlang door jongere krachten worden ingenomen. r is wel eens gezegd, dat de bodes de be langrijkste figuren van het gemeentehuis rijn. Wie hen te vriend heeft kan nog wel jens doordringen op plaatsen die anders moeilijk bereikbaar zijn en wie kans heeft fezien maar dan moet men al een bij- jonder onaangenaam mens in de hal van jet stadhuis zijn deze waardige heren legen zich in te nemen, wel die zou wel =ens op dc diverse spreekuren lang op zijn jeurt moeten wachten. Waarmee niet ge legd wil zijn, dat iedereen die zat te zuch- en in de wachtkamer nu ook de bodes legen zich in het harnas heeft gejaagd. Integendeel, de heren Wezenaar en Van Tilburg staan alom bekend als bij uitstek ;riendelijke lieden, evenals trouwens de wee andere leden van de oude garde in de jodekamer, de heren Meyer en Prikker. Maar als men nu de heer Wezenaar gaat wagen naar zijn mémoires over de afge- open dertig jaar, dan blijkt tevens dat de ust die de overheid nodig heeft om in 'ijsheia en bedachtzaamheid haar beslui- en te nemen ook op haar lagere dienaren overgegaan. Langs lijnen van geleidelijkheid De scheidende hoofdbode begint name- ijk met te verklafen, dat er eigenlijk niets e vertellen is. „Het leven verglijdt hier o geleidelijk, weet U In die geleidelijkheid zijn vier echte en |en pseudo-buvgemeester begrepen. Want ie heer Wezenaar kwam in 1919 vrijwel ;elijk met de heer Maarschalk op het stadhuis en diende vervolgens dr. J. E. laron de Vos van Steenwijk, de heer M. A. teinalda en mr. P. O. F. M. Cremers, als mede tijdens de oorlogsjaren de man die iich toen met de ambtsketen tooide. De hopfdbode is de man in het team :oncierges die het meest zijn schreden naar Ie deur van de burgemeesterskamer moet ichten. Hij gaat ook over de werkver- léling in de bodekamer en moet, wanneer ir iets scheef dreigt te gaan in de voor Ie buitenstaander serene rust van het ludste deel van het Stadhuis, ingrijpen. Veelbewogen jaren Ten tijde van de grote werkloosheid die nzonderheid wethouder W. J. B. van iiemt zoveel hoofdbrekens bezorgde, moest ie hoofdbode nogal eens de politie waar- chuwen als de opgekropte ontevreden- leid der getroffenen de werkzaamheden en Stadhuize dreigde te verstoren. Ook ïwam het wel eens voor, dat een aan de and van de afgrond gebracht echtpaar een ïulpeloze baby ten einde raad ten Stad- mizen deponeerde. 1-Iet kind werd na kor- er of langer tijd wel weer opgehaald en die ussentijd moest de heer Wezenaar met ijn collega's het maar zien zoet te houden. Het was ook in die veelbewogen jaren, ,b iat Geonge Óversteègen zijn intrede'in'de aad deed, compleet met klompen en jroodzak. Hij stond op het standpunt, dat iij niets van de gemeente wilde accepteren, elfs de thee niet en die werd toen heel wat ijtgeb'reider geserveerd dan tegenwoordig n tijdens de begrotingszittingen gecom pleteerd met amandel- en saucijzenbrood- es. Kom daar nou nog maar eens om. Daar staat tegenover dat de vroedschap ioen heel wat langer vergaderde en dat '.vondvergaderingen tot na middernacht liet tot de zeldzaamheden behoorden. Het rondbrengen van de raadsstukjes ADVERTENTIE DE KERSTDAGEN.... EEN SUCCES!! Beschaafde muziek Speciale menu's Bespreek tijdig uw tafel. HotelURest. v. Aken Baan 1 hoek Plein - Haarlem Telef. 11044 IVIJ GEVEN HET BETER O dat zijn die documenten waarvan in schier iedere vergadering gevraagd wordt waarom ze zo laat kwamen geeft ook nogal eens wat avondwerk, want wat van de pers komt moet dezelfde dag nog in de bussen van de raadsleden liggen. Trouwens, er wordt nog een belangrijk kwantum post door de bodes bezorgd, zelfs nu P.T.T. een flink deel van de ongeveer vijfhonderd stukken die in de bodekamer dagelijks worden afgeteld, voor haar reke ning neemt. De heer Wezenaar heeft van dat „buiten werk" niet veel last gehad, wellicht omdat hij voordat hij in gemeentedienst trad al veertien jaar „bij de weg" was geweest. Hij was toen namelijk koetsier bij F. M. baron Tuyll van Serooskerken. die op het landgoede „Velserbeek" woonde. Jachtpar tijen en reizen waren toen dikwijls zijn deel en zelfs was hij een der eersten die de voor delen van het motorverkeer kon smaken. „Maar verder is er heus niets te vertellen. Nee, liefhebberijen heb ik ook niet, al knutsel ik dan graag in mijn huis en mijn tuin", zo besluit de heer Wezenaar even bescheiden en rustig als anders het gesprek. Door burgemeester toegesproken Burgemeester Cremers heeft gistermid dag de vertrekkende hoofdbode de heer K. C. van Tilburg was door ziekte ver hinderd in de voltallige vergadering van het College toegesproken. In een in hartelijke bewoordingen ge stelde speech, die de scheidende functionaris dan ook niet onaangedaan liet, getuigde mr. Cremers van zijn waardering voor de heer Wezenaar, die zeker niet het minst heeft bijgedragen tot de welwillende sfeer waarin de bezoekers van B. en W. steeds worden ontvangen. ADVERTENTIE zonder chauffeur „1 3000" PLEIN 35 Hoofdopzichter der N.Z.H. overleden Gisteren is op 57-jarige leeftijd de heer W. Zanen, eerste hoofdopzichter van Weg en Werken der Noord-Zuidhollandse Ver voermaatschappij, na een langdurige ziekte overleden. De heer Zanen trad op 1 September 1928 hij tevoren een dergelijke functie bij de als opzichter in dienst der N.Z.H., nadat Limburgse Tramwegmaatschappij had be kleed. Hij werkte voor het publiek altijd min of meer achter de schermen, doch insiders van het bedrijf wisten, dat de heer Zanen een dergenen was die dagelijks bijdroegen tot het handhaven van de goede naam die de N.Z.H. zich in de loop der jaren heeft verworven. Ijsbaan open De ijsbaan aan de Kleverlaan zal ook hedenavond geopend zijn. ADVERTENTIE Voorkom stagnatie en maak, dat het geld voor be taling van Uw kolenleverancier bij aflevering der kolen aan wezig is. FEDERATIE BRANDSTOFFENHANDEL HAARLEM EN OMSTREKEN Danswedstrijden voor amateurs om provinciaal kampioenschap Onder auspiciën van de Nederlandse Amateur Dansers Club, werden Zondag 24 December in de HKB danswedstrijden ge houden in de A-klasse om het kampioen schap van Noordholland. De organisatie was in handen van de heer H. van der Moolen jr. uit Heemstede, die daarbij door ie Haarlemse dansleraren R. Knol en W. Fortgens werd geassisteerd. Voor deze wedstrijden was ingeschreven door leer lingen der dansscholen Van Becht, Van Beek. Gobitz, Homma en Vlieger uit Am sterdam, Fortgens en Knol uit Haarlem, Van der Moolen jr. uit Heemstede, Roele uit Landsmeer en Stol uit IJmuiden. Onder grote belangstelling begonnen om uur de voorwedstrijden in de vier klas sen, waarvan de paren met de meeste pun- :en telkens in de verschillende finales wer den geplaatst. In vergelijking met vorige wedstrijden, viel er over het algemeen een duidelijk waar te nemen vooruitgang te constateren. Vooral in de A-klasse vielen fraaie beheerste lichaamshoudingen op. Met het vorderen van de middag werd het bovendien duidelijk, dat de Amsterdamse dansscholen een onmiskenbare hegemonie jouden bereiken. Met algemene instemming maakte de jury, beslaande uit de heer en mevrouw Smit uit Den Haag en de heer Joh. van Teen uit Dordrecht, de volgende prijswin naars bekend: A-klasse, tevens kampioen van Noordholland, het echtpaar Klemhout, B-klasse het echtpaar Benjamins, C-klasse de heer Burgers en partner, D-klasse de heer Havet en partner, allen uit Amster dam. Het echtpaar Kleinhout behaalde reeds meermalen het landskampioenschap. Nadat de heer H. van der Moolen jr. de prijzen had uitgereikt, werd er als speciale attractie een Charleston-wedstrijd voor het publiek gehouden, waarbij de eerste prijs ten deel viel aan de heer J. van Heyst en partner. De wedstrijden om het kampioen schap van Nederland worden op Zondag 7 Januari in Krasnapolski te Amsterdam gehouden. ■Winterse bloemenweelde. Een hoekje van de jraaie :,Bloamlust"~ tentoonstelling die vandaag in Lisse geopend is. Winter in de Hertenkamp De vorst en de sneeuw hebben voor Aril Beekhuis een hele serie moeilijk heden meegebracht. Arie Beekhuis verzorgt namelijk de levende have van de Haarlemse hertenkamp en dat is, vooral in de winter, lang geen gemak kelijke taak. Om de kou hoeft hij zich geen zorgen te maken, want noch de schapen, noch de herten bekom meren zich daar om. En de vogels weten zich ook wel te redden. Maar met de voeding is het anders gesteld. Die levert nogal eens moeilijkheden op. Daar zijn allereerst de vissen die zich in de dichtgevroren vijver allerminst op hun gemak voelen. Ze hebben nu eenmaal frisse lucht nodig, die zij onder het ijsvlak node moeten missen. Maar daar weet de heer Beekhuis raad op. Elke morgen en elke avond trekt hij er, gewapend met een bijl, op uit om bijten in het ijs te hak ken. „Daar maak ik dan het nodige lawaai mee en prompt komen de karpers en de goudvissen naar boven. Doen ze dat niet, dan bedwelmen ze". De eenden maken inmiddels een dank baar gebruik van die bijten, want al is het water nog zo koud ze voelen zich in de vijver beter thuis dan op het gladde ijs of het dikke sneeuwtapijt. Maar het blijft een trieste verblijfplaats, want vergeefs zoeken ze er naar kroos en plantensten gels. Gelukkig kent Arie Beekhuis zijn klantjes en iedere dag zorgt hij er dan. ook voor dat er wat groen voor zijn waterdie ren is. De Kaapse eenden, die er de voor keur aan geven te luieren in het stro voor het boerderijtje, krijgen op geregelde tij den een maaltje visafval voorgezet. Grocn-man Aan het voedingsprobleem in de her tenkamp zit meer vast dan men wellicht denken zou. De schapen en de herten moeten met hooi en groen en aardappel schillen op de been worden gehouden en dat betekent dat de heer Beekhuis in zijn weinige vrije tijd bij vrienden en kennis sen groente-afval, schillen en wat dies meer zij, gaat ophalen. Van de vorst zelf hebben de dieren min der te lijden. In een berg herfstbladeren koesteren de herten zich of er geen graadje vorst in de lucht zit en de schapen bekom meren zich er al evenmin om of ze nu in de sneeuw of het gras een plaatsje moeten zoeken. Wanneer zij zich ergens in de glinsterende sneeuw vlijen, duurt het Botsing tengevolge van gladheid De bestuurder van een bestelwagen wilde gistermorgen op de Gedempte Vol dersgracht voorrang verlenen aan een vrachtauto op de Keizerstraat. Hij remde, doch tengevolge van ds gladheid van de weg gleed zijn wagen door, waardoor deze in botsing kwam met de vrachtauto. De voorzijde van de bestelwagen werd zwaar beschadigd. maar even of de witte staatsiekledij van Koning Winter is veranderd in een groe zelige modderpoel. De geiten hebben het minder op de kou begrepen. Zij trekken zich meestal terug in het hooi achter de voederbak in het boerderijtje. Daar kan men ook de pau wen en fazanten en krielkippen vinden, dicht bij elkaar, als zoeken ze warmte in de veren van hun buurman. De dieren die moeten gaan broeden hebben een apart verblijf gekregen achter de boerderij. Daar worden ze door Arie Beekhuis extra verzorgd. ADVERTENTIE werken tegen verstopping Eerste schaatswedstrijden op Duinmeer aan de Zeeweg Toen wij in het voorjaar schreven over het Duinmeer achter het helmmonument aan de Zeeweg in O ver veen. dat toen nog in staat van wording verkeerde, maakten we er reeds melding van dat bij het be palen van de afmetingen van deze bekoor lijke waterpartij rekening werd gehouden met de mogelijkheid van internationale schaatswedstrijden. Nu is het zover. Al zijn de wedstrijden die aanstaande Zondag op het programma staan dan niet internationaal, zij zijn toch van groot landelijk belang. Dan zullen namelijk om elf uur de selec tiewedstrijden van de Nederlandse Vereni ging ter bevordering van het hardrijden op de schaats worden gehouden. Deze ontmoe tingen staan onder auspiciën van de KNSB en zullen ongetwijfeld veel belangstelling trekken, omdat de beste vijftig heren en de twintig snelste dames uit alle delen van het land tegen elkaar zullen uitkomen. De gemeente Bloemendaal zorgt voor de organisatie. Het ijs is uitstekend omdat het water in de beschutting ligt van de omringende duintoppen. De wedstrijden zullen ongeveer drie tot vier uren' duren en de N.Z.H. zal op lijn Z extra diensten inleggen om de kijkers te vervoeren. Een radio voor vijf gulden Door de Haarlemse recherche is gister morgen de 34-jarige Haarlemse monteur D. B. aangehouden, die ervan werd ver dacht een radiotoestel en twee horloges te hebben verduisterd. B. zou voor een ken nis een radiotoestel voor f 40 verkopen. Hij verkocht de radio echter voor f 5, welke hij riiet afdroeg. Op soortgelijke wijze verduisterde hij de horloges. In Algemene Vereniging keerde de rust weer (Van onze correspondent in de Bollenstreek) Wanneer men in de bloembollenstreek vraagt naar de resultaten van 1950 zullen de bloembollen-exporteurs een bedenkelijk gezicht trekken en zich allesbehalve enthousiast tonen. De kwekers zullen zeg gen dat het dit jaar wel ging, maar dat dit dan ook hoog nodig was na de buitenge woon moeilijke jaren die zij hebben door gemaakt Zo is nu eenmaal de gewoonte in het 'oollenvak. Maar het staat vast dat 1950 voor het vak in z'n geheel een goed jaar is geweest. Voor het eerst heeft de wet van vraag en aanbod de situatie weer kunnen regelen, was het overschot niet noemenswaard, maakten de kwekers behoorlijke prijzen en behoefden ze geen zware heffingen voor het surplus- fonds op te brengen. Waar het voordeel lag aan de zijde der producenten, waren de onvermijdelijke nadelen voor de handel. De exporteurs verkopen nu eenmaal een belangrijk per centage van hun omzet vóór ze hebben in gekocht en wanneer dan de markt een stijgende tendenz vertoont, vermindert de winst. De een meer, de ander minder, heb ben ze daar de gevolgen van ondervonden. Record-omzet Maar ook voor de export is dit jaar niet slecht geweest, want de record-omzet van 100 millïoen is bereikt. Reeds in November kon dit woorden bericht, maar dan rekende men van Januari af terwijl voor de expor teur het seizoen begint in Juli. Dezer dagen echter wist de Bond van Bloembollenhan delaren te melden, dat ook gerekend van het begin van het seizoen af, de honderd millioen was overschreden. Toch mag hier, strikt genomen, van een record-omzet niet worden gesproken.Welis- waar heeft de export nimmer tevoren zulk een hoog geldsbedrag kunnen besommen, maar wat het gewicht betreft, is deze nog steeds niet op haar vooroorlogse peil. Fiasco der liberalisatie Het internationale streven naar liberali satie begunstigt de bloembollenexport on getwijfeld, maar het fiasco waarop deze politiek in Duitsland uitgelopen is, met als gevolg een sluiting van de grenzen voor bloembollen, illustreert de wisselvalligheid van het succes. Duitsland is altijd een der beste klanten van de bloembollenexpor teurs geweest en in 1950 heeft men dan ook voor zeer grote bedragen uitgevoerd. Hoe zal dat echter in 1951 gaan? Daartegenover staat vrijwel vast dat En geland in 1951 de contingentering, die zo langzamerhand reeds aanzienlijk was ver ruimd, zal opheffen. Men heeft z'n hart vastgehouden toen Zweden de grenzen openstelde en gevreesd dat de toeneming van de export naar dit land het karakter van „dumping" zou aannemen, maar dat is best meegevallen. De particuliere liefheb bers, die totnogtoe aan het kopen van „droge" bollen riiet waren toegekomen, zijn op de marlet verschenen en dientengevolge vertoonde de export naar Zweden een ge zonde stijging. Sanering op de achtergrond Door deze ontwikkeling is een oud strijd punt op de acthergrond geraakt: de sane- ringskwestie. De Algemene Vereniging voor Bloembol lencultuur heeft zich indertijd tegen de saneringsmaatregelen uitgesproken, maar die uitspraak bleef een slag in de lucht, omdat de minister het oor leende aan de standsorganisaties, die van een ander ge voelen waren. Weliswaar dringen enkele „diehards" er op aan dat het hoofdbestuur der Algemene Vereniging verdere stappen zal doen om de minister tot andere gedach ten te brengen, maar hun actie vindt wei nig weerklank en het voorstel van een der veteranen uit het anti-saneringsleger, de heer Willem Murk, om een „mars naar Den Haag" te organiseren in navolging van de bakkers, vond weinig of geen instemming. Druk met verdienen De oorzaak van deze lauwheid is niet. ver te zoeken. Het gaat de kwekers momen teel goed, ze hebben van de saneringsmaat regelen dit jaar weinig of geen last gehad, ze hebben het druk met verdienen en der halve minder tijd en lust tot vergaderen en debatteren. In de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur is door een en ander een tijdperk van rust ingetreden, zo als men die sinds jaren niet heeft gekend en kan men zich met vrucht wijden aan de vaktechnische problemen, die bij al dat gedebatteer nogal eens in de verdrukking kwamen. De opleving in het bloembollenvak wordt geïllustreerd door het besluit van „Bloem- Opera-ontwerp van Jan Mul en H. Prenen bekroond De besturen van de Johan Wagenaar- stichting en de Jan Campertstichting heb ben eind vorig jaar een gezamenlijke prijs vraag uitgeschreven om het componeren van een Nederlandse opera te stimuleren. Verzocht werd voorstellen in te zenden, omvattende een overzicht van het libretto en een uitgewerkt fragment van tekst en muziek. De besturen hebben thans na bestudering van de ingekomen ontwerpen besloten, aan geen der inzenders een definitieve opdracht te geven. Echter wordt voor de twee inzen dingen een geldelijke beloning beschikbaar gesteld van 1250.voor de muziek en 250.voor het libretto, waarbij de ma kers in de gelegenheid gesteld worden vóór 1 Januari 1952 hun werk, maar dan in vol tooide vorm, opnieuw in te leveren. Daar na zal worden overwogen of één van deze beide inzendingen in aanmerking komt voor een prijs van nogmaals 1250.voor de muziek en 250.voor het libretto. De bekroonde inzendingen zijn „De kleine zeemeermin" van Rudolf Escher (li bretto M. Vasalis) en „De Varkenshoeder" van Jan Mul (libretto H. Prenen). De laatstgenoemde componist en tekstdichter zijn beiden te Haarlem woonachtig. Voorts heeft de Johan Wagenaarstich- ting besloten, evenals het vorige jaai-, aan enkele Nederlandse componisten een op dracht te geven voor het schrijven van een kort werk ter uitvoering door het Resi dentie-Orkest. Hiervoor zijn aangezocht de heren Sem Dresden, Géza Frid en Herman Strategier. Bovendien is onlangs aan Jaap Geraedts opdracht gegeven tot het schrij ven van een werk voor kamermuziek en aan Sem Dresden van een werk voor man nenkoor. Men zal ook de uitvoering ervan stimuleren, door in bepaalde gevallen aan het Residentie-Orkest een tegemoetkoming te geven in de extra-kosten voor de aan schaf van het orkestmateriaal of voor de solistische medewerking. bollencultuui-" om het Krelagehuis te ver bouwen en daar behalve de Maandagbeurs ook de kantoren en bibliotheek der Ver eniging onder te brengen, een centralisatie die dringend noodzakelijk was. Tegelijk is in Hillegom de nieuwe Bloembollenbeurs aanbesteed. Men kon in „Flora" waar men zovele jaren iedere Donderdagmorgen aan kwam, nauwelijks behoorlijk zaken doen door de grote drukte. De opening van de grote bloementen toonstelling „Keukenhof" in 1950 toonde wat het particulier initiatief vermag. Voor 1951 zijn de plannen reeds gereed en in een vergevorderd stadium van uitvoering. Theehuis en restaurant worden uitgebreid en grote kassen stellen de vroege bezoekers in de gelegenheid die bloemen te zien bloeien die in de volle grond nog niet tot ontplooiing kwamen. De voorbereidingen zijn tevens aan de gang voor de Flora 1953 die in Groenenaaai zal worden gehouden. Het spreekt vanzelf, dat men zich in bloembollenkringen afvraagt wat er in 1953 gaat gebeuren, als Flora en Keukenhof ge lijktijdig de bezoekers lokken. In het bloembollenvak is men vrij algemeen de opinie toegedaan, dat dit feit niet mag lei den tot concurrentie tussen beide evene menten en dat men op korte termijn zal moeten komen tot een oplossing die de mo gelijkheid van samenwerking opent. De Bond in critiek stadium De Bond van Bloembollenhandelaren, die dit jaar met grote luister zijn gouden jubi leum vierde, verkeert in een critiek sta dium. Vijftig jaren lang is deze Bond ge leid door voorzitters die uit het vak voort kwamen en na het beëindigen van hun ambtsperiode onherroepelijk moesten ver dwijnen. Nu de heer T. M. H. van Waveren als voorzitter aan de beurt van aftreden is, heeft een grote groep leden voorgesteld een permanent gesalarieerd voorzitter te be noemen, zoals dit ook bij de Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur het geval is. Als candidaat voor deze functie stelden zij voor ar. A. J. Verhage, voorzitter van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten. In de onlangs gehouden algemene ver gadering van de Bond, waar dit voorstel ter tafel kwam, stuitte het echter op krach tig verzet. De secretaris van de bond, mr. F. J. D. Theyse, verklaarde zelfs te zullen aftreden, wanneer de bond tot het benoe men van een permanente voorzitter zou overgaan. Daarop is besloten tot het vor men van een commissie, die deze kwestie zal bestuderen en aan de vergadering rap port uitbrengen. Deze ontwikkeling binnen de exporteurs organisatie vloeit voor een niet gering ge deelte voort uit het feit, dat de represen tatieve en bemiddelende taak van de bond vooral na de oorlog zeer is toegenomen en de voorzitters-functie van hen die haar bekleden (en die daarnevens een eigen be drijf te leiden hebben) veel meer vergt dan vroeger Naar de tweehonderd millioen! Terwijl dus nog verschillende organisato rische problemen op een oplossing wachten, gaan kwekers en exporteurs onverdroten voort de kwaliteit en de omzet van het product op te voeren. Het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek wordt aanzien lijk uitgebreid en waarschijnlijk zal dit jaar het nieuwe gebouw in gebruik worden ge nomen. De leider, prof. Van Slogteren, die indertijd de leus „naar de honderd mil lioen" aanhief, heeft inmiddels een nieuw baken opgericht en verklaard, dat de bloembollenexport de tweehonderd mil lioen wel kan halen. Het zeer natte najaar doet de kwekers vooral die op de klei in Noordholland, bedenkelijk het voorhoofd fronsen en de exporteurs doen hetzelfde wanneer ze denken aan de prijzen, die het gevolg zullen zijn van een eventuele schrale oogst, maar van pessimisme is geen sprake Het bloembollenvak marcheert op naar de volgende mijlpaal! Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de vrouw Wordt nog groter dan haar voorgangster Wegens de grote belangstelling, welke er van standhouderszijde voor de 9e Haar lemse Voorjaarsbeurs voor de vrouw be staat, was het gewenst een groot Paviljoen aan het Krelage-Huis toe te voegen. Het bestuur der beurs heeft beslag weten te leggen op het grote en moderne regerings paviljoen, dat in Frankfort op een expositie zeer de aandacht trok en dat nu op het open terrein naast het Krelage-Huis zal worden opgetrokken. Dit Paviljoen zal zo danig worden opgesteld, dat het direct aansluit bij het beursgebouw en als het ware één geheel daarmee vormt. Deze beurs, die dus in omvang nog groter wordt dan die, welke in Maart van dit jaar werd gehouden, zal ook met vele nieuwe attracties en interessante demonstraties verrijkt worden. De modeshow zal in plaats van 4 maal nu 5 maal per dag worden ge houden (des morgens, 's middags en des avonds). Weer onder leiding van mevrouw Hans Smit en haar mannequins. Deze Beurs voor de Vrouw in Haarlem, zal de eerste zijn in het jaar 1951. die de reeks van beurzen in de overige plaatsen van Nederland zal openen, namelijk van 23 Februari tot en met 2 Maart. De nieuwe voorjaars- en zomermode zal dus vroeg gedemonstreerd worden. Op zichzelf is dit dus al zeer aantrekkelijk voor de dames. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, heeft zich bereid ver klaard de beurs te openen. Denk aan de vogels De Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Vogels vraagt de in het wild levende vogels te gedenken die nu door sneeuw en vorst zeer moeilijk voedsel kunnen vinden. Mezen en roodborstjes kan men helpen met zonnepitten, vetbollen, spekzwoerd, fijngesneden kaaskorstjes en tafelafval. De merels met rotte vruchten en gesneden vruchtenschillen; vinken en andere zaadeters met het z.g. volièrezaad. Zeventigjarig huwelijksfeest in Scheveningen In Scheveningen vierde het echtpaar J. M. Korving-de Ruiter Woensdag zijn 70- jarig huwelijksfeest. De heer Korving, die 93 jaar is, beoefende tot zijn vijf-en-zestig ste jaar de haringvisserij. Toen hij tachtig was werkte hij nog in de haven. De bruid, die negentig is, leest hem nog elke avond de krant voor. Het echtpaar heeft tien kinderen gehad, waarvan er zes nog in leven zijn. Er zijn 27 kleinkinderen en 45 achterkleinkinde ren. Namens het gemeentebestuur van Den Haag kwam de waarnemend burgemeester, ir. L. J. M. Feber, het bruidspaar geluk wensen. Hij bood een geschenk in enve loppe aan. David Koning sprak over Anton Pawlowitsj Tsjechof De heer D. Koning, nu eens niet ge bonden aan de in een dagblad onvermijde lijke ruimtebeperkingen, heeft gisteravond in de Haarlemse sociëteit „Teisterbant" een uitvoerig exposé gegeven van het werk van de in 1860 geboren Russische schrijver Anton Pawlowitsj Tsjechof. waarbij hij in het bijzonder de vragen beantwoordde die betrekking hebben op het vorm- en in- houdprobleem. Hij herinnerde er daarbij aan, dat de erkenning van Tsjechof als toneelschrijver in West-Europa pas van de laatste tien jaar dateert, waardering waartoe vooral de Franse regisseurs Jacques Copeau en Georges Pïtoëff hebben bijgedragen. Daar voor verweet men hem algemeen „gebrek aan actie" zonder te begrijpen, dat bij Tsjechof „het wezenlijke drama zich vol trekt in het innerlijk van de mensen en niet in buitenissige manifestaties", om de woorden van de schrijver le gebruiken. De heer Koning gaf voorts een aantal biografische bijzonderheden over de dra maturg, welke diens bijzonder sterke drang naar vrijheid, diens maatschappelijke be langstelling en de onscheidbare komische en tragische elementen irf diens werk ver klaarden en illustreerden. Vervolgens zette spreker de economische en sociale situatie in het Rusland van Alexander III uiteen: de industrialisatie die tot snelle verpaupering der vrij geworden lijfeigenen voerde, de geestelijke onvrij heid die de intelligentsia zich overtollig deed gevoelen. Dit geestelijke klimaat vindt men bij Tsjechof steeds weer terug, vooral in „De kersentuin". „De drie zusters" en „Oom Wanja". Zijn werk is een voort durend protest tegen de banaliteit en vul gariteit. in objectiviteit weergegeven. Hij stelt een sociale diagnose, maar schrijft geen recepten voor, al is hij vol medeleven en medelijden met de door hem beschreven „slachtoffers". Zijn persoonlijkheid is overal aanwezig, doch nergens zichtbaar. Wat nu de vormgeving betreft: men moet bedenken, dat in die dagen het naturalisme in opkomst was en dat anderszijds voor de toen nieuwe gedachten nog geen uitdruk kingsvormen gevonden waren. Tsjechof heeft de romanfleuve op het toneel ge bracht, de compositie schijnt te ontbreken en daardoor juist bereikt hij het meeste effect. Daarom ook kan men zijn stukken gerust twee of drie keer gaan zien, men zal er steeds nieuwe schoonheden in ontdekken. Er komen in deze tragi-comedies (want het zijn beslist geen grijze, neerslachtige treurspelen) weinig werkelijke gesprekken voor: de mensen praten voor zich zelf, ze dromen zonder dat hun visioenen ergens toe leiden, ze missen wilskracht en energie, maar daar staat tegenover dat ze het ge loof in een betere toekomst al blijft die vaag nooit verliezen. Bij Tsjechof is er eigenlijk geen slot: het leven gaat weer door. Tenslotte trok de heer Koning de parallel tussen Tsjechofs tijd en de onze. de verge lijking die de sleutel biedt ter verklaring van de weerklank die zijn stukken thans vinden. Zowel toen als nu was er sprake van een cultuurcrisis die gekenmerkt werd door het teloor gaan van de menselijke il lusie. De vooruitgang waarvan men zo ge hoopt had dat zij de verlossing uit de slavernij zou brengen, had gefaald, zoals de verwachtingen die wij in de.jaren der be zetting koesterden over een wereld van vrede en sociale gerechtigheid niet zijn verwezenlijkt. Scepticisme, apathie, fata lisme. Maar toch bil Tsjeehoff geen fin-de- siècle-stemming, want zijn figuren beseffen hun middelmatigheid en hun verkwisting. Zij vragen dan ook steeds „op te schieten", „haast te maken", want „er is nog zoveel te doen", zij voorvoelen de komende kente ring. En het is wellicht deze eigenschap die ons deze vreemde figuren in een vreemd land zo na doet staan, zo besloot de heer Koning zijn bijzonder gewaardeerde cau serie. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 27 December 1950 ONDERTROUWD: 27 Dec,. H. J. van der Maat en W. C. Menken; E. Kunnen en J. Mulder: T. Koopmans en C. Zoutman; A. Lucas en W. Edam; W. L. Groenewoud en C. W. van den Oosterkamp; H. Meijer en M. A. Smid; J. van Riessen en G. C. Post: B. Reu vers en C. H. Wiersma; B. P. Nijcnhuis en R. Boerstra: A. Invcrnizzi en II. F. Heerens; M. D. Proper en M. E. Schulpzand; S. L. Bonting en S. Maarsen; J. M. van Pol en A. E. H, Sterkenburg; C. de Wa^l Malefijt cn J. J. Dekker: J. W. Kurvers en P. R. Beers; A. van den Akker en M. G. F. Slaats; W. P. Warmer en W. C. M. van der Kamp. GEHUWD: 27 Dee.. A. M. van Stralen en E. P. Oskam: B. P. Reuter en M. M. J. van Kleeff: F. J. Samson en C. Ruisbroek: H. Clemens en G. P. M. Tutert; H. C. M. de Bruijn en J. A. Bosma; T. J. Dam en E. W. Korthouwer; E. C. Hartman en H. P. de Goede; D. Kleijn en M. J. van Westerhoven; L. Plug en H. L Schmidt; W. J, Tillcmans en J. M. Wijers; A. J. Sielhorst en W. H. Rosen- hart; H. M. Gerrits en J. Schultz; A. Zuuren- donk en A. A. M. Stevenhagen: C. J. J. te Pas en C S. M. Kamphuijs: H. C. Meliëzer en I. M. Hollmann; W. A. Groeneveld en L. van Egdom. BEVALLEN van een zoon: 22 Dec., A. Klein Schiphorst—Verziilbergh: 23 Dec.. A. MonsmaRenooij; A. H. van der Walle Krouwels; C. G VennekerRoobcek; A. SnoekGrebe: 24 Dec., A. PietersLensen; H. PielersenKetting: L. de HaanPunt: A. H. van Ads—de Kiefte: M. JanseWeeda: 25 Dec., D. ZwartEsser: P. Hoogerwerf van der Hulst; F. Muldervan Eek; J. C. Swemle—de Beer; E. Staalman—Feitsma; A. TolboomSnel: P. Eggens—de la Court: H. E. Goemar.sde Nobel: 26 Dec.. H. T. van VessumMulder; F. IdesSegaar; A. G. in den BoschSiilter: C. Veldkampvan Dijk; M. Koopman—Jak: 27 Dec., C. M. C. Blok ker—Vogtschmidt; M. L. van Dansik— Blazek. BEVALLEN van een dochter: 23 Dec., M. C. StaatsHeistek; L. van DriestKoper; C. A. M. van der VeldtMeiinckens; 24 Dec., A. L. Warren—Ruijgvoorn; 25 Dec., J. M. van OldenmarkDekker; A. Kropmanvan der Velden; V. M. J. Dielwart—Braam; E. W. Haan—van der Horst: 26 Dec.. A. M. J. Sier huisRooijers; A. M Sibrandivan Haar lem; A. M. Koek—van Roode; 27 Dec., A. J. van den Berg—Koopman, 2 d. OVERLEDEN: 23 Dec., M. J. Govers, 67 j.. Schoterweg: C. J. Verdam. 45 j„ Spaarn- wouderstraat; N. van der Ven. 37 j.. Gast huissingel; J. F. Dodenhuis, 74 j.. Schreve- liusstraat; 24 Dec.. M, E. van Montfoort. 60 j.. AelbertsbergstraatA. Verschoor. 10 m.. Ha- zepaterslaan; E Welbedagt—de Haan. 77 j, Scheepersstraat: L. Dijkstra. 20 j„ Wester houtstraat; C. M. E. Meulman. 2 m.. Amster damsevaart: M. Perfors, 51 j.. Soutmanstraat; J. H. Baum. 62 j„ Oranjeplein: C. Haver kampLam. 74 j.. Brouwersvaart: 25 Dec., E. KoornJonker, 67 j.. Oude Groenmarkt; J. M. van Schagen—van den Bogaardt. 37 j.j Ripperdapark; C. van der Wolf—Palsgraaf, 42 j.. Hazcpaterslaan: 26 Dec,. H. Vonhof— van Middendorp, 77 j., Hazepaterslaan.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7