Haarlems Dagblad Wmm ^fPl Nieuw Jaar Alsnog overeenstemming bereikt over het landbouwprotocol John Foster Dulles, prominent republikein, wijst een Amerikaans isolationisme af „Het land kan trots zijn op Trumans politiek" Joegoslavië wenst opheffing van staat van oorlog met Duitsland 65e Jaargang No. 19743 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telet 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 30 December 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en <&ptertjte Daatletrartjc «Courant öünrto té?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom LAAT ONS ER HET BESTE van hopen: van 1951. Zijn voorganger is, naar de ontwikkeling der gebeurtenissen beoor deeld, geen jaar voor de mensheid geweest om trots op te zijn. En een gunstige ver andering in de gang van zaken is er nog niet. Dat. bij het scheiden van de markt de markt van 1950 een breuk in de Benelux-relaties is voorkomen mogen wij Nederlanders misschien als een verheugend teken zien. De geschiedenis zal later een duidelijker oordeel over 1950 uitspreken dan wij er over kunnen hebben. Misschien zal zij het jaar geen aparte vermelding schenken, maar het opnemen in een wordings-periode ■van nieuwe verhoudingen tussen volken en werelddelen. Dat wij daarin verkeren is voor menigeen duidelijk. Lang niet voor iedereen, en ook niet op dezelfde wijze voor ieder volk. Dat groei van nieuwe verhou dingen op weerstanden stuit is begrijpelijk genoe.. Latere geslachten zullen dit tijdvak •wellicht als buitengewoon belangrijk en boeiend beschrijven: er zullen dan mis schien mensen zijn die denken, dat zij het graag zouden hebben meegemaakt. Want dat is vaak gebeurd: er zijn altijd mensen geweest die op enig tijdvak uit het verleden met een soort afgunst terugzagen. Het Nieuwe Jaar zal goed kunnen wor den als het met moed en ondernemingsgeest wordt betreden. Misschien is dit het beste van alle voornemens. Men kan wel zeggen dat deze verandering van de kalender in werkelijkheid niets te betekenen heeft, dat de wereld er op de morgen van 1 Januari niet anders zal uitzien dan op die van 31 December, dat eenvoudig een zoveelste nieuwe dag is aangebroken. Dit lijkt nuch tere waarheid, maar is het niet. Want de jaarwisseling heeft voor de meesten nu eenmaal wel betekenis: zij markeert een tijdsindeling waaraan men bepaalde ge dachten en gevoelens verbindt. Zij heeft invloed op het denken en het gedrag van de mensen. Daarom is zij wèl van wezenlijk belang. En allicht leidt zij menigeen tot frisse ondernemingsgeest. Op politiek en staatkundig gebied is 1950 een jaar van grote mislukkingen geweest. Dat behoeft volstrekt niet te betekenen dat die worden voortgezet. Men kan er van geleerd heb ben. Zij die uit mislukte pogingen niet anders kunnen afleiden, dan dat er geen kans op succes in zulke richtingen bestaat, hebben altijd ongelijk. Menselijke ervaring bewijst overvloedig, dat resultaten van be lang nooit zijn bereikt dan na veelvuldig herhaalde pogingen. Die ervaring heeft ook de journalist, wiens taak het is de ontwik keling van zoveel menselijk streven op de voet te volgen, te melden en toe te lichten. Het „frappez, frappez toujours" blijft erop doorhameren geldt voor iedere zaak van betekenis, die mensen willen ver wezenlijken. Weemoedig en verlangend terugzien naar verondersteld'betere tijden, naar een „goe de oude tijd" baat, niets. Wij zitten in het schuitje van het Heden. Wij moeten niet alleen meevaren maar er bovendien, de een meer, de ander minder, allen toe bij dragen dat het heelhuids door de storm komt en betere oorden bereikt. Voor derge lijke taken hebben zoveel vorige geslach ten gestaan. Wij zijn niet de eersten die dit ervaren. In de wereldhistorie biedt onze eigen vaderlandse geschiedenis er voor beelden te over van: niet alleen van oor logsgevaar en acute crises, maar ook van perioden ener ontmoediging en inzinking, die men toch weer wist te overwinnen. Waarmee? Met frisse moed en besef van de grote mogelijkheden, die te allen tijde in de mens leven, om het beter te doen dan tevoren. Tot hard werken zijn in elk geval, ook in 1950, velen tenvolle bereid gebleken, Dat blijft op zichzelf een goede kans bie den. En dat is ook in onze vaderlandse historie wel eens anders geweest. Eveneens in de geschiedenis van andere volken. Met spanning en altijd weer met hoop zien wij het Nieuwe Jaar tegemoet. Wij wensen er u geluk in toe. R. P. Generaal Ridgway vertrouwt op de zege Twee deuken in het UNO-front AAN HET FRONT IN KOREA, 29 De cember. De nieuwe opperbevelhebber van het achtste Amerikaanse leger, gene raal Ridgway, heeft Vrijdag op een pers conferentie verklaard volledig vertrouwen te hebben in het. eindresultaat van de strijd der verbonden troepen in Korea. De generaal legde deze verklaring af na te rugkeer van een driedaags bezoek aan het front. Tijdens deze inspectiereis heeft generaal Ridgway gesproken met de Zuid-Kore- aanse president Syngman Rhee, verschei dene Zuid-Koreaanse ministers, de opper bevelhebber van het Zuid-Koreaanse leger en bevelhebbers van verschillende geal lieerde eenheden. Ook sprak generaal Ridgway met zijn collega Stratemeyer, opperbevelhebber der Amerikaanse lucht strijdkrachten in het Verre Oosten en met admiraal Jay, commandant der geallieerde oorlogsschepen in Koreaanse wateren. Doorbraken. Sedert Donderdag woedt in de bergen van midden-Korea een hevige slag. Aan tienduizend Noord-Koreanen, die om een oprukkende Zuid-Koreaanse divisie heen getrokken waren, gelukte het tot op vijftien km ten Zuiden van de 38ste breedtegraad door te breken. Volgens welingelichte mili taire kringen gelukte het de Noordelijken de verbindingslinie van de hoofdgroepen der betrokken Zuid-Koreanen af te snijden. Het Amerikaanse luchtwapen werd hierop ingezet en wierp Donderdagavond munitie uit voor de Zuid-Koreanen. In bevoegde kringen is men echter van mening dat. gezien de weinige geschiktheid van het bergachtige gebied ten Oosten van Tsjoentsjon voor een offensief op grote schaal, deze aanval deel uitmaakt van een serie peilingen zoals reeds veertien dagen lang door de tegenstander worden gedaan- De aanvallers lijken uitsluitend Noord- Koreanen te zijn, die na de geallieerde op mars, van October in midden-Korea achter gebleven zijn en zich tot guerilla-troepen aaneengesloten hebben. Volgens berichten van de Amerikaanse geheime dienst bevinden zich twee Noor delijke groepen achter het front van de verbonden troepen, een groep van 5.000 man achttien km achter het front en een andere groep van 2.600 man zestien tot drie-en-twintig km naar het Westen. BENELUX-BESPREKING Januari 195! inwerking treden Het zal op Na een tweedaagse ministeriële bespre king in Den Haag zijn de delegaties van België, Nederland en Luxemburg alsnog tot overeenstemming gekomen mei betrek king tot het in October te Luxemburg ge sloten landbouwprotocol. Dit protocol zal op 1 Januari 1951 in werking treden. Het protest voorziet in de vaststelling van een lijst van producten waarvoor mini mum-prijzen worden vastgesteld, in de tweede plaats in de wijze waarop de mi- nimum-prijzen worden vastgesteld, voorts in de wijze waarop de minimum-prijzen worden gerealiseerd door heffingen van het exportei-end land, en tenslotte in een verdeling van de opbrengst der heffingen. De arbitrage-clausule wordt om grond wettelijke redenen buiten werking gesteld. Voor België en Luxemburg is voor die arbitrage-clausule de goedkeuring van de parlementen nodig. Men kon vóór 1 Januari de parlementen niet meer laten bijeen komen. Voor Nederland ligt deze zaak anders. De overeenkomst is niet in een interna tionale overeenkomst in de vorm van een verdrag vastgesteld, zodat er geen ratifi- catie vooraf behoefde té zijn. Er is nu een speciale delegatie van de commissie voor Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, die de prijsontwikke ling moet volgen. Wanneer door deze dele gatie woi-dt vastgesteld, dat de prijs van een product zich beneden het vastgestelde minimum bevindt, dan heeft het impor terend land het recht als voorlopige maat regel de invoer van die producten te be perken of stop te zetten, in afwachting van de beslissing van de in het protocol aan gewezen organen. Stelt de delegatie vast, dat de prijs weer tot de minimum-prijs is gestegen, dan heeft het exporterend land het recht de export te hervatten. Als men in de delegatie niet tot over eenstemming komt, heeft het importerend land de bevoegdheid maatregelen te ne men ter beveiliging van zijn belangen. Zulks houdt m een eventuele contingente- ring, het opleggen van beperkingen of stopzetting van de invoer van het desbe treffende product. Prinsesjes maakten kennis met drie jonge koningen De Prinsesjes genieten ongestoord van haar vacantie in Sankt Anton, waar ze zo langzamerhand al stamgasten zijn ge worden. Vrijdagmiddag, tijdens de lunch, brachten drie koningen de traditie ge trouw een bezoek aan het stadje. Het wa ren zeer jonge koningen, die van huis tot huis en van hotel tot hotel trokken. Drie koningen valt eigenlijk wel op zes Januari, maar deze koningen hadden maar een kor te Kerstvacantie en vandaar dat ze nu maar vast gekomen waren cm de vrijwil lige belasting van hun „onderdanen" te innen. Twee uur hadden ze moeten reizen om met de trein van Schoenwies, waar zij wonen, naar Sankt Anton te komen. Maar het loonde de moeite. De shillingen ver dwenen bij tientallen in hun wijde zakken, nadat zij van hun boodschap met luider stemme in de lounge en de eetzaal van hotel Post, waar de prinsesjes logeren, kond hadden gedaan. Prinses Margriet luisterde met open mond naar hen, maar Beatrix en Irene spoedden zich langs de koningen heen naar de telefoon. Even later kwamen ze opgewonden terug en vertelden dat zij hun moeder hadden gesproken. „Waar schijnlijk komen wij beiden morgen of overmorgen naar jullie toe", had de Ko ningin gezegd. De drie Oosterse vorsten ontbrak het na deze boodschap aan be langstelling. Koningin en Prins naar Sankt Anton vertrokken Koningin Juliana en Prins Bernliard zijn hedenochtend naar Sankt Anton in Oos tenrijk vertrokken om daar van een korte winterspGrtvacantie te genieten. De clausule van het te Luxemburg ge sloten protocol, dat bij dergelijke maat regelen het importerend land gehouden is de importen van het exporterende land niet op onbillijke wijze aan te tasten, blijft gehandhaafd. Pleven vraagt viervoudig vertrouwensvotum Militaire begroting aanvaard PARIJS, 29 December (Reuter). De Franse minister-president, René Pleven, heeft Vrijdagavond in viervoud de kwestie van vertrouwen gesteld naar aanleiding van het regeringsontwerp voor de militaire begroting en de wijze, waarop de kosten voor de bewapening gedekt moeten worden. De stemming voor het vertrouwensvotum zal in de nacht van Zaterdag op Zondag plaats kunnen hebben, aangezien er vol gens de grondwetsbepaling voordien een volle dag moet verlopen. Tevoren had de Nationale Vergadering met 416 tegen 180 stemmen, bij 596 uitge brachte stemmen, het voorgestelde totaal begrotingsbedrag voor militaire uitgaven ad 740 milliard francs aanvaard. De voor stemmers waren in feite de niet-commu- nisten. Aan deze stemming was niet de ver trouwenskwestie verbonden. Deze begroting op 740 milliard francs be tekent een vei-hoging van de defensie-uit gaven met 65 procent in vergelijking met dit jaar. Afgevaardigde Felix Gaillard onthulde tijdens het debat, dat de ondei'slaatssecre- taris van economische zaken Jean-Marie Louvel voor de financiële commissie had verklaard, dat het bewapeningsprogram een opschorting van alle staaluitvoer zou betekenen. De invoer van tweehonderd duizend ton staalcokes uit Amerika zou stopgezet worden en een langere werkweek zou noodzakelijk zijn. Brand in confectiefabriek te Denekamp Gistermiddag brak brand uit in een confectiefabriek aan de Nordhörnstraat te Denekamp. Bij het uitbreken van de brand werd een ontploffing gehoord. Het vuur verspreidde zich snel en het personeel kon zich'slechts met grote moeite redden. De brandweren van Denekamp en Oldenzaal konden niet voorkomen dat het gebouw, een voorma lige school, geheel uitbrandde. Slechts enkele koppen van naaimachines en het archief konden worden gered. Enkele leslokalen van de Christelijke school achter de fabrieken werden even eens een prooi der vlammen. De schade bedraagt enige tienduizenden guldens. Nog meer „bezetters" naar Helgoland Van de zijde der geallieerde Hoge Com missie is besloten tot maatregelen tegen de Duitsers, die op het eiland Helgoland aan land zijn gegaan als protest tegen het ge bruik van het eiland als doelwit voor Britse oefenbombardemenlen, aldus heeft een Britse woordvoerder medegedeeld. De Britse autoriteiten kunnen niet gax-ande- ren, dat er op Helgoland niet gebombar deerd zal worden. Volgens de politie te Cuxhaven zijn nog acht Duitsers naar Helgoland vertrokken om zich te voegen bij de zes, die er zich reeds bevonden. Volgens Duitse vissers wapperen er ver scheidene Duitse, Europese en Helgolandse vlaggen op het eiland. De „bezetters" hebben zich een onderkomen ingericht in een gedeeltelijk vernielde grote schuilkel der van acht verdiepingen. De plaatsvervangende Britse commis saris voor Sleeswijk-Holstein, brigade generaal Hume, heeft de Sleeswijk-Hol- steinse minister-president. Walter Bartram, schriftelijk last gegeven er voor te zorgen, dat de bezoekers van Helgoland van het eiland teruggehaald worden. In Duitse kringen te Kiel liet men echter verstaan niet in te zien, waarom de Slees- wijk-Holsteinse regering tussenbeide zou moeten komen, daar het eiland niet meer onder haar jurisdictie staat. x Wegens plaatsgebrek vioet de pagina 8 8 „Voor de Vrouw" ditmaal tot onze spijt 8 achterwege blijven. 8 Redactie 8 Amerikaanse vakbonden overleggen samen Van de zijde van de ECA-missie te 's Gravenhage wordt medegedeeld, dat de twee grootste Amerikaanse vakverenigin gen, Afl en Cio, alsmede twee andere vooraanstaande vakverenigingen, dezer dagen een gemeenschappelijke commissie hebben ingesteld, welke zich zal bezig houden met de px-oblemen inzake het eco nomische mobilisatie- en stabilisatiepro- gramma der Verenigde Staten. Zij zal aanbevelingen doen aan president Truman en aan de regering. Bijna 6000 arbeiders in de Amerikaanse auto-industi-ie zullen de volgende maand worden ontslagen. Men verwacht dan een golf van ontslagen in de industrie. Vrijdag werden drie productiebeperkin- gen bekend gemaakt in verband met de regeringsmaatregelen ten aanzien van essentiële grondstoffen. Men verwacht overeenkomstige beperkingen in de gehele industrie naarmate deze wox-dt overgescha keld op de defensie-pi-oductic. Deskundigen verwachten dat de ontsla gen van tijdelijke aard zouden zijn. Zij schatten, dat de reeds gesloten militaire contracten meer dan een milliard dollar omvatten. Ook India beëindigt staat van oorlog De Indiase regering heeft via haar mili taire missie te Berlijn de vier bezettende mogendheden er van op de hoogte gesteld, dat zij besloten heeft de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen en wel met ingang van 1 Januari 1951. - «b ^0 HW Rillerig uitziende reeën in de hertenkamp te Haarlem verlangen naar het koesterende lentezonnetje. Maar zij zijn nog niet het slechtst af, want zij krijgen hun maaltijden prompt en overvloedig. Mogen toe hierbij nog eens toat extra aandacht vragen voor de dieren in de bevroren natuur, die thans op de bedeling zijn aangewezen? NEW YORK, 29 December (Reuter). Johxi Foster Dulles, de republikeinse raadgever van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, heeft Vrijdagavond te New York in een aan gekondigde toespraak de Amerikaanse buitenlandse politiek verdedigd, zoals die onder leiding van president Tru man is gevoerd. „Op deze politiek", al dus Dulles, „kunnen de Amerikanen trots zijn, ook al is zij vaak niet op doelmatige wijze en niet op het juiste ogenblik ten uitvoer gelegd." Dulles sprak voor de Amerikaanse ver eniging tot steun aan de UNO. „Een ver dediging", zo zeide hij, „die een omsingeling door de tegenstander aanvaardt, zal spoe dig ten gronde gaan. Elk land, dat in het ogenblik van het uiterste gevaar de bond genoten van zich 3i schudt die het meest worden bedreigd, zal daarna nauwelijks meer in staat zijn zelf zijn medestanders te Minister Kardelj looft de steun der democratieën (Reuter). De Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken, Kardelj, heeft gisteren in de nationale vergadering mede gedeeld dat Joegoslavië heeft besloten de staat van oorlog met Duitsland te doen be ëindigen, aldus meldt radio-Belgrado. Minister Kardelj zei verder dat de beëin diging van de staat van oorlog ook voor Oostenrijk geldt, „De betrekkingen met Oostenrijk zijn zeer verbeterd. Het is niet de schuld van dat land, dat er nog geen vredesverdrag is getekend", zeide hij. Over West-Duitsland verklaarde hij: „Ook onze betrekkingen niet West-Duitsland ontw ikkelen zicli gunstig, vooral op econo- nomisch terrein". Kardelj verklaarde verheugd te zijn over de betere betrekkingen, die thans tussen Joegoslavië, Italië en Griekenland bestaan. Hij zei: „Joegoslavië heeft Italië verzekerd dat het zijn uiterste best zal doen, samenwex-king en vriendschappelijke betrekkingen tussen beide landen te be vorderen". Vervolgens sprak de Joegoslavische mi nister van Buitenlandse Zaken over de Sovjet-Unie en het communistische China: „De theorieën, volgens welke er oorlogen kunnen worden gevoerd om de mensheid vooruit te helpen, zijn verkeerd en ge- vaaxiijk. Het ingrijpen der Chinese communis ten in Korea heeft aangetoond hoe tegen strijdig de belangen der Sovjets en van China in Azië zijn. Geen enkel land, dat op het predicaat „beschaafd" aanspraak wenst te maken, kan zeggen dat het op de punt der bajonetten vooruitgang en vrij heid komt brengen. Ons medeleven zal al tijd zijn met een land, dat voor zijn vrij heid vecht". Sprekend over de economische hulp, die de Verenigde Staten, Engeland en Noor wegen aan Joegoslavië verlenen, zei de minister: „Dit is een voorbeeld van wat vreedzame samenwerking tussen de lan den tot stand kan brengen. Het bewijst le vens dat het oorlogsgevaar niet wordt ver oorzaakt door verschillen in de binnen landse bestuur stelsels der staten, doch dat het voortvloeit uit de zucht naar over heersing en uit het imperialisme". Frankrijk helpt Tenslotte deelde Kardelj nog mede dat ook Frankrijk zich bereid heeft verklaard Joegoslavië te helpen. Te Parijs is naar aanleiding van deze mededeling bevestigd, dat de Franse re gering aan Belgrado heeft doen weten, dat zij bereid is Joegoslavië hulp te bieden om de door de droogte ontstane economi sche moeilijkheden te overwinnen. De Franse hulp zou hoofdzakelijk bestaan uit bet zenden van granen. kiezen. Het is uitgesloten dat de Verenigde Staten zich zouden kunnen bepalen tot een verdediging van het Westelijk halfrond. De houding dergenen, die dit bepleiten, draagt in zichzelf reeds de kiemen des ver- dei'fs." „De Sovjet-Unie", vervolgde Foster Dul les, „is inwendig kwetsbaar-. Er zijn in Rusland twee maal zoveel politieke gevan genen als leden der communistische partij. Deze partij zelf wordt verteerd door ach terdocht en wederzijdse verdenking. Dit kan een der belangrijkste punten worden, welke aan de Russen als afschrikwekkend vooruitzicht kunnen worden voorgehouden, indien zij er aan zouden denken een alge mene oorlog te ontketenen. De ooxlog," aldus zeide Foster Dulles nog, „kan zeer onvriendelijk zijn tegenover des potische heersers, die stelselmatig het in dividuele initiatief van hun onderdanen hebben vernietigd. De beti-okkenen weten dat en wij kunnen hen helpen dit steeds duidelijker te zien." „Zou de Sovjet-Unie tot een openlijke aanvalsoorlog besluiten, dan bestaat er slechts één doelmatige verdediging: de tegenaanval tot het uiterste. Wij zullen in geval van ooxlog niet blindelings mogen vertrouwen op het slagen van een bepaalde vorm van oorlogsvoering of op het alles overheersende sxicces van bijna nog niet gebruikte wapens. Een aanval der Russen zou op alle mogelijke wijzen moeten wor den beantwoord, waarbij onze tegenaanval len met de grootst mogelijke soepelheid en bewegelijkheid en op verrassende wijze zouden moeten worden uitgevoerd." Foster Dulles heeft niet als lid van de republikeinse partij gesproken. De voor zitter der partij, Guy Gabrielson, deelde mede dat zijn rede hetzij als een toespraak van raadgever van het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken, hetzij als de mening van een Amerikaans staatsbur ger moet worden opgevat. De „New York Times" en de „New York Herald Tribune" ondei-schreven vandaag de door John Foster Dulles gehouden toe spraak, die een verwerping betekende van het door ex-president Herbert Hoover naar voren gebrachte isolationistische standpunt. „Radar zal verrassing uit de lucht onmogelijk maken" WASHINGTON, 29 Dec. (Reuier). De leider van de Amerikaanse burgerver dediging, Millard Caldwell, heeft Vrijdag te Washington verklaard van mening te zijn dat het Amerikaanse radarwaarschu- wingsstelsel een verrassende luchtaanval op de Verenigde Staten „vrijwel onmoge lijk" zal maken. „Ik ben geneigd de moge lijkheid van een volslagen verrassende luchtaanval op de Verenigde Staten uit te schakelen", zeide hij. De Dalai Lama is niet meer in Lhasa De Dalai Lama, het: hoofd van de Tibe taanse staat, is uit de hoofdstad Lhasa vertrokkèn en nabij de Indiase grens aan gekomen. Volgens geloofwaardige berichten, die te New Delhi ontvangen zijn, is de Tibe taanse regering nog in functie en is de toestand in Lhasa normaal. Volgens deze berichten bevinden de Chinese troepen zich nog op 450 km. hemelsbreed ten Oosten van Lhasa nabij Tsjamdo. Het is net bekend, of de Dalai Lama, die enige weken volledige bevoegdheden ver kreeg, op weg is naar India of door het land i-eist om het vertrouwen onder zijn onderdanen te heratellen. De Dalai Lama reist in gezelschap van 33 hoge Tibetaanse functionarissen en blanken, die bij de Tibetaanse regering in dienst zijn en wordt geëscorteexxl door 600 soldaten. Voor de Stille Armen 20ste verantwoording Nagekomen giften: G. S, K. ƒ7.50: Mej. G. v. L. ƒ7,50; N. N. ƒ2,50; C. d. B, ƒ2,50; Mevr. E. K. H.—H. J. C, S. K. ƒ2,50; L. v. B. ƒ2.50; M. Z. ƒ2,—. Dagtotaal 27.In het geheel is bij ons blad binnengekomen 13.587,18. De inzameling is nu gesloten. Het woord is aan. Alexandre Vinet: Slecht gebruik van de tijd is een van de dingen, die het meest demoraliseren. Prins Hans von Lichtenstein verdacht van smokkelarij Prins Hans von Liechtenstein is op 22 De cember j.l. gearrcsteei-d op grond van een bevel van het parket van Loerrach (Baden) op verzoek van de douane uit de streek van net Meer van Konstanz, aldus is thans be kend geworden. Genoemde douane heeft een uitgebreide smokkelarij in Zwitserse horloges ontdekt. Meer dan twintigduizend Zwitserse uurwerken zouden uit Liechten stein naar Duitsland zijn gebracht in auto's van het Prinselijk huis, die diplomatieke privileges hebben. De vex-denking viel hoofdzakelijk op de persoon van Prins Hans, die werd aangehouden toen hij in een sportwagen de Duits-Oostenrijkse grens bij Lindau passeerde. Voor de rechter van instructie ontkende de prins alle mede plichtigheid aan de smokkelarij van hor loges, die volgens hem georganiseerd was door een chauffeur van het huis Liechten stein. Op een borgstelling van twintigdui zend Mark werd de prins vrijgelaten. Het parket van Loerrach handhaafde echter zijn arrestatiebevel en Prins Hans werd ten tweeden male gearresteerd, thans in het station van Lindau toen hij de trein Miin- chenZurich wilde nemen, Ook twee buitenlandse diplomalen in Zwitserland zouden bij de zaak betrokken zijn. Enkele bij de smokkelarij betrokken per sonen zijn enige tijd geleden gevat en hun verklaringen brachten de politie op het spoor van de organisatie. Verhoging van de gasprijs toegestaan met een halve cent per kubieke meter Met ingang van 1 Januari 1951 zullen bij beschikking van de minister van Eco nomische Zaken de prijzen van industrie kolen worden verhoogd wegens de stijging van de prijzen van geïmporteerde kolen. Aan de gasbedrijven wordt toegestaan de verhoging der kolenprijzen door te be rekenen tot ten hoogste een halve cent per kubieke meter gas Koning Winter laat zich nog niet verjagen In Limburg vroor het vanmorgen 16 graden Vx-ijwel geheel Europa, van de Noorde lijke IJszee tot in het Zuiden van Frank rijk, is thans één groot vorstgebied. De laagste temperaturen komen voor in het Noorden van Rusland, waar het meer dan 30 graden vriest. Op verschillende plaatsen in Scandinavië worden temperaturen bene den 20 graden onder nul gemeten, maar ook dichter bij huis, in de Britse zóne van Duitsland meldde vanmorgen een station een minimumtemperatuur van 24 gx-aden Celcius onder nul. Nadat Woensdag koude lucht van Polen uit Nederland begon binnen te dringen zijn ook hier de temperaturen voortdurend ge daald. Vrijdagochtend vroor het plaatse lijk in Noord-Brabant en Limburg 15 gra den; vanmorgen werd daar 16 graden vorst gemeten. In het uiterste Noorden van het land was de toestand anders. Hier brachten Westelijke winden de temperatuur tijdelijk in de buurt van het vx-iespunt, maar gelei delijk stroomt de zeer koude in onze Zuide lijke provincies en België aanwezige lucht naar het Noorden terug. Intussen begint in vrijwel geheel West- Europa de luchtdruk te dalen, hetgeen sa menhangt met een depressiegebied boven Ierland, dat zich in Zuid-Oostelijke rich- ting beweegt. Dit kan in de komende dagen dicht langs het Zuiden van ons land pas seren, hetgeen de kans op sneeuw doet toe nemen. Als gevolg van de nadering van deze depressie zal de wind bij ons tijdelijk uit Zuid tot Oost waaien, waardoor de koude lucht uit midden-Europa over ons land blijft stromen. Na het passeren van de depressie kan de wind veranderlijk worden en plaatselijk enige tijd uit zee waaien. Maar ook de over de Noordzee aangevoerde lucht heeft thans een zodanig lage tempe ratuur dat dit slechts dicht bij zee ge durende korte tijd het kwik tot even boven het vriespunt kan doen stijgen. HET WEER AFGEBEELD In deze streken daalde de temperatuur vannacht plaatselijk tot 20 graden. Minima van 15 graden beneden het vriespunt werden in Noord-Brabant ge meten. In het Noorden van ons land waar om een kleine depressie heen Westelijke winden waaien vroor het niet meer dan 1 tot 3 graden. »üEtiEÉL-B£WH £,SCHEIDINGSCON-PRON"r"--u£SEfc LUChL VESSCHILLEMDE HERKOMST STANC'VAN'.DIT TEKEM 'GÉÉFT' DE .WINDRICHTING Y-A' "N-CiEDEOE HELE BWARSSTRE£P->S-EEK /'5HELHEIP VAH VIJF M£T£ 1 Weerbericht AANHOUDENDE VORST Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond opgemaakt te 10 uur: Meest zwaar bewolkt met plaatse lijk enige sneeuw. Matige, nu en dan vrij krachtige Zuidelijke tot Zuid-Oostelijke wind. Bijna overal strenge tot matige vorst. 31 December Zon op 8.48 uur, onder 16.38 uur Maan onder 11.57 uur. 1 Januari Zon op 8.48 uur, onder 16.38 uur Maan op 0.46 .uur, onder 12 08 uur (Laatste kwartier) 2 Januari Zon op 8.48 uur, onder 1639 uur Maan op 2.10 uur, onder 12.12 uur Hoog en laag water te IJmuiden Zondag 31 December Hoog water: 8.09 en 20.33 uur. Laag water: 3.36 en 15.59 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1