Bij HFC-Oud-Internati onals heerste een sfeer van „het spel om het spel alleen" Sport in het kort Kees Broekman kampioen op de schaat; Duinmeer had een prachtige ijsbaan Tottenham Hotspur neemt de leiding Kievit verbeterde record 400 meter rugslag Zege van Slijkhuis te Christchurch Van der Linden naar „Ripperda" Euwe won en verloor een keer in Luzern Tournooi te Hoistings BARTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 WINDJACKETS Om gladde palingen op glad ijs Wedstrijden der ijsclub „De Volharding" te Heemstede Heringa Wuthrich Motorclub „Haarlem" gleed op haar doel af Dorpentochten trokken vijfduizend rijders(sters) IJsfeest op „Eindenhout" Met de ijspret is het afgelopen DINSDAG 2 JANUARI 1951 Toen gistermiddag tegen twee uur dui zenden voetballiefhebbers het HFC-terrein aan de Spanjaardslaan betraden, zag het er daar nog twijfelachtig uit, of er gevoet bald zou kunnen worden. Wel bood het veld een genoeglijk-ouderwetse, drukke aanblik van honderden jonge HFC'ers die, in win- terkleding gestoken, met schoppen en bak fietsen trachtten het veld nog vóór het be gin van de wedstrijd van Nederlands oud ste voetbalclub tegen de Old Internationals vrij van sneeuw te krijgen en zelfs was een sneeuwruimauto van de Heemsteedse gemeentereiniging in de weer met hetzelf de doel, maar het leeK een bijna hopeloze taak. Maar hoe meer toeschouwers zich om het veld opstelden, hoe meer die geest van zwoe gen over de HFC-adspiranten en juniores vaardig scheen te worden; het werk vor derde plotseling zeer snel. Het ganse veld was overdekt met leden van de thuisclub, die zich op de een of andere manier voor het goede doel inspanden en de opgewekte, karakteristieke sfeer, die altijd bij deze 1 Januari-wedstrijden van HFC heerst, zorg de er voor, dat het publiek niét ging kla gen, hoewel de wedstrijd pas om tien over half drie begon. Daarna was het sneeuwruimen bijna ver geten en iedereen hield zich weer, zoals ieder jaar, bezig met 'het herkennen van de vaak al grijzende en kaal-wordende ex- ADVERTENTIE Ze hebben 11 voetballers ge vraagd: Wat zoudt U doen wanneer U van de Assocacion de Futboll de Monteblanco (Paraguay) een aanbieding- kreeg om voor hen te spelen voor n salaris van f.1.350.000.- per jaar? 10 hebben geantwoord: de eerste boot ae beste nemen 1 heeft geantwoord: rustig m'n Bond Street blijven roken in Heerenveen. l/i alle errist: De sigaret met de record omzet Athletiek Tijdens de wedstrijden te Christchurch won onze landgenoot Wim Slijkhuis de 5000 meter in 15 min. 4.9 sec.; op ongeveer 5 me ter volgde de Nieuw-Zeelander Hoskins. Shirley Strickland won zowel de 100 yards als de 200 meter resepctievelijk in 11.1 sec. en 24.7 voor haar landgenote Marjorie Jackson, die op de 100 yards met de derde plaats genoegen moest nemen en op de 200 meter als tweede eindigde in 24.9 sec. Ook de 80 meter horden bracht Shirley Strickland op haar naam in de tijd van 11.6 sec. Slijkhuis naar Amerika Blijkens een mededeling van de heer Dan Ferris, secretaris van de Amerikaanse Ama teur Athletiek Unie, heeft Slijkhuis de uit nodiging aanvaard om in de komende maanden deel te nemen aan de belangrijkste wedstrijden over 1 mijl op overdekte banen ih Amerika. De uitnodiging voor Slijkhuis was al ge ruim tijd geleden binnengekomen bij de K.N.A.U. die ermee accoord ging dat Slijk huis, in overleg met de ploegleider Van der Kan. tijdens zijn verblijf te Christchurch een fceshssing zou nemen. Leo Halle in trainingspak was reeds gepasseerd, maar Pellikaan kopte de bal uit het doel in de jaarlijkse wedstrijd tus sen H.F.C. en Oud-Internationals. sterren van het Nederlands elftal. En ook precies zoals dat in vroegere jaren was, kon men tot geen andere conclusie komen, dan dat de bijna vergeten grootheden van ons voetbal dan buikjes en grijze haren mogen hebben gekregen en daarmee hun snelheid grotendeels hebben verloren, maar dat zij de techniek van het spel nog geenszins ver leerd zijn. Vooral Pellikaan, Smit en Van Gelder toonden zich weer „meesters op de vierkante meter" en telkens lieten zij tot grote vreugde van het publiek de HFC- spelers radeloos achter zich. Korte afge meten passes brachten het spel van de zo veel jongere gastheren vaak volkomen in verwarring. Dat het tenslotte 6-3 voor de oude inter nationaals is geworden, doet nauwelijks ter zake. De geest van deze jaarlijks terug kerende werdstrijd maakt het uiteindelijk resultaat vrij onbelangrijk. Soms wint HFC, soms zijn het de mannen in de oranje shirts en witte broeken. Maar daar gaat het niet om. Hoofdzaak is, dat anderhalf uur lang op het veld aan de Spanjaards laan niet alleen vaak technisch subliem spel valt te zien, maar dat er voortdurend die sfeer van goedmoedige, enthousiaste sportiviteit hangt. Dat iedereen plezier heeft om de speelse grapjes van Leo Halle die overigens het keepen ook nog geens zins verleerd is dat er bewondering is voor het altijd even sluwe spel van de Haarlemmer Smit en dat er weinig eerbie dige commentaar wordt geleverd op het kennelijk tekort aan adem bij Vente, die gisteren zijn vroegere voorhoede-plaats had verwisseld voor die van linksback. Wie dat alles ziet en daarvan geniet, zou haast vergeten te vermelden, dat HFC na twintig minuten spelen een 2-0 voorsprong had verkregen door Molenaar, dat de rust stand 2-2 was en dat de zes goals van de Old Internationals werden gescoord door Smit (3), Roozen, Schaap en Van Gelder. En hij geeft geen uitvoerig relaas van het verloop van de wedstrijd en een toelichting hoe al die negen doelpunten gistermiddag werden gemaakt. Want van het begin af, toen hij de HFC- jeugd eendrachtig aan het sneeuwruimen zag tot het laatste fluitsignaal, waarop die 22 voetballers moe, tevreden en in opge wekte stemming het veld verlieten, heeft hij genoten van de sfeer van „het spel om het spel alleen", niet om de uitslag of „de punten". Jammer, dat men dat tegenwoordig nog maar zo weinig op de voetbalvelden ziet. Het is een verkwikkend schouwspel. De oud-internationaal Van der Linden, die thans enige seizoenen in „Haarlem" speelt, heeft overschrijving aangevraagd naar ..Rip perda". Als hem overschrijving verleend wordt kan hij na 1 Augustus in zijn nieuwe club uitkomen. Zwemmen In het Sportfondsenbad te Eindhoven deed Kees Kievit van Aegir Zondag een geslaagde poging tot verbetering van het Nederlands record 400 meter rugslag, dat sedert 26 October 1939 op naam staat van de Amster dammer Jan Metman. die er toen 5 min. 30.9 sec. nodig had. Kievit maakte een tijd van 5 min. 20 sec. Vóóraf zwom Geert Jan van Rooy (Aegir) de 3 x 100 meter wisselslag persoonlijk in de uitstekende, tijd van 4 min. 14.7 sec. Het Ne derlands record op dit nummer staat sedert 31 October 1946 op naam van M. Korevaer (Merwede) met 4 min. 7.5 sec. Schaken Dr. Euwe heeft Zaterdag in het schaak- tournooi te Luzern van de Zwitser Blau ge wonnen en Maandag verloor hij de Zondag afgebroken partij van de Zwitser Christoffel. Door laatstgenoemd resultaat staat Euwe niet meer op de eerste plaats maar deelt hij deze met de Argentijn Pilnik. Beiden hebben 5 punten uit zes wedstrijden. Grob en Christoffel hebben ieder drie pun ten, Blau en Giustolisi ieder twee en een halve punt, Kapper twee en Kaliwoda een punt. De stand na de vierde ronde in het inter nationaal schaaktournooi te Hastings luidt: 1. Unzicker 314 pnt.; 2. Rossolimo 3 pnt.; 3. en 4. Thomas en O' Kelly de Galway ieder 214 pnt.; 5. Penrose 2 pnt.; 6. Golombek 114 en een afgebroken partij; 1. en 8. Barden en Castaldi ieder 114 pnt.; 9. Adams 1 pnt. en 1 afgebroken partij; 10. Phillips 0 pnt. EVA NOVAK VESTIGT NIEUW WE RELDRECORD 200 YARDS SCHOOLSLAG. De Hongaarse zwemster Eva Novak heeft Zaterdag met een tijd van 2 min. 34 sec. te Ozd (Hongarije) een nieuw wereldrecord gevestigd op de 200 yards schoolslag. Het oude record stond met 2 min. 35.6 sec. op naam van Nel van Vliet (24 Augustus 1946). SNELLE TIJD VAN ARIE VAN VLIET. Tijdens wedstrijden ter gelegenheid van de Canterbury centennial games, welke te Christchurch op Nieuw Zeeland werden ge houden, heeft Arie van Vliet een kwart mijl met vliegende start afgelegd in 24.6 sec. Dit is een van de snelste tijden, welke ooit op deze afstand gemaakt zijn. SCHULTE—PETERS WINNEN TE ZURICH. Een koppelwedstrijd over 100 km. meetellend voor het Europese criterium werd gewonnen door onze landgenoten Schulte—Peters in de tijd van 2 uur 4 min. 43 sec.; 2. Acou—Depauw (België) 50 pnt.; op 1 ronde: 3. Godeau—Giorgetti (Frankrijk) 54 pnt. ADVERTENTIE .1 Schaatsen rijden Óp Oudejaarsdag hield de ijsclub „Nova Zembla" te Spaarndam een koppelwedstrijd over tachtig ronden (32 km.) met vier klas sementen. De Spaarndammers Picavet en Beijersbergen wonnen alle klassementen en behaalden daarmee ruimschoots de zege. De rijders vergden nogal veel van hun krachten door geen peloton te vormen, maar maakten desondanks behoorlijke tijden. De prijswin naars kregen waardebonnen en alle deel nemers die de wedstrijd uitreden, konden gratis Spaarndamse gerookte paling aan hun oudejaarsdis verorberen. De uitslag was: eerste prijs (2 x f25,) J. Picavet—Beijersbergen (Spaarndam) 20 pt. 1 uur 8 min. 20 sec.; tweede prijs (2 x f 15) J. van SchieP. van Warmerdam (Spaarn damHaarlem) 13 pt.; derde prijs (2 x f 10) VinkTh. van Schie (Haarlem) 11 pt.; vier de prijs (2 x f2,50) Veenbrink—Verharen (Spaarndam) 6 pt. een ronde achterstand. Ook in Heemstede heeft men nog ten volle geprofiteerd van de vreugde die het ijs voor velen bood. Kon aanvankelijk alleen de ijsbaan van „De Volharding" gebruikt wor den, later waren op verschillende vaarten vrij goede ijsbanen. Het onder water zetten van de ijsbaan op Donderdagavond heeft een goed resultaat opgeleverd, want Vrijdag, Zaterdag en Zondag was de baan in uit stekende conditie. De wedstrijden voor leden op Zaterdagmiddag ondervonden ondanks de snerpende wind grote belangstelling. De uitslagen luiden: Estafettewedstrijd voor kinderen: 1. Meta Meuleman; 2. Edith Kleen; 3. Erik Stuart; 4. Tonny Leijer. 160 m. hardijden voor heren: 1. R. Scholt- meijer, die daarmede definitief de wissel- prijs, een zilveren plaquette won; 2. L. Meijer; 3. S. P. v. Warmerdam. 140 m. hardrijden voor dames: 1. Tini de Groot; 2. Tini Snitker; 3. Vera Dekker. De voorzitter, de heer G. H. Onstein heeft de prijzen uitgereikt. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Kees Broekman, die van Noorwegen naar ons land was gekomen, om te kunnen deelnemen aan de Nederlandse kampioen schappen op de schaats, is er niet alleen in geslaagd de titel te veroveren, maar ook op vier afstanden te zegevieren en het record op de tien km te verbeteren. Dat Broekman dit kampioenschap heeft gewonnen, kan geen verwondering wek ken. Wim van der Voort verbleef met Aad de Koning in Zweden en Anton Huiskes, die het hem eventueel lastig had kunnen maken, stond dit seizoen voor de eerste maal op het ijs en de andere deelnemers mogen misschien hardrijders zijn met een goede toekomst, zij missen op het ogenblik nog de ervaring van Broekman. Zij staan pas aan het begin van hun loopbaan. Kwa litatief waren zij niet opgewassen tegen Broekman, die met vlag en wimpel en op grootse wijze de hoogste titel in de wacht sleepte. De vier afstanden heeft hij ge wonnen, gemeenlijk met een steyige marge op de nummers twee en drie. Met deze verrichting heeft Broekman een zelfde suc ces behaald als Jan Langedijk bij het laatst gereden kampioenschap, dat van 1947 op Kralingen. Toch is de prestatie van Broek man nog mooier, want nog nimmer is het aantal punten in het klassement over de vier afstanden zo laag geweest als dit keer: 208.99 punten. Daarmede is hij getreden in de rij van de groten uit de Nederlandse schaatsensport: Jaap Eden, Coen de Ko ning, Max Tetzner, Dolf van der Scheer, Siem Heiden, Jan Langedijk, Herman Buyen en Piet Keyzer. De resultaten wor den nog opmerkelijker, indien men bedenkt dat de omstandigheden van weer, wind en ijs zeker niet ideaal mochten worden ge noemd. Zaterdag en Zondag zijn de wedstrijden in Zutphen gehouden. Op de eerste dag nam Kees Broekman met ovex-winningen op de afstanden 500 en 5000 meter onbedreigd de leiding. Er vielen twee verrassingen op de eerste dag te noteren. In de eerste plaats eindigde Gerard Maarsse twee maal als tweede, waarbij vooral zijn tijd van 9 min. 31.9 op de 5000 meter zeer hoog moet worden aan geslagen, aangezien hij uitkwam in de laat ste rit van de dag, toen het reeds volkomen donker was, de wind was nog aangewak kerd en het kwik gedaald was tot 11 graden onder het vriespunt. De tweede verrassing was het rijden van de achttienjarige De Graaff, die èn door zijn stijl, èn door zijn groot uithoudings vermogen op de 5000 meter èn door zijn goede techniek imponeerde. Voor de 5000 meter was het aantal .paren beperkt tot veertien. Sommige rijders trok ken zich voor deze afstand vrijwillig terug. Andere deelnemers werden door scheids rechter W. H. Taconis van de lijst ge schrapt. Bij een temperatuur van 9 graden onder nul en een vinnige wind werd begonnen om kwart over twee met de eerste ritten over 5000 meter tussen Breed en G. Terpstra. Uit de tijden door hen gemaakt, bleek dui delijk, dat het voor Kees Broekman niet mee zou vallen om het Nederlands record op deze afstand, staande sedert 1929 op naam van Dolf van der Scheer, met een tijd van 9 min. 4.8 sec., te verbeteren. Er was oorspronkelijk een schema van 8 min. 58 sec. voor hem opgemaakt, doch de om standigheden van ijs en weer dwongen naar een hoger schema, n.l. 9 min. 11 soc. Hetgeen betekent een ronde tijd tussen de 44 en 45 sec. Broekman kwam uit op 9 min. 9 sec., waarmede hij dus ruim 4 seconden boven'het Nederlands record bleef. De uitslagen waren: 500 meter: 1. Broekman 47.9 sec. 2. Maarsse 48.5 sec. 3. Charisius 49 sec. 4. Langedijk 50.2 sec. 5000 meter: 1. Broekman 9 min. 09 sec. 2. Maarsse 9.31.9. 3. Huiskes 9.39.3. 4. De Graaf 9.40.1. 5. Charisius 9.44.6. 6. v. d. Berg 9.45.1. 7. Olsthoorn 9.45.3. 8. Chardon 9.45.9. 9. Heus 9.46. Het duinmeer bij de Zeeweg in Ovcrveen bood een goede gelegenheid voor hard rijden op de schaats. Daar kan een prach tige baan voor wedstrijden worden uitge zet. Dit is Zondag tijdens wedstrijden gebleken. ENGELS VOETBAL Sneeuw en ijs in het Noorden en midden van Engeland waren er Zaterdag oorzaak van dat niet minder dan 15 leaguewedstrij den afgelast moesten worden en in twee andere het spel werd gestaakt. Dank zij een krappe overwinning (10) op Charlton gaat Tottenham Hotspur thans aan het hoofd van de eerste divisie. De Spurs hebben evenveel punten als Middles brough, doch een beter doelgemiddelde. De ontmoeting TottenhamCharlton trok het grootste aantal toeschouwers van de dag, namelijk iets meer dan 54.000. Walters scoorde het enige doelpunt voor de Spurs even voor de rust, maar de ploeg speelde toch niet in haar gewone vorm. Middlesbrough leidde na de eerste helft met 31 tegen Burnley en scheen zeker van de zege. De gasten kwamen echter ge leidelijk beter op dreef en brachten kort voor tijd de stand op 33. Dit was de eerste maal in het seizoen, dat Burnley in een uitwedstrijd drie doelpunten kon scoren. Een van de belangrijkste feiten van de dag was het herstel van Arsenal dat uit de voorgaande zes wedstrijden slechts één puntje kon vergaren. De ploeg kwam te Sheffield tegen Wednesday wederom met vier invallers uit. Maar in weerwil van de verschrikkelijke weers- en terreinsge steldheid speelden de Londenaren een klasse beter dan hun tegenstanders. In de tweede divisie behield Coventry zijn eerste plaats door een 52 overwin ning op Bury. Tommy Briggs, de nieuwe aanvalsleider, voor wie Coventry dezer dagen 20.000 pond sterling betaald heeft, maakte al na acht minuten zijn eerste doel punt voor zijn nieuwe club. Daarna kon hij het net niet meer vinden. Coventry leidt in deze divisie dank zij een beter doelge middelde nog steeds voor Preston dat goed werk deed door Cardiff te kloppen. Dit was de eerste nederlaag van Cardiff op eigen terrein. Preston heeft thans van zijn laatste acht wedstrijden er zes gewonnen en twee gelijk gespeeld. Manchester City, dat iil aantal punten gelijk stond met Co ventry en Preston, heeft Zaterdag niet gespeeld. Notts County is definitief op de goede weg. De ploeg van Tommy Lawton had een zeldzaam slechte start in de tweede divisie, want van de eerste tien wedstrijden werd er slechts één gewonnen. Thans speelt het elftal weer in de vorm waaraan het zijn promotie te danken had. Het zou nie mand verwonderen als Notts dit seizoen hoog op de ranglijst eindigt. De 41 zege in de uitwedstrijd tegen Birmingham, een sterke ploeg, was in elk geval een uit nemende prestatie. In totaal trokken de wedstrijden van Zaterdag slechts iets meer dan een half millioen toeschouwers en slechts voor acht wedstrijden steeg het aantal boven de 30.000. Hiertoe behoorde ook de plaatse lijke ontmoeting tussen twee clubs uit de Zuidelijke afdeling van de derde divisie: Bristol Rovers en Bristol City. De Rovers wonnen ten aanschouwe van 31.578 kijkers op eigen terrein met 21 en bleven in de running voor de ereplaats. De uitslagen luiden: Eerste divisie: Derby CountyStoke City11 FulhamSunderland 11 MiddlesbroughBurnley 33 Sheffield WednesdayArsenal 02 Tottenh. HotspurCharlton Athl. 10 West Bromwich AlbionEverton 01 De wedstrijden BlackpoolManchester United, Bolton WanderersWolverhampton Wanderers, Huddersfield TownChelsea, Liverpool—Aston Villa en Newcastle Uni tedPortsmouth werden uitgesteld. Tweede divisie: Birmingham CityNotts County 14 BrentfordWest Ham United 11 Cardiff City—Preston North End 02 Coventry CityBury 52 Grimsby TownHull City11 Leicester CityChesterfield 10 SouthamptonLuton Town11 Op Nieuwjaarsdag ontmoetten Bury en Blackburn Rovers elkaar. De Rovers won nen met 31. Op het duinmeer achter het helmmonu ment aan de Zeeweg in Overveen hield de afdeling Haarlem van de Nederlandse Ver eniging tot bevordering van het hardrijden op de schaats, Zondagmiddag nationale wedstrijden voor leden. Deze ontmoeting heeft zeer behoorlijke prestaties te zien ge geven van meestal nog opkomende krach ten voor de hardrijsport. Dit was mede te danken aan het ijs, dat van buitengewone kwaliteit was. Het duinmeer met een baan van inter nationale afmeting (400 meter baan), die uniek is voor Kennemerland, heeft ge toond zich bij uitstek te lenen voor hard- rijwedstrijden op de schaats en belooft ongetwijfeld belofte voor de toekomst. Mogelijk komen binnenkort de nationale cracks in actie. Aan het slot van de wedstrijden reikte de heer J. Zeepvat, voorzitter van de af deling Haarlem van de N.V.B.H.S., de prijzen uit en richtte een woord van dank aan allen, die hadden medegewerkt deze wedstrijden mogelijk te maken. Spreker noemde speciaal de loyale medewerking van het gemeentebestuur van Bloemendaal, waarbij de heer C. de Jong als contactman fungeerde. De uitslagen van de hardrij wedstrijden in het eindklassement luiden als volgt (achter de namen zijn de tijden vermeld, die respectievelijk op de 500 en 1000 meter werden behaald): 1. Mej. L. Louwen, Am sterdam, 59.4, 2.01.2; 2. Mej. T. Dam, Am sterdam, 62.2, 2.05.0; 3. Mej. R. Terpstra, Amsterdam, 63,5, 2.08.2; 4. Mevr. J. M. HoetStrijbis, Alkmaar, 62.7, 2.10.0; 5. Mej. J. Molenaar, Amsterdam, 64.9, 2.10.4; 6. Mej. I. Louwen, Amsterdam, 66.3, 2.10.0. Eindklassement heren (achter de namen de tijden van de 500, respectievelijk 1500 meter): 1. J. J. van der Gracht, Sint Pan- cras, 51.2, 2.49.5; 2. J. Koker, Nieuw Vennep, 52.5, 2.49.0; 3. A. Tijsterman, Am sterdam, 51.9, 2.53.3; 4. N. J. Scholtemeyer, Heemstede, 53.3, 2.49.4; 5. H. J. Slijper, Amsterdam, 55.1, 2.53.0. H. Kappel uit Amsterdam werd eerste op de 1500 meter in 2.48.4, doch maakte door een val een slechte tijd op de 500 meter (58.4), waardoor hij lager werd geclassifi ceerd. FRIESE ELFSTEDEN VERENIGING. De heer J. M. Kingma, voorzitter van de Friese Elfstedenvereniging, heeft om gezond heidsredenen voor deze functie moeten be danken. In een 10 Januari te houden alge mene ledenvergadering zal in de ontstane vacature worden voorzien. Als opvolger van de heer Kingma wordt de heer M. Geerts, Leeuwarden, genoemd. In plaats van de schaatswedstrijden voor voetballers uit de afdeling Haarlem, die we gens de slechte toetand van het ijs werden afgelast, kreeg men Maandag op de ijsbaan Nova Zembla te Spaarndam motorraces te zien van de Motorclub Haarlem en Omstre ken. Het was in elk geval iets nieuws en de glijpartijen hielden er de goede stemming in. Er bestond namelijk weinig gevaar door de betrekkelijke lage snelheden die op een dergelijke baan mogelijk zijn. Aanvankelijk leek het er op of de rijders in de lichte klasse de overhand zouden krij gen. Zowel bij de start als in de bochten waren de 125 cc. motoren namelijk sneller. Allengs echter raakten de 500 cc-ers er beter in en door de veel hogere snelheden op de rechte stukken, viel de eerste plaats aan een rijder van deze categorie. Maar veel verschil in sterkte bestond er niet tussen de eerste vier. Ten minste evenveel be langstelling bestond er voor de rem- en acceleratieproeven, die bijna in een water ballet eindigden doordat de baan onderliep. Als één van de motoren uit de koers gleed, kregen de kijkers in de voorste rij een koude douche. De uitslagen luiden: Finale snelheidswedstrijd: 1, Veenbaas; 2. R. Jansen; 3. De Graaf. Verliezersfinale: 1. Moeke; 2. Timmer mans. Rem- en acceleratieproeven: 1. Moeke; 2. F. van Rumpt; 3. R. Jansen. Wedstrijden van Zondag Kees Broekman won Zondagmorgen de 1500 meter in de voortreffelijke tijd van 2 min. 33.9 sec. Weliswaar bijna drie secon den boven het Nederlands record van Jan Langedijk, maar daarbij dient niet ver geten te worden dat de laatste in 1947 on der zeer gunstige omstandigheden het re cord te Kralingen op 2 min. 31 sec. bracht. Het vroor Zondagmorgen niet zo hard als op de eerste dag. Het kwik stond 6 graden beneden het vriespunt, maar een stevig Zuidelijk tot Zuid-Oostelijk windje, ge paard met een zeer lichte sneeuwval, bleek toch wel hinderlijk te zijn voor de rijders. Met drie ovei'winningen op de vier af standen was Broekman reeds kampioen van Nederland geworden. In de tweede rit van de 10.000 meter reed Kees Broekman tegen Gerard Maarsse een zeer snelle wedstrijd, afgestemd op een schema van 18 min. 22 sec., terwijl het Nederlands record op naam staat van Siem Heiden met 18 min. 30.8 sec., daterend van 1929. Op de eerste 5000 meter bleef Broek man met zijn rondetijden ongeveer gelijk met het schema van 18 min. 22 sec., maar daarna bleef hij er binnen, op elke ronde won hij ongeveer een halve seconde, zodat het record met groot verschil werd gebro ken. De tijd bedroeg 18 min. 17.7 sec., een verbetering dus van 13.1 sec. Maarsse no teerde een tijd van 19 min. 16.6 sec. De uitslagen luiden: 1500 meter: 1. Broekman 2.33.9. 2. Chari sius 2.37.9. 3. Maarsse 2.38.5. 4. Huiskes 5. Heus 2.41.3. 6. Chardon 2.41.7. 10.000 meter: 1. Broekman 18.17.7. 2. Huiskes 19.13.3. 3. Charisius 19.13.5. 4. Maarsse 19.16.2. 5. Heus 19.18.1. 6. Van 't Oever 19.26.7. Het eindklassement luidt: 1. Broekman 208.99. 2. Maarsse 216.33. 3. Charisius 217.77. 4. Huiskes 219.33. 5. Heus 220.98. 6. De Graaff 222.35. 7. Olsthoorn 222.80. 8. Chardon 223.19. 9. Van 't Oever 225.56. 10. Langedijk 226.05. Zondag zijn de dorpentochten door Noordholland, voorbereid door het gewest Noordholland van de K.N.S.B., gehouden. Er bestond zeer grote belangstelling voor. Uit de startplaatsen Zaandam en Purme- rend moest 30 of 70 km. worden afgelegd, Hoorn en Alkmaar 75 of 85 km. Circa vijf duizend deelnemers(sters) zijn gestart. Al leen uit Zaandam vertrokken circa drie duizend rijders (sters). De organisatie was uitstekend verzorgd. De tochten waren zeer vermoeiend. Ook al omdat het ijs niet overal vrij van scheuren was, hetgeen ver oorzaakt werd door de verlaagde water stand. De banen van „Eindenhout" vertoonden Zaterdagavond een vrolijk beeld. Men zag daar dames en heren op de schaats gestoken in vreemde costuums. Gemaskerde perso nen reden rond met jongelieden in pyjama. Frisse meisjes uit het land van de Poesta en gesluierde vrouwen uit het Oosten bewo gen zich naast knapen vermomd als Indisch bediende en figuren uit de Duizend en Een Nacht waren levende werkelijkheid gewor den. Het gecostumeerde ijsfeest aan de Wagenweg mocht zich dan ook in een zeer behoorlijke belangstelling verheugen en onder de muziek van vrolijke walsen, tango en foxtrot maakte het geheel de indruk van een gezellige bruiloft op de schaats. Met een vlotte polonaise voor alle deel nemers ging men van start en toen daarna het nummer schoonrijden werd afgewerkt was het de taak van de jury om de winnaars aan te wijzen. Bij het schoonrijden voor paren leverden de heer L. van Rijn en mejuffrouw Hout- kooper de beste prestatie. Het paar H. Claus L. Francken won de tweede prijs. Het in dividuele nummer voor dames werd gewon nen door mejuffrouw L. Francken; 2. mejuf frouw E. Hermann. Bij de heren eindigde H. Clauw als eerste. De tweede prijs werd gewonnen door J. Crapperhaus. De 400 me ter hardrijden leverde bij de heren een zege op voor Th. Roozen en bij de dames nam N. Moolenaar de eerste prijs ontvangst. De beoordeling van de costuums was geen ge makkelijke taak. Mejuffrouw Schreuder won in haar fleurige Hongaarse kledij de eerste prijs. Bij de heren viel de keuze op P. Appel, die als Indisch bediende een kordate indruk maakte. De dansdemonstraties gaven prachtige staaltjes van kunstrijden. Het paar mejuf frouw Francken—M. Verwaal trad met een zeer fraaie en foutloos uitgevoerde tango het meest op de voorgrond. Als een schaats- acrobaat van formaat voerde de heer L. van Rijn Jr. gewaagde en spectaculaire stunts uit. Gedurende de negen dagen, dat de ijs baan aan de Kleverlaan geopend is, heb ben vele duizenden uit Haarlem en om geving daar geschaatst. Het totaal aantal bezoekers wordt op twintigduizend ge schat. Zondagmorgen na de sneeuwbui is de baan schoon gemaakt en om twaalf uur werden de hekken geopend, Tot half vijf hebben ruim duizend liefhebbers(sters) gereden. Met de schaatssport was het vermoedelijk voorlopig daarna afgelo pen. Ook de baan aan de Wagnerkade trok vele rijders (sters). De baan moest eveneens aan het eind van de middag gesloten worden. Het was voor de leden van de Motorclub circuit van de baan van „Nova Zembla' Haarlem" niet gemakkelijk op dit ijs- te Spaarndam te rijden, waar voor hen, wedstrijden werden gehouden. Twee rijders in actie.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5