mm DRIEKONINGENBROOD Spoorlijn, Rijksweg en Ringvaart belemmeren natuurlijke groei WiNTERONDERGOED Vrijdag en Zaterdag bakt Franken Huiseigenaren zullen dit jaar voor het eerst kindergeld voor „Rijnland" moeten betalen De J.A.R.O. zal het eerst in de Zaterdag voor aether komen De kleine wereld VERHUIZINGEN-VERPAKKINGEN MEUBELOPSLAG-PIANOTRANSPORT DONDERDAG 4 JANUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Uitbreiding ten Noorden van spoorweg reeds dertien jaar in de pen 4.80 ƒ5.85 ƒ5.90 ƒ5.75 ƒ7.25 EXTRA AANBIEDING INTERLOCK Heffing is echter niet hoog OMROEP OP ZOLDER Enthousiaste jonge Haarlemmers willen de jeugd een eigen stem geven door de radio Zestig jaar in het huwelijksbootje „Keukenhof" nog mooier dan verleden jaar M. Loosjes overleden Verkocht F. DAMIAANS en Zn Agenda voor Haarlem Halfwegs keurslijf wordt te nauw (Van een verslaggever) De scherpe wooi-dert die de burgemeester en enkele raadsleden van Haarlemmerlie- de en Spaarnwoude bij de behandeling van de gemeentebegroting hebben geuit aan het adres van provincie en rijk heb ben uiteraard nogal de aandacht getrokken. Nu moet men voor een juiste beoorde ling .van deze stekelige uitlatingen enig begrip hebben van de grote moeilijkheden waarmee Haarlemmerliede in ruimtelijk opzicht te kampen heeft. Deze gemeente immers is samengesteld uit een groot agra risch gebied met enkele verspreide woon kernen, waarvan het dorp Halfweg het belangrijkste en uit een oogpunt van be volkingssamenstelling het meest gediffe rentieerd is. Sociografisch gesproken komt eigenlijk alleen Halfweg voor uitbreiding in aanmerking, doch door de benepen lig ging tussen spoorbaan en Ringvaart is er geen plaats voor. Langs de weg naar Haar lem heeft zich enige industrie ontwikkeld, doch de uitbreiding daarvan is eveneens alleen maar mogelijk door intensiever ge bruik van de reeds geëxploiteerde terrei nen en dat gebeurt dan ook want tegen meer bedrijven langs de rijksweg bestaan verkeerstechnische bezwaren. Aan de andere kant bood de ligging aan een belangrijke weg en een uitstekend vaar water tussen twee grote bevolkingscentra juist voor de nijverheid een niet gering voordeel. Voor de oorlog omstreeks 1934 heeft Haarlemmerliede geprobeerd een woonwijk te stichten tussen de voormalige spoorlijn van Haarlem naar Aalsmeer en de Liede. De Kroon heeft het toen geno men en reeds door de provincie gesanctio neerde raadsbesluit vernietigd omdat een dergelijke op Haarlem parasiterende woon wijk die trouwens alleen maar het an- nexionisme voet zou geven ongewenst moest worden geacht. Volgebouwd Maar daarmee was er dus niets gebeurd. Het dorp Halfweg was ten Zuiden van de rijksweg zo goed als volgebouwd en daar om werd een nieuw uitbreidingsplan ge maakt dat in de bouw van ongeveer 200 woningen op een oppervlakte van onge veer zeven hectaren achter het Sectorpark ten Noorden van de spoorlijn aan de Oostzijde van het ZijkanaaJ F voox-zag. Dit plan werd in 1937 goedgekeurd, maar kwam tot nu toe niet tot uitvoering. Hogere bestuursinstanties waren over deze oplossing evenmin geestdriftig. Het onderhavige terrein is namelijk slechts bereikbaar via een smal viaduct onder de spoorlijn waar twee auto's elkaar ternau wernood kunnen passeren en dat boven dien in een volslagen onoverzichtelijke bocht ligt. Verbetering van dat viaduct zou op twee misschien wel drie ton komen te staan en het kwam sommige provinciale functionarissen niet onredelijk voor, dat deze kosten verdisconteerd worden in de px-ijs van de bouwgrond in het uitbreidings plan. Hierdoor zou „het potje" waaruit het viaduct moet worden bekostigd in ieder geval tachtigduizend gulden rijker worden. Op het ogenblik wordt daarover nog steeds onderhandeld en zo is de verwezenlijking van dat uitbreidingsplan nog steeds on zeker. Verlegging spoorbaan Deze kwestie heeft trouwens nog een kant. Er bestaat nog altijd een project tot verlegging van de spoox-baan naar een strook grond vierhonderd meter ten Noor den van de tegenwoordige lijn. Hierdoor zal het baanvak ter hoogte van Halfweg „ontknikt" worden het uitbreidingsplan- Sectox-park zal niet meer door spoorbaan en rijksweg, want die wordt dan ook ver legd van de oude dorpskern gescheiden worden. Er zal integendeel een fraaie or ganische eenheid kunnen ontstaan, waarbij het nieuwe complex van middenstandswo ningen door middel van 4e door te trek ken Oranje Nassaustx-aat met het bestaande ADVERTENTIE JAEGER INTERLOCK Lange pantalons met elastiek Borstrokken, ronde hals JAEGER sterke kwaliteit Lange pantalons 5.50 Borstrokken, k. mouw HALFWOLLEN JAEGER Box-strokken, k.mouw v.a. Lange pantalons met elastiek Korte pantalons v.a. m. 4 2.25 Hemdjes zonder mouw v-a. 2.55 Borstrokken k. mouw v.a. 3.50 Lange pantalons v.a. 4.50 RUIM GESORTEERD IN FLANELLEN MOLTON EN BAAIEN HEMDEN centrum en Zwanenburg kan worden ver bonden. Zwanenburg Die verbinding met Zwanenbux-g is heel belangrijk. Want al ligt die woonwijk dan in de gemeente Haarlemmermeer, zij hoort toch geheel bij Halfweg. Het is dan ook begrijpelijk, dat er gezegd is tot Haaxdem- merliede: bouw wooncomplexen in Zwa nenburg, Maar ook daax-toe ontbrak bij het gemeentebestuur de lust. Blijkbaar was het van mening, dat zulks op teveel admi nistratieve bezwaren zal stuiten en ook aanleiding zou geven tot de verondex-stel- ling, dat een gemeente die haar bevolkings overschot elders moet ondexbx-engen be zwaarlijk een zelfstandig bestaan kan lei den. Wanneer men de positie van Haarlem-, merliede en Spaaxmwoude en meer speciaal van het hoofddorp Halfweg bekijkt, dan kan men niet de indruk van zich afzetten, dat deze gemeente zichstusseix twee vuren beviixdt. Aan de ene zijde Amsterdam, waarvan het Slotermeerplan meer dan de helft van de afstand tussen hoofdstad en Halfweg in beslag zal nemen en met uitlopers van de toekomstige industriehavens die zullen reiken tot dicht bij het uitbreidingsplan waarover thaixs moeilijkheden zijn ont staan. En aan de andex-e zijde Haarlem met een voorgenomeix vergroting van zijn Oosterkwartieren tot aan de nieuwe pro vinciale x-ingweg. „Men wil niet dat Haarlem en Amster dam aan elkaar gx-oeien" heeft burgemees ter Simons in de raad gezegd. Dat-is juist. Het is nu al ongeveer zo, dat mexx van Noord-Schax-woude via Alkmaar, Haarlem, Leiden, Den Haag, Rotterdam, Dox-drecht exx Gox-inchem langs een vrijwel aaneenge- gesloten bebouwing naar Leerdam kan fietsen. Planologisch en medisch gezien is dat een verwex-pelijke ontwikkeling. Tus sen Haarlem en Amsterdam zal men zo'n steenwoestijn trachten te vermijden en een paar flinke stukken groen behouden. Tegelijkertijd x-ijst dan de vx-aag of ex- voor een zelfstandige, maar economisch en sociaal betrekkelijk zwakke gemeente tussen de „reuzen" Amsterdam en Haar- De stichting-„Proscenium" uit Amsterdam komt morgen in de Haarlemse Stads- schouwburg het toneelstuk Strop om de hals" van John Bradley opvoeren, met het oogmerk „Het Nederlands Studenten Sana torium" te steunen. Het Haarlems Studen ten Cildt dat zich ernstige zorgen maakte over de belangstelling die deze liefdadig heidsavond zal trekken, heeft het zekere voor het onzekere genomen en een opval lende reclame voor het goede doel ge maakt. Op de Grote Houtbrug hebben leden van het Gildt gisteren met vereende krachten een galg opgesteld, die naast een oproep om het studentensanatorium te steunen, tien aardige attracties in het vooruitzicht stelt. lem nog plaats is of dat zij versterkt moet worden door toevoeging van die woonge bieden die organisch met haar zijn ver- groeid, zoals Zwanenburg. Deze vraag is dan ook door de Commissie-Ter Veen diepgaand bestudeerd. Het antwoord heeft zij in het openbaar nog niet gegeven. Bij het beschouwen van al deze factoren kan men zich de wx-evel van het gemeente bestuur als gevolg van de onderwonden tegenslagen en moeilijkheden even goed voorstellen als de zorg van de px-ovincie om van dit uit planologisch oogpunt zo moeilijke ruimteprobleem op bevredigende wijze op te lossen. Een oplossing die x*echt zal moeten laten wederwaren aan de bevol king van de omringende grote steden en aan de belangen van de landelijke bevol king van het poldergebied daartussen. Tal van huiseigenaren in Haarlem en omgeving zullen in de komende maanden een nieuw soort aanslagbiljet ontvangen, waarvan het Hoogheemraadschap van Rijnland de afzender is. De bedragen die gevorderd worden zullen niet hoog zijn, doch daar belasting betalen niet zo'n bijzonder populaire bezigheid is en zeker niet wanneer het voor een doel is, waarvan men eigenlijk niets weet, zullen er nog al wat protesten rijzen. Door deze belastingheffing zal de stedeling zich weer eens herinneren dat hij niet alleen inwoner van een px-ovincie en een gemeente, maar ook van een waterschap is. Een waterschap, dat van oudsher belast is met de bescherming der „ingelanden" tegen de gevolgen van de geografische omstandigheid, dat een groot deel van Neder land beneden de zeespiegel ligt en dus permanent in gevaar van overstroming verkeert. Tot nu toe was het zo dat de kosten van deze bescherming (die door dijken, ge malen, sluizen en nog tal van andere wer ken van waterbouwkundige aard wordt vex-wezenlijkt) gedragen werden door de bezittei-s van „onbebouwde" eigendommen, hetgeen in de praktijk neerkomt op de landbouwers en veehouders in het 106.000 hectaren grote gebied van het hoogheem raadschap. De omslagen worden hectaresgewijs ge heven zij heten dan ook bundergeld waarbij de kadastrale grootte tot norm wordt genomen. Minder dan een procent De Px-ovineiale Staten van Noord- en Zuidholland hebben in de afgelopen zomer besloten dat nu ook de gebouwde eigendommen belast mogen worden en wel naar de voor de grondbelasting vastgestelde belastbare opbrengst. Drie- honderd gulden van die opbrengst wordt gelijk gesteld met een hectare. Verder is bepaald, dat de gebouwde eigendommen gedeeltelijke vrijdom van omslag genieten tot een bedrag van dx-ie gulden per her leide hectare. De heffing op het gebouwd is betrekkelijk gex-ing: minder dan 1 van de belastbare opbrengst. Voor een eenvou dige middenstandswoning met een belast bare opbrengst van f 250.zal men onge veer drie gulden moeten betalen, voor een herenhuis met een belastbare opbrengst van f 700,acht gulden, voor een villa met een belastbare opbrengst van duizend gulden zal het aanslagbiljet waarschijnlijk een bedrag van ongeveer elf gulden ver melden. Nu moet men daarbij bovendien in aan merking nemen, dat tot nu toe tal van eige- nax-en van onbebouwde terreinen geen aanslag kregen omdat de bedragen zo klein waren dat de inningskosten ze overtroffen. Nu men toch aanslagbiljetten gaat uit sturen worden natuurlijk de heffingen op het ongebouwde gedeelte eveneens mee- berekend. ADVERTENTIE - - - O Weinig Haarlemmers zullen weten dat in opzichten aan de px-aktijk getoetste doel- hun stad een radio-studio in bedrijf is, en I stelling bij ouderen sceptisch zou worden IJsbaan wordt heropend Indien het vandaag niet regent zal de ijs baan van „De Volharding" aan de Wagner- kade te Heemstede hedenavond van zeven tot tien uur geopend zijn. Het ijs is uitste ken te noemen. nog minder zullen ermede bekend zijn dat een aantal enthousiaste jonge mensen deze studio uit eigen middelen en met opoffering van veel vrije tijd heeft gebouwd en inge richt. Deze onbekendheid met de J.A.R.O. (Jeugd Amateurs Radio Omroep) kan men niemand euvel duiden, v/ant tevex-geefs zal de radio-luistex-aap in de vele binnen- en buitenlandse programma's zoeken, naar de stem van deze Haax-lemse omx-oep. De jon gelui hebben namelijk tot heden nog niet de gelegenheid gekregen in de aether te komen, ofschoon de kansen daartoe in de tijd gedurende welke de J.A.R.O. bestaat (van Januari 1949 af) soms heel gunstig leken. De moeilijkheden op radiogebied zijn echter in Nederland groter dan waar ter wereld ook en het initiatief van deze jonge Haarlemmers, om de jeugd een eigen radio programma te geven en tegelijkertijd via de aethergolven een hechter contact te leg gen tussen de Nederlandse en buitenlandse jongeren, heeft buiten de kring van jonge geestdriftigen al heel weinig medewerking ondervonden. Thans echter heeft de J.A.R.O. enkele mooie vooruitzichten: Iix de eerste plaats zal Zaterdag aanstaande om 6 uur 's avonds voor het eerst de stem van de J.A.R.O. in de aether komen via radio-Bremen (221 m) welk station een klankbeeld zal uitzenden dat in de Haarlemse studio aan de Oranje straat nummer zeven vervaardigd is en op genomen op bandsysteem, en bovendien zal binnenkort een klankbeeld uit deze studio naar de UNESCO in Parijs gaan, welke UNO-onderafdeling veel belangstelling voor het Haarlemse initiatief had en opdracht tot samenstelling van ?en uitzending in het Engels en Esperanto gaf. Dit laatste klank beeld is gereedgekomen en dezer dagen waren wij in de gelegenheid het in de stu dio der J.A.R.O. te beluisteren. Het geeft een met, veel vaardigheid ge componeerd overzicht van de doelstellingen der J.A.R.O. en wekt de jeugd van over de grenzen op om door xniddel van de radio elkander beter te leren kennen. Het doel. van de J.A.R.O.: betex-e internationale ver standhouding en beter begrip van elkanders levensomstandigheden te kweken door in niger contact der jonge mensen over de hele wereld, is een basis waarop uiteraard talx*ijke jongeren kunnen worden geïnspi reerd. Dat de UNESCO zich hiervoor inte resseert valt licht te begrijpen en dat bij voorbeeld vooral jonge Duitsers er veel heil in zien is eveneens duidelijk. In de be angstigende omstandigheden waarin de wereld zich op het ogenblik bevindt is de jeugd geneigd critiek te oefenen op de ouderen* die gefaald hebben. Zij hoort door de radio dagelijks mentaliteiten tot uiting komen, waarvoor zij weinig waardering kan hebben, omdat zij er niet de gax-antie in ziet dat het leven er door verbeterd en van zijn talrijke gevaren ontdaan zal wor den. Zij wil een stem laten horen over de verdeeldheden der grote mensen heen, om het hare bij te dragen tot een goede ver standhouding zowel in nationaal als in internationaal opzicht. Dat zulk een idealistische en niet in alle Een kijkje in de studio van de J.A.R.O. ontvangen, hebben deze J.A.R.O.-enthou- siasten zich niet ontveinsd. Zij hebben het ondervonden ook, doch daarbij komt het merkwaax'dige en tot nadenken dwingende feit naar voren, dat het initiatief om de jeugd een eigen radio.te geven in het bui tenland veel meer gehoor vond en veel sterker werd beaixtwoord. In Nederland werd bijixa alleen maar tegenwex-king on dervonden. De verdeeldheden deden zich aanstond gelden en de chaos op radio- gebied, waarvan Nedex-land in de wereld het treurige monopolie bezit, weex-spiegelde zich meteen in de reactie die het optreden van de J.A.R.O. verwekte. Desniettemin hebben de Haarlemse jongelui hun optimisme niet vexdoren. Zij zijn al heel tevx-eden met de voorlopige resultaten en willen een gx-ote propaganda- actie op touw zetten om de Nederlandse jongeren te doordringen van de ovex-tui- giixg, dat er zowel binnen als buiten de grenzen heel wat misverstanden kunnen worden opgeruimd die niets met px'inci- piële overtuigingen te maken hebben en desondanks veel goeds vex-hindex-en. De studio. Het is een vex-rassend geval, deze ama teurstudio aan de Oranjestx-aat. De oudex-s van een der enthousiastelingen, Van Maas dam, hebben een goed begrip gehad voor de liefhebberij en de idealen van hun zoon, want zij hebben er heel wat voor moeten j getwijfeld opoffex-en. Hun hele huis is met de J.A.R.O. „doordrenkt". De zolderverdieping is een compleet „Hilversum" geworden en wij vermoeden dat de rest van de woning bij talrijke samenkomsten en repetities ook wel in beslag wordt genomen. Uit eigen middelen hebben de jongelui, die met zijn dertigen zijn, een zolder om getoverd in een bruikbare opneming-studio, voorzien van de noodzakelijke apparaten die heel wat spaarcentjes gekost hebben. Aesthethisch en technisch is de zaak voor elkaar. De px-oductie, helaas geremd door liet gebrek aan programmaruimte in de zendtijden, is eveneens verantwoord: De gedraaide klankbeelden zijn bruikbaar en interessant. Twee jongelui van de JARO zijn onlangs door Zwitserse jongeren uitgenodigd naar Genève te komen om daar de stoot te ge ven aan een Zwitserse JARO wat dan ook gebeurd is. De activiteit in Haarlem dateert van Januari 1949 af. In die twee jax-en is de initiatiefnemers gebleken dat hun idee levensvatbaar is, en zij zetten door. Uit het oogpunt van vx-ijetijds-besleding is deze J.A.R.O. niet in de laatste plaats een woordje van lof waard. Er is heel wat minder nuttig tijdverdrijf in zwang bij jongens en meisjes onder de 25 en de over wegingen, waaruit deze hele radio-geschie- clenis is voortgekomen, verraden een drang naar goede daden, die men bij vele ouderen in de maatschappij gaarne in even sterke mate zou bespeuren. Aan de Martineweg nummer veertien in de Houtrakpolder wordt Zondag 7 Januari de feesttrompet gestoken, want dan her denken Anna Glas eri Johannes van Nieu- wenhuizen het feit dat zij zestig jaar geleden voor een ambtenaar van de Burgerlijke Stand verklaarden dat zij besloten hadden elkaar eeuwige trouw te zweren. En dat deden zij dan ook. Het bootje dat zij als vaax-dige stuurlieden bestegen hebben zij met succes over de huwelijkszee gestuurd. Twaalf leerling- stuux-lieden kwamen er en elf daarvan heb ben nu hun eigen boot gekozen. Met hen. de drie en dertig kleinkinderen en vijf achterkleinkinderen zullen zij Zondag on een feestelijke sloepenrol hou den. In de kombuis heeft Haarlems Dagblad zestig jaar lang een ereplaatsje ingenomen. De diamanten bruid, die de acht kruisjes al is gepasseerd, regelt nog. zelf haar huis houden en de bx-uidegom stapt nog iedei'e Zondag op de fiets om ter kerke te gaan. tijdens de opneming van een klankbeeld. Een ander gevolg van de omslagen over het gebouwd is, dat het bundergeld enigs zins verlaagd kan worden, zodat ook hier door de stedelingen de lasten van de agra rische bevolking helpen verlichten. Bezwaren Natuurlijk heeft de nieuwe regeling aan leiding gegeven tot tal van bezwaren, voor al van de zijde der gemeentebestux-en. Zo heeft de gemeente Haarlem in een brief aan Gedeputeerden onder meer aan gevoerd, dat het regen- en huishoudwater rechtstreeks wordt afgevoerd op het ge meenteriool. Hier wox-dt dus niets door Rijnland, maar alles door de gemeente Haarlem gepresteex-d en voor die prestatie heft de gemeente dan ook reeds een ver goeding, opgenomen in de gemeentelijke straatbelasting. Nu voert Rijnland wel weer het door Haax-lem verzamelde water af, maar dan moet Rijnland daarvoor maar een bedrag aan Haarlem in rekening brengen, hetgeen bovendien heel wat minder omslachtig en kostbaar is dan een heffixxg bij iedere eige naar afzonderlijk, vooral wanneer men be denkt dat het alleen al in de Spaarnestad om 38.000 percelen gaat. Dit nu is administratiefrechtelijk niet mogelijk. Het waterschap kan wel de „in gelanden" belasten 'met de kosten van het beheer maar niet publiekrechtelijke licha men. Het doet natuurlijk wel wat tweeslachtig aan, dat de gemeente andex-szijds wei als de vertegenwoordigster der ingelanden in het bestuur van het waterschap gaat op treden. Hebben de eontribuabelen van de ongebouwde eigendommen een direct en persoonlijk stemrecht, voor al de eigenax-en van de bebouwde eigendommen treedt de gemeente op, die twee hoofdingelanden zal benoemen. Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort wijzen tezamen een vertegenwoordiger aan, Aalsmeer en Haarlemmermeer evenzo, evenals Hillegom, Lisse, Oegstgeest en Sassenheim. Volgens de begroting van „Rijnland" voor 1951 zal het Hoogheemraadschap éen bedrag van bijna f 470.000,ontvangen uit de heffingen op de gebouw-de eigendom men tegen bijna f 540.000,als opbrengst van het onbebouwde land. In totaal woi-dt aan bundergeld ruim een millioen ont vangen. Het succes van de eerste tentoonstelling „De Keukenhof" te Lisse die het vorig jaar duizenden bezoekers verrukten" door de combinatie van wilde natuur met aange legde bloembollenvelden en perken, heeft het bestuur doen besluiten om tot grote uitbreiding van de tentoonstelling over te gaan. Voor dit jaar zijn gx-óte gedeelten van het hakhout weggekapt om plaats te ma ken voor nieuwe tuinen die tegen de ach tergrond van grillig gewas en laag ge boomte een mooi effect opleveren. Zo is het bos in het verlengde van het theehuis, dat vorig jaar nog opgerept was, thans geheel in de tentoonstelling opge nomen. Is het vi-oegere berkenbos met slingerpaden aangelegd, in dit gedeelte is een rechtlijnige stijl toegepast, die meer het idee zal geven van een Engelse tuin. Ook zijn dit jaar „hovenierstuinen" aan gelegd, waar wordt getoond wat men met bloembollen kan bei-eiken als men alleen de beschikking heeft over een stads tuintje. Ook bleek het vorig jaar dat restaurant en theehuis niet voldoende capaciteit be zaten om de geweldige toeloop te verwer ken en werd besloten om tot een belang- x-ijke vergroting over te gaan. Beide ge bouwen zullen dit jaar een oppervlakte beslaan, die dubbel zo groot is als in 1950. Om het publiek reeds aan het begin dei- tentoonstelling volop van de bloemen te laten genieten, is er thans een prachtig paviljoen met een oppervlakte van twee duizend vierkante meter op het terrein verrezen, een enorme constructie van glas en staal, voox-zien van een geheel nieuw verwarmingssysteem, waarin een binnen- tentoonstelling is aangelegd. Op tachtig-jarige leeftijd is in Haarlem overleden de heer M. Loosjes, in leven oud lid van de directie van de drukkerij en boekhandel „De Erven Loosjes". De heer Loosjes beheerde in de in 1898 opgerichte vennootschap aanvankelijk de drukkerij en later bovendien de boekhandel. Toen de zaak in 1920 werd omgezet in een N.V. werd de heer Loosjes president-eommissa- x-is, een functie die hij tot 1946 heeft be kleed. Naast zijn zakelijke carrière heeft deze bekende Haaxiemmer grote verdiensten op sportief gebied voor onze stad gehad. Hij is eigenlijk de man aan wie hel voort bestaan van HFC te danken is. Want in de sombere periode van de „Good Old" vlak voor de eeuwwisseling, toen de zaken er zo slecht voox-stonden, dat er in ernst over opheffing of fusie met een andere vereni ging werd gedacht, nam Martinus Loosjes het secretaris-penningmeesterschap op zich en blies de oude vereniging met grote kracht en bezieling nieuw leven in. Hij organiseerde met sterke hand en herstelde door zijn enorme werklust het verloren ge- gane clubverband. In een paar jaar was HFC de inzinking te boven. Daarna is hij nog vele jaren vice-voorzitter geweest en hij behoorde zolang zijxx gezondheid het toèliet tot de oude trouwe garde, die iedere Zondagmiddag langs de lijnen stond om haar club aan te moedigen. Met de heer Loosjes, die voorts nog regent van het Hofje van Gx-atie was, is een stadgenoot heengegaan, wiens trouw, bekwaamheid exx beminnelijke bescheiden heid nog lange tijd met respect en sym pathie herdacht zullen worden. Zijn stoffelijk ovex-sclxot zal Zaterdag om 12 uur op de begraafplaats aan de Kievêr- laan ter aarde woi-den besteld. De Rijkstelegraafdienst deelt mede, dat het telegraafverkeer met Korea tot na der order is stopgezet. De wereld zonder uitverkoop moet een wereld zonder vrouwen geweest zijn, want ge moet eens ziexx hoe de vreemde lokroep der lage prijzen haar diepste wezen beroert. Dan ziet ge als man dat ge nooit geweten hebt welke mystex-ieuze snaren er in haar gemoed nog trillen kunnen, zij is haar rust en haar zekex-heid kwijt, zij wordt getrok- ken naar het slagveld der koopjes als een hinde naar de grazende kudde. Het is een koorts of een waanzin, een kosmische straal of een instinct, ge kunt het geen naam geven. Maar zie haar eens tegen te houden. Zij breekt los als een wezel tussen uw vingers uit. Zij gaat, en haar man moet mee. Alleen maar om te kijken, zegt zij ook nog. Ja, alleen maar om te kijken, zij duikt in bergen stoffen en jux-ken en linten en doeken en tierlantijnen als een jonge hond in een sneeuwhoop, zij heeft er plezier in om die dingen uit elkander te pluizen en er aan te rukken, net zoals alle andere vrouwen doen. De man die dat aanziet wil weten wat zij zoekt. Zeg dan wat ge denkt nodig te heb ben, dan kunnen we daar eens rustig naar speuren. Maar zij heeft niets nodig, zij zoekt ik- weet-niet-wat om de vreugde van het zoe ken. Zij trekt de fleux-ige sierlijkheden van zijde en satijn uit de handen van anderen exx legt ze weer bij de grote hoop. Zij gx-aaft in de zalmkleurige lichtzinnigheden tot zij op de bodem komt en gooit dan het gegra ven gat weer dicht met andex-e frutseltjes. Het is alleen maar om eens te kijken, zegt zij met schitterende ogen en staat als een leeuwin te trekken aan het uiteinde van een gebloemd mysterie met kantjes eix strikjes. Aan het andere uiteinde trekt een vastbex-adeix mededingster, zij trekken tot het gebloemde gevalletje kraakt van el lende. Knip het middendooi-, zegt de man be nauwd legen de verkoopster, dan is het uit. Maar die jonge deern heeft nooit van Sa lomo gehoord, zij heeft de wijsheid voor dit probleem niet bij de hand. De maix weet niet hoe dat eindigen zal, maar daar laat de vreemde leeuwin in ene keer haar prooi schieten, omdat zij iets anders in het oog krijgt. En de andere legt het schone ding met de bloemetjes weer op de hoop, want het is mij toch te klein, zegt zij vol daan. Het is alleen maar om te kijken. De man dwaalt met haar mee langs de sectoren van het slagveld, hij hoopt dat zijn vrouw een klein betje last van haar rheumatiek zal krijgen, waarvoor zij anders zo angstvallig binnenshuis blijft. Maar de kosmische straal van de uitverkoop heeft ook de rheumatiek voor een poos versla gen, de snaren blijven tx-illen zonder pauze. Maar moet ge nu eindelijk niet eens iets kopen, vraagt de man in zijn nood en zijn ongeduld, als gij het niet doet, doe ik het. Aan rukken en trekken en kijken hebt ge niets, ge moet proberen een koopje te maken en er eens voordelig mee uit te zijn. Hij staat een poos alleen en verloren voor een reuzestapel flanellen stx-epexx, die met paarlemoeren knopen aan elkander worden gehouden. Een stapel pyama's, warm voor de winter, moderne en aardige dessins, spotgoedkoop. Dat staat allemaal op een kaartje ex-bij. En hij denkt: Zoiets kan men altijd gebruiken, daar zit ge nooit mee te kijken. Die strepen zijn wel niet geheel en al nxijn smaak om zo te zeggen, maar ge hoeft er niet mee op receptie. Die strepen voelt ge niet als ge slaapt. En hij koopt zo een flanellen pak voor de nacht, het is een prijs van niemendal, daar kunt ge geen armoe voor lijden. Hij heeft zijn vrouw met moeite weer naar huis gekregen, de koox-ts is wat gezakt en zij heeft niets gekocht. Het was alleen maar onx te kijken. En veel te haleix was er niet, zegt zij moe. Veel te halen was er niet, maar ik heb er nxet vex-stand en beleid wat uitgepikt, zegt de man met voldoening, wie zegt dat mannen niet winkelen kunnen? Gij vrou wen zijt te haastig en te wild, daar schiet ge niets mee op. Kijk wat een koopje, dit schone flaixellen streepgeval. En hij stapt er diezelfde avond nog in, om er op slag voldoening van te hebben. Maar zijn koopje is een maat of vijf te klein, hij is als een zebra die uit zijn huid gegroeid is. Zijn armen steken er van de elleboog bloot uit en de broek is er een als die hij droeg in 1910, toen hij zeven was. Hij heeft nog een foto uit die tijd, waar hij te midden van zijxx kornuiten een plaat draagt met „Tweede klasse" erop. Naar de uitverkoop kunt ge alleen maar gaan om te kijken, zegt zijn vrouw boven de dekens uit. Ge ziet er uit als een vogel schrik, en dan nog een x-are. Draai het licht uit, of ik moet lachen. De zebra doet dat, zijn koopje kraakt als hij tussen de lakens kruipt. En hij droomt dat hij zelf op een uitver koop van de hand wordt gedaan, als onge regeld goed met een klein foutje. J. L. ADVERTENTIE Goed vakwerk is een eerste vereiste en U dient Uw opdracht dan ook aan een vertrouwd adres te geven. ZIJLVEST 41 - HAARLEM Telefoon 12456 - 14155 - 11141 DONDERDAG 4 JANUARI Luxor: „Salomé", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. City: „Vrouwengevangenis". 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. („Zet je zorgen op zij", 11 u.). Spaarne: „De duivelsval", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Saboteur-", 14 j., 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ma Pomme", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Onder moeders vleugels", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 5 JANUARI Stadsschouwburg: „Strop om de hals" ten bate van de stichting „Het Nederlands Studenten Sanatorium", 8 u. Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Frans Hals Museum: Lezing ir. W. L. Utermark over „Economi sche ontwikkeling van Suriname in de twee de wereldoox-log" (ter gelegenheid van de TISNA) 8 uur. Nassaupïein 8: Theosofische Vereniging, mej. H. Gantvoort over „Reïncarnatie", 8 uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Indo nesië, Suriname, Nederlandse Antillen (alle dagen tot 17 Januari).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5