OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Offers Tijdstip voor oorlogsverklaring is nog niet gekomen, zegt president Truman t j i M˧^ „Zonder Europa's evenredige hulp kunnen wij het niet klaarspelen" Terugtocht der verbonden troepen aan het gehele front duurt voort Pandit Nehroe pleit voor China op de conferentie te Londen Engelse straaljager bij Ameland neergestort Het Rijk leent f300 millioen van de Nederlandse Bank Tsjechoslowaaks vliegtuig verongelukt Het woord is aan Eisenhower Zondag in Parijs I „Trekt troepen terug!" Russische troepen in China? „Wel bondgenoot doch geen vazal der Sovjet-Unie" Besprekingen over een Europees leger Franse Senaat verwierp belastingvoorstellen HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAARGANG No 151 3» Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 5 JANUARI 1951 Haarlems Dagblad 29 5e JAARGANG No 4 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate, Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Iluijsman HET AMERIKAANSE CONGRES krijgt een voorstel te behandelen om de dienstplicht algemeen te maken, de dienst tijd te verlengen van één-en-twintig tot zeven-en-twintig maanden en de leeftijd van indiensttreding te verlagen tot achttien jaar. Generaal Eisenhower, die West- Europa's verdediging zal organiseren en er het bevel over voeren, heeft voor zijn ver trek verklaard dat de Europese landen zich dezelfde opofferingen zullen moeten ge troosten die Amerika zich oplegt. Anders kan hij de verdediging niet voor elkaar krijgen. Dit standpunt betekent dus, dat als dat voorstel wordt aangenomen en zulke voorstellen worden tegenwoordig altijd aangenomen z.i. in de West-Europese landen de jongens ook al op hun achttiende jaar in dienst zouden moeten gaan. Ik weet niet of het gebeuren zal, maar on waarschijnlijk lijkt het niet. De diensttijd van twee jaar en drie maanden komt er natuurlijk bij. Als generaal Eisenhower hier in West- europa komt zal hij ervaren, dat in zulke maatregelen hier slechts node en zonder het geringste spoor van geestdrift kan wor den toegestemd. Het is waar dat de Ameri kanen aan twee wereldoorlogen hebben deelgenomen, zij het niet voor de volle duur van die oorlogen, en daarvoor 'grote troe penmassa's naar Europa en andere wereld delen hebben gezonden. Zij hebben, vooral in de tweede wereldoorlog, aanzienlijke verliezen geleden. Maar er is nog nooit in hun land gestreden en het is nimmer door een vijand bezet geweest. Hetzelfde is het geval met de Engelsen, die evenwel zware bombardementen uit de lucht hebben moe ten doorstaan. Ook dit is Amerika bespaard gebleven. Wij weten niet of generaal Eisen hower werkelijk beseft, van welke uitwer king dergelijke verschillende ervaringen op volken zijn. Er komt bij dat Amerika nog steeds in een materiële welstand verkeert, waarbij de stand van zaken in Europa niet te vergelijken is. Ieder denkend mens met gezond verstand weet, dat onze economi sche toestand zo ongunstig is, dat in de huidige verhoudingen de toekomst zich al zeer ongunstig laat aanzien. Hoe wij hon derden millioenen per jaar extra zouden moeten opbrengen om de defensie uit te breiden begrijpt niemand. Aan hetgeen gebeuren zou, als werkelijk een derde wereldoorlog uitbrak en dichtbevolkte lan den als dit tegen Russische legers en lucht vloten verdedigd zouden moeten worden durft men nauwelijks te denken. Ik zal er maar geen veronderstellingen over maken. Maar als generaal Eisenhouwer in Europa is zal het hem niet moeten verbazen als men hem vraagt: welk resultaat verwacht gij van al die opofferingen, als wij ze bren gen? En aannemende dat zulk een strijd militair gewonnen zou worden, wat stelt gij u dan voor dat daarna gebeuren zou om de ontzettende slag, die ons allen opnieuw getroffen zou hebben in erger mate dan de vorige maal —..tg boven te skotnèn?. Uw landgenoten hébben in elk geval de zeker heid. dat de Russische legers hun land niet bereiken zullen. Die zekerheid, generaal, hebben wij voor onze landen niet, zelfs niet als de Russen u de tijd laten om de West- Europese defensie op de sterkte te brengen, die u zich voorstelt. iviamurlijk zou dit alles alleen dienen om het onloochenbare feit toe te lichten, dat West-Europa niet zeer geestdriftig is, niet bezield met de keiharde wil om offers te brengen, die voor zo'n Amerikaanse gene raal natuurlijk is. Er is hier in West-Europa al zovéél ervaring met oorlogen in eigen land opgedaan. Men is alle oorlogen zo moede. Soms denkt men, dat men zelf beter met Chinezen (en daarna met de» Russen) zou kunnen onderhandelen en dus meer kans op succes hebben dan de Ameri kanen. Want men zou zich niet machtig, niet aanmatigend, dus ook niet vervuld van prestige-overwegingen voelen. Men zou niet vervuld zijn van het bezit van een voorsprong op atoomgebied, omdat West- Europa zelf geen enkele atoombom heeft. Zelfs als het namens het gehele Westen, met inbegrip van Amerika, kon onderhan delen zou het daar niet van vervuld zijn. Maar natuurlijk is zulke onderhandeling van West-Europese zijde niet mogelijk. Amerika zou dat nooit toestaan. Het is veel machtiger dan West-Europa; zijn prestige zou het dus niet veroorloven. Dit voorbeeld wordt hier dan ook alleen gegeven om duidelijk te maken, hoezeer prestige altijd meespeelt. Dat alleen machtigen beslissende onderhandelingen voeren is een omstandig heid, die de kans op welslagen belemmert. Zij kunnen elkaar het slechtst verdragen en hun houding en toon zijn daarmee in overeenstemming. Ook daarom kan gene raal Eisenhower geen geestdrift in de West- Europese gezinnen verwachten als men daar leest, dat men zich dezelfde opoffe ringen moet getroosten als de Amerikanen, die per se Chiqa niet tot de U.N.O. wilden toelaten en nu in een oorlog met de Chine zen zijn geraakt, die alleen maar „geschiF of „conflict" mag heten, maar niettemin in feite een oorlog is, waar wij nota bene (onder de U.N.O.-vlag en met kleine troe penafdelingen) nog aan meedoen ook. Heb ben wij in West-Europa ooit deze strijd met de Chinezen gewild? Hebben onze regeringen niet voorgestaan, dat huu het lidmaatschap van de U.N.O. verleend zou worden? Hebben onze regeringen, in tegen stelling met. de Amerikanen, de Chinese regering zelfs niet erkend toen zij eenmaal het gezag in haar land in handen bleek te hebben? Wij zullen wel móeten. Dat is, geloof ik, zo ongeveer de stemming die de generaal in Europa zal vinden als hij hier onze ver dediging komt voorbereiden en om offers vraagt. R- P- Aan de Waddenkust ten Zuiden van Hol- lum (Ameland) is hedenmorgen om kwart voor 12 een vliegtuig in zee gestort. Het toestel is een Engelse straaljager van het type Meteor VIII. De piloot is boven Leeuwarden uit het toestel gesprongen. De Meteor VIII heeft een uitschietbare stoel. Men heeft gezien dat de parachute zich heeft geopend, maar de piloot is tot dusver niet gevonden. Om 11 uur 37 had de piloot geseind dat zijn toestel defect was en dat hij boven de omgéving van Leeuwarden uit de machine zou springen. Een vliegtuig van de marine luchtvaartdienst zoekt de streek tussen Leeuwarden en Ameland af. Gisteravond zijn de Prinsesjes Irene en Margriet Beatrix blijft nog een paar dagen in Sankt Anton per vliegtuig uit de besneeuwde Tyroolse bergen in het bemodderde vaderland teruggekeerd. Op Schiphol wachtte een auto die de Prin sessen naar Soestdijk bracht. Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank blijkt dat het Rijk voor 300 mil lioen schatkistpapier bij de circulatiebank heeft ondergebracht ter voorziening in zijn kasbehoeften. De verkorte balans toont verder aan dat het schatkistpapier, door de bank overge nomen van de Staat der Nederlanden in gevolge overeenkomst van 26 Februari 1947, is gestegen niet 300 millioen tot 1650 millioen. Met het oog op de belang rijke en nog steeds toenemende verplich tingen ten opzichte van de Europese Be talingsunie, die thans nagenoeg 300 mil lioen bedragen, heeft de' bank gemeend te moeten overgaan tot een overeenkomstige versterking van haar goudvoorraad door omzetting van dollars in goud. De goud voorraad steeg dientengevolge van 874 tot 1174 millioen. De dollarvoorraad on derging een verdere vermindering door de ailossing, voor rekening van het Rijk, van een bedrag van 31 milljoen dollar op het crediet van oorspronkelijk 200 millioen dollar, door de Expori-Jmport. Bank te Washington in 1946 aan Nederland ver leend. Van dit crediet staat thans nog 62 millioen dollar uit. Het tegoed van het Rijk bij de Neder landse Bank, dat na de geldzuivering 1870 millioen bedroeg, is thans tot 86 millioen gedaald. Pas Donderdagavond werd uit Praag vernomen dat een Tsjechoslowaaks passa giersvliegtuig, dat dienst deed op de lucht lijn tussen Praag en Kosice, in Slowakije, op 22 December j.l. is verongelukt, waarbij zeven of acht personen het leven verloren. Men meent dat drie leden der bemanning zich onder de doden bevinden. Een dei- doden zou kolonel Viktor Linhart zijn, een bekende communistische Tsjechoslowaakse officier. Er is namelijk enige dagen geleden van officiële zijde medegedeeld dat hij bij Emerson: Er is zowel scheppend lezen als scheppend schrijven. een ongeluk om het leven is gekomen. Donderdag is te Praag officieel bekend gemaakt dat de Tsjechoslowaakse staats luchtvaartmaatschappij op 8 dezer haar ge regelde lijndienst tussen Praag en Kosice, die via de Slowaakse hoofdstad Bratislava wordt onderhouden, zal hervatten. Dit is de eerste officiële aanwijzing dat deze luchtverbinding tijdelijk was stop gezet. Generaal Dwight Eisenhower, opperbe velhebber van het nieuwe Atlantische leger, zal Zondag te Parijs aankomen, zo heeft een lid van de staf van zijn hoofd kwartier meegedeeld. De Amerikaanse legerautoriteiten heb ben strenge veiligheidsmaatregelen voor het Astoria hotel, waar Eisenhower zijn tijdelijke hoofdkwartier zal vestigen, ge troffen. Generaal Dwigt D. Eisenhower, de op perbevelhebber der troepen van het Atlan tische pact in Europa, heeft aan de voor avond van zijn vertrek uit Amerika op een persconferentie gezegd: „De Westerse wereld is van oordeel, dat zij het recht heeft te leven in veiligheid onder rustige President Truman heeft Donderdag op een persconferentie verklaard, dat de Ameri kaanse strijdkrachten China niet zullen bombarderen zonder machtiging van de UNO. De president sprak opnieuw de hoop uit, dat een derde wereldoorlog dit jaar zou kunnen worden vermeden. In antwoord op vragen hoever de ontwikkeling zou kunnen gaan voordat hij, Truman, met het Congres zou moeten beraadslagen over een oorlogsver klaring, zeide de president, dat indien de juiste tijd gekomen was, de juiste maat regelen zouden worden genomen. Hij hoopte dat het tijdstip nimmer zou aanbreken cn voegde er aan toe, dat dit nog niet gekomen was. ..f V. De president deelde de journalisten mede, dat de Amerikaanse regering geen verzoek aan de U.N.O. om communistisch China te bombarderen in overweging had. Toen hem gevraagd wérd of hij van mening was, dat Amerika zich thans formeel in oorlog bevindt, zéidé Truman: „Neen". De Amerikaanse progressieve (linkse) partij heeft president Truman verzocht on middellijk alle Amerikaanse troepen uit Korea terug te trekken. Voorts diende pre sident Truman in het openbaar mede te delen, dat de Amerikaanse luchtmacht en vloot van alle aanvallen zouden afzien. •Senator Kenneth Wherry, leider van de republikeinse Senaatsfractie, heeft Don derdagavond in een televisie-uitzending te Washington verklaard, dat de Ameri kaanse strijdkrachten uit Korea moeten worden teruggetrokken, indien de andere leden van de U.N.O. binnen veertien dagen niet meer troepen bijdragen. „Om te voorkomen, dat Korea een bo demloze put wordt voor de Amerikaanse jeugd, moeten de Verenigde Staten on middellijk bij alle leden van de U.N.O. er op aandringen troepen te leveren in de zelfde verhouding tot hun bevolking als de Verenigde Staten troepen leveren", aldus H. Wherry. Intsjon ontruimd. Uit Korea wordt gemeld dat een com munistisch leger ter sterkte van ongeveer 200.000 man in midden-Korea een stoot uitvoert, welke ten doel heeft de verbon»» den troepen in twee delen te splitsen, voordat zij hun posities hebben gestabili seerd in een nieuwe verdedigingslinie ten Zuiden van Seoel. Het wegvoeren van verbonden troepen uit de ter hoogte van Seoel gelegen West- Koreaanse haven Intsjon 24 uur na de val van de Zuid-Koreaanse hoofdstad, vond plaats onder dekking van oorlogsschepen van vijf landen. Deze manschappen, die aan achterhoede-actie hebben deelgenomen, hebben eerst de toegangen tot Seoel be waakt, waarna zij in de richting van Int sjon trokken, waar zij noodstellingen rond om deze haven hebben verdedigd. De radio-stations van New York riepen Donderdag berichten afkomstig uit Intsjon om, waarin werd medegedeeld dat de ver bonden troepen, die Intsjon Beschermden. Donderdagavond over zee zijn terug ge trokken. Terwijl dit geschiedde beschoten geallieerde oorlogsbodems de weg, waar over de communistische troepen de haven naderen. Andere communistische troepen die de Han zijn overgestoken, zijn naar het Zui den doorgestoten, vlak achter de terug trekkende troepen der verbondenen aan. Het nieuwe verdedigingsplan der ver bonden troepen in Korea is een streng be waakt militair geheim. Donderdag duurde de terugtocht dei- verbonden troepen over liet gehele 240 kilometer lange Koreaanse front voort. De toestand in de centrale frontsector, langs de ten Noord-Oosten van Seoel lopende weg tussen Tsjoentsjon en Kapjong, is niet duidelijk. HONGKONG, 4 Jan. (AFP). Volgens onlangs in Hongkong uit China gearri veerde reizigers zouden eenheden van het Russische leger in China zijn aangekomen en in Sjanghai en Tsjing Tao (een haven aan de Gele Zee) alsmede in Charbin (Mandsjoerije) gelegerd zijn. Russische soldaten met volledige uitrusting waar onder pantservoertuigen zouden volgens genoemde zegslieden in de tweede helft In de haven van Wonsau is een Zuid-Koreaanse mijnenveger op een contactmijn van Russisch type gestoten en in de lucht gevlogen. Deze foto van de mijnexplosie was een toevals-treffer van een persfotograaf die aan boord van eën naburig oorlogsschip juist opnamen maakte van de ruiming der vijandelijke mijnenvelden. Donderdag is te Londen de conferentie van. premiers van het Britse Gemenebest begonnen. Het enige niet vertegenwoordig de land is Pakistan. Premier Liaquat Ali Khan van dit land heeft te kennen gege ven, dat hij niet naar Londen zal komen als het geschil met India over Kasjmir niet op de agenda wordt geplaatst. De vergadering besloot een telegram aan de Pakistaanse premier te zenden, waarin hij wordt opgewekt alsnog te komen. Acht landen van het Gemenebest zijn vertegenwoordigd: Engeland, Australië, Nieuw Zeeland, Canada, India, Ceylon, Zuid-Rhodesia en Zuid-Afrika. De conferentie, die 10 dagen zal duren, is bijeengéroepen om de wereldcrisis te bespreken. Zij is de derde van haar soort na de oorlog. De voorzitter, Attlee, sprak in zijn openingsrede over de bedreiging van de wereldvrede, die de huidige Russische po litiek betekent. Hij deelde het een en ander mede over het Britse aandeel in de ver dediging van Europa, berustend op het Engelse deelgenootschap van de Atlanti sche organisatie. Voorts sprak hij over de door hem te Washington met president Truman gevoerde besprekingen. Naar verluidt sprak de Britse minister president ook over de positie van Duits land en over de vorderingen, gemaakt met het opstellen van een ontwerp-vredesver- drag mét Japan. Attlee wees nadrukkelijk op het gewicht van de vraagstukken be treffende het Verre Oosten. Daarop voerden andere premiers het woord, die hun inzichten ten beste gaven over de beste wijze om de huidige wereld crisis op te lossen. Indiase mening De Indische minister-president Pandit Nehroe heeft er op gewezen dat het van belang is er rekening mee te houden dat het communistische China een grote mo gendheid in Azië en de wereld is geworden cn dat de stem van Peking in dc UNO moet worden gehoord. „Vergis u niet. Het communistische China is geen vazalstaat van de Sovjet-Unie, al is het daar mogelijk wel een goéde bondgenoot van. Het voeren van een „beperkte oorlog" tegen China of het economisch afzonderen ervan zou de spanning in de wereld doen voortduren en het zou de vooruitgang slechts kunnen tegen houden," aldus Nehroe. Nehroe verklaarde verder nog de alge mene neiging tot „een krankzinnige bewa peningswedloop" te betreuren, aangezien deze leidt tot een toe- en niet tot een af neming van de spanning in de wereld", Nehroe hield zijn collega's voor ogen dat zij bij het beoordelen van de pro blemen, waar zij zich tegenover zien ge steld, hun voornaamste doel, namelijk het bevorderen van de wereldvrede, niet uit het oog mogen verliezen. van November via Peking naar Tsjing Tao vervoerd zijn. Een reiziger uit Charbin verzekerde tegenover journalisten, dat toen hij de stad tegen midden December verliet, een vol ledig gemotoriseerde divisie, samengesteld uit Russen en andere Europeanen, in Char bin gestationneerd was. Deze reiziger, die de Russische troepenmacht in Charbin op 10.000 man schatte, verklaarde, dat het Russische opperbevel strenge disciplinaire maatregelen had genomen om elk incident tussen de militairen en de bevolking te voorkomen. In een particuliere mededeling uit Sjang hai werd gezegd, dat onlangs talrijke Rus sische soldaten officieren, onder-officie- ren en manschappen in Sjanghai aange komen waren Zij zouden in een Westelijke wijk van de stad ingekwartierd zijn. Vol gens dezelfde bron zouden ook vele Rus sische artsen zich in Sjanghai bevinden waar zij een nieuwe geneesmethode voor tuberculose zouden toepassen. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft be kend gemaakt, dat Frankrijk vertegen woordigers van West-Duitsland, Italië en de Benelux-landen zal uitnodigen, deel te nemen aan besprekingen te Parijs over een Europees leger. Ook Engeland zou worden uitgenodigd, dé besprekingen over een Europees leger bij te wonen en zou „bijna zeker" een waarnemer naar de conferentie sturen. De conferentie zou trachten een oplossing te vinden voor de kwestie van de vorm van dé Duitse deelneming. De woordvoerder wist niet. of de Duitse generaals Speidel en Heusinger aanwezig zouden zijn. Later heeft een andere belangrijke woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard, dat .de uitnodiging in geen enkel opzicht afhan kelijk is van de ondertekening van het plan-Schuman en zowel gedurende als na de laatste besprekingen over het plan kan worden verstuurd. Ook sprak hij tegen, 0at het plan-Schuman waarschijnlijk op 15 Januari getekend zou worden. Hij achtte het waarschijnlijker, dat dit tegen eind Januari zou geschieden. Van de zijde van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt meegedeeld, dat de besprekingen tussen de geallieerde Hoge Commissie en de West-Duitse rege ring over Duitslands bijdrage tot de ver dediging van het. Westen in het begin van de volgende week aanvangen. In de grotten te Valkenburg (Lr.) heeft men twaalf soorten vleermuizen aangetrof fen. Eén dier behoorde tot een zeer zeldzame soort; PARIJS, 5 Januari. (Reuter). Met 173 tegen 131 stemmen heeft de Franse Senaat de tekst van het bewapenings- voorstel, dat Zatêrdag door de Nationale Vergadering is aangenomen, verworpen. Tegen stemden Gaullisten, rechtsen en en kele radicalen. - Het voorstel beoogt nieuwe belastingen tot een bedrag van 140 milliard francs ter financiering van de bewapeningskosten ten bedrage van 355 milliard. Dit laatste be drag zou worden toegevoegd aan de post van 385 milliard frapes, die op de gewone begroting voor de strijdkrachten is uitge trokken. De Senaat zal vandaag een tegenvoorstel bespreken, dat is gedaan door de radicale senator Jean Pellenc, inhoudend, dat de bewapening mogelijk moet zijn zonder nieuwe belastingen. Hij wil de benodigde gelden putten uit bezuinigingen in gena tionaliseerde industrieën. Waarnemers zijn van mening, dat, welke tekst ook door de Senaat wordt aangeno- omstandigheden. Dit te bereiken is alles wat wij pogen. De Westerse wereld heeft in deze ook verplichtingen tegenover zichzelf en moet een voldoende deel van haar hulpbronnen, haar arbeidskracht en inspanningen be schikbaar stellen". Eisenhower vervolgde: „Indien ieder door Amerika gebracht offer niet door de West-Europese landen be antwoord wordt met even grote offers en een even grote mate van oprechtheid, kun- nnen wij het niet klaarspelen Eisenhower, die in dit verband op zwaardere belastingen zinspeelde, ant woordde op een desbetreffende vraag dat hij dit slechts als voorbeeld had gebruikt. Hij verklaarde met grote nadruk: „Indien wij de West-Europese landen kunnen ver enigen is er niets wat wij niet kunnen be reiken". De generaal zeide niets te weten van overeenkomsten, die bepaalden, welk aandeel ieder land zou geven. Hij zeide hieromtrent geen instructies te hebben ontvangen. Op de vraag of de Atlantische defensie-organisatie in twee jaar tijds op gebouwd kon worden antwoordde hij hierover nog 'met niemand gesproken te hebben. „Ik weet niet of de Sovjet-Unie een derde wereldoorlog wenst. Ik geloof niet, dat enig land de grote verantwoor delijkheid op zich zou nemen te verklaren, dat het opzettelijk een wereldoorlog zou ontketenen. Dit is een verschrikkelijke be slissing. De enige bedoeling der Westelijke democratiën was de vrede te bewaren", zo zeide hij. Op een vraag omtrent het gebruik van Duitse troepen in de strijdmacht van het pact wenste hij slechts te zeggen, dat de bijdrage van een land, dat deze niet geheel van harte doet niet zeer doeltreffend zou zijn. Eisenhower zeide mogelijk naar Duitsland te gaan „om belangrijke perso nen, wier inzicht van groot nut kan zijn, te spreken". Generaal Eisenhower sloeg op zijn druk bezochte persconferentie her haaldelijk met de vuist op tafel. Hij hoop te tegen het einde van de maand naar Amerika terug te keren voor enkele dagen van besprekingen. Generaal Diuight Eisenhower die Zondag in Parijs zijn taak als opperbevelhebber der Atlantische defensie-macht begint. men, premier Pleven door de Nationale Vergadering zal worden gesteund bij de oorspronkelijke versie van het voorstel. De Senaat heeft de gehele nacht door vergaderd. De depressie ten Westen van Schotland verplaatst zich nu nog maar weinig. Een tweede depressie boven de Golf van Biscaye nadert het Engelse Kanaal. Aan de Zuidkant van deze storing dringt warmere Oceaanlucht door in de rich ting van Engeland en onze omgeving. Verder Westelijk op de Oceaan bevin den zich nog een aantal depressies, die zich eveneens in de richting van West- Europa bewegen. Derhalve kan men de komende dagen op zacht iveer rekenen met nu en dan regen, afgewisseld door opklaringen tussen de elkaar opvolgen de storingen. OONBJ^OLKT OUCHTBtW OHALFBEW «ZWAAR BEW. GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN 9 MOTREGEN A HAGEL V BUIEN K ONWEER /^temperatuur 1005 isobaar oelangru* •tl,/ neerslag- gebied CENTRA. h hoge druk L lage druk scheidingslun-front-tussen lucht van verschillende herkomst stand van dit teken (jeeft de windrichting aan- iedere hele dwarsstreep is een wind snelheid van vijf meter per seconde VRIJ ZACHT Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met af en toe regen of- motregen, voor namelijk in de nacht en ochtend, later plaatselijke opklaringen. Ma tige tot krachtige en langs de kust tijdelijk wellicht harde Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind Vrij zacht 6 Januari Zon op 8 48 uur ondei 16-44 uur Maan op 8.07 uur onder 14 31 uur Hoog en laag water te I.lmuiden Vrjjdag 5 Januari Hoog water 0.50 en 13-17 uur. Laag water: 8.48 en 21.14 uur. Zaterdag 6 Januari Hoog water: 1.52 en 14.12 uur. Laag water: 9.54 en 22.16 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1