OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Afleiding „Amerika's veiligheid is verbonden met die der andere vrije landen" 65e JAARGANG No 154 DINSDAG 9 JANUARI 1951 295e JAARGANG No 7 Amerikaanse wrevel over Britse export naar Rusjand Duizend gulden gestolen in een postagentschap Trumans „State of the Union" boodschap Snelle arbeid van het Congres verzocht om de Verenigde Staten weerbaar te maken Amerikaanse nota aan Den Haag en Djakarta „Spijt over mislukking der Nieuw-Guinea conferentie" Het woord is aan Eisenhower in Parijs en Brussel Washington overweegt antwoord nog Constellation stortte neer op benzine-dépót Adenauer neemt uitnodiging der Oost-Duitsers aan Ambonezen wenden zich tot Koningin Juliana Nieuwe wet op het hoger onderwijs wordt voorbereid Isolationisten spelen in Stalins kaart Snelle Noordelijke vorderingen in Korea Geen ernstige incidenten in Ambonese kampen op Java Minister Stikker naar Londen HET WEER AFGEBEELD Weerbericht Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN EEN vai; internationale onrust ver vulde wereld vinden velen een dank bare afleiding in de sport. Het loopt hen in Nederland tegenwoordig niet mee. Evenals in zo menig ander land is voetbal het meest geliefd; de winterse maand December heeft er hen van verstoken en de gewoonte om de uitvoering van het wedstrijdprogramma te vertragen bezorgt hun ook vaak teleur stellingen. Voor de voetballiefhebber, al moge hij dan vaak belangstelling hebbén voor al wat wedstrijd is, vormt het volgen van de prestaties van de ijsheld Kees Broekman maar een magere vergoeding. De mensen hebben in deze tijd bijzondere behoefte aan afleiding en evenals de oude Romeinen vragen zij om Spelen nevens Brood. Het lijkt verstandig, daar zoveel mogelijk aan tegemoet te komen. Als ge dit overdenkt is het ook begrijpe lijk dat de Engelsen zoveel aandacht aan hun voetbalwedstrijden voor competitie en beker schenken en bovendien aan cricket. Want ook dat nobele spel, dat zoveel min der kijkspel is dan voetbal, geniet in hun land een grote populariteit. Zijn seizoen valt in lente en zomer, maar 's winters trekken Engelse elftallen naar Indië, Zuid- Afrika of Australië, vergezeld door sport journalisten clie cricket-experts zijn, en bovendien over een bijzondere pen be schikken. De Engelse cricket-journalist is een merkwaardigheid op zichzelf. Zijn ge liefde sport bezielt hem met gans andere uitingen dan zijn collega van de grote, op gepompte bal als regel bezigt. Lyrische vervoering en litteraire belezenheid plegen te schitteren in zijn werkstukken, welker toon anderszins getemperd wordt door de ironie, die onafscheidelijk van cricket is: een ironie die niet de Koning der Spelen zelf betreft, maar wel hen die deze veel eisende majesteit dienen. Ge kunt u erover verbazen, als ge in deze maanden Engelse kranten leest of de B.B.C. aanzet, dat zo uitvoerige beschouwingen ten beste worden gegeven over het Engels cricket-elftal, dat zeven maanden lang in Australië door brengt en van de tegenvoeters geregeld klop krijgt. Tenminste: als het tegen het Australisch elftal uitkomt. Sinds jaren is Australië het sterkste cricket-land, of schoon het spel door de Engelsen is uitge vonden. De dankbare leerlingen hebben de leermeesters overtroffen. Er worden vijf Test-matches tijdens zo'n tour gespeeld en de Engelsen hebben de eerste drie nu weer verloren, zodat „the rubber" opnieuw aan de Australiërs ten deel is gevallen. Het zit de Engelsen overigens ditmaal wel erg tegen want zij hebben beter tegenstand ge leverd dan in lange jaren het geval is ge weest. Tweemaal hebben zij maar met ge ring verschil verloren; hun grote nederlaag in de derde wedstrijd is het gevolg van kwetsuren, die al in de aanvang een paar onmisbare krachten uitschakelden. Ove rigens geldt bij cricket meer dan bij enig ander spel het woord „men reek'ne d'uit- slag niet, maar teil' het doel alleen", zodat de belangstelling in Engeland groot blijft. Geduchte sommen moeten besteed worden aan de lange verhalen, die van de andere kant van de aardbol worden overgekabeld. Als men denkt aan de kosten, die Engelse dagbladen zich bovendien getroosten moe ten, voor zeven maanden verblijf en reis kosten van speciale vertegenwoordigers, is men als Hollander wel verbaasd dat dit altijd maar weer opnieuw gebeurt, zelfs in een tijd als deze. De dichter Rud'yard Kipling, nationalist bij uitstek en vereerder van het British Empire van zijn tijd, moest van de ganse cricket-verering niets hebben en duidde de beoefenaars der edele sport aan als „flannelled fools". Deze term sloeg in, maar niet in de zin waarin Kipling het had gewild. Een goed-geformuleerde hoon kan voor de gehoonde meer succes dan nadeel opleveren en dat was ook in dit geval zo: de „zotten in flanel" aanvaardden het woord in goed humeur en beschouw den het blijkbaar als een aanwinst der ironie, waaraan zij gewend zijn. Misschien vonden zij het zelfs mooier dan de oude Britse lofspraak op de sport, die beweert dat de slag bij Waterloo gewonnen is op de speelvelden van Eton. Afleiding door sport en spel schijnt niet minder waarde te hebben dan in de Oud heid. Niet voor iedereen, maar toch zeker voor een groot deel der volken, dat in alle bevolkingsklassen vertegenwoordigd is. Anderen kunnen er niets voor voelen, er totaal geen belangstelling voor hebben, er critiek op uitoefenen en zelfs bittere woor den erover spreken, maar als menselijk verschijnsel blijft het tooh belangwekkend. En als men ziet dat die sport-belangstelling zij het dan niet eenzijdig ook te vin den is bij menigeen, wiens geestelijke inte ressen op hoog peil staan, zou men dan niet tot de slotsom moeten komen, dat ook hier het weldadige gevoel voor humor beslis send is? R. P. De democratische Amerikaanse senator Herbert O'Connor heeft beweerd, dat de Britse uitvoer van strategische materialen naar de Sovjet-Unie en andere communis tische landen, met inbegrip van China, in het afgelopen jaar „alarmerende propor ties" heeft aangenomen. In de eerste tien maanden van 1950 zou Groot-Brittannië voor een waarde van 132.852.600 dollar naar onder communistisch gezag staande landen geëxporteerd hebben. O'Connor zou zijn gegevens ovetleggen aan de subcom missie van de Senaat voor onderzoek op het gebied van de handel, waarvan hij de leiding heeft. Ook in November en Decem ber zou de Britse uitvoer naar bedoelde landen voortgezet zijn. Duizend gulden vormde de buit van een tot nu toe onbekend gebleven man, die Maandagmiddag zijn arm' door het loket van het postagentschap aan de Putsebocht in Rotterdam stak en daar een stapeltje bankbiljetten van vijf-en-twintig gulden wegnam. Hij vroeg aan het loket een postzegel van zes cent en toen de assistente zich omdraaide naar het postzegelboek, sloeg de man zijn slag. Hij liep het postkantoor tje uit en rende weg. Een fietser zette de achtervolging in, doch zonder resultaat. WASHINGTON, 8 Januari (Reuter). President Truman heeft in zijn jaarlijkse regeringsverklaring voor het Amerikaanse parlement „the State of the Union message to Congress" een program van drie punten aan het Congres voorgelegd „teneinde West-Europa er voor te behoeden in han den van de Sovjet-Unie te vallen en de Sovjet-Russische uitdaging het hoofd te kunnen bieden". Het program bestaat uit: Economische hulp aan de „vrije wereld", militaire hulp aan de Noord-Atlantische landen, steun aan de UNO en een vredelie vende regeling van internationale geschil len, inhoudende bereidheid tot onderhande lingen over een „eervolle" regeling met de Sovjet-Unie, doch zonder het voeren van een concessiepolitiek (appeasement). Truman verzocht het Congres om spoed bij zijn wetgevende arbeid, vooral ten aan zien van toewijzingen voor het Amerikaan se militaire apparaat, uitbreiding en her ziening van de wet op de dienstplicht, mili taire en economische hulp voor de opbouw van de „kracht van de vrije wereld", her ziening en uitbreiding van het gezag om de productie te verhogen, prijzen te stabili seren, lonen en huren vast te stellen, ver betering van de agrarische wetten, verbe tering der arbeidswetten, het huisvesten en oefenen van defensie-arbeiders en het vol ledige gebruik van alle arbeidskrachten, het vinden van middelen om het aantal artsen, verpleegsters en ander geoefend me disch personeel, waaraan dringend behoefte bestaat in verband met de defensie-inspan ningen, uit te breiden, hulp aan landen die het dringendst behoefte hebben op het ge bied van lager en middelbaar onderwijs, en tensldtte aanzienlijke belastingverhoging teneinde tégemoet te kunnen komen aan de kosten van de defensie-inspanning. Truman zeide onder meer: „de bedrei ging met wereldverovering door de Sovjet- Unie brengt onze vrijheid in gevaar. Het imperialisme van de Tsaren is vervangen door een zelfs nog eerzuchtiger, krachtiger en dreigender imperialisme van de heden daagse heersers van de Sovjet-Unie." „Onze eigen nationale veiligheid is nauw verbonden met die van de andere landen. Terwijl zij onze steun nodig hebben, heb ben wij de hunne evenzeer nodig. Een bezetting van West-Europa zou een verdubbeling van de Sovjet-Russische kolenvoorziëning betekenen en een verdrie voudiging van haar staalpreductie. Indien de vrije landen van Azië en Afrika in han den der Sovjet-Unie zouden vallen, zou Amerika de aanvoer van vele van zijn be langrijkste grondstoffen verliezen zoals uranium, dat de basis vormt voor onze atoomenergie. Door de Russische bezetting van Europa en Azië zou Amerika zich tegenover een militaire macht geplaatst zien waartegenover wij nooit zullen kun nen hopen een macht van gelijke sterkte te plaatsen. De Sovjet-Unie behoefde Amerika niet aan te vallen om de wereld te overheersen. Dit doel zou bereikt kunnen worden door Amerika te isoleren en al onze geallieerden op te slokken." De president verdedigde de Europese landen tegen de beschuldiging, dat zij niet bereid zouden zijn zich zelf te verdedigen: „Hun daden geven het antwoord" zeide hij. „In sommige Europese landen geldt dienst plicht in vredes- en oorlogstijd en verschei dene landen hebben de diensttexrnijn ver lengd. Alle landen hebben maatregelen getroffen ter verbetering van de militaire oefening. De strijdkrachten worden even snel opgeroepen en geoefend als de nodige wapens en uitrustingen uit de Europese en Amerikaanse fabrieken komen." De presi dent verklaarde dat de partners van Ame rika in het Atlantische pact tezamen legers opbouwen, die sterker zijn dan het Ameri kaanse. „Er wordt werkelijke vooruitgang gemaakt." Steun voor Eisenhower Inzake de benoeming van Eisenhower zeide Truman, dat de Europese volken ver trouwen hebben in de generaal en zijn kundigheid kennen. „Zijn missie is van vitaal belang voor onze veiligheid. Gene raal Eisenhower dient alle mogelijke steun te ontvangen." Volgens Truman zal de vliegtuigindustrie zodanig uitgebreid worden, dat per jaar 50.000 moderne vliegtuigen meer geprodu ceerd zouden kunnen worden. Per jaar zouden er 35.000 tanks gebouwd kunnen worden. Truman zeide nog met vreugde te kun nen mededelen, „dat het land zich in deze critieke tijd in een goede positie bevindt." „De democratische instellingen zijn hecht en gezond. Er zijn meer mannen en vrou wen aan het werk dan ooit te voren. Ame rika is in staat meer dan ooit te produceren in feite meer dan welk land ook in de geschiedenis. Ik vertrouw er op, dat wij de grote taak die voor ons ligt kunnen vol brengen." Officieel wordt uit Den Haag vernomen, dat de Verenigde Staten eind vorige week een nota met betrekking tot Nieuw- Guinea hebben gezonden zowel aan de Nederlandse regering als aan de regering van Indonesië. Deze nota werd aan beide regeringen gelijktijdig overhandigd. In de nota van de regering der Verenig de Staten werd uitdrukking gegeven aan spijt over het mislukken van de Neder lands-Indonesische onderhandelingen in zake de toekomst van Westelijk Nieuw- Guinea, aldus verneemt A.N.P. van gezag hebbende zijde. Verder wordt vernomen, dat de Ver enigde Staten van mening zijn, dat beide landen alles in het werk moeten stellen tot hervatting van de onderhandelingen. Naar het schijnt is Amerika niet voor nemens thans verdere stappen te onder nemen, aangezien het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken meent, dat men besprekingen op bilaterale grond slag moet blijven voeren, zonder druk of inmenging van andere landen. Indonesische standpunt gehandhaafd Het antwoord van de Indonesische rege ring op de beschouwingen in het parle ment inzake Nieuw-Guinea bevat de vol gende drie punten: De regering houdt vast aan en blijft strijden voor de aanspraak van Indonesië op Wëst-Irian. De regering is alleen bereid de onder handelingen te hervatten op basis van de souvereiniteit van Indonesië in West- Irian. De regering zal spoedig overgaan tot de vorming van een staatscommissie om de R.T.C.-overeenkomsten aan een nadere beschouwing te onderwerpen. Minister-president Natsir deelde Aneta mee, dat de Amerikaanse nota, waarin wordt aangedrongen op hervatting der be sprekingen, door de minister van Buiten landse Zaken, Roem, is ontvangen. Het regeringsantwoord is tevens een antwoord op de Amerikaanse nota, aldus Natsir. Anatole France: Ik heb altijd de dwaasheid der hartstochten verkozen boven de wijsheid der onverschilligheid. President Truman lieejt gisteren zijn jaarlijkse „State oj the Union"-boodschap voor het Amerikaanse parlement voorgelezen. Deze radiografisch overgebrachte foto toont de President gedurende zijn rede. Op de achtergrond (links) vice-president Alben Barkley en (rechts) Samuel Rayburn, voorzitter van het Huis van Afgevaardigden. (ANP radio-telefoto) Woensdag naar Den Haag PARIJS, 8 Januari (Reuter) Gene raal Eisenhower heeft Maandag een onder houd gehad met de Franse minister-presi dent René Pleven. Daarna had Eisenhower op het ministe rie van Buitenlandse Zaken een onderhoud met minister Robert Schuman, waarna hij zich naar het ministerie van Defensie be gaf voor een bespreking met Jules Moch en generaal Alphonse Juin, de Franse be velhebber in Noord-Afrika. Actiecomité's, waarin de communisten de leiding hebben, hebben Maandagavond op een bijeenkomst te Parijs een resolutie aangenomen, waarin wordt opgeroepen tot een staking uit protest tegen het bezoek van generaal Eisenhower aan Parijs. De vergadering besloot „grote delegaties" naar het Astoria hötel Eisenhowers tij delijke hoofdkwartier te zenden om tegen het bezoek van de generaal te de monstreren. Generaal Eisenhower wordt vandaag per vliegtuig uit Parijs te Brussel verwacht. Hij zal in België besprekingen voeren met de chefs der Belgische generale staven, premier Pholien, minister van Buitenlandse Zaken Van Zeeland, die tevens voorzitter is van de Atlantische Raad en met andere i unctionar issen. Generaal Eisenhower vertrekt Woens dagmiddag uit Brussel naar Den Haag. Voor zijn vertrek zal hij door het Belgische staatshoofd, Prins Boudewijn, worden ont vangen. Conferentie der grote vier Tot de felste tegenstanders van de Vietminh, de communistische strijdmacht in Indo china, behoren de leden van de „Mois"-stam, een van de minst ontwikkelde stammen van het land. Bij iedere gelegenheid die zich voordoet bevechten zij de Vietminh en hoewel de meeste van hen slechts gewapend zijn met pijl en boog en speren, weten zij de communistische troepen gevoelige verliezen toe te brengen. Dezer dagen bracht de opperbevelhebber der Franse strijdkrachten in Indochina, generaal De Lattre de Tassigny, vergezeld door keizer Bao Daï een bezoek aan deze volksstam. Bij hun aankomst worden de keizer en de Franse generaal (rechts) door enige gedecoreerde leden van de stam begroet. Het antwoord van de Westelijke grote drie op de jongste Russische nota ten aan zien van een conferentie der grote vief is nog steeds te Washington in overweging, aldus heeft een woordvoerder van het de partement van Buitenlandse Zaken ver klaard. Verwacht wordt, dat opheldering zal worden gevraagd over de volgende twee punten: Of Rusland wil toestemmen in uitbreiding van de agenda tot andere kwesties dan alleen van Duitsland en Oostenrijk en in enige meer diepgaande bespreking door plaatsvervangers van de grote vier, die uiteindelijk de agenda zouden moeten opstellen. Maar de rode haan liet verstek gaan BRISTOL (Reuter). Op het vliegveld Filton bij Bristol (Engeland) is een Con stellation op een benzine-opslagplaats te rechtgekomen. Twee leden der bemanning van zes koppen werden gewond. Het toestel, dat eigendom is van de British Overseas Airways Corporation, maakte zich gereed voor een landing doch kwam terecht in de benzine-opslagplaats, waar zich duizenden liters benzine bevon den. Er ontstond wonder boven wonder geen brand. Volgens de Frankfortse correspondent van de „New York Times" hebben de West- Duitse kanselier, dr. Adenauer, en zijn kabinet Maandag besloten, het Oost-Duitse voorstel tot het houden van gemeenschap pelijke besprekingen over de eenmaking van Duitsland voorwaardelijk aan te ne men. Adenauer zou duidelijk hebben doen uitkomen, dat hij zich voor het program ma ter verdediging tegen elke militaire dreiging uit het Oosten aan de zijde van het Westen schaart. De Amerikaanse Hoge Commissaris Mc Cloy had hem doen weten, dat de Duitsers duidelijk uiting moeten geven aan hun vastbeslotenheid, de vrije wereld te helpen verdedigen, met het oog op het toenemend isolationisme in Amerika, aldus had Ade nauer volgens deze correspondent ver klaard. Als voorwaarde zou Adenauer ge steld hebben, dat het houden van vrije ver kiezingen kan worden verzekerd, vooraf gegaan door een verkiezingsactie, waarin de West-Duitse politici hun meningen aan de bevolking van de Russische zóne kun nen kenbaar maken". De West-Duitse regering zal in het begin van de volgende week antwoorden op het voorstel van de Oost-Duitse premier Otto Grotewohl tot het houden van bespre kingen over de eenheid van Duitsland, al dus heeft een regeringswoordvoerder Maandag te Bonn medegedeeld. Zij spreken berichten over een opstand in het kamp te Djakarta tegen Het Bureau Zuid-Molukken deelt mede, dat de vertrouwenslieden van de Ambo- nese ex-KNIL-militairen zich telegrafisch hebben gewend tot Koningin Juliana, met het verlzoek haar invloed te willen aan wenden tot interventie en oplossing der huidige moeilijkheden Voorts werden telegrammen verzonden naar de voorzitter der Eerste Kamer en die van de Tweede Kamer, alsmede aan de UNO en haar secretaris-generaal Trygve Lie. Hierin wordl geprotesteerd tegen de verklaringen van minister s'Jacob, minister van Oorlog, waaruit men zou kunnen opmaken, dat de Ambo- nese militairen te Djakarta een provoce rende houding zouden hebben aangeno men. Bovendien is verzocht te willen in terveniëren opdat de voorgestelde maat regelen worden uitgesteld. De vertrouwenslieden der Ambonese militairen ontkennen dat er sprake van een opstand is geweest. Zij geven de vol gende lezing van het gebeurde: „T.N.I.'ers van het Pattimura-bataljon tartten en provoceerden onze militairen zodanig dat een aantal onzer militairen zich naar de goedangs begaven en daaruit wapens roofden. De leider van onze mili tairen begaf zich echter naar de poort van de kazerne en wist te voorkomen dat er ook maar één buiten de kazerne kwam. Inmiddels werd door T.N.I.'ers buiten de kazerne in de lucht geschoten". Naar de N.R.C. mededeelt heeft de commissie-Van der Pot, bestaande uit de hoogleraren Van der Pot, Sassen' en Don- ner, op grondvan het rapport van de staatscommissie voor het Hoger Onderwijs, een geheel nieuwe wet op het Hoger On derwijs ontworpen. Een ontwerp van het bij de wet behorend Academisch Statuut nadert zijn voltooiing. James Carey, secretaris-generaal van het grote Amerikaanse vakverbond C.I.O., heeft te Columbus, in de Amerikaanse staat Ohio die Robert Taft in de Senaat vertegen woordigt een toespraak gehouden, waar in hij een felle aanval deed op de leider der republikeinse senaats-fractie. „De Tafts en Hoovers", aldus Carey, „zijn hetzij willens en wetens, hetzij onopzette lijk, evenzeer helpers van Stalin, als zij indertijd door hun isolationisme in de kaar ten van Hitler en Mussolini speelden. De tijd is gekomen om openlijk te verklaren dat deze mannen, die willen dat wij in deze worsteling op leven en dood onze bond genoten zullen opgeven, in wezen dictators zijn." Reuter-A.F.P.). Chinese en Noord- Koreaanse strijdkrachten naderen snel de 37ste breedtegraad. Zij hebben Osan bezet, dat 50 km ten Zuiden van Seoel ligt en reeds een punt aangevallen 10 km ten Zui den van Osan aan de weg naar Taedjon. In deze gehele sector worden de krijgsver richtingen bemoeilijkt door het grote aan tal vluchtelingen De terugtocht van de UNO-trc?epen in het Westen duurt voort zonder intensief contact met de Noordelijken, die hun groot ste activiteit ontplooien op het centrale front. Zij dreigen vandaar naar het Westen af te buigen om de verbonden troepen te beletten langs de weg naar Tagoe te ont komen. Van het Oostelijk front wordt geen con tact met de Noordelijken gemeld. De ver bonden luchtmacht heeft gisteren vijf aan vallen gedaan op Noordelijke troepencon centraties en convooien langs de weg van Hoengsong naar Wondjoe en ten Z.O. van Kjongan. De Amerikaanse vijfde luchtmacht meld de gisteren dat zij 1350 Noordelijken heeft gedood of gewond en 39 dorpen en 1200 gebouwen heeft vernield. De strijdkrachten der Chinese commu nisten blijven aanvallen uitvoeren in de buurt van Wondjoe, dat gisteren viel en drongen een regiment van de UNO, een 10 kilometer ten Zuiden van Wondjoe, on geveer IV2 kilometer terug. In een tegen aanval herwonnen de verbonden legers echter gedeeltelijk hun stelling. Noorse opwekking tot vrede Naar het Noorse persagentschap meldt, hebben vijf Noorse parlementsleden, die de belangrijkste vijf partijen van het land vertegenwoordigen, een oproep voor de wereldvrede gepubliceerd. Deze oproep, die door alle Noorse kranten op de front pagina is afgedrukt, is door talrijke be langrijke figuren, onder wie eerste minis ter Gerhardson, ondertekend. Verlangd wordt een internationale wetgeving en een internationale orde, die berusten op de rechten van de mens, zoals door de U.N.O. omschreven. De vrede zou door een strijd macht, uit vrijwilligers van alle landen samengesteld, verdedigd moeten worden. Zij zou moeten toezien op de bewapening van elk land en het gebruik van atoom wapens en gifgassen moeten verhinderen. DJAKARTA, 8 Januari (Reuter) Een Nederlands woordvoerder heeft heden medegedeeld, dat Ambonese leden van het voormalige K.N.I.L. „rusteloos" waren en dat er „geringe.incidenten" en gevallen van het niet voldoen aan bevelen waren voor gekomen. De woordvoerder ontkende, dat de Am bonezen in opstand waren gekomen en op de bevolking waren begonnen te schieten. Hij ontkende voorts, dat kolonel Van Santen opdracht had, indien noodzakelijk, geweld tegen de Ambonezen te gebruiken. De woordvoerder voegde hier echter aan toe, dat kolonel Van Santen vrijheid van handelen had om indien de Ambonezen moeilijkheden veroorzaakten, „noodzake lijke maatregelen" te nemen, omdat Neder land aan de Indonesische regering verant woordelijk is voor hun gedrag. Doch kolonel Van Santen had Zaterdag gerapporteerd, dat de toestand in de Am bonese kampen „rustig" was. De Neder landse autoriteiten beschouwden de inci denten in de kampen niet als ernstig. Naar A.F.P. te Londen verneemt, zal minister Stikker, voorzitter van de raad van de O.E.E.S., Woensdag te Londen aan komen. Behalve met minister Bevin zal hij een onderhoud hebben met de Britse mi nister van Financiën, Gaitskell. De kwestie van de verdeling der grond stoffen zal als eerste probleem op de ver gadering van de raad van de O.E.E.S., die Vrijdag bijeenkomt, worden besproken. Het frontenstelsel van een gebied van PEInT-Pft Q0NBEW0LKT LICHT BEW. 3 HALF BEW. ZWAAR 8EW GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN HAGEL BUIEN K ONWEER 7-Ptemper'atuur >005 isobaar be langui jtc 'ff// neerslag- gebied CENTRA: H hoge druk L lage druk scheidingslijn-front-tussen lucht van verschillende herkomst stand van dit teken geeft de windrichting aan- iedere hele dwarsstreep is een wind- snelheio van vijf meter =er seconde lage druk tussen IJsland en Schotland passeerde gedurende de nacht en och tend ons land. daarbij enige regen ver oorzakend. Voor de Golf van Biscaye ligt een nieu we depressie, die zich in de richting van het Engelse kanaal beweegt en morgen het weer in ons land zal beïnvloeden. In Haparande (Noord-Zweden) vroor het vannacht 30 graden. In Midden- Europa lopen de temperaturen nog iets op tengevolge van aanhoudende aan voer van zachte lucht uit de Golf van Biscaye. WEER TOENEMENDE WIND Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Geleidelijk weer toenemende be wolking met later regen, hier en daar tijdelijk vermengd met natte sneeuw Aanvankelijk matige later krachtige en langs de kust mogelijk harde wind ui» Zuidelijke richtin gen. Ongeveer dezelfde of iets lagere temperatuur dan vandaag. 10 Januari Zon op 8.46 uur, onder 16-49 uur. Maan op 10.38 uur, onder 20.21 uur. Hoog en laas water te I.Tmuiden Dinsdag 9 Januari Hoog water- 4.36 en 16.53 uur. Laag water- 0.13 en 12.41 uur. Woensdag 10 Januari Hoog water: 5.25 en 17.43 uur. Laag water: 1.07 en 13.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1