OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De enige weg Engeland en zijn dominions willen Mao Tse Toeng tot rede brengen Generaal Eisenhower in Nederland Groot Chinees offensief op het centrale front verwacht Geen overhaaste beslissingen tegen China Spoedig Westelijk antwoord aan Rusland Amerikaans legertoestel verongelukt Daroel Islam wenst verzoening De evacuatie der Ambonese militairen op Java Demonstraties tegen zijn komst Amsterdam en Den Haag in AAinlster Marshall vraagt uitbreiding van dienstplicht Nederlanders in het brandpunt van de strijd Het woord is aan Vijf arbeiders in de IJsel bij Dieren verdronken Drie Nederlandse divisies toegezegd Stakende Parijse ambtenaren zullen worden geschorst West-Europa is van vitaal belang Spoedig Franse ambassadeur in Spanje Grondstoffenvoorziening in het Westen HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAARGANG No 156 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 11 JANUARI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 9 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ER IS MAAR één uitweg uit de toestand van machteloosheid en apathie, waarin de democratische landen van Europa ver keren. Die enige weg leidt naar hun fede rale Unie. Alleen door zich te verenigen zullen zij de grote vraagstukken kunnen oplossen, die buiten bereik van nationale regeringen en nationale parlementen liggen, en daarmee kracht en zelfvertrouwen kun nen verwerven. Dat is sinds het einde van de oorlog, sinds meer dan vijf jaar, her haaldelijk en in velerlei vorm op deze plaats betoogd. De ontwikkeling der ge beurtenissen heeft het steeds duidelijker bevestigd. Als generaal Eisenhower, een Amerikaan, nu de Europese hoofdsteden afreist om het te animeren tot het mede werken aan een defensie onder Amerikaan se leiding, moet hij zich wel afvragen waarom Europa zich zélf niet aaneensluit en besluiten neemt. Als hij verneemt dat de senator Taft, oppositie-leider in de Senaat te Washington, het verkeerd zou achten hem tot opperbevelhebber in Euro pa te benoemen, omdat dit een ongunstiger indruk op de Russen zou maken dan de benoeming van een Europeaan, moet hij wel denken: waarom komt zo'n mening niet bij de Europeanen tot uiting? Van Eisenhower wordt gezegd dat hij niet iemand is die naar persoonlijke roem streeft. Men zegt ook dat hij dat opper bevelhebberschap in Europa volstrekt niet zelf heeft gewild en het veeleer als een offer beschouwt, dat hij brengen moet. Nu, dat lijkt heel wel mogelijk. Als men be proeft zich in de positie van een Amerikaan in te denken, die een dergelijk versnipperd en besluiteloos deel der wereld moet ver dedigen, is het begrijpelijk. Zelf moeten diegenen in Europa, die zich nog de inspan ning getroosten zich op de grote dingen te bezinnen, de tournée van Eisenhower wel met verbazing en niet zonder beschaamd heid zien. Als zij lezen dat Taft (wiens partij slechts twee stemmen minderheid in de Amerikaanse Senaat heeft.) betoogt dat de Verenigde Staten geen troepen naar Europa moeten zenden, waartoe niets in het Atlantisch Pact hen verplicht, dient bij hen wel de vraag te rijzen: en wat is nu de mening van Europa? Er is geen stand punt van Europa, want het is geen eenheid. Er zijn alleen leden van het Atlantisch Pact. Dezer dagen gaf onze correspondent in Rome een sombere beschouwing over de geest die in het Italiaanse volk heerst. Hij sprak van ontstellend gebrek aan gemeen schapsgevoel, van millioenen Italianen die nooit iets anders lezen dan sportbladen, van neo-fascisten, van groepen die slechts voor hun heil naar Moskou of naar Washington zien. Er zijn mensen die als zij zoiets lezen meteen zeggen: cn zouden wij ons daarmee in een federale Unie moeten verenigen? Italië heeft trouwens het hoog ste percentage communisten. Er zijn er ook die op dergelijke gronden (en vanwege al die kabinets-crises) geen vertrouwen in Frankrijk hebben en niet veel meer in België, vanwege hetgeen er gebeurd is bij die koningskwestie. Zij moesten liever eens overwegen. Wij wegen niet genoeg, wij moesten meer overwegen, heeft iemand in een andere tijd eens gezegd. Dat in alle landen van West-Europa grote tekort komingen en apathie aan den dag treden bewijst juist, dat de tijd voor verandering in de staatkundige verhoudingen gekomen is. De verschijnselen zijn er allang, al meer, dan twintig jaar. Zij beginnen alleen steeds duidelijker te worden. De Europeaan heeft geen hoop meer op zijn staatsinstellingen als oplossers van de grote vraagstukken. Ortega y Gasset, die dit reeds in het begin van de dertiger jaren besefte, schreef toen: Er zijn geen programma's die overeen komen met de afmetingen, die het leven in iedere enkeling van Europa heeft ge kregen. De in stand gebleven instellingen van het verleden zijn dwergachtig klein en beletten de tegenwoordige groei. Europa is tot grootheid geraakt als een samenstel van afzonderlijke naties. Maar het ziet zich nu verplicht zichzelf te overvleugelen. Dit is het schema van het ontzaglijke drama dat in de komende jaren zich zal afspelen. Zal Europa zich kunnen bevrijden van overleefde instellingen of zal het voorgoed daarin opgesloten blijven? Want het is reeds eerder gebeurd dat een grote bescha ving ten onder ging omdat, zij de traditio nele opvatting van de Staat niet kon ver anderen. Dit schreef Ortega bijna twintig jaar ge leden. Het is ruim honderd jaar geleden dat de Franse revolutie van 1848 de afzonder lijke Europese landen ertoe dreef, hun tra ditionele opvatting van de Staat te herzien. £)e parlementaire democratie deed haar intrede. Aan dat jaar '48 was een periode van lusteloosheid, apathie, gebrek aan ge meenschapsgevoel voorafgegaan. Wij ver keren in de volgende phase van grote ver andering. De democratie is niet gebonden aan haar bestaande instellingen; daar is nooit mensenwerk aan gebonden. Alles beweegt, wat blijft, stilstaan doet dat op straffe van ondergang. De tijd van herzie ning, de tijd van breder inzicht en uitwer king komt en eist zijn rechten op. Tot degenen die bang zijn voor nauwe vereniging met landen, waarin sterke radi cale oppositie zich tegen het bewind doet gelden moet men zeggen: die oppositie zou verlamd worden als de vereniging tot stand kwam. Het verzet komt juist om dat de democratie geen ondernemingsgeest toont, geen energie, geen moed om het nieuwe te aanvaarden. Als de democratie zich op breder basis vernieuwde zou zij niet alleen op de Russen die een sterke in- plaats van een aarzelende en daardoor zwakke ideologie tegenover zich zouden vinden maar ook op de tegenstanders in eigen gebied diepe indruk maken. De mo rele uitwerking van zulk een daad, ook en vooral op de jeugcl, zou geweldig zijn: in wezen veel belangrijker dan de vorming van een Europees leger. Wie stilstaat en aarzelt, wie afwacht of generaals van over de Oceaan hem misschien zullen komen redden, is zwak. Wie geen eenheid aan durft is zwak. Wie, als Engeland (nog) niet mee wil doen, zegt „nou kan het niet" heeft gebrek aan moed. Wie niet met Italië en Frankrijk durft samengaan omdat er zoveel communisten zijn zegt eigenlijk: wij hebben het al verloren. Waar zijn de moed en energie van dit West-Europa gebleven? Wie wekt ze op? R. P. (Van onze correspondent in Londen) Het grote vraagstuk waarvoor de Britse Gemenebest-conferentie staat, is of het mogelijk zal zijn, dat de landen van het Britse Gemenebest als groep eendrach tig optreden in de UNO. Allen zijn het er over eens, dat een oorlog met China moet voorkomen worden, maar niet ten koste van eigen standvastigheid. Of de accent verschillen tussen Canada, Australië, Zuid- Af rika en Nieuw-Zeeland enerzijds, die China niet erkend hebben, en de rest, die het wel gedaan heeft, reeds konden wor den overbrugd, is de waag, al is bekend geworden, dat men elkaar dichter is ge naderd. Het is nog te vroeg om na te gaan, hoe groot Nehroe's invloed op deze conferentie is en hoe ver de andere ministers met hem konden meegaan, dan wel of zijn eigen ideeën over de oplossing van de kwestie een wijziging ondergaan hebben. Nehroe heeft in elk geval nogmaals de nadruk gelegd op de gevaren voor Indo- China en Birma van een voortgezette vijandige houding tegen China. Hij acht het onrealistisch, China te beschouwen louter als een satelliet van de Russen. Tijd winnen Het is veelbetekenend, dat de conferen tie de bespreking van het Amerikaanse memorandum, dat China als aggressor wil aanwijzen, tot het laatste ogenblik heeft uitgesteld. De lijn, welke Londen ook in Lake Success volgt, is tijd winnen om vooral geen overhaaste beslissingen te nemen. Want nog steeds heeft men in Engeland de hoop niet opgegeven, dat China ondanks alles naar rede zal willen luisteren. Opmerkelijk is, dat terwijl Nehroe in Londen is, in India het besef toeneemt, dat de tijd voor neutraliteit voorbij is en dat in geval van oorlog aansluiting moet worden gezocht bij het Westen. Nehroe staat op het standpunt, dat geen Indische troepen buiten het eigen grond gebied gestuurd moeten worden. Omge keerd zal Engeland India in geval van nood wel te hulp snellen. Truman's rede heeft op de conferentie, evenals in Engeland zelf, een bevredigende indruk gemaakt, omdat hij de deur tot on derhandelingen nog niet gesloten heeft. Voor enig verder optreden tegen China moet volgens het inzicht in Londen zonne klaar vaststaan, dat Peking een breuk wil forceren. „Vrede met China" Een grootscheepse campagne is thans in gezet door een comité genaamd „Raad voor vrede met China", onder voorzitterschap van Lord Stansgate, waarin vooraanstaan de personen uit de drie grote politieke Concessies van de Sovjet-Unie? De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft ver klaard, dat Engeland, Frankrijk en Ame rika binnenkort gelijkluidende antwoorden op de jongste Russische nota over de mo gelijkheid van viermogendhedenbespre- kingen zouden inzenden. De Sovjet-Unie is tot aanzienlijke con cessies bereid wanneer de West-Duitse be wapening binnen bepaalde grenzen en tot vijf a tien divisies beperkt blijft, aldus zou Otto Nuschke, vice-minister-president van de Oost-Duitse staat, in een interview met de Stockholmse „Expressen" verklaard hebben. Nuschke zou verder gezegd hebben opti mistisch gestemd te zijm ten aanzien van de mogelijkheid van het tot stand komen van Duitse eenheid en van een snelle oplos sing van de Duitse kwestie in haar geheel. Volgens inlichtingen zowel van Sovjet- Russische als van Westelijke zijde zou reeds met een viermogendhedenconferentie in het komende voorjaar rekening gehouden kunnen worden, aldus zou Nuschke volgens het agentschap van DPA te Stockholm uitgelaten hebben. Mr. dr. L. H. Slotemaker, onder-direc teur der K.L.M., is met ingang van 1 Januari 1951 benoemd tot directeur buitenlandse be trekkingen der K.L.M. partijen zitting hebben. Het comité wil, dat Engeland zich niet laat meeslepen in een oorlog met China, maar erkent de Noord-Koreanen als aggressor. Het oefent scherpe critiek uit op de wijze van oor logvoeren door de UNO, wier humanitaire taak op deze manier onmogelijk wordt ge maakt en die propaganda voor het com munisme vormt. Het comité, dat overal in het land door plaatselijke comités bijeen komsten laat houden, waarschuwt tegen het toepassen van economische sancties tegen China, omdat ook deze volgens haar het communisme slechts kunnen versterken. Men bepleit overdracht van Formosa aan Mao en opneming van het communistische China in de UNO. Ongeveer 50 km. ten Westen van Albu querque in New Mexico is Woensdagavond een tweemotorig toestel van de Amerikaan se luchtmacht met elf personen aan boord neergestort en verbrand. Een reddingsploeg van de nabijgelegen vliegbasis Kirtland meldde hedenmorgen, dat zij zeven gewonde passagiers en leden van de bemanning had aangetroffen. Men zoekt nu naar de vier vermisten. De leider van de Daroel Islam, de ex tremistische Mohammedaanse beweging, Kartosoewirjo, zou, aldus het dagblad „Pedoman" aan zijn manschappen en zijn „regeringsapparaat" bevel hebben gegeven, onmiddellijk de vijandelijkheden tegen de APRI en de Indonesische republiek te sta ken. Het blad schrijft, dat de Indonesische regering van dit bevel officieel heeft ken nis genomen en dat er thans stappen wor den genomen, opdat het verlangen van Kartosoewirjo naar vrede in vervulling zal kunnen gaan. Op een vraag van het Tweede-Kamer lid de heer C. J. I. M. Welter (K.N.P.) over de evacuatie van de tot het Neder landse leger behorende Ambonese militai ren op Java, heeft de minister van Oorlog geantwoord, dat hij de verzekering kan geven, dat hoezeer ook de omstandig heden het hem bemoeilijken het zijn streven is en blijft de demobilisatie van de Ambonese soldaten op Java op zoda nige wijze te doen plaats hebben, dat naar menselijke berekening hun leven er niet door in gevaar wordt gebracht. Hij wil daarbij in het midden laten of eva cuatie van Java voor allen de geschiktste oplossing zal zijn. Het bureau Zuid-Molukken in Neder land deelt mede, dat Ambonese ex-KNIL- militairen op Java de delegatie-Aponno telefonisch hebben meegedeeld dat er een brief is gezonden aan de comman dant der Nederlandse militairen in Indo nesië. In deze brief staat dat de Ambo nese militairen „de onrechtmatige eisen van de Nederlandse legerleiding afwijzen en afvoer blijven eisen naar Nieuw- Guinea". De Brittannia-figuur aan de voet van het monument van Lord Clyde, is beroofd van het bronzen zwaard. Lord Clyde, de be dwinger van de opstand van 1858 in Hiiidostan, was een Schot van geboorte en de politie vermoedt daarom dat het weg nemen van het Brittannia-zwaard een représaille is voor de diefstal van de Kroningssteen uit Westminster Abbey, van welke daad men de Schotse nationalisten verdenkt Om kwart voor vijf Woensdagmiddag landde op Schiphol een Constellation van de „Military Air Transport Service" van het Amerikaanse leger, waarmede generaal Eisenhower zijn reis langs de West-Euro- pese hoofdsteden maakt. Generaal Eisenhower werd verwelkomd door de chef van de generale staf, generaal mr. H. J. Kruis, de chef van de marine-staf vice-admiraal E. J. van Holthe en door de chef van de luchtmachtstaf, luitenant- generaal I. A. Aler. Van Amerikaanse zijde waren aanwezig de ambassadeur Selden Chapin, de militaire attaché Bruce W. Bid- well, de gezantschapsraad Sidney O'Do- noghue en admiraal E. P. Forrestal. Gene raal Eisenhower was vergezeld door luite nant-generaal A. M. Gruenther, de- chef van zijn staf, door zijn adjudant kolonel Paul T. Caroll, zijn „public information officer" luitenant-kolonel C. Craig Cannon, zijn aide de camp luitenant-kolonel Vernon A. Walters en de heer Douglas McArthur van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken. De auto's, waarmede de generaal en zijn gevolg zouden doorreizen, reden tot vlak bij het vliegtuig en enkele ogenblikken na dat de generaal de Nederlandse bodem had betreden, stapte hij in de lichtblauwe leger auto van generaal Kruis, waarna het ge zelschap naar Den Haag vertrok. Als escorte fungeerde een detachement motor rijders van de marechaussee. Om ongeveer half zes arriveerde de stoet van tien auto's bij hotel Des Indes, waar generaal Eisenhower gedurende zijn kort verblijf in Den Haag logeert. Gedurende zijn bezoek aan ons land zijn hem een tweetal Nederlandse officieren ter beschikking gesteld, namelijk generaai- majoor W. J. K. Baay, chef van het comité van chefs van staven, en luitenant-kolonel G. S. Sicco Smit. Aan do chef van de staf van generaal Eisenhower, generaal Guenther. is luite nant-kolonel A. V. van de Wall Bake toe gevoegd. Generaal Eisenhower heeft.vandaag be zoeken gebracht aan de minister-president, de minister van Buitenlandse Zaken en de minister van Oorlog en Marine. Voorts stonden bes^ekingen met de Nederlandse chefs van staven op het programma. De Nederlandse regering heeft officieel haar goedkeuring gehecht aan het besluit van de Noord-Atlantische Raad, generaal Eisenhower te benoemen tot opperbevel hebber van de Noord-Atlantische strijd krachten in Europa. Dit heeft minister Stikker in een brief aan Paul van Zeeland, voorzitter van de Atlantische Raad, mede gedeeld. Betogingen Het is Woensdagavond in verschillende delen van Amsterdam onrustig geweest doordat groepen van vijftig tot driehonderd personen demonstreerden tegen de komst van generaal Eisenhower. Bij het consu laat-generaal der Verenigde Staten op het Museumplein, op het Rokin bij de Dam, op de Nieuwendijk, bij de Droogbak en op de Nieuwmarkt is de politie tegen de demon stranten opgetreden. In totaal schatte de politie het aantal demonstranten in Am sterdam op 800 a 1000. Arrestaties zijn niet verricht. De politie had geen versterkingen opgeroepen. Tegen 11 uur 's avonds was de rust weergekeerd. Ook in Den Haag hebben enkele hon derden personen gedemonstreerd tegen de komst van generaal Eisenhower. Met span doeken, waarop leuzen prijkten als: „Eisen hower verdwijn", „Weg met de atoombom", „Weg met de Duitse herbewapening" trok ken zij in optocht naar de Prinsegracht, waar de bureaux van het dagblad „De Waarheid" zijn gevestigd. Toen politie ter plaatse kwam, verspreidden de demon stranten zich. WASHINGTON, 10 Januari (Reuter) De Amerikaanse minister van Defensie, George Marshall, heeft Woensdag voor een subcommissie van de Senaat aange drongen op onmiddellijke oproeping van 450.000 ongehuwde jongemannen van 18 jaar voor de militaire dienst van 27 maanden, teneinde de sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten op te voeren. Thans geldt de dienstplicht voor mannen van 19 jaar en ouder gedurende 21 maan den. Mevrouw Anna Rosenberg, assistente van Marshall voor de afdeling personeel van de strijdkrachten, verklaarde dat pre sident Truman zijn volledige goedkeuring aan het plan had gehecht. Volgens Marshall krijgen de manschap pen der Chinese communisten in Korea zes kilo rijst en munitie en moeten zij verder maar zien hoe zij het klaar spelen. „Het Amerikaanse leger zou niet op deze manier kunnen functioneren", aldus de minister. Woensdagmiddag arriveerde generaal Eisenhower voor een kort bezoek aan Neder land op Schiphol. Bij zijn aankomst werd Ike(links) begroet door de chef-staf, generaal mr. H. Kruis. William Hazlitt: In het algemeen zijn de grootste rampen het gemakkelijkst te dra gen, omdat er een zekere waar digheid toe behoort. Troepen voor Eisenhower KOREA, 10 Januari (Reuter en United Press). Een Amerikaanse patrouille is Wondjoe binnengegaan en heeft gemeld, dat zich geen Noordelijke troepen in de stad bevonden. Manschappen van de Amerikaanse tweede divisie, geholpen door Nederlandse en Franse bataljons, hadden al vechtend tot Wondjoe door weten te dringen en een felle aanval van 7.000 Noord-Koreanen afgeslagen. In een strijd van zeven uur leed de tegenstander grote verliezen. Vijandelijke strijdkrachten vielen Don derdag voor het aanbreken van de dag op nieuw aan en in berichten van het front wordt gezegd dat een groot offensief in centraal Korea op handen schijnt te zijn. De 8 km die door Amerikaanse, Franse en Nederlandse soldaten gewonnen waren in de eerste grote tegenaanval die de ge allieerden dit jaar deden, gingen al in de eerste uren van een Chinese tegenaanval verloren. Een zware aanval met kleine wapens en mortieren .trof het Nederlandse contingent voor het aanbreken van de dag, zo meldt de United Press correspondent Joseph Quinn uit het gebied van de tweede divisie. De strijd in het gebied van Wondjoe vond plaats in een boog die zich uitstrekte van een punt op 16 km. ten Zuid-Westen van de stad aan de weg naar Tsjangjoe, via een punt op 3 mijl ten Zuiden van Wondjoe, naar een punt precies ten Oosten van Tsjetsjon, 34 km. ten Zuid-Oosten van Wondjoe. Het achtste leger meldde dat er slechts patrouille-actie elders aan het front was, terwijl de Chinezen zich concentreerden in het gebied ten Oosten van Osan in de Westelijk sector. Doordat de vijandelijke activiteit op nieuw toeneemt, wordt de flank van het Roeibootje kantelde doordat pontkabel plotseling strak getrokken werd Een roeiboot, waarin zich zes arbeiders van een steenfabriek te Dieren bevonden, is Woensdagmiddag op de IJsel omgeslagen. Vijf van de zes inzittenden van het bootje verdronken. Het ongeluk gebeurde doordat de kabel van de veerpont plotseling strak getrokken werd, toen het roeibootje zich juist boven deze kabel bevond. Het vaartuigje kantelde en de zes mannen vielen in het water. Een van hen wist een roeispaan te grijpen en bleef daardoor drijven. De overigen ver dronken. Het waren J. Gerritsen, G. Jansen, L. Nieuwenhuis en J. Nijland, allen uit Doesburg en C. Jansen uit Rh eden. achtste leger opnieuw bedreigd bij het terugtrekken langs de route die naar het oude Poesan-bruggenhoofd voert. Sneeuw en regen vormden Donderdag andermaal een belemmering voor de geal lieerde luchtmacht. Wel werden diverse bombardementen uitgevoerd, maar het slechte weer belette een grote ontplooiing van het luchtwapen. Over het algemeen is Januari een van de beste periodes voor het weer op Korea en men verwacht dat de ongunstige omstandigheden spoedig zullen verbeteren, waardoor dan de lucht macht weer actief kan worden. (U. Press) De Amerikaanse, Franse en Nederlandse manschappen houden stand tegen de aan vallen der Chinezen en Noord-Koreanen, die door het centrum van Korea heen wil len breken. De gevechtsgroep der UNO die Woensdag Wondjoe binnen trok en de stad verlaten vond, heeft stellingen op de heu vels ten Zuiden van de stad ingenomen. Zij sloegen Donderdag aanvallen van drie zijden af. Nederland zal tegen het einde van dit jaar tenminste drie divisies, 75.000 man, op de been hebben, (indien de toegezegde Amerikaanse uitrusting arriveert) die ter beschikking van generaal Eisenhower zul len worden gesteld. Op een snellere leve ring van materiaal zal worden aangedron- gen. In Brussel wordt verklaard, dat België Eisenhower heeft beloofd, dat het binnen zes maanden een pantserdivisie en een infanterie-divisie ter beschikking van hei- Atlantische leger zal stellen. Tegen Juli 1952 zouden daar nog twee of drie divisies bijkomen. Naar vernomen wordt, zullen de socia listische en liberale leiders in België zich niet langer verzetten tegen verlenging van de dienstplicht van een tot twee jaar. Italië wil twaalf volledig uitgeruste en opgeleide divisies (het gehele leger, dat Italië volgens het vredesverdrag mag be zitten) generaal Eisenhower voor het ver enigd Europees leger nog clit jaar ter be schikking stellen, aldus meldt het Italiaans persbureau Ansa uit gezaghebbende bron. De Italiaanse regering zou hiertoe in staat zijn, mits de Amerikaanse hulp Italië in snel tempo en regelmatig blijft berei ken, de prijzen stabiel blijven en tijdig de noodzakelijke gelden ter beschikking worden gesteld. Eerder had de Italiaanse regering bekend gemaakt, dat drie divisies gereed zijn om onder commando van Eisen hower gesteld te worden. De Franse regering heeft besloten amb tenaren, die Dinsdag deelnamen aan de „patriotten-staking", waartoe de commu nisten hadden opgeroepen, te schorsen. De staking was gericht tegen de aanwe zigheid van generaal Eisenhower in Frankrijk. Het kleine aantal ambtenaren, op wie het besluit betrekking heeft zal voor een disciplinaire commissie moeten verschij nen. De ministerraad heeft tevens besloten alle buitenlanders uit het land te wijzen, die deelgenomen hebben aan de demon straties voor het Astoria-hótel -te Parijs. Een woordvoerder heeft na de bijeen komst van de premiers van het Britse Ge menebest verklaard, dat de ministers het er over eens zijn geworden, dat „West- Europa het gebied van werkelijk vitaal strategische waarde voor het Gemenebest en de wereld in het algemeen" blijft. Het onmiddellijke gevarenpunt is echter het Verre Oosten. De politiek der Westelijke democratieën werd algemeen goedgekeurd, aldus de woordvoerder. Volgens „Le Monde" heeft de Franse regering besloten het hoofd van de Franse diplomatieke missie in Madrid, Bernard Hardion, te benoemen tot 'ambassadeur in Spanje. Te Parijs wordt verwacht, dat vandaag een overeenkomst zal worden bekend ge maakt tussen Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten voor de vorming van een kleine internationale leidinggevende com missie, die plannen moet opstellen voor de verdeling van vitale grondstoffen in het Westen. In goed ingelichte kringen zeide men, dat de voorstellen behandeld zouden worden in de bijeenkomst van de bestuurs raad van de organisatie voor Europese economische samenwerking, die Vrijdag gehouden wordt. Een kleine storing die zich gisteren afsplitste van de depressie in de Golf van Biscaye trok naar de Noordzee, nam daar in intensiteit toe en veroorzaakte tijdelijk regen in ons land. Een nieuwe, brede regenzone, die samenhangt met een zeer diepe de pressie waarvan de kern nu ten Zuid- westen van IJsland ligt, trekt over de Britse Eilanden naar lipt vasteland van West-Europa. Achter het frontensys teem stroomt lucht van onstabiele op bouw naar het Oosten. Ten Westen van Ierland bevindt zich een randstoring van de genoemde diepe depressie, deze randstoring beweegt zich eveneens in Oostelijke richting en gaat aan de Zuidzijde vergezeld van zware Westerstormen. CCCCCXXXXCCCCOOQI O ONBEWOLKT 0LICHT BEW. O HALE BEW ZWAAR BEW ©&EHEEL3EW. MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN ./HAGEL V BUIEN R ONWEER ?i?TEMP£RATUUR iOOS ISOBAAR V BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA, H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWASSSTREEP >S EEN WlND- SNELHÈIDVAN VIJF METER PER SECONDE TAMELIJK GUUR Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met een krach tige tot harde en vooral tijdens regen- of hagelbuien tijdelijk storm achtige wind tussen Zuid-West en West. Iets kouder. 12 Januari Zon op 8.45 uur, onder 16.52 uur. Maan op 11.02 uur, onder 23.04 uur. 'loog en 'aap «vater 'e Umuiden Donderdag 11 Januari Hoog water: 6.13 en 18.30 uur. Laag water: 1.54 en 14.14 uur. Vrijdag 12 Januari Hoogo water: 6.57 en 1.16 uur. Laag water: 2.33 en 15.54 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1